Inval in Amerika niet mogelijk, zegt Goering. WOENSD A G .11 JULI 1940 HXXRCEM'S DA"GBC'AB 5 Noch van de zee, noch van de lucht uit. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Rijksmaar schalk Goering heeft den bekenden Ameri- kaanschen journalist K. H. von Wiegand een interview toegestaan. Goering verklaarde in de eerste plaats dat hij een inval in de Vereenigde Staten, zoowel van de zijde van den Atlantischen als van den Stillen Oceaan, als een militaire onmogelijk heid beschouwde, ja, dat zulk een denkbeeld bepaald belachelijk was. Met zijn reusachtige ..vestinggracht" van 3.000 tot 5.000 zeemijlen breedte, waardoor het aan beide zijden om geven is. kon Amerika, noch van de zee. noch van de lucht uit worden aangevallen. In mi litair opzicht was een inval volkomen on zinnig. Rijksmaarschalk Goering. Het tijdperk van luchtoorlogen tusschen wereld- deelen, zoo vervolgde Goering, is nog niet geko men. Ook Groenland is als basis niet bruikbaar, zooals Lindbergh zelf verklaard heeft. Zelfs voor de vreedzame Transatlantische luchtdiensten heeft men het moeten laten vallen. Bij een juiste uitbreiding van de luchtmacht kan Amerika aan elke mogendheid en aan elke combinatie van mogendheden het hoofd bieden. De rijksmaar schalk zeide te hopen dat het waandenkbeeld van een inval, die het Amerikaansche continent van Europa uit bedreigt, even snel zal verdwijnen als het gevoel van absoluut veilig te zijn op grond van voldoende bewapening en verdedigingswer ken moge wederkeeren. Ten aanzien van den strijd luchtmacht of zee macht verklaarde de rijksmaarschalk: De lucht macht is nog zeer jong en haar toekomst is nog niet te overzien, óoch op het oogenblik heeft zij nog haar grenzen. De prachtige luchtmacht van Italië heeft de Britsche vloot zware slagen toe gebracht en de Italiaansche luchtmacht be- heerscht de Middellandsche Zee evenzeer als de IDuitsche luchtmacht het Kanaal en de Noordzee. In uitgestrekte zeegebieden en op den Oceaan zal de zeemacht altijd nog een groote rol spelen. De vliegtuigmoederschepen zijn te gemakkelijke doelen voor de bombardementsvliegtuigen. Men moet rekening houden met een revolutionaire wijziging in de scheepsconstructie. Over de ervaringen met het luchtwapen in dezen oorlog verklaarde Goering dat het een be- slissende factor is geweest, doch men dient in het oog te houden dat het luchtwapen in zijn massa niet neerdalen en veroveren kan. Duitschland bezit op het vasteland de heerschappij in de lucht en zal haar houden. De Duitsche luchtmacht is thans sterker dan den lOen Mei en wel op grond van haar betrekkelijk geringe verliezen en de uit stekende Duitsche vliegtuigproductie. De Duitsche vliegtuigproductie is altijd nog grooter dan de Engelsche. de Amerikaansche leveranties er bij gerekend. Overigens zijn sedert het begin van den oorlog meer dan 2.000 ten volle te gebruiken vliegtuigen buitgemaakt, die echter in hoofdzaak alleen voor oefening gebruikt worden. Wat de Britsche beweringen over groote Duit sche verliezen aan vliegtuigen betreft, verklaarde rijksmaarschalk Goering dat de berichten hier over wel niet van de vliegers zelf afkomstig zou den zijn, doch om zuiver propagandistische rede nen verspreid worden. De waarheid zal des te onaangenamer uitvallen. Vereenigde Staten blijven buiten den oorlog." De meening van Henry Ford. Het D.N.B. meldt uit Detroit: Henry Ford, die Dinsdag zijn 77sten verjaardag vierde, heeft in een interview de overtuiging uitgesproken dat de Ver eenigde Staten niet in den oorlog betrokken zullen worden, hoewel zekere zelfzuchtige kringen, die van de wapenindustrie denken