AGENDA. Bonnen De verduistering DONDERDAG AUGUSTUS Ï94Ö HAARCE M'S D AG B L' A D 2 Hedenmorgen kwamen 25 Rotterdamsche kinderen in het Doopsgezinde-Wees- huis aan den Kleinen Houtweg te Haarlem aan, waar ze door het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers werden ontvangen. Rotterdamsche kinderen in het Doopsgezinde Weeshuis. Het K. V. V. zal hen een maand verzorgen. Ongeveer 25 Rotterdamsche kinderen met kof fertjes en valiesjes "oij zich stapten hedenmorgen met verwachtingsvolle gezichtjes het Haarlem- sche station op waar ze door eenige dames van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers werden ont vangen. In een extra tram werden de kleintjes vervolgens naar het Doopsgezinde Weeshuis aan den Kleine Houtweg gebracht waar groote ge dekte tafels reeds op hen wachtten. Er ging na tuurlijk een gejuich op bij het zien van de dam pende koppen chocolade en de groote schalen met gevulde koeken, die niet al te lang op de tafels bleven staan. De presidente van het K.V.V. mevrouw J. van Nispen—van Wely en haar staf van helpsters hadden de kinderen, die een maand in het Doops gezinde Weeshuis een liefderijke verzorging zullen ondergaan, reeds hartelijk verwelkomd. In het gebouw zelf was ook de echtgenoote van den burgemeester, mevr. J. W. baronesse de Vos van Steenwijkvan Royen aanwezig, die ook de in richting van het gebouw bezichtigde. De kinderen voelden zich reeds op hun gemak 'en het zal voor het K.V.V. zeker een dankbare taak zijn de Rotterdammertjes na de vele narig heden. die ze hebben ondervonden weer wat levensblijheid te geven. VERGADERING ARMENRAAD TE HAARLEM. Woendagmiddag had op het Stadhuis een ver gadering plaats van den Armenraad te Haarlem. In deze vergadering werd de rekening en ver antwoording over 1939 vastgesteld. In een bestaande vacature werd tot lid van het bestuur gekozen de heer Sr. P. C. van der Heyden. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Voor het te 's-Gravenhage gehouden voor-examen van het Nederlandsche Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage slaagden o.a. de dames J. de Buy, Overveen; W. de Lang EvertsenBijvoet, Heemstede en de heer E. Seligsberger, Aerden- hout. Zuinig stoken komenden winter zeer noodig. Installaties en kachels moeten goed in orde zijn, Het rijks-instituut voor brandstoffeneconomie meldt ons: Aangenomen kan worden, dat in het komende stookseizoen zuinig moet worden omgegaan met brandstoffen, noodig voor verwarming. Een middel om dit te bereiken is de vertrekken en lokalen op lagere temperatuur te houden dan tot nu toe de gewoonte was. Een ander middel is te zorgen, dat de installatie goed in orde is, zoodat van de toegewezen brand stof zooveel mogelijk warmte nuttig wordt omgezet. Men kan beide middelen toepassen, doch men doet verstandig met de installatie deskimdig te laten nazien en schoonmaken. Bij kachels beteekent dit het door den smid of loodgieter laten reinigen van de circulatie, het laten nazien van den rooster (zoodat niet door ontstane gaten brandbare stukken bij de sintels te land komen) en van de vuurvaste inwendige bekleeding: het goed laten afdichten van de afvoerpijp op de. schoorsteenopening en het goed afsluitbaar maken Van alle deurtjes en regelorganen. Bij een installatie voor centrale verwarming zal (bij voorkeur door den installateur), eveneens vóór het stookseizoen begint, de ketel moeten wor den gereinigd en de installatie moeten worden on derzocht op lekken. Worden nootjeskolen gestookt, dan moeten gedurende het stookseizoen eens per maand de rookgangen met een stalen boi'stel