Haarlem's Dagblad C V Spanje aan den vooravond van den strijd? Kinderschoenen. De straatverlichting. Zingende opbouwdienst ActiheCen- 58e JAARGANG No. 17527 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Potulrrflao; 8 'Augustus 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek MADRID. 8 Augustus. Het Phalangistische blad „Ariba" schrijft, dat Spanje eerst neutraal was, vervolgens niet „oorlogs" voelend en thans aan den vooravond van den strijd staat. Het blad doet vervolgens een feilen aanval op Engeland. (United Press). Frontbericht van het D. N. B. 30.000 Ion Engelsche scheepsruimte tot zinken gebracht. BERLIJN, 7 Aug. (Frontbericht van het D.N.B.) De Duitsche marine kon in overzeesche streken haar actie met succes voortzetten. Er zij aan herinnerd dat reeds eenigen tijd gele den is gemeld, dat verscheidene schepen met kost bare lading als prijs Duitsche havens waren bin nengebracht. Eenige dagen later kon het Duitsche legerbericht mededeelen dat de op den vrijen Oceaan opereerende eenheden der Duitsche vloot talrijke schepen van den vijand tot zinken hadden gebracht. Vandaag wordt wederom de vernietiging van 30.000 ton vijandelijke koopvaardijscheeps- ruïmte gemeld. Deze successen zijn te opmerkelijker, daar de in overzeesche streken opereerende Duit sche oorlogsschepen geenerlei steun van bases er havens hebben. Zij kunnen om den vijand geen aanwijzingen over hun verblijf te verschaffen zelfs geen neutrale havens aandoen voor het aan vullen van hun voorraden levensmiddelen en brand stof. Voorts moet men er rekening mede houden, dat alle Britsche koopvaarders gewapend zijn, dus met de mogelijkheid van sterken tegenstand. De bedrijvigheid van de luchtmacht was op 7 Augustus betrekkelijk gering. Niettemin kon zij ook gisteren weer zeer opmerkelijke successen be halen, aan de oost- zoowel als aan de westkust der Britsche eilanden. Het vliegveld van Tynemouth ligt aan de mon ding van de Tyne, niet ver van de belangrijke Noordzeehaven New-Castle, de vliegtuigfabrieken van Vickers Armstrong liggen in Chester ten zui den van Liverpool, aan de Dee, die in de Iersche Zee uitmondt. Swansea, waar installaties der Brit sche wapenindustrie met succes zijn gebombardeerd, ligt aan den noordelijken oever van het kanaal van Bristol in Wales. Inschrijving op Engelsche oorlogs- leening dalende. LONDEN. 8 Augustus (D.N.B.) De „Daily Mail" meldt, dat Sir Robert Kinderley zich er over beklaagt, dat op de Engelsche oorlogslee- ning niet voldoende wordt ingeschreven. Het we- kelijksche inschrijf resultaat is gedaald tot •10.400.000 pond, na aanvankelijk 16 millioen 'pond bedragen te hebben. Het blad ziet daarin de bevestiging dat het land zich den ernst van den toestand nog niet bewust is. Senator Walsli: Mijn eersfe plicht is de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Geen torpedojagers naar Engeland? WASHINGTON, 8 Augustus (D.N.B.) De democratische senator Walsh, voorzitter der ma rinecommissie van den senaat, heeft aan een ver tegenwoordiger van de New York Journal American verklaard, het voorstel van generaal Pershing, om vijftig Amerikaansche torpedoboot jagers aan Engeland te verkoopen, met alle kracht te zullen bestrijden en dat de uitvoering van dit voornemen een „duidelijke oorlogshandeling" zou beteekenen. Walsh daarentegen beschouwt het als zijn eerste plicht de Vereenigde Staten buiten dezen oorlog te houden, hetgeen ook de wil is van de meerder heid van het Amerikaansche volk. De minister van marine, Knox, verklaarde gis teren aan journalisten in antwoord op een vraag of de Ver. Staten torpedojagers aan Engeland