SBBp Ksnp INMAAKVATEN OPZEELAND Uit de Pers. Haarlemsche kinderen naar de Ostmark. DE HEELE FAMILIE J r NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN W OENSDAG 31 TUKT 1940 HAXREEM'S DA'GBEXE ZEILEN De prestaties van <le Haarlemsche zeilers. Succesvol kunnen we den inzet van het wedstrij- seizoen door de H.J.C.'ers noemen. Ei zijn nu drie wedstrijden achter den rug en als wij de uitslagen er van beschouwer valt ons direct op, hoeveel Haarlemmers er in genoemd worden. Op dc Brasemermeer behaalden J. Bier den eer sten en H. Evers den tweeden prijs in het groote veld van de intern. Olympiajollonklassc In de zoo snel populair geworden Valkklasse wist de jeugdige P. Altcna zich als tweede te classifi- ceeren: P. Schoen behaalde aardige successen in de twaalfvoetsjollen. Hij wist nl. eenmaal als eerste en eenmaal als tweede te eindigen. In de Kaagweek was er weer veel regen en wind. Een uitgelezen gezelschap zagen we in de Olympia- jollen starten. We noemen slechts namen als Daan Kagchelland, E. G. van der Stadt. J. H. H. J. de Jong. Van de Haarlemsche Jachtclub hadden inge schreven Evers, Flemming en Bier. Laatstgenoemde behaalde twee tweede prijzen; éénmaal was hij ver hinderd te starten. Hij startte toen echter 'smid- dags in de intern. 12 voetsjollen-klasse A en wist toen nog op den vierden prijs beslag te leggen. Op den laatsten dag zag Court Flemming kans, den derden prijs te winnen. Het woei toen niet zoo hard, zoodat hij zijn jol behoorlijk kon houden. De Valken-zeiler P. Altena liet zich niet onbe tuigd in een groot veld. Hij won nl. twee prijzen: Van Werkhoven zag zich in de sharpies éénmaal als derde geclassificeerd. Aardig werk leverde ook D. Schoen in de inter nationale 12 voetsjoUenklasse B. Uit vier wedstrij den zag hij nl. kans, drie prijzen te winnen; mej. E. Bier wist op twee prijzen on mej. W. de Voogt op één prijs in dezelfde klasse beslag te leggen. Tenslotte starten op den Kralingsehcn Plas te Rot terdam vier Haarlemsche zeilers, die geen van allen met leege handen naar huis gingen. Ook hier was weer een groote klasse Olympia- jollen aanwezig. Dit is toch wel de belangrijkste klasse, die we op het oogenblik in Nederland hebben. 's Zaterdagsmiddags leverde C. Flemming de ongekende prestatie, ver aan den kop te gaan en vóór Daan Kagchelland. den Olympisch kampioen, en Koos de Jong te eindigen. Een praehtprestatie! In de laatste ronde werd hij door Jan Bier eenigszins ingeloopen, zoodat deze even achter hem door de finish voer. 's Zondags behaalde J. Bier nog twee derde prij zen, steeds achter Kagchelland en De Jong. Bier was zeer gehandicapt door een blessure aan zijn been. H. van Werkhoven legde tweemaal beslag op den eersten en éénmaal op den tweeden prijs in de 12 3VI2. sharpie-klasse. Zoodoende won hij voor de eerste maal den Nieuwsblad-wisselbeker. Deze beker is al in 1913 uitgeloofd en heeft dus reeds twee oor logen meegemaakt. In de intern. 12 voetsjollenklasse B zag mej. E. Bier kans, een tweeden prijs te halen. Het zijn dus zeer bevredigende resultaten, die de H.J.C.'ers op de nationale wedstrijden bereikt heb ben. De successen zullen wel mede te danken zijn aan het groote aantal oefenwedstrijden, die op den Mooien Hel gezeild werden. We wachten nu nog op de resultaten in de wedstrijden van de Holland- week, van die op het Alkmaardermeer en last but Dot least van die der Haarlemsche Jachtclub. LAWNTENTVTS HAARLEMSCHE JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN. De tenniswedstrijden voor de Haarlemsche Jeugdkampioenschappen schieten zoo flink op, dat hedenmiddag de finales gespeeld zullen kun nen worden. De uitslagen van Dinsdag zijn: Heerenenkelspel 16 jaar. eerste ronde: H. Alofs R. Mac Neill 75, 36. 