Haarlem's Dagblad Dividend- en tantièmebelasting afgeschaft Winstbelasting ingesteld Vereenigde Staten moeten met Europa samenwerken Radio rede van Kardinaal Hinsley. Extra rantsoen suiker voor de inmaak. De verduistering Komkommertijd. BROODBONNEN S— 58e JAARGANG No. 17524 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 30810 Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Maandag 5 "Augustus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek Belasting bedraagt 10van de belastbare winst met 15 opcenten ten behoeve van de gemeenten Het Verordeningenblad van 3 Augustus bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën inzake het heffen van een winstbelasting van Naamlooze Vennootschappen en Commandi taire Vennootschappen op aandeelen, Coöperatieve Vereenigingen e.d. en andere Vereenigingen, die een bedrijf uitoefenen, van 10% van de belastbare winst. Bij een afzonderlijk besluit worden 15 opcenten op deze winstbelasting geheven ten behoeve van de gemeenten. De dividend- en tantièmebelasting wordt afgeschaft. (Voor nadere bijzonderheden zie pag. 3.) En een antivoord van de Duitsche bladen. LONDEN 5 Augustus (D. N. B.) Kardinaal Hinsley, de aartsbisschop van Westminster, heeft Zondagavond in een radiorede o.a. gezegd: Er zijn schrijvers, die wijzen op de ongerechtig heden, welke Engeland in vroegere eeuwen bedre ven heeft, op zijn aanvallen en veroveringen. Vol komen juist, aldus de kardinaal, Engeland is niet vrij van schuld, maar ook niet degenen die van Engeland kwaad spreken. Waardig of onwaardig, Engeland bevindt zich aan de zijde van de waarheid en de gerechtigheid in dit conflict. Engeland verde digt het leven en de vrijheid van alle volkeren, groot of klein, machtig of zwak, en het lijkt mij een slecht argument thans de oude zonden van Enge land weer op te diepen. Ik beschouw dit conflict als den grooten strijd tusschen licht en duisternis, en wanneer ik zeg, dat deze oorlog in zijn diepsten zin de verdediging van de Christelijke beschaving beteekent, dan bedoel ik daarmede niet, dat het wenschelijk is de tegenwoordige ordening te hand haven. Er is zeer veel, dat voor een radicale ver betering spreekt van de huidige toestanden op sociaal-economisch en politiek gebied in Groot- Brittannië en in Europa. DUITSCHE PERS OVER REDE VAN HINSLEY. De Duitsche bladen bespreken de rede van den aartsbisschop van Westminster, kardinaal Hinsley. Alle bladen kenmerken deze rede als een nieuw bewijs, dat zelfs vooraanstaande geestelijken van de Engelsche staatskerk niet als dienaren Gods werken, doch in het belang van het plutocratische stelsel voor leugen en ophitsing niet terugschrikken, zoo meldt het D. N. B. Voor den Engelschen aartsbisschop, schrijft b.v. Der Montag, is datgene waarvoor de regeerders in Londen zijn losgebroken, de handhaving van de plutocratie en de poging, het Duitsche volk te ver nietigen, een goede zaak. In zijn rangorde van aard- sche en goddelijke dingen staan Britsche soldaten aan de zijde van engelen. „Strijdt als Christelijke soldaten", roept hij hun toe. Voor hem zijn Britsche troepen dus Christelijke soldaten. Hun daden van geweld, plunderingen, roof en moord, zooals zij in Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk, kortom overal waar Engelschen in dezen oorlog aan de op pervlakte verschenen zijn aan de orde van den dag waren, zijn uitdrukking van het Christendom, zoo als de aartsbisschop van Westminster het verstaat. „Ge biedt weerstand aan den aanval van bruut ge weld", zoo beweert de kardinaal. Wie heeft er aangevallen? zoo vragen daartegenover de Duit sche bladen. Duitschland of Engeland? Wie heeft den oorlog verklaard? Wie heeft de vredeshand van den Führer steeds weer afgewezen? Wat Londen wil, zoo besluit Der Montag, hebben zijn regeerders zoo dikwijls cynisch toegegeven, dat op de schijn heilige verzekering van een Britschen aartsbis schop, volgens welke men alleen den rechtvaardigen vrede herstellen wil, niemand meer inloopt. Landbouwhulp thans zeer gewensckt Jongelieden van 1618 jaar kunnen zich opgeven. 