worden gezuiverd van roetaanslag; bij gebruik van cokes moet dit éénmaal in de twee maanden geschieden. Vóór het stookseizoen begint, dient men er voor ie zorgen, dat stook- en schoonmaakgereedschappen in goeden staat zijn en de schoorsteen is geveegd. De controle op het brandstofverbruik van de rijksgebouwen, welke het instituut gedurende tien jaren uitoefent, heeft het nut, van een goed onder houden installatie aangetoond. De meeste brandstof kan worden bespaard ge durende de dagen, waarop matig moet worden ge stookt, doordat kachel of ketel niet voldoende kan worden getemperd, worden de vertrekken op te hooge temperatuur gebracht, de ramen opengezet om een dragelijke temperatuur te krijgen en wordt op deze wijze veel brandstof noodeloos verbruikt. Heden: DONDERDAG 1 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, 8 uur: Operaconcert van de H.O.V. Frans Hals Theater: „Dr. Robert Koch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Een stad op stelten", 2.30, 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: „De ster van Rio", 2.30, 7 en 9.15 uur Palace: „Goud in New Frisco", 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. VRIJDAG 2 AUGUSTUS: Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Nieuw programma. Frans Hals Museum: Kamermuziekavond 7.30 uur. Een Pitmanschool in Haarlem. Heden is in het perceel nummer 47 van de Wilhelminastraat in Haarlem een filiaal ge opend van het Instituut der Pitmanscholen. waarvan de hoofdzetel te 's-Gravenhage is ge vestigd. Sedert de opening van de eerste school volgens het systeem .pitman", thans meer dan 50 jaren geleden, werd onder leiding van den heer T. van der Veen, successievelijk te Rotter dam. 's-Gravenhage en Utrecht een Pitman- school opgericht. Deze eerste school in Haarlem staat onder directie van den heer J. P. Verberne. De Pitmanschool wil onderwijs geven volgens een methode, die niet alleen den student een gron dige kennis van het middelbaar en hooger onder wijs verzekert, doch tevens een practische ervaring zoowel op handelsgebied als in het ver richten van kantoorwerkzaamheden. Er zijn cursussen in machineschrnven. stenografie en correspondentie, handschriftverbetering, moder ne talen, middenstandsopleiding, opleiding tot particulier secretaresse, enz. De lokalen in het gebouw in de Wilhelmina straat zijn ruim van opzet en zakelijk van in richting. Groote ramen zorgen voor een goede verlichting, terwijl in den tuin voor het gemak der leerlingen een fietsenstalling is gemaakt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 2 AUGUSTUS Progr. 1: Jaarsveld. Van 10.30 n.m.—11.30 n.m. Gram. plateneoncert voor de Radio Distributie. Progr. 2: Kootwijk. Progr. 3: Duitsch station. Progr. 5: Idem. 7.00—8.00 Eigen gramofoonpla- tenconcert. Orgel-, Accordeon- en Pianomuziek. In termezzo: Das Meistersextet. 1. Perfume of the past, Pierre Palla. 2. Would you L.P.A.B. olv. S. Wood. 3. Foxtrot Medley. I. Morton en D. Kaye; 4. Dixon Hits nr. 26. Reginald Dixon; 5. The Continental, L. P. A. B. olv. Scot Wood. Meistersextet. 6. Bei der blonden Kathrein; 7. Uns geht's immer fabelhaft; 8. Eine kleine Frühlings- weise; 9. So mescliugge; 10. In Mexico. Vervolg Orgel-accordeon-piano. 