£aalde> BeciMm Bonnen AGENDA. BOU VY Zé&fety'iuuJ, Aeébfy'A op lauwe tomaat, rfszooien 20c£fQ De verduistering VJR TTTXA-G - If.-AUG-CSTU-S 1940 HAARLEM'S DAGEL A D De vertooningen van „Perpetuiim Mobile". Dr. C. Brouwer stuur ons zijn meening over Chr. Pointl's film „Perpetuum mobile" welke wij hierbij afdrukken: „Er wordt in Haarlem een filmwerk met zeldzame kwalitieten vertoond, waarop ik hier met nadruk de aandacht wil vestigen. Ik bedoel de film „Perpe tuum mobile" van Pointl, die een beeld geeft van de vier jaargetijden in ons land. Het bijzondere in deze film is m.i. in de eerste plaats, dat hier niet een reportage der jaargetijden gegeven wordt, geen documentaire film, geen reeks van lente-, zomerplaatjes enz., doch de lente, de zomer, de herfst, de winter zelf in al hun karak teristieke pracht, een lyrisch beeld der lente-, Zomer-, herfst- en winterschoonheid. De heer Pointl heeft, ook als cineast, de kleuren schitterend weten af te stemmen en in hun natuur lijke pracht weten weer te geven. Ik wijs op de uitbundigheid in de dansende vlinders boven de roode en blauwe bloemen, de volheid van den zomer in de korenvelden en de korenoogst, Het meest heeft mij getroffen de herfst: de toene mende dreiging in den wolkenhemel, de vlammende pracht en statigheid der herfstboomen, het vallende blad, de storm, de zwiepende kale takken. Hier is een geheel bereikt, dat schitterend genoemd moet worden. En daarna de winter, de dooi, de mildere luchten en zoelere winden, die de naderende lente aankondigen. Ik wil echter niet meer in bij zonderheden treden, doch een ieder aansporen de film zelf te gaan zien." Wij vermelden deze meening uit onzen lezers kring gaarne. Wij hebben van redactiewegë reeds een lans voor dit zeer bijzondere werk van den Haarlemschen cineast gebroken, en wij hopen dat de vertooningen van de film, Zaterdag en Zondag a.s. des middags en 's avonds in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem druk bezocht zullen worden. die thans geldig zijn BROOD Bons 1 nieuw broodbonboekje). Geldig: Van 12 tot en met 22 Augustus Recht gevend op: Totaal 2000 grt&m brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. Bon 74 van het Algemeen Distriebutie- boekje. Geldig: 15 tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 11/4 kg. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. CRUTTERSWAREN Bon 14 uit hel Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni oj vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter tson 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met S September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September) Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 kg. Groep 3: 10 kg. Groep 4: 6 kg. Groep 5: 5 kg. Groep 6: 3 kg. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September.) Recht gevend op 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan, 2 urn en 7.30 uur. Gebouw H.K.B., Tcmpeliersstraat, H.K.B.-caba- ret. Frans Hals Museum: Kamermuziekavond 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZATERDAG 17 AUGUSTUS. Stadsschouwburg: Het Kindertooneel: „Hans en Grietje", 2.15 uur. Gem. Concertgebouw: Film „Perpetuum Mobile", 2.30 en 8 uur. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan. 2 uur en 7.30 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat, H.K.B.-caba- ret. Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken yan Haarlemsche schilders. 