liet JCxent en Jxm OCie&aC. De schoonheid de% natum." De Lotgevallen van een Collier D O X D F. R D A G S AUGUSTUS '1940 TT A I. E M'S D A GELAD 4 Van aangezicht tot aangezicht met het zeldzaam wordend embleem der drogisterijen, den „gaper", tijdens de jaarlijksche schoonmaak. Een der vermiste Amsterdamsche meisjes terecht. AMSTERDAM, 7 Augustus. Woensdag heeft de politie te Rijswijk het sedert 1 Augustus ver miste Amsterdamsche meisje» Frederika N., aangehouden en aan de ouders over gegeven. Het meisje had tinancieele moeilijkheden, doordat zij in den loop van enkele maanden verschillende malen voorschot op haar salaris, dat zij als jongste bediende had, op had genomen. Op 31 Juli was zij er op attent gemaakt, dat zij dit geld moest aflossen en inderdaad had zij het geheele bedrag van haar salaris lafen aftrekken. Zij durfde dit echter haar ouders niet te zeggen. Op den avond van den eersten Augustus kocht zij een klein hondje, dat zij hoopte aan een tante van haar in Haarlem te kunnen geven en op deze wijze het ontbrekende geld te kunnen krijgen. Zij ging op de fiets naar Haarlem, zonder hiervan haar familie in kennis te stellen. Het meisje schijnt on derweg van plannen veranderd te zijn, althans zij is nooit in Haarlem aangekomen. Op den tweeden Augustus bevond zij zich in Vlaardingen, waar zij in een hotel een kamer huurde; zij heeft van de kamer echter geen ge bruik gemaakt, maar stuurde nog denzelfden dag ,uit Rijswijk een briefje aan den hotelier, waarin zij hem verzocht, haar een nota toe te zenden, opdat zij hem per giro de schade kon vergoeden. Een juist adres gaf zij echter niet op, zoodat de man arg waan kreeg en naar de politie ging. De nasporingen kregen hierdoor vaster vormen en thans is het dan ook gelukt, het meisje in Rijs wijk waar zij vermoedelijk al dien tijd geweest is, aan te houden. Op aanraden van de kinderpolitie in Amsterdam ging haar vader 's morgens naar den Haag en daar heeft hij zijn dochter van de politie overge nomen. Uiteraard is de familie, die in groote bezorgdheid verkeerde, door deze ondoordachte daad van het meisje, thans zeer blij, dat zij wer thuis is. EXAMENS. HOOFDAKTE. Haarlem, 7 Augustus. Geslaagd voor hot geheele examen: J. F. van Leeuwen te Oude Niedorp. Geslaagd voor gedeelte A: K. Kwantes te Kol- horn. Geslaagd voor het gedeelte B: J. Mantje te IJmuiden. Bij de te Amsterdam gehouden examens der Federatie voor „Stenografie Groote" slaagden alle candidaten van het Handelsinstituut „Baltussen", Jansweg 42. Haarlem; voor het diploma kantoor- stenograaf Nederlandsch 130 de dames K. W. Mos, J. M- v. d. Brink. J. M. v. Walen. W. M. v. Walen en S. M. A. Deuling: voor kantoorstenograaf En- gelsch 100 mej. A. Koningstem; typiste de dames K. W. Mos, N. ten Bouwhuys en D. Kraay. Lijk van vermisten kanovaarder opgehaald. LOOSDRECHT, 7 Augustus. Aan de pijnigende onzekerheid, waarin de ouders. Feenstra te Hilver sum over hun zeventienjarigen zoon verkeerden, is thans een einde gekomen. De politie van Loos- drecht heeft met de zegen het lijk van den ver miste uit de Loosdrechtsche plas opgehaald. Het slachtoffer was verleden week met zijn kano de plas opgegaan en was daarbij gaan zwemmen. Toen hij niet weerkeerde en men op zoek ging, vond men slechts de kano met de kleeren van den jongeman. Vijf jaar geëischt voor den moord aanslag te Rucphen. Dader op de grens van krankzinnigheid. De rechtbank te Breda heeft Woensdagmiddag de zaak behandeld tegen den 19-jarigen fabrieksarbei der uit Roosendaal, die op den tweeden Paaschdag