Laatste, "Bmcktcn r Een gezellig boekje De Huisvrouw van 1940 Prijs vijftig cent I Uit de Omsf teken WOENSDAG 7 A U GUST ET 'S 194Ö HA'ASLEM'S DAGBE'AD 6 BURGERLIJKE STAND Het Duitsche Legerbericht van heden Aanvallen op vliegvelden bij Tyncmouth en St. Athan. BERLIJN, 7 Aug. (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Een Duitsch oorlogsschip heeft scheepsruïmte der vijandelijke koopvaardij met een inhoud van 30.000 brt. in overzeesche wateren tot zinken ge bracht. Onze gevechtsvliegtuigen hebben vliegvelden aangevallen bij Tynemouth en St. Athan, benevens vliegtuigfabrieken van Vickers Armstrong in Ches ter en installaties der bewapeningsindustrie in Swansea, waar bommen op geworpen werden. Britsche vliegtuigen, die in den nacht van 6 op 7 Augustus boven Nederland en Westduitschland in gering aantal verschenen, wierpen op verschei dene plaatsen bommen zonder noemenswaardige schade aan te richten. Fransche Ministerraad neemt maatregelen ter beveiliging van den oogst. Genève, 7 Augustus (D.N.B.) De Fransche mi nisterraad heeft gisteren verscheidene maatregelen goedgekeurd ter beveiliging van den oogst. Voorts heeft de ministerraad beraadslaagd over problemen der buitenlandsche politiek en kennis genomen van rapporten over de werkzaamheden der wapenstil standscommissie. Tenslotte nam hij besluiten over een reeks per- soneelswijzigingen in het landsbestuur. Zoo werden in verscheidene prefectenfuncties mutaties aange bracht. Twee prefecten werden ter beschikking gesteld. Fransche diplomatieke betrekkingen met Canada worden niet verbroken. GENEVE, 7 Aug. (DNB.) Naar uit Vichy ge- meld wordt, zal Frankrijk, ondanks het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Engeland, de diplomatieke betrekkingen met Canada in stand houden. ACTIVITEIT VAN DE JAPANSCHE VLOOT? HONGKONG, 7 Aug. (U. P.) Reizigers uit Shang hai berichten, dat bij Formosa activiteit van Ja- pansche oorlogs- en transportschepen is waarge nomen; o.a. werd een in Zuidelijke richting va rende afdeeling van 18 transportschepen gezien. Dr. Wohltat over de Zuid- Europeesche landen. Zij zullen zich op den hoogeren Duitschen levensstandaard kunnen instellen. BERLIJN 7 Augustus (D. N. B.) Staatsraad Wohltat, de door talrijke internationale onderhan delingen bekende Duitsche economische deskundige, publiceert in de „Berliner Börsen Zeitung" een be langwekkend artikel over den invloed van de natio naal socialistische economische politiek op Zuid- Oost-Europa. Hij constateert, dat door de ontwikkeling in de jaren 1938 en 1939 reeds een Groot-Duitsche economische ruimte in het leven is geroepen, waarin de nieuw toegetreden gebieden zich in betrekkelijk korten tijd op den hoogeren Duitschen levensstandaard zullen instellen. De ontwikkeling der economie in het protectoraat Bohemen en Moravië en in het gouvernement generaal Polen zal, naar Wohltat verder uiteenzet, geleid worden in harmonie met de behoeften van Groot-Duitschland. Samenvatting en versterking van de Duitsche kernlanden van Europa zal ook tot een verderen opgang van het economische verkeer met Zuid-Oost-Europa leiden. In dit verband wijst Wohltat er op, dat de econo mische betrekkingen van Duitschland met Grieken land en Turkije, die aan den rand van de Donau- ruimte liggen, steeds een gelijke positie hadden als die der andere zuidoostelijke landen en dat de tegenwoordige politieke positie dier twee landen er geen rllttéieéover kan