KAMERMUZIEK Brahmsconcert. - De Nederlandsche orkesten. Spoct en SpeC J WATERPOLO DINSDAG 13 AUGUSTUS 194D HAARLEM'S DAGBLAD 6 MUZIEK in het Frans Hals-Museum. Voor de dagelijks plaats vindende Kamermu ziekuitvoeringen in het Frans Hals-Museum, die, zooals men weet, telkens gedurende een week door dezelfde uitvoerenden gegeven worden, wordt een stijgende belangstelling waargenomen. De directeur, de heer Gratama, die elke nieuwe serie met ecnige toepasselijke woorden inleidt, uitte Maandagnamiddag zijn tevredenheid over het feit, dat het bezoek der tweede serie dat der eerste in aantal overtroffen had en deelde, naar aanleiding van een in het Handelsblad be treffende de Haagsche Mauritshuis-concerten gestelde vraag, wie die uitvoeringen eigenlijk regelt, mede, dat dit te Haarlem geschiedt door het plaatselijk afdeelingsbestuur der Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging (K.N.T.V.). Hij stelde de uitvoerenden der derde serie, de heeren Jac Zwaan, Jan Hoeben en Philip Vlessing en de dames Annie en Alie Michielsen aan het audito rium voor en bood namens de directie den dames Michielsen de gebruikelijke bloemenhulde. Jac. Zwaan, Jan Hoeben en Ph. Vlessing vor men samen het „Haarlem's Trio", dat als zoo danig kort voor het einde van het verstreken winterseizoen voor het eerst in het openbaar op trad. Evenals nu in het Museum speelden zij toen in de bovenzaal van het Gem. Concert gebouw Beethoven's Trio op. 70 no. 1 en Dvorak's Dumky-Trio op. 90. Dit laatste werk vormde toen het hoogtepunt van hun trio-spel; het deed het nu weer. Een weloverwogen en zorgvuldige vooi bereiding stelde hen in staat het quasi- improviseerende karakter van dit uit een rijke kunstenaarsziel ontsproten en zonder bekommer nissen over geheiligde vormen en over hier en daar opduikende banaliteiten geschreven werk uitstekend weer te geven. Het werd een musicee- ren. waartoe ieder het zijne als gelijkgerechtigde bijdroeg, waarbij ieder op zijn beurt zich geheel kon geven en dat toch volkomen sloot. In Beethoven's Trio, waarmee zij begonnen, was dit nog niet zoo geheel het geval. De cellist Vlessing speelde hier doorgaans wat te voorzich tig, de pianist Zwaan acceleerde soms zonder noodzaak het tempo en de eenigszins scherpe klank der door Jan Hoeben bespeelde viool ver smolt niet met dien der andere instrumenten tot een hoogere eenheid Doch dit alles zal na „accli- matizeering" wel beter worden, en dan zal aan de vele binnen de klassieke vormen aanwezige fijne details en geestige wendingen vanzelf meer reliëf gegeven worden. De zangeres Annie Michielsen hoorden we de zen namiddag voor het eerst. Zij bleek een alt stem te bezitten, waarvan het deugdelijke mate riaal echter nog verdere ontwikkeling behoeft om ook aan de expressie de noodige aan dacht te kunnen doen geven. De adembeheer- sching moet ook nog grooter worden. In de zan gen van C-hiassi en A. Scarlatti en in de Psalmen van Constantijn Huygens stonden de tonen nog te veel afzonderlijk en was de sterkte van eiken toon te weinig constant. Een veel beteren indruk maakte haar voordracht van drie liederen van Schubert, al liet haar technische vaardigheid nog niet de duidelijke uitvoering van snelle figuren toe. Het „Morgenlied" en „Der Liebhaber in allen Gestalten" droeg zij frisch en met goede uitdruk king voor; „Am Grabe Anselmos" verdraagt meer diepte. Haar zuster Alie Michielsen begeleidde correct en volgzaam. K. DE