Laatste Berichten DONDERDAG 1 AUGUSTUS '194(5 TT A-A RUE M'S DA'GBUAD 51 De haven van Londen afgesloten? Duitsche pers oordeelt over de positie van Engeland. RICHTLIJNEN DER JAPANSCHE NATIONALE POLITIEK. Verlieslijst der Nederlandsche weermacht 's-GRAVENHAGE. 1 Augustus (A.N.P.) Volgens officieele opgave vermeldt de verlies lijst der Nederlandsche weermacht voor de oorlogsdagen 1014 Mei 2890 dooden, 6889 gewonden en 29 vermisten. Engelsche vliegtuigen boven Amsterdam. AMSTERDAM. 1 Aug. (A. N.P.). Opnieuw zijn in den afgeloopen nacht Engelsche vlieg tuigen boven de hoofdstad verschenen. In het nachtelijk duister hebben zij drie bommen uit geworpen, welke echter noch materleele schade, noch persoonlijk 'letsel hebben veroorzaakt. De bommen zijn allen neergekomen op een weiland in den Blauwpolder van den Broekermeerpolder, benoorden Amsterdam. Vrijgelaten Duitsclie krijgs gevangenen doen hun relaas. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Een transport bestaande uit 25 Duitsche burgers, die in den Franschen Soedan gevangen hebben gezeten, is hier aangekomen. De Duitschers zijn na een kort oponthoud naar Duitschland doorgereisd. Tal rijke leden van het transport waren slechts ge kleed in hemd en broek, daar hun het mede- nemen van persoonlijk eigendom bij hun gevan genneming door de Engelschen en Franschen verboden was. In Spanje zijn zij opnieuw in de kleeren gestoken en van alle noodzakelijke per soonlijke gebruiksvoorwerpen voorzien. Het be treft hier Duitschers, die bij het uitbreken van den oorlog in het kamp voor gevangenen in Sebi- kothane (Fransch-Senegal) werden opgesloten en in het moordende klimaat en voor Europeanen ondraaglijke en menschonwaardige toestanden ontzaglijke vernederingen moesten doormaken. De kapitein van het vrachtschip ,.Inn", van de Norddeutsche Lloyd vertelde dat op 6 Septem ber de „Inn" op driehonderd zeemijlen afstand van Las Palmas door het verraad van een neu traal schip door een Engelsch vliegtuig werd op gemerkt en eenige uren werd aangehouden. De Engelschen zetten twee booten uit, waarin de .uit 25 koppen bestaande bemanning nauwelijks 'plaats vond, zoodat een gedeelte van de bagage achtergelaten moest worden. Op 8 September werd de bemanning van de „Inn"' in Dakar aan land gezet en in de vroegere koloniale school Sebikhotane geïnterneerd. De Fransche kolonie was voor het onderbrengen van gevangenen in het geheel niet geschikt, zoodat de belangrijkste gebruiksvoorwerpen na korten tijd ontbraken. Het klaarmaken van het eten door negers was walgelijk. Om hen te plagen werd den Duitschers niet toegestaan het eten door hun scheepskok te laten bereiden. Inmiddels waren in Sebikhotane leden der bemanning van andere Duitsche vrachtschepen aangekomen, waardoor het to taal aantal gevangenen tot 150 was gestegen. De bemanning van het vrachtschip ..Halle" was slechts gekleed in hemd en broek. Het eenstem mige oordeel van alle gevangenen over de Fran sche behandeling in Sebikhotane wordt weer gegeven met de woorden: sloddervosserij, chica nes en leugenachtigheid. Talrijke gevangenen moesten drie maanden op den steenen grond slapen zonder matras en zon der dekens, zoodat velen erg verkouden werden. Door het ontbreken van muskietnetten en medi camenten tegen malaria kreeg 90 procent,van alle Duitsche geïnterneerden malariakoorts. Op den dag, dat de Weygandlinie doorbroken werd. werden plotseling honderd man wegge voerd. Na een treinreis van negen uur, en een reis van een dag en een nacht in veebooten op den Senegal kwamen de Duitsche gevangenen in Podor aan. Tengevolge van de slechte verzor ging en het moordende klimaat zijn drie Duit schers in het kamp Sebikhotane gestorven. Toen op 12 Juli de wapenstilstand bekend werd. aldus de kapitein, waren de meeste gevangenen nog slechts vel over been. Hun vertrek werd echter iederen dag uitgesteld, totdat eindelijk de Duit sche regeering ingreep en hun vertrek waar borgde. Italiaanscli legerbericht van lieden. ERGENS IN ITALIë. 