te profiteeren, een geweldigen druk uitoefenen. Het volk der Ver eenigde Staten, aldus Ford, weet uit ervaring dat slechts enkele personen, die financieele belangen hebben, van oorlogen profiteeren. Wat Amerika aangaat, men weet natuurlijk dat de rest van de wereld niet op Amerika aangewezen is, maar Amerika op de rest van de wereld. Hertog van Windsor vermoedelijk 9 Augustus te New-York. Met Amerikaansch schip van Lissabon. t Het D.N.B. bericht uit Washington: De fungee- rende minister van builenlandsche zaken, Welles, heeft gisteren medegedeeld dat een eventueel door den hertog en de hertogin van Windsor aan te vra- gen visum voor het binnenkomen van de Ver- fa eenigde Staten terstond verleend zou worden. Voor j zoover hij wist zijn de Windsors voornemens van Lissabon te vertrekken met een Amerikaansch schip, dat den 9en Augustus te New-York moet aankomen. Welles zeide voorts dat er gegronde hoop bestaat op een accoord ten aanzien van de moeilijkheden welke met betrekking tot het -Fransche eiland JJ- Martinique gerezen zijn. Op de vraag wat het staatsdepartement zou be- h< p' schouwen als een wijziging in de souvereiniteit der v5 Europeesche bezittingen op het Westelijk halfrond, welke maatregelen van de zijde der Amerikaansche naties, overeenkomstig de te Havana gemaakte af- ?l. spraken, zou rechtvaardigen, antwoordde Welles dat er sprake was van een wijziging in de souve- rfe reiniteit, zoodra een onafhankelijke regeering haar onafhankelijkheid verloor en geen vrijheid van han- kj delen meer bezat Itr Goering vertelde nog dat Duitschland in de landen van het Westen een hoeveelheid brand stof buitgemaakt heeft, die dubbel zoo groot is als die, welke de Duitsche luchtmacht sedert den lOen Mei verbruikt heeft. De rijksmaarschalk uitte zijn verontwaardiging over de Engelsche bomaanvallen op niet-militaire doelen en schreef ze toe aan het ontbreken van elk systeem bij de aanvallen. Tenslotte kwam het gesprek op den komenden strijd tegen Engeland. De rijksmaarschalk ver klaarde in verband hiermee: „Mijn luchtmacht staat geheel klaar en wacht slechts op het bevel van den Führer. Ik kan u de verzekering geven dat de aanvallen, welke wij tot dusver op Enge land hebben gedaan, slechts gewapende verken ningen waren en niets anders." Franscli gerechtshof ter behandeling van de schuldkwestie samengesteld. Onderzoek grijpt terug tot 1919. Het D.N.B. deelt mede: Naar uit Vichy wordt gemeld wordt de tegenwoordige president van het hof van cassatie, Caous. president van het nieuwe staatsgerechtshof, terwijl de landsadvocaat bij het hof van cassatie, Cassagnu. in dezelfde functie in dienst treedt bij het staatsgerechtshof. Leden van dit gerechtshof zijn verder een generaal van het leger, een vertegenwoordiger van de oud strijders, een lid van den raad van het eere legioen en twee rechters van lagere colleges. De ministerraad zal deze leden in Augustus benoemen en bovendien de plaats van bijeen komst, die in het onbezette deel van Frankrijk zal liggen, bepalen. Omtrent de bevoegdheden van dit speciale Fransche staatsgerechtshof voor de behandeling der zaken tegen alle voor de nederlaag van Frank rijk verantwoordelijk gestelde militaire en poli tieke persoonlijkheden, wordt in welingelichte kringen bekend dat maarschalk Pétain dit hof verstrekkende speciale volmachten zal geven, uit gaande boven alle bestaande militaire en civiele gerechtshoven en zonder rekening te houden met het Fransche strafrecht zooals het tot dusverre bestond. Het staatsgerecht zal een onderzoek in stellen. dat teruggaat tot 1919 en gericht is tegen allen, die verhinderden