Italiaansche in Britsch opmarsch Somaliland vordert. Zeila ingenomen. Uit de Pers. I"> N" D E R P A 0 .9 AUGUST U S 1940 H A A R L E Ars PACE L" A 5 Het D. N. B. meldt van de Syrische grens, d.d. 7 Augustus. De Italiaansche troepen heb ben vandaag, volgens hier ontvangen radio berichten, in Brilsch Somaliland de havenstad Zeila ingenomen. In deze berichten die uit Aden afkomstig zijn, wordt gezegd dat de Italianen in drie colonnes, op een afstand van 100 K.M. van elkaar, concentrisch oprukten naar Berbera, dat de hoofdstad en de grootste haven des lands is. De Engelsche gemoto riseerde cavalerie, die een tegenaanval deed, werd met zware verliezen teruggeslagen en zocht, voor zoover dat nog mogelijk was, een goed heenkomen. Voor een deel zouden de Italiaansche colonnes reeds dc helft van den afstand tusschen de grens en Ber bera hebben afgelegd. De eerste colonne heeft reeds Zeila bereikte, dat slechts 25 K.M. van de grens van Fransch Somaliland ligt en 50 K.M. van Dzjiboeti. Nader meldt het D. N. B. dat het officieele Engelsche legerbericht bevestigt dat de Ita liaansche troepen 4Zeila aan de Golf van Aden hebben veroverd. Ook wordt officieel te Londen gemeld dat de Italiaansche troepen in Britsch-Somaliland gister ochtend vroeg ook Odweina- en Hargeisa hebben veroverd. Het Italiaansche persbureau Stefani deelt het volgende mede: „Naar aanleiding van den zegevierenden opmarsch der Italiaansche strijdkrachten in Britsch-Somali land heeft het officieuze Britsche Telegraaf- agenlschap via de radio een nieuw officieel com muniqué en een verklaring uit bevoegde Londen- sche kringen gepubliceerd, die beiden een nieuw bewijs geven van de belachelijke huichelarij, die de Engelsche houding tegenwoordig kenmerkt tegen over de mislukkingen en nederlagen, die niet ver heimelijkt kunnen worden. In dit communiqué wordt gezegd dat op 5 Augus tus een Italiaansche colonne Zeila is binnengerukt. Onmiddellijk daarna wordt in dit communiqué echter een vergeefsche poging gedaan dit succes te verkleinen door te verklaren dat deze colonne bijna geen tegenstand heeft ontmoet. Het communiqué vervolgt dan met te verklaren dat op denzelfden dag belangrijke Italiaansche strijdkrachten, bestaande uit tanks, artillerie, mi trailleurs en vliegtuigen, Hargeisa hebben veroverd. Ook deze nederlaag probeert het communiqué te verdoezelen door te zeggen dat de Engelsche troe pen, die tot taak hadden den vijandelijken opmarsch t? stuiten, den vijand zware verliezen hebben toe gebracht en dat zij drie tanks buiten gevecht heb ben gesteld. Onze verliezen, aldus het communiqué, waren onbeteekenend. Tenslotte wordt nog toege geven dat in den ochtend van den 6en Augustus de vijand Odweina heeft bezet met detachementen infanterie, kanonnen en pantserwagens. Een gemo toriseerd detachement Somaliërs wist den vijande lijken opmarsch te stuiten. In de verklaring van bevoegde Londensche krin gen wordt echter nog een belachelijker poging gedaan het belangrijke succes van de Italiaansche strijdkrachten, die in Britsch-Somaliland zijn bin nengedrongen en vorderingen maken, te. verkleinen. In deze verklaring wordt n.l. gezegd dat Zeila reeds in 1935 aan Italië is aangeboden, doch dat dit toen werd geweigerd. Men veinst in Londen vergeten te zijn dat dit schamele aanbod door Italië werd geweigerd omdat Italië geheel Ethiopië wilde hebben en dat het dit land heeft veroverd ondanks de tegenwerkingen, intriges en den economis'chen oorlog, die door Groot- Brittannië tegen Italië op touw werden gezet. In de verklaring van bevoegde Londensche krin gen wordt dan nog verder hoopvol verklaard dat dc Italianen om Berbera te bereiken over een kust weg van 200 kilometer lengte moeten tx-ekken en dat dan de Britsche tegenstand in het bergachtige ge bied van dit land zal beginnen. Zooals altijd verpandt Groot-Brittannië de toe komst en zwijgt het over het heden. De Engelsche zaak vervalt thans van kwaad tot erger." DE LUCHTAANVAL OP HAIFA. ERGENS in ITALIë. 