75. Tweede ronde: H. Schmidt van GelderH. Alofs 62, 61; W. ViëtorOh. de Beaufort 6.1, 0—6, 61. Heerenenkelspel 1718 jaa.r tweede ronde: H. v. Drunen LittelT. v. Pampus 46, 62, 62; M. KantR. Rahusen 60, fi4; P. SwensJ. H F. Sollewijn Gelpke 6—2, 46. 61; Kuiper A. J. van Meurs 63, 61. Halve eindstrijden Kuiper—P. Swens 61, 64; H. v Drunen Littel— M. Kant 6=1, 5—7, 6—3. Damesenkelspel, eerste ronde: Mej. A. Krijn mej. N. v. Weezei 64. 63. Halve eindstrijden: mej. I. Alofsmej. T. Kraayeveld 86. 86; mej. A. Krijnmej. N. Henning 64 64 Gemengddubbelspel, eerste ronde: Mej. I. Alofs en N. Viëtor—mej E v. Marken en R. Rahusen 63, 6—4: mej M Vergeer en L. Mac Neill mej. B. Schmidt en van Meurs 61, 60; mej. H. Wildeboer en H v. Pampusmej. A. Peper en H. Peper 61, 60 Tweede ronde: mej. T. Kraayeveld en B Dieckmanmej. E. Hooghoudt en B Hooghoudt 61, 62; mej N. v. Weezei en Ch. de Beaufortmej. H. Wildeboer en H. v. Pampus 108. 64. Heerendubbelspel 16 jaar. tweede ronde: W. Viëtor en V. de GrootR. Mac Neill en H. Alofs 75. 61; Ch. de Beaufort en H. Schmidt van GelderH. v. Pampus en K Noppen 63 62. Halve eindstrijden: R. Rahusen en TjakkesW. Viëtor en V. de Groot 63. 64: Ch de Beaufort en H. Schmidt van GelderR. de Wilde en K. de Nijs 6—4. 6—2. Heerendubbelspel 1718 jaar, eerste ronde: R. Rahusen en B Dieckmanvan Meurs en T. v. Houtum 57. 6—3. 61 Halve eindstrijden: R Rahusen en B. DieckmanTjakkes en Kant 6—2. 6l; Kuiper en Noppenv. Dijk en Gouman 60, 6—1. Damesdubbelspel, eerste ronde: Mej. I. Alofs en mej. N. Henningmej. N. Wackwitz en mej. L. v. d. Stadt w.o. Halve eindstrijden: mej. I. Alofs en mej. N. Henning—mej. W. Beyst en mej. A. Krijn 75, 63; mej. T. Kraayeveld en frl. R, v. d. Pollmej. E. Neuerburg en mej. H. Neuer- burg 6—3, 6—1. ROETEN DE AMSTEL WINT WEER VAN DE HOOP. Dinsdagavond is op den Amstel de eerste wed strijd geroeid voor den wisselbeker, die uitge loofd is door den voorzitter van De Hoop, den heer Lulofs. De bedoeling is, ieder jaar dezen beker tus schen de achten van de burgervereeniging te la ten verroeien. Ditmaal hadden slechts de twee Amsterdam- sche vereenigingen De Hoop en De Amstel inge schreven. De strijd werd dus een revanche van den kampioenswedstrijd van Zondag j.l. De om standigheden waren nu beslist beter; er stond niet veel wind en het water was aanmerkelijk rustiger. De Amstel heeft weer haar meerderheid ge toond. De strijd was niet zoo spannend, daar De Hoop veel minder goed roeide, dan in den vori- gen strijd. Direct na den start had De Amstel reeds de leiding, het roeien van deze ploeg was zeer rus tig en veel meer beheerscht. dan in de laatste wedstrijden het geval was. De Hoop zocht het te veel in dc kracht, waardoor van de techniek niet veel terecht kwam. Tot de Berlagebrug bleef de afstand tusschen de ploegen vrijwel geliik Toen zette De Amstel een spurt in dien De Hoop on voldoende beantwoordde. Het verschil werd dan ook aanmerkelijk grooter; even voorbij het club huis van Nereus kwam er licht tusschen de boo ten. De Hoop trachtte door kleine spurtjes dezen afstand nog te verkleinen, maar de Amstel roeide rustig verder; regelmatig liep de kampioensploee op haar tegenstanders uit om ten slotte met 1 3/4 lengte voorsprong in den tijd van 6 min. 58 sec. als eerste over de eindstreep te gaan. Hierdoor kwam de Amstel voor een jaar in het bezit van den beker. WIET .RIJDEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND OP DEN WEG. Zondag 18 Augustus te Zandvoort. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten van Noord-Holland wordt het individueel kampioenschap van Nederland op den weg Zondag 18 Augustus ver reden op ccn traject te Zandvoort, dat ongeveer 14 K.M. lang js. De professionals, onafhankclijken en amateurs zullen een afstand van ongeveer 165 K.M moeten rijden. Gestart wordt op den Noord-Boulevard vóór het Casino te 1 uur n.m. De volgorde van starten zal zijn: 1. amateurs, 2. onafhankelijken, 3. profes sionals. In verband met deze wedstrijden zal op genoem den dag de Ronde van Princenhage niet plaat: hebben. H.S.V. „DE KAMPIOEN". Bovengenoemde vereeniging hield haar 35ste jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. ten Hove, memoreerde waarom het 7de lustrum niet op de wijze gevierd kan worden, zooals het be stuur zich had voorgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging ondanks eenigen achteruit gang aan leden, nog niets aan kracht had inge boet, zoowel sportief als organisatorisch. Het jaarverslag van den penningmeester toonde aan, dat de rekening gesloten werd met een flink batig saldo. Aan den heer N. Huyboom werd bij monde van den voorzitter het lidmaatschap van verdienste aangeboden. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredende bestuur met algemeene stemmen herkozen, zoodat dit als volgt bleef samengesteld: 1ste voorzitter J. ten Hove, 1ste secretaris N. Huyboom, 1ste pen ningmeester J. Oostwal, 2de voorzitter V. Barten. 2de secretaris H. J Keizer, 2de penningmeester j! Burggraaf, commissaris F. Kuiper, technisch ad viseur J. Tulleken. WATERPOLO. V.Z.V. NEEMT REVANCHTE TEGEN HAARLEM. Na den thuiswedstrijd tegen Haarlem met 20 verloren te hebben, slaagde V. Z. V. er Dinsdag avond in Haarlem met 7—3 te slaan. V. Z. V. kreeg in het begin veel kansen, waar van N. Schoone het eerst gebruik wist te ma ken (10). Gieling, de midvoor van Haarlem, maakte het J. Wevers erg moeilijk. Hij slaagde er in, voor de rust den stand op 12 te brengen. In de tweede helft was V. Z. V. veel sterker. Met een laag schot scoorde Visman den gelijk maker, waarna Swier 32 voor V.Z.V. maakte. Ook het vierde doelpunt voor V.Z.V. werd door Swier met een fraai schot gemaakt. Vervolgens bracht hij den stand op 52, waarna hij het aan G. Moeke overliet, het zesde doelpunt voor V.Z.V. te scoren. Intusschen had Wevers werk genoeg om het V.ZV.-doel schoon te houden; hij kon niet verhinderen dat J. van Hemsbergen hem passeerde. Vlak voor het einde scoorde J. Swier voor de vierdemaal een doelpunt voor V.Z.V. (73). Indien V. Z. V. nog slechts één punt weet te behalen zal het ook dit seizoen het kampioen schap van de 2de klasse in den kring Haarlem veroveren. CRICKET HAARLEM—L. C. C. Deze vriendschappelijke wedstrijd is in het voordeel der Haarlemmers geëindigd. Haarlem batte eerst en opende met W. Peschar en Kruyt. Eerstgenoemde was spoedig verdwenen daarna wisten Kruyt en Voogd runs te maken. Toen Kruyt voor een goede 22 gebowld was, zet ten Voogd en P. Goossens een grooten stand op. Het totaal liep op van 36 tot 106. toen Voogd in het verre veld uitgevangen werd na 45 runs ge scoord te hebben. Goossens. die goed batte wAd tenslotte gebowled door Harmsen voor 29 runs. Na hem wist Abendanon nog de dubbele cijfers nl. 12. te halen. Harmsen had met 4 voor 21 zeer verdienstelijk gebowled: verder A Kan tebeen 3—67, L. Hop 2—34, P. Hagenaar 1—13 Het veldwerk van L. C. C. was in het