104 uur. (Adv. Ingez. Med.) Ongeveer 500 Duitsclie toestellen boven Engeland. Reuterbcricht van 1000 toestellen sterk overdreven. BERLIJN, 16 Aug. (D.N.B.) Aan de aanvallen van gisteren op de graafschappen aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland hebben, naar 'bij infor matie bij 'het Duitsche opperbevel vernomen wordt, rond 200 bommenwerpers deelgenomen, voor de begeleiding en bescherming waarvan ongeveer 320 Messerschmitt-jagers meevlogen. De aanvallen voerden tot in het gebied van Newcastle. In de eer ste plaats werden havens en scheepsdoelen, tank schepen en kazernes daarnaast ook vliegvelden en luehtafweerbatterijen aangevallen. Overal werden successen waargenomen en talrijke branden op vele plaatsen vastgesteld. De door Reuter-Londen verspreide getallen, volgens welke gisteren meer dan 1000 Duitsche vliegtuigen in den strijd waren geworpen, zijn sterk overdreven. Waarschijnlijk wil Reuter daarmee de op vele plaatsen ontstane schade motiveeren. Duitsche marine maakt een Noorscli en een Nederlandsch schip buit. BERLIJN, 16 Augustus. (D.N.B.) In een kleine haven aan de westkust ran Frankrijk liggen twee buitgemaakte schepen, nl. een groot Noorscli tank schip van 9300 ton en een Nederlandsch schip van S700 br. t. Het Noorsche schip, waarvan thans de Duitsche oorlogsvlag wappert, is door Duitsche zeestrijd krachten op den Atlantischen Oceaan aangehouden en opgebracht. Het was onderweg van Engeland naar het Panamakanaal om een lading olie voor Groot-Brittannië in te nemen. Het Nederlandsche schip, dat eveneens op den Atlantischen Oceaan ter hoogte van den equator werd aangehouden en opgebracht, kwam van Pa nama en Curagao en was met een lading ijzer, pa pier, olie en stukgoederen op weg naar Engeland. Behalve de bemanning bevonden zich aan boord zes Amerikanen, waaronder een zendeling met zijn vrouw en dochter. De verhouding tusschen de bemanning en het prijscommando was goed. Evenals de bemanning van het Noorsche schip genoten ook zij alle moge lijke vrijheden. Met lachende gezichten liepen zij rond en verheugden zich er op weer spoedig naar huis te kunnen terugkeeren. Honoraire consuls van Roemenië. BOEKAREST, 16 Augustus (D.N.B.) Het Roe- meensche ministerie van buitenlandsche zaken heeft met ingang van 1 September a.s. de contracten met zeven Joden opgezegd, die de belangen van Roeme nië in hun functies van honorair-consul in Parijs, Nizza, Antwerpen, Genève, Guatemala en Amster dam hebben behartigd. „Schept geen illusies". GENèVE, 16 Augustus (D.N.B.) Marcel Déat keert zich in de „Oeuvre" tegen de illusies van die Franschen, die thans nog op een Engelsche over winning hopen en wel, naar Déat ironisch op merkt. met dezelfde juistheid van oordeel, waar door zij vroeger op het bondgenootschap met Rus land en op den Poolschen tegenstand hebben ver trouwd. Ik van mijn kant geloof, zoo verklaart Déat, dat Engeland vernietigd wqrdt en dat het Britsche Rijk tenonder zal gaan. T eraardebes telling G. A. van der Steur. Hedenmiddag twaalf uur werd op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem ter aarde besteld !het stoffelijk overschot van den heer G. A. van der Steur, oud-commandant van de Haarlemsche Brandweer, die Dinsdag te 's-Gra- venhage in den ouderdom van 77 jaar overleden is. Onder hen, die hem de laatste eer kwamen be wijzen, waren de heeren C. J. van den Broek en G. Spaan, resp. commandant en oud-ondercom- mandant-secretaris van de Brandweer; Dr. C. Spoelder, voorzitter, en de heer C. Verwer, secre taris van de Vereeniging ,.De Tien"; de hoofd brandmeesters H. C. Vemout en P. Kerkhoff; de oud -h o ofdb ran d mees ter H. Daudey. Verder de heer J. W. van Santé Jr.. oud-raadslid; de heeren J. J. de Lavieter, H. Reeser en H. van Rijmenam na mens die Sociëteit „Vereeniging" te 's-Gravenhage en de heer J. Kuipers van de Kegelclub „Onder Ons" dezer