wekken, dat zij in hun economische ontwikkeling vooral zijn aangewezen op den afzet naar Duitschland. Bijzonder interessant is, wat Wohltat zegt over de economische gevolgen van den oorlog. De oorlog zal de beslissing brengen in de vraag of Europa van een aan den westelijken rand van het vasteland gelegen Engelsch-Fransch economisch blok uit zal worden georganiseerd, dan wel op den natuur lijken grondslag der samenwerking van de Europee- sche staten met een sterke Midden Europeesche Groot-Duitsche economische ruimte. De Zuidoost- Europeesche landen zullen tot deze ontwikkeling moeten bijdragen, door epn wetgeving en een be stuur, die landbouw, mijnbouw, industrie en ver keerswezen leiden in overeenstemming met de op gevoerde behoefte en het toenemende goederen verkeer. Wanneer dergelijke voorwaarden in het leven worden geroepen, zouden ook gemeenschap pelijke regelingen ter hand kunnen worden geno men voor de economische crisis, de schulden tus- schen de staten en de deviezenvoorziening in alle hier in aanmerking komende landen. In een Groot Europeesch economisch gebied zullen ook de douanekwesties op doeltreffende wijze vereenvou digd en tenslotte de valuta's .geconsolideerd kunnen worden. Roemeensch-Hongaarsche besprekingen over Zevenburgen. Bossi naar Boedapest vertrokken. BOEDAPEST 7 Augustus (D. N. B.) Het vertrek van den Roemeensehen gezant te Rome Bossi naar Boedapest wordt door de ochtendbladen als een eersten stap gekenmerkt op den weg die leidt in de richting van een territoriale herziening in Zevenburgen. De persoon van Bossi beschouwt men daarom als bijzonder geschikt, omdat hij in vorige jaren geruimen tijd gezant van Roemenië in Boedapest is geweest. Over de voorstelling zelf, welke de Roemeensche afgevaardigde naar Boedapest meeneemt, blijft men het stilzwijgen bewaren. Men gelooft echter, dat Bossi voorloopig geen andere voorstellen te doen heeft dan die samenhangen met de oplossing van de vraag wanneer en waar de Hongaarsch-Roe- meensche revisie-onderhandelingen zullen be ginnen. HAARLEM, 7 Augustus. Ondertrouwd 7 Augustus: P. J. Jukes en J. J.. Soet. H. J. Spanjaart en C. M. Zut. W. A. Romijn en G. E. van der Steijle, A. J G. Pieters en E. Smit, W. van Duinen en P. Schras, W. J. Kleinhout en A. G. Nolet, G. P. Fries en J. C. Pels. J. C. Hara- mink en H. B. J. Graeuwert, B. W. Post en H. M. Wallbrink, J. F. M. van Draaijen en E. B. Bakker. A. A. E. J. Bustin en G. W. J. C. Scheffer. W. van Leen en G. M. Kool. F. Slot en C. W. Wilshaus, C. L. van Meesche en P. M. C. L. v. d. Plas. Gehuwd 7 Augustus: H. Haverkamp en J. G. Beringen. N Bes en M Termeer. B. C. Baan en M. G- H. van Iperen, L. v. d. Bosch en J. M. v. d. Heiden, J. Kuiper en H. J. Schippers, M. C. J. Meijer en A. E* Mulder, J. van Gooi en J. H. van Westerhoven, L. Jacobs en A. C. Aarden, J. S. Schreurs en H. C. van der Zalm, J. H. A. G. Bolder en C. A. van Engelen, J. Terol en C. Krikke, A. Saarloos en R. Hendriks, C. F. Schoorl en H. B, M. Smid, L. A. van Wamel en C. C. E. van der Wil ligen, D. Metz en P. M. Ockers, T. G. A. Fonville en J. J. Weustink, G. Zekveld en A. E. Lange, J. Vlam en M. H. E. Haitsma Muiier. Bevallen: 4 Aug.: W. TeijgelerNieboer, z„ 6 Aug.: W. Grasman—cle Jong, z., F. J. Kamoen Selhorst, d., 7 Aug.: E. C. Klaffde Hartog, z.. H. M. van der Veldtvan Gastelen, d. Overleden: 6 Aug.: C. M. van AsperenTuin man, 49 j., Botermarkt. Zeventienjarige jongen bij liet zwemmen te