PITMAN Vsrrekijkers Wil naar sterker saamhoorigheid in ons volk reeds lang aanwezig. Haarlemsche brandspuiten voor 250 jaar ZWART VERVEN van fevtisctiif® Apothekers-Assistente Steno f 7.50, Typen f 6.- J. M. SEGAAR KORTE WEC ELECTRISCH LASSCHER H. O. V. Nette Loopjongen INWONING Regisseur of -euse KROON Sr. 5 De zee in Uw badkamer... 18 Rijksstraatweg GEHEEL GEBIT vanaf ƒ35.- Zit en Slaapkamer Te Koop aangeboden Aiiéén bij Dirk Bakker prima Holl. ROOMBOTER 79 CENT PER POND WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940 HAARLEM'S DAGBEAD 7 Mr. Linthorst Homan: De eerste openbare vergadering der Neder- landsche Unie. Ook prof. de Quay en mr. Einthoven voerden het woord. In de geheel gevulde en met de Nederlandsche kleuren getooide zaal van het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te 's Gravenhage, heeft de Nederlandsche Unie Dinsdagavond haar eerste groote openbare vergadering gehouden. Voordat de eerste spreker, mr. J.Linthorst Homan, het woord nam, zong Louis van Tulder „O schitterende kleuren van Nederlands vlag". Het is thans bijna drie maanden geleden, dat ook ons land in den oorlog is betrokken geraakt en dat wij na korten doch dapperen strijd hebben ge capituleerd, zoo begon de heer Linthorst Homan Laat ons ook heden onzen eerbied en onze dank baarheid uitspreken voor het offer van hen, die hierbij voor ons gevallen zijn en onze deelneming jegens hen, die op andere wijze getroffen zijn. Laat ons ook onzen eerbied getuigen jegens hen die in den strijd onze tegenstanders waren, doch die ook hunnerzijds hun hoogste offer voor hun vaderland brachten. De aanwezigen hoorden deze woorden staande aan. Wij leven nu reeds ongeveer drie maanden onder bezetting. Ons volle, dat in zeer langen tijd geen oorlog van beteekenis had gekend, zoekt nu zijn houding te bepalen. Een volk is nooit in stilstand. Steeds zijn er in een volk groote stroomingen, groote gedachten gaande. Steeds is de maatschappij in ontwikkeling en ontplooiing. Zoo was het ook bij ons, toen de oorlog ons land tot zich nam. Laat ons dus na gaan, wat zich voor den oorlog bij ons afteeken- de, opdat wij het uitgangspunt weten voor ons werk. Welnu, het is onmiskenbaar, onloochenbaar, dat in de laatste jaren zich bij ons, gelijk alom in Europa, de duidelijke wil toonde naar meer en sterker saamhoorigheid in ons volk. Naar staking van de partijtwisten, naar werkelijken en wezen lijken gezamenlijken opbouw. O zeker,, in de poli tiek was daarvan nog bitter weinig merkbaar. Dat dit zou uitloopen op een of andere groote binnenlandsche verandering was voor ieder zeker, die bij deze stroomingen betrokken was. Het was begrijpelijk en volkomen normaal, dat niet ieder aanstonds gelijk daaht; maar dat groote veranderingen niet alleen moesten komen, doch ook zouden komen, dat stond voor ons allen vast. Ik zeg: „ons allen", zoowel Einthoven als de Quay als ik, als vele onzer medewerkers, hebben reeds enkele jaren aan de versterking onzer volkssaam- hoor ighe id gearbeid, hoe moeilijk het soms ook was en hoeveel miskenning ons dan ook van verschil lende zijden daarvoor ten deel viel. Waarlijk, wij hebben als drie daarbij wel zooveel binnens. kamerschen en bedekten of openlijken tegenstand ondervonden, dat wij heusoh niet schrikken van de emmers vol hoon en