FLITSEN Voorrang. pÖN.DERDA'G T XUGÜSTU5 1910 TT 'X REE M'S OKGBCSD 3 Duizenden stuks kostelijke vruchten worden iederen dag verzonden van het „fruitparadijs" in het landelijke Bunnik bij Utrecht. De oogst wordt zorgvuldig in kistjes verpakt. R.K. en Christelijke arbeiders sluiten zich bij De Ned. Unie aan hantal sympathiebetuigingen reeds tot boven het millioen gestegen. De Nederlandsche Unie heeft binnen een week na haar eerste openbare optreden, het millioen sym pathiebetuigingen bereikt. Waren Zaterdagavond ■reds ruim 200.000 adhaesiebetuigingen en aanmel- lingen voor het lidmaatschap binnengekomen, Maandagavond was dit aantal naar schatting reeds ,erdubbeld en Dinsdagavond was het half millioen ruim bereikt. Woensdagmiddag was men op grond ran tellingen en verder van voorzichtige ramingen reeds tot ruim 750.000 gekomen en toen daarbij in len loop van den dag de collectieve aanmelding van set R.K. Werkliedenverbond met 214.501 leden wam, durfde men Woensdagavond aan de Alexan- ïerstraat 20 te 's Gravenhage wel zeggen, dat mocht worden aangenomen, dat het millioen bereikt was. Waarschijnlijk is het aantal berichten van instem ming en toetreding reeds grooter, doch de stroom irieven, kaarten en telegrammen uit alle deelen van iet land blijft dermate vloeien en de persoonlijke aanmeldingen geschieden in een dergelijk tempo, dat de nauwkeurige registreering, ondanks het harde werken van 's morgens tot 's avonds negen uur van een 50-tal vrijwilligers, ver achter is gebleven. Cijfers kunnen dus voorloopig slechts onder voor behoud worden gegeven, maar bij de ramingen is aan den veiligen kant gebleven, zoodat het niet twijfelachtig wordt geacht of het eerste millioen is bereikt. (Tel.) In verband met het allerwegen tot uitdrukking omende streven tot oprichting van plaatselijke af- ieelingen der Nederlandsche Unie, heeft de Neder landsche Unie het gewensctht geacht in een com muniqué het volgende mede te deelen: „Abusievelijk is in enkele gevallen aan een plaatselijk comité, dat zich met het verzamelen van sdhaesie-betuigingen aan de Nederlandsche Unie belast, de naam van oprichtingscomité of zelfs van plaatselijke afdeeling gegeven. Het is evenwel onjuist, deze plaatselijke groe peeringen als afdeelingen der Nederlandsche Unie san te merken, aangezien nog geen plaatselijke sideelingen der Nederlandsche Unie gesticht zijn en 5 oprichting hiervan slechts kan geschieden in verleg en onder leiding van het Centraal Bu reau der Nederlandsche Unie, gevestigd te 's Gra venhage. Indien particulieren zich belasten met het verza melen van adhaesie-betuigingen, zullen deze dan ook gaarne op het centraal bureu worden ingewacht. Ter informatie diene voorts, dat men de Neder landsche Unie veel strafport kan besparen door sdhaesie-betuigingen, welke op visitekaarten wor den ingezonden, niet als drukwerk, doch als brief Ie frankeeren. TELEGRAM VAN R.K. TUINDERS. DEVENTER 31 Juli. In de alhier* gehouden al- gemeene vergadering van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond werd besloten een tele gram aan de Nederlandsche Unie te richten, waar in instemming werd betuigd met de oprichting dier Unie. (A. N. P.) OOK CHRISTELIJKE ARBEIDERS BIJ DE UNIE. Het „Christelijk Sociaal Dagblad", hetwelk onder redactie staat van het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond, raadt zijn lezers aan, achter Nederlandsche Unie te gaan staan. De redactie meent met vrijmoedigheid te kunnen adviseeren tot •ersoonlijke aansluiting bij deze Nederlandsche Inie. „Zij moet, door massale aansluiting, het orgaan Worden waardoor het Nederlandsche volk als geheel «preekt. Zij moet, door nauw contact met alle volks- oeelen het echte Nederlandsche geluid laten hoo- ren van geünieerde samenwerkinig, zonder de ver vlakkende eenheid. Zij moet, ook door uitbreiding van het aantal mannen, dat zich publiekelijk met hun naam achter haar stelt, een beeld geven van de bonte gevarieerdheid, maar toch ook van de krach- jtige samenbinding van het Nederlandsche volk. _t de Unie er in, zich