Scheveningen verdronken. Dinsdagavond ongeveer 9 uur is aan het strand te Scheveningen ter hoogte van den vuurtoren de 17-jarige M. K. uit de van Wezenbekestraat te Den Haag, tijdens het zwemmen verdronken. De jongen was bij een golfbreker in zee 'gegaan en is ver moedelijk door den sterken stroom meegesleurd. Het lijk is nog niet aangespoeld. Een vriend van hem, de 17-jarige N. H. uit de Zeezwaluwstraat die zich ook te water had begeven, kwam eveneens in levensgevaar te verkeeren, doch kon gered worden door drie burgers. Hij bekwam geen letsel en kon op eigen gelegenheid huiswaarts gaan. Dr. Tiso over de beteekenis van het Slowaaksche nationaal-socialisme. „Bereidwilligheid tot medewerking en offers." PRESSBURG, 7 Aug. (D.N.B.) In een rede voor het bestuur van de door Hlinka opgerichte Slowaak sche volkspartij heeft staatspresident dr. Tiso, als partijvoorzitter, gewezen op de beteekenis van de volkspartij van Hlinka in den strijd om de natio nale en sociale waarden van het Slowaaksche volk. De partij van Hlinka, zoo zeide Tiso, heeft het na tionalisme uit de sfeer van de romantiek tot de harde werkelijkheid van het leven gebracht en zoo na zwaren strijd in Tsjecho-Slowakije de dagen van October en Maart voorbereid. Zooals wij tot dusver nationalisten waren, zijn wij ook socialisten geweest. Wij zullen dit ook in de toekomst zijn, om dat wij een socialen Slowaakschen staat met weg neming van alle klasseverschillen willen opbou wen. Wij willen het woord van de schrift vervullen: „Een arbeider is zijn loon waard" en ons houden aan het woord van dezelfde schrift: „Wie niet werkt, zal ook niet eten". In den zin van het voorbeeld der Schrift zullen wij den afgod, het gouden kalf, verbrijzelen. Nie mand zal het daarom verrassen, dat wij in dezen geest met nieuwe aansporingen komen, die volledig in overeenkomst zijn met onzen ouden christelijk- socialen geest. Zoo zal bij ons bijv. een gezonde ver deeling van de winst, van het in handel en in dustrie belegde kapitaal worden ingevoerd. Voor den bezitter van het kapitaal zal de onderneming in de toekomst hoogstens tien procent winst opleveren. Voorts zullen wij alle productieve krachten aan het werk zetten en de noodige maatregelen nemen om die werkloosheid volledig uit den weg te ruimen en passende loonen te kunnen invoeren. Vooral echter staan wij voor de historische taak van de ariseering. Bereidwilligheid tot medewerking en of fers, dat is de beteekenis van het Slowaaksche na tionaal-socialisme, aldus besloot dr. Tiso. Jongeman verdacht van poging tot drievoudigen moord. Officier eischt vrijspraak. Een hoogst onevenwichtige jongeman, nauwelijks meerderjarig, stond voor een zeer ernstig feit te recht voor de vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank: poging tot een drievoudige moord n.l. op zijn moeder, zijn broer en zijn zuster. Oogenschijnlijk zag de zaak er ernstiger uit dan zij was. De opzet stond naar het oordeel van den officier niet vast en het middel een vergif was volgens den deskundige dr. C. J. van Ledden Hulsebosch ondeugdelijk geweest, zoodat het O.M. vrijspraak requireerde en het jongmensch onmid dellijk in vrijheid werd gesteld. De jongeman, die het grootste deel van den tijd werkloos is, treedt zoo nu en dan als liedjeszan ger in derderangs cafétjes op en een van zijn „num mers" bestond uit een „spookhistorie". Hij wreef zich dan in met een vette substantie, zoodat zijn ge zicht in het