van dit jaar te Rucphen» zijn 16-jarig nichtje met een bijl heeft aangevallen en zóó ernstig heeft ge wond, dat zij gedurende zeven weken in het zieken huis te Roosendaal verpleegd moest worden en thans nog niet geheel en al van den aanval hersteld is. P. A. H. werd reeds kort na den aanslag gearres teerd. Te voren was hij reeds betrokken geweest in een duistere zaak met een vriend waarmede hij te Roosendaal verschillende misdaden had gepleegd. Deze vriend is kort daarna in Roosendaal te water geraakt en H. werd er van verdacht zijn vriend in het water te hebben geduwd om zich van dezen te ontdoen. Dr. G. Janssens uit Vught, bracht een psycho- patrisch rapport uit. Hij noemde de verstandelijke vermogens van den verdachte normaal hoewel deze een afwijkende persoonlijkheid is, die lijdt aan ziels- storingen en op de grens van krankzinnigheid staat. Getuige zette uitvoerig uiteen welke bekentenis sen de verdachte jegens hem gedaan heeft en leidde daaruit af dat de opzettelijke bedoeling om het meisje te dooden bij verdachte heeft voorge zeten. Verdachte zelf ontkende dit en beweerde niet de bedoeling te hebben gehad het meisje te dooden. De pres.: Ben je dan blij dat Koens en het meisje allebei nog leven? Na eenige aarzeling bevestigde verdachte dit. Getuige dr. Janssens verklaarde voorts, dat verd. altijd een lastig geval zal blijven. Overal waar hij geplaatst wordt zullen moeilijkheden komen. Daar om zou overwogen kunnen worden hem ter be schikking van de regeering te stellen. Een cellulaire straf is voor verd. minder geschikt. Get. adviseerde verd. in een psychopathisch asyl te plaatsen. Vervolgens werd het slachtoffer van den aanval zelf gehoord. Het meisje herhaalde wat zij ook aan de Roosendaalsche politie had verklaard, dat verd. haar geschreven had dat K. geen vriend meer van hem was. Zij vertelde verder dat toen zij op tweeden Paaschdag door verdachte getroffen werd, een toevallig passeerende soldaat verdachte had toege voegd ,doe toch niet zoo dom, je ziet toch wel dat zij niets van je moet hebben. Verd. antwoordde toen: maar jullie zullen ook niets aan haar hebben. Direct daarop pakte verdachte de hakbijl onder zijn kleeren vandaan, liep op het meisje af en sloeg toe. De officier van justiti-f mr. F. F. Kneepkens, noemde deze daad een van de ergste en walgelijkste die hij in zijn 30-jarige carrière had meege maakt. Spr. heeft geen moord ten laste willen leggen omdat verdachte niet geheel normaal is. De poging tot doodslag heeft verd. echter bekend, doch ook zonder deze bekentenis zou deze bewezen zijn. Uit de wijze waarop de slagen zijn toegebracht blijk' voldoende dat de bedoeling om het meisje te dooden heeft voorgezeten. Over de zaak zelf meende spreker ook verdei' te kunnen zwijgen. De houding van den verdachte noemde de officier beneden alle critiek. Ook zijn vriend Koens heeft verdachte op sluuwe manier willen verdrinken, hoewel dit niet ten laste is gelegd. Toen deze eerste misdaad niet gelukt is» heeft hij het meisje willen bewerken om een valsche ver klaring af te leggen. Toen ook dit niet ging, heeft hij het meisje van kant willen maken. Een dergelijk gevaarlijk mensch behoort niet in de samenleving thuis. Spr. requireerde daarom een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar gevolgd door ter beschik kingstelling van de regeering. De verdediger mr. J. F. M. Molkenboer uit Roosendaal, meende, dat hier geen motief voor de daad kon worden aangewezen. Pleiter was van oordeel» dat men hier te doen had met de daad van een krankzinnige. Voor