sociëteit. Toen de kist, die door eenige fraaie bloemstuk ken gedekt was, in de groeve was neergelaten, trad de heer C. J. van den Broek als spreker waar voren. „Het past aan de mannen van de Brandweer, hier een kort woord van dankbaarheid te spreken, omdat de heer Van der Steur zeer veel voor de Haarlemsche Brandweer heeft gedaan. Na alle rangen bekleed te hebben, aanvaardde hij ten slotte de verantwoordelijke taak van commardant. Er waren twee factoren, die hem hebben geken merkt, namelijk zijn groote liefde voor Haarlem voor wat die veiligheid betreft en zijn bevorderen van de kameraadschappelijke verhoudingen in de Brandweer. En daarop hebben wij, die hem op volgden, voortgebouwd; het steeds voor oogen ge houden. Ook namers de Vereeniging „De Tien", waarvan de heer Van der Steur lid was, breng ik hem een laatsten groet. Geachte oud-commandant, rust in vrede!" De heer J. J. de Lavieter sprak namens de Sociëteit Vereeniging en de Kegelclub „Onder Ons" te 's-Gravenhage. „De heer Van der Steur plaatste zich nooit op den voorgrond; hij had een gemoe delijken aard en kreeg daardoor vele vrienden, vooral in de kegel club Heel wat Zaterdagavonden heeft hij in dezen gezelligcn lering doorgebracht; hij voelde zich er thuis. Daar sprak hij ook vaak met enthousiasme over Haarlem en wel speciaal over de brandweer. Het is mij bekend, dat hij zijn benoeming tot commandant altijd op den hoogsten prijs iheeft gesteld. Hij was een prettige clubgenoot en een trouw kameraad; het strekt ons dan ook tot troost, dat wij er iets toe hebben mogen bijdragen, zijn levensavond te veraangenamen". De oudste zoon, de heer G. A. van der Steur, dankte namens de familie voor de vriendelijke woorden en voor de belangstelling. EXAMENS. HOOFDAKTE. Haarlem, 15 Augustus. Geslaagd voor het geheele examen: Th. F. Derriks te Obdam; S. Pröberg te Amsterdam: J. M. Gompers te Amsterdam: mej. L. E. M. Kemperman te Driehuis; J. Stolt te Hoofd dorp. Voor gedeelte B: A. Greve te Amsterdam en mej. E. J. M. Nelissen te IJmuiden. „Vreemde" vliegtuigen schonden Zwitsersche neutraliteit. Een protest van den Zwitserschen gezant te Londen. BERN 16 Augustus (D. N. B.) De Zwitsersche generale staf deelt mede: In den nacht van 15 op 16 Augustus tegen 23.30 uur is het luchtgebied boven Zwitserland opnieuw door vreemde vliegtuigen ge schonden. Totnutoe zijn vluchten vastgesteld in het luchtgebied boven Bazel met daarop volgende vluchten boven Tessino. Een uur later keerden de vliegtuigen in tegenovergestelde richting terug. Door de groote hoogte, waarop gevlogen werd, en door den lichten nevel, waardoor de vliegtuigen slechts op het gehoor konden worden waargenomen, was een nauwkeurig vaststellen der nationaliteit der vlieg tuigen niet mogelijk. Doch de vliegrichting ep de wijze van overvliegen wettigen de conclusie, dat het hier een bewuste schending van ons luchtgebied betreft. Naar uit deze mededeeling van den generalen staf blijkt, kunnen dit slechts, hetgeen in de mededee ling niet gezegd wordt, Engelsche vliegtuigen ge weest zijn. United Press deelt uit Londen mede, dat de Zwit sersche gezant aldaar bij de Engelsche regeering geprosteerd heeft tegen dezë schending van de Zwitsersche neutraliteit. Verliezen der Engelsche luchtmacht. BERLIJN, 15 Augustus. (D.N.B.) De superio riteit van het Duitsche luchtwapen bij de gevech ten om Engeland blijkt uit de volgende samenvat tende cijfers: Van 8 tot 15 Augustus 8 uur des avonds zijn in totaal 505 Britsche vliegtuigen neer geschoten resp. op den grond vernield, terwijl de Duitsche verliezen voor dit tijdvak slechts 129 toestellen bedragen. DE VERKEERS- EN LICHTOVERTREDINGEN. Donderdag