1 Aug. (Stefanii. Leger bericht nr. 53 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Het blijkt, dat tijdens het optreden van de luchtmacht op 28 Juli tegen eenheden van de Britsche marine in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee. een Britsche torpedojager tot zinken is gebracht. Tijdens verkenningsvluchten boven Malta heeft een onzer formaties jachtvliegtuigen een gevecht aangegaan met een vijandelijke formatie. Twee vijandelijke toestellen werden neergehaald. Een van onze machines is niet teruggekeerd. In Oost-Afrika ondernamen wij doeltreffende acties in de lucht op Wakir. waar een parkeer plaats van auto's met succes gebombardeerd werd. Ook werd een aanval ondernomen op het vlieg veld van Buna, waar drie toestellen op den grond getroffen en ernstig beschadigd werden. D-c vijand heeft Cassala met bommen bestookt, waarbij lichte schade werd aangericht. Het Spaaiiscli-Portiigeeseh verdrag. ROME, 1 Augustus. (D.N.B.) Het sluiten van het Spaansch-Portugeesch verdrag van vriend schap wordt door de Romeinsche ochtendbladen beschouwd als een nieuwe zware nederlaag voor Engeland, dat zich vooral van Portugal had wil len bedienen als basis voor een verbetering zij ner strategische positie en tegelijkertijd voor een bedreiging van Spanje. De ..Messagero" wijst er op dat Engeland daarom ook op Portugal een zwaren druk heeft uitgeoefend om het te dwin gen als vazal van Engeland te handelen. Met de gelijktijdige bedreiging de blokkade op het Spaansche schiereiland uit te breiden heeft En geland het Spaansche nationalisme doodelijk willen treffen, in verband met den Spaanschen eisch voor teruggave van Gibraltar. De Popoio di Roma" wijst er op dat de Engelsche blokkade van het Iberisch schiereiland niet alleen het rechtvaardige protest van de verantwoordelijke kringen op het schiereiland heeft uitgelokt en tot de continentale solidariteit tusschen Spanje en Portugal door het jongste, uitgesproken anti- Britsche verdrag van Lissabon heeft bijgedra gen, maar ook een begrijpelijke verontwaardi ging in de -Zuid-Amerikaansche staten heeft verwekt, daar deze hun verbindingen met Euro pa zagen belemmerd. ZANDVOORT WETHOUDER SLEGERS ZIEK. Wethouder Siegers zal voorloopig zijn werk zaamheden niet kunnen verrichten. Onverwacht moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is op het oogenblik redelijk wel. Toch zal hij nog wel enkele weken rust moeten houden. SANTPOORT SPORTVEREENIGING ..TERRASVOGELS". Eenigen tijd geleden maakten wij melding van de fusie tusschen „Kemphaan" en de R.C. „Brede- iode" en deelden toen tevens mede, dat de naam der nieuwe vereeniging luidde Sportvereeniging „Ter- rasvogcls". Met opzet heeft men de nieuwe vereeniging een sport- en geen voetbalvereeniging genoemd, omdat het bestuur voornemens is den leden gelegenheid te geven, de sport in den meest uitgebreide» zin van het woord te beoefenen. Dit laatste vernamen we van de leden van het dagelijksch bestuur, de heeren Van Egten en Wolf, die, toen we een kijkje op het voormalige Brede- rodeterrein, dat ook het speelterrein van de nieuwe combinatie zal worden, gingen nemen, druk in d>? weer waren aan de kleedgelegenheden. Er zijn twee flinke kleedlokalen, voorzien van keurige wasch- lokalen met douche. Ook is er een buffet. Dit com plex ligt fraai in het Terras-bosch. De nieuwe combinatie zal in het „Kemphaan"- tenue spelen; de emblemen van beide vereeni- gingen zijn bewaard gebleven: in een kastje zagen we een opgezetten kemphaan met op den achter grond de >-uine van een kasteel. Het tweede speelterrein is nog niet klaar. Hier over moet de nieuwe combinatie wel beschikken, omdat men waarschijnlijk met 8 elftallen in H.V.B.