Haarlem's Dagblad C Snelheiclsgrenzen. Croote Schoonmaak. Nationale inzameling bracht 2\ millioen op. De verduistering Artikelen- 58e JAARGANG No. 17526 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 7 Augustus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meet ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Er zijn nieuwe sneiheidsgrenzen voor auto's en motorfietsen in ons land vastgesteld en de verorde ning is al in werking getreden ook. Sinds Maandag bedraagt de maximum snelheid voor alle soorten motorrijtuigen binnen bebouwde kommen 40 K.M. Buiten die kommen mogen personenauto's, die hoog stens 8 menschen mogen vervoeren en motorrijwie- len met of zonder zijspan hun snelheid tot 80 K.M. opvoeren en andere dan deze auto's, waartoe dus alle vrachtwagens en motorbussen behooren, mogen niet boven de 60 K.M. komen. Terwijl tenslotte nog bepaald is dat 't bovenstaande geldt, „onverminderd de bestaande bepalingen, volgens welke slechts ge reden mag worden met een kleinere snelheid dan 40 K.M. per uur"en aangezien zulke bepalingen nog in veel plaatsen bestaan, vooral in kleine, lijkt het wel nuttig hier nog eens extra de aandacht van bestuurders op die laatste toevoeging te vestigen. Want men krijgt veel verordeningen en voorschriften te lezen, velen doen dat niet al te nauwkeurig en bepalen zich tot den hoofdinhoud en ik zal dan ook maar geen schatting beproeven van het aantal men schen, dat tot dusver alleen maar ontdekt heeft dat de nieuwe sneiheidsgrenzen 40, 80 en 60 K.M. zijn. Als zij straks tegen den dorpsveldwachter zeggen: „Ik heb met je 30 K.M. niets meer te maken", loopen zij de kans dat hij het niet neemt.om daar nu maar eens de term voor te bezigen. En hen op den bon slingert, om in denzelfden stijl te blijven. Dat de Duitsche bezettings-autoriteiten het geldt hier een v§rordening van den Rijkscommis saris tot deze nieuwe vaststelling van snelheids- grenzen zijn overgegaan is verklaard met verschei dene motieven in deze volgorde: 1. verhoogde vei ligheid mede met het oog op het groot aantal fiet sers, dat in de laatste maanden nog is toegenomen; 2. besparing op auto's en benzine (als er langzamer gereden wordt, zullen ook meer benzine-toewijzin- gen kunnen worden verstrekt); 3. besparing op het onderhoud van onze autowegen, die in het algemeen heel goed zijn maar lijden aan een slappen onder grond. Hij wiens auto allang op blokken staat en „vol gens het K.N.A.C.-recept" is behandeld om zijn oor- logsslaap in gezondheid te kunnen volbrengen heeft even moeite om zich weer in snelheden van 80, 60 en zelfs 40 K.M. te verplaatsen. Hetzij hij dan aan treinen denkt. Maar zijn particuliere snelheden zijn zich per fiets gaan begrenzen tot limieten, die niet hooger dan om en bij de twintig komen. Ik voel dat Ik mij hieraan moet onttrekken. Dit doende lijken de nieuwe grenzen voor auto's en motorfietsen wer kelijk nog behoorlijk hoog, vooral wat de personen auto's en motorfietsen buiten de bebouwde kommen aangaat. Men zal als het groote wegen geldt waar op men zulke kommen doorrijdt, nogal nauwkeurig op zijn snelheidsmeter moeten letten want de ver- eischte vertraging is dan in elk geval belangrijk. En die schat men vaak verkeerd als men 80 rijdt. Daar mag ook wel even de aandacht op gevestigd worden. Voor het overige waren er al zooveel automobilisten, al sinds verleden jaar, die een bordje „70 K.M." op hun wagen hadden (en zich daar hopelijk ook allen aan hielden) dat een snelheidslimiet van 80 eer te ruim voor hen is. Moge de benzinebesparing van anderen inderdaad uitwerken dat er meer toewij zingen gegeven zullen worden. R. P. Doodelijk verkeersongeluk te Diemen. Vallende wielrijder door vrachtauto overreden. Dinsdagavond ongeveer 10 uur heeft op den Hart- veldscheweg te Diemen een doodelijk verkeers ongeluk plaats gehad, waarvan de heer H. L. Mol- levanger, wonende Reinwardtstraat te Amsterdam, het slachtoffer is geworden. Deze fietste, met zijn 9-jarig zoontje