Haarlems Dagblad Rotterdam. In het Museum. Wapenverbod blijft gehandhaafd. Herhaalde waarschuwing. Houding. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM Bommen op Schoorldam. 58e JAARGANG No. 17523 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleïn 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Zatercfag 3 Xugüstus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ175, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnemenlstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ015 Groentjes zie rubriek. De volledige opbouw van het verwoeste deel van Rotterdam zal waarschijnlijk ongeveer vijftien jaar vorderen. Dit heeft de directeur van den Techni- schen Dienst der stad, dr. ir. Witteveen, in een uit eenzetting aan het gemeentebestuur verklaard. JVïen zal zich herinneren dat hij de man is die al zeer spoedig na de oorlogsdagen de opdracht kreeg, het plan voor de nieuwe binnenstad te ontwerpen en zich verder geheel aan deze taak te blijven wijden. Vijftien jaar. Het lijkt wel een heel lange tijd. Maar wie Rotterdam bezocht heeft moet ook den in druk hebben meegenomen, dat een groot en lang durig werk hier te verrichten valt. En zal zich niet verbazen over de mededeeling dat de opruiming van het puin, waarmee men nu sinds tien weken bezig is, vermoedelijk nog tot Januari zal voort duren. Er werken, zooals indertijd is meegedeeld, ongeveer twintigduizend man aan. Eerst als die ar beid voltooid is, zegt ir. Witteveen, zal het nieuwe bouwplan in zijn vollen omvang ter hand kunnen worden genomen. En natuurlijk doet zich ook bij de werkzaamheden in Rotterdam de vraag gelden hoe lang de oorlog zal duren. Die legt aan de uitvoering van het groote plan moeilijkheden in den weg en veroorzaakt oponthoud. Als men dit leest denkt men vanzelf aan de kwesties van materialen en transport. De Coolsingel zal hoofdboulevard blijven; de her rijzing van het gebouw van den Telefoondienst zal een der eerste groote werken zijn, die ondernomen zullen worden. En overigens zullen de kleine ob jecten moeten wachten op de groote en zal men nog eenigen tijd geduld moeten hebben alvorens het plan-Witteveen tot in détails zal zijn uitgewerkt en bekend gemaakt kan worden. Er zijn inmiddels al mededeelingen en foto's ge weest van noodwinkels en andere tijdelijke bouw sels: niet alleen op de stations, waar zij het eerst verrezen, maar ook in de binnenstad. Men is ge neigd de Rotterdammers toe te wenschen, dat deze noodbouwerij aan nauwkeurige voorschriften ge bonden zal blijven, rekening houden met zekere eischen van aesthetica en zich inderdaad bepalen tot een beperkten tijdsduur. Herinneringen aan noodbouw, zij het dan maar op kleine schaal, heb ben we hier in Haarlem ook. En de herinnering is geen dierbare, te minder omdat het zoo lang duurde eer die rommel tenslotte verdween. De gedachte aan noodbouw op zulk een omvangrijk terrein als het in Rotterdam geldt doet de hoop uiten, dat ir. Witte veen en dezijnen daar ook de noodige regels voor zullen vaststellen. Eer vijftien jaar verstreken zijn kan er veel ge beuren. Het spreekt vanzelf dat de mate van econo mische herleving, die Rotterdam ten deel zal val len, van belangrijken invloed op het tempo van den opbouw zal zijn. En daarbij zullen de energie en durf van de Rotterdammers zich prachtig kunnen doen gelden. Die eigenschappen leven vanouds in de Maasstad. Zij is zeker niet minder dan Antwer pen, haar oude concurrent aan de Schelde, „een sterke stad". Ook in dezen tijd van zware beproeving Is alweer gebleken dat men in Rotterdam van daden weet en er niet aan denkt, bij de pakken te gaan neerzitten. Dat