11. Piano Med ley 29, Charley Kunz; 12. The great Ziegfeld, Hen ry Croudson; 13. La cucaracha, L. P. A. B. olv. S. Wood; 14. Gershwin Foxtrot Medley, I. Morton en D. Kaye; 15. Hotter than ever, Sydney Torch. GEEN SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER. De 'burgemeester van Haarlem is verhinderd, morgen, Vrijdag, spreekuur te houden. Nieuw openluchttheater te Amsterdam. Aan de Apollolaan. Sedert kort bezit de hoofdstad haar derde openluchttheater, gelegen aan de Apollolaan tegenover de Minervalaan. Het theater, dat op initiatief van den heer Adolf Bruinsma, voorzitter van de vereeniging Apollo-kwartier, tot stand kwam. biedt plaats aan 500 toeschouwers en is uitgerust met een luidspreker-installatie. Het tooneel is gelegen aan de zijde van de Breitnerstraat en de rij ruïschende populieren, welke het tooneel afslui ten vormen een buitengewoon fraai decor. De bedoeling van de stichting is geweest een werkgelegenheid te scheppen voor kunstenaars en bovendien het publiek in Amsterdam-Zuid een schouwburg te geven. Het punt is prachtig, zeer rustig en uitermate geschikt voor het doel. Theo Frenkel heeft de artistieke leiding op zich genomen. De voorstellingen zijn verleden week aan gevangen met de opvoering van „Hans en Grietje" door „Het Kindertooneel". Het gezelschap „Theo Bouwmeester" zal van 4 tot 11 Augustus deze kindervoorstellingen in de middaguren voortzetten. Op 5. 6. 10 en 11 Au gustus zullen echter ook avondvoorstellingen worden gegeven. Het gezelschap „Blijspelers" zal onder regie van Eduard Palmer „Romanesque", een romantische liefdesgeschiedenis van Edmond Rostand, opvoeren, dat ongetwijfeld in deze rustieke omgeving goed tot haar recht zal komen. Er staan nog verdere plannen op stapel, zoo dat regelmatig goede tooneelopvoeringen tot einde September in dit theater kunnen worden verwacht. (A. N. P.). De mijncnleggcr „Bulgia" gelicht. Twaalf lijken van opvarenden gevonden. Woensdag is de Nederlandsche mijnenlegger „Bulgia", welke op 12 Mei tengevolge der oor logshandelingen zonk. gelicht. Men vermoedde, dat zich nog dertien slachtoffers aan boord be vonden. Men slaagde er Woensdag in een aan tal lijken te bergen. Begrafenis van de slachtoffers van de „Bulgia". Heden te 3 uur zal op de begraafplaats te Vlis- singen het stoffelijk overschot van twaalf opva renden ter aarde worden besteld. Deze slacht offers zijn: P. Vader, stoker le klas. P. Nouwen. stoker 2e klas, J. de Visser, matroos 3e klas. H. Eenhoorn, stoker-zeemilicien. J. Volmer. stoker- zeemilicien. C. W. Kuen, stoker-zeemilicien, H van Empel. stoker-zeemilicien, F. Dijks, bedien de-zeemilicien, P. Guitema. matroos-zeemilicien, W. de Boer, matroos-zeemilicien. F. C. Kaandorp kok-zeemilicoen, B. Wesselink, ziekenverpleger. (ANP.) Jubileum H. N. Vink. Heden was de heer H. N. Vink vijftig jaar in dienst an het hoedenatelier der fii-rna A. Prinsen aan de Groote Houtstraat 80, Haarlem. Toen hij vanmorgen negen uur zooals gewoonlijk aan zijn werk wilde gaan, werd hem verzocht naar boven in de woon kamer te komen. Deze was smaakvol met bloemen versierd. Namens de firma werd hij in hartelijke bewoordingen gelukgewenscht door den heer L. M. Heiming, die zijn trouw en ijver prees en de hoop uitsprak, dat hij nog vele jaren voor deze firma werkzaam mocht zijn. Deze felicitatie ging vergezeld van een geschenk onder enveloppe, een kistje siga ren en een bloemstuk. Verder kreeg hij bloemen van het personeel en ook van de buren, o.a. van den heer De Jong, die hem ook een kistje sigaren overhandigde. Ook van klanten had de heer Vink blijken van belangstelling in ontvangst te nemen. Daarna werd hij per taxi naar zija woning vervoerd, waai' hij het feest verder mag vieren. EEN GEDENKBORD VAN DROSTE. Zooals men weet is het morgen, 2 Augustus, vijftig jaar geleden, dat de Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem werden opgericht. De tijdsomstandigheden vormen een beletsel, om dit jubileum een