's-GRAVENHAGE. 5 Augustus. De rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling deelt mede: In de bladen verscheen reeds een oproep om landbouwhulp, waaruit duidelijk is geworden, dat gevraagd worden jongelieden van 16 tot en met 18 jaar. die bereid zijn hulpdiensten te verleenen ge durende de oogstwerkzaamheden in den landbouw Voor zoover deze hulpdiensten in den Duitschen landbouw verleend zullen worden, zullen zij die be reid zyn aldaar te gaan werken, zich verbinden ten minste drie maanden werkzaam te zijn. Zij die bij Nederlandsche landbouwers geplaatst worden, zul len wellicht gedurende een korter tijdvak hun dien sten kimnen verleenen. In dezen tijd treedt de noodzakelijkheid van de voedselvoorziening wel bijzonder sterk op den voor grond. Er is zoowel hier te lande als in Duitschland zee» veel aan gelegen, den oogst zoo goed mogelijk bin nen te krijgen. Voor di' volksbelang mag zeker niet tevergeefs een beroep op de medewerking van de Nederlandsche ouders worden gedaan. Toch is het niet alleen de behoefte aan arbeids krachten voor de voedselvoorziening, waarom op deze medewerking wordt aangedrongen, zelfs is dit niet de voornaamste overweging. De landbouw heeft in het algemeen niet de waardeering gevonden, die deze belangrijke bedrijfstak verdient. Duizenden w-eten van dit beroep zoo goed als niets af. Zij heb ben het steeds als een betrekkelijk minderwaardi gen arbeid beschouwd. Dit nu is volkomen onjuist. De landbouw is niet minderwaardig en voor het le vensonderhoud van een volk onontbeerlijk. Hier geldt, dat onbekend onbemind maakt. De eenige ma nier om een betere bekendheid en daarmede een betere waardeering van den landbouw mogelijk te maken, is om de jongelieden, zoowel jongens als meisjes, gelegenheid te geven, eenigen tijd dit be drijf te leeren kennen en er in mede te werken, taat het daartoe niet aan medewerking ontbreken Goed nieuws voor de huisvrouwen. De secretaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat binnenkort op een nader aan te wijzen bon van het algemeen distributiebonboekje per hoofd van de bevol king een extra rantsoen suiker voor den in maak beschikbaar zal worden gesteld. In verband met het streven om de distri butieperioden voor de verschillende in distri butie gebrachte goederen zooveel mogelijk te doen samenvallen, zal voorts de duur van de loopende distributie met een week worden verlengd, hetgeen dus beteekent, dat bon 66 inplaats van tot 24 Augustus tot 31 Augustus geldig blijft, en eerst met ingang van laatst genoemden datum een nieuwe bon voor suiker zal worden aangewezen. Aangezien men dus met het loopende rantsoen 5 weken in plaats van 4 weken zal moeten toekomen, is besloten ter compensa tie hiervan het extra rantsoen voor de in maak te stellen op 11/4 kilogram, inplaats van. zooals aanvankelijk de bedoeling was, op 1 kilogram. Het nummer van den bon, welke recht geeft op het extra rantsoen van 1 14 kilogram, zal omstreeks 10 Augustus a.s. worden bekend gemaakt. Duitsche strooibiljetten boven Engeland. Het D.N.B. meldt: De „New York Times" be richt uit