miskenning en laster, welke in deze dagen van verscheidene kanten over ons worden uitgestort. Onze bestrijders kunnen naar een oud recept ons werk kleineeren, zij kunnen het naar een evenzeer oud rec'ept onjuist uitleggen of onjuist aan anderen voorstellen, ik zeg hun: gij zult ons in deze voor ons volk zoo hoogst ernstige uren niet zien afdalen naar het niveau van uw critiek. Wij zien onze pjichten en wij geven ons daaraan volkomen; zij zijn ons te dierbaar om ze te besmetten door een persoonlijke strijdwijze, welke wij juist in de vroegere partijpolitiek zoo van ganscher harte veroordeelden. De vraag is nu: zal ons volle vrijwillig en zelf standig zijn degelijke, harde saamhoorigheid zoo snel tot gelding kunnen brengen, dat het en binnen- landsch zijn gemeenschapsplichten verstaat en in ternationaal zich kan doen gelden bij den opbouw van het komende Europa? En wel wezenlijk sterk: niet in een noodverband bijeen gehouden. Ja, duizendmaal ja, het Nederlandsche volle, door een rijke eigen historie gelouterd, in den laatsten tijd wat verslapt, maar in zijn kern sterk en zuiver, het volk van werkers en zwoegers, zal ook ditmaal zijn eigen karwei verrichten, wanneer het de kalm te en aarzeling heeft afgelegd, door welke het in menig opzicht in deze maanden is weerhouden. TOEKOMST VAN EEN STERK NEDERLAND. Laat ons nu niet achterblijven, laat ons met fer- men tred naar de toekomst gaan van een sterk Nederland, hier en overzee. Ik kan. hoe ingespan nen ik het ook probeer, mij niet verplaatsen in den gedachtengang van hen, die nu afzijdig willen zijn en die niet dadelijk willen meedoen aan het werk reeds nu. Zien zij dan niet, wat binnen lands en buitenlands ons te doen staat? Zien zij dan niet, hoe de komende tijd reeds een sterke samenwerking, een levenden gemeenschapszin van ons zal eischen, als wellicht geen tijd ooit te vQren van Nederland geëischt heeft? Zien zij niet, hoe wij onze plaats in Europa opnieuw zullen moeten verdienen, door hard en ingespannen werken? Of. «Is zij dat alles wel zien, maar toch om een of andere reden politiek wantrouwend staan, zien zij dan niet dat krachtige medewerking van ieder de eenige weg is om ook alle deugden van ons volk tot haar recht te doen komen9 Zien zij niet; hoe Wantrouwende afzijdigheid in tijden als deze on- nationaal is? GEEN LEIDER SCHAP. Maar onze moeilijkheden liggen niet alleen bij hen. die afwachten en zich voorlpoptg onthouden. Onze moeilijkheden liggen ook bij de veelheid van oplossingen van hen, die wel degelijk willen door- doorzetten. Ik passeer nu de kleine groepen, welke In ons volk geen weerklank vinden en ik passeer ook de besprekingen van verschillende personen, die zich nu geroepen gevoelen, een regeering te gaan samenstellen. Tk wil echter wel ingaan op de twee grootere stroomingen, welke ieder op haar wijze, doch onderling zeer verschillend, een leider san ons volk komen bieden. Ook wij erkennen» dat krachtiger volksleiding dan tevoren bij ons dringend noodig is. Ook wij trekken daaruit de staatkundige consequenties, doch wij meenen dat de oplossing niet kan liggen in het leiderschap van dezen of genen, die niet, als in Italië en Duitsch- land, door eigen kracht en voorbeeld en met groote gaven zijn volk en land omhoog brengt, doch die zonder blijk van bijzonder