- verband denkt uit te komen. De graszoden liggen nu nog schots en scheef en hobbelig op het terrein. „Maar het komt in orde", zoo verzekerde ons de leider van de terrein- arbeiders, de heer Duyn. En als we bedenken, hoe keurig destijds het eerste terrein in orde is ge komen, dan maken we ons over het tweede veld niet ongerust. De naam „Terrasvogels" is gekozen, omdat het terrein aan den rand van het Terrasbosch ligt VELSEN TERAARDEBESTELLING CORN. ZWART. Onder groote belangstelling vond gisteren in de Oud-Katholieke Kerk de uitvaartdienst plaats van wijlen den heer Corn. Zwart, die vooral ln vis- scherskringen een zeer bekende figuur was. Deze dienst werd geleid door pastoor M. A. Zwart te Utrecht, een neef van den overledene. Des namiddags hield pastoor Zwart de beaar- ding in de kerk, waarbij naast de familieleden wederom vele belangstellenden waren. Na de liturgische gebeden sprak pastoor Zwart woorden van troost tot de weduwe, familie en kennissen, waarbij hij uitging van Mattheus V: 14 en 16. Deze plechtigheid werd besloten met Gezang 115: „Dichter bij U. mijn God." Van het kerkgebouw uit geschiedde de teraarde bestelling op de algemeene begraafplaats. Ook hier bleek uit de bijzonder groote belang stelling, hoezeer de overledene in grooten kring bekendheid genoot. Vooral uit de visscherijkrin gen was de belangstelling groot, o.a. merkten wij op den heer F. P. Vermeulen, oud-secretaris der Reedersvereeniging. Aar> de groeve werd het woord gevoerd door den heer P. C. Tol. voorzitter van de Oud-Katho lieke Begrafenisvereeniging, waarvan de heer Zwart vele jaren lid was. Deze wees er op. dat de overledene zich als een goed vriend zeer verdien stelijk heeft gemaakt en dat zijn nagedachtenis zeker nog lang ln dankbare herinnering zal blij ven, temeer daar hij zoo langen tijd zijn beste krachten aan de vereeniging had gegeven, Namens de familie werd aan de groeve voor de bijzondere belangstelling dank gebracht, waar mede de indrukwekkende plechtigheid was be sloten. BEVERWIJK Fransch militair ter aarde besteld. Eenvoudige plechtigheid. Donderdag heeft op de algemeene begraafplaats ..Duinrust" de ter aardebestelling plaats gehad van een Fransch militair, genaamd Pierre Ardohain uit Pau, wiens lijk dezer dagen op het strand te Wijk aan Zee was aangespoeld. De plechtigheid werd bij gewoond door den burgemeester, mr. H. J. J. Schol- ttns, wethouder N. J. Out, wethouder W. van Dok, den gemeente-secretaris A. A. Post, den inspecteur van politie W. M. Ragut, mr. Kale en nog vele andere ambtenaren van gemeentelijke diensten. Een krans in de Fransche nationale kleuren dekte de eenvoudige kist. Een houten kruis en een bordje met zijn naam wijzen de plaats aan, waar deze Franscnman is begraven. Aan de groeve heeft de burgemeester een kort worrd gesproken. Wij staan hier bij het graf van Pierre Ardohain. De zee, waarin hij blijkbaar den dood heeft gevonden, schonk na eenige weken zijn sto ffelijk overschot terug. Ver van zijn land is zijn lichaam gevonden. Thans willen wij he) hier aan de duinvoet aan de aarde toevertouwen. Wie was Pierre Ardohain? De sobere aanwijzin gen op het indentiteitsplaatje doen vermoeden dat vei van hier zijn nabestaanden in groote onzeker heid verkeeren over zijn lot, Is het een gezin, dat treurt om een jongen echtgenoot en vader? Zijn het ouders, die doodelijk ongerust zijn over hetgeen hun zoon is overkomen. Wij weten het niet. Wij bewijzen hier de laatste eer en willen dat gene doen, wat straits de rouwende familie tot troost zal strekken. Nadat spr. in de Fransche taal het Onze Vader gebeden had, besloot de burgemeester met te zeg gen: Moge het licht der eeuwigheid reeds voor hem zijn opgegaan, opdat hij ruste in vrede. 