dat Frankrijk zijn mili taire positie niet heeft aangepast aan de doel stellingen van zijn politiek. Als speciaal punt in de aanklacht zal de kwestie komen, waarom de Fransche generale staf negen maanden lang in het defensief is gebleven, en passief den aanval van het Duitsche leger heeft afgewacht, Een offi- cieele aanklacht is nog niet gepubliceerd. Aangezien Fransche regeeringskringen het strengste stilzwijgen in acht nemen over de ver blijfplaats der aangeklaagde politici, is het bui tengewoon moeilijk na te gaan. waar zij zich be vinden. Met eenige stelligheid kan slechts be vestigd worden dat Daladier zich na zijn terug keer uit Marokko ophoudt in een hotel in Mar seille. Hij mag dit hotel niet verlaten. Reynaud vertoeft in de nabijheid van Vichy, eveneens onder politiebewaking in een hotel. Campinchi en Delbos daarentegen zouden nog in Marokko zijn, n.l. in Rabat, waar zij eveneens onder politiebe waking zijn gesteld. Besprekingen over Zuidoost- Europeesche vraagstukken. Onderhandelingen tusschen Hongarije, Bulgarije en Roemenië kunnen worden verwacht. Het D.N.B. deelt mede: De correspondentie „Dienst aus Deutschland" houdt zich bezig met de bespreking te Salzburg over Zuidoost-Europa en constateert dat men in Berlijn en ook wel in Rome met het resultaat dei- besprekingen volkomen tevreden is. De algemeens opvatting te Berlijn, zoo vervolgt de correspon dentie, is dat thans het terrein in zuidoost-Europa in zooverre geëffend is dat de landen van zuidoost- Europa onder elkander aan de oplossing van de hangende kwesties kunnen gaan werken. Recht- streeksche onderhandelingen tusschen Hongarije Bulgarije en Roemenië kunnen verwacht worden. De uitingen der staatslieden van de landen uit Zuidoost-Europa zijn zeer hoopvol gestemd, zoodat de verwachtingen van de as op onderhandelingen der Balkanmogendheden onder elkaar in een geest van wederzijdsch begrip gerechtigd toeschijnen. Men mag vermoeden dat de landen van Zuidoost-Europa met de asmogendheden in de opvatting overeen stemmen dat de nieuwe regeling, welke bereikt moet worden, zoodanig moet zijn dat zij een blij- venden grondslag niet slechts voor den vrede, doch ook voor de economische en cultureele ontplooiing der Balkanvolken kan vormen. Men mag daarom aannemen dat de mogendheden van het Zuidoosten tengevolge van het door hun staatslieden uitgespro ken vertrouwen in de as erin zullen slagen het plan voor den opbouw van het nieuwe Europa in hun gebied te verwezenlijken. Bij de besprekingen is de Duitsche en Italiaan sche wil tot uiting gekomen elk dictaat van groote mogendheid te vermijden en den landen een recht- streeksche regeling mogelijk te maken. De as be perkt zich tot vriendschappelijke raadgeving en tot het weren van invloeden, die vreemd zijn aan dit bepaalde gebied en bij een handhaving van de Balkangeschillen belang zouden kunnen hebben. Deze practijk is niet nieuw. Ook de als voorbeel dig beschouwde verhouding tusschen Duitschland en Slowakije is uit eigen besluit der Slowaaksche staatsleiding gegroeid. De' onvoorwaardelijke in schakeling van Slowakije in de door de as ontwik kelde ordening van Midden-Europa heeft voor het land een buitengewone ontwikkeling van krachten mogelijk gemaakt. Voorts deelt het D.N.B. mede: Terwijl de dag bladen in Zuidoost-Europa bijna zonder uitzonde ring de besprekingen in Salzburg toejuichen en den nadruk leggen op het vriendschappelijke ka rakter van de afzonderlijke gedachtenwisselingen, tracht men in Londen munt te slaan uit de om standigheid, dat onder hen. die de rijksregeering een bezoek brachten, geen Joego-Slavische