drukt de beste hoop voor de toe komst uit en doet verwachten, dat wij al heel veel van den opbouw van een nieuwere en veel mooiere Rotterdamsche binnenstad te aanschou wen zullen krijgen eer die vijftien jaren verstreken zullen zijn. De concerten in het Frans Hals Museum zijn be gonnen en met belangstelling ontvangen. Er zijn veel menschen geweest en de geboden kunst bleek van zeer hoog gehalte hetgeen trouwens was toegezegd en in de blijvende bedoeling ligt. Ik hoop dat de belangstelling ook blijvend zal zijn en vooral niet gaan lijden als de sensatie van het nieuwtje er af is. Het Rijksmuseum en het Mauritshuis zijn Haar lem voor geweest met het organiseeren van concer ten in musea. Men had daarvan gelezen en vond het dus aardig en aantrekkelijk dat wij dit in onze stad ook te beleven kregen. Maar er zit veel meer in dan dat. Er zit in dat men onze kunstenaars helpt in een voor hen wel buitengewoon zwaren tijd. En er komt bij dat men zichzelf helpt door de beleving van schoonheid te ondergaan en daarmee respijt van zijn zorgen en lafenis voor zijn ziel te verwer ven. Er zijn menschen die zoo door de spanning van den tijd bevangen zijn, dat zij daarom er niet toe kunnen komen vacantie te nemen en van de na tuur te genieten, ook al hebben zij de gelegenheid daartoe eigenlijk wel. Zoo zijn er ook die dë kunst ontrouw zijn geworden, omdat zij het gevoel hebben zich daar niet meer onbevangen aan te kunnen over geven. Tot hun eigen nadeel, want de muziek waar van zij gehouden hebben zal opnieuw tot hen spfeken, als zij maar tot haar willen gaan. Altijd heeft de Kunst dat weten te bereiken. En laten we niet vergeten dat wij niet de eersten in ons volk zijn die zware tijden beleven, dat zoovele van de talrijke geslachten vóór ons ze ook gekend hebben en er telkens weer krachtiger uit te voor schijn zijn getreden. Er is misschien iets symbolisch in te zoeken, dat in dezen tijd de eene kunstrichting haar toevlucht vindt bij de andere en daarmee tevens een sfeer vindt, haar waardig. Zij vinden en steunen elkaar. Die sfeer heeft ook ons luisteraars iets bijzonders mee te deelen. Wie er eenmaal geweest is zal er terug- keeren. R. P. AUGUSTUS IS DE OOGSTMAAND! In de Haarlemmermeer is de oogst in vollen gang. Op de foto: Het dorschen van koolzaad in den Haarlemmermeer polder. Ook voor toegelaten weerkorpsen. Naar aanleiding van de publicatie in het Ver ordeningenblad eener verordening op de weer korpsen deelt men het A.N P. van bevoegde zijde mede, dat naast deze verordening, die op het dra gen van wapenen onverminderd blijft bestaan. Een vergunning krachtens de verordening op de weerkorpsen ontslaat dus niet van het verbod van het dragen van wapenen. De inventarisatie in de textiel- magazijnen. Advies tot sluiting. Met het oog op de inventarisatie van textielgoederen en de voorbereiding daar van heeft de directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten aan de winkeliers geadviseerd in hun eigen belang om hun zaken hedenmiddag van 2 uur af voor het publiek te sluiten. (A.N.P.) Het onderwijs te Haarlem. Na de vacantie vrijwel normaal. In de afgeloopen maanden heeft, zooals be kend is, het onderwijs te Haarlem met moeilijk heden te kampen gehad, omdat verschillende schoolgebouwen niet voor onderwijsdoeleinden beschikbaar waren. Daarom moesten in vele ge vallen twee scholen van één gebouw gebruik maken. In den laatsten tijd is de toestand ver beterd, zoodat aldus werd ons medegedeeld verwacht wordt, dat na de vacantie vrijwel alle scholen weer over een eigen gebouw de beschik king zullen hebben. De woningmarkt te Haarlem. Weinig huizen voor goed-gesitucerden