Haarlem's Dagblad I HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE Muggenzifterij. Het onderwijs te Haarlem. Betalingsverkeer TELEFOON 10010 Belasting-zondaars AztikeCeHr- 58e JAARGANG No. 17529 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 10 Augustus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Matroosjes van het opleidingsschip „Pollux" brengen een hartelijken groet aan de opvarenden van de nieuwe motorreddingboot „Arthur" van de N. Z. H. Red ding Mij, die Vrijdag te Amsterdam vertoefde op doorreis naar Scheveningen. De maximum-snelheid rondom Haarlem. Veiligheid voor alles In ons nummer van Donderdag hebben wij een uiteenzetting gegeven van de gevolgen van de snel heidsbepalingen die de Rijkscommissaris heeft uit gevaardigd voor wat Haarlem betreft. Hier volgt iets over de snelheden, die in ge meenten in de buurt van Haarlem in acht moet worden genomen, speciaal voor wat het rijden in de bebouwde kommen aangaat. Zooals men weet is thans vastgesteld, dat buiten de bebouwde kommen door personenauto's en mo torrijwielen hoogstens 80 K.M. mag worden gere den en door andere motorrijtuigen (autobussen en vrachtauto's) hoogstens 60 K.M. Zulk een uniforcni- teit gaat voor de bebouwde kommen niet op. Im mers de maximum-snelheden in de bebouwde kom men zijn door iedere gemeente afzonderlijk geregeld en deze gemeentelijke verordeningen wijken onder ling dikwijls sterk af. Deze veroi'deningen blijven van kracht, met dien verstande, dat het maximum nimmer boven de 40 K.M. mag liggen. In Haarlemmerliede bijvoorbeeld, waar men door Halfweg tot dusver met een snel heid van hoogstens 45 K.M. mocht rijden, zal nu niet meer dan 40 K.M. gereden mogen worden. Daarentegen blijft het in gemeenten, waar het maximum beneden de 40 K.M. was vastgesteld, alles bij het oude. Het is voor motorrijders en automobilisten dus zaak, voortaan terdege uit te zien, of zij zich in een bebouwde kom bevinden. Want dan moeten zij hun snelheid aanzienlijk verminderen. Zoo is in Heemstede de maximumsnelheid in de bebouwde kom 25 K.M. Een auto die uit Haarlem komt zal aan de grens van Haarlem en Heemstede, waar de bebouwde kom van Heemstede begint, niet meer dan 25 K.M. mogen rijden. Een auto, die, uit het Zuiden komend, de Manpadslaan is ge passeerd, eveneens. Hier volgen thans eenige gemeenten in de buurt van Haarlem met vermelding van de snelheid, die maximaal in de bebouwde kom is toegestaan met daaraan toegevoegd, waar de bebouwde kom wordt geacht, te beginnen. Heemstede: Max. snelheid 25 K.M. Bebouwde kom: In het Noorden: grens HaarlemHeemstede. Zuiden: Manpadslaan, Oosten: Kromming Meer weg. Westen: grens BloemendaalHeemstede aan de Zandvoortsche laan. Benenbroejt. Max. snelheid 25 K.M. Bebouwde kom: In het Noorden: grens BennebroekHeem stede. Zuiden: School met den Bijbel. Westen: Cen- tenbrug. Oosten: Kromming Meerweg. Hillegom: Max. snelheid 25 K.M. Bebouwde kom: In het Noorden: Brug over de Oosteindervaart, Zuiden: Steenfabriek. Bloemendaal: varieerend van 2530 K.M. Bloe- mendaal heeft vijf bebouwde kommen (Duinlust park, Aerdenhout, Overveen, Bloemendaal en Vo gelenzang). Zij worden door borden aangegeven. Zandvoort, Geen maximumsnelheid. Dit word^ dus nu: 40 K.M. Bebouwde kom. In het Oosten: het punt, waar de Dr. Gerkestraat op de Zand- voortschelaan uitkomt. Noorden: het punt, waar het rijwielpad den Boulevard kruist. Halfweg: Max. snelheid 45 K.M. Dit wordt dus: 40 K.M. Bebouwde kom: In het Westen: de O. L. school. Oosten: Osd'orperweg. Haarlemmermeer. Geen maximumsnelheid. Dit wordt dus hoogstens 40 K.M. Haarlemmermeer heeft zeven bebouwde kommen: (Abbenes, Hoofddorp, Badhoevedorp, Nieuw Vennep, Zwanenburg, Vijf huizen en Schiphol.) Zij worden door borden aan gegeven. Haarlem: Wat Haarlem betreft herinneren wij er aan, dat practisch alle verkeerswegen in de ge meente onder de bebouwde kom vallen. De 60 en 80 K.M. snelheid hebben voor deze gemeente dus geen