Haarlem's Dagblad Grootscheepsche actie der Duitsche luchtmacht. Verduister zorgvuldig. J. MUIJS, Papierhandel Bon „2" van het nieuwe broodbonboekje. Zorgen. De gezondheidstoestand te Haarlem. Actikeletv- 58e JAARGANG No. 17534 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- diensi 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 16 Augustus 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Operaties boven vele plaatsen in Engeland. Het D.N.B. deelt mede: De Duitsche luchtmacht heeft Donderdag o.a. aanvallen up militaire installaties aan den benedenloop van den Theems gedaan. In de streek van Sheerness, Chatham en Rochester, waar de marinewerven en tuighuizen zeer kwetsbaar liggen, hoorde men het vuur van het luchtdoelgeschut. Bij Tilbury kwam het tot hevige luchtgevechten. Te 17 uur toonden de witte rookwolkjes van het luchtdoelgeschut, dat de Duitsche toestellen boven de Britsche hoofdstad vlogen. Het geheele Theems- dal was getuige van den doelbewucten en door niets te stuiten Duitschen aanval, die alle militaire objecten met vernietiging bedreigde. De luchtdoelbatterijen bij Cardiff, welks haven uiterst gevaarlijk ligt, werden gealarmeerd, daar de Duitsche aanval ook Bristol met zijn vlieg tuigfabrieken en Zuid-Wales bedreigde. Volgens de jongste inlichtingen van het D.N.B. zijn thans ook luchtgevechten boven Zuid-West Engeland ontbrand. Het zwaartepunt van den Duitschen aanval schijnt boven Southampton te liggen. Talrijke bombardements- en jachtvliegtuigen ruim over de honderd zijn tusschen Portland en Porthsmouth Engeland binnendrongen en hebben hun bommen op het gebied ten Noorden van de vorengenoemde steden uitgeworpen. Deze aanval schijnt de hevigste van den afge- loopen dag geweest te zijn. In verscheidene kust plaatsen zijn branden en ontploffingen waargenomen Een deel der Duitsche bommenwerpers vloog later noordwaarts in de richting van Bristol. Bij Dover zijn Donderdag, naar het D.N.B. ver neemt, nieuwe luchtgevechten gevoerd. Terwijl Duitsche Stuka's het vliegveld van Hawkinge ten westen van Dover aanvielen, vond een hevig ge vecht tusschen Messcherschmitt-toestellen en Spit fire-machines plaats. De Engelschen poogden vergeefs den aanval van Duitsche Stuka's op het vliegveld te verhinderen. De Duitschers plaatsten talrijke treffers. Eenige loodsen geraakten in brand. Hoewel de aanval van de Engelsche jagers op de Duitsche vliegtuigen buitengewoon hevig was, lieten de Duitsche machines zich onverstoorbaar uit de wolken vallen en legden zij haar opdracht ten uitvoer. De Engelschen verloren hierbij 11 toestellen, waarbij 7 Spitfires. Twee Duitsche duik bommenwerpers van het type Junkers 87 zijn nog niet op hun bases teruggekeerd. Naar het D.N.B. voorts van militaire zijde ver neemt, hebben Duitsche Stuka's, begeleid door jagers, ook weer doelwitten in 't Engelsche graaf schap Kent aangevallen. In weerwil van het aan zienlijke verzet en de talrijke gevechten tusschen Engelsche en Duitsche- jagers konden de Duitsche gevechtsformaties zonder eenig verlies in het Engelsche gebied doordringen. Door voltreffers zijn op het vliegveld Lympne drie hangars beschadigd. Op de startbaan werd een treffer geplaatst. Verschillende stellingen van het luchtafweergeschut stopten met vuren, nadat zij waren gebombardeerd. Alle Duitsche vliegtuigen, die aan deze operatie deelnamen, zijn teruggekeerd naar hun steunpunten. Het Duitsche eskader 104 meldt het vliegveld Driffield in Yorkshire gebombardeerd te hebben. Het bericht zegt dat de hangars