begin heel goed. doch verslapte tegen het eind. De in nings van L. C. C. is gauw verteld. Harmsen wist ;oed stand te houden, totdat hij in de slips werd ingerekend voor een geduldige 20 runs. Alleen P. Kantebeen wist daarna nog te scoren; hij werd door Groeneveld met een mooien bal gecleaned na 25 runs gescoord te hebben. De andere bats- men presteerden niets. Op 76 hadden allen een beurt gehad. Voor Haarlem bowlden P. Goossens 012. W. Peschar 519, Lantingh 0—6, Drs. Voogd 617 Groeneveld; 33. Drs. Kleefstra 1—3, en Mulder 15. Haarlem won dus met 74 runs. WANDELSPORT. Nog een avond-vierdaagsclie. Thans te Haarlem, Zaandam en Amsterdam. Op 14, 15, 16 en 17 Augustus zal ook te Haar lem. Zaandam en Amsterdam een avond-vier- daagsche georganiseerd worden door de Ned. Wandelsportfederatie met behulp van den Noord- Holl. Wandelsportbond. Te Haarlem heeft de start plaats bij café „Dreefzicht" telkens des avonds zeven uur. Ieder, die den tocht volbrengt, ontvangt na afloop een blauw geëmailleerd kruis. De parcoursen zijn nog niet vastgesteld, maar die zulllen met zorg worden gekozen. In schrijving kan o.a. geschieden bij H. H. Winters, Jan Haringstraat 101 te Haarlem. EEN VEELBESPROKEN ZAAK. De arbeid van mr. Linthorst Homan, prof. De Quay en mr. Einthoven blijft de geesten bezighou den. De N. R o 11. C r t. wijst er op. dat wij rekening moeten houden met de werkelijkheid, dat wij be zet gebied zijn. De vrede van Versailles was geen rede te noemen; door dien vrede werd aan het Duitsche volk onrecht gedaan, dat om herstel vroeg. Deze oorlog is dan ook te beschouwen als vergel ding voor het te Versailles bedreven onrecht. „Wanneer wij ons daar thans rekenschap van ge ven, dan hebben wij een grondslag voor de erken ning van c-en breeder werkelijkheid, dan die dat wij bezet gebied zijn Dan zien we in, dat de thans door Duitschland aan de orde gestelde eisch van „levensruimte" zijn zin heeft in de geschiedenis. Dan behoeven wij dezen eisch ook niet te negeeren, om dat het er krachtens het verloop van den oorlog veel van heeft, dat wij, bezet gebied nu, na den vrede in de Duitsche levensruimte zullen blijken te blijven liggen. Dat kunnen wij reeds nu, vóór de vredos- conferentie. als beginsel van samenleving met het Duitsche Rijk aanvaarden, omdat wij in alle geval zullen willen, omdat wij dienen te willen een wijzen vrede, werkelijk een vrede, hoe ook de afloop van den oorlog moge zijn. Daarom zijn alle voorbehouden van de oprichters van de Nederlandsche Unie, die er op neerkomen, dat wij. zoolang de vrede niet een feit is, in het staatkundige niet uit de voeten kunnen ongegrond. Niet alleen kunnen wij ons roeren, wy moeten het. Wij moeten nu reeds duidelijk durven uitspreken, dat we nu evenals voorheen inzien, dat de in de ontwikkeling van onze samenleving besloten eisch tot samenvatting van groote economische gebieden niet gefnuikt mag worden door 's werelds staat kundige verdeeldheid. Dat wij als het door het oogenblik geboden nieuwe element daarin aan vaarden, dat dit proces zich voltrekt in den vorm van de schepping van levensruimten. En dat wij, met land en volk. liggen in de levensruimte, waarin het Duitsche Rijk door feitelijke krachtsverhouding aangewezen is om de hegemonie te voeren". „De Maasbode" schrijft over doel en midde len der Nederlandsche Unie, waarbij zij haar stelt naast N.S.B. en Nationaal Front, niet omdat zij meent, dat N.S.B.Nationaal Front en Unie verge lijkbare grootheden zijn, maar omdat alle drie be wegingen in zooverre gelijkvormigheid vertoonen, dat