zou verkoopen, dat dit een aangelegenheid is van het congres LEWIS OVER DE GEVAREN VOOR AMERIKA. De voorzitter van het Committee of Industrial Organisation, John Lewis, heeft gisteren voor ver tegenwoordigers van arbeiders te Denver verklaard, dat de Ver. Staten van buiten af door geen enkelen vijand bedreigd worden. Het eenige gevaar, aldus Lewis, dat de regeering der Ver. Staten inwendig bedreigt is, het vertrouwen te verliezen van de Amerikaansche bevolking, naar welker stem de Amerikaansche regeering niet wil luisteren. Zoo lang de regeering met de wenschen der burgers betreffende arbeid, huis en veiligheid rekening houdt, heeft zij geen dienstplicht noodig, want alle burgers zouden zulk een regeering vrijwillig ver dedigen. THOMAS OVER DE AMERIKAAN SCHE POLITIEK. De socialistische candidaat voor het president schap Norman Thomas heeft in een rede voor stu denten der Columbia universiteit verklaard, dat het streven der Vereenigde Staten zich in internationale j aangelegenheden voor te doen als de „Goddelijke voorzienigheid", hun waarschijnlijk het verlies der vriendschap berokkend heeft van de meeste landen in Europa en Azië. De buitenlandsche politiek der regeering Roosevelt gaat van de verkeerde ver onderstelling uit, dat de Vereenigde Staten zoowel de wijsheid als de macht bezitten overal ter wereld een soort „Goddelijke rol" te spelen. Als wereld- j kruisvaarder gelooft de Amerikaansche regeering overal het recht te moeten laten gelden, en recht is naar hun opvatting datgene wat met de han- delsbelangen der Vereenigde Staten overeenkomt. Daarentegen meende Thomas, dat de Vereenigde Staten dankbaar moeten zijn voor hun bijzonder gelukkige geografische en historische positie, zich i aan hun innerlijke taak moeten wijden en moeten probeeren een democrati® van de daad te zijn. 1 Ook geen graan uit Argentinië naar Frankrijk. Londen stak weer een spaak in het wiel. BUENOS AIRES. 8 Aug. (D.N.B.Drie Griek- sche schepen met graan uit Argentinië voor Frankrijk zijn op 3 Augustus niet naar Marseille vertrokken, zooals oorspronkelijk het voornemen was. De lading staat op rekening van de Fran- sche regeering. die hier door bemiddeling van haar ambassade en van de diplomatieke vertegen woordiging der Vereenigde Staten de Engelsche ambassade ervan in kennis had gesteld, dat het graan uitsluitend voor de verzorging der Fran- sche bevolking in de door den oorlog geteisterde gebieden bestemd was. Daar aanvankelijk van Engelsche zijde geen bezwaar gemaakt was, kon den de noodige voorbereidingen voor het inladen van het graan en het vertrek van de schepen ge troffen worden. De Engelsche consul-generaal te Buenos Aires heeft inmiddels den scheepskapi tein rechtstreeks eenige uren voor het voorgeno men vertrek meegedeeld, dat het Londensche blokkadeministerie op zijn aanvrage de goedkeu ring geweigerd had. De schepen moesten er dus op rekenen onderweg door Britsche zeestrijd krachten te worden aangehouden. Daarop werd van het vertrek der schepen afgezien. Engeland's politiek. Meening van de „Diplomatisch-politische Korrespondenz". Het D.N.B. meldt: De „Deutsche Diplomatisch- Politische Korrespondenz" schrij'ft het volgende: „In Engeland heeft men geruimen tijd de bevol king met het uitblijven van elk succes en over het lijden van de zwaarste nederlagen probeeren te troosten door haar voor te houden dat de tijd voor de Britsche zaak werkt. Eerst was het de uitput tingsoorlog, die z.g. Duitschland langzaam maar ze ker op den bodem zou dwingen, clan weer was het de verwachting dat een „deus ex machina", in den vorm van een nieuwen