gaven 22 wielrijders te Haarlem geen teelten, dat zij een andere richting wilden inslaan. Zij kregen daarvoor van de politie een bekeuring. Dit .geschiedde ook met negen wielrijders, die niet rechts reden, zeventien die zich zonder licht voort bewogen en zes die een onvoldoend afgeschermde lamp hadden. Tegen één ingezetene werd proces verbaal opgemaakt omdat er in de avonduren licht uit zijn huis straalde. In totaal dus weer 55 bekeuringen. Raad van Voorlichting ontvangt Nederlandsche en Duitsclie journalisten. Het A.N.P. meldt: De Raad van voorlichting voor de Nederland sche pers, heeft gistermiddag in den tuin van kasteel oud-Wassenaar, een thee aangeboden aan een aantal vooraanstaande Duitsche en Neder landsche journalisten, waarbij als gast aanwezig was de Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart. Voorts waren als genoodigden tegenwoordig o.a. de navolgende Duitsche autoriteiten: commissa ris-generaal Schmidt, prof. Wehoffsich, ober- regierungsrat Hushahn, gezantschapsraad dr. Major Macketanz en de heeren Von Tiedeonann, pressedezernent Janke, dr. Edgar Schmidt- Burgh, Vandeloo, Steinweg, Himmel, dr, Ströhm eh oberleutnant Z. See Lyons. Dr. Goedewagen, de voorzitter van den raad van voorlichting het lichaam, dat zich ten doel gesteld heeft, de Nederlandsche pers in de dooi de veranderde omstandigheden gewenschte ba nen te lelden en dat tevens de stichting eener Nederlandsche perskamer voorbereidt sprak eenige begroetingswoorden tot den Rijkscom missaris, diens medewerkers en de Duitsche jour nalisten. Nadat dr. Karl Scharping van de persafdee- ling van de Duitsche rijksregeering nog eenige woorden had gesproken, en nadat de Rijkscom missaris de Nederlandsche journalisten had uitgenoodigd in September a.s. een bezoek aan Berlijn te brengen, bracht het gezelschap den tijd met een geanimeerd gesprek door. Voordat de Rijkscommissaris met zijn mede werkers en de Duitsche journalisten was ver schenen had de voorzitter van den Raad van voor lichting reeds de aanwezige Nederlandsche journalisten als volgt toegesproken: „Als voorzitter van den raad van voorlichting verheugt het mij u allen van deze plaats te be groeten. In dezen tijd van spanning en ver nieuwing, Waarin een oude wereld en oude maatschappelijke vormen langzaam aan ver vangen worden door nieuwe vormen, is het noo- dig, dat de journalisten samenwerken en elkan der vinden in het vervullen van hun taak in den nieuwen geest. Wij beleven de geboorte van een nieuw leven, van een nieuwe wereld en als iedere geboorte gaat ook deze gepaard met spanning. De raad van voorlichting heeft zich tot doel ge steld in dit moeilijk proces leiding te geven en van voorlichting te dienen en hier met zuivere Nederlandsche gedachten voor oogen de helpende hand te bieden, die noodig is. Ik leg hier den na druk op zuiver Nederlandsche. Hoe zouden wij iets kunnen bereiken door klakkelooze overname van anderen? Wij kunnen alleen iets bereiken wanneer wij ons op Nederlandsche basis stellen. Wij kunnen dit alleen dan in een goeden vorm gieten, wanneer wij vasthouden aan de Neder landsche traditie, maar toch alleen in dezen zin, dat wij op basis van die traditie trachten onze gedachten ten volle te ontwikkelen. Wij hebben de gedachte naar voren gebracht van een Ne derlandsche pers, die zich basé.ert op den grond slag van het verworvene. Het .verheugt ons, dat u in grooten getale hier aanwezig zijt. want wij zien daarin een bewijs van sympathie, een be wijs van medeleven met onze taak. Tenslotte is de situatie zoo, dat wij als leden van de Neder landsche pers met de Duitsche overheid zullen samenwerken op een wijze, die