Haarlem's Dagblad Wilskracht en Genie. Molenwerk. Meer taxi's en huurauto' in Haarlem. Nationale inzameling 1940. Laatste waarschuwing aan de fietsers te Haarlem. Bedreigde zwervers. Passagiersschip aangevallen. ActikeCen 58e JAARGANG No. 17521 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Sonïïercfag 1 Augustus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3 25. franco per post 3 55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ015 Groentjes zie rubriek. Dat was de titel van een echt jongensboek, een j boek over de loopbaan van den grooten Ameri- kaanschen uitvinder Thomas Alva Edison, dat mij uit mijn jonge dagen levendig is bijgebleven. Het vertelde in eenvoudige taal hoe een jongen uit een arm gezin, die niets „mee had" dan zijn gaven, die hij trouwens langzamerhand zelf moest gaan beseffen en ontwikkelen en die niemand in hem vermoedde of aanmoedigde, er kwam door zijn enorme wilskracht. Want die was de hoofdzaak daarom stelde de titel deze eigenschap ook voor het genie. Veel later heeft Edison zelf verklaard dat de transpiratie zich tot de inspiratie verhield als 95 tot 5% en daarmee den titel van den Hol- landschen schrijver ik geloof dat het Stamperius was toegelicht in een vorm die tot een blijvend kernwoord is geworden. Dat moet velen herinnerd hebben aan dat jongensboek. Mij bracht het inder tijd de eerste openbaring van het feit, dat het genie niet een vrucht was die de daarmee begif tigde, zeldzame stervelingen maar te plukken hadden om verder in roem, eer en zelfvoldoening te leven, maar dat zij een leven van harde, stugge spanning, gedreven door enorme wilskracht, moesten leiden om aan de gaven, hun geschonken te be antwoorden en zich die waardig te toonen. Andere levenshistories van geniaal-begaafden bevestigen dat. Van hun wilskracht, moed, energie wordt meer gevergd dan van die van gewone menschen. Het is geen rijpe appel om te plukken die de Schepper hen zoomaar in den schoot heeft doen vallen: het is een zware en verantwoordelijke opdracht, hun toevertrouwd. En velen hunner hebben die zelfs uitgevoerd zonder, zooals Edison, het ooit bij hun leven tot roem en eer te brengen. Die kwamen pas na hun dood, zooals ieder nog pas heeft kunnen lezen bij de herdenking van het moeilijke, tragische leven van een onzer grootste schilders: Vincent van Gogh, die ook zulk een onvermoeide wils kracht heeft moeten ontwikkelen om zijn genie tot rijpheid te brengen. Wilskracht en genie vereend brengen niet slechts enkelingen maar ook volkefi tot groote hoogte en worden van hen vereischt, willen zij zich hun op dracht waardig toonen. Een opdracht, die zij van hun voorgeslacht hebben geërfd. Zoo is het met ons volk in deze moeilijke tijden. Mijn gedachten zijn naar dat boekje over Edison gegaan, dat boekje dat mij in mijn jongenstijd zoo trof dat ik er allerlei détails steeds woordelijk uit onthouden heb, nu wij zoo bezig zijn met de taak die ons volk wacht. Dat heeft veel meer te vervullen dan een kort men- schenleven. Het moet zijn wilskracht in stand houden door de eeuwen en de elkaar opeenvolgende geslachten heen. Maar het bezit, evenals de enkelen onder zijn zonen die daarmee begiftigd worden, het genie. En het is een grooter, veelzijdiger genie dan ooit den enkeling ten deel kan vallen,, zooals het dan ook wel bewezen heeft in zoo velerlei daden, die ik niet hoef op te sommen want wij kennen ze allen en zijn er trotsch op. Het bezit ook de wilskracht om groote tegenslagen te boven te komen en on /ermoeid door te zetten naar zijn doel. En het is die vilskracht-in-vereeniging, waarop in dezen tijd Veer een beroep wordt gedaan, dat zal worden rervuld. In het leven van een mensch, ook in dat an den met wilskracht en genie begaafden mensch, n er oogenblikken van moedeloosheid, van twij- 1, van inzinking. In het leven van een volk kun- m dat perioden zijn, waarin verdeeldheid de ver melde wilskracht scheurt en verzwakt. Maar als n de tegenslag komt doet het oude karakter zich er