feestelijk karakter te geven en de herdenking zal dan ook, zooals wij reeds meldden, niet dan in intiemen kring plaats hebben. Niettemin heeft de Directie een blijvend aan denken aan dezen dag willen scheppen en daar toe een jubileumbord laten vervaardigen, dat zij aan vrienden en bevriende relatiën der onderne ming heden heeft toegezonden. „De Porceleyne Pies" te Delft heeft voor een keurig bord gezorgd. In het midden prijkt de cacaoboom met de letter D. op een schild. De rand van' het bord wordt gevormd door afbeeldingen van de cacaovrucht en gestileerde cacaobloesem. Natuurlijk zijn de firmanaam en de jaartallen 18901940 niet vergeten. Het is een uitnemend geslaagd jubileumge schenk, dat de firma haar relaties aanbiedt en dat ongetwijfeld op bijzonderen prijs zal worden gesteld. NEDERLANDSCHE VOETBAL- BOND. De samenstelling van het Bestuur. Elders in dit nummer kan men lezen, dat het bestuur van den Néd. Voetbalbond te 's-Graven hage geïnstalleerd is. Het bestaat uit de volgende heeren: Dr. D. J. van Prooije. S. Coldeweyn. Jac. F. Lamey. K. J. J. Lotsy, D. C. Spaan, H. Valkema en O. de Vries (van den K.N.V.B.); ir. H. F. Hop- ster te Vechel, G. Kruyver te Zaandam en R. J. de Grood (van de R.-K. Federatie)M. G. Schoo- neveld te Santpoort (van den Christ. Voetbal bond) en H. de Munter (van den Ned. Arbeiders Sportbond). De heeren Moorman en Sajet van den K.N.V.B. zullen dus van het nieuwe bestuur geen deel uit maken. Dr. Van Prooije is tot voorzitter gekozen. H. B. C.-R. C. H. A.s. Zondag de eerste ontmoeting. A.s. Zondagmiddag half drie zal op het terrein aan den Heerenweg te Heemstede het eerste tref fen plaats hebben tusschen R.C.H. en de Roomsch- Katholieke voetbalclub H.B.C., waarvan zooals men weet de oud-Haarlemspeler Smit lid is ge worden. die thans geldig zijn BROOD Bons 71 tot en met 80 (broodbonboekje Geldig: Tot en met 1 Augustus. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. Bons 81 tot en met 90 (broodbonboekje) Geldig: Van 29 Juli tot en met 4 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 23 Aug. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge' bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradigof boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. TROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3" Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. Behandeling van geïnterneerden in Nederlandsch-Indië. Bericht van leden van Duitsche expeditie. Het A.N.P. zendt ons een authentiek bericht van ooggetuigen over de behandeling van Rijks- duitsche geïnterneerden in Nederlandsch-Indië. Het is een bericht van leden der Duitsche pa leontologische en histori.^h-geologische expedi tie. die in Nederlandsch-Indië geïnterneerd wer den. Daarin wordt o.a. medegedeeld: „Op den loden Mei, des middags om twee xixir bereikte ons het bericht van de gebeurtenissen in Nederland. Reeds om 3.30 werden wij in het Duitsche pension Lohe te Bandoeng, tezamen met alle overige aldaar wonende Rijksduitschers, ge arresteerd en naar het politiebureau vervoerd. De met revolvers bewapende, in burger gekleede be ambten. verrichten de arrestatie op grond van een lange getypte lijst. Na vaststelling der iden titeit op het politiebureau werden wij. ongeveer honderdtien man, nie't alleen Rijksduitschers. maar ook genaturaliseerde Duitschers. Nederlan ders (leden van de N.S.B.) en halfbloeden, als mede Joodsche emigranten naar de turnzaal van een kazerne te Bandoeng overgebracht. In dén loop van 11 Mei geschiedde het vervoer per derde klasse spoor (Inlandersklasse) van Bandoeng naar Batavia en Tandjong Priok. en, tezamen met gearresteerden van Batavia, buiten zorg en Cheribon, meerendeels dicht opeenge drongen in de laadruimte van het K.P.M.