Jiuastr Clearing tusschen Nederland en België ingesteld. Afzonderlijke regeling voor het grens- en het reizigersverkeer. FLITSEN Een Duitsch oordeel WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940 HAARLE M'S DAGBLAD 3 Het Nederlandsche clearïng-instituut deelt mede: De afwikkeling van het betalingsverkeer tusschen Nederland en België geschiedt voortaan door middel van clearing binnen het kader der Nederlandsch- Duitsche en Duitsch-Belgische clearing, voorzoover niet anders wordt bepaald. Onder de regeling vallen alle wederzijdsche be talingen ter voldoening van schulden wegens goe derenlevering of uit anderen hoofde, met inbegrip van financieele verplichtingen, onverschillig of de vervaldag voor of na het in werking treden der regeling ligt. Erbuiten vallen de betalingen in het grensverkeer met inbegrip van loonbetalingen aan grensbewoners, die in een bedrijf in het andere land werkzaam zijn (z.g.n. grensgangers). Men blijve zich hiervoor tot het deviezeninstituut richten. Ook voor het reizigers verkeer verschijnt spoedig een afzonderlijke regeling. In het algemeen kan storting bij het clearing- instituut zonder voorafgaande vergunning van het deviezeninstituut geschieden. Zoodanige vergunning, aan te vragen bij formulier b 1 bij het deviezen instituut te 's Gravenhage is slechts vereischt voor stortingen, welke overmaking van kapitaalbedragen naar België tot doel hebben of zoodanige overma king in zich sluiten. Nederlandsche debiteuren zijn verplicht tot stor ting op postrekening 2020 ten name van het Neder landsche clearinginstituut „Duitschland" of op de rekening „Duitschland" van het Nederlandsch clearinginstituut bij de Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam onder gelijktijdige inzending aan het clearinginstituut, afdeeling stortingen, van het in de Duitsche clearing gebruikelijke stortingsformulier ,a", waarop duidelijk in rood te vermelden .België". Met nadruk wordt er op gewezen, dat onderaan het formulier de schuld, waartegen betaald wordt duidelijk en nauwkeurig dient te worden omschre ven, bij schulden ontstaan uit invoer onder vermel ding van het statistièknummer der goederen. Bij storting wegens rente, dividend etc. moet een nauwkeurige specificatie worden gegeven. Is de invulling onvolledig of ontbreken beschei den, dan wordt het formulier teruggezonden en de storting voorloopig aangehouden. Betalingsverplichtingen in belga's en andere vreemde geldsoorten moeten bij de storting op basis van de laatst gepubliceerde clearingkoersen dezer geldsoorten in guldens worden omgerekend. Voortaan moeten bij invoer de gebruikelijke clearingdocumenten aan' de douane-ambtenaren worden overgelegd. Nederlandsche crediteuren moeten hun vorderin gen, na ontvangst van het bericht van storting van het clearinginstituut indienen door middel van het in de Duitsche clearing gebruikelijke formulier in te zenden aan de afdeeling vorderingen van het Nederlandsch clearinginstituut. Voor nieuwe export is een vereffeningscertificaat vereischt. Verwezen wordt naar onderstaande mede- deeling van het crisis uitvoer bureau. Hiermede ver valt voor den export naar België de exportdeviezen- verklaring. De genoemde formulieren zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel, de banken en het Clea ringinstituut. De bepalingen der deviezenverordening 1940 blij ven van toepassing op handelingen, vallende buiten het kader van bovenstaande regeling. Een leidraad voor het betalingsverkeer met België is over enkele dagen bij het Nederlandsch clearing instituut, Anna Paulownastraat 6, 's Gravenhage, verkrijgbaar. Het