inzicht in onze Volksziel zich in deze of gene organisatie, of in op eenvolgende organisaties aanbiedt. Wanneer hij bo vendien den strijd tegen hen, die het anders zien dan hij, voert op zoo weinig verheven wijze als hier nu geschiedt, dan kan ons vertrouwen in de toekomst van zoo'n leiderschap niet groot zijn. Toch hoop ik, dat in ons volk voor allen, die willen werken voor ons aller vaderland, de weg zal wor den gevonden, daarbij zal dan de smaad als wapen moeten worden neergelegd en de strijd om het per soonlijke leiderschap moeten worden gestaakt. Nadat Mr. Linthorst Homan zijn herhaaldelijk floor applaus onderbroken rede had beëindigd, bracht Louis van Tulder „O, Heer, die daar des Hemels tente spreijt", ten gehoore. De tweede spreker, prof. dr. E. de Quay sprak als volgt: TOESPRAAK PROF. DR. J. E. DE QUAY. Reeds sinds vele jaren zijn er belangrijke wij zigingen in Europa en over de geheele wereld op gang. Thans zit ook Nederland volop in den over gang en ofschoon de aard van ons volk met zich medebrengt om zich langzaam aan gewijzigde om standigheden aan te passen, moeten wij ons thans in snel tempo aanpassen. Bij velen dringt het echter door, dat de wijzi gingen, welke met schokken en ontberingen wer den ingeleid, zullen voeren tot vernieuwde en zeker ook tot verbeterde verhoudingen. Daarom is het noodig. dat men ook het ge loof heeft, dat de evolutie, waarin het land verkeert, ons brengt naar een betere toe komst. Dat geldt zeer zeker ook voor onze sociale en economische verhoudingen. Nederland zal zich ook in de toekomst ervan bewust moeten zijn, dat zijn fundamenleele wel vaartsbronnen de landbouw en tuinbouw en de scheepvaart zijn. Bij de landbouw vervulde Nederland de taak van verdeelaar. Grondstoffen werden geïmporteerd en in verdeelde hoogwaardige landbouwproducten wederom uitgevoerd. In den laatsten tijd was ons land voor de export van deze artikelen afgesne den, waardoor groote moeilijkheden in land- en tuinbouw ontstonden. Indien Nederland straks zijn plaats in een vernieuwd en economisch geordend Europa kan innemen, mag verwacht worden dat deze bron van welvaart weer zal terugkeeren. Daarbij is noodig, dat vooral aandacht wordt ge schonken aan het prijspeil, waarmede een goede verhouding tusschen de hoofdgroepen der land bouwproducten noodzakelijk is. Ten aanzien van de kleine boeren zal het systeem van voorlichting en hulp in natura, gelijk in de laatste jaren toe gepast, de kwaliteit der productie bevorderen, ter wijl cte zeer groote bedrijven voor verdere ver deeling in aanmerking komen om zoodoende meer menschen in den landbouw een bestaansmogelijk heid te geven en om de productiviteit te ver- noogen. DE BOER EIGENAAR VAN ZIJN GROND. Het zal goed zijn, indien bevorderd kan worden, dat de boer eigenaar van zijn grond wordt. Ten aanzien van het grondgebruik zal men er voor moeten zorgen, dat bij verbetering der prijzen de voordeelen niet enkel of hoofdzakelijk in handen komen van de grondeigenaren en worden afgetrok ken van de landarbeiders en pachters. Behalve op den landbouw steunt het Nederland sche volksleven voor een grot deel op de scheep vaart. Door ligging en door den ondernemenden volksaard heeft het Nederlandsche volk zich een machtige plaats op de wereldzeeën veroverd en al heeft het als