Londen dat Duitsche strooibiljetten, die boven Engeland zijn uitgeworpen, overal een le vendige belangstelling hebben gaande gemaakt en dat deze biljetten terwijl van officieele zijde alles wordt gedaan om verspreiding hiervan te beletten door de bevolking ijverig worden verzameld en bestudeerd. Uit het bericht blijkt dat zich zeer snel met deze biljetten een handel heeft ontwikkeld en daar de nieuwshonger van de bevolking, die over den waren toestand in het onzekere wordt gelaten, nauwelijks kan worden bevredigd, zijn vooral werkloozen er toe overge gaan van deze strooibiljetten ware leesporte feuilles samen te stellen. Zon onder 9.25 Zon op 6.08 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. DE VERDUISTERING VAN HAARLEM NOG NIET IN ORDE. Meer dan 100 processen-verbaal teerden opgemaakt. NOGMAALS WORDT DRINGEND BEROEP OP BEVOLKING GEDAAN. In weerwil van de vele en duidelijke be kendmakingen inzake de verduistering der huizen en de afscherming der fietsen blijkt dat nog steeds onvoldoende aan de hiervoor gelden de voorschriften v.-ordt voldaan. De commis saris van politie te Haarlem doet derhalve nog maals een dringend beroep op de bevolking om zich strikt aan deze voorschriften te hou den. De maatregelen dienen ter bescherming van leven en eigendom der burgerbevolking. Zaterdag en Zondag, en in het bijzonder Zaterdagavond heeft de politie te Haai-lem een groote actie ondernomen om ongerechtigheden op het gebied der verduistering op te sporen. In 41 gevallen werd proces-verbaal opgemaakt wegens lichtuitstraling. Hieronder waren twee niet goed verduisterde automatieken. Voorts werd tegen 62 fietsers proces-verbaal opge maakt, omdat zij zonder de juiste afscherming, dan wel geheel zonder licht reden. Deze feiten demonstreeren duidelijk dat het met de verduistering in Haarlem nog niet in orde is. Men wordt er in eigen belang en in dat van anderen met de meeste klem op gewezen, dat hierin verbetering moet komen. De verduis tering van Haarlem moet zonder gebreken zijn. In dit verband wijzen wij nog eens op de jongste Duitsche voorschriften, waarbij bepaald wordt dat wat de huizen betreft buiten geenerlei schijnsel zichtbaar mag zijn. Men moet dus ook om de kleinste kieren denken, en ook om de geringste doorlatingen. Men kan zijn eigen huis controleeren door buiten te gaan kijken of er licht uitstraalt. Men bedenke hierbij wel, dat lichtuitstraling, welke om 10 uur nog niet waar te nemen is, om 11 of 12 uur wel zichtbaar kan worden. Wat de fietsers betreft; het is verboden zon der licht te rijden. De lampen voor en achter moeten op de juiste wijze zijn afgeschermd. Duitsch legerbericht van Zondag Westkust van Engeland bestookt. BERLIJN, 4 Augustus (D.N.B.)Het opper commando der weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft op 3 Augustus verken ningsvluchten gemaakt boven het zeegebied tus schen het Kanaal en de Hebriden. In den nacht van drie op vier Augustus be stookten onze gevechtsvliegtuigen de oliehaven van Stanlow bij Liverpool met bommen. Talrijke branden werden hierdoor veroorzaakt. Verder werden luchtafweerstellingen bij Canday Island en Swansea aangevallen. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van drie op vier Augustus Noord- en West Duitsch land binnen. Ondanks het feit, dat zij meer bommen wierpen dan de laatste nachten, was de uitsluitend aan niet-militaire doelen aangerichte schade nog geringer dan tot dusverre." Frontbericht. Het frontbericht van het D.N.B. van Zondag luidt: „Het Duitsche luchtwapen heeft, zooals uit het legerbericht blijkt, het zwaartepunt van zijn op treden gelegd op een nauwkeurige verkenning van de Britsche Westkust. Dit is van groot belang, daar de havens aan de Britsche Westkust, aan dc Iersche Zee en ten Noorden daarvan tot dusver in het buitenland als betrekkelijk veilig werden beschouwd. Hierbij valt echter op te merken dat reeds voor de tegenactie in Noorwegen steden als Glasgow. Carlisle en Lancaster binnen het bereik van de Duitsche oorlogsvliegtuigen lagen en dat sindsdien het gevaar uit de lucht voor de Weste lijke havens van Engeland nog belangrijk is toe genomen. Voor een vlucht naar Glasgow hebben de strijdeenheden van de Duitsche luchtmacht bijvoorbeeld op het oogenblik nauwelijks meer dun twee uur noodig. Liverpool is in ongeveer 100 minuten te be reiken. Bristol ligt op een uur vliegen van de bases der Duitsche luchteenheden. Bedenkt men tenslotte nog dat het korten tijd geleden aan een Duitsche duikboot is gelukt om, de sterke afweer ten spijt, met buitengewoon succes in de Iersche Zee te opereeren, dan is het duidelijk dat de ste den en havens aan de Britsche Westkust even zeer worden bedreigd als de havens aan de Zuid en aan de Oostkust." Kolonel Lindbergh Openbare meening in Amerika definitief tegen deelneming aan den oorlog. „Wij zullen moeten rekenen met een Europa, dat door Duitschland wordt beheerscht" CHICAGO 5 Augustus (D. N B). De be kende vlieger kolonel Lindbergh heeft gisteren in een massabetooging te Soldiers-Field een rede gehouden voor het „Citizens committee to keep America out of war", (comité van burgers om Amerika buiten den oorlog te houden) welke per radio verspreid werd. Er zfjn altijd nog kringen, hier en in het buitenland, ver klaarde Lindbergh, die al het mogelijke doen ons bij den oorlog te betrekken. Tegen deze kringen moeten wjj voortdurend op onze hoede zijn. De openbare meening is echter thans defi nitief en overstelpend tegen onze deelneming aan den Europeeschen oorlog. Ik ben er weliswaar een voorstander van, dat de Vereenigde Statan zich niet in de binnenlandsche aangelegenheden van Europa mengen, maar be schouw het toch van het grootste belang, dat de Vereenigde Staten met Europa samenwerken Alleen door samenwerking kunnen wij de superio riteit van de westelijke beschaving handhaven en het recht om ongestoord met de heele wereld handel te drijven. Noch de andere kant, noch wij zijn sterk genoeg om in wederzijdsche oppositie het politie toezicht over de wereld uit te oefenen. Tot dusver hadden wij te doen met een Europa dat door Enge land en Frankrijk beheerscht werd. Voortaan zullen wij wel moeten rekenen op een Europa dat door Duitschland beheerscht wordt. De westelijke be schaving blijft in ieder geval van twee groote centra afhangen, n.l. een op elk halfrond. Ondanks alle hulp van de moderne wetenschap is geen van deze centra in staat het andere centrum met succes aan te vallen, zoolang de kracht tot verzet van beide centra sterk genoeg is. Een accoord tusschen deze centra kan de beschaving en den vrede der geheele wereld voor geruimen tijd beveiligen. Men vertelt ons dikwijls, zoo vervolgde Lindbergh, dat als Duitschland den' oorlog wint, samenwerking onmogelijk zal zijn en verdragen slechts vodjes papier zullen blijken. Ik antwoord daarop: samen werking is nooit onmogelijk, wanneer zij voor beide partijen van voldoende voordeel is, en verdragen worden zelden verscheurd, wanneer zij niet mei zwakke landen gesloten zijn. Ik ben de laatste orr aan te raden de nationale veiligheid van verdragen te laten afhangen. Integendeel ik beveel de volle digste bewapening voor