het geval de rechtbank deze meening was toegedaan» vroeg pleiter terbeschikkingstelling om in een krankzinnigengesticht te worden verpleegd. Mocht de rechtbank verd. echter niet krank zinnig achten dan drong pleiter er op aan hem te beschouwen als sterk verminderd toerekenbaar. Het Rechtsfront vergaderde te Amsterdam. De afdeeling Amsterdam van het Rechtsfront afd. politie, is Maandagavond in vergadering bijeen geweest. Hierbij is het woord gevoerd door den in specteur L. J. Ponne, na een kort woord van wel kom van inspecteur D. Bakkér. De heer Ponne gaf een overzicht van de gebeurtenissen in de vijf oorlogsdagen en op zijn uitnoodiging herdacht de vergadering staande den politieman, die als slacht offer van de ronde doende geruchten gevallen was. Spreker bracht verslag uit van de omstandig heden, waardoor men tot vorming van een eerste gelid gekomen was. Na een beschouwing van de huidige politieke toestanden wijdde inspecteur Ponne eenige aandacht aan de verschillende po- liet-organisaties. welke nu alle afzonderlijk den weg naar eenheid trachten te vinden, zonder vol doende begrip voor de voorwaarden, die de naaste, toekomst zal stellen. Op initiatief van de leiding der N.S.B. wordt nu met de oprichting van het rechts front gestreefd naar volkomen eenheid van het recht. Hierin kunnen allen, die op eenigerlei wijze in dienst van de handhaving, toepassing en uitvoering van het recht staan, een plaats vinden. Het omvat justitie, politie en vrije beroepen (advo caten en notarissen). In zijn hoedanigheid van secretaris der afdeeling politie van het rechtsfront ging inspecteur Ponne vervolgens over tot de installatie van zijn collega Bakker. Hij wees er nog op, dat de bedoeling van het rechtsfront is, een organisatie naast het arbeids front en het te vormen boeren- en middenstands front. Voor de pauze heeft Commissaris Walraven voorts een uiteenzetting gegeven van de positie, welke door het front in de naaste toekomst dient te wor den ingenomen. Na de pauze heeft inspecteur Bakker tenslotte de schriftelijk gestelde vragen beantwoord. (A.N.P.) EXAMENS VOOR DE HOOGDUITSCHE TAAL L. O. Geslaagd voor de voormiddagexamens de heer: J. v. d. Sluis te Haarlem: VOOR DE KINDEREN Langzaam kwam de man bij en vertelde met zwakke stem hoe hij door Touaregs gevangen genomen was, toen hij op een onderzoekings tocht was. Hij lag hier al eenige dagen, zwak door honger, en was zijn bevrijders van harte dankbaar. Met verbazing hoorden zij dit verhaal aan. Ook vertelde de man dat de Touaregs die nis sen gehakt hadden en hierin prachtige oude sieraden hadden gevonden. Hij wees naar een mummiekist. Voorstellingen van Pointl's film „Perpetuum mobile" HAARLEM, Donderdag. Vrijdag, Zaterdag en Zondag des middags en des avonds zal in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw de kleurenfilm van den Haarlemschen cineast Chr. Pointl „Perpetuum mobile" vertoond worden. Wij hebben aan deze film, welke groo- tendeels in de omgeving van Haarlem werd op genomen, intertijd reeds een bespreking gewijd. Het betreft hier een zeer bijzondere film, voor treffelijk van kleur en fotografie. Pointl brengt ons in contact met de schoonheid der natuur, en in een veelbewogen tijd als deze zal het zien van een natuurfilm voor velen een bijzonder genot zijn, want er gaat een intense rust van dit werk uit. Pointl verdiept zich met een ware liefde vooi zijn opgave in de onvergankelijke schoonheid dei natuur, en verbeeldt, geïnspireerd door klassiek* muziek, de eeuwige beweging der jaargetijden. Di