kleine mogendheid de hegemonie over de zeeën verloren, de scheepvaart is in Nederland •oen belangrijke plaats blijven innemen. Voor het wereldverkeer van Nederland en het achterlig gende Europa is dus handhaving van-" deze' positie van het grootste belang, niet het minst door de verbondenheid met Nederlandsch-Indiè. Toch zou het onjuist.zijn om hieruit te beslui, ten, dat de Nederlandsche industrie bijzaak is, vooral sinds den vorigen wereldoorlog heeft deze zich bijzonder ontwikkeld en voor de groeiende be volking ruime werkgelegenheid geschapen. Dit blijkt al uit de cijfers. Van het werkend deel der Nederlandsche bevol king is ongeveer 40 pet. ondergebracht in de in dustrie, tegen ongeveer 20 pet. in den landbouw en 20 pet. in handel en verkeer. Deze industrieën groepeeren zich voor een groot gedeelte om den landbouw en de scheepvaart en dragen ook het karakter van veredeling. Men denke aan de zuivel industrie, de suikerbieten, leer en schoenen, vlas, meel, stroocarton, aardappelmeel, chemische pro ducten in allerlei vorm en ten aanzien van onze Indische grondstoffen: rijst, katoen, kapok en sui kerindustrie, rubber, blik, cacao, tabak enz. Voorts steunen op onze scheepvaart belangrijke scheeps werven en ondernemingdeelen der metaalnijver heid. Men zal op deze basis moeten doorgaan en indien straks de economische verbondenheid in een stelsel van geleide economie voor geheel Europa onder leiding van Duitschland wordt opgebouwd, dan zal naar ik meen, ook de in dustrie zich in dezelfde richting moeten blijven ontwikkelen. Ten aanzien van de sociaal-economische vraag stukken zullen werkgevers, arbeiders, middenstan ders en boeren zich in vakunies moeten samenvoe gen, waarbij dus op den duur de afzonderlijke vak bonden zullen verdwijnen. Deze onder krachtige leiding staande vak-unies zullen zich gegroepeerd naar bedrijfstakken in corporaties van werkgevers en arbeiders kunnen samenvoegen en aan deze corporaties zal publiekrechtelijke bevoegdheid moeten worden toegekend, terwijl de corporaties in een nationalen raad zullen moeten samenkomen. Van de verdeeling en bepaling van bevoegdheden zal in de practijk de gunstige werking afhangen. Voor de bescherming van het algemeen belang zal de overheid in deze corporaties ook zeggenschap moeten hebben. Op die wijze kunnen de klassen tegenstellingen verdwijnen. Eerste voorwaarde is: verplichte organisatie. MR. J. EINTHOVEN AAN HET MOORD Alvorens mr. J. Einthoven als laatste spreker het woord nam, gaf de organist Joh. de Zwaan een orgelsolo ten gehoore. declameerde Kommer Kleijn- „Nieuw Nederlandsch lied", van Anton van Duin kerken en zong Louis van Tulder: „Mijn Moeder taal". Mr. Einthoven wees op de jaarlijksche Yzerbede- vaarten in Vlaanderen. Aan den voet van het mo nument komen jaarlijksch tienduizenden men schen samen, die herdenken hen, die in 19141918 vielen in hun strijd voor België en voor de cut- tureele rechten van Vlaanderen. Er worden Vlaam- sche- en Zuid-Afrikaansche liederen en ook ons Wilhelmus gezongen. Wij nuchtere Noord-Neder landers kunnen ons geen denkbeeld vormen van den eed van trouw. Ik zeg dit niet om een annexio- nisiischen indruk te wekken, het past ons niet onze handen uit te strekken naar wat niet van ons is. Doch als men in ons land terug komt, voelt men