Duitschland's strijdwijze tegen Engeland. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1940 HA'AREEM'S DSGBESD Beperkt aantal strijders in het vuur. Het D.N.B. meldt: Sedert de beëindiging van den veldtocht in Frankrijk zijn de zuiver militaire gezichts punten achter de politiek op den achtergrond geraakt, vooral daar geen groote operaties zijn gemeld. Als gevolg hiervan aldus wordt van militaire zijde opgemerkt is hier en daar de indruk ontstaan, dat Duitschland den oor log tegen Engeland op halfslachtige wijze voert. Niets is minder waar zoo verklaart men verder dan deze opvatting. Duitschland voert den oorlog tegen Engeland even vast besloten en even zeker van de overwinning als de oorlogen tegen Polen en Frankrijk. Het gewicht van de offervaardigheid in dezen oorlog rust alleen op de schouders van eenige dui zenden mannen, de bemanningen der duikbooten en torpedomotorbooten en de vliegers. De wijze van oorlogvoeren tegen Engeland is, zooals duidelijk is, anders dan de oorlogvoering tegen Frankrijk, waar een leger van millioenen in het veld stond. De middelen, die thans in den strijd tegen Engeland worden gebruikt, laten tengevolge van het eigen karakter dezer wapenen slechts toe dat een be perkt aantal strijders in het vuur komen. De Duit- sche duikbooten en torpedomotorbooten, de ge- vechts- en jachtvliegtuigen kunnen worden ver geleken met de punt van een zwaard, dat in de hand van een ervaren strijder ligt. Deze strijder is het Duitsche volk. Wanneer men de vraag hoort: „Wanneer zal Duitschland dan eindelijk toeslaan?", dan kan hierop slechts worden geantwoord: „Vijf weken zijn verstreken sedert den dag van den wa penstilstand. Eiken dag en zelfs elk uur is toe geslagen, elke dag brengt nieuwe successen van het duikbootwapen, nieuwe succesvolle aanvallen van de Duitsche torpedomotorbooten, aanvallen van de gevechtsvliegtuigen en succesvolle luchtgevech ten van de jagers boven het Kanaal en boven de Engelsche kust. Al deze prestaties eischen van eiken deelnemer de grootst mogelijke offervaardig heid. De eenheden van de oorlogsmarine hebben volgens mededeellngen van het opperbevel van do weermacht van 25 Juni tot 31 Juli in totaal onge veer 936.000 ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht. Dat komt neer op een wekelijksch gemiddelde van 187.000 br. reg. ton. Het luchtwapen meldt voor hetzelfde tijdvak een totaal van 334.000 br. reg. ton. In totaal is dus 1.270.000 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een ver lies van meer dan 250.000 ton scheepsruimte per week kan ook Engeland op den duur niet verdragen. Deze cijfers zijn slechts minima, want hierbij zijn niet de talrijke handelsschepen inbegrepen, die door bommen zwaar zijn beschadigd. In hetzelfde tijdvak heeft Engeland niet minder dan 370 vliegtuigen verloren. Het werkelijke verlies van vliegtuigen moet echter belangrijk hooger worden geschat, daar vele getroffen vliegtuigen voor den strijd niet meer bruikbaar zijn". GEEN „BLIKSEMOORLOG In een hoofdartikel in de „Giorr.ale d' Italia" schrijft Gayda, zoo meldt United Press uit Rome, dat de tegenwoordige militaire tactiek der as-mogend heden in den strijd tegen Engeland gewijzigd is. Men heeft niet meer te doen met het voeren van een „Blitzkrieg", maar met een onophoudelijk stooten tegen de Britsche eilanden Gayda verdeelt den oorlog in twee phasen: 1. De verwoesting van de binnenlandsche organi satie van Engeland en 2. "Het afsnijden van de Britsche eilanden van de overige wereld. Gayda schrijft: „De oorlog tegen Engeland is van beslissende beteekenis voor het lot van Europa en voor de nieuwe Europeesche orde. De