-schip „Generaal van Geen", naar het voor Inlandsche Mekkagangers bestemde quarantaine-station op het eilandje Onrust in de baai van Batavia. De behuizing. Op 11 Mei. laat in den avond, werden de ge- interneerden met 75 tot 100 man tegelijk naar de quarantainebarakken vervoerd, op een door hoo rnen omgeven en met prikkeldraad versperd ter rein. De meegebrachte bagage bleef twee dagen in de open lucht liggen, zoodat men twee nachten op den kalen vochtigen betonnen bodem van de barakken moest doorbrengen. Pas na zes dagen werden stroo en strooien matten verstrekt. Tot 18 Mei bleef dekking geheel achterwege. De ba rakken bevatten geen gelegenheid om te zitten, geen tafels, of meubilair van eenigerlei aard. ook geen spijkers of kleerhaken. De geheele uitrusting bestond uit een enkele waterkraan, welke aan den buitenmuur van de barak uitliep en een toilet gelegenheid aan de omheining, waarvan de spoel- inrichting bij de meeste barakken niet werkte, zoodat de geïnterneerden water moesten halen om door te spoelen. Het water liep slechts eenige uren 'per dag. De bewoners van elke barak be noemden op bevel van den kampcommandant uit hun midden één geïnterneerde tot hun „barak commandant". De verzorging. Het eten bestond sinds het vertrek uit Ban doeng in den vroegen ochtend van 11 Mei tot den avond van 12 Mei uit vier karig belegde broodjes en spaarzaam verstrekte koffie en koud water. Pas in den laten avond van 12 Mei werd eerst een warme maaltijd verstrekt. De volgende dagen werd des morgens en des middags telkens een belegde broodje met koffie of thee en des avonds warme soep en gekookte rijst met een vleeschge- recht uitgedeeld. Deze avondmaaltijd welke door geïnterneerde koks werd klaargemaakt, was al leen voldoende om voor het oogenblik den honger te stillen. Volgens een ruwe raming bevonden zich op Vrijdag 17 Mei op Onrust twaalf tot dertienhon derd geïnterneerde mannen in den ouderdom van 16 tot 70 jaar (onder de op Onrust ge- interneerden bevonden zich geen vrouwen), rijks duitschers. Nederlanders van Duitsche afstam ming, eenigen daaxwan meer dan twintig jaar in Nederlandsch-Indië woonachtig, en genaturali seerd. ten deele hooge ambtenaren der Neder- landsch-Indische overheid. Nederlanders, mee rendeels leden van de N.S.B.zonen uit huwelij ken van mannen van Duitsche afstamming en emigranten van Joodsche afkomst. Behandeling bij" de arrestatie. De geïnterneerden maakten o.a. melding van de volgende gevallen: een bejaarde te Bandoeng bekende Rijksduitsche arts werd door politiebeambten ondanks zijn protesten, zonder uitstel van een vrouw in het kraambed wegge haald. De bemanningen van de in de haven van Batavia liggende Duitsche schepen, o.a. van de „Stassfurt" werden van de werkplaatsen en machinekamers weggehaald, zonder gelegenheid te hebben kleeding, schoenen, toiletartikelen enz. mee te nemen. Vei'scheidene opvarenden van de „Stassfurt" bezaten op 18 Mei, een week na de interneering, slechts een korte werkbroek en een paar pantoffels. De geïnterneerden zelf heb ben een inzameling gehouden van kleeding- stukken voor de scheepsbemanningen. Niets wees er op dat de kampleiding zich met deze kwestie bezig hield. De geneeskundige behandeling. Als gevolg van de volkomen onvoldoende huis vesting vooral door het slapen op den vochti- en betonnen grond, zonder eenig onderdek in de eerste dagen en door het gebrek aan zitgele genheden binnen en buiten de