zij een totale vernieuwing van onze samenleving wenschen. „De Nederlandsche Unie, het lijdt geen twijfel, is zoo goed als de beide andere een autoritaire be weging. Zij lanceert een programma, niet om er over te discussieeren, doch om het te doen aan vaarden of verwerpen. Blijkt een noemenswaardig groot deel der bevolking bereid te zijn haar op dit beginselprogramma te volgen, dan leidt zij hieruit een blanco-volmacht af teneinde het „vernieuwings- werk" ter hand te nemen. Autoritair als zij moge zijn, toch is de Neder landsche Unie in doelstelling, evenmin als it werkwijze radicaal van aard. In tegenstelling lot de beide andere bewegingen denkt zij er in den be- staanden labielen politieken toestand niet aan, de staatkundige vernieuwing als punt van uitgang aan haar actie ten grondslag te leggen. De staalkundige vernieuwing, die overigens zooals mr. Einthoven terecht opmerkte, te gelegener tijd automatisch uit de cultureele en sociaal-economische vernieuwing zal voortvloeien» behoort eerst na de Vredesconfe rentie aan de orde te worden gesteld. Een standpunt dat stellig door velen in den lande wordt gedeeld. De Nederlandsche Unie geeft derhalve de voor keur aan geleidelijkheid niet te verwarren met traagheid boven overhaasting. Zij is o.i. terecht van oordeel, dat de vernieuwing langs den door haar uitgestippelden weg vaster in ons volk za verankeren, dan wanneer radicaler methodes wor den gevolgd. Voor de juistheid van deze zienswijze staat, naar het ons voorkomt, het verleden borg. Immers, de economische en cultureele vernieuwing van onze samenleving was reeds vóór 10 Mei 140 een goed eind gevorderd. Méér dan van eenig ander land ter wereld dient toch van het onze te worden erkend, dat het sedert verscheidene decennia aan de „dyna miek" van het leven ter dege recht deed wederva ren. Daarvan getuigt niet slechts de in feite te con- stateeren sociale ontwikkeling van ons land, doch daarvan leggen ook de in concrete vormen bestaan de projecten tot verderen uitbouw der sociale in stellingen getuigenis af". CONTRóLE OP LEGERPAARDEN. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. In de maand Augus tus zal door een speciale commissie een controle worden uitgevoerd op alle door de Duitsche of de Nederlandsche weermacht uitgeleende legerpaarden. BLOEMENDAAL INSPECTEUR VAN POLITIE BENOEMD. Met ingang van 1 Augustus 1940 is benoemd tot inspecteur van politie te Bloemendaal, de heer L. A. van Lis, beroeps 2e luitenant der Infanterie. HET TOONEEL. Bouwmeesfer-Schouwspel Jolijt. BUZIAU EN KAART. Buziau treedt weer op in den Stadsschouwburg te Amsterdam en dat beteekent dus, dat de zaal zelfs in dezen tijd eiken avond tot de nok toe geheel gevuld is. Zoo zal het ook wel in de maand Augustus blijven, want Buziau is nu eenmaal Buziau en zelfs zonder de schitterende montee ring en óe groot opgezette balletten van het Bouwmeester-Schouwspel Jolijt zou de schouw burg op het Leidsche Plein volloopen. omdat het publiek misschien nog meer in deze dagen dan anders den genialen komiek, die den lach alleen door zijn verschijning in de zaal toovert wil zien. Want wat er ook verandert in de entourage om Buziau. het publiek komt toch fei telijk in de eerste plaats om hem. omdat hij le ven geeft aan het geheel. Mevrouw BouwmeesterSandbergen noemt Jolijt niet meer een „revue" maar een „schouw spel" en dat is het ook zoolang Buziau niet op het tooneel is. Een zoo weelderig schouwspel zelfs, als men in ons land vroeger althans op dit gegbied zelden gezien heeft. Wat om Bu ziau