heer Pointl is niet uitgegaan van de gedacht* om een zelfstandige filmkunstuiting te scheppen zijn basis is de klassieke muziek, zijn einddoel d* schoonheid van het beeld. Wat deze schoonhei* betreft, hierin bereikt deze cineast ongekend* hoogten. Velen zullen de natuur, en met nam* de natuur in de omgeving van onze eigen stad zóó nog zelden gezien hebben. Wanneer men er- vaart hoe een kunstenaarsoog de natuur ziet. ver. werft men innerlijken rijkdom. Daarom beveler wij deze film nogmaals in uw aandacht aan. Extra brood en vet voor land arbeiders. De secretaris-generaal w.n. hoofd van 't departement van landbouw en vïsscherij deelt mede dat land arbeiders, werkzaam in den hooibouw en landarbei ders, die zware oogstwerkzaamheden verrichten, nog tot 1 September 1940 voor een extra brood rantsoen van 100 pet. in aanmerking komen. Genoemde categorieën van landarbeiders kunnen gedurende deze periode echter geen aanspraak maken op extra boter- of vetkaarten voor „zeer zwaren" arbeid. Zij komen derhalve uitsluitend voor de extra boter- of vetkaarten voor „zwaren arbeid", dat is dus voor een extra boter- of vet- rantsoen van 50 pet in aanmerking. Na 1 September 1940 wordt het extra brood rantsoen van genoemde landarbeiders tot 50 pet. teruggebracht Vader verdronk bij poging zijn kind te redden. Verdronkene was de zwemkunst niet machtig. Woensdagmiddag om half vijf is bij de Aege- hoek, een gedeelte van de Wijde Ee 'n tragisch ongeluk gebeurd. De 27-jarige heer P. Nijdam uit Franeker, dde met zijn vrouw en twee kinderen een dagje uit was, bevond zich hier. met een roeiboot, toen op een gegeven oogenblik: het driejarige kind de moeder losliet en overboord geraakte. De vader, die niet kon zwemmen, sprong het kind in het zeer diepe water na, waarbij het kind werd ge red. doch de vader in de diepte verdween. Reddingspogingen mochten niet baten. Na een half uur dreggen heeft de politie het lijk van den heer Nijdam opgehaald. Het is naar Grouw overgebracht. MA1KT GIKICWTIN MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Donderdag. Pluimveemarkt Oude kippen 4348 c. Oude kip pen per K.G. 4043 c. Oude hanen f 0,60-f 1,25. Jonge hanen f 0,25f 0,75. Jonge hanen per K.G. f 0,44—f 0,50. N. H. Blauwen per K.G. f 0,50—f 0,58. Jonge hennen f 0,70f 1,40. Tamme eenden £0,20 f 0,30. Ganzen f 1,60f 2,25. Kalkoenen per K.G. f 0,60f 0,70. Tamme konijnen f 1—f 2,50. Wilde konijnen f 0,35f 0,50. Piepkuikens f 0,15f 0,25. Aanvoer 42500; handel redelijk. Eiermarkt. Witte eieren f 4,50f 4,60. Gemengde eieren f 4,60f 4,70. Bruine eieren f 4,70f 5,00. Eenden eieren f3,15f3,30. Aanvoer 1.514.000. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen 60f 85. Dr. Zeugen f 80 f 100. Schrammen £29f30. Biggen f 15f20. Zware varkens 2831 cent per pond. Vette kalve ren 1826 cent per pond. Nuchtere kalveren f 3f 7. Handel redelijk. Tusschen lift en muur bekneld. Doodelijk ongeluk in het gebouw der R. V. B. AMSTERDAM, 7 Augustus. In het gebouw vai de Rijksverzekeringsbank aan de Apollolaan te Am. sterdam heeft zich Woensdagmiddag een tragisjj ongeval voorgedaan, dat aan een 19-jarigen jonge man het leven gekost heeft. De jongeman wensehte gebruik te maken vai de goederenlift en had zich in de liftschacht voor overgebogen in afwachting van de lilt. Op hetzelfd* oogenblik kwam deze omlaag. De man geraakt! met het hoofd bekneld tusschen den muur en d( lift. Met een schedelfractuur en een ernstige hoofd wonde is hij naar het Wilhelmina Gasthuis ver voerd, waar hij korten tijd later is overleden. Beperkende