zich arm. Hier kan men geen honderdduizenden tezamen krijgen voor een ideëel doel. In ons land vraagt men: wat bent u? dat betee- kent: tot welke groep behoort u? als men ant woord: alleen maar Nederlander, dan is men bijna verdacht. In het leger is spr. duidelijk gebleken dat er aan de hoogere idealen in ons volk nog zoo machtig veel ontbreekt. De liefde voor ons land en het besef van een gemeenschappelijke toekomst is ons volk nooit bijgebracht. Misschien is het thans mogelijk om het geheele Nederlandsche volk zoo- veel mogelijk te verzamelen om dit eene punt: Ne derland. Spr. wees er in dit verband op punt 1 van het programma der N. U. Als eisch is vooropgesteld de verdieping van den Christelijken geest. De Ne derlanders waren in hun strijd tegen Spanje bezield door machtig Godsvertrouwen, evenals de boeren en de Vlamingen. LEEREN OFFEREN. Wij in Nederland moeten weer leeren offeren, een volk, dat niet tot offers bereid is, is op het hel lende vlak. In Indië wordt geofferd door ambtena ren en doktoren voor de Nederlandsche zaak. De vrijheid van godsdienst, van levensbeschouwing en opvoeding, spreekt vanzelf. Wie aan die vrijheden raakt, raakt aan den Nederlander zelve. Tot slot zong Louis van Tulder „Waar de blanke top der duinen" waarvan het refrein door de aan wezigen staande werd medegezongen en „Ik heb u lief mijn Nederland". (A. N. P.) en wie ze bedienden. Behalve de vele Nederlandsche jaartallenboeken is er nog een Haarlemsch, opgesteld door wijlen den heer Jansen van Raay, dat sinds eenige jaren door de vereenïging „Haerlem" wordt voortgezet in haar jaarboek. Daar staat in: „1690. het woord brand spuit komt voor het eerst in de Haarlemsche an nalen voor". We hebben dat eens nageplozen en vonden in de thesauriersrekeningen: 1690. Jan van der Heyden en zoon betaelt ter goede rekeninge vantgene deselve zijn competerende wegens gele verde brandspuiten ten dienste van deze stad volgens contract ten dien eynde met haer ge- maeckt. Een somme van drie duysent ses hondert ponden tot XL grooten 't stuck volgens or donn. quit(antie) dus alhier 3600 L. Zoo deed dus de thesaurier, wethouder van fi nanciën verantwoording van de betaling der eer ste Haarlemsche brandspuiten. Reeds drie folio's verder vonden we den tweeden post op de thesauriersrekening van 1690 nl. „Jan van der Heyden en Jan van der Heyden de Jonge over 't gene volgens contract van den 12en September 1689 voor vijf geleverde brandspuiten noch resteerde. Item leverantie van noch een slan- gespuit volgens reken-ordonn. en quit betaelt negen- tienhondert en tachtigh pond". Nu zijn we meteen thuis, want we herinneren ons Jan van der Heyden, uitvinder en fabrikant van de slangbrandspuit, bovendien nog schilder, van de schoolbanken. Gaan we dan snuffelen in de Keuren van Haar lem, dan vinden we tal van hoofdstukken over Brand, tezamen eenige tientallen kolommen vullend. Om al die hoofdstukken te noemen, zou alleen al een kolom eischen. Een der oudste keuren over Brand is, dat door Heeren Burgemeesteren 19 Augustus 1717 geapprobeerd. Natuurlijk hadden zij zich laten adviseeren door de heeren Brandmeesters en assistenten. Later was zelfs vastgesteld wat de heeren Burgemeesters in cas van brand hadden te doen. Die Resolutie dateert van 21 April 1753. Die heeren moesten