gelden, schijnen groote moeilijkheden geringer 1 in dien tijd van twijfel allerlei kleinere waren, dt met zich tezamen aan en overwint men. hebben onze voorouders gestreden tegen zee en hun land gewonnen. Zoo kunnen wij t opnieuw, omdat de wilskracht en het génie beide en in het Nederlandsche volk. ür zijn in dezen tijd velerlei uitingen geweest die it bewezen hebben. Velen uwer moet het evenals ij getroffen hebben met hoeveel kalmte en zelfs ••tige opgewektheid zooveel menschen, die plot ing een grooten of betrekkelijken welstand ver- iren hebben, die ineens voor een berg van moei- jkheden geplaatst zijn die zij enkele maanden »'eden volstrekt niet voorzien konden, hun nieu- D toestand beschouwen. Ik heb er ontmoet die tot ^Vaarst getroffenen behoorden. En hun vitali- hun durf, waren opwekkend. Zij pakten op- ,uw aan, met frisschen moed. Dat hebben wij alle- tal te doen, allen en vooral gezamenlijk. De wils- *cht om eenheid te bereiken zit in ons volk en s*om zal zij bereikt worden. Hoe eerder en hoe per wij ons van deze schoone gemeenschappe- re gaven weer allen tenvolle bewust worden, hoe »eller het bereiken zal zijn. Daar liggen grondslagen 5 ons volk, die menig ander het terecht benijdt. Wij moeten ons van deze diepe waarheid bewust Ün en ik hoop daarom dat zij door velen en veel- uldig aan de menschen voorgehouden zal wor sen. Het zijn geen leege phrasen, geen schoone 'oorden slechts, maar werkelijkheden die de •odige geestdrift zullen wekken om moeilijkhe- n te dragen, oude sleur te overwinnen, nieuwe gemeenschappelijke daadkracht te aanvaarden en daarbij afstand te doen van onnoodig en tijdroo- vend onderling gecritiseer over de middelen om het doel te bereiken. Wij zullen weldra geen tijd meer hebben voor overbodig gepraat en geen lust ook. Het werk zal alle aandacht vragen. R. P. Konoye over de nieuwe Japansche politiek. TOKIO, 1 Augustus. (Domei) Gelijk met het Uitvaardigen van de nationale regeeringspolitiek heeft de minister-president Prins Konoye aan de pers verklaard dat deze politiek den grondslag vormt der concrete maatregelen welke de regee ring wil uitvoeren en de richting van het optreden der regeering aangeeft. De regeering wijdt de grootste aandacht aan de coördinatie en samenwer king tusschen het bestuur en het opperbevel. De regeering gaat thans de nationale verdediging aan vullen en de buitenlandsche politiek vernieuwen teneinde het hoofd te bieden aan den nieuwen in ternationalen toestand en een nieuwen krachtigen •tructuur in het land zelf op te bouwen. (Het denkbeeld wordt gepropa geerd, om de vaderlandsche wind molens zooveel mogelijk te benutten voor het vermalen van graan). Ik ben leek, ook in die zaken. Maar dat men in Nederland. Molens weer gaat dienstbaar maken, Ligt mijns inziens voor de hand. Als men brandstof moet beperken En er goede molens zijn, Zet men die aan 't medewerken, Dat ligt, dunkt mij, in de lijn. Daarmee kan men brandstof sparen, Bovendien, zoo lijkt het mij, Dragen onze molenaren Graag hun molensteentje bij. Het is koren op hun molen En de wind waait elk .seizoen, Dus het lijkt mij aanbevolen Daarvoor een pleidooi te doen. Zijn wij bij het voordeel halen Dan een beetje van de kook? Laat de molens melig malen, Het kan toch geolied ook. Niemand zegt toch, laat maar waaien Of is voor dit voordeel blind, Laat de molenwieken draaien, Door de wind en als de wind. Veertig wagens op den weg. De tariefverhooging gehalveerd Voor de taxi's in Haarlem is een grooter kwarr- tum benzine beschikbaar gesteld dan tot nog toe het geval was, met het verblijdend gevolg dat het aan tal van deze wagens, dat in onze stad rijdt, van 6 tot 14 uitgebreid wordt. Dit beteekent dus meer dan een verdubbeling. Relatief zullen deze 14 taxi's meer kunnen rijden dan het 6-tal tevoren (want daar voor is de benzine toereikend genoeg) zoodat de auto's practisch den geheelen dag op straat kunnen zijn. Dit is een belangrijke verbetering, temeer waar ook het aantal huurauto's, dat rijden mag, aanzien