crisis uitvoer bureau deelt in aansluiting aan het bovenstaande mede: Het vereffeningscertificaat kan bij het crisis uitvoerbureau Worden aangevraagd op de voor Duitschland gebruikelijke wijze d.i. door middel van het gele aanvraagformulier, hetwelk bij den economischen voorlichtingsdienst en de kamers van koophandel en fabrieken verkrijgbaar is. Bij deze instellingen zal binnen enkele dagen een handlei ding voor de invulling van het genoemde aanvraag formulier beschikbaar zijn. Het rechtsfront. Het algemeen secretariaat van het rechts front der N.S.B. deelt nog mede: le. Penningmeester en administrateur is mr. J. J. Couvee. substituut-griffier bij de Arr. recht bank te Alkmaar, Cabeljauwstraat 4. Alkmaar Alg. secretaris van de afd. politie van het rechtsfront is de heer L. J. Ponne, inspecteur van politie Amsterdam. Bronckhorststraat 12. aldaar 3e. Met de organisatie der politie in het rechts front te Amsterdam is belast D. Bakker, inspec teur van politie, aldaar, Radioweg 43. Ook hot luisteren naar Itaüaansche en neutrale zenders verboden.. - Ter voorkoming van misverstand wordt er van bevoegde Duitsche zijde op gewezen, dat ook het luisteren naar muziekuitvoeringen van bui- tenlandsche radiostations uitgezonderd die van het Duitsche Rijk. Bohemen. Moravië. het gouver nement-generaal van Polen en de daarop aange sloten zenders verboden is. Het luisteren haar neutrale en Itaüaansche zenders is dus eveneens verboden. Men weet. dat op overtreding van dit verbod zware straffen zijn gesteld en in het Duit sche Rijk. waar een dergelijk verbod geldt, ook sijn opgelegd. Het is te verwachten, dat ook hier te lande de verordening streng zal worden toe gepast. (A.N.P.) Thans Enschede door bommen getroffen. Vier woningen vernield. Weder is een groot aantal bommen od ons land neergekomen. Bijzonder zwaar getroffen is een woonwijk in Enschedé, waar vijf bomment neer kwamen. Vier woningen werden vernield, de rui ten van een honderdtal huizen sprongen en een inwoner werd door scherven gewond. Bij Assendclft is een 20-tal huizen licht bescha digd. In de omgeving van Nieuwer Amstel zijn weder bommen in het vrije veld neergekomen. He'zelfde geschiedde b!i Putters'-ook Nieuwen- hoorn en Gen dringen en nabij Breda Eenige in brand geraakte schuren zijn snel ge- Wuscht. (A.N.P.) Voor producten, welke onder een uitvoermonopo- lie uit hoofde van de landbouw crisiswet vallen, is de afgifte van het vereffeningscertificaat door het crisis uitvoer bureau gedelegeerd aan de desbetref fende centrale-monopoliehoudsters. Bovenstaande regeling brengt geen wijziging in de verplichting tot het indienen van een verzoek orr. dispensatie, resp. uitvoermachtiging ingevolge de uitvoerverbodenwet en het crisis landbouw uit voermopololiebesluit 1939. ALGEMEENE CLEARINGKAS TE BERLIJN. De „Telegraaf" deelt mede dat te Berlijn een algemeene clearingkas zal worden ingesteld met het doel de clearing en verrekening tus schen de Europeesche landen onderling voortaan alle over Berlijn te laten loopen. Ook voor den Nederlandsehen handel met Z.O. Europa zal dit instrument in werking treden. Personeel van den Opbouwdienst. Mag niet vragen met auto's mee te rijden. De leiding van den Opbouwdienst deelt mede: de aandacht wordt er op gevestigd dat het aan het personeel van den Opbouwdienst ten streng ste verboden is auto's aan te houden met de be doeling om mede te rijden. Het is in het eigen belang van de automobilis ten gewenscht, medewerking te verleenen om dit verbod nauwgezet te doen handhaven. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 6 Augustus uitgesproken het faillisse ment van A. J. Smit, caféhouder, wonende te Haar lem, Zuiderstraat 1315. Curator: mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. In het faillissement van J. Groen, kweeker te Haarlem is mr. F. J. D. Theyse te Haarlem als cu rator vervangen door mr. J. H. Ekering te Haarlem. Krantenbezorger schoot veertig jarige vrouw dood. Drama te Scherpenzeel voor de Utrechtsche Rechtbank. UTRECHT, 6 Augustus. Men herinnert zich, dat op 24 April van dit jaar Scherpenzeel in op schudding werd gebracht door een drama, dat zien in een kleine woning aldaar voltrok. De 40-jarige vrouw V.. moeder van acht kinderen, werd ver moord gevonden. Zij bleek een schotwond in de borst te hebben gekregen. Als dader van den moord werd de 39-jarige H. C. v. R., krantenbe zorger te Scherpenzeel gearresteerd. Uit het door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat de vrouw met den krantenbezorger een ver houding had, waarvan de echtgenoot van de vrouw afwist. Langen tijd was het goed gegaan, doch op een gegeven dag kreeg Van R. ruzie met de vrouw over een pruïmenboompje in den tuin van zijn vroegere woning. De echtgenoot van de vrouw had namelijk dit boompje doen weghalen zonder toe stemming van den krantenbezorger. Van R. zon op wraak en wist van een soldaat een scherp geladen revolver te ontvreemden, met welk wapen hij in den middag van den 24sten April het huis van de vrouw binnentrok. Zij lag op bed en sliep. De man heeft de vrouw doodgeschoten. Na zijn verschrikke lijke daad gepleegd te hebben gooide Van R. de revolver weg, welk wapen later in een weiland is teruggevonden. Aanvankelijk dacht de te hulp ge roepen dokter, dat de vrouw aan een hartverlam ming was overleden, doch bij de lijkschouwing bleek zich een schotwond in de borst te bevinden Dinsdag had de krantenbezorger zich voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden wegens doodslag. De zaak werd met gesloten deuren be handeld. Als getuigen werden een buurman en zijn vrouw gehoord. In zijn requisitoir herinnerde de officier van juistitie, mr. Camphuis, aan het psychiatrisch rap port, dat over verdachte is uitgebracht, waaruit bleek, dat hij minder toerekeningsvatbaar is. Spr. eischte zeven jaar gevangenisstraf. Mr. Enthoven, de verdedigster, bepleitte cle mentie en verzocht ter beschikkingstelling van de regeering. NIEUWE SERIE No 68 Het definitief bureau van de Nederlandsche Unie zal gevestigd worden in het perceel Alexander- straat 11 te Den Haag. Werk voor den Opbouwdienst. Aanleg van rijwielpaden en restauratie van historische vestingwerken. De Nederlandsche Opbouwdienst heeft tot taak zich nuttig te maken voor land en volk, door daadwerkelijk mede te werken aan den weder opbouw: Zooals bekend, zal deze taak ten deele ook bestaan in de uitvoering van cultuurtechni sche werken. Dit is nuttige arbeid, welken een ieder, die van aanpakken weet. kan volbrengen. De opbouwdienst zal dus ook medewerken aan in grijpende wijzigingen, die het Nederlandsche land schap; vooral tengevolge van de activiteit van den dienst voor de werkverruiming, in den ko menden tijd zal ondergaan. Dit is aanleiding ge weest voor, de contact commissie inzake natuurbe scherming overleg te plegen met den commandant van den nieuwen dienst en zijn staf van medewer kers om te bereiken, dat het „nieuwe" dat zal ontstaan, ook mooi zal zijn en bestaand natuur schoon niet onnoodig zal worden geschonden. De opbouwdienst bleek bereid dit streven zooveel mo gelijk te steunen. De contact commissie heeft zich van haar kant bereid verklaard mee te werken bij het