op het frame, in de richting Amster dam, terwjjl vóór hem twee wielrijders zich naast elkaar bevonden. Op een gegeven oogenblik heeft een der twee fietsers, waarschijnlijk omdat hij zijn fietspomp miste, willen stoppen, waardoor hij on verwacht langzamer ging rijden. De heer M. was hierop niet voorbereid en kwam daardoor te vallen, zoodat een achter hem rijdende vrachtauto over hem heen ging. Ook het zoontje, dat op de fiets van zijn vader gezeten had, kwam onder de vrachtauto terecht. Dt heer Mollevanger was onmiddellijk overleden, het zoontje kon onder den wagen uitkruipen, waar bij bleek, dat hij slechts eenige schaafwonden ge kregen had. De Diemer doktoren, de heei-en Bal- foort, van Gemert en Hartman waren door omstan ders allen gewaarschuwd, zoodat zij ook allen ter plaatse kwamen. Zij konden echter geen hulp meer bieden. Het stoffelijk overschot van den heer M. werd voorloopig per auto van den G. G. D. te Amsterdam, naar het lijkenhuisje te Diemen overgebracht. Den bestuurder H. P. van de vrachtauto treft geen schuld. Kind te water. Door agent der motorbrigade gered. De agent G. W. Klopper van de motorbrigade der Haarlemsche politie, die Dinsdagmiddag kwart voor vier in de Nagtzaamstraat surveilleerde, zag een jongetje midden in de Zomervaart liggen. Het was de driejarige P. van Leeuwen uit de Busken Huetstraat, die bij het spelen op de walglooiïng te water was geraakt. De agent sprong onmid dellijk gekleed te water en wist het kind te red den. Hij bracht het. schijnbaar ongedeerd, naar de ouderlijke woning; voor alle zekerheid werd de huisdokter geraadpleegd. De redder heeft, nadat hij zich van droge kleeren had voorzien, zijn dienst hervat. Schildersleerling greep draden'van het lichtnet. Door schok van het dak gevallen en gedood. Terwijl de 15-jarige schildersleerling F. K. H. in de Rudolfstichting te Barneveld werkzaam was op het dak van een schuur, greep hij, waarschijnlijk door een duizeling bevangen, de draden van het lichtnet. Door den schok sloeg de jongen van het dak naar beneden. Hij was op slag dood. (Volgens een Amerikaansche sta tistiek wordt in de Vereenigde Staten per jaar door vrouwen 142 millioen dollar voor schoon- heidsmiddelen uitgegeven.) Nou, nou, dat is een som om voor te buigen. Die honderd twee en veertig (rond) millioen, Daar kan je, zacht gesproken, van getuigen Voor zoo'n bedrag is heel wat schoons te doen. In lippenstiften, poeder, verf voor haren, En wat er verder al zoo bij behoort, Is dat de kunst waarmede alle jaren, De dame in Amerika bekoort. Dat is de prijs der schoonheidsidealen, Die zich die vrouw voor oogen heeft gesteld, Wie schoon wil wezen moet ervoor betalen, Dikwijls met pijn, in elk geval met geld. Hoezeer de kunst met reden moge klagen, Dat zij haar kostje al te moeizaam haalt, Op grond der statistiek mag men gewagen Die schoone kunst althans wordt goed betaald. Want waarlijk in de Staten stellen vrouwen De schoonheidsmiddelen op hoogen prijs, Daarvoor hoeft men ze niet te gaan aanschouwen, U krijgt hier „prima facie" het bewijs De vrouw natuurlijk komt alleen ter sprake, Dit is ook het terrein niet van den man. Hij denkt er niet aan om zich „op te maken" Hij is degeen slechts die betalen kan. 't Is voor de vrouw vooral een punt van mode, Een soort van daaglijks voorgeschreven kuur, Wij, mannenbroeders, hebben 't niet van noodc, Wij zijn voldoende knap al van natuur. P. GASUS. DE ACTIVITEIT DER HAARLEMSCHE POLITIE. Dinsdag 82 processen-verbaal. Dat men door schade en schande wijs wordt, hebben Dinsdag weer 82 ingezetenen van Haarlem ondervonden. Tegen 61 wielrijders werd door de politie proces-verbaal opgemaakt omdat zij niet tijdig of niet goed een teeken gaven dat zij van richting wilden veranderen; tegen 12 fietsers, die zonder licht of met niet behoorlijk afgeschermde lantaarn reden; tegen 8 wielrijders, die niet rechts reden en tegen één ingezetene, uit wiens woning in verboden tijd licht straalde. De verhouding JapanEngeland. Craigie