lijk verhoogd is, namelijk van 6 op 26 komt. In totaal zijn dus 40 wagens, taxi's en huur- autos, ter beschikking van het publiek. Wat de tarieven betreft, die met 100 pet. opge slagen waren, deze worden teruggebracht tot een opslag van 50 pet. B. en W. van Haarlem hebb deze wijziging van tarieven, waarom de Amsterdam- sche Rijtuig-Maatschappij en de Vereenigde Onder nemers-Verhuur uit de garage te Haarlem naar aan leiding van de gunstige benzinetoewijzing der Ver- keersinspectie verzocht hadden, goedgekeurd. Voor het Haarlemsche publiek is een en ander zeer zeker verblijdend nieuws! Onze inschrijving thans gesloten. Het Haarlemsche totaal nadert 70.000. Hierdoor deelen wij mede, dat wij hebben besloten de inschrijving van Haarlem's Dagblad voor de Nationale Inzameling 1940 thans te sluiten. Het geheele door ons blad ontvangen bedrag van ƒ7053.85 is thans overgemaakt inclu sief de hieronder nog vermelde posten. Mocht nog een enkele reeds onderweg zijnde bijdrage ons nog bereiken, dan zullen wij ook deze natuur lijk nog doorzenden, maar wij verzoeken den genen, die zich alsnog geroepen voelen, voor dit groote en mooie doel een gift in geld af te staan, deze niet meer aan ons te zenden, maar rechtstreeks aan het Comité Nationale Inzame ling 1940 te Den Haag, Postgiro No. 388000. Wij hebben heden nog te verantwoorden J. de R. 25.—: A. N. V. V. B. 254.68; M. B. 5.—. Deze bijdragen brengen dus het totaal der bij Haarlem's Dagblad gestorte giften op ƒ7053.85. Naar wij vernemen komt door deze toevoeging het totaal van alle door Haarlem voor dit doel geofferde bedragen op ongeveer ƒ70.000.—. De „Matterhorn van de Andes" bedwongen. Duitsche bergbeklimmer bereikt den top van de Condoriri. Het D. N. B. meldt uit Buenos-Aires, 31 Juli: De Duitsche bergbeklimmer Wilfried Kührn is er vol gens een bericht uit La Paz in geslaagd om voor den eersten keer den 5800 meter hoogen Condoriri, de Matterhorn van de Andes" te bedwingen. Tot aan het op 150 meter onder den top naar alle richtingen in een hoek van 75 graden hellende rotsmassief werd Kühm vergezeld door den Duitscher Heinz Gahrmann Het laatste deel van den scherpen bergkam werkte hij zich alleen naar boven. Aan Kühm is het, zooals bekend is, gelukt als eerste den Hlimani van La Paz uit, waar de gevaarlijkste helling van dezen berg ligt, te bestijgen. Vroeger heeft hij den moeilijksten berg in Ecuador, den Iliniza en den 6318 meter hoo gen Chimbora zoo bestegen. Aantal lesuren bij V.H.O. en M.O. tot 30 beperkt. Naar het A.N.P. verneemt zijn thans de nieuwe lesroosters voor het Middelbare en gymnasiale onderwijs samengesteld en is de publicatie daarvan binnenkort te ver wachten. Bedroeg het aantal lesuren op de hoogere burgerscholen en gymnasia tot heden gemid deld 33 per klasse, de nieuwe rooster brengt dit aantal terug tot gemiddeld 30. Bij informatie werd ons aan het departement van Onderwijs medegedeeld, dat de vermindering van het aantal lesuren zal gelden voor alle H.B.S.en en Gymnasia, dus ook voor de openbare Haarlemsche onderwijsinrich tingen, al krijgt Haarlem daarvoor geen rijks subsidie. Pas over eenige dagen wordt bekend gemaakt welke vakken voor wijziging van het aantal lesuren in aanmerking komen. Eerbiedigt de verkeersregels De laatste dagen zijn de wielrijders bij herhaling gewaarschuwd stipt de hand te houden aan de verkeersregels, speciaal ten aanzien van het zoover mogelijk rechts van den weg rijden en het tijdig geven van een teeken bij richtingverandering. Niettegenstaande deze waarschuwingen moest de politic gisteren nog vele personen verbaliseeren wegens het plegen van genoemde overtredingen. De Commissiaris van Politie te Haarlem verzoekt ons thans den wielrijders er op te wijzen dat zij zich niet alleen bloot stellen aan een zware straf, maar dat tevens, wanneer er aan deze overtredingen niet onverwijld een eind komt, maatregelen zullen worden getroffen waardoor het geheele wielrijdende publiek ernstig zal worden gedupeerd. Laten de wielrijders dus in aller belang deze laatste waarschuwing ernstig ter harte nemen!! De duiven van Venetië en Keulen zijn alom be kend omdat zij het stadsbeeld zoo schilderachtig verlevendigen. Den laatsten tijd zijn ook te Haar lem eenige groepen wilde duiven gekomen, waarvan de meeste nestelen in de St. Bavo op de Groote Markt of in het M.T.S.