bondgenoot, Engeland uit een pijnlijken noodtoestand zou bevrijden. Het te gendeel is tot dusver gebeurd. De dagelijksche suc cessen der Duitsche oorlogvoering in de lucht en ter zee bewijzen duidelijk aan welke zijde de uitput ting juist op de vitaalste gebieden onverbiddelijk voltrokken wordt. Ook op 't gebied der buitenland sche politiek heeft de tijd geenszins ten gunste van Engeland gewerkt. Moskou heeft kort geleden zijn standpunt doen hooren, in het Verre Oosten heeft de Britsche zucht tot samenzweringen geleid tot een zware belasting van de betrekkingen met de groote mogendheid van die ruimte. En al zijn ook dezelfde intriges op het Westelijk halfrond in zooverre niet zonder succes gebleven dat zij inderdaad hebben geleid tot actie, die in een bepaalde richting zooals een uiterst toonaangevende instantie dit uit drukte het „karakter van wreede dwaasheden" heeft aangenomen, deze maatregelen zijn toch tot dusver niet anders dan dat zij een doeltreffende ver dediging „tegen onbekenden" mogelijk moeten ma ken. Al deze feiten ontgaan natuurlijk niet aan dege nen, die zorg moeten dragen voor de goede stem ming onder de Engelsche bevolking en bij de over gebleven rest van het vreemdelingenlegioen. Daarbij worden echter zware eischen gesteld aan hun verbeeldingskx-acht en een zeker, reeds lang voorbij verleden, moet met suggestieve middelen weer als werkelijkheid voor oogen worden getoo- verd. Nadat sedert eenigen tijd behalve.de Negus ook Benesj en zijn aanhang weer tot grootere activi teit zijn opgeroepen, meende men in Engeland door een soortgelijk verdrag met de „republiek Polen" behalve de nog aanwezige Poolsche vrijwilligers ook de stemming in het land weer tot nieuwe waarde te brengen. Een bijzonder stukje werd gespeeld met de Fransche marionet, die op de gedachte kwam te land en te water naast de driekleur ook de Roode Kruisvlag van Lotharingen, die ook Jeartne d'Are voor zich uit had laten dragen, te doen wapperen. De „Diplo" merkt hierbij op, dat het vaandel van de Maagd van Orleans en de vlag van Lotharingen historisch en heraldiek geen enkel verband met elkaar houden. Het geheel is des te grotesker wan neer men bedenkt dat de Maagd van Orleans haar vaandel droeg van overwinning tot overwinning op de Engelschen, terwijl de vlag van Lotharingen in den loop van eeuwen door talrijke Duitsche herto gen van dit land tegen Frankrijk in het veld werd gedragen. Frankrijk trok zelfs het Lotharingsche wapen onder zijn koningen in en beschouwde onder de republiek zelfs het begrip van het Lotharingsche landschap als iets. dat vernield moest worden. Met zulke fantastische denkbeelden, hoe paradoxaal en onjuist zij in hun innerlijk ook mogen schijnen, moet dus het moreel van het Engelsche volk en van zijn geëmigreerde trawanten opgehouden worden. Ook deze droomen zullen in de ruwe werkelijkheid hun einde vinden". 'T WORDT NL 'S NACHTS GEVAARLIJK OP STRAAT. Weer twee mannen te water geraakt. Zij, die vroeger wel eens mopperden dat er des nachts in de een of andere wijk te weinig straat lantaarns brandden, zullen thans, nu de nachten lan ger worden en de geheele stad in het duister ligt, stellig wel verlangen, dat die lantaarns weer konden schijnen, want het wordt gevaarlijk op straat. Voor al in den afgeloopen nacht was de duisternis tus- schen de huizen zóó dicht, dat men geen hand voor de oogen zien kon. In Haarlem zijn dan ook weer een paar ongeluk ken gebeurd. Te twaalf uur vannacht is een 41- jarige voetganger, die uit de Kamperstraat kwam en die blijkbaar op den rijweg liep (anders zou hij wel gemerkt hebben dat hij van het trottoir