zoeken van geschikte werkobjecten, welke ook van cultureele beteekenis kunnen zijn voor het Nederlandsche volk. In dit verband is aan de mogelijkheid ge dacht van den aanleg van provinciale rijwielpaden, b.v. in Noord-Braband en Limburg, waar der gelijke paden nog slechts weinig aanwezig zijn, waardoor recreatieterreinen en natuurmonumenten nauwer met bevolkingscentra kunnen worden ver bonden» Dit kan tevens een verkeersbelang zijn, omdat deze paden ook dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het lokale en doorgaande verkeer, waardoor de groote wegen van wielrijders, die daar dikwijls gevaar opleveren, kunnen worden ontlast, het denkbeeld werd reeds eerder door den Rijks waterstaat overwogen, doch thans bestaat de kans, dat het spoedig verwezenlijkt wordt. De mogelijk heden, die de verschillende provincies in dit op zicht bieden, worden reeds ernstig onderzocht. In de tweede plaats is genoemd de restauratie van oude vestingwerken, die behooren tot onze belangrijkste historische monumenten, doch op vele plaatsen sterk in verval zijn geraakt. 1. Probeert moeder te helpen door zelf zijn jas dicht te knoopen, als zij even naar de telefoon is. 3. Ontdekt plotseling dat knoop de ver binding met zijn jas heeft verbroken. 5. Met het resultaat dat ook deze knoop den strijd opgeeft. De stichting Menno van Coehoorn heeft reeds nagegaan, welke vestingwerken hiervoor in aan- merking komen. Met de restauratie kan tevens hei bestemmen van wallen tot wandelpark gepaard gaan, waardoor dergelijke vestingwerken mede als ontspanningsterrein kunnen dienen voor de woon kernen, waaromheen of waarbij zij zijn gelegen. Intensieve inzameling van oude materialen en afvalstoffen. 's-GRAVENHAGE, 6 Aug. De secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat binnen kort regelingen zullen worden getroffen ter verkrij ging van een meer intensieve inzameling van oude materialen en afvalstoffen. Teneinde daarbij een doelmatig gebruik te kun nen maken van den bestaanden handel, zal een en quête naar dezen handel worden gehouden. Deze enquête omvat allen, die zich thans reeds geregeld bezig houden met den handel in oude materialen en afvallen (oud ijzer en staal en andere metalen, lom pen, oud papier, enz.) en zal in het bijzonder moe ten vaststellen het aantal personen, dat dezen handel thans zelfstandig beoefent, de wijze, waarop zij dit doen en de mate, waarin zij naast dezen handel nog ander werk verrichten. Alle bovengenoemde personen, voor zoover zij niet reeds een uitvoerige vragenlijst ter invulling toegezonden kregen, moeten zich ten spoedigste na 9 Augustus a.s. en wel uiterlijk 15 Augustus a.s melden bij het gemeentehuis van hun gemeente van inwoning. Handelaren, wonende in' gemeenten minder dan ongeveer 2000 inwoners kunnen, wanneer het ge meentebestuur niet blijkt te beschikken over de be- noodigde enquêteformulieren, zich melden in een naburige gemeente met meer dan 2000 inwoners. Hoewel vele handelaren o.a. door de uitreiking van opkoopersvergunningen reeds bij de gemeente besturen bekend zijn, blijft het ook voor hen nood zakelijk en bovenal in hun eigen belang, dat zij zich ook nu weer, doch nu uitsluitend in hun gemeente van inwoning, aanmelden bij het gemeentebestuur. in Haarlem en daarbuiten. TEGELS. Sommigen onzer lezers zullen zich uit hun ouder lijk huis nog wel de met echt-oude Delftsche tegels bezette gangen, keukenmuren, haardsteden enz. her inneren, welke tegels nu als curiosa in de antiqui teitenwinkels liggen, voor zoover ze niet, als ze daar voor interessant genoeg waren, via deze inrichtingen in de