dringt aan op vriend schappelijke regeling van de spionnagezaak. Japünsche regeering heeft reeds definitieve besluiten genomen. TOKIO, 7 Augustus. (D.N.B.) De Britsche am bassadeur, Craigie, hoopt op een vriendschappe lijk bijleggen van de spionnagezaak, zoo meldt de welingelichte Tokio Asahi Sjimboen met betrek king tot den inhoud van de gedachtenwisseling van gisteren tusschen den minister van Buitenland- sche zaken, Matsoeoka en Craigie. Laatstgenoemde zou Matsoeoka dringend hebben verzocht, dat de Japansche regeering zou medewerken aan de vriendschappelijke oplossing van de spionnage aan- ;elegenheid. Tegelijkertijd heeft Craigie uiteenge zet, dat de arrestaties der Japanners door de Brit sche autoriteiten verricht zijn in overeenstemming met de wet op de landsverdediging. Craigie zou verder hebben beweerd, dat het van Engelsche zijde niet ging om represaillemaatregelen. Mat soeoka heeft daarop den eisch gesteld, dat de Ja panners terstond moesten worden vrijgelaten en dat garanties voor de toekomst moesten worden gegeven. Tevens gaf hij uitdrukking aan de ver wachting, dat geen verdere arrestaties zouden ver richt worden. Ofschoon de Japansche regeering, zoo zou hij verder hebben verklaard, reeds defini tieve besluiten genomen heeft ten aanzien van de verdere houding van de Britsche regeering, is Japan voornemens de ontwikkeling van den toestand eenigen tijd rustig waar te nemen. De perscommentaren toonen verder een uitge sproken anti-Engelsche houding. Zij handhaven den eisch tot onmiddellijke vrijlating der gearres teerde Japanners. De Myako Sjimboen schrijft: „Het is duidelijk, dat de Engelsche wraakmaatre- gelen ten doel hebben een nauwere aansluiting bij de spilmogendheden te verhinderen, hetgeen naar het schijnt bereikt moet worden door economische dreigementsmaatregelen." Het blad meent echter, dat de versterking van den „driehoek" een politiek is van het kabinet Konoye. waartoe vast besloten is en die door de volksstemming wordt gesteund. Deze politiek wordt ook niet door Engelsche re presailles gewijzigd. Duff Cooper in bet Lagerhuis aangevallen. „De menschen vertrouwen U niet." LONDEN. 7 Augustus (D.N.B.) De Engelsche bladen houden zich bezig met de uitvallen van Duff Cooper tegen het Lagerhuis. De „Daily Mail" meldt dat de Earl of Winterton een scherpen aanval op den minister van de voorlichting heeft gedaan en jegens hem de afkeuring van de conservatieven tot uiting heeft gebracht. Duff Cooper beweerde, dat de pers ten aanzien van het ministerie van voor lichting ondergraafde en beklaagde zich ook over de moeilijkheden welke zijn „snuffelcompagnieën" in breede kringen ontmoetten. Daarop riep hem een afgevaardigde toe: de menschen vertrouwen u niet. In het verdere verloop van het debat uitten verscheidene afgevaardigden het bezwaar, dat het ministerie van voorlichting geheime verordeningen tot het ontruimen van kustplaatsen, b.v. van Bour nemouth gegeven heeft, waardoor opwinding onder het publiek is ontstaan Namens het ministerie werd geantwoord, dat deze ontruimingsbevelen aan een vergissing waren toe te schrijven. Het debat sloot in de grootste opwinding. Het Duitsche legerbericht Resultaten van den handelsoorlog tegen Engeland. BERLIJN. 6 Augustus (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend; „Een duikboot heeft drie gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 16875 brC., die in een krachtig beveiligd convool voeren, tot zinken gebracht. Op 5 Augustus is het boven het Kanaal her haaldelijk tot luchtgevechteu gekomen, daarbij schoot een Duitsch verkenningsvliegtuig twee Britsche jachttoestellen van het nieuwste type neer. Verder werden zes vijandelijke jachtvlieg tuigen in gevecht met onze jagers neergehaald. In den nacht van vijf op zes Augustus vielen Duitsche vliegtuigen verscheidene Engelsche havens aan. Engelsche toestellen verschenen des nachts boven Noordwest Duitschland en wierpen bom men neer. De aangerichte schade is