7 Aug. (Stefani). Een speciale coiTespondent van Stefani meldt de vol gende bijzonderheden over den laatst?n Italiaan- schen luchtaanval op Haifa. „De Italiaansche formaties, vertrokken van de bases in de Aegeïsche Zee. waren nauwelijks boven Haifa gekomen, of er brak een buitengewoon hevig «fweervuur los, hetgeen den indruk wekte dat het Britsche commando talrijke batterijen van middel matig en zwaar kaliber rondom de belangrijkste militaire zones van Haifa geconcentreex-d had. In weerwil van het afweerVuur en van het slech te zicht, wierpen de Italiaansche vliegtuigen ver scheidene tons bommen op alle aangewezen objec ten. Opslagplaatsen en havenwerken werden recht streeks getroffen en vlogen in brand, waardoor groote verwoestingen werden aangericht. De Ita liaansche vliegtuigen keerden zonder verliezen op hun bases terug. 1 De laatste berichten uit Haifa bevestigden dat de schade, aangericht door de vroegere Italiaansche bombardementen, buitengewoon groot is. Alle re servoirs raakten in brand en het vuur woedde voort, tot alle petroleum verbrand was. De petro- leumxnaatschappij moest den toevloed van olie uil de pijpleiding van Mosoel stopzetten om den brand te beperken. Ook de x-affinaderijen te Haifa werden vernield, hetgeen een ernstige belemmering voor het Britsche commando beteekende, omdat men daar mengsels voor de luchtmacht en het leger in Egypte en den Soedan vervaardigde. Speciale lasthebber van Roosevelt vertoefde in Engeland. Kolonel Donovan voerde tal van besprekingen. Het D.N.B. meldt: De Amerikaansche kolonel Donavan is volgens berichten uit de Engelsche bladen twee weken geleden als speciale lasthebber van Roosevelt naar Londen gekomen om persoon lijke indrukken op te doen van Engeland's ooxdogs- inspanning. De vorige week zou hij naar de Vereenigde Staten teruggevlogen zijn om zijn indrukken mede te dee- len aan den minister van Marine, Knox. Donavan heeft besprekingen gevoerd met Koning Geox-ge, Churchill, Eden, Alexander, Bevin, Morrison en luit.- genex-aal Brooke. Hij heeft verder munitiefabrieken en militaire opleidingscentra bezocht en er vooral prijs op gesteld in contact te komen met lieden uit het volk. Voorts is de kwestie van leverantie van materialen door de Vereenigde Staten aan Enge land met de bevoegde autoriteiten besproken. Het Italiaansche legerbericht. Haifa wederom door Italiaansche vliegtuigen bestookt. Italiaansche troepen rukken Britsch- Somaliland binnen. ERGENS IN ITALIë, 7 Augustus (Stefani) -Legerbericht no. 59 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: Onze luchtformaties hebben voor de derde maal het petroleumcentrum Haifa gebombardeerd. Er ontstond brand in petroleum-opslagplaatsen en ook de havenwerken werden getroffen. Al onze toe stellen zijn op hun basis teruggekeerd. Volgens be richten uit betrouwbare bron heeft de brand welke bij het eerste bombardement van Hailfa ontstaan is, verscheidene dagen geduurd. De bij het tweede bombardement vernielde raffinaderij is die van de Shell. In Noord-Afrika zijn vijandelijke kampen ten zuiden van Solium en de spoorlijn