musea of bij verzamelaars van oude kustnij- verheid zijn terecht gekomen. In de laatste halve eeuw hebben deze producten een geheel afzonder lijke studie daarover doen ontstaan en zijn in de groote musea historisch geordende collecties ervan aangelegd. Hollandsche kunsthistorici als C. de Geus en Dr. Elisabeth Neurdenburg hebben daarover in teressante gegevens gepubliceerd, in het Rijksmu seum en elders zijn verzamelingen ervan bijeenge bracht en verzamelaars als Eelco M. Vis, Frits Bo- denheim en anderen hebben ze naarstig opgespoord. Hoewel al die breekbare schatten voorloopig nog wel eenigen tijd opgeborgen zullen blijven kan het onze lezers allicht interesseeren er iets over te lezen. In oude steden als Haarlem is nog wel het een en ander aanwezig waarnaar ze daardoor met grooter belang stelling kijken zullen. Het gebruik van geglazuurde, beschilderde tegels is uit het oosten naar Europa overgebracht, en het eerst in Spanje en Italië toegepast. Oorspronkelijk in hoofdzaak benut om er vloeren, wanden, zelfs zol deringen mee te bedekken, worden ze, decoratief beschilderd, langzamerhand een versierende factor in die te bedekken oppervlakten. De vroegste tot ons overgekomen Itaüaansche beschilderde tegels stam men uit de eerste helft der vijftiende eeuw, daarna vorden ze pas in grooten getale vervaardigd. Typische tegelschilderijen komen zeer vroeg en veelvuldig in Spanje en Portugal voor. Een Ita- üaansch artiest uit Pisa, Nicolas Francesco, schijnt ze daar ingevoerd te hebben, daar van hem in ker ken van Sevilla groote altaarschilderingen en por taalversieringen van gebakken tegels bekend zyn. De Hollandsche schepenschilder Hendrik Corneüsz. Vroom gaat met een Italiaansch pottenbakker op het eind van de zestiende eeuw op rejs naar Sevilla, om die fabricage te bestudeeren. Maar dan is een andere Italiaan, Guido de Savino, al lang in de Ne derlanden gevestigd. Deze heer heeft reeds in den aanvang der zestiende eeuw een faience fabriek in Antwerpen opgericht waarin hij met zijn zoons werkt. Een dier zoons, Joris, verhuist in 1564 naar Middelburg en daarmede doet die industrie haar in trede in de Noordelijke Nederlanden. Het behoeft niet hier gezegd te worden tot hoe groote hoogte en uitgebreidheid de Hollandsche pot tenbakkers van de 17e en 18e eeuwen dien tak van kunstnijverheid hebben opgevoerd. Behalve natuur lijk in Delft, waar de aardewerk-industrie een ge heel afzonderlijke artistieke beteekenis zou gaan krijgen, komen tegelfabrieken vooral in Rotterdam en Delftshaven, in Friesland (Harlingen, Makkum en Bolsward) maar ook in steden als Haarlem, Utrecht en Gouda voor. De producten dier steden uit elkaar te houden is alleen mogelijk waar ze be kende merken vertoonen of signaturen der tee kenaars dragen. Maar dat is betrekkelijk zelden het geval. Gesigneerde tegeltableaux zooals die van de Rotterdammers Cornells Boumeester of Jan Aelmis zijn zeldzaam. Nu was er, voor zoover zulks het auteurschap der voorstellingen betreft, weinig aan leiding voor een signatuur voorhanden. Meestentijds zijn die voorstellingen toch aan oude gravures, boe ken etc. ontleend en duidt een voorkomende naam in de meeste gevallen den fabrikant aan. Zoo kon den tegels met landschaps-voorstellingen worden thuisgebracht als kopijën uit een plaatwerk „De ze- gepraalende Vecht", een tegeltableau de kruisiging voorstellend, bleek ontleend aan een Spaansche kruisweg-statie, enz. enz. Ook een zekere ongelijk waardigheid in de factuur, het handschrift der tee- kening zou er op kunnen wijzen dat door denzelfden tegelschilder gravures of prenten van