regeling voor cacao- producten. In het Verordeningenblad is een besluit opge nomen van den secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij, waarbij ter aanzien van het bereiden, voorhanden en in voor raad hebben, verwerken, verpakken, verhandelcr en vervreemden, afleveren en vervoeren van ca- caoboonen en cacaoproducten beperkende regelcr in den zin van artikel 9 van de Landbouw-Crisis- wet 1933 worden gesteld. Zeilree maken voor een vacantic-gcnot bij uitstek: jeugd-zeilen. NORMAN FRAZER. (Nadruk verboden). 13) Hij was een van die mensehen, die een groot kwantum sterke drank kunnen vereenigen zonder dat anderen er veel van merken. Na zijn aankomst te Birmingham, vroeg in den avond, nuttigde hij een stevig maal, waarna hij in de stad een kijkje ging nemen, wat voor hem gelijk stond met de eene bar na de andere binnen te loopen en in elke eenige glazen whisky te ledigen. Om tien uur keerde hij terug naar zijn hotel, waar hij in de rookzaal tot twaalf uur het menu van whisky en soda voortzette en den kellner in heimelijke verbazing bracht over een zóó dorstigen gast. Doch hij werd zelfs niet slaperig en ook merkte hij geen enkel teeken van opkomende dronkenschap; zijn hersens waren zoo helder als het maar kon hij voelde zich zoo klaar wakker als een gezond man na een nacht van verkwikkenden slaap maar zou kunnen doen. Om twaalf uur werd hij zich bewust, dat hij fatsoenshalve naar bed diende te gaan, maar hij wist, dat hij, als hij het deed, geen oog zou dicht doen en de gedachte aan de ver schrikkingen van den voorafgaanden slapeloozen nacht liet hem niet los en deed hem huiveren. Hy wilde nog meer whisky hebben, maar hij schaamde zich er om te vragen. Doch dc fortuin was hem gunstig. De kellner had zijn lange dagtaak volbracht en verween: de nachtportier kwam in zijn plaats en begon op te ruimen. Daarbij zette hij een rij flesschen, citroenen en suiker en soortgelijke ver lokkingen op een tafel aan het eind van het ver trek en Holkns zag een kans voor verdere voorzie ning met de onontbeerlijke alcohol. Hij ving den blik van den nachtportier en wenkte hem nader te komen. „Kun je me ook een raad geven voor een goede slaapmuts?", vroeg hij vertrouwelijk. „Ik heb de laatste nachten niet al te best geslapen ik dacht dat iets warms, nu. wel helpen zou. Dacht je ook niet?" De nachtportier verzekerde, dat het de gewoonte van vele gasten was iets dei-gelijks voor het naar bed gaan te nemen. Sommigen gaven de voorkeur aan rum met wat whisky anderen weer aan wat anders, enfin, zooveel heeren, zooveel smaken, luidde het deskundige advies. „Dan zal ik maar eens een rum met whisky pro- keeren", besloot Hollins, „misschien wilt u het mixen? en een beetje sterk graag" „Veel rum warm met suiker en citroen? Heel goed meneer", antwoordde nachtportier. De heete groc deed een gloed van nieuw leven in Hollins' aderen branden alle dingen kwamen in een rozig licht te staan. Tenslotte hield hij zich zelf voor was er niets te vreezen hij was te doorge winterd om gemakkelijk tegen de lamp tc loopen. Toen hij aan den laatsten slok van zijn tweede glas gekomen was, voelde hij zich volkomen op zijn gemak en ging naar bed. Hij viel dadelijk in een loodzwaren dronkemansslaap - het effect van de heete groc op de menigvuldige glazen brandy-en- soda, die hij gedurende den dag naar binnen ge slagen had. Hollins voelde zich ziek. misselijk, miserabel en door duizend angsten bezeten toen hij met moeite uit zijn bed kwam. Hij plensde zijn hamerend hoofd in koud water en na deze