vernietigd en de kazernes verwoest zijn. De Duitsche vliegtuigen werden aangevallen door 12 Spitfires. De aanvallers werden herhaaldelijk getroffen. Het Duitsche es kader leed geen verliezen. Driffield ligt ten noor den van Huil, niet ver van de kust. In de nabijheid van deze plaats bevinden zich verscheidene nesten van jachtvliegers. De Duitsche aanval was een vol komen verrassing, waartegen het Engelsche lucht afweergeschut maar weinig kon uitrichten. Voor de Britsche jagers konden ingrijpen was de aan val, die een vernietigend resultaat had gehad, reeds voorbij. Naar later werd vernomen zijn niet alleen de hangars en de kazernes van Driffield verwoest, maar ook een aantal vliegtuigen op den grond ver nield. Van de 12 Spitfires, die het Duitsche eskader aanvielen, hebben er verschillende treffers gekregen Ook deze Duitsche vliegers zijn teruggekeerd, zon der verliezen te hebben geleden. Ook Newcastle bestookt. In den vroegen namiddag bestookten 35 Dornierbommenwerpers militaire instal laties te Newcastle. De haven was een der belangrijkste doelwitten. Op de wapenfa brieken van VickersArmstrong in Hepburn is een regen van bommen neergedaal. Verscheidene vliegvelden, loodsen en hangars in het graafschap Northumberland hebben veel van de Duitsche bommen te lijden gehad. Een deel staat in brand. Op vele plaatsen in Midden-Enge- land hebben zich hevige ontploffingen voorgedaan en zijn branden uitgebroken. Het Engelsche lucht- Het is in Uw eigen belang. Het A. N. P. meldt Van bevoegde Duitsche zijde schrijft men ons: Den laatsten tijd moest herhaaldelijk wor den opgemerkt, dat de bevolking de ver duisteringsvoorschriften niet zorgvuldig ge noeg in acht neemt. Zoo komt het nog steeds voor. dat in woningen bij geopend venster licht wordt aangestoken of dat buitenshuis sterke zaklantaarns of ander sterk licht wordt gebruikt. Voorts worden meerma len automobielen opgemerkt, die met kilo meters ver zichtbare aangestoken koplam pen rijden. AI deze dingen vormen een grove inbreuk op de verduisteringsdiscipline. Met het oog op de langer worden de nachten is het dringend noodig, dat de verduisteringsvoorschriften door de bevol king zoo nauwkeurig mogelijk worden nage komen. De politie heeft aanwijzing ontvan gen in de toekomst tegen overtreders van de verduisteringsvoorschriften met strenge straffen op te treden. In dit verband wordt er nogmaals op gewezen, dat de verduiste ringsvoorschriften uitsluitend ter bescher ming van de burgerbevolking zijn uitgevaar digd. Het is daarom ieders belang, de voor schriften nauwgezet na te komen. doelgeschut bereikte gedurende de Duitsche bomaan vallen geen enkel resultaat. Alle Duitsche toestel len hebben ongehinderd hun. opdracht kunnen vol brengen. In het gebied van MiddlesboroughNewcastle en in het graafschap Essex zijn verscheidene vlieg velden en havenwerken door het Duitsche lucht- wapen aangevallen. Hangars en schuilplaatsen wer den getroffen en de startbanen vernield. Verschei dene op den grond staande vliegtuigen werden ver nietigd. Ook hierbij ontstonden weer luchtgevech ten, waarbij de vijand eenige jachtvliegtuigen ver loor. Het falen van het Lngelsch luchtafweergeschut zoo constateert het D.N.B. wordt steeds duide lijker. De trefzekerheid van dit geschut is zoo ge ring dat geen Duitsche eenheid zich hierdoor laat afbrengen van de vervulling harer zaak. De als laatste Engelsche nieuwigheid ingevoerde en veel besproken netten, die in de lucht geschoten worden om de vliegtuigen van den vijand te strikken, blijken een kinderspelletje te zijn. Daar voor de verdediging van de Engelsche luchtruimte het luchtafweergeschut nauwelijks nog van beteeke- nis is, rust de geheele last van de afweer op de Britsche jagers. 