JONG. Haarlemsche Orkestvereeniging Het is alweer jaren geleden, dat de onverge lijkelijke kunstenares Elly Ney maar 't heugt mij nog als de dag van gisteren hier het piano concert in Bes van Johannes Brahms speelde. Het geheel belangeloos medewerken aan onze, ook toen in nood verkeerende H.O.V. was- dan om meer dan één reden een blij gebeuren, en bijzon der treffend, omdat zij uit de concerten der H.O.V. nooit éénïge financièele bate heeft getrokken. Zij speelde Brahms zoo heerlijk schoon, dat men na deze muziek niets meer verlangde. Onverge telijk was het middendeel, het Scherzo, dat zij geheel opvatte als de inleiding tot het Andante. Als een engel uit den hemel gevallen bracht zij onder ons de vreugde dezer lichtvoetige muziek: al het aardsche, "net materieele, was er vreemd aan. Daai'om kan men ook nu niet meer zeggen, of zich herinneren, hoe haar techniek was. Die was bijkomstig. Men lette daar niet op. Men dacht aan Brahms: aan Clara Schumann. En voelde hoe hier de Muzen den toondichter, maar de vertolkster ook, rechtstreeks het vermogen gaven, dat musiceeren heet. Na dit wonderbare Scherzo volgde het Andante, dat etherisch klonk als een hemelsche blijheid. In de vertolking van Maandagavond, onder Toon Verhey. was er veel dat ons aan den avond, hier genoemd, herinnerde. Daar was het fijn af gestemde kleurenpalet, waar de teere klank der strijkers zich mengt met den sappigen toon dei- blazers; de prachtige dynamiek, die ook door den solist (Karei de Jong) in goede harmonie met het orkest werd weergegeven. In het Scherzo voelde men de rhythmische on derverdeeling ais te nadrukkelijk, te aardsch, te materieel. Men lette op de technische weergave. Zoo deed men niet in het Andante, waarin de pianist zijn beste oogenblikken had. Die orkestklank, zij moge den dirigent véél zijn, méér nog is hem de rhythmische uitbeelding dei- melodie. Verhey puurt uit alles het rhythme, het levengevend principe in alle kunst, hier der melodie. En dat voor hem rhythme en „maat" twee geheel onderscheiden dingen zijn, zijn wijze van dirlgeeren maakt elke nadere aanduiding overbodig. Bij vele gedeelten uit meermalen ge hoorde werken betrapt men zich bij Verhey's directie menigmaal op de bemerking: zóó behoort het inderdaad, ik hoorde dit voorheen verkeerd. Zoo zijn er heele melodie-gedeelten, die hij ons doet opvatten als een anacrouse, een opstuwing tot een hoogtepunt. Zoo gaf hij ook de vierde Symphonie van Brahms, die wij voorheen slechts onder Peter van Anrooy volledig vermochten te genieten. Maar Van Anrooy bezat niet de soepelheid van gebaar, die Verhey's directie kenmerkt, en dit was voor den hoorder niet altijd voordeelig. Verhey vermag volledig uit te beelden wat hij muzikaal gevoelt. Het orkest reageert onmiddellijk. Een innig- warme vertolking is het schoon resultaat van dit gelukkig samenwerken. Wie voelde nog in het slotdeel der symphonie. deze giganti&he Passa- caglia. in variaties van acht tot acht maten voort schrijdend. dat hier feitelijk losse deelen aaneen gevoegd zijn, al is er dan van eenige caesuur ner gens iets te merken? Opmerkelijk was ook het stuwen naar het hoog tepunt der doorvoering, waarbij men waant, dat hier het eigenlijk thema lig:., waaruit dan (langs derivatieven weg) het eerste thema gevormd schijnt. Maar niet aan elk dirigent gelukt een zoo stoutmoedige opzet. Het enorm concentreer- vermogen bij Verhey, die bij liefdevolle