voorwaarden voor dezen veldtocht zijn anders dan die tegen •Frankrijk. Het verschil wordt minder veroorzaakt door het feit dat Engeland als eiland goed te ver dedigen is als wel doordat het Britsche rijk zich over de geheele wereld uitstrekt. De strijd tegen Engeland kan daarom niet bliksemsnel gaan als die tegen Frankrijk. Hij moet bestaan in een ternederslaan en een ver nietiging van alle nationale en imperiale krach ten die den Britschen tegenstand kunnen steu nen. Het program daarvoor moet weloverwogen zijn. In de huidige phase is de taak voor Duitschland Spaansclic administrateur in Tanger Wetgevende vergadering der internationale zóne wijst dr. Amieva aan. Het D.N.B. meldt uit Tanger: De wetgevende vergadering van de interna tionale zóne heeft met algemeene stemmen den Spaanschen gezant, dr. Manuel Amieva, gekozen tot administrateur van Tanger. Ofschoon Spanje sedert de instelling van den internationalen sta tus van 1923 als naar bevolkingsaantal sterkste vertegenwoordiger het recht had den administra teur der zóne aan te wijzen, werd dit recht dooi de Franschen steeds weer gesaboteerd. Portugal versterkt zijn koloniale troepen. Schip met manschappen en materiaal uit Lissabon vertrokken. Het D.N.B. deelt mede: Uit Lissabon wordt gemeld dat Dinsdagavond het Portugeesche s.s. .Lorengo Marques" is ver trokken uit de haven van Lissabon met officieren en manschappen en het daarbij behoorenjie oor logstuig van het infanteriebataillon no. 68 aan boord. De troepen zijn bestemd voor de ver sterking van de in Portugeesch Oost-Afrika staande koloniale strijdkrachten. Een tweede transport zal nog in de eerstvolgende dagen ver trekken. Rocnienië's olie-export. Uilvoertarievcn verhoogd. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Het Roemeensche ministerie van Financiën heeft de uitvoertarieven voor petroleum per 30 Juli met dertien tot twintig procent der waarde van de uitgevoerde petroleumproduoten ver hoogd. Deze verhooging moet door den Roe- meenschen exporteur gedragen worden zelfs wanneer, zooals het ministerie betoogt, in de contracten is bepaald dat verhoogingen van ta rieven ten laste van den buitenlandschen kooper komen. NIEUWE FRANSCHE AMBASSADEUR TE WASHINGTON. BERN. 31 Juli (D.N.B.) Het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken deelt mede dat de Amerikaansche regeering haar agrément heeft verleend voor de benoeming van senator Henry Haye als Fransche ambassadeur te Washington. tweeërlei. In de eerste plaats moet het het geheele binnenlandsche. systeem van de Britsche eilanden desorganiseeren en vernietigen en daarna moet het Engeland van de overige wereld afsnijden. Italië's taak is het, de Middellandsche Zee af te sluiten en de legende uit de wereld te helpen dat dat Engeland oppermachtig is ter zee. Italië heeft ook de taak de Britsche vloot te bestrijden door te vechten tegen de onderdeelen in de Middellandsche Zee, den Indischen Oceaan en de Roode Zee." Karl Megerle over de Balkan- Entente. „Geen reden van bestaan meer." Het D. N. B. meldt d.d. 31 Juli: De diploma tieke medewerker van de ..Berliner Börsenzei- tung". Karl Megerle. schrijft vandaag dat door de besprekingen te Salzburg en Rome een ont wikkeling is begonnen waarin de Balkan-entente geen recht van bestaan meer heeft. Als de groot ste van alle moeilijkheden, die voor de ontwikke ling van deze Entente ongunstig waren, noemt Megerle het kiezen van de Westelijke mogend heden door Turkije door het bondgenootschap met Engeland en Frankrijk. Want door deze keus zijn de overige deelnemers aan het Balkanpact in een onmogelijken toestand gekomen en is Turkije ermede begonnen