staats lieden waren. Bladen als de „Times" of de „Daily Telegraph" spreken over een streven der spil- mogendheden om Joego-Slavië en Turkije te iso- leeren en willen aanwijzingen zien voor de vorming van een Russisch-Turksch-Joego-Slavisch drie- mogendhedenblok, dat in het Zuidoosten de rol zou spelen van een tegenhanger der spilmogend- heden. Dergelijke combinaties hebben hetzelfde doel als de pogingen van Groot-Brittannië om zich op te werpen als beschermer van het revisionisme in het Zuidoosten. Het proces der reorganisatie en der natuurlijke vereffening op den Balkan moet worden verstoord. In een beschouwing over Salzburg komt de directeur van de „Vreme", semi-officieel orgaan van Belgrado, tot de conclusie dat iedere invlped van Engeland op het Europeesche vasteland voorbij ge acht moet worden. IN HET BUITENLAND. Reeds spoedig na het einde van den Spaanschen burgeroorlog was het te voorzien dat de nieuwe koers van het land zich niet zou bepalen tot in wendige hervormingen. Generaal Franco koesterde wijdere aspiraties. Hij wenschte een sterke Mid dellandsche Zeemogendheid te scheppen, die de glorie van het machtige Spanje uit het verre ver leden zou doen herrijzen. Twee weken geleden heeft de „caudillo" er nog eens duidelijk aan her innerd dat het Spanje van de toekomst een impe riaal Spanje moet zijn en een symptoom van dit streven heeft men reeds kunnen zien in de bezetting van Tanger. Spanje heeft thans zijn positie aan den ingang der Middellandsche Zee belangrijk versterkt door het sluiten van een vriendschapsverdrag met Portugal. De betrekkingen tusschen beide landen waren sinds het einde van den b i enlandschen strijd in Spanje reeds aanmerkelijk beter dan vroe ger, hetgeen voornamelijk zijn oorzaak vindt in het feit dat de regeering van Portugal, die onder de krachtige, vrijwel autoritaire leiding staat van dr. Salazar, van den aanvang af, met de beweging van Franco en wijlen Sanjurjo deze laatste ver toefde immers bij het uitbreken van den burger oorlog in Portugal sympathiseerde. Bij het nieuwe verdrag zijn de onderlinge ban den nog nauwer aangehaald en is de samenwerking wederom verbreed, waardoor niet alleen de positie van Spanje, maar evenzeer die van Portugal aan merkelijk steviger is geworden. Blijkens het pro tocol van het pact verbinden de Portugeesche en Spaansche regeering zich om steeds zooveel moge lijk haar gemeenschappelijke belangen te beharti gen, voor het geval, dat omstandigheden optreden of te voorzien zijn, welke de veiligheid of de on afhankelijkheid van een of van beide verdrag sluitende partijen in gevaar brengt. Elk der beide partijen kan het initiatief nemen tot een gedachten- wisseling om zulks te bevorderen. Beide partijen stellen tevens vast dat geen overeenkomst met derde staten bestaat, die in tegenspraak is met dit proto col. Dit zijn dus besluiten, die voor beide landen van verstrekkende beteekenis zijn, en het is duidelijk dat 'de Spaansche en Portugeesche openbare mee ning er de grootste waarde aan hecht, vooral nu deze landen in de toekomst vermoedelijk een be langrijker plaats dan vroeger in de Europeesche samenstelling zullen gaan innemen. De pers hecht unaniem en in enthousiaste bewoordingen haar goedkeuring aan het verdrag. Zoo noemt het Portu geesche regeeringsorgaan „Diario de Noticias" het protocol een document van groote historische be teekenis en een bijdrage en uitgangspunt voor een herstel van den vrede in Europa en in de wereld. Engelsch vliegkampschip werd door bommen getroffen. Rookwolken stegen op. Het D. N. B. meldt uit Rome: De speciale oerrespondent van Stefani