verzorging van hét détail de groote eindwerking weet te bereiken, maakt het luisteren naar zijn orkestrale vertolking tot een genot van eersten rang. Cr. J. KALT, Het bestaansrecht der H. O. V. De heer Marinus Adam, een der twee 1ste diri genten van de H. O. V. schrijft ons: De orkesten in ons land maken een zeer moei lijken tijd door en vooral het oudste Nederland sche orkest, De Haarlemsche Orkest Vereeniging In 1939 bestond dit instituut 125 jaar. De laat ste jaren waren de subsidies gehalveerd, waar door het bestuur der H.O.V. maatregelen heeft moeten nemen om het orkest voor een ondergang te behoeden, door met de orkestleden een over eenkomst aan te gaan voor een werktijd van ze ven maanden op een salaris van 70 pet. van de toch al niet hooge honoraria. Het lijkt mij niet goed, hier bedragen te noemen. Zij die het leven van den Nederlandschen Kunstenaar kennen, weten dat hij zich met zeer weinig tevreden moet stellen en voor hen die dit niet weten, is het niet noodig dat zij het weten omdat heel vaak de menscjien getaxeerd worden naar hun inkomen. Marinus Adam, le dirigent van de H. O. V. De orkestleden der H. O. V. hebben in die ja ren waarin hun salaris tot het minimum was be perkt. met verdubbelde ernergie gewerkt "om de prestaties op te voeren. Een dirigent kan en mag nu eenmaal geen rekening houden met een lage salarieering, omdat het publiek recht heeft op goed verzorgde uitvoeringen. Het zou dus volgens mij niet meer dan billijk zijn als zoo'n instituut met een hard werkend bestuur, dirigen ten en musici op een behoorlijk bestaan aan spraak kon maken. Het tegendeel is echter waar. De Gemeente Haarlem moest in de crisisjaren de subsidie halveeren, waardoor automatisch de Rijks- en Provinciale subsidie tot de helft wer den teruggebracht. De commissie die destijds tot taak had de autoriteiten voor te lichten bij de verdeeling der Rijkssubsidie aan de orkesten, heeft de onbillijk heid begaan, de Haarlemsche Orkestvereeniging met een zeer klein bedrag te bedeelen, terwijl de Arnhemsche en Maastrichtsche orkesten een be hoorlijk bedrag kregen toegewezen. Nu nog, ter wijl het belangrijke vraagstuk voor de orkes ten weer aan de orde is, meenen enkele Neder landsche toonkunstenaars dat de H.O.V. geen reden van bestaan heeft, zonder dat zij eigenlijk weten wat het orkest presteert. Uit onderstaand overzicht zal moeten blijken, of de H.O.V. reden van bestaan heeft. In een werktijd van 7 maanden, 5 winter- en 2 zomermaanden, worden alleen in Haarlem onge veer 60 concerten gegeven. Daarbij komt nog een aantal radio-uitzendingen, opera- en orato ria-uitvoeringen en begeleidingen bij ballet-uit voeringen. De jeugdconcerten worden door ruim duizend jongelui bezocht, terwijl de volksconcerten meer malen uitverkocht zijn. Jaarlijiks worden er zeer veel noviteiten ge speeld vooral van Nederlandsche componisten. Aan de concerten werken voor het overgroote deel Nederlandsche solisten meer. De voornaam ste Hollandsche solisten hebben bij de H.O.V hun debuut gemaakt. Jonge musici krijgen ge legenheid zich in het orkestspel te bekwamen, terwijl jonge talenten de gelegenheid krijgen om met ons orkest als solist op te treden. De grootste twee Nederlandsche orkesten be zitten dirigenten, die bij de H.O.V. een goede leerschool hebben doorgemaakt. Toch durft men nog te beweren dat dit insti tuut geen reden van bestaan heeft. Zij die de overheid hebben moeten voorlichten