niet alleen loyaal, maar die ook hartelijk zal zijn." Velddag van den „Nationalen Jeugdstorm". De persdienst van de N.S.B. meldt: A.s. Zaterdag 17 dezer zal door het gewest Ne- der-Sticht van den nationalen jeugdstorm een veld dag worden gehouden op het gemeentelijke sport terrein aan de buurt te Wageningen. Van dit terrein wordt een marsch georganiseerd naar den Grebbeberg, waar om 14.30 uur een krans zal worden gelegd op de graven der voor het va derland gevallen strijders. Daarna wordt in marschorde teruggekeerd naar Wageningen. De dag wordt met een optocht be sloten. (A.N.P.) GROOT BADHUIS, ZANDVOORT. ZATERDAG- en ZONDAGAVOND van 8—1.30 uur, ZONDAGMIDDAG vanaf 3.30 uur „THE MOOCHERS" IN MONSTERBEZETTING. De prijswinnaars der Belgische en Hollandsche Jazz-concoursen. (Adv. Ingez. M.ed.) Doel en taak van liet Nederlandsche Boerenfront. Organisatie van land- en tuinbouw op volkschen grondslag. Van het ontstaan en de taak van het Neder landsche Boerenfront heeft in het Willem de Zwijger-huis tijdens een persconferentie de heer Roskam, leider van dat front en hoofd van den agrarischen dienst der N.S.B.. een overzicht ge geven. Het boerenfront, zoo zeide spreker, is ontstaan uit de samenwerking van den agrarischen dienst der N.S.B. met verschillende vaklieden op het ge bied van den landbouw en de voedselverzorging. Wij hebben onze taak altijd zoo opgevat, dat het onze roeping moet zijn, ons volk bij te brengen, dat het noodig is zich te bezinnen op zijn Ger- maanschen volksaard en de volksche wereldbe schouwing weer te aanvaarden als grondslag en uitgangspunt voor maatschappij en staat. Ook het vraagstuk der voedselvoorziening wordt door de volksche gedachte beheerscht, want de richtlijnen worden daardoor bepaald. De vele landbouw-organisaties konden niet anders doen dan het leed, dat over de boeren was gebracht, verzachten en de geslagen wonden met pleisters bedekken. Een ombouw in volkschen zin kan alleen komen, indien de individueele we reldbeschouwing, die aan de liberale economie ten grondslag ligt, wordt vervangen door de volksche wereldbeschouwing die dan van de or ganische volkshuishouding de grondslag is, Naast propagandawerk, dat onze agrarische dienst bracht in woord en geschrift, organiseerde onze dienst ook verschillende landbouw-economische secties, waarin bekwame vakmenschen de land- bouw-vraagstukken bezagen vanuit den nieuwen volkschen geest. De maatregelen die genomen moeten worden, zoodra Mussert zijn eigenlijke taak, dat is de ombouw en de opbouw van ons volksleven, zou kunnen aanvaarden, werden in die verschillende secties voorbereid. Thans zijn deze secties samengebracht in een organisatie, die onder den naam „Het Neder landsch Boerenfront" zich richt tot ons volk. De taak van het boerenfront is, de bewerkers van onzen bodem, de verzorgers van ons vee en de verwerkers van onze landbouw-producten, dat zijn dus allen, die werkzaam zijn voor de voedselver zorging, samen te brengen in een verband. Hier uit zal moeten groeien de corporatie voor de volksvoeding of anders gezegd de rijksvoedings- stand. In dezen rijksvoedingsstand zal de vrije boer. de zelfstandige burger en de zelfbewuste arbeider zijn taak vervullen in de organische volksgemeenschap, waarin het kapitaal en het intellect geen leidende, maar een dienende func tie zullen ver kr ij gen Het verschil in opvatting over de practische vraagstukken tusschen ons en hen die nog ge vangen zijn in het liberaal-kapitalistisch denken uit zich in, elk onderdeel der landbouwpolitiek. De uitwassen van het kapitalisme moeten niet alleen bestreden, maar dit kapitalisme zelve moet in zijn wezen vernietigd