verschillende handen benut zijn. Cornells Boumeester's voorstelling eener wal- vischvangst, die hierbij gereproduceerd wordt is een uit zestig tegels samengesteld tableau, vroeger in de Hollandsche verzameling van Eelco. M. Vis, thans in net Londensche Victoria and Albert Museum aan wezig. De jacht op die zeventiend'-eeuwsehe onderzeeërs laat aan duidelijkheid niets te wenschen over, doch heeft in de teekenwijze iets primitiefs, dat in an dere werken van denzelfden artist minder op den voorgrond treedt. Bij een voorstelling als deze, kan de idee eener arbeidsverdeeüng bij den aanmaak, allicht opkomen. Dat zou verklaarbaar zijn bij wie er op let hoe betrekkelijk weinig verband er ligt tusschen de behandeling van het watervlak op het eerste, tweede en derde plan. Van een water-,,vlak" is daar niet zoo bijster veel sprake en de schema- tisch-décoratieve oplossing der golven is weinig consequent doorgevoerd. Ook de snijlijnen der te gels wijzen er op dat gemakshalve bepaalde stuk ken der voorstelling binnen bepaalde snijlijnen dei- tegels ingeklemd zijn, waardoor weliswaar een over tolligheid van ruitlijnen voorkomen wordt, maar het geheel iets gedrongens en rommeligs krijgt.Deki men de onderste twintig ruitjes, waarop de jacht op den verbaasden, in een deken gewikkelden ijsbeer, met een wit papiertje precies af, dan houdt men een langwerpige voorstelling met de jacht op de wal- vïsch over, die aesthtisch geheel verantwoord en evenwichtiger van compositie is. Doch daar ging het bij den aanmaak minder om, dan om het in beeld brengen van de complete activiteit on zer zeevaarders in de Noordelijke streken, en daar aan voldoet het tableau dan ook ten volle. In aard en wezen is het bovendien typisch Hollandsche arbeid. J. H. DE BOIS. De helpende hand 2. Heeft knoop en knoopsgat te pakken, maar kan ze niet bij elkaar krijgen. 4. Laat knoop gaan en probeert een andere in hetzelfde knoopsgat te krijgen. 6. Weet de laatste knoop in een knoops gat le krijgen en toont moeder bij haar terugkomst verrukt, wat hij heeft bereikt over de Nederlandsche concentratiepogingen. Geen nieuwe verpakking voor verouderde vormen. De Deutsche Zeilung in den Niederlanden van Dinsdagavond wijdt een hoofdartikel aan de con centratiepogingen, die op het oogenbük in Neder land gaande zijn. Onder het opschrift „Gedeconcen- treerde concentratie" lezen wij o.a.: Nadat de Verstarring, welke als gevolg van de oorlogsgebeurtenissen over het binnenlandsch-poli- tieke leven van Nederland gekomen was, met de vorderende normalisatie van de uiterlijke levens voorwaarden verminderd is beginnen de partijen op bun arbeidsterrein een uiterst levendige bedrijvig heid te ontplooien. De waarnemer met Duitsche oogen verwondert zich niet slechts over de snelheid van deze reactie, maar vooral over de steeds veel- vuldiger herhaling van het woord concentratie: Het schijnt inderdaad alsof uit den muur, dien Nederland wat gezindheid betreft, tiaar het Oosten had opge richt, door de gebeurtenissen een venster gebroken is, waardoor nu een frissche wind waait. Maar van dezen wind heeft men hier schijnbaar slechts een zuchtje bespeurd. ledereen in Duitschland weet, met welk een ein- deloozen detailarbeid gedurende vele jaren de la tere kentering is voorbereid. Man voor man, vrouw voor vrouw zijn door de eerste verkondigers ge grepen en overtuigd Ook na de overneming van de macht door den Führer zijn er nog verscheidene jaren van inwendigen arbeid noodlg geweest, voor dat het geheele Duitsche volk door de macht van de beweging is meegesleept en tot datgene aaneenge smeed wat wij