over de subsidieverdeeling beseften niet welk een grove onbillijkheid er tegenover de H.O.V. begaan werd. De werkzaamheden van dit orkest zouden nog veel uitgebreider zijn geweest, als zij niet zoo veel concurrentie had van andere orkesten. Het is een ongezonde toestand dat de laatste jaren in verschillende plaatsen Kamer- en Sym- phonie-orkesten als paddestoelen uit den grond zijn opgekomen, die wat hun bezetting betreft, zich niet als zoodanig kunnen verhuren, doch met behulp van musici uit de bestaande orkesten een bruikbaar ensemble vormen. Een bekend feit is het dat deze orkesten, waarvoor het meeren- deel der medewerkenden slecht of heelemaal niet gehonoreerd wordt een veel lageren prijs kunnen berekenen dan de bestaande orkesten kun nen doen. Immers zij nemen geen enkel risico op zich; alleen wanneer er iets over blijft, krijgen de medewerkenden een schamel bedrag. Vele werk zaamheden die vroeger in handen waren bij de bestaande orkesten worden nu verricht door en sembles die voor zoo'n gelegenheid bij elkaar getrommeld worden. Het is nu eenmaal in ons land mogelijk voor wie daar maar zin in heeft, een orkest te stichten; de musici die geen werk hebben zijn dan nog blij iets te kunnen verdie nen, hoewel ook weer gebleken is dat aan derge lijke uitvoeringen menschen medewerken, die het niet noodig hebben en dus die kleine verdien ste weer aan een ander onthouden. Het is beschamend voor ons Nederlandsche volk, dat er zoo weinig over is voor de bestaande orkesten die jaar in jaar uit met financieele moeilijkheden te kampen hebben. Waarom is cr wel geld voor musea, bibliotheken, natuur- en stadsschoon? Natuurlijk omdat het noodzakelijk is voor ons cultureele leven. Maar is muziek dan niet noodzakelijk? Waarom bestaan er dan Conservatoria als er voor afgestudeerden niet eens een behoorlijk bestaan is? Een ding is erg jammer, en wel dat de orkesten elkaar in den strijd om hun bestaan niet steu nen. Mij is persoonlijk bekend dat er stemmen zijn opgegaan, de H.O.V. en het Rott. Philharm. Orkest maar van de lijst van Nederlandsche or kesten te schrappen en hun een subsidie te ont houden. Op hen die dergelijke meeningen hebben is de oude spreuk: „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet", van toepassing. Indien men niet begrijpt, dat nu de tijd ge komen is, om met elkaar in overleg te treden, zal dit voor alle orkesten nadeelige gevolgen heb ben. Niet alleen in naam moet er eensgezindheid zijn maar ook in daad, en zoo spoedig mogelijk. Het egoïsme moet wijken voor een vruchtbare samenwerking, waarbij de belangen van Haar lem en Rotterdam niet vergeten mogen worden. Het is bekend, dat er op 't oogenblik hard ge werkt wordt aan het orkestenvraagstuk. Het is te hopen dat zij die daarmede belast zijn, de on- billijkheden die begaan zijn, ongedaan zullen maken en de fouten herstellen in het belang van de Nederlandsche kunst. De H.O.V. maakt op het oogenblik een emotie vollen tijd door. Vage aanduidingen wijzen er op, dat men op het oogenblik de volle aandacht aan den toestand besteedt waarin het orkest ge komen is. Het bestaan van de musici is de laat ste jaren zeer kommervol geweest. Zij verdienen zeer zeker dat hun een betere bestaansmoge lijkheid wordt geboden als belooning voor het cultureele werk dat zij verricht hebben. WANDELSPORT. DE AVOND-VIERDAAGSCHE. Niettegenstaande het feit, dat de eerste inschrij- vingstermijn is verstreken