barakken, ontston den er terstond darmziekten, alsmede influenza met hooge koorts. De geneeskundige behande ling geschiedde door geïnterneerde artsen, en wel kregen daartoe drie Joden van de kampleiding opdracht. Twee blanke hospitaalsoldaten verzorg den dagelijks tweemaal de behandeling van kleine wonden en verstrekten de slechts spaar zaam aanwezige geneesmiddelen. De artsen ver klaarden, dat slechts de ernstigste gevallen in de barak van het lazaret konden worden be handeld. Vervoer naar Soerabaya en het vertrek naar Japan. Daarna volgt een beschrijving van het vervoer naar Soerabaja via Batavia. Voor den nacht van 18 op 19 Mei werden wij in arrestantencellen van 't politiebureau no. 3 in Batavia ondergebracht. Daar vernamen wij van 'n inspecteur van politie dat wij naar Soerabaya zouden worden overgebracht, teneinde naar Ja pan te kunnen reizen. Op 19 Mei des morgens om half zes, werden wij door twee gekleurde po litiebeambten met geweer naar het station Bata via Koningsplein en vandaar per spoor naar Soerabaya vervoerd. Hierbij werden wij des mor gens om half zes met z'n drieën ondanks protest met handboeien aan elkaar geketend, die pas des middags om één uur in den trein werden afge nomen, toen wij wilden eten. Dertien filmrollen, waarvan elf rollen Austra lische opnamen bevatten werden ons afgenomen". Naar Oost en West en Zuid Verzendt met I en Noord garantie de firma Oord Groole Houlslroot 108, lel. 13046. Rodio en Gramoloon specialisten. (Adv. Ingez. Med.) Stimson bepleit de Amerikaanscke dienstplichtwet. Alle andere stelsels bleken een mislukking. Het D.N.B. deelt mede: In de militaire com missie van het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren de minister van oorlog Stimson gepleit voor invoering van den militairen dienstplicht. Dit, zoo zeide Stimson, is het eenige middel om „aan een oorlogstoestand het hoofd te kunnen bieden". Alle andere systemen, die men tot dus ver geprobeerd heeft, zooals bijv. het vrijwilligers- stelsel, zijn mislukkingen geweest. De strijdkrach ten in de Vereenigde Staten onxvatten, naar Stim son verder zeide, op het oogenblik 220.000 man van het staande leger, alsmede 243.000 man Nationale Garde. Terwijl Nederland bijv. 1.300 man en België 510 man voor de verdediging van iedere' grens- mijl bezaten, beschikken de Vereenigde Staten er over slechts 47. Met het oog op deze cijfers be hoeft niemand te vreezen dat de Vereenigde Sta ten in militarisme vervallen. Wat betreft de ge varen, waartegenover Amerika zich geplaatst ziet, moet men in aanmerking nemen, dat Enge land in dertig dagen veroverd en de Engelsche vloot onder vijandelijke controle gesteld zou kun nen worden. Voorts staat aan gene zijde van den Oceaan een machtig Japan, dat met Italië en Duitschland sympathiseert. Wij moeten onze voor- oordeelen ten aanzien van onze eerste verdedi gingslinie grondig wijzigen, zoo zeide Stimson. Een Duitsche overwinning op Engeland zou Duitschland een vloot geven, welke de meerdere van die der Vereenigde Staten is. Buitendien zou de capaciteit van den Duitschen scheepsbouw, die van de Amerikaansche met het zesvoudige over treffen. De militaire senaatscommissie heeft het wets ontwerp inzake den dienstplicht zoodanig gewij zigd, dat slechts mannen txisschen 21 en 31 jaar dienstplichtig zijn, in plaats van tusschen 18 en 64. Zon onder 9.34 Zon op 6.02 Tusschen deze' beide tijdstippen moet verduisterd worden. Oproep tot hulp in den landbouw. Het A.N.P. meldt: In Duitschland wordt groote opvoedkundige waarde toegekend aan de z.g.n. Landhilfe, wel ke daarin bestaat dat oudere