thans de volksgemeenschap noemen. Met de ervaring in deze dingen staat de Duitsche waarnemer verbaasd over de binnenlandsch-poli- tieke bemoeiingen, die zich op het oogenblik in Ne derland afspelen. De roep om concentratie schijnt hier klaarblijkelijk niet te beteekenen, dat tegenover het groote dool van een nationale aaneensluiting de kleine partijaangelegenheden moeten verdwijnen. Hun arbeidsveld schijnt slechts verplaatst te zijn, ten aanzien van de uitwerking is het echter volko men onverschillig, of de tactische afspraken van be langhebbenden gisteren in de wandelgangen van het parlement, vandaag in een vertrouwelijke vergade ring en morgen aan den haard van een bekend in dustrieel gemaakt worden. Een groep Nederlanders wenscht politiek actief te worden, waarbij niet steeds vaststaat, of het initia tief van hen zelf afkomstig is of uit bronnen spruit, die niet terstond herkend wenschen te worden. Er wordt omgezien naar tijdgenooten met dergelijke plannen, er wordt contact gezocht en afzonderlijke belangen worden uit den treure behandeld. Men doet zijn best zich op breede basis te stellen en tracht broeders, die totdusver zeer verschillende kappen droegen onder een nieuwen hoed te vangen. Hoopt men, dat de gelaatstrekken onder dezen nieu wen hoed niet op het eerste gezicht als de oude wel bekende herkend worden? De geboorteacte van een nieuwe politieke con centratie is het manifest. In weloverwogen zinnen, die men door de zorgvuldige redactie tegen aan vallen van alle kanten tracht te beschermen, stellen de nieuwe candidaten zich aan het Nederlandsche volk voor met argumenten, die iedereen iets moeten geven. Wien zal het verwonderen, wanneer in ons de herinnering aan de oprichting van de vele par tijen in 1918 wakker wordt, toen de toenmalige pro feten van uiterst rechts tot uiterst links voor iede- ren beroepstoestand een patentoplossing in hun pro gramma voorhanden beloofden te hebben? De muur naar het Oosten is inderdaad zeer hoog geweest, want men krijgt niet den indruk, dat iemand van de huidige initiatiefnemers de ontwik- in Duitschland gevolgd heeft, om op deze wijze tot het inzicht te komen, dat de huidige vorm en de inhoud van het Duitsche Rijk een zeer logisch gevolg van de toenmalige toestanden zijn. En hier sehynt klaarblijkelijk een tegenstrijdigheid te be staan. Terwijl eenerzijds de dagelijks geuite con centratiebehoefte ontleend wordt aan het systeem, waartegenover de Nederlander totdusver iedere in nerlijke betrekking loochende, tracht men ander zijds de concentratie zelf door te voeren met mid delen. waarvan men thans in de geheele wereld be gint te erkennen, dat zy verouderd zijn. Goed dan! Een concentratiebeweging is aan den dag getreden en wat niet in de programmapunten gelezen mag worden, kan men wellicht in de defi nitieve opmaak van de aanplakbiljetten aanduiden. Dc belangstelling van de omstanders richt zich op deze mannen met initiatief, nieuwe groepen sluiten zioh aan. andere komen er by, maar het zijn altoos groepen, klieken, gemeenschappen, welke tot dus ver een zeer bepaald eigen doel gediend hadden. Nu concentreert zich dat alles. Niemand zal aannemen, dat wij Duitschers zonder belangstelling tegenover dit alles staan. Wij weten zeer wel, hoe belangrijk deze gebeurtenissen een maal bij het in elkaar zetten van het nieuwe Europa zullen blijken. Wij weten echter ook. dat ons huidige Rijk ont staan is uit den strijd om hart en ziel van ons volk en niet uit een nieuwe verpakking van constructies, welke hun ttfd overleefd hebben.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5