donker een zwak licht uitstraalde. Een likje van dit goed, waarin phosfor was ge mengd, deed hij op zekeren dag in de theepot van het gezin. Zelf liep hij naar de politie om te ver tellen, dat hij zijn familie had vergiftigd. Aanvankelijk had de jongen tegen de politie ge zegd. dat hij wel de bedoeling had gehad om zijn familie te vergiftigen. Hij werd thuis getreiterd en het eten vond hij niet lekker genoeg. Een en ander was voor hem reden om zijn geheele familie uit den weg te ruimen. Vandaag ter terechtzitting, legde hij een andere verklaring af: „Ik wilde niemand kwaad doen, maar op die manier hoopte ik uit «huis te komen, zoodat ik zelfstandig steun zou krijgen." Dr. F. Grewel bracht een psychiatrisch rapport uit. Verd. is licht verminderd toerekeningsvatbaar. De moeder van den jongeman schetste hem als een lastig mensch, hij werkte weinig en als hij iets verdiende gaf hij niets af. Zij had de thee even geproefd en nadeelige ge volgen had zij niet ondervonden. De officier van justitie mr. P. Kiene was het niet met den deskundige eens, dat hier van een absoluut ondeugdelijk middel moet worden ge sproken. Wel is er twijfel of verdachte inderdaad den opzet heeft gehad om te dooden. Hij is een zwakke mislukkeling, die geen lust in werken heeft en die zich op deze wijze aan het gezinsver band wilde onttrekken. Spr. vorderde vrijspraak. De verdediger mr. L. J. Frankenhuis was van oordeel, dat in het concrete geval wel degelijk van een ondeugdelijk middel moest worden gesproken, zoodat verd. reeds op dien grond moet worden vrij gesproken. Evenmin staat vast dat verd. het voornemen had om te dooden. Het verzoek tot invrijheidstelling wees de recht bank toe. Vonnis 20 Augustus. Drie jaar gevangenisstraf wegens doodslag op pasgeboren kind. De rechtbank te Zutfen veroordeelde vandaag een dienstbode uit Deventer wegens doodslag tot drie jaar gevangenisstraf. Zij had haar pas geboren kindje met een bandje om den hals geworgd en bet daarna in een emmer water geworpen. DE FRANSCHE OOGST. VICHY 7 Augustus (U. P.). De Fransche ministerraad heeft gisteren onder Pétain vergaderd ter bespreking van den economischen toestand des lands. Bijzondere maatregelen zullen worden geno men om den oogst tijdig binnen te halen. O.a. zullen gedemobiliseerde soldaten bij het oogsten te werk worden gesteld. Het symbolische Spaansche stads bestuur van Gibraltar. Wacht op vervulling van eeuwenoud verlangen. MADRID 7 Augustus (D. N. B.) Het blad Iir- formaciones geeft den inhoud weer van een bood schap van den „symbolischen Spaanschen burge meester van Gibraltar" aan generaal Franco. Het symbolische stadsbestuur van de vroegere Spaansche vesting blijft sinds den 4en Augustus 1704, den dag der bezetting van Gibraltar door de Engelschen, te San Roque in de buurt van Gibral tar. In de boodschap wordt o.a. gezegd: het sym bolische stadsbestuur volgt met vurige gevoelens de huidige gebeurtenissen, die de vervulling van een nationaal eeuwenoud verlangen tot doel hebben Moge de dag niet ver meer zijn. zoo sluit de bood schap, waarop het symbolische stadsbestuur van Gibraltar zijn stoffelijk eigendom in bezit kan Inenten. maar tevens een uiterst NUTTIG boekj'e. Dat is door E. E. DONKHEIDPEEREBOOM. Verkrijgbaar in den boekhandel en bij de kantoren van Haarlem's Dagblad. VELSEN Aantal werkloozen daalt gestadig. Het aantal werkloozen, dat Zaterdag 27 Juli 1544 bedroeg, was Zaterdag 3 Augustus gedaald tot 1403. Deze vermindering was deels te danken aan een ruimere uitzending naar de werkverschaf fingen. Het aantal in een gesubsidieerde werkver schaffing geplaatste werkloozen bedroeg j.l. Za terdag n.l. 728, tegen 675 op 27 Juli. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg 2053 tegen 2201 op 27 Juli. Ingeschreven waren 283 (270) bouwvakarbeiders, 181 (198) metaalbe werkers, 24 24) houtbewerkers, 24 (29) landar beiders. 230 (246) havenarbeiders. 271 (323) vis- schers, 67 (57) kantoorbedienden, 686 (750) losse arbeiders 287 (304) arbeiders in overige beroe pen. Verder waren ingeschreven 105 (86) mannen onder 18 jaar. 36 (36) vrouwen boven en 22 (18) vrouwen onder 18 jaar. In een gesubsidieerde werkverschaffing waren geplaatst 78 (79) bouwvakarbeiders. 49 (42) me taalbewerkers, 7 (6) houtbewerkers, 14 (13) land arbeiders. 78 (64) havenarbeiders, 120 (112) vis- schers, 297 (286) losse arbeiders en 85 (73) arbei ders in overige beroepen. - Jongetje aangereden door een tandem. In de Corverslaan is het 8-jarig zoontje van den heer G., wonende alhier, aangereden door een tandem, bestuurd door den 20-jarigen A. te Rot terdam. De jongen holde geheel onverwacht uit een zijstraat komende, den rijweg op, zonder op het verkeer te letten. Bij de botsing brak de jongen een been. Hij werd overgebracht naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. BEVERWIJK De kostelooze belastingmerken. Ruim 1400 aanvragen. Van de gelegenheid om een aanvraag in te dienen voor het bekomen van een kosteloos rijwielbelas- tingmerk is een zeer druk gebruik gemaakt. In totaal zijn niet minder dan ruim 1400 aan vragen ingediend. Vorig jaar werden ongeveer 1200 aanvragen in behandeling genomen. HALFWEG WATERPOLO HALFWEG—D.W.R. IV (4—1). D.W.R. 4, dat tot nu toe ongeslagen aan het hoofd van afdeeling II van Kring Haarlem stond, heeft Dinsdagavond tegen Halfweg een 4—1 nederlaag geleden. Na heftige aanvallen van Halfweg kan rechtsbuiten Frankfort zijn club de leiding geven. (1—0). Voor de rust scoort de middenvoor Griffioen een fraai doelpunt. (20). D.W.R. kan na een misverstand bij Halfweg een doelpunt scoren, waarna direct de rust komt. (21). Onmiddellijk na de hervatting onderneemt Half weg een verrassenden aanval, dien Van Schie met een fraai doelpunt besluit. (31). Frankfort scoort het vierde doelpunt, zoodat Half weg met 41 wint. Halfweg, D.W.R. en H.V.G.B. hebben nu ieder twee verliespunten en vormen de kopgroep van af deeling II. VOGELENZANG HENGELWEDSTRÏJD. De Vogelenzangsche Hengelaarsvereeniging „Nooit Gedacht" hield op uitnoodiging \an de „Vroegte wint" een revanche wedstrijd op witvisch in de Leirtschevaart tusschen de Bartebrug en Kalkhoven- brug. ..Nooit Gedacht" wist iipslag te leggen op dsn eersten prijs met 192 stuks. De V. W. 2e prijs met 96 stuks. „Held van den dag" was A. Stjjnman met 42 stuks. HEEMSTEDE „EXCELSIOR" JUBILEERT. Zaterdag 10 Augustus zal het 15 jaar geleden zijn dat eenige gemeenteambtenaren besloten tot op richting van een fanfarecorps, uitsluitend bestaande uit ambtenaren en arbeiders in de gemeentelijke bedrijven. .Excelsior" was al vrij spoedig populair. Onder de beproefde leiding van den heer R. van 't Hoff deed het zich al spoedig hooren, het eerst na enkele maanden bij een serenade aan den beschermheer, burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn, wat tot nu toe nog steeds herhaald wordt. Twee jaar na de oprichting werd zoowel