blijven zich nog 'steeds wandelaars aanmelden voor de avondvierdaagsche, welke de Noord-Hollandsche Wandelsportbond Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond en Zater dagmiddag houdt in Amsterdam, Haarlem en Zaan dam. Het staat vast, dat uit de directe omgeving dezer plaatsen ongeveer 1250 wandelaars zullen meedoen. De routes zijn nu ook bekend geworden. De deelnemers van Haarlem gaan door Heemste de, Bloemendaal naar Zandvoort. De af te leggen afstand is voor alle routes gelijk namelijk de eer ste drie avonden 15 K.M. en op Zaterdagmiddag 25 K.M. Daar er op gerekend moet worden, dat de wan delaars voor donker thuis zijn en de wandelaars van buiten de laatste trein- en autobusverbindin gen moeten halen, mag bij voorkeur niet later worden vertrokken dan zeven uur op de eerste drie dagen en drie uur op Zaterdagmiddag. De Centrale "Regelingscommissie heeft besloten om hen, die Zaterdagmiddag beslist niet kunnen wandelen, in de gelegenheid te stellen op Zondag morgen de laatste wandeling te maken. Dit geldt ook voor hen, die op een avond door de week door werkzaamheden verhinderd zijn. Het vertrek op Zondagmorgen geschiedt tusschen tien en elf uur. Er kan nog worden ingeschreven in Haarlem bij H. H. Winters, Jan Haringstraat 101. SCHAKEN DE BONDSWEDSTRIJDEN TE HILVERSUM. Daar voor de bondswedstrijden van den Ned. Schaakbond, welke van 19 tot en met 23 Augus tus gespeeld worden, zeer groote belangstelling bestaat, heeft het bestuur besloten, deze wed strijden in hotel „Gooiland" te Hilversum te houden. Het bestuur heeft er in toegestemd, den heer Hartogensis van den Ned. Schaakbond op zijn verzoek van zijn functie als secretaris-wedstrijd leider te ontheffen; het secretariaat zal tijdelijk worden waargenomen door den heer P. Jungman te Utrecht. SCHAAKLITERATUUR. Theorie der eindspelen. t Het Eindspel, door Dr. M. Euwe; bij G. B. v. Goor Zonen's Uitgeversmaat schappij, 's Gravenhage, 1940, Batavia. Dezer dagen ontvingen wij de eerste vijf deeltjes van een nieuw standaardwerk van Dr. M. Euwe over het eindspel. De bedoeling is, over de theorie der eindspelen een serie van twaalf boekjes in den loop nog van dit jaar te doen verschijnen. De boek jes zullen in hun geheel aansluiten bij de eerder verschenen serie van twaalf deeltjes betreffende ie theorie der schaakopeningen. Waarmede blijkbaar bedoeld is, dat het geheele schaakspel, met uitzon dering dan van de problematiek, en het middenspol, door den grootmeester is behandeld. Wijlen meester Dr. A. G. Olland heeft een halve uw geleden geschreven, dat niets zoo slordig ge leerd wordt als het schaakspel. Moge zulks helaas thans nog ten deele zoo zijn voor de theorie der openingen, op het gebied der eindspelkunst heerscht voor 'n zeer belangrijk percentage bij de hedendaag- sche spelers bijna onwetendheid. Men komt er een voudig niet aan toe, een boek over de eindspelen te bestudeeren. Welnu, Dr. Euwe heeft wederom zeer erdienstelijk werk gedaan door de stof over 12 deeltjes te verdeelen, waardoor men zeer geleidelijk en op prettige manier wordt ingewijd in de finesses. De boekjes zijn ook afzonderlijk verkrijgbaar ge steld. De titels van de thans verschenen deeltjes zijn: De Koning alleen, Stukken tegen pionnen (I), Stuk ken tegen pionnen (II), Stukken tegen stukken (I) en Stukken tegen stukken (II). Vooral in dezen tijd is het heerlijk, zich in der gelijke schaaklectuur te verdiepen, zelfs voor de meergevorderden, die de schitterende voordrachten van Dr. Euwe voor een groot deel zonder bord en stukken kunnen volgen, dank zij de zeer duidelijke diagrammen. Hulde aan de uitgevers, die mede schaakspelend Nederland aan zich hebben verplicht. U. Z. C.