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen. De heer A. de Bie, arbeider-telegrafist bij de Ned. Spoorwegen herdacht gisteren den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij de Spoorwegen. De jubilaris begon zijn loopbaan op 31 Juli 1915 te Overveen als arbeider-wissel wachter. een functie die nu niet meer bestaat. Na hier drie maanden gestationneerd geweest te zijn werd hij overgeplaatst naar Bussum in de functie van dienstdoend schaalknecht. Nog ln hetzelfde jaar op 6 December werd de heer De Bie naar Amsterdam overgeplaatst. Als arbeider- rangeerder is hij daar op verschillende stations emplacementen werkzaam geweest. Ook Weesp ls nog zijn standplaats geweest, vanwaar hij ech ter weer in verband met den woningnood naar Muiderpoort werd overgeplaatst. Op 1 Mei 1923 volgde zijn aanstelling als blok- wachter in Halfweg. Precies twee jaar later werd de heer De Bie als arbeider-telegrafist weer een andere standplaats toegewezen in Zwaag. In de zelfde functie werd hij in Maart 1928 overge plaatst naar Kwadijk-Edam, totdat op 17 Juni 1934 Beverwijk zijn standplaats werd. Hoewel de jubilaris in het geheel geen be kendheid aan zijn 25-jarig dienstverband had gegeven is deze dag voor hem toch niet onopge merkt voorbijgegaan. Van zijn collega's ontving hij op kantoor bloemen, doch doordat slechts enkelen van het jubileum op de hoogte '-aren bleef het tot deze huldiging beperkt. In de Strick v. Linschotenstraat 31. waar do iu'oilaris woont, was het jubileum echter niet onopgemerkt gebleven. De jubilaris ontving daar felicitaties van oud-collega's, vakbonden en bu ren. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: Ph. ZwaaneveldWesterburger d. Ondertrouwd: W. F. Jense en A. P. Schipper. Schellinger en S. C. A. Kooijman. F. P. Hekker en A. A. Voogt. Getrouwd: J. W. van der Peljl en A. D. Krult- bos. Overleden: L. Wolff. 52 j.. E. Voet 72 J., Th. C. H. J. Vogelenzang, 73 j., Th. J. M. A. van Kol lenberg Hubar, wed. van P. P. Wiegman, 72 j„ G. II. van Beusekom. wed. van E, van Harn, 78 j. HEEMSTEDE Gemeentelijk Bouw- en Woning toezicht. Nieuwe gegevens over den woningvoorraad. In het afgeloopen dienstjaar werden aan den woningvoorraad in de gemeente door nieuw-, her- of verbouw 198 woningen toegevoegd. Door slooping of anderszins kwamen tien huizen te \ervallen. zoodat ae netto-toeneming 188 heeft bedragen Het aantal woningen op 31 December j.l. bewdroeg dientengevolge 5160 tegen resp. 4972 en 4842 aar. het einde van 1938 en 1937. De netto-tceneming in deze beide voorafgaande jaren heeft onderscheidelijk 131 en 130 be dragen, hetgeen dus oelangrijk minder is ge weest dan in het laatste jaar. Het gemiddeld aantal inwoners per woning beliep aan het einde van het jaar 3.95 tegen resp. 3.92 in de beide vo rige jaren, waaruit valt af te leiden, dat de toe neming van den woningvoorraad vrijwel gelijken tred heeft gehouden met den groei van het zie lental. Het aantal aangevraagde bouwvergunningen heeft 128 bedragen. Hiervan hadden 59 betrek king op nieuwbouw, 3 op herbouw en 66 op ver bouwingen. Twee aanvragen voor nieuwbouw en 1 tot verbouwing werden door het Bouw- en Wo ningtoezicht geweigerd. Van de 125 verleende ver gunningen werd in 123 gevallen gebruik ge maakt. vier en tachtig bouwwerken waarop deze vergunningen betrekking hadden, kwamen in het afgeloopen jaar tot voltooiing. Vereenigings of gemeentewoningen werden niet gebouwd, zoodat de geheele toeneming van den woningvoorraad aan particulieren bouw te dan ken is. In de laatstejaren zijn zeer veel woningen gebouwd met garages of werden garages bij reeds bestaande woonhuizen bijgebouwd. In 1937 werden 106 van zulke kleine garages al of niet bij nieuwbouw geplaatst en in 1938 zelfs 147! In het laatstverloopen jaar evenwel bedroeg dit aantal niet meer dan 62, een aantal dat voor Heemstede al heel gering is en dat alleen in 1932 en 1936 niet werd overtroffen. In het jaarverslag van het gemeentelijk Bouw en Woningtoezicht, waaraan wij ook de boven staande bijzonderheden ontlcenen, wordt voorts gereleveerd, dat in 92 gevallen ontheffing werd verleend van de bepalingen der Bouw- en Wo ningverordening, hetgeen belangrijk minder is dan in vorige jaren. In het afgeloopen jaar werd tot onbewoon baarverklaring van zes woningen overgegaan, die kort na de onbewoonbaarverklaring alle werden ontruimd en gesloopt zoodat verlenging van den ontruimingstermijn in geen enkel geval ver leend behoefde te worden. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinlie den vereeniging „Aerdenhout en O." een drukbe zochte ledenvergadering in „Hof van Heemstede" In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer H. van Gurp mede, dat de gemeente we derom een subsidie had toegekend, waarvoor hij dank zegt. Vervolgens gaf de heer G. Boting een uitvoe rig verslag van de eerste tuinkeuring, waarbij ve le wenken ten opzichte van aanleg en kleuren combinatie voor volgende keuringen (welke plaats zullen hebben ln de 2e helft van Augus tus en in September) werden gegeven. De heer W. v. Zadel hield een leerzame causerie over Aardappelziekte en meer speciaal over „de witte manchet", veroorzaakt door de i zwam Rhizoc- tonia en haar bestriding. De heer P. Klaassen hield een verhandeling over ..zaadplantjes voor eenzijdige beplanting." Besloten werd ook ln het volgend voorjaar weer een huisbroeitentoonstelling te houden. Een commissie ter voorbereiding werd benoemd. Op 28 Augustus zal een Dahlia-avond ge houden worden, speciaal voor gevulde manden en vazen, waarvoor eenige medailles worden be schikbaar gesteld. Besloten werd, iedere maand een bespreking tc houden over ..Het werk in den tuin voor de.» volgende maand. Voor deze maand behandelde de heer G. Boting „het kweeken van zaadviolen". Verschillende vragen werden gesteld en door den inleider beantwoord. Na een geanimeerde rondvraag werd deze leer zame avond gesloten. HILLECOM HEEMSTEEDSCHE WIELRIJDER AANGEREDEN Woensdag werd de 17-jarige wielrijder C. v. d. W uit Heemslede op de Weeresteinstraat ter hoogte van de Vosselaan door een eveneens uit de richting Haarlem komende vrachtauto gegrepen en over een afstand van ruim 37 Meter mede- gesleurd. De chauffeur had hiervan niets ge merkt en stopte eerst op teekens voor voorbij gangers. De knaap had een vrij diepe en ernstige wonde aan het achterhoofd opgcloopcn. terwijl hem de beide snijtanden uit de bovenkaak ge slagen waren. Mevrouw dr. van der Kaaden en leden der E.H.B.O. verleenden de eerste hulp en op advies van dr. van der Kaaden werd dc jon gen naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Deensche consignatievisch. Heilbot f 1,40—f 1.30 per K.G. Tarbot f 1,80—f 1,75 per K.G. Schelvisch f37—f21 per 50 K.G. Wijting f 15 per 50 K.G. Makreel f22,50—f 18 per 50 K.G. Koolvisch f21—f17,50 per 50 K.G. Schar f 23,50—f 20 per 50 K.G. Kleine schol f 38—f 34 per 50 K.G. Zoetwatervisch: Snoek f 0,36 per K.G. Snoek baars f 0,70—f 0,64 per K.G. Zeelt 1 0,40 per K.G. Paling f 0,50—f 0.48 per K.G. IN MEMORIAM D. SCHUIT. Op de begraafplaats „Westerveld" zal Zaterdag middag, 3 Augustus a.s. te 3 uur de overdracht aan de familie plaats vinden van het gedenkteeken op het graf van wylen den heer D. Schuit, die op ''fl Januari 1940 is overleden. De heer Schuit was in leven bedrljfschef van de Jdeeling Centrale van de N V. Ver. Kon. Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen. De overdracht zal namens het geheele personeel der fabriek te Velsen geschieden. v BERLIJN, 1 Aug. (D.N.B.). Het feit, dat Engeland zijn grootste haven Londen wil afslui ten of reeds afgesloten heeft, spreekt naar de meening van de „Deutsche Allgemeine Zeitung" een duidelijker taal dan alle verklaringen over -'e buitengewone doeltreffendheid def Engelsche blokkade tegen Duitschland en Europa. Opmer kelijk is de neiging de toenemende eigen blok kade te verbergen door over de blokkade der anderen te spreken en daarover zoo groteske be richten de wereld in te sturen, dat Amerika al gelooft zich met het denkbeeld te moeten bezig houden het door Engeland uitgehongerde Europa van levensmiddelen te voorzien. Ook de „Lokal Anzeiger" spot met het Engelsche besluit thans ook den laatsten