Alexandrië- Mersa Matrouh gebombardeerd. Een viermotorig vliegtuig van het type Sunderland is door onze jagers nabij Tobruk neergehaald. In Oost-Afrika zijn de marinebases van Aden en Berbera doeltreffend gebombardeerd en is een bxj- andelijke machine neergeschoten. De grens van Brxtsch Somaliland is op verscheidene punten door onze afdeel ingen overschreden. Afschaffing van de Fransclie Staats loterij GENèVE 7 Augustus. De Fransche staats loterij, zal, naar verscheidene bladen in het onbe zette gebied van Frankrijk melden, na afloop van de thans gespeelde tiende klasse waarschijnlijk af geschaft worden (D. N. B.) Verschillende woonhuizen in de Seilerstrasse te Hannover zijn door Engelsche bommen getroffen en beschadigd. BURGERLIJK BESTUUR IN ELZAS-LOTHARINGEN EN LUXEMBURG INGESTELD. De gouwleiders BiirchelWagner en Simon lot chefs van bestuur benoemd. BA LD li R VON SCHIRACH WORDT RIJKSSTADHOUDER TE WEENEN. Het D. N. B. meldt: Krachtens twee decreten van den Führer zal het geheele burgerlijke bestuur in Elzas-Lotharingen en Luxemburg in het vervolg niet meer in handen van militaire autoriteiten zijn, maar in die van chefs der burgerlijke administratie, die onmiddellijk onder den Führer ressorteeren. De uitoefening der militaire gezagsrechten blijft bij de militaire autoriteiten berusten. De Führer heeft voor Lotharingen den rijksstad houder en gouwleider Josef Bürckel, voor den Elzas den rijksstadhouder en gouwleider Bobert Wagner, voor Luxemburg gouwleider Gustav Simon tot chef van het burgexTijk bestuur benoemd. Hij heeft tege lijkertijd gouwleider Bürckel op diens verzoek ont heven van de functie van rijksstadhouder en gouw leider te Weenen met het voorbehoud, dat Bürckel elders als rijksstadhouder benoemd kan worden. Tot rijksstadhouder en gouwleider in Weenen is rijksleider Baldur von Schirach- benoemd. Hij is ontheven van zijn functies van rijksjeugdleider der N. S. D. A. P. en jeugdleider van het Duitsche rijk. Met handhaving in zijn functie van rijksleider voor de jeugdopleiding der N. S. D. A. P. is Von Schirach tevens door den Führer belast met de inspectie der geheele Hitlerjeugd, niet alleen wal de partij doch ook wat den staat betreft. Tot rijksjeugdleider der N. S. D .A. P en tot jeugdleider van het Duitsche rijk heeft de Führer don „Obergebicts-Führer" Ar thur Axmann benoemd. De „StadsFührer" Hartmann Lauterbacher is benoemd tot plaatsvervangend gouwleider. Bezoek van den Führer aan Essen. Dr. Krupp von Bohlen und Halbach onderscheiden. Het D. N. B. deelt mede: De Führer heeft Woens dagochtend een bezoek gebracht aan dr. Krupp von Bohlen und Halbach in diens villa „Hügel" in Essen, ten einde den leider van de grootste Duitsche wapensmidse persoonlijk zijn gelukwenschen met zijn zeventigsten verjaardag over te bi-engen. Daar bij overhandigde de Führer aan dr. Krupp als blijk van waardeering voor zijn vex-diensten jegens volk en rijk het gouden eereteeken der N. S. D. A. P. Rijksminster dr Funk bx-acht den jubilaris de groeten en gelukwenschen over van de rijksregee- ring en overhandigde hem in opdracht van den Führer als blijk van erkenning van zijn verdiensten voor het Duitsche bedrijfsleven het adelaarsschild van het rijk met het opschrift „Van den Duitschen economischer] leider". Rijksperschef dr. Dietrich bracht dr. Krupp de gelukwenschen over van de Duitsche pers. Na zijn bezoek aan dr. Krupp bezichtigde de Führer een reeks werkplaatsen der Kruppfabricken. Overal, waar men den Führer herkende werd hij door de arbeiders der fabrieken en door de