-D. W. R. (3-0) In den iaatsten competitie-wedstrijd hebben de Waterratten een verdiende nederlaag geleden. De eerste aanvallen zijn voor de Utrechtenaren, maar langzamerhand verplaatsen de Haarlemmers het spel; de U. Z. C.-keeper wordt onder schot genomen, doch het zit den Haarlemmers niet mee met schieten. Aan den anderen kant stopt Kollerie een hard schot, maar wanneer de bal niet voldoende wegge werkt kan worden, opent Memelink de score (10) U. Z. C. blijft snelle aanvallen ondernemen, die voorloopig op keeper Kollerie stranden. Kort vóór de rust wordt De Vries het water uit gestuurd. Met een numerieke minderheid begin nen de Waterratten aan de tweede helft; toch weten zij geruimen tijd stand te houden, totdat het aan U. Z. C. gelukt, den voorsprong te vergrooten (20) Nu de Waterratten weer volledig zijn onderne men zij eenige goeden aanvallen, doch met schieten wil het ditmaal niet lukken. Bij een goed opgezetten aanval van U. Z. C. brengt Heetveld den stand op 30. Nogmaals komen de gastheer§n terug, doch deze aanval strandde op de achterhoede der Haar lemmers. Met onveranderden stand komt het einde. H. Z. V.—POELMEER (6—3). In dezen fraai gespeelden wedstrijd bleek de thuisclub overwegend sterker te zijn, hetgeen dan ook wel uit den eindstand blijkt. De Kampeertocht van de Z. C. „Haarlem". Zaterdagavond 9 uur kwamen de 30 kampeer ders onder leiding van den heer Th. HÖlsken op de Groote Markt te Haarlem aan. Vroolijk en on vermoeid spraken zii over allerlei voorvallen. Al len haden een heerlijke week gehad. Het kon ook niet anders: de wedstrijden een groot succes, het kamp een prachtig oord, de stemming uitstekend. Ook bij den fietstocht, die Zondag naar het Brase- mermeer ondernomen werd, om daar deel te ne men aan de wedstrijden, waren de kamptroeven nog steeds de hoogste. Op den Iaatsten avond zette „Haarlem" nog een geïmproviseerde „Bonte Avond" op^ touw, die ook geslaagd mag heeten. Het was een tocht, die nog dikwijls herhaald zal worden en die zeer zeker het groote doel van den Ned. Zwembond nastreefde Ieder Nederlander zwemmer! EINDSTAND ZOMERCOMPETITIE. De waterpolocompetitie is thans geëindigd voor zoover het de eerste zeventallen betreft der heeren van den Kring Haarlem van den K.N.Z.B. De eindstanden zijn als volgt: Afdeeling B: gesp.gew.gel. verl. pnt. v.t. U.Z.C. 1 6 4 1 1 9 14- IJ 1 6 4 1 1 9 22—12 D.W.R. 1 6 2 0 4 4 13—21 H.P.C. 1 6 1 0 5 2 10—18 Thans hebben U.Z.C. en Het IJ een gelijk aantal punten en zal een beslissingswedstrijd moeten wor den gespeeld voor het kampioenschap. In de afdeeling waarin Haarlem 1, H.V.G.B. 1 V.Z.V. 1 en H.P.C.-reserves waren ondergebracht is de eindstand als volgt: V.Z.V. 1 6 5 0 1 10 30—12 Haarlem 1 6 3 1 2 7 16—16 H.V.G.B. 1 6 2 1 3 5 14—20 H.P.C. 2 6 1 0 5 2 6—18 In deze afdeeling behaalden de Velsenaren het kampioenschap. Zij verloren slechts eenmaal van de zwemclub Haarlem. HONKBAL COMPETITIESTANDEN. Eerste klasse. Haarlem 10 10 0 0 2.— E.D.O. 10 6 0 4 1.20 Ajax 8 3 1 4 0.88 Blauw Wit 9 3 1 5 0.78 H.H.C. 8 3 0 5 0.75 V.V.GA. 6 2 0 4 0.67 A.F.C. 9 2 Tweede klasse A: 0 7 0.44 Schoten 12 12 0 0 2.— H.C.K. 8 5 0 3 1.25 R.C.H. 10 5 1 4 1.10 O.V.V.O. 9 4 1 4 1.