worden. Dat kan alleen door den boerengrond en onze tuindersbedrijven los te maken van het kapitaal. Een betere be looning voor den boer en den tuinder moet in de eerste plaats gezocht worden in verlaging dei- vaste lasten. Het fundament van alle landbouw politiek moet daarom zijn het natuurlijke eigen domsrecht van den grond. (A.NP.) Officiëele valutakoersen der Nederlandsche Bank. Officieele valutakoersen der Nederlandsche bank, 16 Augustus. Valuta's (schriftelijk en tel. transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zürich 42.84—42.92 Bankpapier: New-York 1.86X—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Züridh -42.80—42,96 HEEMSTEDE AANRIJDING OP DEN BINNENWEG. Donderdagmiddag liep de 63-jarige A. W. D. langs den Binnenweg in de richting van de IJzeren Brug. Waarschijnlijk is D„ die stokdoof is, van het trottoir afgestapt, juist toen een tram naderde uit de richting Haarlem. Hoewel de wagenbestuurder krachtig remde, kreeg D. een duw van de tram en kwam met het hoofd legen den muur van een huis. Dr. Roozen, die spoedig ter plaatse was, consta teerde een lichte hersenschudding. Per auto werd het slachtoffer naar zijn woning in de Laan van Bloemenhoven gebracht. OPBRENGST BLOEMPJESVERKOOP. De bloempjesverkoop voor „Herwonnen Levens kracht", vereeniging ter bestrijding van de t.b.c., heeft hief opgebracht f 240,98, dit is ongeveer f 85 meer dan het vorige jaar. GOUDEN PROFESSIEFEEST IN HUIZE ST. BAVO Gisteren herdacht Zr. Ildefonsa haar gouden professiefeest. Zeven en twintig jaar heeft zij de ouden van dagen in het huis verzorgd, het is dus begrijpelijk dat de dag niet onopgemerkt kon voorbij gaan. Hoewel de kerkelijke viering een dag moest worden uitgesteld, is het feest verder op groot- sche wijze gevierd. Van de gelegenheid om haar persoonlijk geluk te wenschen werd allereerst gebruik gemaakt door de heeren Regenden van het huis. De heer C. A. M. Jonckbloedt, voorzitter van dit College schet ste hoe Zr. Ildefonsa zich in al die jaren zeer verdienstelijk had gemaakt met de zorg voor de ouden van dagen. Namens de regenten bood spr. haar een enve loppe met inhoud aan om daarvan de oudjes eens extra te tracteeren. In de Vrouwenzaal, als feestzaal ingericht, prijkte een schat van bloemen, geschenken van familieleden en van verpleegden. Zon onder 9.03 Zon op 6.25 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Heden (Vrijdag) had in huize St. Bavo de ker kelijke viering plaats van het Gouden jubileum van Zr. Ildefonsa. Nadat de jubilaresse onder het zingen van „Veni Creator" de fraaiversierde kapel was bin nengeleid, hield Pastoor C. v. Mierlo een korte feestrede daarbij herinnerend, aan het groote voorrecht zich 50 jaar lang gewijd te mogen heb ben aan den dienst van God. Vervolgens celebreerde Pastoor van Mierlo een plechtige H. Mis, daarbij geassisteerd door de kapelaans R. Oud en G. ten Have. Onder de aanwezigen die de ruime kapel ge heel vulden waren alle in het huis verblijvende Priesters benevens de overste en eenige zusters van het St. Jacobs Godshuis te Haarlem. Na deze Mis volgde op de gebruikelijke wijze het plaatsen van de Gouden Kroon op het hoofd der jubilaresse. EEN 40-JARIG PRIESTERJUBILEUM. De ZeerEerw. Heer W. Borsboom, Era. pastoor, die tot het vorige jaar pastoor was te Noorden, en thans woont Jacob van Lenncpvveg 18 vierde Don derdag zijn 40-jarig priesterjubileum. Om half 11 droeg de jubilaris een plechtige H, Hp oarocbiekerk aan den Heerenweg, daar bij geassisteerd door de ZeerEerw. Heer C. Bors- man, broer v. d. jubilaris als diaken, katj. Plaats als sub-diaken, kap. ten Have ceremoniarius, terwijl pastoor C. v. Mierlo