bevol king der stad Essen stormachtig toegejuicht. De Führer verliet daarna de stad Essen weer. Het D.N.B. meldt voorts: In opdrachx van rijks- leider dr. Ley, die zich in Opper-Silezië bevindt, is aan dr. Krupp von Bohlen und Halbach, een oor konde ovex-handigd, waarbij dr. Krupp wordt be noemd tot „pionier van den arbeid" en die door Rijkskanselier Hitier persoonlijk geteekend is. Tevens is dr. Krupp het bij de oorkonde behoo- rende gouden eereteeken overhandigd. De oorkon de erkent in het bijzonder de buitengewone ver diensten van den 70-jaiüge in oorlog en vrede. Hiermede heeft de Führer als bekroning van het op de prestatie berustende nationaal-socialistische systeem de onderscheiding „pionier van den arbeid"' ingesteld, ter waardeering van de verdiensten van den volksgenoot, die in het tot stand brengen van een modelbedrijf het grootste aandeel heeft. Deze verklaring heeft dr. Ley afgelegd in een onderhoud met de pers over het begrip „pionier van den ar beid". Opnieuw reorganisatie der Roemeensche regeering? Kabinet op verbrcedc cn versterkte basis verwacht. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Naar in goed-ingelichte kringen verluidt, is een reorgani- satie van de regeering te verwachten, waardoor de basis van het kabinet verbreed en verstex-kt zal worden. Men gelooft dat de vroegei'e minister Valer Pop tot minister van justitie, de vroegere onderstaats, secretaris Léon Scridon tot minister van arbeid en de hoogleeraar Sextil Puscariu tot minister van eeredienst zullen worden benoemd. Het minister presidium en het ministerie van buitenlandsche zaken blijven ongewijzigd. Ook zullen de generaal die in het huidige kabinet zitting hebben, in hun functies blijven. Daarentegen acht men nog enkele kleine wijzigingen goed mogelijk. Kindertransporten naar de Vereenigde Staten. Alleen toelating als er voldoende waarborg is. WASHINGTON, 3 Aug. (D.N.B.) Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren het voorstel aange nomen, waarbij aan Amerikaansche schepen het aan doen van havens in Europeesche oorlogsgebieden wordt toegestaan om geëvacueerde kinderen naar de Ver. Staten over te brengen. Alleen kinderen bene den 16 jaar worden toegelaten. De schepen moeten duidelijk als „kindex-transporten" gekenmerkt wor den. Zij mogen niet bewapend zijn en niet onder convooi varen. Zij mogen slechts dan kinderen aan boord nemen, nadat alle bij den oorlog betrokken landen een veiligen overtocht hebben toegezegd. Al leen aan die kinderen wordt een verblijf in de Ver. Staten toegestaan, waarvoor een voldoende waar borg gegeven wordt, dat zij niet ten laste komen van d<i openbare liefdadigheid. De ouders, verpleegsters en gouvernanten der kinderen worden alleen dan in de Ver. Staten toegelaten, wanneer zij Amerikaan sche burgers zijn. Het voorstel gaat nu naar den senaat. Tornado aan dc kusl van Louisiana. Voor talrijke slachtoffers wordt gevreesd. Het D.N.B. verneemt uit New-Oi'leans: Dui zenden bewoners van de kust van Louisiana zijn moeten vluchten voor geweldige overstroo mingen, die door een tornado waren veroor zaakt. Vele plaatsen zijn thans geïsoleerd. De schade, die vooral in suikerplantages en moestuinen is aangericht is ontzaglijk. De eer ste berichten spreken van dooden en van tal rijke gewonden. Men vreest, dat vooral in af gelegen plaatsen talrijke menschenlevens zijn te betreuren. Italiaansche verlieslijsten. Stefani deelt mede: Het Italiaansche hoofdkwar tier publiceert de verliezen der marine in Juli. De lijst bevat de namen van 130 gewonden. 