dan op 't Stadhuis vergaderen. Dan werd geordonneerd aan de „Casteleynesse vant Stadthuys dat ten allen tijde in geval de brandklok doorslaat, hetzij dag of nacht, de Kamer van Hunne Ed. Groot Achtbaren in gereedheid is om aldaar bij een te komen. Een keur van 9 September 1750 vertelt wie de brandspuitgasten zijn. Letterlijk staat er: Geëm ployeerden bij spuit 1 in 't Pand: sleepers 20, wip pers 5, bierdragers 6, bierkruiers 6, bestelders op het Amst.erdamsche Veer 2, de kruiers aldaar 2, wijnwerkers 2, de wijnsleepers 1 en voorts alle de jongens uit 't Burgerweeshuis, mitsgaders 't Lu- thersche weeshuis. Aan Spuit 3 bij de Brouwerij 't Scheepje waren verbonden al het Stadsvolk, als timmerlieden, met selaars, straatmakers, puiniers en aardwerkers 46, de Amsterdamsche schippers 7 en alle de jongens uit 't Roomsche Huys. Aan Spuit 6 in den Doelen waren verbonden turf- dragers 42 en alle jongens uit 't Diaconiehuis. Werden de brandemmers vroeger van hand tot hand naar het brandende perceel overgereikt, zoodat die vaak half leeg aankwamen, ook nu werden ze gehandhaafd, zeker voor kleine branden en om de zakken boven de spuiten te vullen. Ook kunnen we lezen waar ze te vinden waren nl. lo. in 't portaal aan de oostdeur van de groote kerk; 2o. dito onder ri toren van de Bakenesserkerk; 3o. in 't portaal van de oostdeur van de Nieuwe Kerk; 4o. in de gang van 't kostershuis der Janskerk; 5o. in 't por taal van de Fransche kerk; 6o. in 't Gasthuis; 7o. in 't Oude Mannenhuis; 8o.'in 't Werkhuis; 9o. in 't Proveniershuis; lOo. in den Doelen; llo. in 't Wees huis; 12o. in 't Kinderhuis; 13o. in 't Diaconiehuis; 14o. in het Pest- of Dolhuis; 15o. in 't Roomsche Weeshuis; 16o. in 't Doopsgesinde Weeshuis aan 't Klein Heiligland bij de Vest; 17o. dito bij het Nieuwlandje; 18o. dito in de Frankenstraat; 19o. in 't Pietershuis; 20o. in 't Barbaragasthuis, Jansstraat; 21o. in de Bakenesserkamer; 22o. in 't Vrouwen gasthuis: 23o. in 't hofje van Gratie enz. tezamen op del 30 plaatsen. Een der keuren noemt ook de plaatsen der brand ladders. Ook hier waren 't weer de kerken, wees huizen en dergelijke o.a. de Gasthuispoort in de Kleine Houtpoort. Jarenlang hebben we nog gekend de brandlad ders aan den zuidmuur van de Infirmerie aan de Margarethastraat. Nu hooren bij elke spuit brandladders, die by elke spuit worden meegevoerd en ook nog afzon derlijke. die de oude meer dan twee en driemaal in lengte overtreffen. BRANDJE IN EEN ROOKHOK. Dinsdagavond kwart voor acht werd brand ge meld in perceel Korte Hofstraat 2 te Haarlem, waarin de slager H. van L. uit de Kleine Houtstraat een rookhok heeft. Het bleek dat dit hok door oververhitting in brand was geraakt. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bluschte het vuur met een straal op de waterleiding. Eenige zijden spek en eenige worsten zijn verloren gegaan. BESTUURDER VAN BAKFIETS AANGEREDEN. Dinsdagmiddag vier uur v.'erd de 33-jarige Van D., die met een driewielïge bakfiets over den Wa genweg te Haarlem reed. ingehaald en aangereden door een auto, bestuurd door den 38-jarïgen B. uit Nijkerk. Van D. sloeg tegen den grond, waar door hij vermoedelijk letsel aan de ruggegraat kreeg. Op advies van een dokter werd hij per zie kenauto naar de Maria-Stichting vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. De