behandeling een paar maal herhaald te hebben, was hij zichzelf voldoende meester om zich tot verder toiletmaken te dwingen en naar de eetzaal te gaan. Hij nam den stoel dien de kellner voor hem achteruitschoof en bestudeerde met gefronste wenkbrauwen het menu. Gewoonlijk was hij een flinke eter; maar vanochtend had hij niet den minsten zin in eten de gedachte alleen al stond hem tegen. Zijn mond was droog als per kament, zijn handen beefden. De kellner nam hem eens goed op en trok zijn conclusies. „Ik weet het niet", zei Hollins. „ik voel me van morgen niet zoo erg prettig'. „Als ik zoo vrij mag zijn meneer, u iets aan te raden", merkte de kellner beleefd op, „dan zou ik zeggen, dat een paar sneetjes toast met ansjovis mee te beginnen u buitengewoon goed zullen doen. En neemt u dan een kop sterke koffie erbij met een scheut brandy-likeur er in „Ja, dat zal me opkikkeren", stemde Hollins gretig toe. Hij boog zich over het ochtendblad dat de kellner hoffelijk voor hem had opengevouwen; de letters zwommen voor zijn oogen en hij kon geen woord onderscheiden van wat er stond. Toen de kellner weer verscheen, nam hij een paar gulzige slokken van de koffie en was met een bijna kin derlijke dankbaarheid vervuld, omdat hij zich weer voelde opleven, hij dronk den kop leeg en vroeg om een tweede en hij liet zich overhalen zijn ontbijt met ansjovis naar binnen te werken. Daarna liet hij zich overhalen zijn ontbijt met een gezouten haring te besluiten. Het resultaat van deze geva rieerde verzameling van opwekkende spijs en drank was dat hij, toen hij van tafel opstond, zich aan merkelijk beter voelde dan toen hij was gaan zitten. Maar zijn beenen droegen hem regelrecht naar de bar, die aan de rookkamer grensde; daar dronk hij in vlugge opeenvolging drie brandies en soda met als direct gevolg het besluit om meteen en regel recht naar Castleford te gaan. Hij betaalde zijn rekening en richtte zijn schre den naar het station. Hij moest bijna een uur op een sneltrein naar Yorkshire wachten en hij gebruik te dat uur voor een bezoek aan verschillende bars in de omgeving van het stationsplein. En daar hij voelde dat drank op dit moment zijn eenige vriend op de heele wereld was. kocht hij een veldflesch en liet deze in een der genoemde cafés met brandy vullen. Het was in dezen gemoedstoestand dat Hollins zyn zooeven gekochte krant in den trein opende en zag de „kop" die aankondigde wat het blad „een ge heimzinnige keten van moorden in Zuid-Devon- shire" noemde. Zijn zenuwen, door angst en over vloedig alcoholgebruik toch reeds niet in de beste conditie, lieten hem bijna geheel in den steek, toen zijn oogen op de forsche letters bovenaan de kolom vielen en het was een geluk voor hem dat hij alleen in het compartiment zat. want zijn handen trilden zoo dat de krant hem ontglipte. Hij raapte haar weer op en na een fikschen slok uit de veldflesch las hij het artikel van het begin tot het einde. Het verhaalt een vreemde en wonderlijke ge schiedenis. Op een nacht in deze week waren in Plymouth de levenlooze lichamen van twee man nen gevonden,, onder zoodanige omstandigheden, dat er geen twijfel bestond of ze waren ver moord. De eene man, een bekende uitdrager en pandjes baas, Denis Robertson geheeten, was in zijn kamer gevonden, geworgd met een zijden koord; van den ander, een Hindoe, waarvan den naam niet be kend was, werd het lijk in een dienzelfden middag gehuurde kamer, in het zuiden van de stad, aan getroffen. Het slachtoffer was doodgestoken. Den volgenden dag waren uit het Dartmoordistricht