beteekenis. Te Haarlem bestonden maximum snelheden van 20 K.M. voor de oude binnenstad en 30 K.M. voor het overige gedeelte der gemeente. Die bepalingen werden evenwel soepel toegepast, De bedoeling is dit ook in de toekomst te blijven doen. Dit wil evenwel zeggen dat nu in elk geval bekeurd zal worden als meer dan 40 K.M. gereden zal worden. Met nadruk moet aan dit alles worden toege voegd, dat de nieuwe verordening de veiligheid van den weg beoogt. Het aangeven van maximum-snel heden ontlast daarom den automobilist of motor rijder in geen enkel opzicht van den plicht, te wa ken tegen ongevallen, die hij door harder rijden dan met de veiligheid overeen is te brengen, zou kunnen veroorzaken. Het kan dus nimmer een ver ontschuldiging zijn, de maximum-snelheid niet te hebben overschreden, wanneer men door onvoor zichtigheid een ongeluk veroorzaakt. Dit geldt zoowel voor het rijden in bebouwde als in onbebouwde gedeelten van een gemeente. Dat het verkeer zijn eischen blijft stellen, ook in een tijd, waarin minder auto's dan gewoonlijk op den weg zijn, behoeft nauwelijks betoogd. En dat het tijdens de uren waarin verduisterd moet worden nog veel meer oppassen is, spreekt heelemaal vanzelf. Wie een stuur hanteert herinnere zich dat en kenne zijn plicht! De bekeuringen te Haarlem. Wegens onvoldoende maatregelen tegen licht- Uttstraling en wegens verkeersovertredingen van Wielrijders maakte de Haarlemsche politie Vrij dag tegen 82 personen proces-verbaal op. (Een Amerikaan heeft een boek van 800 bladzijden geschreven over de mug.) Wel zelden, meen ik, heeft een man Zulk een vervaarlijk boek geschreven, Over, naar ik wel zeggen kan, Zoo'n pietepeuterig gegeven. Maar ook is menig dikker boek, Van duizend paginas, te lezen, Waarin 'k vergeefs één bladzij zoek Over dit zeer belangrijk wezen Ik heb dit boek er hier niet bij. Maar dit is, mag men wel vertrouwen, De grootste muggenzifterij, Die ooit de wereld kreeg t' aanschouwen Als ik dat boek nog ooit eens zie, Dan zal ik er niet lang in kijken, Wat heb 'k aan muggentheorie, 'k Heb al te veel aan hun practijken. Tenzij 't een cursus dan mocht zijn, Hoe ik ze allen kan verdelgen, Zoodat dit ondier, valsch en klein, Uw en mijn bloed niet meer kan zwelgen. Achthonderd bladzij van de mug, Ik vind het heusch wat overdreven, Mijn oordeel weet ik wel zoo vlug, In een paar woorden weer te geven. P. GASUS. Na de vacantie vrijwel normaal. Alle voorbereidende scholen weer in de eigen gebouwen Er waren in de afgeloopen maanden voor de Haarlemsche scholen verschillende moeilijkheden te overwinnen, omdat niet alle gebouwen voor het onderwijs beschikbaar waren. In tal van gebouwen moesten daardoor twee scholen huisvesting vinden. Aan deze moeilijkheden is thans voor een zeer groot gedeelte een einde gekomen. 'Na de vacantie zullen vrijwel alle scholen weer over hun eigen ge bouw de volledige beschikking hebben. Het Gymnasium en alle H.B.S.'en werkten reeds eenigen" tijd op normale wijze, dit kon niet gezegd worden van de lagere scholen, maar na de vacan tie komt daarin een verbetering. De voorbereidende scholen, die ook gedeeltelijk in andere gebouwen gehuisvest waren, krijgen na de vacantie alle hun eigen onderdak terug. Alleen zal een school een beetje later beginnen. De uitbreiding der Haarlemsche politie. In den loop dezer maand komen de 30 nieuwe agenten. Zooals men weet is in de laatste vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad besloten de politie met 30 man uit te breiden. In vrijwel alle gemeenten van ons land wordt het corps uitgebreid,. waarbij aangesteld worden 5000 politiemannen die zonder werk kwamen in verband met de opheffing van de militaire politie. Ook Haarlem krijgt daarvan zijn deel. De 30 nieuwe politie-agcnten die te Haar lem komen, zullen nog in den loop van deze maand in functie treden. Daardoor zal het mogelijk zijn zoo deelde de Commissaris ons mede de surveillance in de ge meente te