bakfiets werd aan de achterzijde vernield. De politie, die van het gebeurde sproces-verbaal heeft opgemaakt, stelt naar de schuldvraag een nader onderzoek in. EXAMENS. HOOFDAKTE. Haarlem, 6 Augustus. Geslaagd voor het geheele examen: K. Fielmich, te Amsterdam; M. M. A. Becker te Amsterdam; mej. J. E. Beurs te Am sterdam: A. J. Damer te Amsterdam; J. W. Groot 'te Haarlem; G. Krom te Aerdenhout. HANDENARBEID. Haarlem. Geëx 9 vrouwelijke candidaten. Ge slaagd: K. J. B. Pillen. Amersfoort; G. A. J. de Kort, Amersfoort; A. J. van de Haar, Bussum: C. J. M. van Ditshuizen, Zaandam. LEGER DES HEILS. Morgen, Donderdagavond, zal er een bijzondere opwekkingssamenkomst zijn in het gebouw van het Leger des Heils, Schagchelstraat 26 te Haarlem. Het kinderkoor van Het Leger des Heils verleent medewerking. Het onderwerp dat behandeld zal worden is „Schijn voor wezen". Deze samenkomst staat onder leiding van Kdt.-luit. H. F. Huson. Officiëele valutakoersen der Nederlandsche Bank. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8114.90 Zuerich 42.72—42.81 Bankpapier: New York 1.86>'2—1-90 1/4 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 42.6742.86 PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 8 AUGUSTUS. Progr. I: Jaarsveld. Van 10.30 n.m.11.30 nun. Gram. platenconcert voor de. Radio Distributie. Progr. II: Kootwijk. Progr. III: Duitsch station. Progr. V: Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Stemmenvergelijkingen. 1. My heart and I, Bing Crosby; 2. Masquerade is over, Denny Dennis; 3. Gebundene Hande, Zarah Leander; 4. Êin Schiff fahrt nach Shanghai, Mimi Thoma; 5. Ein Lied aus meiner Heimat. Richard Tauber: 6. Dort wo du hingehst. H. E. Groh; 7. Liebe kleine Nachtigall, Miliza Korjus; 8. Chan son de Solveig, A. Galli-Curci: 9. The lost chord, Enrico Caruso; 10. Siciliana - Cavalieria Rusticana, Jussi Björling; 11. Bell Song uit Lakmé. Lilly Pons; 12. Canzonetta, Erna Sack; 13. Love here is my heart., Ch. Kuilman; 14. The Rosary. Richard Crooks: 15. Dort wo die Wilder griihn, Gitta Alpar; 16. Erst eine Walzernacht, Martha Eggerth; 17. Ay Ay Ay, Luigi Fort; 18. Song of songs, Alfred Piccaver. Getrouwd W. SEPP en C. J. F. BRl YNING. Hanenburglaan 38 c. Den Haag. Heden overleed, na. een langdurig lijden, tot onze diepe droefheid onze ge liefde Vrouw. Moeder, Zus ter, Behuwdzuster en Tante Catharina Maria van Asperen geb. TUINMAN in den ouderdom van 49 jaar. F. J. W. VAN ASPEREN F. M. VAN ASPEREN 's Gravenhage; M. A. ASSINK— TUINMAN H. ASSINK en Kinderen. Haarlem, 6 Aug 1940. Botermarkt 10. Het stoffelijk overschot staat opgebaard in een der rouwkamers Zijlweg 63. Haarlem. Bezoeken van 9— 20 uur. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 9 Augustus a.s. te 3 uur op de Begraafplaats Niornw Eykenduynen te 's Gra venhage. VERDUISTERING!! GORDIJNSTOFFEN EN VOERINCS THANS nog zeer vlugge aflevering CURSUS voor de OPLEIDING van September a.s. J. J. HOFF APOTHEKER Apotheek BEGEMANN en SNELTJES KRUISWEG 30 (bij het Station) Telef. 10043 - HAARLEM Inlichtingen worden gaarne verstrekt. Dr. JS.UI1. JÜ&.. Wilhelminastr. 47 Tel. 18441 Hoofdzetel den Haag. STENO GROOTE STENO PITMAN Talen - Typen - Boekli. Kant.