98 Engelsche vliegtuigen gingen verloren. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen zijn bij de luchtgevechten, welke zich gisteren boven Engeland hebben afgespeeld, 98 Britsche vliegtuigen in de lucht en acht op den grond ver nield. Bovendien zijn er vijf versperringsballons neergeschoten. 29 Duitsche machines worden ver mist. Lichtbescherming ZWART PAPIER Carton en Plakband Ged. Oude Gracht 103, Tel. 11723 (Adv. Ingez. Med.) Tal van arrestaties in de Zaanstreek. Diefstallen en overtredingen van de distributie bepalingen. Veertien dagen geleden ontdekte de politie te Wormerveer een diefstal van vaten vet en olie, ont vreemd uit een fabriek te dezer plaatse. Een zeven tal personen werd onder verdenking van diefstal, heling of medeplichtigheid hieraan gearresteerd. Na deze arrestaties, waarbij vermiste goederen werden opgespoord, zocht de politie nog naar een hoeveelheid van ongeveer tachtig K.G. olie. Bij voortgezet onderzoek, dat zich over verschil lende gemeenten uitstrekte, gelukte het de Wor- merveersche politie de ontvreemde hoeveelheid olie aan den dag te brengen en in beslag te nemen. De olie bevond zich te Zaandam en was geborgen in de bij de bedrijfswoning behoorende schuur. De vervoerder van deze olie werd gearresteerd. Bovendien kwam aan het licht, dat een der eerste arrestanten zich ook had schuldig gemaakt aan diefstal van slaolie. In dezelfde periode, dat de politie deze diefstal- lenreeks ontwaarde, ontdekte zij twee ernstige mis drijven. Vooreerst diefstal van elf wollen dekens met het opschrift „rijkseigendom". Deze waren door een chauffeur gestolen en aan iemand te Wor merveer verkocht. Twee medeplichtigen werden gearresteerd. De politie is den chauffeur, die bui ten Noord-Holland woont, op het spoor. Verder had de Wormerveersche politie succes met een vrij uitgebreid onderzoek, dat zij in ver schillende Zaangemeenten instelde. Hierbij ont maskerde zij een complot van kettinghar.delaars, die zich aan overtreding van de distrit^utiewetten schuldig maakten. Het centrum van dezen handel bevond zich in de gemeente Koog èan de Zaan. Vier personen, die zich bezig hadden gehouden met den verkoop van balen suiker werden aangehou den en opgesloten. De heeren verkochten de suiker, die normaal 35 gulden per baal kost, voor 70 tot 90 gulden per baal. Te Assendelft verkochten zij een partij meel, waarvan de normale prijs 8 gul den per baal is, voor 18 en 20 gulden per baal. Tegen de handelaars en de vervoerders alsmede tegen de tusschenpérsonen, een complot van tien man, is procesverbaal opgemaakt. Een groote partij goederen, waartoe ook rijst en koffie behooren is in beslag genomen. Vaten vol ingemaakte boonen zijn gereed, om naar de plaats van bestemming verzonden te worden vanuit het groentencentrum in den Langendijk. (Foto Pax Holland.) Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 25 Augustus a.s. geven de met „2" genummerde dub bele bonnen van het nieuwe broodbonboekje te zamen recht op het koopen van 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 25 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 29 Augustus a.s. geldig. Onze puntenkaart. Zijn de uniformdragers achtergesteld? Zooals wij in onzen schooltijd na afloop van het trimester met verlangen uitzagen naar ons punten- lijstje, zoo hebben wij thans, misschien met een minder blij hart, maar toch zeker met kloppend ver langen, uitgezien naar onze textiel-puntenkaart. En het is sommigen vergaan als in hun schooltijd, toen zij die minder mooie cijfers hadden, afgunstig keken naar de bolleboozen, die hoogere cijfers be haalden dan anderen. Natuurlijk zoo dachten zij vaak was zulks geen gevolg van meerdere of mindere kennis, maar uitsluitend te wijten aan het feit, dat die-en-die werden „voorgetrokken", zoo als zij nu eenmaal altijd werden achtergesteld. Zoo is er thans bij de toewijzing van de textielkaarten eveneens een categorie, welke zich achtergesteld voelt. Wij bedoelen de categorie der uniformdragers, politic-agenten, kellners, verpleegsters enz,, enz. Degenen n.l. die uniform dragen, kregen op hun textielpuntenlijstje niet de hoogste cijfers, maar hun werd 30 punten in mindering gebracht en men voelt zulks als een onbillijkheid. Niets is echter minder waar. Degenen immers, die uniform dragen hebben met de 70 overgebleven punten eerder een voorsprong op hen die geen uniform dragen. De burger draagt zijn burger plunje den ganschen dag. De geüniformeerde slechts enkele ,uren. Soms zelfs gaan er dagen voorbij, dat hij (of zij) zijn burgerpakje niet aan kijkt. Het ligt dus voor de hand, dat de burgeruit rusting van den uniformdrager aan veel minder slijtage onderhevig is, dan die van den burger. Hierbij mag er ten overvloede nog op gewezen wor den, dat de aftrek van 30 punten een maximum aftrek is. Dus ook al heeft de geüniformeerde zich kort geleden een nieuw burgerpakje laten aanme ten, dan krijgt hij toch de volle 70 punten toege wezen. Bovendien zal hij, zooals de toestand op het oogenblik is, de toegewezen 70 punten geheel voor zijn burger-uitrusting kunnen benutten Want zooals de toestand thans is, zal hij voor de aanschaffing van een nieuw uniform een speciale vergunning kunnen krijgen, zonder dat daardoor aan zijn 70 punten wordt getornd. Het bovenstaande zal den uniformdragers duide lijk maken, dat zij zich veeleer in een bevoorrechte positie bevinden, dan dat zij zouden zijn achterge steld. In elk geval zou een toewijzing' van honderd punten een grove onbillijkheid zijn tegenover de niet-uniformdragers. En dit zou toch niemand wenschen, nu wij allen schouder aan schouder gaan. om de huidige moeilijkheden te boven te komen. Concerten op de Groote Markt. Op Zaterdag- en Zondagmiddag. Zaterdagmiddag a.s. van 121 uur, zal een mu ziekcorps van de Luftwaffe op de Grpote Markt te Haarlem een concert geven. En Zondagmiddag a.s. wordt op hetzelfde uur op de Groote Markt een concert gegeven door een muziekcorps van de S.S. (De werkgeversorganisaties in het bakkersbedrijf hebben zich tot het departement van handel enz. ge wend met het verzoek, ook aan haar leden beschuit- cn banket- bloem ter beschikking te stellen.) De fabrieken van beschuiten, De fabrieken van banket, Krijgen bloem tegen hun duiten. Anders wordt hun 't werk belet. And're bakkersbedrijven, Niet speciaal daarvoor bedoeld, Moeten echter zonder blijven, Dat wordt door hen zwaar gevoeld. Ook wij maken toch beschuiten En banket, betoogen zij, Houd ons alsjeblieft niet buiten Grondstof voor die bakkerij. 