gering. Men- schenlevens zijn niet te betreuren. Het totale resultaat van den handelsoorlog tegen Engeland van den aanvang van den oorlog af tot 8 Juli 1940 is bekend gemaakt in het leger bericht van 12 Juli. In den tijd van 9 tot 31 Juli werd vijandelijke en den vijand nuttige scheeps- ruimte door duikbooten tot zinken gebracht met een inhoud van 344.174 ton. Oppervlaktestrijd krachten boorden 98.500 ton in den grond. Bij deze getallen zijn de successen door mijnen niet opgeteld, terwijl die juist den laatsten tijd in verhoogde mate zijn behaald, maar door den vijand zijn verzwegen. Zij worden bewezen door de herhaalde sluiting van vijandelijke havens en andere teekens. Door het luchtwapen werden tot zinken ge bracht: aan oorlogsschepen 21.650 ton, aan koop vaardijschepen 215.000 b. r. t. Beschadigd werden: aan oorlogsschepen 32.000 ton. aan koopvaardij schepen 328.000 br. r. t. De totale scheepsverliezen die den vijand van 9 tot 31 Juli zijn toegebracht, bedragen dus. zonder rekening te houden met de door mijnen behaalde sucessen en zonder daarbij de beschadigde vijandelijke oorlogs- en koop vaardijschepen op te tellen, 679.324 b. r. t. De vijand heeft daarmede sedert het begin van den oorlog aan eigen of hem nuttige scheepsruimte verloren: door gevechtshandelingen der marine: 3.725.547 b. r. t.. door gevechtshandelingen der luchtmacht 1.261.313 b. r. t„ in totaal 4.986.860 b. r. t. Bovendien zijn door het luchtwapen sedert het begin van den oorlog koopvaardijschepen met een totalen inhoud van ongeveer 11/2 millioen b. r. t. beschadigd." Spaargelden zonden verdubbeld worden. Bejaarde juffrouw zag er echter niets van terug. De hoofdstedelijke politie heeft een man aan gehouden, die ervan beschuldigd wordt van ont vreemding van een bedrag van negenhonderd gulden. De man woonde in bij een bejaarde, eenvoudige juffrouw. Hij had haar verteld kans te zien haar spaargelden te verdubbelen. In vol vertrouwen had de juffrouw hem haar geld, omstreeks negenhonderd gulden, toevertrouwd. Hij verklaarde zelf ook op succesvolle wijze zijn kapitaal vergroot te hebben. De juffrouw heeft echter geen cent teruggezien. Aangifte van het geval bij de politie volgde. Op den man rust de verdenking, dat hij het geld ver- speculeerd heeft, zelf voert hij echter andere motie ven te zijner verdediging aan. De zaak is in nader onderzoek. (A. N. P.) Er is uitkomst voor de bezitters van motor booten, die door gebrek aan benzine aan wal moeten blijven liggen. Een Haarlemmer heeft zijn motorboot omgebouwd tot raderboot! Men ziet hier de boot met aan beide kanten een rad, binnenboord bevestigd aan een wiel dat door handkracht gedraaid wordt. H. O. V. Het volksconcert van Donderdag. Het Volksconcert dat Donderdag 8 Augustus te 8.15 uur in de Gem. Concertzaal, onder leiding van Marinus Adam zal worden gegeven opent met de Sinfonia in F. gr. terts van J. S. Bach, waarna de Haarlemsche pianist Pierre Verdonck met be geleiding van orkest het Piano-concert No. 1 in c. kl. terts Op. 15 van Ludwig van Beethoven zal voordragen. Na de pauze wordt nog uitgevoerd de Symphonie in d. kl. terts van César Franck. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. Dinsdag zijn de bestuurders van verschillende stichtingen op het gebied van de hulpverleening te 's-Gra- venhage bijeengekomen bij het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden. De penningmeester van de nationale inzame ling heeft in deze bijeenkomst medegedeeld, dat reeds anderhalf millioen gulden is inge komen en dat volgens berichten uit de andere plaatsen, w.o. eenige groote gemeenten, nog on geveer een millioen gulden mag worden ver wacht zoodat de totale opbrengt op 2'/$ mil lioen gulden kan worden geschat. Hiervan is inmiddels zes ton besteed. Nader overleg wordt gepleegd om zoo spoedig mogelijk de rest ten bedrage van een kleine twee millioen gulden voor de verdere hulp verleening ter voorziening in den voorloopigen nood op haar bestemming te doen