schrijft over den in het legerbericht ge- melden aanval op het Engelsche vliegtuigmoeder schip, dat de Italiaansche luchtstrijdkrachten gis teren hun aanvallen op Britsche convooien ondanks de slechte weersomstandighdeen hebben voortgezet. Een vliegtuigmoederschip werd aangevallen, ter wijl van het vliegtuigmoederschip Engelsche jacht- toestellen opstegen en de Italiaansche vleigtuigen aanvielen. Een Britsch vliegtuig werd neerge schoten. Het Britsche vliegtuigmoederschip werd door twee bommen getroffen. Enkele minuten latei- zag men van het schip rookwolken opstijgen. De vijandelijke vliegtuigen, die van het vliegtuig moederschip waren opgestegen, konden hierop niet meer terugkeeren en. moesten op zee dalen. Engelsche verlieslijsl gepubliceerd. Van verloren oorlogsbodems. Reuter meldt: Officieel wordt medegedeeld dat de slachtoffers, die door den ondergang van den Britschen torpedoboot jager „Imogen" gevallen zijn, de volgende zijn: Een officier werd gewond, twee matrozen kwamen om aan verwondingen, 17 ma trozen worden vermist en zijn waarschijnlijk omge komen, 8 matrozen zijn gewond. Van een mijnenveger „Kingston Galena" wordt de commandant vermist. Hij is waarschijnlijk om gekomen. Een officier is gewond, twee matrozen zijn aan bekomen verwondingen overleden, 15 ma trozen worden vermist en zijn waarschijnlijk omge komen, 3 matrozen zijn gewond. Van den mijnenveger „Rodino" zijn twee ma trozen aan verwondingen overleden, twee matrozen worden vermist en zijn waarschijnlijk omgekomen De ondergang van deze beide mijnenvegers was reeds bekend gemaakt. Slowakije in den nieuwen koers. Groote betooging !n Pressburg. Het D.N.B. meldt uit Pressburg (Bratislava): Tijdens een Dinsdagavond gehouden groote be tooging hebben ministe-president dr. Tuka en de minister van binnenlandsche zaken, Sano Mach, in toespraken gewezen op de beteekenis van de besprekingen te Salzburg, die het bestaan van het zelfstandige Slowakije opnieuw bevestigd en zijn inschakeling in het in wording zijnde nieuwe Europa voltrokken hebben, Slowakije, zoo ver klaarde beide sprekers, willen het echter niet laten bij den uiterlijken vorm van de inschakeling in het nieuwe Europa, doch zijn bevolking ook de zegeningen deelachtig doen worden, die het natio- naal-socïalistische gedachtengoed van Adolf Hitler het Duitsch volk heeft gebracht. In dit verband deelde ministerpresident dr. Tuka mede, dat de Slowaaksche staatsleiding haar voor naamste taak ziet in de volgende punten: 1. Wijziging van de grondwet. 2. Vernietiging van den Joodschen invloed in de politiek en het economische leven. 3. Strijd tegen de corruptie. 4. Verbetering van de sociale positie van de boeren, arbeiders en employés. De minister van binnenlandsche zaken Sano Mach gaf in de eerste plaats uiting aan de dank baarheid van het Slowaaksche volk jegens den Führer. Hij schetste in groote trekken de maatrege len, die genomen zullen worden voor de sociale pacificatie des lands en hij besloot zijn rede met een groet aan Adolf Hitler, die door de tienduizen den met groote geestdrift werd overgenomen. De ontploffing te Gibraltar. Reuter meldt uit Gibraltar: De Britsche militaire autoriteiten te Gibraltar hebben het volgende communiqué gepubliceerd: Tegen elf uur Maandag heeft zich in de nabij heid van het radiozendstation der marine aan het noordelijk front een hevige ontploffing voorge daan. Drie soldaten zijn om het leven gekomen. De oorzaak der ontploffing is nog niet bekend. Het D.N.B. meldt uit La Linea het volgende over het gebeurde te Gibraltar: De autoriteiten van Gibraltar hebben ten streng ste verboden