't Gaat niet zoo om onze winsten, 't Is ook voör ons personeel, Geef ons op dien grond tenminste Ook van heden af ons deel.... Uit dit voordeel moge blijken, Ieder is met zorg bezwaard, Maar wat d'een een zorg mag lijken, Wordt den ander weer bespaard. Die heeft op zijn beurt zijn zorgen, Liggende op zijn terrein En die blijven d' een verborgen, Hoe voornaam zij mogen zijn. Nu is elk geneigd te zeggen, Maar de grootste zorg drukt mij, Dat 's niet moeilijk uit te leggen, Eigen zorg is 't dichtste bij. Wordt het goed in 't oog genomen, Dan is objectief het beeld: Niemand kan aan zorg ontkomen, Maar de zorgen zijn verdeeld „Is zeer goed" zegt de directeur van den Geneeskundigen dienst. Het is bekend dat in ons land uitgebreide maat regelen waren genomen omdat gevreesd werd dat de gezondheidstoestand der bevolking in en na den oorlog bedreigd zou worden, want dit is een ver schijnsel dat zich in eiken oorlog voordoet. Tot heden hebben zich in ons land geen verschijn selen voorgedaan die wijzen op een bedreiging van de volksgezondheid. De deskundigen zijn overtuigd dat dit te danken is aan de omstandigheid dat de oorlog in ons land kort geduurd heelt, terwijl natuurlijk ook de ge nomen voorzorgen niet zonder uitwerking gebleven zijn. In onze stad en omgeving 7.00 zei Dr. VV. B. Smit, directeur van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem is op dit oogenblik de gezondheidstoestand der bevolking zelfs zeer goed te noemen. Besmettelijke ziekten komen slechts sporadisch voor. zooals trouwens altijd. In het algemeen zijn er ook weinig gewone zie ken, terwijl het aantal verpleegden in de zieken huizen ook aan den lagen kant is. Mr. Linthorst Honian over de rede van Dr. Colijn. Bijeenkomst der N. U. In Groningen. In de „Harmonie" te Groningen heeft de Ne derlandsche Unie Donderdagavond een open bare vergadering gehouden. De eerste spreker was mr. J. Linthorst Homan, die door de vergadering met luid applaus werd begroet. Spreker beschreef, hoe in de laatste ja ren overal in ons volk een sterk verlangen naar eerlijker samenwerking en sterker gemeen schapszin merkbaar was cn hoe dit zich ook in de geheele provincie Groningen openbaarde. De tijdskentering kondigde zich reeds aan. Het ligt in de lijn dier ontwikkeling, dat men nu, nu de oorlog saamhoorigheid noodzakelijker maakt, en de toekomst nieuwe verhoudingen eischt, dit streven in een nieuw tempo voortzet Ons volk is terecht daarvan niet meer terug te houden. Het duldt, eveneens terecht, ook niet een pauze van dit streven tijdens den oorlogstijd. Nu onder vinden zij, die hieraan voortwerken eenerzijds de critiek. dat zij dit nu pas hebben uitgevonden deze critiek behoeft in Groningen geen be antwoording en anderzijds de critiek. dat zij te ver gaan. Zoo opperden in de vergadering der Anti-Revolutionnaire en Christelijk-Historische kiesvereenigingen te Amsterdam, de heeren Co- lijn en Slotemaker de Bruine het bezwaar, dat de oorlogstijd nog te weinig is afgeteekend voor verandering en voorts, dat het gevaar van aan tasting van ons volkskarakter bij dit werk groot is. De heer Colijn sprak over de noodzaak van heroriënteering. ook op sociaal en economisch ge bied. al was het alleen maar door de veranderde omstandigheden, welke op het continent van Europa geboren zijn. Hij wees er voorts op. dat sommige sociale en economische hervormingen zoodanig afhankelijk zijn van de toestanden, zooals die na den oorlog zullen zijn, dat het dwaas ls er reeds nu bespiegelingen over te hou den. Leest men dit. dan vraagt men zich af. of de heer Colijn wel uit zichzelf tot de innige overtui ging kwam. dat wij onze sociale toestanden, d.w.z. onze onderlinge sociale vervreemding en verwaarloozing reeds lang om Inwendige Neder- landsche redenen ingrijpend moeten beteren. Onze sociale saamhoorigheid kan geen verder uitstel lijden, ook