berichten gekomen over een soortgelijke eigenaar dige historie. Een hut op de hei was in brand ge raakt; toen eenige menschen uit de buurt erheen waren gegaan, hadden ze het halfverbrande lichaam van een onbekenden man ontdekt, die gedood moest zijn door een hevigen slag op het hoofd. Hij had geen kleeren -'an, maar dicht bij hem lagen de kleeren van een dwangarbeider. Het was niet moeilijk het verband te leggen tusschen deze schakel in den keten van vreemde gebeurte nissen. Een gestrafte, Stefano Vasalli, was den vórigen avond uit de gevangenis van Princetown ontsnapt en had den heelen nacht over de hei ge zworven. Ongetwijfeld had hij den anderen man slapend in de hut aangetroffen, hem overvallen en hem vermoord om zich van zijn kleeren meester te maken wat zijn verdere vlucht natuurlijk verge makkelijken zou. Daarop was Vasalli zelf, na de hut verlaten te hebben, door de bewakers die hem moesten opsporen, achterhaald en doodgeschoten; Zijn lichaam was naar de gevangenis vervoerd. Zoo waren de nuchtere feiten, zooals de krant ze weer gaf. In de daaraan toegevoegde beschouwing werd de veronderstelling geopperd, dat er verband bestond tusschen de eerste twee moorden en dat het half verbrande lichaam, dat in de hut was gevonden, dat van den moordenaar was. Hollins werkte deze theorie op zijn eigen ma nier uit. De man in de hut moest of den uitdrager of den Hindoe vermoord hebben of beiden om d* diamanten machtig te worden Vasalli, die des man in de hut om zijn kleeren te kunnen aandoe: had gedood, had daarin de diamanten gevonden. Hij ademde vrijer op, toen hij vastgesteld had, da', nergens over de diamanten gesproken werd hua bestaan was klaarblijkelijk aan de pers onbekend Hel leek hem toe, dat hij, voor zoover het de dia manten betrof, volkomen veilig was. Op het oogenblik bleef zijn blik op een anderea kop rusten, kleiner gedrukt dan de andere en bij het gezicht daarvan viel al zijn pas herwonnen geesteskracht aan scherven. Het opschrift deed medcdeeling van het onverklaarbaar verdwijnen van twee bewakers uit Princetown. Hollins pakte de krant stevig tusschen zijn ril lende vingers en dwong' zich tot verder lezen, He' bericht vermeldde dat William Hollins en David Lloyd, twee bewakers in dienst van de strafge vangenis te Dartmoor, op mysterieuze wijze ver dwenen waren en gaf verder alle bijzonderheden die Hollins reeds bekend waren, tol het momenl dal hij zijn kwartier had verlaten. Maar het be vatte nog meer. Uit het ingestelde onderzoek was gebleken, dat Lloyd nergens in een huisje of boer derij op de hei was of geweest was, om hulp tt vragen of uit te rusten. Dit toonde onweerlegbaar aan, dat Hollins' verhaal verdichtsel was geweest Eveneens was aan het licht gekomen, dat eer bewoner van het moerland op weg naar huis eer bewaker gezien had, die aan de beschrijving vat Hollins beantwoordde die alleen van het rots plateau, waar Vasalli's lichaam kort tevoren gevon den was, afdaalde. Er werd ook op gewezen, d2'. mede in verband met de verdachte omstandighede: waaronder Hollins vertrokken was, de autoriteite: geneigd waren te gelooven, dat Lloyd's verdwijnin? het gevolg was van misdrijf en zeer verlangen: waren naar bericht over Hollins. Aan het slo.' volgde dan nog een nauwkeurig signalement va: Hollins, waarin speciaal de aandacht werd geves tigd op het model van zijn snor, een sieraad, waar op hij altijd heel trotsch was geweest en dat ht' meest opvallende en kenmerkende van zijn uiterlij» vormde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6