99 dooden en 69 vermisten. Tevens worden de verliezen van de luchtmacht in Juli gepubliceex-d: 109 gewonden. 89 dooden en 62 vermisten. In Oost-Afrika hebben leger en fascistische milxtie gedxxi-ende de maand Juli 31 dooden verloren. De dienstplicht in de Ver. Staten. Senaat ontvangt twee rapporten. Het D.N.B. meldt uit Washington, 7 Augustus. De voltallige vergadei'ing van den Senaat heeft over het wetsontwerp inzake den algemeenen dienstplicht van de militaire commissie van den Senaat een meerdei'heids- en een minderheidsrapport ontvan gen. Het meerderheidsrapport eischt de onmiddel lijke invoering van den algemeenen dienstplicht „tot waarborging van de onafhankelijkheid en vrij heid van het volk der Vereenigde Staten". Het mindei-heidsrapport daai-entegen verklaart da.t de in het wetsontwerp inzake dexi algemeenen dienst- olicht vervatte reglementeering van het Ameri kaansche leven in vredestijd indruischt tegen de idealen van de vadexdandslievende Amexikaan- sche burgers en in het geheel niet te vereenigen is met de Amerikaansche democratie. Het Staatsgerechtshof in Frankrijk. Minister Alibert over de te volgen procedure. Het D.N.B. meldt: De Fransche minister van justitie. Alibert, heeft aan den speeialen corres pondent van het agentschap Patria in Vichy en kele bijzonderheden verstrekt over de Donder dag plaatshebbende constitueering van het staatsgerechtshof in Rion. alsmede over het eerste proces, dat voor dit hof gevoerd zal wor den. De minister merkte op dat het bij dit pro ces een zuiver juridische en ook een zuiver in terne Fransche aangelegenheid betreft. Het proces, dat eerst enkele dagen na de con- stitueerende vergadering van dit gerechtshof zal worden begonnen, zoo verklaax-de Alibert zal de meest verschillende aspecten bieden, al naar gelang welke nauwkeurige aanklachten hoog verraad, corruptie, enz. zullen worden inge diend. Het proces zal echter steeds beperkt blij ven tot de eigenlijke aanklacht, nl. het in ge vaar brengen van de veiligheid van den staat in verband met de „verandering van den vredes toestand in oorlogstoestand in September 1939". Noch de regeering, noch de minister van Jus titie kan invloed uitoefenen op de aanklacht en op het verloop van het proces, hetgeen uitslui tend de taak is van dit gerechtshof. De minister van Justitie verschaft evenwel de noodzakelijke gegevens, waardoor den lands advocaat, den onderzoekingsrechters, den rech ters en bijzittenden rechters houvast wordt gege ven voor net- indienen van een aanklacht en voor het vormen van een oordeel. Alibert zeide dat de doodstraf in Frankrijk, evenals voorheen, bestaat en dat in een proces in Rion de doodstraf kan worden uitgesproken, indien het staatsgerechtshof dit noodig acht. Principieel, zoo besloot de minister, kunnen alle personen die zich schuldig hebben gemaakt aan een handeling tegen de veiligheid van den staat, voor het staatsgerechtshof ter verant woording worden geroepen, dus niet alleen de direct verantwoordelijke vroegere ministers en hun medewerkers, doch ook die personen, die in eenigerlei vorm iets met de verantwoordelijkheid van de eersten te maken hebben gehad. Engelsche verliezen ter zee. Het D.N.B. meldt: De Britsche admiraliteit deelt mede dat de Engelsche mijnenveger River Clyde" op een vijandelijke mijn Is geloopen en gezonken. Voorts publiceert de Admiraliteit een lijst met de slachtoffers van de „Campania", de „Crest- flower" en den torpedobootjager „Brazen". Op de „Campania" zijn 11 personen omgekomen en 3 gewond, op de „Crestflower" 2 personen om gekomen en 5 gewond, op de „Brazen" 1 omgeko men en 4 gewond. Officieel wordt verder medegedeeld, dat bij een aanval van een duikboot op een Engelsch convooi aan de Iersche kust het Britsche schip „Accra" (9337 ton) tot zinken is gebracht. Meer dan 450 overlevenden zijn in een Britsche haven aan land gezet. 