in Gouda als in Huizen een 2e prijs behaald in de 4e afdee ling, en in Huizen werd zelfs al een le prijs behaald in den marschwedstrijd. Was de animo bij de oprichting onder het ge- meentepersoneel vrij groot, al spoedig bleek dat voor de levensvatbaarheid ook andere leden moesten aangenomen worden. En dan komt er een bloei periode. In 1929 werd de 3e afdeeling bereikt, in 1932 de tweede, in 1933 de eerste. In 1934 werd in Beemster in de afdeeling uitmuntendheid een le prijs behaald en in datzelfde jaar ging men naar Duivendrecht waar in de eereafdeeling een le prijs werd behaald. Toen kwam er een kleine inzinking, omdat de schitterende geest die er steeds onder de leden geheerscht had, wat verflauwde. Dank zij echter de vasthoudendheid van het bestuur, waar van de heer E, van Pel de eerste 5 jaar secretaris was en de laatste 10 jaar voorzitter, kon men de in zinking te boven komen, en is de vereeniging nu weer kerngezond. Werd in 1937 in de eereafdeeling te Baarn slechts een 2e prijs en in 1939 te Putten in.de aid. uitmun tendheid eveneens een 2e prijs behaald, nu in Haar lem in de le afdeeling viel aan „Excelsior" weel een le prijs ten deel. In totaal werden in de diverse afdeelingen 8 eerste prijzen en 7 tweede prijzen veroverd in de concertwedstrijden en in de marschwedstrijden 11 eerste en 3 tweede prijzen. „Excelsior" heeft zich vooral ook populair ge maakt door het zich steeds beschikbaar stellen voor feestelijke gelegenheden en het opluisteren van collectes, waarvoor nimmer tevergeefs een beroep op het corps werd gedaan. De tegenwoordige voor zitter, den heer E. v. Pel, een der oprichters is de eenige die al die jaren „Excelsior" ttouw is ge bleven. De vereeniging telt thans 34 werkende leden en is dus voor uitbreiding vatbaar. De eerste directeur, den heer R. van 't Hoff heeft het meerendeel der jaren den dirigeerstok gehan teerd, slechts korten tijd had de heer Toorenbeek de leiding, maar moest door positieverbetering de leiding overgeven aan den heer J. Oomes. Aanvan kelijk was het de bedoeling het jubileum te vieren met een solistenconcours, maar daarvan is thans door de tijdsomstandigheden afgezien. Moge „Excelsior" in de komende jaren weer tot grooteren bloei komen. GOUDEN JUBILEUM IN HUIZE „ST. BAVO" Donderdag 15 Augustus zal de Eerw. zuster Ildefonsa in Huize St. Bavo haar gouden professie- feest vieren. In 1866 geboren, deed zij haar intrede op 15 Augustus 1890 als religieuze in het Moederhuis te Steenbergen. Kort na haar intrede werd zij werkzaam in het R.K. Ziekenhuis St. Elisabeth gesticht te Ouden- bosch en daarna in het R.K. Weeshuis St. Jacobs- gesticht te Dordrecht. In 1913 werd Zr. Ildefonsa overgeplaatst naar Huize St. Bavo te Heemstede, waar zij speciaal belast werd met de zorg voor ouden van dagen, welke moeilijke taak zij nog steeds vervult en waarbij zij zich zoowel onder de ouden van dagen als hun familieleden zeer bemind heeft gemaakt. Op 15 Augustus zal er van 11 uur tot half 12 receptie zijn voor de bewoners van het huis, ter wijl er verder den geheelen middag voor de velen die Zr. Ildefonsa in den loop der jaren bij hun be zoeken aan de ouden van dagen hebben leeren kennen en hoogachten, gelegenheid zal zijn haar persoonlijk te komen feliciteeren. SANTPOORT VOCAAL CONCERT. Dinsdagavond werd in het Rijkenspark een con cert gegeven, waaraan medewerkten „Vox Huma na" van hier, „Spaarndam's Gemengd Koor" en de Chr. Zangvereeniging „Bennebroek". alle staande onder leiding van Henk Arisz. De belangstelling voor dit concert was zeer groot en we zijn er van overtuigd, dat niemand zich zijn gang naar 't Rijkenspark zal beklaagd hebben, want over 't geheel heeft men van de goede prestaties der koren afzonderlijk, alsook van hun gezamenlijk optreden kunnen genieten. Was er een prijs te vergeven geweest voor het beste ensemble-zingen, wat ons betreft was deze ten deel gevallen aan „Spaarndam's Gemengd Koor" De beide andere koren toch hadden het ietwat met de muzieknis aan den stok bij „Vox Humana" bijv. domineerden de bassen te veel waardoor niet altijd een geheel werd verkregen. Het minst viel dit op in „O, Bone Jesu" van Palestrina, dat heel mooi door „Vox Humana" werd gezongen en in „Sicut Servus", dat „Bennebroek" verdienstelijk ten gehoore bracht. „Vox Humana" had voorts nog een compositie van haar verscheiden directeur Joh. Brands op 't programma staan nl „Da Pace Domine". Dal dit nummer met een volledige overgave werd gezongen, ligt voor de hand. Van „Spaarndam's Gemengd Koor" kregen we een mooie vertolking van „Domine salvum fac" te hooren. De zang der kleine Spaandamsche schare imponeerde het groote aantal luisteraars blijkbaar dusdanig, dat het teere „Wiegeliedje" van Schubert onder doodsche stilte werd aangehoord. Tenslotte traden de drie koren gezamenlijk op. De massale zang klonk prachtig in de avondstilte. Vooral „Vrede" van Kools, dat oprees als een mach tige bede, liet niet na indruk te maken. Tenslotte een compliment aan het adres van het publiek, dat rustig geluisterd heeft. „VERGEET-MIJ-MET-DAG". Heden is alhier ten bate van de ruim 500 lijders aan vallende ziekte, die in de stichting .Meer en Bosch" te Heemstede en „Bethesda-Sarepta" te Haarlem verpleegd worden een bloempje.sdag ge houden. waarop een vergeet-mij-nietje tekoop is aangeboden. PERSONALIA. Onze plaatsgenoote, mej A. Bakker slaagde op het examen van de Alg. Ned. Mode Vakschool Vereeniging te Haarlem als costumière. BLOEMENDAAL PERSONALIA. Mej. M. C. Dyserinck te Aerdenhout is te Utrecht geslaagd voor Engelsch M.O. A. IJMUIDEN Vischaanvoer blijft nog zeer beperkt. Goede prijzen voor Deensche visch. Het feit, dat verleden week een Deensche kotter met visch, bij de Nederlandsche kust gevangen, de haven binnenkwam heeft misschien bij enkele visch- koopers de hoop doen leven, dat het spreekwoord: als er een schaap over den dam is. volgen er spoedig meer, bewaarheid zou worden. Maar de hoop is tot nu toe ijdel gebleven. Geen enkele Deen heeft het voorbeeld van de E 19 gevolgd en rechtstreeksche aanvoer uit zee heeft dan ook niet meer plaats ge vonden. Maar de Denen zorgen er den laatsten tijd toch nog trouw voor, dat er wat visch in IJmuiden komt. Het is niet veel, maar die vischkoopers, die wat „goede" afnemers hebben, kunnen nog wel een paar kistjes bemachtigen, terwijl ook de Amsterdammers tot de geregelde koopers behooren. Veel zal er niet aan verdiend worden, want er worden enorme prij zen besteed; kabeljauw, schelvisch, schol en bot zijn geregeld boven de 25 cent per pond en ook voor net beetje haring, dat er komt worden even hooge prij zen betaald. De haring wordt deels gerookt, deels gezouten en daar door komt het, dat liefhebbers van zeebanket ondanks dat de haringvisscherij dit jaar geheel tot stilliggen is gedoemd, toch nog een nieuwe haring kunnen bekomen, al is dit dan ook niet de zoo gerenommeerde „Hollandsche