-gebouw in het Kleverpark. Niemand weet waar de dieren vandaan gekomen zijn. Vermoedelijk zijn de duiven hun hok kwijt geraakt, zoodat zij gedwongen waren een nieuw onderdak te zoeken. Zij vonden het eerst misschien vreemd geen eigenaar meer te hebben die voor hun eten zorgde, maar het later gekomen duivengeslacht vond die vrijheid al weer heel gewoon. De duiven streken neer op de Groote Markt en in het Klever park en de omwonenden zorgden voor eten. In het klein het San Marcoplein van Venetië en het plein voor den Dom te Keulen. De duiven werden onze gevederde vrienden. Te midden van ons stadsrumoer toonden zij ons wat rust en vertrouwen is. Van niemand vreesden zij eenig kwaad: zelfs de straatbengel was hun vriend, die zijn stuk brood, graag met hen deelde. De dieren aten uit de handen der voorbijgangers. Maar toen kwam de oorlog, die ook deze vredige rust in hel duiven-wereldje verstoorde. Duiven worden veel gebruikt als overbrengers van bood schappen. Vandaar dat de Duitsche bezettings-auto- riteiten het bevel uitvaardigden: er mogen geen duiven meer vliegen. Wie duiven heeft moet die vast houden en alle duiven die los rondvliegen moe ten gedood worden. Daarmee was ook het lot bezegeld van de duiven op de Groote Markt en van het Kleverpark. De Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck, staat bekend als een duivenvriend bij uitnemend heid. Elk jaar opent hij de groote duivententoon- stelling die hier ter stede gehouden wordt. Maar nu moest hij het bevel geven: de duiven op de Groote Markt en het Kleverpark moeten gevangen en gedood worden. Een rechercheur werd er mee belast de duiven te vangen. Er werd een vangkooi op een lat be vestigd, maar niet alle dieren lieten zich door het voedsel daarin verlokken. Het was of de beestjes het begrepen welk lot hen dreigde. Plotseling waren ze schuw geworden. Niettegenstaande er al veel moeite gedaan is. vliegen er nog eenige tientallen duiven op de Markt en in het Kleverpark rond. Zij voelen dat hun leven aan een zijden draadje hangt. Als een politieman met- ledige handen staat (zooals op boven afgedrukte foto), dan vreezen zij geen on heil, maar als hij komt aandragen met iets dat op een val gelijkt, dan vliegen ze weg en zoeken hun heil op de hooge daklijst of den toren van de kerk. Daar voelen ze zich dan weer veilig. Eenige tientallen duiven zijn .al gpvangen. Als er duiven onder zijn met ringen, wordt door de orga nisatie van postduivenhouders een onderzoek naar den eigenaar ingesteld. Op die manier is het leven van enkele duiven al gered, ook a lmoeten de beesten nu voorloopig alle vrijheid missen en op het hok blijven. Bekendmaking van den Rijkscommissaris De komende gedenkdagen 'sGKAVENHAGE 1 Augustus. In opdracht van u<m Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied wordt bekend gemaakt: Met het oog op de in de komende weken vallen de gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje, wordt de bevolking in het bezette Nederlandsche gebied met allen nadruk er opmerkzaam op ge maakt, dat ieder demonstratief optreden in het al gemeen en elke betooging van afzonderlijke of vereenigde personen, welke rechtstreeks of onrecht streeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is gericht, met gestrengheid zal worden ver volgd. Als demonstraties en betoogingen tegen de bezettende macht zijn ook demonstraties en betoo gingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het groot- Duitsche rijk hardnekkig voortzet, te beschouwen. Het dragen van insignes, bloemen, strikjes of andere voorwerpen, waardoor men zijn gezindheid voor het Huis van .Oranje tot uitdrukking brengt, kan evenmin