25 personen worden vermist. Het schip zonk in een half uur. Het verlies aan menschenlevens is veroox*zaakt. doordat een motorboot in de bran ding kenterde. De admiraliteit deelt tenslotte nog mede dat de sleepbooten ..Drummer" en „Oswaldien" op vijandelijke mijnen geloopen en gezonken zijn. Duitsch-Turksche handels overeenkomst. ANKARA, 8 Aug. (D.N.B.) De Tux'ksche natio nale vergadering heeft gisteren het jongste han- delsaccoord tusschen Duitschland en Turkije ge ratificeerd. Gezant Bossy te Boedapest. Onderhoud met Teleki en Csaky. BOEDAPEST, 8 Aug. (D.N.B.) De Roemeensche gezant te Rome. Bossy, die, zooals reeds gemeld, gisteren uit Boekarest in de Hongaarsche hoofdstad is aangekomen, heeft Woensdagmiddag een semi-offi- cieel bezoek gebracht aan het gebouw van den mi nister-president. waar de ministex'-president Graaf Teleki en de minister van Buitenlandsche Zaken graaf Csaky met hem een onderhoud van een half uur hebben gehad. Bossy zal heden naar Boekarest terugkeeren. Stemmen over de Nederlandsche Unie. De Nederlandsche .Unie wordt in verschillende hoofdartikelen in de bladen nog steeds druk be sproken. Zoo schrijft de Nieuwe Rotter- damsche Courant over „Leiding". Het blad meent dat de Unie daaromtrent nog geen klaren wijn heeft geschonken. Het Rotterdam- sche orgaan schrijft o.m.: Eenerzijds verwerpt mr. Linthorst Homan de gedachte aan éénhoofdige leiding op grond van de vergelijking met Duitschland en Italië, waar deze toestand uit geheel verschillende om standigheden is voortgekomen; vervolgens zegt hij, dat het. bij gebrek aan uitspringende figu ren, niet goed zou zijn zoo'n leiderschap kunst matig te scheppen. Ook dat is een tweeslachtige gedachtengang. De Nederlandsche Unie zal ook in dit opzicht duidelijk moeten worden. Dat zij leiding van bovenaf zou voorstaan, is op zichzelfs niets afschuwwekkends. In haar pro gramma heeft zij die gedachte zoo voorzichtig geformuleerd aks het verlangen naar de leiding van een krachtig en besluitvaardig gezag, dat er eigenlijk niemand was. die niet uitriep: dat heb ik al zoo lang gezegd! De vraag is maar: hoe komt zulk een krachtig en besluitvaardig gezag tot stand, hoe moet het zich laten gelden? Het driemanschap, dat wel niet wil regeeren. maar dat toch leiding geeft, heeft zichzelf opge- woxpen en zal de leiding behouden, wanneer het zich door voldoend breeden (en diepen) aan hang gedragen weet: dat is een antwoord op het eerste gedeelte van de vraag. Voor het antwoord op de tweede helft wordt richting gewezen in de woorden: leiding van bovenaf. Maar dan ook dient de Nedei'laxidsche Unie deze gedachte uit te drukken. Hier dient geen onduidelijkheid te zijn. Is de Nederlandsche Unie overtuigd, dat wij leiding behoeven in den na den vorigen oorlog gevormden historischen zin van dit woord? Goed, dat is een standpunt, dat zich verdedigen laat. Maar dan moet het ook verdedigd worden. Dan moet men precies onder woorden brengen: waarom? Want niet alleen een particulier, ook een beweging kan haar lei ding niet eenvoudig opleggen. Deze leiding moet ook worden aanvaard. Vergissen wij ons niet. dan zijn er in de Nederlandsche Unie zeer ve len te hoop geloopen, die heelemaal geen leiding in den nieuwen