dat in de stad gesproken wordt over de ontplofifng van een munitie-depot. Deze ont ploffing heeft zich gisteren voorgedaan. Ondanks dit zwljggebod is het bekend geworden, dat het aantal dooden tengevolge van deze ontploffing reeds is ge stegen tot 20. Oogsttijd in het Alpengebied. De schitterende omlijsting van het berglandschap verleent aan het geheel een aparte bekoring. De olie-voorziening der as-mogendheden. Verzekerd voor oorlogsdoeleinden, constateert de „New-York Times". Het D.N.B. deelt mede: In de „New-York Times" schrijft J. H. Carmical dat de petroleumvoorziening van de as-mogendhe den voor oorlogsdoeleinden door de Duitsche syn thetische productie en door de stijging van de Roe- meensche productie is verzekerd. Het normale ex portcijfer van Roemenië van 100.000 vaten per dag zal binnenkort belangrijk worden verhoogd en wel eenerzijds door nieuwe boringen, anderzijds door dat de Roemeensche regeering builenlandsche maat schappijen in eigen beheer heeft genomen. Deze pro- ductievergrooting komt uitsluitend aan de as-mo gendheden ten goede. Dc conferentie te Havanna. Economische en financieele samenwerking. Het D.N.B. meldt uit Havanna: Een andere resolutie van de conferentie is de inter-Amerikaansche economische en financieele menwerking. Deze resolutie verklaart dat de oor log de internationale handelskanalen heeft ver stoord en de afzetgebieden voor bepaalde Ameri kaansche producten heeft verkleind. Het opstape len van overschotten, waarvan de uitvoer voor de landen absoluut noodzakelijk is, treft de bevolkin gen op economisch, financieel en sociaal gebied in aanzienlijke mate. De landen moeten derhalve hun productie uitbreiden tot nieuwe producten en de mogelijkheid om deze goederen te koopen vergroo- ten. Daarom houden zij vast aan de liberale grond slagen van den internationalen handel op grond slag der rechtsgelijkheid. Deze grondslagen zullen door de Amerikaansche staten zoover worden door gevoerd (dit is een groote slag voor het plan van Roosevelt) als de tegenwoordige omstandigheden dit 'toelaten. Zij zijn bereid het handelsverkeer met de geheele wereld te hervatten, zoodra de niet-Ame- rikaansche naties onder dezelfde voorwaarden hier toe bereid zijn. De Amerikaansche landen achtten het hiertoe noodzakelijk, het arbeidsterrein van de inter-Amerikaansche financieele- en economische commissies in Washington te verhoogen. Voor bijzondere vraagstukken zullen op de daar voor geschikte plaatsen sub-commissies worden in gesteld. Nader meldde het D.N.B.: De tweede bijeenkomst van de Amerikaansche ministers van Buitenland- sche Zaken is Dinsdag in een plechtige slotverga dering gesloten. Terstond daarna is de delegatie de* Vereenigde Staten vertrokken. De voorzitter, dc Cubaansche minister van Buiten- landsche Zaken. Campa, verklaarde in een slot rede: De hier genomen maatregelen scheppen geen nieuw recht. Zij zijn tegen geen enkel land ge richt, doch dienen uitsluitend tot voorzichtige af weer, opdat in Amerika vrede, veiligheid en demo cratie behouden blijven. Het voornaamste besluit van deze bijeenkomst werd uitdrukkelijk aan de voorwaarde van het zelfbeschikkingsrecht der vol keren gekoppeld, waaruit blijkt, dat wij geen land- honger hebben en andere volken niet onderwerpen willen. Nog wordt gemeld, dat evenals Argentinië ten aanzien van de Falkland-eilanden, zoo ook Guate mala ten aanzien van zijn conflict met Engeland betreffende Belice (Britsch Honduras) een nadruk kelijk voorbehoud maakt. Van de aankondiging van Guatemala, dat het desnoods Belice bezetten en de kwestie voor een scheidsgerecht zal brengen, werd