gegeven wordt, is thans bijna uitsluitend ballet. .Jolijt" begint zelfs met een ballet, want als het doek opgaat, zien wij het corps de ballet in volle actie in den tuin van een kasteel. Dat is geen revue, maar operette, in een aankleeding, zooals men die alleen in een stad als Weenen of Berlijn kan verwachten. Allergenoegelijkst om naar te kijken, maar.een schouwspel, meer niet. Zelfs de verschijning van Joh. Kaart in de gedaante van een dikken butler, brengt het publiek niet uit den plooi. Maar zoodra maakt Buziau dit keer achter in de zaal niet zijn entree als Johan de Busy, de potlood-koning, of het publiek leeft op en de stemming is er. Én die blijft, ook al staat hij zooals in zijn voordracht van de „dichter" geheel alleen vóór het doek. Niet alles is gloed nieuw. wat Buziau dit keer brengt de moderne dienstmeid en ook den dichter zagen wij al eens meer van hem maar zijn potlood-koning is toch weer een kostelijke en zeer persoonlijke creatie. Zijn entree in het Palace-Hotel door de draaideur is een vondst, die wij alleen van hem kunnen verwachten. Hij is dan van een komische kraeht. die onweerstaanbaar op de lachspieren van het publiek werkt. Onuitputtelijk is Buziau in zijn vondsten, zooals in zijn nummer „de fakir", waar in hij sprekend op Gandhi lijkt, en als Esmeralda, de zigeunervrouw, die zoo met messen gooit, dat je er kippenvel van zoudt krijgen, wanneer je niet zeker wist. dat het 'n truc was. Kaart staat hem in al die sketches uitstekend ter zijde, maar hij blijft naast Buziau als komiek toch op het tweede plan. vooral in Jolijt, waarin' hij feitelijk weinig te doen krijgt. De baletten zijn in dit nieuwe schouwspel ik schreef het reeds van een kleur en aanklee ding, zooals wij in ons land zelden nog zagen. Een bijzondere vondst is wel „De verzonken Stad", waarin wij den gouden toren van een stad uit het water zien oprijzen en weer verdwijnen en waarin zeemeerminnen tusschen rotsen en ko ralen boven de verzonken stad dansen. Er wordt ook met élan door de dansgroep en vooral door Jenny Roders. Madame Alexandra en het acrobatisch danspaar Rodney en Brady ge danst. Een zeer geestige dans vooral was de apache-dans in het Carnaval, een verbluffend duo", dat van Madame Alexandra een solo ns bleek te zijn. „Jolijt" eindigt om kwart voor 11. /oodat. Haar- pinmers dit nieuwe Bouwmeester-Schouwspel tot het einde toe kunnen zien. J. B. SCHUIL. Een Hollandsche jongen met zijn pleegouders. De leidsters zijn terug. De Hollandsche kinderen zijn in de Oostmark afgeleverd voor een maanden lang vacantieverblijf in het schoone Salzkammer- gut. Dat was Zondag 21 dezer, maar de Oostmarkers waren zoo heusch, de Nederlanders die de jongelui veilig en wel van de lage landen naar de bergen hadden geloodst een week lang gelegenheid te bie den, kennis met hun land te maken ofwel die ken nismaking te hernieuwen, met het speciale voor deel, dal men dus geruimen tijd kon observeeren, hoe de knapen en meisjes, van wie de meesten na tuurlijk nog nooit den neus buiten de deur hadden gestoken, zich hielden, zoo ver van huis en in zoo vreemde omgeving. Van haar belevenissen heeft een der Haarlem sche leidsters, mevrouw N. Bossersv. d. Linden ons gisteren het een en ander verteld in een opge togen verhaal, dat gewaagde van de uitnemende voorbereiding, de ongestoorde reis en het verruk kelijk verblijf dat den Hollandschen kinderen thans wordt bezorgd door hen, die de goede zorgen, die Nederland destijds aan het Oostenrijksche kind besteedde, niet vergeten zijn. l SjuJs IWJfe Een Nederlandsche