zin zouden wenschen. Hoe zal er geen onberedderbare wanorde in de schare van haar volgelingen ontstaan, wanneer zij omtrent de beteekenis van de leiding niet duidelijk is? Het Algemeen Handelsblad ziet in het beroep, dat het driemanschap op de eerste openbare vergadering der Ned. Unie heeft ge daan een geluid van vastbeslotenheid en trouw aan de goede zaak. Hier spraken geen opportunisten, zoo schrijft het blad, die een schijnoplossing voorstelden om naderhand tot „het oude" te kunnen terugkeeren zoodra zij daartoe de kans zouden schoon zien. Hier kwam een waarachtige overtuiging tot uiting dat, wat ook de toekomst aan Europa cn de .we reld zal brengen, een vei-zameling van Neder landsche volkskracht noodig zal zijn om het wel zijn van ons volk naar binnen cn naar buiten op grondslagen van zelfstandigheid, sociale rechtvaardigheid en geestelijke vrijheid te ver zorgen en te waarborgen. Het Nationale Dagblad meent dat het sociaal-economisch program van prof. de Quay een verwezenlijking is van het Katholieke corpo ratisme. zooals de R. K. S. P. het nastreeft en zooals de Unie dat heeft overgenomen. Het nat, soc. orgaan schrijft, o.m De volkomen onbevoegdheid der heeren Lint horst Homan en Einthoven op dit gebied blijkt nu uit hun klakkeloos aanvaarden van deze denk beelden van het politiek katholicisme. Zij zien niet. dat er in het volk zelf iets geheel anders leeft: de gedachte van de volks-socialisttsehe arbeidsgemeenschap van het geheele volk. Dat komt doordat de heeren zelf nog geheel in öe liberale wereldbeschouwing steken. Het is hun een gesloten boek. dat deze wereldbeschou wing afgedaan heeft en dat de toekomst ge bouwd zal worden uit de denkbeelden der volk se he wereldbeschouwing. De groote fout van de Unie is, zoo schrijft heb blad verder, dat zij niet is geboren uit de wereld beschouwing van nu, maar uit die van gisteren en dat zl^ niets anders beoogt dan onze maat schappelijke organisatie zoo'n beetje op te kale fateren ten einde min of meer gelijken tred to houden met de volken, die de dragers van dc nieuwe wereldbeschouwing zijn. Een kind kan begrijpen, dat dit niet gaat. De V e r ee n i g d e Katholieke P e r s be toogt, dat de politieke partijen reden van bestaan hebben gehad en nuttig werk hebben gedaan, maar dat de wil tot een sterke eenheid in alle kringen van ons volk zóó sterk is geworden, dat hij ook al probeeren enkele partijen nog zóó te dwarsboomen niet meer te stuiten is. Over de godsdienstvrijheid wordt verder ge zegd: De godsdienst- en gewetensvrijheid is de zwaarst bevochten en schoonste zege geweest, die ons volk heeft behaald, en mag nooit of te nimmer worden prijsgegeven. Deze godsdienst en gewetensvrijheid is een nationaal bezit, dat het Nederlanderschap verdiept en versterkt en adelt Wanneer vroeger het verschil in gods dienst wel eens gebezigd is geworden om in den politieken strijd den eenen Nederlander tegen den ander op te zetten, dan moet men de oorzaak daarvan niet in den godsdienst zeiven zoeken, maar in de wijze waarop met voorbedachten rade of enkel argeloos de godsdienst als middel tot politiek verdeelen en heerschen werd gehan teerd. Een herhaling daarvan dient echter koste wat het kost voorkomen te worden en ook daarom wenschen wij geen reprise van de vroegere po litieke partijen en het stuk dat zij. hetzij nood gedwongen, hetzij met. hartstocht hebben opge voerd. De politieke partijen waren slechts midde len en geen doel in zich. Voor het ééne groote algemeene Nederlandsche doel, dat thans klem mender en dringender