te huur. Wij hebben er al meermalen de aandacht op ge vestigd, dat te Haarlem weinig huizen voor goed- gesitueerden te huur of te koop zijn. Volgens de laatste statistiek (1 Juli 1940) waren hier ter stede onbewoond 28 perceelen van f 800 f 1000 huur en 35 perceelen van f 1000 en hooger. Daaronder waren evenwel verscheidene winkels, zoodat er aan woonhuizen slechts overbleven 22 met een huur van f 800f 1000 en 20 van f 1000 en hooger. Op 1 April, dus drie maanden geleden was het aantal ledige woonhuizen in die huurklassen nog respectievelijk 32 en 31, zoodat er in dien korten tijd niet minder dan 21 verhuurd zijn. Er blijkt dus wel behoefte aan die huizen te zijn. De keus wordt nu evenwel klein. Het zou ongetwijfeld in het belang der gemeente zijn als het aantal huizen voor de goed-gesitueerden zou toenemen. De bouw van nieu we huizen heeft den laatsten tijd vrijwel stil ge staan, terwijl de moeilijkheden die er nu zijn om materialen te bekomen den nieuw-bouw belemmert. Doodelijk ongeval te Haarlem. Loodgieter van een dak gevallen. Gistermiddag is een 25-jarige loodgieter, die werkzaamheden verrichtte op het dak van een wo ning in de Spaarnwouderstraat te Haarlem uit gegleden en van een hoogte van negen meter op straat gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar de Mariastichting overgebracht, waar hij gisteravond omstreeks acht uur is overleden. Meer gasverbruikers te Haarlem. In 9 maanden een stijging van 1957. De gasfabrieken natuurlijk ook de Haarlem- sche hadden in de laatste jaren een geduchte concurrentie van de petroleum te verduren. De oor log heeft daaraan een einde gemaakt, daar er slechts weinig olie gedistribueerd wordt. Veel Haarlemmers die indertijd uit bezuinigings overwegingen het gas afgeschaft hadden terwille van de petroleum, zijn nu weer klanten van de gasfabriek geworden Sinds 1 October van het vorige jaar is het aantal gas-aansluitingen te Haarlem gestegen van 34299 tot 36256: een vermeerdering dus van 1957. De bevolking steeg in dien tijd met ongeveer 2000 zielen, dus slechts 500 aansluitingen komen op re kening van de uitbreiding der bevolking. Het aantal muntgasgebruikers is het sterkst ge -tegen, namelijk mpt 1790. Er kan nu wel aangenomen worden dat er vrijwel geen perceel te Haarlem meer is dat niet op ga aangesloten. 's GRAVENHAGE 2 Augustus. In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied wordt bekend gemaakt- Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje wordt de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied er met den meesten nadruk op gewezen, dat iedere demonstratieve gedraging, welke ook, en iedere betooging van afzonderlijke personen of van groepen van personen, welke direct of indirect, hoe ook tegen de bezettende macht gericht is, met de vereischte gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en betoogingen, gericht tegen de bezettende macht, worden ook aangemerkt demonstraties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat de oor log tegen het groot-Duitsche rijk hardnekkig voort zet. Derhalve kan het opspelden en dragen van in signes, bloemen, kleuren en dergelijke, die een sympathie voor het Huis van Oranje tot uitdruk king brengen, evenmin geduld worden, als het uit steken van vlaggen of het aanbrengen van andere versieringen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor iedere andere gedraging, welke kan dienen voor het genoemde doel. Degene, die tegen den inhoud van deze bekend making handelt, wordt streng gestraft, in het bij zonder indien hij demonstraties of betoogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, veroor