ge raakt was) in het water van den Kampersingel ge- loopen. Hij moet wel zeer in gedachten verdiept zijn geweest, want eer men daar aan den waterkant komt, moet men eerst een vrij hoog trottoir afstap pen; bovendien staan tegenover ae Kamperstraat een transformatorhuisje van het G.E.B.. een rich ting-aanwijzer en een boom. Gelukkig kon de man zwemmen. Met behulp van een burger kon hij on gedeerd weer op den wal komen waarna hij door een politie-agent naar zijn woning werd gebracht. Toen diezelfde politie-agent een uur later op de Kruisbrug surveilleex'de, hoorde hij hulpgeroep bij het donkere water van de Nieuwe Gracht. Hij pakte snel den reddingshaak van de brugleuning en liep in de richting van de Nassaubrug, waar hij eenige menschen zag, die bezig waren te trachten eveneens met behulp van een reddingshaak een man uit het water te hijschen. Dit ging wegens de dikke duister nis met veel moeilijkheden gepaard. Met vereende krachten ging men nu met twee reddingshaken en met een dreg van een bewoner van het Nassauplein aan het werk; na eenige vergeefsche pogingen mocht het eindelijk gelukken, den drenkeling op den hoo- gen wal te krijgen. Er werd een dokter ontboden, die geen levensgevaar aanwezig achtte, zoodat geen gebruik behoefde te worden gemaakt van de hulp van leden van den Ongevallendxenst en van een zuurstof-apparaat. De man werd per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. Toen zijn toestand het vanmoi'gen toeliet om hem te hooren, bleek het dat hij op den Orionweg woont. Verder kon hij alleen maar mededeelen, dat hij in het donker met zijD fiets in het water was gex-eden. Zijn toestand ver wekt geen zorg. De politie is vanmorgen naar het rijwiel gaan dreggen. De grootste voorzichtigheid zij aanbevolen! De maximum-snelheid te Haarlem. Een toelichting op de nieuwe bepalingen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat er door den Rijkscommissaris nieuwe snelheidsgrenzen voor het verkeer in ons land zijn vastgesteld. De bijzon derheden daarover werden nog beschreven in ons vorig nummer. Personen-auto's en motorfietsen mogen in bebouwde kommen niet sneller dan 40 K.M. en daarbuiten niet sneller dan 80 K.M. rijden, andere auto's daarbuiten niet meer dan 60 K.M. Maar daarbij is nog de bepaling gemaakt, dat de lagex'e maximum-snelheden die in bepaalde ge meenten bestonden gehandhaafd blijven. Daarom hebben wij onderzocht hoe de toestand thans te Haarlem is geworden. Jaren geleden werden de maximum-snelheden voor Haarlem als volgt vastgesteld: 20 K.M. in de oude binnenstad (dus tusschen de singels) en K.M. voor het overige gedeelte der gemeente. Ver leden jaar zou er een nieuwe Wegenwet gekomen zijn, waai'bij voor alle gemeenten, dus ook voor Haarlem, een maximum-snelheid zou worden in- gevoerd van 45 K.M. (eerst was 50 K.M. aange nomen, maar dit cijfer is toen alsnog verlaagd) Er is evenwel niets gekomen van de invoering van die nieuwe Wegenwet. In de praktijk is de toestand te Haarlem toen zoo geworden dat de oude bepa lingen over de maximum-snelheid zijn blijven be staan, maar zij werden soepel toegepast. In den regel werd slechts opgetreden als de auto-bestuur der of motoi'fietser zóó snel reed, dat veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht werd. Door de invoering van de nieuwe maximum- ;nelheidsbepalingen zal te Haarlem dus practisch niet veel veranderen. Wie zoo snel rijdt dat de vei ligheid van het verkeer in gevaar gebracht wordt kx-ijgt een bekeuring en in elk geval mag niet sneller gereden worden dan 40 K.M. in het uur Practisch behooren alle wegen in deze gemeente tot de