zichzelf uit te slui ten van verdere ontwikkeling op den Balkan. In Joego-Slavië heeft men dit. naar Megerle verklaard, het duidelijkst zien aankomen. Met de verdeeling der Engelsche garanties aan Grieken land en Roemenië zijn toen van de vier leden van de Entente en drie van het Engelsche „oor' merk" voorzien en daardoor uiterlijk gekenmerkt 'als te behooren tot het systeem der Westelijke mogendheden. Na er de aandacht op te hebben gevestigd dat de militaire gebeurtenissen intusschen ook in de ze gebieden alle illusies in rook hebben doen op gaan, wijst Megerle er met nadruk op dat over eenkomsten als het Balkanpact, dat zich ondanks alle pogingen tot aanpassing aan den tegen- woordigen tijd niet heeft kunnen bevrijden van zijn compromitteer end verleden, volledig achter haald zijn. Het kan zijn leden in de oogen van de spilmogendheden alleen nog compromittee- ren. Naar Megerle verder opmerkt beteekenen de vrijwillige aansluiting van Roemenië aan de po litiek van de spil en de aanstaande onderhande lingen met Hongarije en Bulgarije reeds het af zien van de politiek en de organisatie der Balkan- Entente. Joego-Slavië en Griekenland zullen zich niet aan deze consequentie willen onttrek ken en ongetwijfeld zonder het te betreuren een zaak opgeven, die hun in het verleden weinig nut heeft gebracht en in de toekomst alleen maar kan schaden. Megerle geeft dan verder een uitvoerige uit eenzetting van den toestand, die onder deze om standigheden voor Turkije ontstaat. Hij merkt op dat Turkije, na de Westelijke mogendheden gekozen te hebben, heeft geprobeerd de fictie te handhaven, dat hierdoor in zijn verhouding tot den Balkan niets veranderde en dat zijn Bal kanpartners het hebben gesteund bij het hand haven van dezen schijn, „zonder echter iets aan het feit te kunnen veranderen, dat het weg trekken van de Turken naar het Engelsch-Fran- sche kamp een wegtrekken uit Europa betee- kende". Het einde van deze Balkanpolitiek en van de Balkan-Entente stelt echter de Turken voor het vraagstuk of zij zich onder de gegeven omstandigheden zullen aanpassen aan een ont wikkeling, waartoe hun huidige bondgenooten reeds hebben besloten of nog zullen besluiten, of dat zij door een ander besluit den terugtocht uit Europa willen voortzetten en dat dan definitief. Het moet aan Turkije worden overgelaten, zoo schrijft Megerle tenslotte in zijn artikel, na een rustige bestudeering van den tot dusverre ge volgden koers tot de slotsom te komen of het zijn nationale belangen niet even goed of beter kan behartigen in een vrij en verstandig vergelijk met den thans bestaanden toestand in Europa, die onveranderlijk is. ZUIDELIJKE DOBROEDSJA AAN BULGARIJE. Uit Rome meldt het D.N.B.: Naar de ..Popoio di Roma" in een brief uit Boedapest bericht zullen de onderhandelingen tusschen Roemenië, Bulgarije en Hongarije spoedig beginnen. Men kan als vrijwel zeker aannemen dat Bulgarije de Zuidelijke Dobroedsja zal terugkrijgen, doch daarentegen van de Noordelijke Dobroedsja zal IN hft R'ITTENLAND. Na de jongste besprekingen over de Balkan kwesties te Salzburg en Rome was het te voorzien dat het contact tusschen de betrokken Balkanstaten onderling niet lang meer kon uitblijven. Het tempo, waarin de veranderingen in Europa zich hebben vol trokken, moest zich ook aan de plannen tot reor- garinsatie van Zuidoost-Europa mededeelen. Thans komt het Italiaansche blad „Popoio di Roma" met het bericht dat onderhandelingen tusschen Roeme nië, Bulgarije en Hongarije spoedig zullen begin nen en deze vewachting vindt haar bevestiging in het feit, dat de Roemeensche gezant te Sofia, die met verlof te Boekarest