zaakt of begunstigt. Speciaal wordt nog herinnerd aan het bepaalde in par. 2 van de verordening no. 52/1940 van den Rijkscommissaris, betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Naar gelang van de omstandigheden zal de verordening no. 33/1940 betreffende het verbeurdverklaren van vermogens worden toegepast. Aan de Duitsche en de Nederlandsche politie is opdracht gegeven voor de naleving van deze be kendmaking te waken. Bloemen op Oraiijedagen. Straatverkoopers van bloemen wordt er op ge wezen, dat het voorhanden hebben en aanbieden van zekere soorten bloemen (oranjekleurige, vergeet - mij-nietjes, witte anjei-s e. d.) op Oranjedagen be schouwd kan worden als het uitlokken van verboden demonstraties. Haarlemsche kinderen naar de Ostmark. De tweede groep vertrekt Zondag 4 Augustus. Naar wij vernemen zal de tweede en laatste groep Haarlemsche kinderen, die uitgezonden worden naar Ostmark Zondagmorgen 4 Augustus vertrek ken. Deze groep bestaat uit 30 kinderen. Daar het aantal aanvragen over het geheele land zeer groot was moesten er vele kinderen teleurgesteld wor den. De uitzending is nu wat Haarlem betreft, ge ëindigd. WEDEROM LICHTUITSTRALING TE HAARLEM. Twee personen geverbaliseerd. POLITIE SLAAT RUIT IN. Het is haast niet te gelooven, maar toch is het waar. dat de Haarlemsche politie Vrijdagavond weer twee maal genoodzaakt werd, proces-verbaal op te maken tegen personen, die licht uit hun huizen naar buiten lieten uitstralen. Een winkelier aan de Anegang maakte het al heel erg. Die had vergeten, het licht in zjjn étalage en in zijn winkel uit te draaien. Toen de politie aanbelde, kreeg zij geen gehoor, want de winke lier was naar zijn woning in een andere straat vertrokken. De politie maakte toen korte metten en sloeg de ruit van de voordeur in, waar door zij zich toegang kon verschaffen en het licht uitdraaien. Een half uur later bekeurde de politie een be woonster van de Dreef die onvoldoende maatregelen tegen lichtuitstraling had genomen. H. O. V.-uitvoering in Gemeentel. Concertzaal. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen de concerten van de H.O.V. wederom in het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem worden ge geven. Het concert van Maandag 5 Augustus, dat door Toon Verhey wordt geleid opent met Largo en Allegro (voor strijkorkest) van Henk Badings. Als soliste zal aan dit concert haar medewerking geven een oud-stadgenoote mevr. Jo Zalsman. Zij zingt een fragment uit het treurspel ..Lioba" van Frederik van Eeden. waarvoor Willem Landré de muziek componeerde. Het programma wordt besloten met de Symphonie no. 6 „Pastorale" van L. v. Beethoven. Vrienden, ook al hebt gij zorgen, (Én ik twijfel daar niet aan) Houd die in u zelf verborgen. Laat ze. als het kan. voortaan. Niet reeds van den vroegen morgen Op 't gelaat te lezen staan. 't Leven is niet zoo rampspoedig. Dikwijls lijkt het u zoo maar. Draagt uw lasten steeds koelbloedig Heusch, dan zijn ze minder zwaar. Niet slechts moedig, ook blij-moedig. Dan komt g' er het best mee klaar. Gij verwacht ook van een ander Liefst geen strak bezorgd gezicht. En voor eiken Nederlander Gelde als een schoone plicht. Dat men aldus voor elkander De soms zware taak verlicht. Kom, de tijd vraagt forsche krachten, Menschen. stevig en kordaat. Menschen die niet tobbend wachten, Maar die werken, vroeg en laat. Menschen die naar 't beste trachten Met een glimlach op 't gelaat. ZONDAG A VOND-SOIRéE WEDER GEWONE TIJD 8—11 UUR. (Adv. Ingez. Med.) Woningbureau J. J. HAIJE Jr., Rijksstraatweg 67, tel. 12285, Haarlem ADMINISTRATIE, OPZICHT en ONDERHOUD VAN ONROERENDE GOEDEREN. HYPOTHEKEN