bebouwde kom. Alleen enkele kleine stuk ken weg vallen daarbuiten, bijvoorbeeld een stukje van den Spaarndammerweg, maar in de praktijk heeft dit weinig te beteekenen. Men ziet hieruit dat in Haarlem dus in geen ge- zal ïxiet grooter snelheid dan 40 K.M. gereden mag worden, terwijl men ook bekeurd kan worden als men veel minder rijdt, maar toch nog de veilig heid van het verkeer in gevaar brengt. Dit laatste geldt natuurlijk in het bijzonder tijdens de avond uren en 's nachts, nu de straatverlichting tot een minimum beperkt is. (Kinderschoenen tot en met maai 23 zullen voortaan zonder bon te krijgen zijn.) Hoewel ik op bescheiden voet moet leven, Is die gelukkig niet zoo klein gebleven, Dat 'k nog steeds in maat drieëntwintig kon; Ik ben den kinderschoenen lang ontwassen, Om dat te weten, hoef ik niet te passen, Ik heb geen maat voor schoenen zonder bon. Mijn eigen kroost is ook boven de jaren, Waarop die kleine maten passend waren, Maar toch heeft dit bericht me zeer verheugd; Men wil geen hindernissen en geen lasten Opwerpen voor de toch al weinig vaste Aarzlende stappen van de prille jeugd. Het is belangrijk, naar u toe zult geven, Belangrijker dan ooit zelfs, dat een leven Al stevig in de kinderschoenen staat; Opdat het zich het best kan voorbereiden Op welke loopbaan, ook voor later tijden, Als kracht en voet gegroeid zijn in formaat. P. GASUS. De afwerking van het Leidsche stadhuis nadert haar voltooiing. Plaats een GROENTJE in HAAR LEM'S DAGBLAD. Dat is een oude leuze, maar een beproefde, die altijd goed blijft. Alleen wegdehverlichting toegestaan. De straatverlichting in de komende winter maanden is een moeilijk probleem. De rijksin spectie voor de Luchtbescherming in Den Haag houdt zich daarmee reeds eenigen tijd bezig. Met de Duitsche autoriteiten wordt zoo meldt de Telegraaf hieromtrent nauw overleg onder houden en de betreffende gemeentebesturen zul len, om zooveel mogelijk eenheid te kunnen be trachten hieromtrent voorschriften ontvangen. Het zal in de komende wintermaanden niet zoo worden, dat iedere straat verlicht zal worden. Wel zal men op de gevaarlijkste punten, op de knooppunten van het verkeer, bij kruisingen van tram- en spoorwegen en in de buurt van watex-wegen een verlichting van richtlampen aanbrengen, doch zoodanig, dat deze lichten bin nen den maximumeisch blijven, dat zij van 500 meter hoogte niet zichtbaar zijn. De maatregelen, welke voor de verlichting zul len worden genomen, zullen alle aan dezen eisch moeten voldoen. De nieuwe verlichting zal door de inspectie van de Luchtbescherming worden gekeurd. Naar de rijksinspecteur van de Luchtbescher ming, de heer A. van Batenburg aan de Tele graaf nog mededeelde, moet de verlichting zoo worden opgevat, dat een minimale hoeveelheid licht op den grond uitstraalt, nl. de z.g. wegdek verlichting. De groote gemeenten in ons land beschikken over een technischen staf en een dienst, in staat om in hun gemeente deze ver lichting aan te brengen. Voor de kleine gemeen ten. die niet over deze technische diensten be schikken, kan de maatregel getroffen worden, dat zij zich de goedgekeurde ornamenten- en lampen apparatuur aanschffen. De voorschrif ten hiervoor zullen door den rijksinspecteur wor den vastgesteld. Wat het materiaal betreft, de keuringscommis sie heeft weer contact met de laboratoria in Ne derland. o.a. de Kema en met de stichting voor Ver lichtingskunde. Hierdoor krijgt men de zeker heid dat de wetenschappelijke basis goed is. Deze voorschriften worden aan de burgemeesters toe gezonden. waarna zij kunnen overgaan tot de voorbereiding. De uiteindelijke