leidster in gesprek met een Hollandschen knaap. Eerst de voorbereiding. Dat vlotte in het eerste begin niet erg. Men stond wat onwennig tegenover het idee, zijn kinderen twee of drie maanden voor een vacantie naar het buitenland te sturen en de gebruikelijke bezwaren deden opgeld. Maar die schroom werd overwonnen, dermate zelfs, dat de toeloop meer dan bevredigend werd en op het oogenblik, nu de eerste transporten een trans port beteekent 800 a 1000 kinderen hun be stemming al lang hebben bereikt wachten niet min der dan 19000 kinderen in ons land op hun beurt. Tot het welslagen van die voorbereiding heeft hier ter stede dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst zeer veel bijgedragen. Immers, de klantjes dienden vooraf gekeurd te worden en nog heel wat andere voor zieningen waren te treffen, voordat zijn Dienst de 76 vaeantiegangers aan den trein afleverde, die Zaterdag 20 Juli des morgens om acht uur vertrok. Dan begint de reis en de acht Haarlemsche leid sters nemen het commando over de Haarlemsche ploeg op zich. De opperleiding berust bij prof. dr. ?i. Scheltema uit Groningen. Wat er van te ver tellen? Alles gaat op rolletjes. Aan de stations wuiven de menschen en gedienstige handen zorgen op gezette tijden voor het natie en het droogje. Het tafereel verandert al gauw nadat de grens ge passeerd is en tegen de raampjes drukken de neu zen zich plat om al het moois te bewonderen, dat het onvolprezen Rijnland biedt, en de eigenaars van die neuzen beseffen niet, met hoeveel zorg ze omgeven zijn, om hen veilig van de lage landen naar het oude Opper-Oostenrijk te vervoeren. De vliegt om en het duister valt. Het slapen in een rijdenden trein is voor de meesten een nieuwe sensatie. Alleen de leidsters blijven wakker en surveilleeren langs de slapende kinderen. Dan tegen den middag wordt het einddoel, het plaatsje Gmunden bereikt. De kreisleiter van de kreis Gmunden, de heer Baüerl, heeft de geheele reis meegemaakt en als het gezelschap op het perron staat kan hij tevreden zijn. Ook geen enkele wan klank heeft de lange reis ontstemd. Twee muziek korpsen heeten de Hollanders welkom. En nu is het woord verder aan de pleegouders. Ook zij zijn aan het station aanwezig en de kennis making heeft plaats, waarbij de Naz. Soz. Frauen- schaft, die almede zeer veel tot het. voorbereidende werk heeft bijgedragen, assistentie verleent. Een oogenblik later zijn de Hollandsche jongens en meisjes op weg naar hun nieuw verblijf. „Er is maar eén.oordeel over het verblijf der kin deren" zegt mevrouw Bossers, „ze hebben het er kostelijk. De natuur is niet te beschrijven mooi met haar bergen en dalen, weiden en meren, rivier tjes en watervallen. Het klimaat is mild tot midden October. In deze omgeving moeten de kinderen wel gezondheid opdoen. Maar van nog grooter belang is de verpleging. Daarover zou heel wat te vertellen zijn. We heb ben kasteelen bezocht, die tot Jugendheim zijn in gericht en die een omgeving bieden, waaraan de meeste der uitgezonden kinderen, zacht gezegd, al lerminst gewend zijn. Daar staat tegenover, dat menig kind zijn vacantie hier doorbrengt onder het eenvoudig dak van brave menschen. wier levens omstandigheden weinig verschillen van die zijner eigen ouders. Over het algemeen kan men zeggen, dat geheel Salzburgen en Stiermarken zich beijverd heeft, naar de mate van zijn vermogen bij te dra gen om de Nederlandsche jeugd na zooveel dagen van spanning en nervositeit een onbezorgde, onver getelijke vacantie te bezorgen. De grondtoon van dit alles