de verdediging aan. Zouden wij echter verdragen met de leidende natie van Europa van de hand wijzen, onverschillig wie dit is dan nemen wij daarmede elke mogelijkheid tot vrede weg. Wenschen wij, dat de Vereenigde Staten Zaterdag werd aan de Meeuwenstraat ,te Haarlem-Noord de kinderspeeltuin „Samen ri»stig buiten" geopend. Het oogenblik van het doorknippen van het lint door mevr. RhodiusBunge, waarbij deze den wensch uitsprak, dat de kinderen in den tuin veel zullen genieten. Het aardige van dezen speeltuin is. dat zij is ingericht door de dames-bestuursleden van ..Het Brokkenhuis" voor de kinderen van hen. die geregeld door Het Brokkenhuis bedacht worden en door de ouders van die kinderen. Mevr. RhodiusBunge maakte bij deze gelegenheid gebruik van een met bloemen versierde schaar, die haar door een tweejarig jongetje werd overhandigd. De uitreiking der textielkaarten. Groote drukte op het Distributiekantoor te Haarlem. Zooals men weet mogen deze week geen textiel goederen verkocht worden, omdat er in de winkels geïnventariseerd moet worden. De zaken die uitslui tend textielgoederen verkoopen hebben de deuren geheel gesloten, in winkels waar verschillende arti kelen verkocht worden, zijn alleen de toonbanken voor de afdeeling textiel verlaten. De Maandagmarkt te Haarlem bood heden een eigenaardigen indruk. Op de Botermarkt waar tweede handsch goederen verkocht werden en verder fruit, visch en sigaren heerschte de gewone drukte, maar op de Ged. Oude Gracht was het een verlaten boel. Anders staan er tientallen kramen met textiel goederen, die er nu natuurlijk niet waren. Op nor male dagen worden er 4 rijen kramen gezet, nu wa ren er slechts 2 en een groot gedeelte van die opge zette kramen was nog ongebruikt. Op de Distributie-kantoren te Haarlem heerschte heden een buitengewone drukte. Het was de eerste dag voor het afhalen van de kaarten voor de textiel distributie. Daarvoor moesten de menschen met de ingevulde aanvraagformulieren komen om daarna als de gegevens onderzocht warende kaarten met punten in ontvangst te nemen. Haarlem heeft drie distributiekantoi'en. het hoofd kantoor in de Zijlstraat (het voormalige Postkan toor), U. L. O. school B aan het Juno-plantsoen in Haarlem-Noord en het voormalige gebouw van de Lichamelijke Opvoeding in de Badhuisstraat in Haarlem-Zuid. Ter wille van de bewoners van het Ramplaan-kwartier is nu ook nog 'n tijdelijk bureau gevestigd in de hulpschool in de Croesenstraat. Aan de drie eerstgenoemde kantoren moeten on geveer 120.000 textielkaarten worden uitgereikt (kinderen beneden de 3 jaar krijgen geen kaart). De uitreiking is over 12 dagen verdeeld, zoodat per dag 10.000 kaarten moeten uitgegeven. Per kantoor dus een kleine 35Ö0. Maar aan elk kantoor werken een groot aantal ambtenaren, zoodat in e 1 k kantoor geregeld 4 of 5 menschen tegelijk geholpen worden. 'En daar het gezinshoofd meteen de kaarten voor zijn gezinsleden behandelde ging het vrij vlot. Maar dat belette niet dat er geregeld eenige honderden men schen in de rij stonden. Er is wel eens gevraagd waarom Haarlem niet meer filialen van het distributiebureau opent, maar daaraan zijn bezwaren verbonden. Het wordt beter geacht de zaken zoo vlug mogelijk te laten verloopen op een beperkt aantal kantoren. Bovendien is te ver wachten, dat als de textielkaarten uitgereikt zijn, er in maanden geen nieuwe kaarten gehaald behoeven te worden. Het was voor sommige menschen niet gemakkelijk de aanvraag-formulieren voor textiel-kaarten goed in te vullen. In verschillende gevallen moesten de ambtenaren nog de