worden geduld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierse len aan gebouwen ter eere van een lid van het huis v«m Oranje. Hetzelfde geldt voor alle andere handelingen, welke de strekking hebben aanhan kelijkheid aan het huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze verordening overtreedt, zal zonder pardon worden gestraft en vooral dan bijzonder zwaar, indien hij demonstra ties en betoogingen in den zin van deze bekendma king uitlokt, doet plegen of begunstigt. De bepaling van paragraaf 2 van verordening 52/1940 van den rijkscommissaris over de Duit sche rechtspleging in strafzaken wordt in het bij zonder in herinnering gebracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr. 33/1940 over inbe slagneming van vermogens in toepassing worden gebracht. De Duitsche en de Nederlandsche politie zijn aangewezen om de naleving van deze bekendma king te handhaven. (A.N.P.) op het IJselmeer Woensdagmiddag is de boot „De IJssel" van den dienst AmsterdamZwolle door een En- gelsch vliegtuig met bommen cn mitrailleur- vuur bestookt, waardoor twee opvarenden, de heeren J. Hofman uit Kampen, sergeant bij den Opbouwdienst en H. Kummer uit Zwolle, werden gedood. Vier personen, twee heeren en twee dames werden zwaar gewond, terwijl een aantal anderen lichtere kwetsuren opliepen. Woensdagmiddag te drie uur kwam de boot te Kampen aan. De opvarenden deelden mede, dat het schip, een passagiers- en vrachtboot, een kwartier varens buiten de Ketel, op het IJselmeer. door een Engelsch vliegtuig was aangevallen Het toestel kwam uit de wolken neergedoken en wierp twee bommen omlaag, welke achter het schip in het water vielen en ontploften, zonder schade aan te richten. Het vliegtuig viel ten tweede male aan en gooide thans drie bommen uit, welke voor het schip in het water vielen, doch niet ontploften. Nu keerde het vliegtuig voor den 3den keer terug en bestookte het vaartuig met mitrailleurvuur. Dit mitrailleur- vuur veroorzaakte de dooden en gewonden. Een geneesheer, die aan boord was, verbond de gewonden voorloopig. Te Kampen werden de doo den en gewonden met behulp van manschappen van den Opbouwdienst van boord gehaald en naar het ziekenhuis gebracht. Zwaar gewond werden de heeren J. ten Teij uit Amsterdam en G. J. ter Pel uit Enschedé en de da mes Maria Pot uit Amsterdam en Trijntje Kors uit Sassenheim. De lichtgewonden hooi en allen te Kam pen thuis en konden, na te zijn verbonden, naar hun woningen terugkeeren. (A. N. P.) Duitsch legerbericht. BERLIJN, 31 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Door de slechte weersomstandigheden was het Duitsche luchtwapen gedwongen zijn activiteit te beperken. Desondanks werden, behalve ver kenningsvluchten naar de Oost- en Zuidkust van Engeland, de vliegtuigfabriek in Filton. alsmede de haveninstallaties van Swansea en Plymouth in den nacht van 30 op 31 Juli met bommen aan gevallen. In den nacht van 30 op 31 Juli hebben slechts enkele Britsche vliegtuigen boven West-Dultsch- land gevlogen. Door de neergeworpen bommen werd geen materieele schade aangericht en wer den geen personen getroffen. Twee binnenvliegende vliegtuigen werden door onze jachttoestellen neergeschoten. Naar eerst thans bekend geworden ls. zijn op id Juli in totaal 21 Britsche vliegtuigen neerge schoten." HEDEN: 10 PAGINA'S. WIWIIIIBllinHIHUIIIIIIBUiaMlllWHHIIIIIIIHUPBBWBIHHIIWIMPPffWfllW— Fruitwinkeltjes en fruitrestaurants nooden tot een bezoek aan Bunnik, waar in de talrijke kassen de vruchten rijp zijn. R. P.: Wilskracht en genie. Flitsen: Van hier tot daar. pag. 1 pag. 3 Wie wil reizen vindt overal gele- g genheid. pag. 4 jj Van een V. P. B.-correspondent: g Soedan, de rijke graan- en katoen- H voorraadschuur. pag. 4 Sport in 't Kort. pag. 6 I H. D. Vertelling: Conjunctuur. pag. 8 Eldert van Elk: De viering van Hartjesdag. pag. 8 Voor de Jeugd. pag. 8 1 Laatste Berichten op pagina 7 B ^KÊÊÊÊmÊÊÊÊtiiÊÊÊÊmiaammmmmmÊÈÊmiam^

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1