vertoefde, vroegtijdig naar de Bulgaarsche hoofdstad teruggeroepen is, terfc einde daar voorbereidende besprekingen met de Bulgaarsche bewindslieden te voeren. Volgens het genoemde Italiaansche blad kan men als vrijwel zeker aannemen, dat Bulgarije de Zui delijke Dobroedsja zal terugkrijgen doch daaren tegen van de Noordelijke Dobroedsja zal moeten af zien, ten einde Roemenië niet van de Zwarte Zee at te snijden en zoodoende geen nieuwe verwikke lingen te scheppen. De Bulgaren in de Nooraelijke Dobroedsja zou den naar het Zuiden verhuizen om dc plaatsen in te nemen van de Roemenen die naar hun vaderland zijn teruggekeerd. Een dergelijke oplossing van de Bulgaarsch-Roe- meensche geschillen ligt geheel in het karakter van den door Duitschland en Italië uitgesproken wensch dat de kwesties tusschen de Balkanlanden op vreed zame wijze moeten worden geregeld en dat de as- mogendheden alleen adviseerend willen optreden en geenszins van plan zijn Zuidoostelijk Europa een dictaat op te leggen. Het is ook in overeenstem ming met de verwachting dat de spil-genooten weliswaar tegemoetkomend tegenover de revisionis tische verlangens van Hongarije en Bulgarije staan, maar dat deze landen water in de wijn dienen te doen door ten aanzien van hun oorspronkelijke eischen eenige concessies te doen. Er is uit Boekarest nog geen aanwijzing hoe men daar staat tegenover een afstaan van de Zuidelijke Dobroedsja (de Dobroedsja is 't gebied, dat ligt tus schen de Donaudelta en de Bulgaarsche grens en dat in het westen door den Donau wordt afgeslo ten), wel echter heeft de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu tegenover de pers zich uitgelaten in een geest, die op toeschiete lijkheid wijst. Hij zeide'blijkens een United Press- berichl: „Indien door onze naburen een of andere concessie gedaan wordt, zal Roemenië bereid zijn, over een ruil der minderheden te spreken. Wij hou den echter vast aan het principe, dat Roemeensch gebied door Roemenen bewoond moet worden." De minister legde deze verklaring af na de kabi- nelszitting, waarin zoowel hij als de premier Gi- gurtu verslag over hun besprekingen te Berchtes- gaden en te Rome uitbracht. In deze kabinetszitting werd de kwestie besproken om langs den geschikt- sten weg tot practische verwezenlijking der nieuwe politieke oriënteering van het land te komen. moeten afzien, teneinde Roemenië niet af te snijden van de Zwarte Zee en zoodoende nieuwe verwikkelingen te scheppen. De Bulgaren in de noordelijke Dobroedsja zullen naar het zuiden verhuizen, waar zij de plaatsen zullen innemen van de Roemeenen die naar hun vaderland zijn teruggekeerd. Het D.N.B. bericht uit Sofia: De Roemeensche gezant alhier, Filoti, is gisteren per vliegtuig uit Boekarest teruggekeerd. Vervolgens werd hij door den Bulgaarschen minister-president, Filoff, en door den minister van buitenlandsche zaken, Popoff, ontvangen. Naar verluidt zou de plotse linge terugkeer van den Roemeenschen gezant, die pas met verlof was gegaan en zijn besprekin gen met de Bulgaarsche staatslieden in verband staan met de onderhandelingen, welke binnen kort verwacht worden tusschen beide landen over het Dobroedsja-probleem. De Roemeensche minister-president Gigurtu en de minister van buitenlandsche zaken, Manoi lescu hebben gistermiddag over hun bezoek aan Duitschland en Italië verslag uitgebracht aan den Roemeenschen kroonraad Twaalf Turksche dorpen door aardbeving verwoest. Driehonderd dooden. Het D.N.B. meldt uit Istanboel dat Turksche gebieden opnieuw door een aardbeving geteisterd zijn. In de streek van Yozgat zijn 300 menschen omgekomen en 360 gewond. Twaalf dorpen zijn