ASSURANTIES (Adv Ingez Med.) Vrouw doodelijk gewond. Het A.N.P. meldt: Vrijdagmorgen is door een Britsch vliegtuig een bom geworpen op het vredige Schoorldam. Het kwam vlak voor de brugwachterswoning terecht, welke vrijwel ge heel werd vernield. De vrouw van den brugwachter werd zwaar gewond en overleed korten tijd daar na. Ook de andere huizen kregen schade. Bij het bekende café „Mantel" werden de dakpannen afge rukt en vrijwel alle ruiten vernield. Bomscherven vlogen met zulk een kracht in het rond, dat zij in één geval door drie houten schotten heenvlogen en een muur beschadigden. Roemeensch-Bulgaarsch contact. Overdracht van de Zuidelijke Dobroedsja besproken. Het D.N.B. meldt uit Sofia: In een onder houd tusschen den Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken, Popoff en den Roemeen- schen gezant, dat verscheidene uren duurde, moeten reeds bijzonderheden voor de over dracht van de Zuidelijke Dobroedsja aan Bul garije besproken zijn. Het blad „Mir" maakt melding van zekere inlichtingen, volgens welke de Roemeensche regeerng de volgende week practsche voorstellen betreffende gebiedsafstand aan Bulgarije en Hongarije zal voorleggen aan Sofia en Boedapest- Britsch oorlogskabinet wordt uitgebreid. Toetreding van Lord Beaverbrook. LONDEN 3 Augustus (D. N. B.) Officieel wordt medegedeeld dat Churchil Lord Beaverbrook heeft uitgenoodigd toe te treden tot het z.g. beperkte oor logskabinet, waarvan tot dusver Churchill, Cham berlain, Lord Halifax, Attlee en Greenwood deel uitmaakten. Het oorlogskabinet zou dus voortaan uit zes in plaats vijf leden bestaan. Lord Beaver brook zal, naar in welingelichte kringen verluidt voorloopig minister voor de vliegtuigproductie blijven. Men acht het echter waarschijnlijk dat hij als lid van het oorlogskabinet spoedig een andere taak zal krijgen, zoodat wijzigingen in de regeering op komst zijn. Duitsch legerbericht: Engelschen verliezen twee duikbooten. Opnieuw con- vooien aangevallen. BERLIJN. 2 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Kapitein-luitenant Rollmann heeft met zijn duikboot een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. Hierdoor heeft deze duikboot tijdens twee tochten in korten tijd twaalf bewapende vijan delijke koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 74.338 b.r.t. den Britschen torpedopager „Whirlwind" en een duikboot vernietigd. In het zuidelijk deel van den Atlantlschen Oceaan is 't tot "n gevecht gekomen tusschen een Duitschen hulpkruiser en den Britschen hulp kruiser „Alcantara". Hierbij kreeg het grootere, zwaar bewapende vijandelijke schip met een in houd van 22.209 b.r.t zware treffers, o.a. aan de machines, zoodat het den strijd moest staken en in de haven van Rio de Janeiro een toevlucht moest zoeken. De Duitsche hulpkruiser zette zijn reis voor het tenuitvoerleggen van zijn ta ken volgens plan voort. Duitsche eenheden gevechtsvliegtuigen vielen op 1 Augustus afzonderlijke kleine convooien. alsmede verscheidene alleenvarende bewapende vijandelijke koopvaardijschepen voor de monding van ae Humoer, in het Kanaal van St.-George en voor Yarmouth met bommen aan. Hierbij werd een koopvaardijschip tot zinken gebracht, als mede twee andere koopvaardijschepen, een tank schip en een mijnenveger door treffers zwaar beschadigd. Een nieuwe, groot effect sortee- rende aanval werd ondernomen op een vlieg tuigfabriek in Norwich. De van geringe hoogte geworpen bommen van zwaar kabiber troffen de werkplaatsen en ver oorzaakten hevige branden en verscheidene ont ploffingen. Een vliegtuig heeft op 31 Juli in de Noorsche wateren een vijandelijke duikboot vernietigd. In den loop van gistermiddag probeerden acht Briische bommenwerpers van het type Bristol- Blenheim een aanval te doen op het vliegveld Querqueville bij Cherbourg. Door te juister tijd optredende jachtvliegtuigen en het vuren der luchtdoelartillerie gelukte het alle acht vlieg tuigen neer te schieten en wel drie door Messer- schmitt jachtvliegtuigen en vijf door luchtdoel- artillerie. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Bij een poging om Nederlandsch gebied aan te vallen werden opnieuw twee Bristol-Blenheim- vliegtnuigen tijdens een luchtgevecht neergescho ten. In den nacht van 1 op 2 Augustus vlogen we derom Britsche vliegtuigen boven West- Duitschland. De neergeworpen bommen richtten geen schade aan militaire objecten aan, doch wel gedeeltelijk aanzienlijke schade aan wonin gen in de omgeving van Keulen, waarbij enkele burgers werden gedood en gewond. De vijandelijke verliezen aan vliegtuigen be droegen op 1 Augustus in totaal 10 vliegtuigen. Een eigen vliegtuig wordt vermist." FRONTBERICHT. Het frontberlcht van het D.N.B. van Vrijdag luidt als volgt: „De Britsche hulpkrulser „Alcantara", die en kele dagen geleden in het zuiden van den At- lantischen Oceaan door een Duitschen hulp kruiser na een langdurig artilleriegevecht bui ten gevecht werd gesteld, was een zeer snel schip van de Britsche koopvaardijvloot. De in overzce- sche wateren opereerende eenheden van de Duit sche oorlogsmarine hebben met dit succesrijke gevecht een overtuigend bewijs geleverd van hun vastberadenheid tot den strijd en van hun superieure gevechtsleiding. In verband met het tot zinken brengen van een Engelsche duikboot door een Duitsch vliegtuig voor de Noorsche kust verneemt men dat de te genstander vergeefsch had getracht door een duikmanoeuvre aan den Duitschen bommenwer per te ontkomen. Het Duitsche gevechtsvlieg tuig had echter dieptebommen aan boord die hun doel troffen. Zonder ook nog maar een keer bo ven te kunnen komen, verdween de duikboot in de diepte. Van de bemanning kon niemand ge red worden. De gewapende verkenning van het Duitsche lucht wapen was op 1 Augustus tegen het ge heele Britsche eiland, voornamelijk tegen zijn kusten, gericht. In Norwich, niet ver van de En gelsche Oostkust, werd een vliegtuigfabriek door een aanval van een duikbommenwerper vernield. Opmerkelijk was hierbij, evenals in andere ge vallen. de groote trefzekerheid, waarmede de bommen op het doel werden gericht. De Duitsche practijk onderscheidt zich daar door principieel van die der Engelschen, die ook in den nacht van 1 op 2 Augustus hun terreur tegen de burgerbevolking door het lukraak neerwerpen van bommen voortzetten, waarbij in de naaste omgeving van Keulen wederom ver schillende woningen werden getroffen, waardoor helaas onder de bevolking daar ter plaatse en kele dooden zijn 'gevallen". HEDEN: 12 PAGINA'S. Tïïi7«iMiTTi)mn!iiinirnir.nmninir7i![TO»jTOn?aöfminTOi«BWBWwiniii Actikeieiv- Een Noorsche ingenieur heeft ecu ckcu.schc fiets geconstrueerd, welke uitstekende diensten moet bewijzen. R. P.: Rotterdam. In het Museum. pag. I Dr. P. H. Schroder: Met brein en browning. pag. 3 J. J. L.: Proviand uit eigen tuin. g pag. 3 H Van een specialen verslaggever: g Westlandsche bloemen verliezen het g afzetgebied in 'f binnenland, pag. 3 g P. v. d. Hem: De inkrimping van den g pluimveestapel. pag. 3 g Flitsen: De Schaar. pag. 3 f§ Voor de Vrouw. pag. 4 M J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen pag. 6 f Filmschouw. pag. 6 f Nieuw natuurreservaat in Twente. J pag. 7 Laatste Berichten op pagina 2 1

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1