Nieuwe". De haring blijkt zich behoorlijk voor het zouten te leenen, maar toch behoef je geen fijnproever te zijn om te kunnen constateerën, dat het geen echte fijn Noordmaatjes zijn. De eenige haven, waar nu nog Noordvisch recht streeks uit zee wordt aangevoerd is Scheveningen, waar een aantal botters er geregeld op uittrekt om te trachten, onder de kust wat visch te bemachtigen. Het levert heel weinig op en wat er wordt aange voerd is niet veel meer dan puf, die echter, bij ge brek aan beter, duur betaald wordt. Tong en tarbot brengen ongeveer f 2 per kilo op, een prijs, die alleen de hotels kunnen besteden. De beste resultaten schijnen nog de garnalenvisschers te behalen en daarom is het dan ook niet te verwonderen, dat het aantal garnalenbooten zich gestadig uitbreidt. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat de garnalenvisschers ook in IJmuiden binnen afzienbaren tijd een kansje krijgen. Voor de garnalenvisschers is het niet zulk een groot bezwaar, dat ze dicht onder de kust moeten blijven en ze zouden graag in IJmuiden willen markten, want IJmuiden ligt veel dichter bij Am sterdam en de oude visschersplaatsen aan het IJsel- meer en daar wonen de grootste afnemers van garnalen. Het IJselmeer laat ons dit jaar anders leelijk in den steek. Waar blijven die groote hoeveelheden snoekbaars van verleden jaar? Ze zouden dit jaar bijzonder welkom zijn, maar er schijnt heel weinig gevangen te worden. In IJmuiden is de aanvoer althans zeer gering. Er komt geregeld zoetwater- visch aan de markt, maar de animo daarvoor is niet groot, hetgeen duidelijk blijkt uit de prijzen, die ervoor betaald worden. Snoek, de koning der zoet- watervisch brengt in den regel niet meer dan ide helft op van wat er voor een doodgewoon scholletje wordt betaald. Voor 1 K.G. schar wordt evenveel betaald als voor. 4 K.G. voorn en bot is altijd nog tweemaal zoo duur als baars. Wat zouden velen niet willen geven voor een ge bakken scharretje! Marktberichten en besommingen. Deensche consignatieprijzen: Groote schelvisch f 29—f 24, middel schelvisch f 25. kleinmiddel schelvisch f 27f 23, kleine schelvisch f 22f 18, kabeljauw f 30f 25, gullen f 20f 19.50, koolvisch f 16.50, makreel f 20.50f 17.50. kleine schol f 32.50—f 25.00, schar f 18.20—f 14.00 bot f 27.00— f 22.50, alles per 50 kg. Tongen f 1.80f 1.35 per kg. Zoetwatervisch: Snoekbaars 6458 c., snoek 27 c., zeelt 18 c„ blei 1817 c„ baars 27 c„ paling 50 c., alles per kg. ZANDVOORT ERNSTIG ONGEVAL. Op den hoek van den Hoogeweg en de Zuider straat had een ernstig ongeval plaats. Een 14-jarig meisje kwam met haar fiets uit de Zuiderstraat rij den en lette waarschijnlijk niet op het verkeer dat van den Hoogeweg kwam. Het gevolg was, dat zij werd aangereden door een vrachtwagen. Hevig bloe dend werd het bewustelooze meisje naar de wo ning van Dr. C. A. van Fraassen overgebracht, die zeer ernstige verwondingen aan de beenen en een zware hersenschudding constateerde. Per auto werd het meisje later naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. OPENLUCHTCONCERT. Dinsdagavond gaf de Zandvoortsche Muziekkapel, onder leiding van den heer R. van 't Hol'f, op het Tramplein een concert. Er bestond groote belang stelling voor deze openluchtuitvoering. De trams zijn van het Plein tc Den Haag verdwenen en het eindpunt van de „Delftsche" en „Leidsche" is verlegd naar de Houtmarkt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8