verwoest. Onder de puinhoopen liggen nog vele lijken. Er spelen zich hartverscheurende toonee- len af. Ook veel vee is omgekomen. De bevolking, die in paniek gevlucht is. bivakkeert in de open lucht. De beving is bij de Zwarte-Zeekust duidelijk gevoeld. Men vreest dat de schade in de millioe nen loopt. Hulpmaatregelen zijn genomen. In de nieuwe dier gaarde in den Blijdorp- polder te Rotterdam heeft dc apenrots reeds heel wat bewoners. Concert met oude en nieuwe instrumenten. Amerikaansch experiment. Muzikaliteit van het publiek op de proef gesteld. NEW-YORK. Een van de bekendste Ameri kaansche strijkkwartetten, het Curtiss-Kwartet in Philadelphia, heeft een experiment gedaan, dat oplossing moest geven op de vraag, of de oude violen werkelijk zoo'n goeden klank hebben, dat de concertbezoekers ze van moderne instrumenten kunnen onderscheiden. Het kwartet, dat een groot aantal beroemde oud-Italiaansche instrumenten bezit, deed dit experiment gedurende een concert reis. Als proefkonijnen fungeerden de bezoekers van de concerten in acht verschillende steden. Aan het eind van ieder concert werd een stuk tweemaal gespeeld, n.l. op de oude Italiaansche en op mo derne instrumenten. Den toehoorders werd echter niet gezegd welke instrumenten men het eerst zou gebruiken cn bovendien liet men een gordijn zak ken om de musici aan de oogen van het publiek te onttrekken. Vervolgens vroeg men den aan wezigen door middel van een stembriefje te ver klaren, welke instrumenten volgens hun meening den besten klank hadden. Het resultaat van dit experiment is, naar de leden van het kwartet meenen, heel duidelijk, n.l. dat gemiddelde toehoorder het onderscheid tus schen oude en moderne violen niet vinden kan. Zeer merkwaardig werden bij alle acht concerten de bij herhaling gebruikte instrumenten als de betere verklaard, en daar afwisselend nu eens de oude en dan weer de nieuwe instrumenten hierbij gebruikt werden, is het resultaat van de stemming voor beide soorten violen ongeveer gelijk uitge vallen. De leden van het kwartet konden er geen ver klaring voor vinden waarom in alle gevallen die bij de herhaling gebruikte instrumenten uitverkoren werden. Eerst geloofden zij de oorzaak daarin te moeten zoeken dat het publiek het stuk bij de tweede maal reeds eenigszins kende, en dat het haar dientengevolge toen beter beviel. Zij kwamen tot deze meening, daar zij voor hun experiment een tamelijk onbekend kwartet van Dohnanyi uitgekozen hadden. Bij de vier laatste concerten speelden zij daarom, in plaats daarvan het bekende Andante uit het eerste kwartet van Tsjaikowsky doch het resultaat van de stemmingen bleef hetzelfde. De psychologische afdeeling van de Harvard universi teit, in wier opdracht het experiment gehouden werd, kwam tot de volgende verklaring: „Het is een feit, dat het genoegen, dat men aan een muziekstuk beleeft, bij de herhaling grooter is. Het genoegen zelf is terug te leiden op den klank van het instrument dat gebruikt werd, op de volmaakte techniek van de musici en op de melodie. De ge middelde toehoorder is echter niet in staat de vreugde, die hij bij het aanhooren van een mu ziekstuk ondervindt, in de haar samenstellende ondercfeelen te ontleden. (United Press). Italiaansch legerbericht. Haven van Aden gebombardeerd. ERGENS IN ITALIC, 31 Juli (Stetani) Leger- bericht nummer 52 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: „Onze luchtmacht in Oost-Afrika heeft opnieuw de haven van Aden gebombardeerd en twee schepen, alsmede een groote opslagplaats van benzine ge troffen. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases terug gekeerd. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op de basis van Assab, is een bommenwerper van het type Blenheim door ons luchtdoelgeschut neerge haald." DE OPMARSCH IN DEN SOEDAN. Het D.N.B. meldt uit Rome: Met de verovering van Koermoek zyn de Italianen thans van Abes- synië uit in het stroomgebied van den Boven-Nijl binnengedrongen, schrijft de frontcorrespondent van het D.N.B. in bet Middellandsche Zeegebied. Na de verovering van Kassala is het mogelijk geworden om het Italiaansche front verder in den Zuidelijken Soedan uit te breiden. Aan de verovering van Koermoek zijn langdurige, zorgvuldige voorbereidin gen vooraf gegaan. Al voor den oorlog hadden de Engelsehen Koermoek versterkt en daar groote voorraden munitie en proviand aangelegd. Van Koermoek was daarom voor de Engelschen van de allergrootste strategische beteekenis. Le Italiaansche treopen hebben na harden strijd, van Gimma op dringend, Koermoek veroverd. Bij de gevechten 111 den zuidelijken sector van het Soedanfront hebben de inlandsche troepen van de stammen der Askaris en der Doebats zich onderscheiden. Aan de bestorming van Koermoek zijn eerst Zorg vuldige omsingelingsmanouvres vooraf gegaan. De Askari's waren in de laatste dagen langzaam en onder een stroomenden'regen dorgedrongen tot aan de breede, onstuimige rivier, welke Koermoek om geeft. In den vroegen ochtend doorwaadden zij, met hun geweren en hun munitie boven het hoofd, de rivier en bezetten onder zwaar vijandelijk vuur de voor de verdedigingswerken gelegen heuvels. Op hetzelfde oogenblik begon een groote aanval van Italiaansche bommenwerpers op de versterkings- werken. Na een heftigen strijd van vele uren gelukte, het den Askari's de stellingen van Koermoek te be zetten en in de stad binnen te dringen. De Engel schen trokken in verwarring terug naar het Westen. Met de bezetting van Koermoek is voor de opdrin gende Italiaansche troepen de weg nar den Witten Nijl vrij. De richting van den aanval is het stroom gebied van den Witten Nijl om vervolgens den Zuidelijken Soedanspoorweg, die loopt van Rahad over Sennar naar de hoofdstad van den Soedan, Karthoem. te bezetten. Engelsche oorlogsbodem gezonken. De torpedojager „Delight". Het D.N.B. meldt: De Britsche Admirali teit deelt mede dat de torpedojager ..Delight" hij een luchtaanval zoo zwaajr beschadigd ls dat hij spoedig daarop zonk. Het verlies aan menschenlevens zou betrekkelijk gering zijn. Degrelle terug in Brussel. Zijn gezondheidstoestand bevredigend. Het D.N.B. meldt: De Rexistenleider Léon De- grelle is Dinsdagavond, in gezelschap van eenige journalisten, die hem te Parijs hebben afge haald. te Brussel teruggekeerd. Zijn gezondheids toestand is bevredigend, maar hij moet zich nog ontzien. Op weg naar dc Ostmark. Welgemoed het reilen dc kleinen het station te Arnhem, om de groote reis naar hun vacantieoord te aanvaarden. De geheime zittingen van het Lagerhuis. Critiek van „Daily Herald" cn „Daily Mail". Een D.N.B.-bericht uit Lissabon deelt mede: Ver scheidene Engelsche bladen toonen zich ontevreden over de geheime besprekingen, die deze week in het Lagerhuis zijn gehouden. De „Daily Herald" doet een openlijk beroep op de afgevaardigden om in het vervolg slechts in geheime bijeenkomsten toe te stemmen, wanneer er zeer belangrijke redenen zijn. Er is geen belangrijker democratisch recht, dan dat het volk in kennis wordt gesteld van de gebeurtenissen in het parlement, opdathet zoo noodig critiek kan uitoefenen. Het publiek mag niet worden behandeld als een kind, dat naar bed gestuurd wordt, als de groote menschen ern stige dingen met elkaar hebben te bespreken Ook de „Daily Mail" kan zich niet