handel der neutralen naar Europa onder aangematigde Britsche controle te plaatsen. Voorloopig is dit geheel een poging tot intimidatie. Na de vele mislukkingen en leemten, die de Britsche blokkade tegen Duitschland tot dusver vertoond heeft, zou men thans nog een blokkade van het gansche werelddeel willen pro- beeren. hoewel men nauwkeurig weet dat men daartoe de werkelijke macht niet meer bezit. Dat deze maatregel Duitschland niet zal treffen, daarvoor is gezorgd. Overigens echter staat en valt de Britsche willekeur daarmede, of de neu tralen zich zullen laten bangmaken. „Hoe het met Engeland werkelijk gesteld ls" vervolgt het blad „met deze grootste zee mogendheid, die reeds haar havens moet sluiten, dat weet men ook elders. De nieuwe aanslag is werkelijk het alleruiterste middel om de gevel van de alomtegenwoordige wereldmogendheid Engeland met zijn onmetelijke vloot handhaven. Het is een stout stukje om een heel werelddeel onder het juk van zeeroovers te willen stellen. Laten wij eens afwachten op wien deze trillingen van een stervend stelsel indruk maken." Ver. Staten exporteeren geen vliegtuigbenzine meer. Uit Washington verneemt het D. N. B.: De re geering heeft in het belang van de landsverde diging den uitvoer van vliegtuigbenzine naar landen, die niet op het Westelijk halfrond lig gen, verboden. Van dit verbod zijn vrijgesteld Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen, die overzeesche luchtlijnen exploiteeren zooals b.v. de Pan American Airways, die op Portugal vliegt en de directe Pacificroute bevliegen. Japajisch commentaar. TOKIO, 1 Aug. (Domei) Gevraagd naar het em bargo op den uitvoer van benzine voor vliegtuigen zooals door de Ver. Staten per 1 Aug. ingevoerd, ver klaarde de woordvoerder van het departement van arine, dat deze handeling, welk voorwendsel er ook voor wordt aangevoerd, een anti-Japansche en on vriendelijke daad is, welke erop berekend is econo mische druk op Japan uit te oefenen. Op de vraag of deze Amerikaansche maatregel van invloed is op de Japansche militaire operaties antwoordde de woordvoerder ontkennend. Amerika's militaire uitgaven bereiken een record. O.a. wordt in den bouw van 200 oorlogsschepen voorzien. WASHINGTON 1 Augustus (D. N. B.) Na een debat, dat drie uur duurde, heeft het Huis van Afgevaardigden met slechts een stem tegen, de aanvullende militaire begrooting, ten bedra ge van 4.96 milliard dollar aangenomen. Dit is het hoogste, ooit in een enkele begrooting toegestaan bedrag voor de Amerikaansche be wapening. De begrootingswet staat den bouw toe van 200 oorlogsschepen en de aanschaffing van legermate- riaal voor een krijgsmacht van 1.2 millioen man. voorts wordt de aanschaffing toegestaan van reser vemateriaal voor nogmaals 800.000 man, alsmede 19.000 vliegtuigen, terwijl een regeling is getroffen voor de inschakeling van de Amerikaansche in dustrie voor de vervaardiging van dit oorlogsmate riaal. Daardoor wordt de oorlogsbegrooting voor 1941 verhoogd tot 6.8 milliard dollar voor hei Amerikaansche leger en tot 3.2 milliard dollar voor de Amerikaansche marine. Een op aandrang van de particuliere, Amerikaansche industrie in de be grootingswet opgenomen bepaling herroept de vol macht, welke verleden maand aan Roosevelt is ver leend om ook in vredestijd het toezicht op zich te nemen van elke industrietak, die wordt beschouwd als belangrijk te zijn voor de bewapening. Het wets voorstel wordt nu doorgezonden aan den Senaat. Er wordt rekening mee gehouden dat deze het ontwerp spoedig zal aannemen. Denaturalisaties in Frankrijk. GENèVE 1 Augustus (D. N. B.) De Fransche radio maakt heden bekend dat zich onder de emi granten, die onder de Fransche wet voor de denaturalisatie vallen, een groot aantal Joden be vindt, waaronder een lid van de familie Rothschild, senator Maurice Rothschild. Als verdere bekende persoonlijkheden worden o.a. genoemd: de afge vaardigden Hary