verbeteren. Dit is goed, want doordat in de jaren van bezuiniging het politiecorps niet werd uitgebreid, terwijl wel de bebouwde opper vlakte van de gemeente sterk vermeerderde, was de sterkte van het corps te klein geworden om in alle behoeften te voorzien. De Opbouw en de Lucht bescherming. Voor Haarlem nog niet geregeld. Een maand geleden is uit Den Haag de mede- deeling gekomen, dat het de bedoeling is dat de mannen van den Opbouwdienst ook zullen worden ingeschakeld in het werk van de Luchtbescherming in de verschillende gemeenten. Wij hebben te Haarlem geïnformeerd of reeds uitvoering aan het voornemen gegeven is. Ons werd verklaard dat op dit oogenblik nog met den Haag gecorrespondeerd wordt over de fïnancieele gevol gen van de toepassing van dit besluit voor de gemeente. met Zweden en Zwitserland over de clearing. Het vandaag verschenen verordeningen blad bevat twee verordeningen, waarbij het be talingsverkeer met Zweden en Zwitserland over het clearinginstituut wordt geleid. Het Duitsche legerbericht. De jongste aanvallen op Britsche convooien. BERLIJN, 9 Augustus (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „Onze motortorpedobooten hebben, zooals reeds gemeld, in den nacht van 7 op 8 Augustus een sterk beveiligd convooi aangevallen. Ondanks hevigen afweer door de vergezellende vijandelijke torpedo jagers, alsmede door andere bewakingsvaartuigen en de sterk bewapende schepen zelf, gelukte het een tankboot van 8.000 b.r.t., een schip van 5.000 b.r.t., en een schip van 4.000 b.r.t. tot zinken te brengen. Een tankboot van kleinere afmetingen werd in brand geschoten. Onze motortorpedobooten keerden ongedeerd terug. Op den 8sten Augustus deden duikbommenwer pers onder bescherming van jagers en torpedovlieg tuigen een aanval op Britsche convooien ten zuiden van het eiland Wight, die door lucht- en zeestrijd krachten sterk beveiligd waren. Zooals reeds be kend gemaakt, werden alleen uit een convooi twaalf koopvaardijschepen met in totaal ongeveer 55.000 b.r.t. inhoud tot zinken gebracht en werden zeven andere koopvaardijschepen zwaar beschadigd. Het totale aantal van de Britsche schepen, die gisteren door het luchtwapen tot zinken gebracht of getroffen zijn, bedraagt 28. Bij Dover vernietigden onze Messerschmitt- vliegtuigen twaalf vijandelijke sperballons. In verband met de Duitsche luchtaanvallen ont wikkelden zich groote luchtgevechten, in welker verloop bij het eiland Wight en voor Dover in totaal 49 Britsche vliegtuigen, waaronder 33 Spitfires, door Duitsche jagers en torpedovliegtuigen werden neer geschoten. Tien eigen toestellen gingen verloren. Twee moesten een noodlanding maken. Des nachts deden onze gevechtsvliegtuigen aan vallen op de Britsche vliegtuigindustrie om Liver pool en Bristol alsmede op havens, vliegvelden en luchtdoelstellingen in Zuid-Engeland. Het werpen van mijnen uit vliegtuigen voor de Britsche havens kon stelsematig worden voortgezet. In den afgeloopen nacht vlogen Britsche vlieg tuigen op verscheidene plaatsen West-Duitschland binnen. Door onzen sterken afweer werd een deel der vijandelijke rt»achines gedwongen terug te kee- ren of verhinderd bommen uit te gooien. Hier en daar terecht gekomen bommen richtten onbelang rijke schade aan gebouwen en landerijen aan. Alleen in een klein plaatsje in het grensgebied werden personen gedeerd. De luchtdoelartillerie schoot twee vijandelijke toestellen omlaag". Japansch-Engelsche spanning. Het D.N.B. deelt mede: De spanning tusschen Ja pan en Engeland, die door de recente arrestatie van aanzienlijke Japansche onderdanen in Engeland een in de geheele wereld aangeteekende verscherping heeft ondergaan, wordt uiteraard in Berlijn met belangstelling gevolgd als een belangrijke politieke gebeurtenis. Men staat echter met zichtbare reserve tegenover de vraag, wat de mogelijke politieke ge volgen van dezen toestand zullen zijn, want deze kwestie betreft een interne Engelsch-Japansche