aan de orde is gesteld dan wellicht ooit te voren, deugen de middelen der politifeke partijen en de politieke partijen als middelen niet meer. Honni soit qui mal y pense. „Dc Deutsche Zeitung in den Niederlanden" constateert dat de stichting van de Nederland sche Unie de pennen in beweging heeft gebracht. Het groote aantal sympathiebetuigingen heeft de sceptici echter niet het zwijgen opgelegd, Het blad wijst er verder op, dat hij, die op het oogenblik volksgenooten verzamelt om ze leiding te kunnen geven eerst zijn eigen weg afgestippeld moet hebben. Een herkenning van de feiten van den dag en een erkenning van den huidigen toe stand beteekent nog heelemaal niets. Belangrijk is alleen dat deze man en de door hem geleide volksgenooten datgene herkennen en erkennen dat tot deze feiten heeft geleid. Eerst door de kennis van de oorzaken komt de helderheid en de gevolgtrekking voor de toekomst. Anders is zoo'n program niets anders dan een achterdeur waar door men voor den vooruitgang die reeds geschie denis is geworden, weg wil sluipen. Deze geschie denis slaat alle achterdeuren echter onverbidde lijk dicht. Een van de ergerlijkste verschijningen van het democi-atische systeem was de coalitie. Wie in onzen tijd nog niet van dat systeem kan scheiden moet niet aan de leiding va.x het volk dexiken. En het is in het belang van de toekomst van het Nederlandsche volk. voor zulke concen traties te waarschuwen die toch niets anders zijn dan de coalities van den vroegeren tijd. Met dit systeem echter staat ook de oude geest weer op. BADM) PPDERAMMA VRIJDAG 9 AUGUSTUS JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuuf 12.Berichten 12.05 Gramofoonmuziek 12.15 W Eberlé en zijn orkest en solist. 12.45 Orgelconcert 2.30 Fragm. uit de opera „Boris Godounow" (opn.) 3.40 Musiquette en solist (opn.) 4.30 Gramofoon muziek 4.50 KRO-Kamerorkest (opn.) 5.15 Berich ten ANP 5.30 Ziekenpraatje. 5.45 Gramofoonmu' ziek. 6.30 VPRO: Cyclus „Gx-oote mannen in bewo gen tijden". 6.45 Zang met pianobegeleiding 7.— Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berichten 7.20 Zang met pianobegeleiding 7.30 Reportage. 7.45 Gramofoonmuziek 8.Berichten ANP. 8.15 Resi dentieorkest en soliste. 8.45 Cyclus „Uitingen van nationale cultuur". 9.00 Gramofoonmuziek 9.15 Residentie-orkest. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.10 Wjj sluiten den dag. 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch) 7.30 Gramofoonmuziek 8.Berichten ANP 8.15 Gramofoonmuziek 10.Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Het Stefanescu-orkest 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmu ziek 11.45 Het Stefanescu-orkest 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Bex-ichten ANP, eventueel gramo foonmuziek. 1.— Omroeporkest 2.— Berichten (Duitsch) 2.15 Omroep-orkest en solist. 3.15 Be richten (Engelsch) 3.30 Renova-septet (op.) 4.15 Disco-causex-ie 5.Berichten (Duitsch) 5.15 Be richten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek 5.45 „De vroo- lijke vijf" 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Orgel en piano. 7.Vragen van den dag (ANP) 7.15 Gra mofoonmuziek. 7.35 Cyclus „Nederlandsch provin- cieschoon" (met reportages) 8.— Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (En gelsch) 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Berichten (En gelsch) 9.30 Gramofoonmuziek 10.Berichten (Duitsch) 10.15 Berichten ANP. 10.3010.45; 11.15 11.30; 0.150.30 en 1.151.30 Berichten (En gelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7