niet tot na den oorlog. Wat door de heeren Colijn en Slotemaker de Bruine over aantasting van ons volkskarakter is gezegd, kan niet aan de Nederlandsche Unie worden verweten, welke de verdieping van den christelljken geest in de samenleving juist tot uitgangspunt van haar werk maakt en welker aanvoerders juist door dien drang worden gedre ven, terwijl zij alle drie, ook vroeger, ons volks karakter steeds voor oogen hebben gehad. Ech ter zullen alle kringen zonder uitzondering, zich welbewust op maatschappelijk gebied opofferin gen moeten getrdosten voor de volkssaamhoo- righeid, ook metterdaad. De rede van den heer Linthorst Homan werd stormachtig toegejuicht. Vervolgens spraken prof. dr. J. E. de Quay en mr. L. Einthoven. Hun redevoeringen kwamen in groote trekken overeen met die, welke zij el ders hielden. (A.N.P.) Het nieuwe raadhuis van Broek op Langendijk nadert zijn vol tooiing en zal waarschijnlijk binnen eenige weken gereed zijn. (Foto Pax Holland), In het Vondelpark te Amsterdam wordt Zaterdag een aanvang gemaakt met de. opvoering van Vondels „Adam in balling schap". De bouw der tribunes van het openluchttheater is begonnen. (Foto Pax Holland). Verandering van werktijden ten departemente? Naar „Het Vaderland" verneemt, is men op en kele departementen bezig een regeling te treffen inzake de werktijden van het personeel vanwege de verduisteringsmaatregelen. Want reeds nu moet men rekening met de mogelijkheid houden dit gezien het feit, dat verduistering van de groote ge bouwen uiterst moeilijk cn bovendien kostbaar zou zijn dat men de tot nu toe gebruikelijke werk tijden niet zal kunnen handhaven. Nog niet is vastgesteld, hoe de werktijden zullen worden Vermoedelijk zal er een veel kortere mid dagpauze zijn, zoodat de ambtenaren des middags om vier uur of half vijf reeds naar huis zulten, gaan. Mogelijk is ook een vroeger begin, doch mid den in den winter zou dat wellicht ook weer moei lijkheden geven. KAMERMUZIEK IN HET FRANS HALSMUSEUM Van 19 Augustus tot en met 25 Augustus zullen in het Frans Halsmuseum op de kamermuziekmid- dagen optreden: Nel Takken (piano): Manny L-gthart, (sopraan) en Nelly Jager (viool). Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1 Fransche Suite m c kl. t. J. S. Bach piano 16851750 a. Allemande, b. Courante, c. Sarabande, d. Air e Menuet, f Gigue 2. Solokantate „Smget dem Herrn" D. Buxtehude (Psalm 98. vs. 1—4) 1637—1707 Zang. viool en piano 3. Sonate in g kl. t. J. B Senaillc Viool cn piano 16871730 a. Largo. b. Allegro, c. Largo-quasi andante, d. Aria-poco allegretto. PAUZE. 4. Sonatine in e kl. t. op. 89 no. 1 M. Reger piano 18731916 a. Allegro moferato e con espressione. b. An dantino con variazioni. c. Vivace 5. Acht oud-Hollandsche liederen W Pijper. zang en piano geb. 1894 1. Daer staat een clooster in Oostenrijk. 2. Di mey playsant willen wi planten. 3. Dc winter is een onweertgast 4. Drie koningen-liet. 5. Herders-zang. 6. .lesus' Bloemhof. 7 De winter is verganghen. 8. De drie ghespeelkens. De concerten zullen alle dagen plaats hebben des namiddags van half drie tot vier uur. HEDEN: 8 PAGINA'S. ^nmmfmnfimiitnwfitiwsBiiBnfjBiF:;r Het dreigende woningtekort in s Haarlem. pag. 3 jj C. Sipkes: Het eiland Voorne. pag. 3 jl v. H. De première van de Eerste jj Nederlandsche Circusrevue in den j Haarlemmer Hout pag. 3 Flitsen. pag. 3 g K. de Jong: Volksconcert der H.O.V. jj pag. 6 g Sport in 't Kort. nno f Laatste Berichten op pagina "I'ir ^'TiFTr J

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1