is dankbaarheid, dankbaarheid voor het vele goede, dat vele Oostmarkers in hun eigen jeugd in Nederland mochten ondervinden en waarvan velen nog dikwijls gewagen, soms zelfs in het Neder- landsch, dat ze zoowaar nog niet verleerd zijn. De voeding laat niets te wenschen over. Natuur lijk wijkt deze eenigermate af van wat wij hier ge wend zijn, maar voor een jonge maag is dat aller minst een bezwaar. En mocht oen enkel inhcemsch gerecht, als bijvoorbeeld de nationale „Knödel" wat zwaar op de maag vallen, dan wordt daar zeker rekening mee gehouden. De menschen hebben zelf ook kinderen. Moet na dit alles nog gezegd worden, dat van het eerste oogenblik af pleegouders en pleegkinderen reeds goede maatjes waren? Reeds Maandag zag je ze winkelen, om aan de uitrusting een Tiroler- pakje of Dirndlkleid toe te voegen dikwijls was eenige uitbreiding van de garderobe helaas bitter noodig en trotsch en monter stapten eeftige oogen- blikken later onze jeugdige landgenooten in de zelfde uitrusting rond als de pleegvader of de pleegmoeder. Dit alles mag niet de gedachte wek ken, dat de kinderen in deze twee of drie maanden van het eigen huis zullen vervreemden. Voor een ongestoord contact met „thuis" zal zorg word,en ge dragen. Zelfs is een speciale koeriersdienst in voor bereiding. Er zyn trouwens reeds opgetogen brieven hier te lande ontvangen. .Toen wij dien Zondagmiddag de kinderen hadden afgeleverd was ons werk ten einde. Maar voor ons, geleidsters, volgden toen dagen van niet te verge ten genot. Want een week lang werden wy in de gelegenheid gesteld, de wondere schoonheid van de Oostmark met eigen oogen te genieten gedurende uitstapjes naar alle deelen van het land, ontvang sten ter kennismaking met zeden en gewoonte en een feestelijke bijeenkomst, georganiseerd door het Gemeentebestuur van Gmunden, als slot. En zoo konden wij Maandag jl. vertrekken met de overtui ging. dat de Oostmark op onbaatzuchtige wijze blijk geeft van zijn gevoelens van verbondenheid met de lage landen, in het bijzonder onzen kinderen ten prof ij te!" DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM. UITREIKING AANVRAAGFOR MULIEREN VOOR TEXTIEL- KAARTEN Ingevolge een heden ingekomen instructie van het Centraal Dis tributiekantoor te 's Gravenhage zullen zij, die reeds hun brood kaarten in ontvangst,, hebben ge nomen, doch nog niet in het bezit zijn van een aanvraagformulier voor een textielkaart, dit formulier alsnog vóór 4 Augustus a.s. moeten afhalen, doch u i t- sluitend aan het voormalig Distributiekantoor Ged. Oude Gracht 47 en in Haarlem Noord in één der lokalen van de school voor U. L. O. letter B. aan het Junoplantsoen. De Stamkaarten van alle huisgenooten, die op 5 Augustus 1940 den leeftijd van 3 jaar of ouder hebben bereikt, moeten worden medegenomen. Kantooruren 8.4512.30 en 25.30 uur. Zaterdag 8.451 uur. Aan hen, die hun broodkaarten nog moeten afhalen, zal op de daarvoor reeds Zaterdag j.l. ge publiceerde plaatsen en uren, een textiel-aanvraagformulier wor- den uitgereikt. MEVROUW! Bel op14637 voor uw gebruikte meubelen en zolderopr. te verkoopen. J. VELLEMAN, Zijlstr. 62, Haarl BEUKENHOUT geparaffineerd beslist le kwalit. met gebruiksaanwijzing. 6 Ltr. 12t/2. Ltr 25 Ltr. 85 cent 1.20 2.50 Zijlstraat 24-50 - Telef. 12615 op één kaartje. Dat is pas het ware reizen: gezellig en goedkoop. Gezinsretours voor 5-9 personen zijn 8-14% goedkooper dan gewone retours. Van 29 Juni a» een volle maand geldig, doch uiterlijk t.e.m. 3 Sept.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8