in dezen geest te blijven ontwikkelen, dan kan zij voor het contact met de Duitsche Overheid, voor de bewaring van het eigen karakter van ons volksleven en in dit alles voor de toekomst van ons volk groote beteekenis hebben." Geen nieuwe banden op auto's. Het is verboden op auto's nieuwe banden te monteeren, zelfs wanneer men ze zelf in voorraad heeft, zoo.verneemt het „Vaderland". Daartoe moet «erst vergunning worden gevraagd aan het rijks bureau voor rubber. Gebruikers van auto's zijn verder verplicht, de banden van een nieuw loopvlak te laten voorzien, ïoodra dit noodig is. Ook met reparaties mag niet getalmd worden. VERGUNNING VOOR AUTOVERVOER. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van bet departement van waterstaat, deelt mede. dat Voor motorrijtuigen, waarvoor op 31 Juli 1940 een vergunning op grond van het eerste, tweede of deide uitvoeringsbesluit van 18 Juni 1940, betref- lende het vervoer van personen en goederen, van kracht was, deze vergunning geacht zal worden tot tn met 4 Augustus 1940 van kracht te zijn, en dat, zoo lang met het voeren van het voor de maand Juli uitgereikte herkenningsteéken op die motor rijtuigen kan worden volstaan. (A. N. P.) Proclamatie van Nationaal Herstel. Het Verbond voor Nationaal Herstel had onder staande proclamatie ter publicatie gereed, toen het „driemanschap" zijn oproep in de bladen plaatste. Aangezien het Verbond steeds het standpunt heeft ingenomen elke reëele poging tot de vor ming vaneen eenheid te willen bevorderen, wil het ook thans geen tweedracht zaaien. Daar het echter niet ten volle overtuigd is. dat achter dit driemanschap niet de partijen staan, wil Natio naal Herstel voorloopig hiertegenover een loyale afwachtende houding aannemen. Dit neemt niet weg. aldus deelt het verbond mede, dat wij paraat staan en ten allen tijde zullen blijven opkomen, waar noodig, voor de verdediging van het Neder landsche volkswelzijn, welks bescherming wij blijven beschouwen als de voornaamste taak. Proclamatie aan het Nederlandsche volk. Nederlanders! Ruim zeven jaar lang heeft Nationaal Herstel ons volk den weg voorbehouden, dien het had behooren te gaan. Aanvankelijk leek het natio nale reveil weerklank te zullen vinden in geheel ons volk. Daar in onzen parlementair geregeer- den staat alleen langs parlementairen weg in vloed kon worden uitgeoefend op het beleid der regeering, kreeg het Verbond geen kans, daar alle partijen zich tegen Nationaal Herstel keerden uit angst één of meer zetels In het parlement te ver liezen. Thans zullen geen partij-verkiezingen meer plaats hebben. Het éénige en voornaamste punt waarom men ons bestreed is hiermede komen te vervallen. Het Nederlandsche volk heeft toen niet willen begrijpen: thans zal het moeten begrijpen! Nu tracht men allerwege Jen eenig juisten weg. dien der nationale eenheid, te gaan. Alle „concentratie-pogingen" echter, hoe goed ook bedoeld, zijn tot mislukking gedoemd, omdat zij steunen op „concentratie" van oude (afgedane) partijen of begrippen daarvan. Zij moeten stranden op het feit. dat allen nog uitgaan van groepen en volksdeelen die. hetzij noodgedwongen hun program moeten herzien, hetzij nog steeds hun doel voorbij schieten, omdat zij niet wortelen in het oprechte Nederlandsche volkseigen. Nationaal Herstel heeft steeds gepleit voor overkapping van het geheele Nederlandsche volk. voor een volledige opheffing van alle partijen en groepen, daarbij den nationalen geest voorop stellend. ter willé van het geheele Nederland sche volk. Ook thans roept Nationaal Herstel allen op om zich te véreenigen tot een ware Nederlandsche eenheid op grondslag van: de rïjkseenheid, d.w.z. een zelfstandig Nederland, verbonden met zijn overzeesche gebieden; den nationalen staat, in tegenstelling met den partijen-staat: (organi satie van den staat op Nederlandschen volks grondslag in organisch-corporatief verband, ter verwezenlijking der samenwerking van werkgever en werknemer, met uitsluiting van den klassen strijd); opheffing van alle partijen en groepen; d.w.z. het