- en Handelsopl. Handelscorrespond. Particulier en Algem. Secretaresse Steno-typiste Steno correspondent (el Middeuslandscursus p. geh. cursus, geen bijk. kosten ZIJLWEG 71 Arts. AFWEZIG tot 18 AUGUSTUS. Waarnemers de doktoren: Van Beers, De Leur, Ozinga. Tandarts TOT 16 AUGUSTUS AFWEZIG AANKOMEND GEVRAAGD. - Brieven onder nr. 4121 Bureau van dit Blad. Gemeentelijk Concertgebouw DONDERDAG 8 AUG. 8.15 uur. VOLKSCONCERT Dirigent: Martnus Adam. Solist: Pierre Verdonck. piano Entrée: 25 cent. Os. H. LIGTENBERG VAN KAMPEN zal D.V. Zaterdagavond 7 uur voorgaan voor de Gerei. Gem. LANGE MOLENSTRAAT 22. Gevr. tegen l Sept. net flink MEISJE voor d en n. leeftijd 20—30 jaar. goed k. k. en w. p.G. bij alleen w dame. Zonder goede m. getuigen onn. aan te melden. Pers. aanm 7 en 8 Spiegelenburghlaan 28, Aerdenhout. gevraagd, voor direct. Niet beneden 16 j. Loon 5— p. w. GEBR. HART, KI. HOUtstr. 49. Voor direct gevr.: JONCMENSCH behoorlijk kunnende typen, Sa garis f 20 p. mnd. Brieven onder No. 4116 bur. van dit blad. Voor rustbeh. dame met gezel schap PENSION gezocht (2 pers.) in Lib. Isr. mi lieu in de omg. van Haarlem. Geen beroepspension. Brieven No. 4118 bur. van dit blad Gez. door dame met kindje bij besch. echtpaar, waar vrouw genegen is, tijdelijk v. li. kind te zorgen. Br. met opg. van cond onder No. 4120 bur. v. d. blad. Tooneelvereen. zoekt voor het a.s. seizoen een Condities nader overeen te ko men. Br. nr. 4111 Bur'. v. d. Blad TE HUUR GEVRAAGD voor direct Winkelhuis of Pand voor cafébedrijf. Br. nr. 4110 a h, Bureau van dit Blad. Van particulier eenige Perzische Kleedjes te koop gevraagd Br. no. 4119 bur. van dit blad. Uw adres voor IN- cn VERkoop van deze instrumenten net zo goed als voor Uw meubelen, gedragen kleding, kachels en fornuizen. Uw oud bekend adres b. d. Gr kerk - Tel. 14911. Tandheelk. Instituut Haarlem-N., Telef, 16726. Spreekuren: lederen morgen van 912, Behalve Donderd. Dinsdag- en Donderdagavond van 78V^. Pijnloos trekken inbegrepen. Voor rust- of hulpbeh. mooie vrij. Zeer geschikt voor echtp. (met algeh. verzorging). Zr. A. M. STAM, P. de Hooghstraat 2, Heemstede, Telef. 19Ó29. WOONHUI Z EN4000—8000. Br. nr. 4112 Bur. van dit Blad. Te koop gevraagd WOONHUIZEN, prijs van ƒ4000 tot 8000. Brieven nr. 4113 a. h. Bureau van dit Blad. Voor TIJDELIJK GEVRAAGD NET JONCMENSCH voor driewlellg transportrijwiel. In staat geregeld zware vrachten te vervoeren. Brieven met uitv. inl. onder nr. 4114 aan het Bur. van dit Blad. OCCASION! 5 mm* afstand van stat- Bloemen- daal, in rustige, beschaafde omgeving, wordt aan heer ZIT- en (of) SLAAPKAMER (b.g.) aangeboden, met of zonder pension, als alléén Inwonend. Desgew. bad en telef. aanw. Brieven onder nr 4117 aan het Bureau van dit Blad. GELDBELEGGING- TE KOOP: Winkelh. met bovenw.. garage én bouwterrein, vijf blokken van twee woningen. Bouwterr. voor onder- en bovenhuizen. Brieven nr. 4109 Bureau van dit Blad. VOLLEMELK POEDER In speciale verpakking, ruim één jaar houdbaar, bereid volgens geheel nieuw procédé 45 cent per Vz pondspak ONZE KAASSOORTEN in blikverpakking zijn jaren lang houdbaar. Prijzen vanaf 55 cent per blik ENZ. ENZ. RIJKSSTRAATWEG 242 Telef. 24808 KEIZERSTRAAT 7 Tel»f. 16850 GEN. CRONJéSTRAAT 121 Telef. 10857 BINNENWEG 119 (HEEMSTEDE) Telef. 29441 AMSTERDAMSTRAAT 18 Telef 21626

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3