komen. Als u nog nooit een GROENTJE in HAARLEMS DAGBLAD hebt ge plaatst kunt u dadelijk dit verzuim herstellen. En zoodoende u hetzelfde voordeel verzekeren, dat ongetelde duizenden er reeds van gehad hebben. Zon onder9.22 Zon op 6.10 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. IN DE BRANDING. De opname van het geweld, waarmede de golven de kust beuken, is te interessant, om daar niet een nat pak voor te wagen. Het handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten cn de Sovjet Unie verlengd. Nieuwe clausule opgenomen. WASHINGTON, 7 Augustus. (D.N.B.) Het han delsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie, dat gisteren met een jaar is verlengd, behelst, naar het departement van Buitenlandsche Zaken mededeelt, in tegenstelling tot het afgeloopen accoord een voorwaardelijke clausule, op grond waarvan de Sovjetregecnng op het oogenblik wei gert te garandeeren, dat Amerikaansche goederen ter waarde van veertig millioen dollar werkelijk worden afgenomen. Zouden bijv. de Ver. Staten den uitvoer van die goederen, die de Sovjet Unie wil koopen, verbieden of bemoeilijken, dan behoudt zich de Sovjetregeering voor, haar behoeften aan Ame rikaansche goederen naar goeddunken te beper ken. In het verleden heeft de Sovjetregeering her haaldelijk geprotesteerd tegen het Amerikaansche uitvoerverbod van machinerieën, dat volgens de Amerikaansche uiteenzetting werd uitgevaardigd, omdat de Vereenigde Staten deze machinerieën voor de .eigen bewapening dringend noodig hadden. Belastingen in Engeland verhoogd. „Daily Mail" spreekt van 50 #/o van het inkomen. LONDEN, 7 Augustus. (D.N.B.) De bladen maken melding van nieuwe verhooging der belastingen. De inkomstenbelasting bedraagt thans 8>/2 shilling per pond sterling, hetgeen de „Daily Mail" nog onvol doende acht, daar naar de meening van het blad binnenkort vijftig procent van hel inkomen als di recte belasting zou moeten worden opgebracht. Daarbij komt nog een verdere verhooging van de omzetbelasting, welke op alle gebruiksgoederen be trekking heeft. Op kleedingstukken, en schoeisel van betere kwaliteit, meubelen, beddengoed, enz. komt voortaan 33 1/3 procent omzetbelasting. Op goed- kooper kleedingstukken een zesde deel van de waarde. De kanselier van de schatkist Kingsley Wood gelooft, dat deze belasting 110 millioen pond sterling per jaar zal opbrengen. Na 15 September nieuwe zendtijd regeling. In tegenstelling met anders luidende berichten verneemt „Het Vaderland", dat de bestaande zendtijdregeling gehandhaafd blijft tot 15 Sep tember. Dat beteekent dus. dat de zender Jaars veld uitsluitend de programma's van de vier om- roepvereenigingen verzorgt, terwijl Kootwijk zorgt voor de uitzendingen der nieuwsberichten, omlijst door de vier omroepvereenigingen bij toerbeurt. Na 15 September komt er een nieuwe regeling, welke thans nog niet vaststaat, daar zij nog ver schillende instanties moet passeeren. Naar regeling der Hongaarsch- Roemeensche betrekkingen. Gezant Bossy te Boekarest. BOEKAREST. 6 Augustus. (D.N.B.) De Roe- meensche gezant te Rome, Bossy, is gisteravond al hier aangekomen. Bossy, die vroeger Roemeenseh gezant te Boedapest is geweest, zal naar Boedapest vertrekken om met de Hongaarsche regeering be sprekingen te voeren over een definitieve regeling van de betrekkingen tusschen beide staten. Hittegolf in Spanje. MADRID. 7 Augustus. (D.N.B.) De hittegolf in Spanje heeft Dinsdag haar hoogtepunt bereikt te Cordoba met 42 gr. Ook te Caeeteres, Sevilla, Jaen en Granada werd meer dan 40 graden warmte in de schaduw waargenomen. HEDEN: 8 PAGINA'S. R. P.: Sneiheidsgrenzen. pag. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en g daarbuiten. „Tegels". pag. 2 Ij Clearing ingesteld tusschen Neder- 3 land en België. pag. 3 ff H. D. Vertelling: „Het wratje" door j§ Cor Bandt Szn. pag. 4 fj Haarlemsche brandspuiten voor 250 g jaar. pag. 7 g Laatste Berichten op pagina 6 j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1