Meyrer van de bank Lazare et Jenace, een bekende Parijsche antiquair en de ge vluchte industrieelen Rosengart, Solinski en Raoul Buchard. Onder de hooge ambtenaren worden ge noemd: de reeds afgezette Huysman en Déan, waar van de eerste directeur van schoone kunsten en de andere directeur van de Nationale Bibliotheek was. Voorts deelde de radio mede dat de meeste emigranten het doen voorkomen of zij met de een of andere opdracht Frankrijk hebben verlaten. Hierbij dient te worden opgemerkt dat deze „mis sies" slechts te verklaren zijn als een bijzondere gunst van hooggeplaatste personen. In elk geval geeft het te denken dat de meesten bij hun uitvoe ring van hun zoogenaamde opdrachten niet alleen de leden van hun familie, maar ook hun huisdieren hebben meegenomen. Deze vluchtelingen, die dooi Frankrijk met eerbetuigingen zijn overladen, heb ben getoond dat zij hun egoïstische belangen en de belangen van hun ras hooger hebben geplaatst dan het gemeenschappelijk lot van het Fransche volk en dat zij zelf hebben bewezen meer Jood te zijn dan Franschman, BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 Aug. Getrouwd 1 Aug.: C. A. Spoelstra en M. C. War merdam, H. D. A. Haks en J. W. de Jong, P. Blok ker en M. Dirken, Th. J. Bijvoets en M. H. Heer schop. Bevallen: 29 Juli: T. MeijerGroen, 2 d., 30 Juli: D. ThijssenBrasser, d. M. H. G. Spoorv. Elferen z., 31 Juli: E. J. StijnmanOverdam, z., 1 Aug.: E. C. S. ArpHasselman. d.. C. J. KolVerheijde. d. J. M. SpoorHerkes, d.. F. S. Jacobsde Koe, d. C. W. H. v. d. Puttenv. Woning, d., A. de Jong Luiten, z., C. GrillisAndréa, z. Een nieuwe orde in grootcr Oost-AziëS' MILITAIR, POLITIEK EN ECONOMISCH PROGRAM. TOKIO, 1 Augustus. (Domei). De regeering heeft vandaag een communiqué uitgegeven, waarin zij een uiteenzetting geeft van de grondslagen dei- nationale politiek, waaromtrent onlangs volledige overeenstemming tusschen de regeering en het keizerlijke hoofdkwartier is bereikt. In het communiqué wordt o.m. gezegd: De wereld staat op een groot historisch keerpunt en gaat de oprichting beleven van nieuwe vormen van re geering, economie en beschaving, gebaseerd op den groei en ontwikkeling van verscheidene groepen staten. Ook Japan staat voor een groote beproe. ving zooals het nog nooit in de geschiedenis heeft meegemaakt. Teneinde onze nationale politiek vol ledig te voeren overeenkomstig den verheven geest, waarin 't rijk gesticht werd, is het voor ons een belangrijke taak van dringende noodzakelijkheid de onvermijdelijke richtingen en ontwikkelingen van de geschiedenis te omvatten, met spoed een funda- menteele vernieuwing langs alle lijnen van het bewind te bewerkstelligen en te streven naar de voltooiing der inrichting van den staat voor de nationale verdediging. Dientengevolge zijn de algemeene lijnen der fundamenteele nationale politiek des lands als volgt geformuleerd: 1. Het doel van de Japansche nationale politiek ligt in de hechte vestiging van den wereldvrede overeenkomstig den verheven geest van het Hak- koitsjioe (de acht hoeken der wereld onder een dak), en in den opbouw der solidariteit tusschen Japan, Mandsjoekwo en China als eersten stap voor een nieuwe orde in grooter Oost-Azië. 2. De regeering zal streven naar een zoodanige aanvulling der bewapening, als voldoende is voor de uitvoering van de nationale politiek, in aan merking nemende de nieuwe ontwikkelingen zoo wel in binnen- als buitenland, en den opbouw van een staatsbestel voor de nationale verdediging dat in staat is de volledige kracht des lands in het spel te brengen. De Japansche buitenlandsche po litiek welke uiteindelijk streeft naar den opbouw van" een nieuwe orde in grooter Oost-Azië, zal in de eerste plaats gericht zijn op de volledige rege ling van de Chineesche kwestie en de bevordering van het nationale welzijn, in aanmerking nemende de drastische wijzigingen in een internationalen toestand. 