goedkeuring be rust bij den rijksinspecteur. De inspectie van de Luchtbescherming be paalt, welke gemeenten er toe mogen overgaan een openbare luchtbeschermingsverlichting aan ie brengen. De verlichting welke men thans heeft moet alleen worden beschouwd als richtingaan- geving, welke geen licht op het wegdek geeft en daarom voor de wintermaanden als onvoldoende wordt beschouwd. Door de genoemde regeling hoopt men hierin eenige verbeteringen te~kun nen aanbrenger.. in Den Haag zal men door het aanbrengen van proeflampen proefondervinde lijk trachten te constateeren. welke verlichtings- wijze het meest wenschelijk is. waarna het moge lijk is dat deze lampen ook elders in ons land aangebracht zullen worden. Tot zoover de mededeelingen aan de Telegraaf PROEVEN TE HAARLEM. Naar wij vernemen worden te Haarlem reeds eenigen tijd proeven genomen met overdekte gas lantaarns die uit de lucht niet gezien kunnen worden. Deze lantaarns geven slechts weinig licht op het wegdek, alleen worden de gebruikers van den weg op gevaarlijke punten attent ge maakt. Bovendien heeft men op kruispunten de richtlampen die op den grond staan en aan het verkeer in de duisternis goede diensten bewij zen. Men kan de overdekte gaslampen nu zien branden op het Kennemerplein. VOETGANGERSLANTAARNS. De Rijksinspecteur voor de luchtbescherming heeft, naarmate van de urgentie zoo meldt de Telegraaf voorschriften voor materiaal en verlichting uitgevaardigd in overleg met de Duit sche autoriteiten. Na de bekende voorschriften voor de rijwieilantaarns heeft men zich be-zig ge houden met de autokoplampen, waarbij zich en kele mogelijkheden hebben voorgedaan, die men nader heeft moeten bestudeeren. Er zitten hier vraagstukken aan vast, dia niet zoo eenvoudig zijn op te lossen. Binnen enkele dagen zal ook het vraagstuk van de voetgangerlantaarns ter hand worden genomen, in het bijzonder dat van de zak lantaarns van particulieren, welke lampen aan bepaalde eischen zullen moeten voldoen. Hirr- onder behoort o.a. het voorschrift dat deze zak lantaarns geen licht naar boven mogen laten schijnen. Roemeensche ministers uit de IJzeren Garde gezet. Wegens vergrijp tegen de discipline. BOEKAREST, 8 Aug., (D.N.B.) De leiding van de IJzeren Garde hèfft drie ministers, die tot de IJzeren Garde behooren uit de partij gezet. Het betreft den minister van onderwijs Bu- disteanu, den minister voor de inventaris No- veanu en den onderstaatsscretaris Bideanu. Als reden voor de uitsluiting wordt vergrijp tegen de discipline der IJzeren Garde opgegeven. Geen Cauadeesch graan naar Frankrijk. Engelsche regeering liet orders annuleeren. NEW YORK 8 Augustus (D. N. B.) Naar uit Quebec wordt gemeld, is aldaar in kringen van de Fransche Canadeezen levendige ontstemming ont staan. omdat door een besluit van het Londensche blokkadeministerie de verscheping van 100.000 ton Canadeesche tarwe naar Frankrijk is verboden. Het betreft hier orders, die naar verluidt, nog af komstig zijn van de vroegere Fransche regeering Reynaud en welke begin Augustus hadden xxxoeten worden uitgevoerd. De nieuwe Fransche regeering had door bemiddeling van den Amerikaanschen consulgeneraal te Quebec de Canadeesche regeering laten verzoeken met hel oog op de moeilijke voed selpositie in Frankrijk als gevolg van de oorlogsge beurtenissen ten minste een deel van de in Canada geplaatste en reeds betaalde bestellingen te doen uitvoeren. De Canadeesche regeering te Ottawa was daartoe, naar in Quebec bekend geworden is, ook bereid. Uit Londen kreeg zij echter een tegen bevel, zoodat alle door Frankrijk geplaatste orders in Canada, ook