helpende hand bieden. Dit was evenwel ook in de afgeloopen weken het geval bij de boter en vetkaarten. In het algemeen had men heden zelfs den indruk dat het invullen nu iets beter was dan toen. Blijkbaar hebben de vrouwen in het alge meen nogal een goeden kijk op de details van de textiel-distributie. In het algemeen viel het mee, dat voor aankoopen na 28 Mei nooit meer dan 30 punten van de 100 pun ten kaart werden afgetrokken. buiten den oorlog blijven, dan moeten wij ons laten gelden bij het opbouwen van den vrede. Laat Europa ons een vredesplan voorleggen voor vooruitgang en bescherming van de westelijke beschaving, waar aan Europa en wij kunnen deelnemen. Ingaande op de oorzaken van den oorlog citeerde Lindbergh het Chineesche spreekwoord: „wanneer de rijken te rijk en de armen te arm geworden zijn, dan moet er iets gebeuren". Dit, aldus spr., is ook van toepassing op de landen. Toen ik den rijkdom van het Britsche Rijk zag, voelde ik, dat de rijken te rijk geworden waren, en toen ik de armoede van Midden-Europa zag. was het mjj duidelijk, dat de armen te arm geworden waren. Weet u nog uit vroeger jaren. Toen de dingen anders waren. Vrijwel zonder onderscheid; Toen men% van d' Augustusdagen Goedig spottend kon gewagen, Als van den komkommertijd? Toen werd in de krant geschreven Van de zeeslang en haar leven, Geheimzinnig, in de zee; Wel was daar geen krant aan schuldig. Maar de krant nam het geduldig En zij spotte zelf graag mee. Deze tijd is lang reeds henen En de zeeslang is verdwenen, Sinds geen mensch haar aandacht wijdt; De komkommer van tevoren Heeft daarbij zijn kop verloren, Het werd enkel kommertijd. Weer kwamen veranderingen In den loop der aardsche dingen, Nu is deze tijd herleid Tot een tijd om aan te pakken, Niet den moed te laten zakken, Tot een kom! ik kom er-tijd. P. GASUS. 91 TOT EN MET 100 zijn aan de beurt. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 5 Augustus tot en met 11 Augustus a.s. de met „91" tot en met „100" genummerde bonnen van het brood bonboekje recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 11 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 15 Augustus a.s. geldig. Twee personen gedood bij hommen op Den Haag. Wederom zijn in ons land slachtoffers gevallen tengevolge van Engelsche bommen, thans moes ten woonwijken van Den Haag het ontgelden. Zaterdagavond even over half twaalf wierp een vliegtuig na een duikvlucht een bom op een etagewoning in een dichtbevolkte woonwijk zon der eenige strategische beteekenls. Hierbij wer den twee bewoners, een man van 70 jaar en een meisje van 13 jaar, gedood. De huishoudster van den ouden heer werd gewond. In een andere woonwijk werd eveneens een bom geworpen, doch deze heeft geen andere ge volgen gehad dan een gat in den grond en een aantal gesprongen ruiten. (A.N.P.). Engelschen bonden Portugeesch schip aan. Italiaansche consul van boord gehaald. Uit Vigo verneemt het D.N.B.: Het Portugee- sche s.s. „Colonial" is op weg van Rio de Janeiro naar Lissabon, waar het gisteren is aangekomen, aangehouden door een Engelsch oorlogsschip. De Italiaansche consul in Nova Horizonte in Brazilië, Biangi, die op de thuisreis naar Italië was. is door de Engelschen aangehouden en aan boord van het oorlogsschip gebracht. HEDEN: 8 PAGINA'S. Artikelen- Flitsen: Nieuw speelgoed. pag. 3 Bijzonderheden over de winstbelas ting. pag. 3 J. B. Schuil over een oude kermis- traditie. pag. 4 Van onze correspondent te Boeda pest: De Nederlandsche gezant in Hongarije. pag. 5 jg Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1