3. Een hernieuwing van het binnenlandsche be stuur, waartoe de regeering de verwezenlijking verwacht van de volgende punten: a. Vernieuwing van het onderwijs in harmonie met de fundamenteele beginselen der nationale po litiek en ook de vestiging van ethische beginselen des lands, waarbij in het bijzonder de nadruk ge legd wordt op den dienst aan den staat en alle zelfzuchtige en materialistische gedachten worden uitgebannen. b. De vestiging van een machtige nieuwe po litieke structuur en centrale controle der regee- ringsaangelegenheden, waarvan de grondtoon ligt in den dienst aan den staat door samenwerking tusschen de regeering en het volk, elk overeen komstig zijn werk of beroep. Voorts de vernieu wing van den Landdag als orgaan om den troon bij to staan en aan te passen bij de nieuwe na tionale structuur, alsmede een fundamenteele ver nieuwing in de werking der bestuursorganen en hervorming van de bureaucratie, teneinde deze or ganen te centraliseeren en doeltreffender te maken. c. Het leggen der grondslagen voor een nationale verdedigingseconomie, waarvan de grondtoon moet liggen in de autonome ontwikkeling der eco nomie, met de groep JapanMandsjoekwoChina, met Japan als middelpunt. ECONOMISCH PROGRAM. Dit economisch program omvat: 1. De inrichting eener ruimte van samenwer kende economieën met de groep Japan-Mandfjoe- kwo-China als een der eenheden. 2. De instelling eener geleide economie door ^samenwerking tusschen regeering en volk. 3. De invoering van een financieel program en verscherping der bankcontróle, welke gericht is op de ontwikkeling van de totale economische kracht des lands. 4. Vernieuwing van de buitenlandsche handels politiek teneinde deze aan den nieuwen wereld toestand aan te passen. 5. Maatregelen voor zelfvoorziening in de da- gelijksche behoeften van het volk. 6. Uitbreiding van de vitale industrieën. 7. Bevordering van wetenschap en rationali satie. 8. Uitbreiding van de verkeers- en vervoer- faciliteiten. 9. Plannen tot ontwikkeling van het land ter verhooging van de nationale kracht. 10. Permanente maatregelen ter bevordering van de gezondheid. 11. Het corrigeeren van de ongelijkheid in de persoonlijke offers voor de uitvoering der nationale politiek en het behoud van een zoodanigen levens standaard, dat het land in staat gesteld wordt een eenvoudig krachtig leven te leiden en de nationale crisis te boven te komen door trouw te volharden in de moeilijke jaren. Slachtoffer van aanslag te Den Haag overleden. Dader legt bekentenis af. 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus (A.N.P.) Het slachtoffer van den, in den nacht van Maandag op Dinsdag gepleegden moordaan slag in een woning aan de Groenesteinstraat alhier, de 34-jarige mevrouw M. H. B„ is gistermiddag in het gemeenteziekenhuis over leden. De dader van dezen moordaansdag, de 17-jarige A. S., die zooals gemeld in Utrecht is gearres teerd. is gisteren naar Den Haag overgebracht, waar hij door de politie is verhoord. Hij legde een vol ledige bekentenis af, waarbij hij o.a. verklaarde, dat hem door den heer B., in wiens woning hij sedert eenige weken gastvrijheid genoot, den eisch was gesteld werk te zoeken of anders te vertrekken. De dader, die naar zijn zeggen geen werk kon vinden, begreep dat hij het huis moest verlaten en besloot daarom zich van eenig geld te voorzien. Toen de bewoner des nachts niet thuis was, heeft hij mevrouw B. met een hakmes zware verwon dingen aan het hoofd toegebracht, waarna hij met een portemonnaie en geld is verdwenen. Vermoe delijk heeft hij deze z.g. portefeuille-portemonnaie* van blauw saffiaanleder met ritssluiting, waarin waarschijnlijk een Lipssleutel, op straat wegge worpen. De politie verzoekt in verband hiermede een ieder, die ter zake inlichtingen zou kunnen geven, zich te vervoegen bij den commissaris van politie van den justitieelen dienst C. Javastraat 18, Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9