die reeds betaald waren, moesten worden geannuleerd. Duitsche critiek op de Zweedsche pers en de radio. Voornamelijk nieuws uit Engelsche bron wordt gepubliceerd. BERLIJN, 8 Augustus. (D.N.B.) Dat een groot deel van de Zweedsche pers het teeken des tijds nog steeds niet verstaan heeft en den invloed van Frankrijk en Engeland in Europa met leedwezen ziet verdwijnen is, zoo schrijft de Berliner Börsen Zeitung, een feit dat het Zweedsche volk zelf aan gaat, zeer veel ernstiger is het, zoo vervolgt het vooraanstaande Berlijnsche blad, dat ofïicleuse Zweedsche nieuwsinstanties, als het semi-officieele Zweedsche persbureau en de Zweedsche radio deze neiging bevorderen door duidelijk de voorkeur te geven aan het vijandelijk nieuwsmateriaal. Vooral de radio heeft tijdens de Duitsche militaire verrich tingen in Noorwegen een eigenaardige rol gespeeld, toen zij door het verspreiden van bombastuitroepen over de gevluchte „regeering" Nygaardsvold en door het weergeven van valsche berichten over den mi litairen toestand, de Noren tot een zinloozen tegen stand ophitste, welke het Noorsche broedervolk van Zweden slechts nutlelooze offers aan bloed gekost heeft. Ook thans brengt de Zweedsche radio in de eerste plaats Reuterberichten. Met bijzondere voorliefde worden bovendien „neuti-ale" Ameri kaansche persstemmen aangehaald, die echter steeds in een voor Engeland vriendelijken toon gesteld zijn. Op 30 Juli 1940 echter bracht de Zweedsche radio na het rapport van de Britsche admiraliteit zelfs een „communiqué" uit het hoofdkwartier van genex-aal de Gaulle, den Franschen emigrant die van Londen uit, met Engelsch judasgeld betaald, Fran sche soldaten in het belang van den Engelschen oorlog den dood instuurt. Het zou ons niet verwon deren, schrijft de Börsen Zeitung ironisch, wanneer de Zweedsche radio binnenkort „oorlogscommuni qués" uit het hoofdkwartier van Haile Selassie, Aschmed Zogoe of dergelijke figuren brengt, die Londen in zijn politiek max'ionetten-theater laat optreden. Dit zou ons des te minder verwonderen, omdat de verantwoordelijke leider van de Zweed sche radio thans nog de man genaamd Dymling is, die Zweedschen luisteraars, die om uitzending van een der wereldhistorische redevoeringen van den Führer door de Zweedsche radio verzocht hadden het in de Zweedsche pers gepubliceerde onbeschaam de antwoord gaf, dat men in Duitschland genoteerd heeft. De samenstelling van een zangbundel voor den opbouwdienst bevindt zich een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het ligt in de bedoeling t.z.t. aan al het personeel van dezen dienst een exemplaar van den bundel te verstrekken. Het ligt voorts in het voornemen 12 Augustus a.s. over te gaan tot inrichting van een muziekoplei dingsinstituut te 's-Gravenhage, waar de aanstaande districts-muziek-leiders en corpszangleiders zullen worden opgeleid. Woensdag te Haarlem 114 bekeuringen. Wegens de bekende overtredingen. De Haarlemsche politie heeft Woensdag tegen 114 personen proces-verbaal opgemaakt. Het be trof weer wielrijders, die niet rechts hielden, geen richting aangaven, zonder licht of met niet vol doende afgeschermde lantaren reden. Ook moes ten weer een paar ingezetenen bekeurd worden, uit wier huizen iicht in den verboden tijd straal de. HEDEN: 8 PAGINA'S. Menschen in Amsterdam. pag. 3 125 jaar boekhandel pag. 2 Een tachtigjarige tweeling. pag. 2 Langs de Straat: „Het verlossende woord" door J. C. E. pag. 3 Sport in 't Kort. pag. 4 flitsen. Dap. 3 H Laatste Berichten op pagina 2 ^ÉMiniiiinmfflmiiHiiuiiiii Hiy wwi

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1