laten vallen van elk partij- of groeps- standpunt; een Europeesch gerichte politiek, d.w.z. nauwe samenwerking op cultureel, weten schappelijk en economisch gebied, met alle krach ten die streven naar het scheppen van een Euro peesch economisch blok. Betuigingen van adhaesie en toezending van aanmeldingsformulieren worden gaarne inge wacht: Javastraat 96, 's-Gravenhage, telefoon 111811 (A.N.P.) Weer expressezeiidingeii naar Duitschland. Met ingang van heden toegestaan. Met ingang van vandaag is in het verkeer met Duitschland weder de verzending van expresse- brieven en briefkaarten toegelaten. Geïllustreerde briefkaarten en ansichtkaarten kunnen daarheen echter niet expresse verzonden worden. Behalve postpakketten kunnen met ingang van vandaag ook briefpakjes naar Duitschland worden gezonden. Het maximum gewicht dezer pakjes be draagt 1 K.G. Aangeteekende verzending van briefpakjes is niet toegelaten. (A.N.P.) Beroepspensionhoiiders organiseercn zicli. Op 8 Juli 1940 is op initiatief van de „Am- sterdamsche Bond van Beroeps-pensionhouders" en „De vereenigde pensionhouders van Haar lem en Omstreken" opgericht de' Nederlandsche Bond van Beroepspensionhouders, welke thans met 54 afdeelingen in den lande werkzaam is. Doel en streven van dezen bond is, verbetering te verkrijgen ln de vele wantoestanden, welke allengs in de pensionbedrijven zijn ontstaan. In de oprichtingsvergadering van de afdeeling Hil versum bleek wederom ondubbelzinnig de lang- gevoelde behoefte van het georganiseerd zijn in een bond. welke enkel en alleen de behartiging van de belangen der beroeps-pensionhouders voorstaat Tot voorloopige beheerders zijn benoemd do voorzitters van de bovengenoemde plaatselijke bonden, resp.: de heeren M. Bruggenwirth. Am sterdam (Zuid). en F. C. Rike. Haarlem, totdat een definitief bestuur gekozen is. Artis heeft er een hoefdieren veld bijgekregen. De tweede schenking van het artis reddings comité aan den hoofdstedelijken dierentuin is van daag in gebruik genomen, precies één jaar nadat de „boerderij" werd geopend, welke vooral voor kinde ren Artis zooveel aantrekkelijker maakte. Het nieuwe hoefdieren veld is een belangrijke verbetering. Het is een ruime zandoppervlakte, waarin de dieren zich vrij kunnen bewegen. Artis moderniseert zich meer en meer. hetgeen de populaire tuin sterk ten goede komt.. Het leeu- wenhok, de boerderij, de apenrots en nu het hoef- dierenveld men vergete de pinquinvijver niet hebben den tuin een groote aantrekelijkheid gege ven, in de eerste plaats voor de toeschouwers. Het nieuwe veld is naast de apenrots aan de Papegaaienlaan gelegen. De stallen en afgesloten perken vormen een aan trekkelijk geheel, een bouwwerk, dat er op gericht is practisch te zijn en een geschikt milieu voor de dieren te vormen. Het is in frissche kleuren ge houden. Toen het Woensdagmiddag opengesteld werd wan delden er achtereenvolgens 'n prachtige Watoessie- stier, twee Abessijnsche geiten, een aantal lama's, een viertal speelsche ezeltjes en twee kameelen, Herman en Jan, vader en zoon, het terrein op. Er was geen sprake van eerst wennen. De dieren voel den zich er thuis, al waren de kameelen wat bang voor den stier en hadden de ezels het op de geiten gemunt. Alles verliep heel rustig, tot groote tevredenheid van de heeren Sunier en Portielje en hun oppassers, die toch even in spanning zaten, hoe de dieren hun nieuwe omgeving zouden opvatten (A. N. P.) Nationale Jeugdstorm op marsch door Den Haag. Een aantal afdeelingen van den Nationalen Jeugdstorm, voornamelijk uit 's Gravenhage en andere plaatsen van Zuid-Holland, doch ook uit andere deelen van Nederland, waaronder een groote afdeeling uit Amsterdam en eenige vertegenwoor digende groepen, hebben. Woensdagavond een geza- menlijken marsch door den Haag (binnenstad) ge maakt, onder aanvoering van den N. J. S.