jongens en meisjes in den landbouw behulpzaam zijn bij seizoen- werkzaamheden, voornamelijk bij het binnen halen van den oogst. Op grond van de in Duitschland opgedane er varing, welke hëeft uitgewezen dat de Landhilfe ook voor de voedselvoorziening in oorlogstijd van het hoogste nut ls, hebben Duitsche auto riteiten de bevoegde Nederlandsche instanties aangespoord in het belang van het Nederland sche volk en van den Nederlandschen Landbouw tot de instelling van een dergelijke hulp in den landbouw over te gaan. In verband daarmede wordt thans de volgende oproep tot de Neder landsche meisjes en jongens gericht: Oproep tot hulp in den landbouw! Nederlandsche meisjes en jongens! De Nederlandsche landbouw richt tot jullie ccn appèl om in de komende maanden vooral in den oogsttijd te komen helpen. Denk er steeds aan dat de dienst voor den bodem de belangrijkste arbeid is voor de voedselpositie van het vader land, vergeet niet dat het slechts aan den taaien ai'beid van je voorvaderen te danken is, dat het eens moerassige Nederland thans een bloeiende tuin is. De bijzondere tijdsomstandigheden ver langen juist nu in bijzonder intensieve werk zaamheid in den landbouw. Vaders en moeders! Helpt mede de hulp in den landbouw ten uitvoering te leggen. Jongens en meises krijgen door deze gezonde bezigheid be tere begrippen van het werk in den landbouw en zullen dezen arbeid meer leeren achten en hoo ger leeren waardeeren. De arbeidsbeurzen worden terstond aangewe zen voor het in ontvangst nemen van aanmel dingen van vrijwillige helpers en helpsters in den landbouw. Zij zullen nadere inlichtingen geven omtrent de loonvoorwaarden en de rechtspositie. Voor het geval niet terstond gelegenheid be staat werk bij de Nederlandsche landbouwhulp te aanvaarden, kunnen desgewenscht jongens en meisjes' voor enkele maanden plaats vinden bij de Landshilfe in het nabije Dxiitschland. Vier muziekkorpsen bij den Opbouwdienst. Het ligt in de bedoeling zeer binnenkort uit le den der stafmxiziekkorpsen, voor zoover deze zich voor den opbouwdienst beschikbaar hebben ge steld, 4 districtsmuziekkorpsen te formeeren, welke korpsen in beginsel bestemd zijn om te worden gelegerd in de standplaats der districts commandanten. (A.N.P.) Elk plekje van den bodem moet benut worden. „Leek het voorgaande jaren wel eens, dat wij door gebrek aan afnemers te veel produceerden, nu moet er geen plekje cultuurgrond onbenut blijven", deelde de rijkstuinbouwconsulent en directeur va* den proeftuin van het Zuidhol- landsclx glasdisti'ict, ir. J. M. Riemens, ons mede. De bodem moet tot de hoogst mogelijke produc tie worden gebracht, daarbij vooropstellende, dat de natuurlijke vruchtbaarheid bewaard moet blijven. Om dit doel te bereiken zullen de tuinders de noodzakelijke grondstoffen, als mest en bestrij dingsmiddelen, zoo economisch mogelijk moeten aanwendeix, d.w.z. èn naar hoeveelheid èn naar samenstelling alleen daar toepassen, waar het nuttig effect het grootst is. Genoemde rijkstuin bouwconsulent heeft zich thans met een waar schuwing tot de kweekers in het Zuid-Hollandsch glasdistrict gewend, waarin hij hun de noodige richtlijnen geeft teneinde de tuinbouwproductie zoo hoog en goed mogelijk te kunnen opvoeren. Met klem vestigt de directeur van den proef tuin van het Zuid-Hollandsch glasdistrict er de aandacht op. dat afvalstoffen, die tot mest ver werkt kunnen worden, niet verloren mogen gaan en dat kunstmeststoffen alleen aangewend mo gen worden, als de bodem en het gewas er be hoefte aan hebben. (A.N.P.).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2