onthouden van een zekere afkeuring tegenover Churchill, die, aldus het blad, door grappen cn overdrijving het Lagerhuis er toe heeft gebracht in een geheime bijeenkomst toe te stemmen. Churchill heeft voor barig gehandeld, toen hij tot een geheime vergade ring besloot, want hij weet dat herhaalde geheime besprekingen slechts een verstorenden indruk maken. Engelsche oorlogsbodem zal het schip van den hertog van Windsor vergezellen. NEW-YORK, 31 Juli (D.N.B.) Naar de As sociated Press uit Londen verneemt zal volgens een betrouwbare Engelsche bron een Engelscha oorlogsbodem het Amerikaansche schip „Excaliber" vergezellen, wanneer dit met den Hertog van Windsor aan boord uit Lissabon in dc richting van New-York vertrekt. Het Britsche oorlogsschip zou een zoodanigen afstand bewaren, dat er niet te vreezen valt voor een schending van de Ameri kaansche wet, volgens welke aan Amerikaansche schepen het aannemen van een convooibescherming door oorlogvoerende landen verboden wordt. MUSSOLINI ANTWOORDT HITLER. Het D.N.B. deelt mede: Mussolini heeft op het verjaardagstelegram van den Führer het volgende antwoord aan Hitier doen telegrafeeren: „Ik dank u zeer voor dc gclukwenschen, die u mij op mijn verjaardag hebt toegezonden. Al mijn kracht en die van het Italiaansche volk zijn op het eene doel gericht, dat u in uw telegram vermeld heeft: te overwinnen". BALM PPDGMMMA VRIJDAG 2 AUG. JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzending. 8.Berichten ANP, gramofoonuziek 10.Piano voordracht. 10.30 Declamatie 10.50 Gramofoonmuz. 11.Bont programma (Opn.) 12.Esmeralda en solist. 12.45 Berichten ANP. 1.VARA-orkest (Opn.) 1.30 Orgelspel en zang. 2.VARA-Strijk- orkest (opn.) 2.303.00 Declamatie. 3.20 „Een zuinig gebruik van gedistribueerde artikelen", causerie. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.Gramofooumuzick (met toelichting). 4.30 Voor de kinderen. 5.Gramofoon uziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Viool en piano. 6. ..Barnsteen en zwanen" causerie. 6.20 Orgelspel en zang. 6.30 VPRO: „De dichter A. C. W. Staring" lezing. 6.45 Orgelspel en zang. 7.Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berichten 7.20 Felicitaties 7.30 Voor de kinderen. 7.50 Gramofoonmuziek 8.Berichten ANP. 8.15 Declamatie. 8.30 VARA-Mcisjcskoor ..De Krekels" en soliste. 8.50 Esmeralda cn soliste. 9.15 Radiotooneel. 9.30 De Rablers. 10.00 Gramofoonmu ziek. 10.15—10.25 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitzending. 7.Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (En- gelsch) 7.30 Gramofoonmuziek. 8.Berichten ANP 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (Gr. pl.) 8.35 Gramofoonmuziek 9.45 Celesta-en semble en gramofoonmuziek 11.15 Berichten (En- gelsch) 11.30 Gramofoonmuziek 12.30 Berichten Duitsch) 12.45 Berichten ANP. 1.Haagsch Har monie-orkest en gramofoonmuziek 2.— Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonuziek 2.45 Haagsch Har monie-orkest 3.15 Berichten (Engelsch) 3.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 4.15 Gra mofoonmuziek. 4.30 Jac. Stoffcr's Sextet. (5.00 5.15 Berichten, Duitsch): 5.155.30 Berichten ANP) 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Gramofoonmuziek Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berichten 7.25 Orgelconcert 8.— Berichten (Duitsch) 8.15 Berich ten ANP 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramo foonmuziek (9.159.30 Berichten. Engelsch) 10.00 Berichten (Duitsch) 10.1510.30 Berichten ANP Berichten (Engelsch). 10.3010.45 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15—1.30

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7