-leider den heer van Geelkerken. In een hieraan te half acht voorafgegane samen komst in de groote zaal in den Dierentuin heeft de heer van Geelkerken de vele jongens en meisjes, die allen in de bekende lichtblauwe uniform met zwart- oïanje mutsen gekleed waren, verwelkomd en o.a. erop gewezen, dat zij thans voor het eerst na den tienden Mei weder in uniform waren samengeko men, om zich in het openbaar te laten zien. Met trommelslag, hoorngeschal en vaandels, werd naar het Malieveld gemarcheerd, waar van acht uur tot half negen eenige oefeningen enz. werden ge houden. Rijkscommissaris Seyss-Inquart dééd op het ter rein persoonlijk van zijn belangstelling blijken. Daarna begaf de stoet, ter sterkte van ongeveer anderhalf duizend man, zich onder groote belang stelling langs Koninginnegracht, Heerengracht, Kor te Poten, Binnen- en Buitenhof, Kneuterdijk, Heul- straat en Noordeinde naar de Zeestraat, waar ge defileerd werd voor den leider der N. S. B., ir. A. A. Mussert. De marsch ging tenslotte langs de Javastraat we der naar de Koninginnegracht on het Malieveld, waar de stoet werd ontbonden. (A. N. P.) Aanvragen voor nieuwe bouwwerken De regeeringscommissaris voor den wederop bouw maakt onder verwijzing naar het besluit be treffende den wederopbouw bekend, dat thans alle aanvragen om goedkeuring voor het voort zetten van bouwwerken zijn behandeld. Aan vragen om goedkeuring van nieuwe bouwwer ken kunnen van Maandag 5 Augustus af worden ingediend, en wel: 1. Door particulieren: door tusschenkomst van de betrokken gemeentebesturen (diensten van bouw- en woningtoezicht); 2. Door waterschappen: door tusschenkomst van gedeputeerde staten in de betrokken provincie; 3. Door andere overheidsdiensten, alsmede door spoor- en tramwegen, mijnbouwmaatschappijen: rechtstreeks aan- het regeeringscommissariaat voor den wederopbouw, afd. goedkeuring van werken, Carel van Bylandtlaan 30, 's-Graven hage. Hiertoe dient gebruik te worden gemaakt van een formulier, dat door den regeeringscommis saris is vastgesteld. Slechts op dit formulier ge stelde aanvragen kunnen in behandeling worden genomen; alle overige aanvragen worden onher roepelijk terzijde gelegd. Voor zoover de formulieren niet rechtstreeks aan belanghebbenden worden toegezonden, kun nen zij van 5 Augustus af worden verkregen bij het gemeentebestuur (c.q. bouw- en woningtoe zicht) In verband ipet bovenstaande regeling kunnen van heden af tot 5 Augustus geen aanvragen in behandeling worden genomen. Aanvragen, welke in die periode inkomen, worden aan den afzen der teruggezonden. (A.N.P.) NIEUWE SERIE No. 63 Van hier tot daar 1. Besluit dat hij liever aan den anderen kant van de kamer zou zitten. Wou dat er een ander middel dan kruipen bestond, om cr te komen. 3. „Opstandigheid" loopt uit op een volkomen mislukking. 4. Tracht schuivende vooruit te komen, maar maakt weinig vordering. 5. Probeert het rollende, waarvan het bezwaar is dat hij soms in de war raakt en terug rolt. 6. Besluit dat de oudcrwetsche kruip- actie de eenige manier is om werke lijk iets te bereiken. Havertoewijzing wordt niet gehandhaafd. 's GRAVENHAGE 31 Juli. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat, aangezien gebleken is, dat verschillende bedrij ven van de havertoewijzing voor de paarden min of meer belangrijke hoeveelheden hebben overge spaard, onder de gegeven omstandigheden besloten is, deze hoeveelheden niet zonder meer ter beschik king van de betreffende veehouders te laten. De oorspronkelijke havertoewijzing voor de paar den was verleend tot 15 September 1940. Aangezien thans van alle bedrijven de nog resteerende granen worden ingenomen, kan met het oog op de uit te oefenen controle deze toezegging niet meer worden gehandhaafd. Immers, het is zeer moeilijk na te gaan of de haver, welke voor de paax-den aanwezig zou zijn, afkomstig is van de toewijzing, dan wel op andere wijze verkregen werd. In die gevallen, waarin de landbouwers in moei lijkheden zouden geraken, omdat geen voldoende voeder voor dê paarden aanwezig is, 'zal worden voorzien door de verstrekking van een toewijzing mengvoeder (A. N. P.) COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST VOOR DE SCHOENENINDUSTRIE. De Staatscourant van Woensdag 