aan gelegenheid, welker afhandeling naar Duitsche op vatting alleen zaak is van de betrokkenen en waar in men zich dan ook niet denkt te mengen door het bepalen van een standpunt. Intusschen spreekt men in Berlijn zeer openlijk een oordeel uit over de feitelijke gebeurtenissen, die de Japansche regeering aanleiding hebben ge geven tot optreden tegen de activiteit van Britsche agenten. Men wijst van Duitsche zijde er op dat Duitschland de factoren van verdenking, die zich hebben voorgedaan aan de Japansche regeering ten aanzien van het ongeoorloofd optreden van Brit sche staatsburgers in Japan, slechts kan bevestigen op grond van eigen ervaringen. Men herinnert aan vroegere officieele constateeringen betreffende de illoyale houding van Britsche consulaatsautoriteiten en andere Britsche persoonlijkheden in Duitschland waardoor in verscheidene gevallen bevelen tot uit zetting noodig werden. Ook de documentaire ont hullingen over den Britschen spionnage- en berich tendienst in Noorwegen worden met het oog op de gebeurtenissen in Japan opnieuw in herinnering ge roepen. Men heeft in Berlijn klaarblijkelijk geen reden om aan te nemen dat deze illegale activiteit van Britsche agenten juist in Japan niet zou zijn uitgeoefend en men is van de juistheid der Japan sche constateeringen en ook van de gerechtvaardigd heid van het optreden der Japansche regeering vol komen overtuigd. is het tijdstip voor inruil van Uw oud toestel tegen een gratis aansluiting op de (Adv Ingez. Med.) De oogst van het generaal pardon' in Haarlem en omgeving. Zooals men weet is cr weer een „generaal par don" gegeven voor belasting-zondaars die alsnog hun verkeerde daden aan de belastinginspecteurs opbiechten. Naar wü vernemen zUn In de belastinginspectie Haarlem, waartoe ook de gemeenten Bloemen daal, Heemstede en Zandvoort behooren, on geveer 500 a 600 personen gekomen die ver hoogde opgaven indienden. Daarvan zijn thans ongeveer 300 opgaven verwerkt. Het resultaat daarvan is dat het verzwegen inkomen voor het belastingjaar 38/39 f 96.200 beloopt en voor 39/40 f 99.800. Aan inkomen tezamen dus al f 196.000. Het verzwegen vermogen 38/39 f 1.930.000 en 39/40 f 1.874.000, tezamen dus f 2.804.000. Hel zal nog wel eenigen tijd duren voor alle in gekomen opgaven verwerkt zijn. Het is bovendien gebleken dat verschillende men- schen gedacht hebben dat zij er mee af waren als zij alleen hun belastingaangifte voor 1940/1941 juist invulden. Dit is evenwel onjuist, want als«blijkt, dat zij hun inkomen en vermogen over de twee vo rige belastingjaren (38/39 en 39/40) te laag heb ben opgegeven, moet daarmede rekening gehouden worden. Er is niet uitgezocht hoeveel het „generaal par don" voor Haarlem en de omliggende gemeenten op dit oogenblik reeds heeft opgebracht, maar wel heeft men ter bevoegder plaatse den indruk, dat de oogst voor Haarlem in verhouding minder goed is dan voor de omliggende gemeenten. Weer een slachtoffer van de duisternis. Machinist te Harderwijk verdronken. Gisteravond te ongeveer half twaalf keerden eenige opvarenden van de sleepboot Taunus II. liggende in de haven van Harderwijk naar boord terug na een bezoek aan de stad. Een van hen, de machinist C. IJzelenberg geraakte, door de duis ternis misleid, van de kade en viel in de haven. Hulp bieden bleek niet mogelijk. De politie slaagde er eerst tegen drie uur in het lijk te dreggen. Uitbetaling van gelden aan gewezen krijgsgevangenen. Het informatie-bureau van het Nederland- sche Roode Kruis deelt mede dat een aanvang zal worden gemaakt met de uitbetaling der gelden van de in Duitsche krijgsgevangenschap geweest zijnde Nederlandsche militairen. De uit die krijgsgevangenschap bereids in Ne derland teruggekeerde militairen, die nog niet in het bezit van de in Duitschland afgedragen gelden zijn gesteld, worden uitgenoodigd aan ge meld informatiebureau Zwarteweg 75 Den Haag, opgaaf te verstrekken van hun tegenwoor dig adres, c.q. nummer postrekening, voormalig legeronderdeel en het te vorderen bedrag met gelijktijdige overlegging van het aan hen ver strekte kwijtingsbewijs. Het ligt in de bedoeling om daarna, al naar ge lang gemeld bureau de gelden zal hebben ont vangen. deze aan belanghebbenden over te ma ken, hetzij per postchèque hetzij door overschrij ving of storting op de betrekkelijke postrekenin gen. Pelroleumzegel „periode 5". Van 12 Augustus tot 8 September geldig. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus a.s. tot en met 8 Sep tember a.s. de met „Periode 5" gemerkte petro- leumzegel recht geeft op liet koopen van twee liter petroleum. Distributie van grutterswaren. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherlj maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 6 September a.s. de met ,.14" genummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram rijst óf rijstemeel óf rijstebloem. Voorts geeft de met „27" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram havermout óf havervlokben óf gort óf grutten. Sclioenenbonnen worden op ruimer scbaal verstrekt. De Secretaris-Generaal, waarnemand hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede: Aangezien het gebleken is, dat de verstrekking van schoenenbonnen eengszins ruimer kan plaats vinden, kunnen personen, die op goede gronden en ten genoege van de leiders der distributie- diensten kunnen aantoonen, dat zij behoefte hebben aan nog een paar schoenen, een desbe treffend verzoek bij de plaatselijke distributie diensten indienen. De leiders van deze diensten zullen aan de hand van deze verzoeken beslissen, of op grond daar van schoenenbonnen kunnen worden verstrekt. Bespreking toestand in het automobielbedrijf. De B. O. V. A. G. bijeen. Dezer dagen kwam het hoofdbestuur van den Bond van Automobielhandelaren en Garagehou ders B.O.VA.G. in vergadering bijeen ter bespre king van den toestand in het automobielbedrijf. Uit de discussie bleek duidelijk, dat er talrijke en niet geringe moeilijkheden op een oplossing wachten. Niettemin ligt er voor de organisatie belangrijk werk te doen, nl. het treffen van zoodanige maat regelen als noodig zijn om straks, als het herstel zich inzet en de handel weer activiteit kan ont plooien, geheel voorbereid te zijn. Uiteraard wordt dit vergemakkelijkt door het feit. dat bijna hon derd procent van den automobielhandel in den B.O.V.A.G. is vereenigd en ook de afdeelingen la»ci- en luxe verhuur en motorrijwielhandel een verheu- genden groei vertoonen. De hoofdschotel werd uiteraard gevormd door de nadere bestudeering van het snneeringsvraagstuk, waarover binnenkort met andere belanghebbenden in het automobielbedrijf besprekingen zullen wor den gevoerd. VOETGANGER AANGEREDEN. De 56-jarige voetganger S. stak Vrijdagavond te kwart over zes op de Ged. Oude Gracht bij de Zijlstraat te Haarlem den rijweg over. Om twee van de Raaks komende wielrijders te laten pas- seeren. liep hij twee passen terug, maar kwam toen in aanraking met een anderen fietser, waardoor hij viel: hij kreeg een blessure aan de linkerknie. Door leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld; toen is hij per ziekenauto naar de Maria-Stichting vervoerd. De politie maakte van het gebeurde proces-verbaal op. HEDEN: 12 PAGINA'S. De „Glaswijk" van den uilgestrekten proeftuin van het Zuid-Hollandsch Glas- district te Naaldwijk, waar met succes proeven genomen worden met nieuwe groenten- en fruitsoorten. (Foto Pax Holland), J. J. L. Proviand uit eigen tuin. pag. 3 C. J. E. Dinaux: Geneugten des levens. De wijn. pag. 3 Plaat van de- week door P. v. d. Hem pag. 3 Flitsen. pag. 3 Voor de Vrouw pag. 4 Film schouw. pap. 6 J. H. de Bois: Literaire Kantteeke- ningen. pag. 6 B. Schippers: De winstbelasting. pag. 7 A. J. D.: Calluna, Heide. pag. 7 Van een specialen verslaggever: De Wieringermeerpolder 10 jaar oud. pag. 7 Voor onze Jeugd. pag. 8

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1