— T.H.B. 8 2 0 6 0.50 Ajax II 8 3 0 5 0.50 Watei-gr.meer 9 0 0 9 0.— 2 winstp. in mindering wegens n.o. Tweede klasse C Quick 10 9 1 0 1.90 Zeeburgia 9 7 0 2 1.56 E.D.O. II 9 4 0 5 0.89 Haarlem II 10 4 0 6 0.80 H.H.C. II 10 2 1 7 0.50 E.H.S. 10 1 3 e 'klasse Haarlem A 2 7 0.40 H.H.C. III 10 9 0 1 1.80 E.D.O. III 10 7 1 2 1.50 Celeritas 8 4 1 3 1.12 Haarlem III 9 5 0 4 1.11 E.H.S. II 10 3 0 7 0.60 H.C.K. II 10 2 2 6 0.60 R.C.H. III 9 1 3e klasse Haarlem B. 0 8 0.22 R.C.H. II 9 8 0 1 1.78 Schoten II 9 7 0 2 1.56 E.D.O. V 11 5 0 6 0.91 Spaarnevogels 10 4 0 6 0.80 E.D.O. IV 7 3 0 4 0.57 Hercules 7 2 0 5 0.57 Schoten III 7 1 0 6 0.29 2 winstpunten in mindering wegens n.o. HET COMPETITIEPROGRAMMA. Voor de Haarlemsche derde klasse worden Woens dagavond gespeeld: E.D.O. VHercules E.H.S. II—Haarlem III Wat is er te zien? Het is de dagelijks te Alkmaar terugkeerende aandacht voor de ruitertjes van de Waag, Foto Pax Holland. VOETBAL. OM DE ZILVEREN WESTERKERK. StormvogelsWatergraafsmeer (20). Het het volgend elftal bond Stormvogels te Am sterdam tegen Watergraafsmeer den strijd aan om de Zilveren Westerkerk: Oldenburg, Booy, Schipper, Goedhart, Tol, Van Pel, Rademaker, Schoorl, Verdam, Prins, Opbergen. Hoewel dus lang niet met haar sterkste elftal uit komend, slaagde Stormvogels er in, deze ontmoe ting op haar slofjes te winnen. Vrijwel den geheelen wedstrijd waren Schooi-] c.s. in de meerderheid; alleen gebrek aan schotvaardigheid van den Storm vogels-aanval was oorzaak, dat de overwinning niet sprekender was. In de eerste helft slaagde Schoorl er in, de Water- graafsmeer-achterhoede. die niet onverdienstelijk speelde, te passeeren. Na de rust gelukte dit Op bergen. De doelman der Amsterdammers rekende op een voorzet, doch handig trapte Opbergen den bal langs den verrasten keeper. Stormvogels had in den jeugdigen Oldenburg een waardig plaatsvervanger voor Kraak. De wijze, waarop hij, toen de stand nog 00 was, een van dichtbij gelost schot stopte, stempelt hem tot een doelman, die wat voor de toekomst belooft. Van de andere jonge krachten dienen genoemd, Booy, Goedhart en Jacobs, die kort na het begin Prins verving. Ook eenheid in de medische sport keuring. Verplichte keuring volgens uniforme richtlijnen. Naar het A.N.P. van den heer E. W. J. Rosen berg, secretaris van de Nationale Stichting ter be vordering van de Lichamelijke Opvoeding ver neemt, hebben besprekingen plaats om te komen tot meer eenheid in de medische sportkeuring. Tien jaar geleden werd de Federatie van bu reaux voor de medische sportkeuring in het leven geroepen en daarmede een zeer belangrijk werk begonnen. De Federatie telt thans een vijftigtal bureaux. Daar er buiten 'de Federatie in ons land nog ver schillende zelfstandig werkende en niet-aangeslo- ten bureaux voor medische sportkeuring bestaan, werd de wenschelijkheid aangevoeld, hierin veran dering te brengen. De eenheid ten aanzien van de medische sport keuring is hoogst belangrijk. Tot heden was het mogelijk, dat iemand door het bureau in de eene plaats Icon worden afgekeurd; dezelfde persoon liet dan keuren in een andere plaats en dan werd hij wel goedgekeurd. Door een goede samenwerking tusschen de ver schillende in ons land werkende bureaux zullen dergelijke ongerijmdheden onmogelijk blijken door het toepassen van een nauwkeurige registratie en een uitwisseling der gegevens tusschen de bureaux onderling. Verschillende