door de conferentie zonder tegenspraak ken nis genomen. Het voorstel van Uruguay, de terri toriale wateren tot 25 zeemijlen uit te breiden, werd voorgelegd aan de rechtscommissie te Rio de Ja neiro. Kort voor zijn vertrek verklaarde Cordell Huil: Amerika heeft aan de wereld zijn eenheidsfront en zijn vastberadenheid gedemonstreerd, geest en stel sel van zijn continentale solidariteit te bewaren. In zake de besluiten der Pan-Amerikaansche confe rentie over hei vraagstuk van de Europeesche kolo niën in Amerika zeide Huil dat daardoor de vrede op het Westelijke halfrond en de belangen der be woners van de koloniën beschermd worden. Huil sloot met een uitvoerige uiteenzetting over de noodzakelijkheid van economische samenwerking van Pan-Amerika, welke hij als „economische ver dediging" kenmerkte. DUITSCHE PERSSTEMMEN. BERLIJN, 30 Juli. (D.N.B.). De conferentie in Havanna heeft niets anders gebracht dan het feit dat men aan den overkant van den Oceaan Enge land reeds voor zoo zwak houdt, dat men zich reeds zorgen begint te maken over zijn nalaten schap. Dit is de conclusie, die de „Berliner Börsen- zeitung" trekt uit „het tot dusver bekende resultaat van de Pan-Amerikaansche conferentie in Ha vanna". De bezittingen van Engeland zijn in de oogen van Amerika rijp voor een mandaat. Dit is een feit, waarmede geen zelfbewuste Brit gemakkelijk ge noegen zal kunnen nemen en dat zeker niet er toe geschikt is het prestige van Engeland in de wereld te verhoogen. Het Engelsche dagblad in WestrIndië, „Trinidad Guardian" beschouwt de kwestie als volgt: West- Indië bevindt zich in de positie van een patiënt, die op de operatietafel ligt en de doktoren de operatie hoort bespreken, terwijl zij weigeren den patiënt te vragen, of hij in het geheel wel geopereerd wil worden. Nog treffender kan men den toestand van Enge land als volgt kenschetsen: De patiënt ligt op zijn ziekbed. Rondom hem heen staan lieve familiele den, die hem troosten en hulp beloven, doch in een kamer er naast gekomen, reeds de erfenis van den ouden heer verdeelen. Dat er van hem te erven is. en dat dit spoedig zal zijn. daarover zijn zij het klaarblijkelijk allen eens. Over het feit. hóe de erfenis te verdeelen, wordt nog beraadslaagd. Plannen voor een bedrijfs- gemeenschap. Voorstel van den Kath. Boeren- en Tuindersbond. In de hoofdbestuursvergadering van den Katho lieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond is besloten de in deze bevolkingsgroep reeds lang levende gedachte van een organischen opbouw van allen, die door de uitoefening van den land- en tuinbouw het hunne tot de volkshuishouding bij dragen, een aan de gebonden economie aangepaste organisatorischen vorm en gestalte te geven. Om deze grootsche taak tot stand te brengen heeft de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond den Christelijken Boeren- en Tuin dersbond en het Koninklijk Nederlandsch Land- bouwcomité uitgenoodigd hun medewerking te ver- leenen, teneinde een bedrijfsorganisatie voor land en tuinbouw in het leven te roepen, gezamenlijk met de standsorganisaties van de landarbeiders en andere daarvoor in aanmerking komende organi saties. De opzet is, om allen, die in den land- en tuinbouw hun bestaan vinden,, in één gemeen schap samen te brengen. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuin dersbond is van meening, dat de tijd thans rijp is om tot verwezenlijking van de corporatieve gedachte over te gaan door de vorming van een beroepsge meenschap, waarin boeren, tuinders en arbeiders tezamen arbeiden, zoomede om overleg te plegen inzake de regeling van die sociale en economische vraagstukken, welke op deze tak van volksbestaan betrekking hebben. Er moet komen één top-orgaan met geledingen naar beneden in de provincies of in de gewesten of agrariseh-economisehe geografische eenheden en in de dorpen. Dit top-orgaan is de verbindings schakel tusschen bedrijf.sgenooton onderling en van deze met de overheid. Het is de levende weergave van alles, wat in deze bedrijfstak omgaat, de schouwplaats, waar de bedrijfsbelangen getoetst worden aan het algemeen belang. Omdat deze bedrijfsorganisatie wortelt in het eigen volkskarakter der bedrijfsgenooten, dient ook dit volkskarakter als de bron en kiembodem van het boeren-eigen voor eenvormigheid bewaard te worden. Deze in levensbeginselen verankerde ver scheidenheid krijgt gelegenheid behouden te blij ven in die bestaande vereenigingen en bonden, welke in wezen aan de religieuze en cultureele waarden ontsproten zijn. De boerenkracht ligt in dc traditie van haar geslacht, daarom dient deze vóór alles gewaarborgd. De activiteit op technisch en economisch gebied wordt echter door de boeren- en tuindersstands- organisaties overigens niet ontplooid; dit is voorbe houden en wordt overgelaten aan de nieuwe be drijfsorganisatie. De taak der stands-orga nisatie blijft beperkt tol de opvoeding, de persoonlijkheidsvorming en het leiding en richting geven aan het sociaal-economisch denken en han delen. Dit beteekent, dat de lagere landbouw- en winterscholen, de cursussen en de leiding van de jeugd in handen van de boerenstandsorganisaties blijven. (A.N.P.) PR06RAMMA DONDERDAG 1 AUGUSTUS. JAARSVELD 414,4 M. NCRV-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (Opn.) 8.45 Gramofoonmu- ziek. 9.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.45 Marcando-ensemble en gramofoonmuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Chr. liederen (gr. pl.) 4.00 Bijbellezing. 4.45 Pianovoor dracht. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Cyclus: Lezen in den Bijbel. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.). 7.15 en 7.20 Berichten. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoon muziek. 8.30 Boekbespreking. 8.50 NCRV-orkest en solist. 9.45 Toonkunstkoor Utrecht, solisten en Utrechtsch Stedelijk orkest (opn). Hierna: Schrift lezing. 10.1510.30 Berichten ANP. Sluiting. KOOTWIJK 1875 M. VAR A-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En- gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek (om 8.00 berichten ANP). 9.45 Orgelspel. 10.15 Zang met pianobegelei ding. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Fantasia. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelspel. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berich ten ANP. 1.00 VARA-orkest (opn.). 1.30 Cello en piano. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 VARA-Strijk- orkest (opn.). 3.00 Gramofoonmuziek (3.153.30 Berichten Engelsch) 3.45 Voor de Vrouw. 4.15 Gra mofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramo foonmuziek. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Orgelspel. 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 Esmeralda. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.). 7.15 Reportage. 7.35 Frag menten uit de operette „Balalaika". 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten En gelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Viool, cymbaal en piano (opn.) 9.15 Berichten Engelsch. 9.30 Gra mofoonmuziek. 10.00 Berichten Duitsch). 10.15— 10.30 Berichten ANP. 10.3011.45, 11.15—11.30, 0.150.30 en 1.151.30 Berichten Engelsch.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7