31 Juli bevat een afzonderlijk bijvoegsel, waarin is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van sociale zaken, houdende algemeen verbindendverklaring van be palingen der collectieve ai-beidsovei-eenkomst voor de schoenindusti'ie. (A. N .P.). FA.WIILEAA P. VERVOOMEN VERVEN, STOOMEN VAN DAMESHOEDEN WILHELéMNASTR-16 TEL-16884* HAARLEM Wegens vacantie van 5 tot en met 10 Augustus GESLOTEN. (Adv. Ingez. Med.) Het is goed nogeens te zeggen En er nadruk op te leggen: Denk aan 't voorschrift altijd weer Voorrang militair verkeer. Denk vooral niet bij 't verkeeren, Niets en niemand kan mij deren, Ik ben in mijn rechtsche recht, Want dan kent u 't voorschrift slecht. Rechts blijft wel den voorrang houden, Dat is alles nog bij 't oude. Maar een uitzondring geldt weer Voor het militair verkeer. Dat heeft altijd recht op doorgang. Links of rechts, het heeft den voorrang. Houd daarmee goed rekening, Het is een belangrijk ding. Welken weg ook wordt genomen, Ziet u militairen komen, Stop dan even, rijd niet door, Militair verkeer gaat voor! Verlichting van caféterrassen niet toegestaan. Direct licht bij automaten eveneens verboden. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli (A.N.P.) Op zachte zomeravonden, zooals we die thans hebben, ls liet zitten op een uiterst spaarzaam verlicht café terras voor velen een bron van genoegen. Het avondlijke stadsbeeld vertoont tenminste als oase in een woestijn van duisternis van die blauwachtig schemerige plekken, waar glaswerk glinstert en het gegons van stemmen klinkt. Dan zijn er ook nog andere oases van gezelligheid: de portieken met automaten. Maar de oorlog is een hardvochtig bedrijf en zal ook deze lichtpuntjes uitdooven. Die licht puntjes immers vormen een gevaar voor de be volking. daar zij zoekende bommenwerpers den weg wijzen. Met betrekking tot de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende verduisterings-maatregelen, heeft de secretaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken een brief gezonden aan de burgemeesters der on derschelden gemeenten. Op de meest nauwgezette wijze zoo lezen wij in dit schrijven moet de bepaling van deze verordening, dat alle gebouwen en woningen zoo verduisterd moeten worden dat er geen licht naar buiten dringt, in acht worden gertomen. Dit geldt ook voor café's met terrassen en tui nen. alsmede voor automaten. Ook in deze ge vallen' moet de eisch gesteld worden, dat geen licht naar buiten dringt. Een verlichting van café-terrassen en -tuinen is ook al geschiedt deze met afgeschermd licht, niet geoorloofd. Voor de verlichting van automaten kan het gebruik van lichtgevende verf worden toegestaan. Een verlichting van automaten door rechtstreek- sche lichtbronnen van welken aard ook. is ver boden. Prachtige peren rijpen in dc fruitkassen van Bunnik, waar dc pluk der heerlijke vruchten is begonnen. KAMERMUZIEK IN IIET FRANS HALS MUSEUM. Met een enkel woord moge het Haarlerasch pu bliek nog eens worden gewezen op de voortreffe lijke kamermuziekuitvoeringen, die thans gedurende vijf weken in het Frans Halsmuseum te Haarlem worden gegeven. Zevenmaal per week (Maandag. Donderdag. Za terdag en Zondag van half drie tot half vier uur en Dinsdag, Woensdag en'Vrijdag van half acht tot negen uur) treedt een wekelijks afwisselend ensem ble op met een uitnemend programma. De op brengst dezer uitvoeringen, die op initiatief van de Alg. Ned. Kunstenaarsorganisatie zijn georganiseerd, komt noodlijdenden kunstenaars ten goede. Zoowel om de uitstekende muziek als om het goede doel verdienen deze concerten bijzondere belangstelling, waartoe wij gaarne opwekken. De toegangsprijs kon bezwaarlijk lager gesteld worden; wie er twee dubbeltjes voor over heeft kan an derhalf uur van muzikaal genot smaken. Voor een stuiver wordt een programma geleverd en voor nog een nikkeltje mag men bovendien de tentoon stelling van Haarlemsche schilders in het Frans Halsmuseum in de pauze bezichtigen Daarom: Men kome, hoore en zie.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5