sportvereenigingen hadden reeds de medische keuring voor haar leden verplichtend gesteld. In het belang van het algemeene volkswel varen wordt de wenschelijkheid aangevoeld, een dergelijke verplichte medische keuring meer al gemeen te maken. Het wordt o.a. noodig geacht, deze keuring ook verplichtend te stellen voor alle werkende leden van den nieuwen Ned. Voetbal bond. In gemeenschappelijk overleg worden thans de verschillende afzonderlijk werkende bureaux gefusioneerd. Voor de bestaande Katholieke bu reaux brengt deze fusie geen enkele verandering, daar de keuring zal kunnen blijven geschieden door dezelfde Katholieke geneesheeren, waarbij evenwel de mogelijkheid onder de oogen wordt ge zien, de keuring op alle bureaux volgens uniforme •ichtlijnen te doen geschieden. LAWNTENNTS Kindertournooi „Duinwijck". In het Tennispark „Duinwijck" aan den JoH. Verhulstweg te Bloemendaal wordt een kinder-va- cantietennistournooi voor meisjes en jongens van elf tot zestien jaar georganiseerd op Maandag 19, Dinsdag 20 en Woensdag 21 Augustus. Er wordt single, dubbel en mixed gespeeld. De prijsuitrei king heeft plaats 's Woensdagsmiddags vijf uur. HAARL. KORFBALBOND. H. K. C. „Haarlem". Secretariaat: H. R. Arends, Nic. v. d. Laanstr. 36. Te spelen op Woensdag 14 Augustus: Haarlem- Comb.Meerlebosch-Comb. te 7 uur in het Noorder Sportpark. Te spelen op Vrijdag 16 Augustus: Watervliet- comb.Haarlem-camb. te 7.30 uur, terrein Hoog ovens, vertrek per fiets van het Soendaplein om 7 uur. Clubtocht. Zondag 18 Augustus fietstocht naar het Noorderbad. Vertrek per fiets te 9 uur van den Zijl- weg (Sierkan). Denken de leden nog even aan den fietstocht op Zondag 8 September naar de A. V. a O.-studio. Men kan zich tot uiterlijk Zaterdag 17 Augustus bij het secretariaat opgeven. Voorgesteld als adsprirant-lid: Nora Houttuin, Timorstraat 57 door Elly Schuurman en de adsp. cie. Oefenen en trainen op de bekende tijden in het Noorder Sportpark. Oosterkwartier. Secretaris A. Hoogveld, Nagtzaamplein 9. Wedstrijd-secretaris: T. Luikel Jr. Van Keulen straat 47. Gespeelde wédstrijden: 5 Augustus: Sport Vereent 2Oosterkwartier 3 bij 01 stand afgelast. 5 Aug. Militair Comb.Oosterkwartier Comb. m 4—4 Te spelen* 12 Augustus: Finale lagere series. Oosterkwartier 5—Oosterkwartier 6 7.15 uur Woensdag- en Donderdagsavonds training te 7 uur op het speelterrein aan de Zomervaart. Animo-Ready. Secretaris: J. P. Kruger, Karei van Manderstraat 100. Wedstrijdsecretaris: J. van Andel, AUanstraat 76. Gespeeld: Animo-Ready.adsp.Aurora-adsp. 20 (daarna gestaakt wegens regen). Te spelen: Dinsdag 13 Augustus voor de compe titie: Zwaluwen 2Animo-R. 2 op het T.H.B.- terrein; vertrek 7 uur van het Emmaplein. Donderdag 15 Augustus Animo-Ready-comb. Nieuw Flora-comb. aanvang 7.15 uur op eigen veld De volgende adspirantleden gaan over tot de Seniorenklasse: de dames J. Daim. T. Daim, M. Carton, T. de Hilster; de heeren K. Koning, G. Kok, Kuntze, P. van derMeer, F. Steffers. HENGELEN VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL. Zondag heeft bovengenoemde Haarlemsche ver eeniging een baarswedstrijd gehouden tusschen Hillegom en Lisse in de Ringvaart.'De uitslag was: P. John met de meeste en de grootste lc prijs; 2e pr. W. Eerhart: 3e pr. J. Karpes; 4e pr. H. Eerhart: 5e pr. A. Eerhart; 6e pr. Alb. de Boer; 7e pr. J. Bijter- man; 8e pr. J. J. Frezer.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8