als Presbyter-assistens fun geerde. Pastoor C. v. Mierlo hield tijdens deze Mis een korte feestrede. Tijdens een receptie boden Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, Mgr. M. E'. J. Möhlrnann, Mgr. Aalbersen, Mgr. Wijtenburg, Mgr. Taskin, Dr. C. J. Henning en professoren van het Seminarie hun gelukwenschen aan. Verder kwamen o.m. verschillende geestelijken uit Heemstede en Haarlem en verschillende vrien den ook van zijn vroegere parochies. Mede ontving hij vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen en bloemstukken. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof, waaronder de Bovozangers, evenals onder de plech tige Hoogmis, zeer verdienstelijk de verschillende gezangen uitvoerden. PRIESTERJUBILEUMS. Donderdag 15 Augustus vierde de em. pastoor J. J. M .Meyer den dag dat hij voor 40 jaar priester werd gewijd. Des' morgens om 10 uur droeg de jubilaris in de fr.aai versierde kapel van Huize St. Bavo te Heem stede waar hij na zijn emeritaat zijn intrek heeft genomen, een plechtige H. Mis op. Op het priesterkoor waren aanwezig Z.D.H. Mgr. H. Taskin, de Hoogeerw. Deken P. v. d. Aa en prof. G. v. d. Poel, terwijl in de kapel mede aan wezig waren de heeren regenten van het huis. Het zuster- en dameskoor voerde uit de 9e Gre- gbriaansche Mis en het Laudate Domine voor 2 stemmen van Haller. Na de Mis had in de regentenkamer een receptie plaats, waarbij de voorzitter van het college van regenten den jubilaris toesprak en naast de geluk wenschen de hoop uitsprak dat hij ook zijn gouden feest in huize St. Bavo zou mogen vieren. Zeer velen hebben dezen dag den jubilaris-hun gelukwenschen persoonlijk aangeboden, o.a. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, mgr. M. P. J. MÖhlman. oud-vicaris van het bisdom Haarlem, rector J. C. Aalbersen, mgri P. H. Wijtenburg, mgr. H. J. M. Taskin, dr. C: J. Henning, regent van liet seminarie Hageveld en verschillende professoren, vele vrienden uit Leiderdorp, de laatste stand plaats der jubilaris en vele priesters en vrienden uit de omgeving. Verder ontving de jubilaris vele telegrammen, bloemen en andere cadeaux. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof in de kapel, door den jubilaris zelf gecelebreerd. BLOEMENDAAL RECEPTIE PASTOOR WILLENBORG- Pastoor Willenborg heeft op zijn receptie ten volle ondervonden hoezeer zijn arbeid als ziele- herder op prijs wordt gesteld. Twee en een half uur lang trok een onafgebro ken rij de pastorie binnen, om "Oen jubilaris te complimenteeren. De twee groote kamers konden nauwelijks de vele bloemstukken en vruchtenmanden bevatten. Vele brieven en telegrammen waren binnenge komen en fraaie oorkonden en handwerken sier den de tafels. Onder de vele cadeaux vermelden wij een fraai processiekruis van den bisschop van Haarlem. De gerestaureerde gouden Miskelk, werk van den edelgoudsmid K. Krol, den Haag. trok veler aandacht. Oud-kapelaan Henning had een fraai album gezonden met de hand bewerkt en verlucht met fraaie foto's, om een beeld te geven van de ge heele geschiedenis over een tijdperk van 15 jaren van het ziekenapostolaat, dat o.a. tot heden niet minder dan 3.5 millloen brieven aan zieken heeft verzonden. De viering werd besloten met een plechtig lot, waar de jubilaris dank bracht aan allen, gevolgd door een Te Deum, waarbij nogmaals het feest lied werd gezongen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. C. G. Kruijer—Kaptein, d.; J. C. KenbeekHulsbergen, z. Ondertrouwd: A. J. de Waal Malefijt en A. Philippus. Getrouwd: H. Kwak en H. Szinicki. Overleden: H. van Berkel, 82 j. IJMUIDEN 'larktberiehten en besommingen. Deensche consignat.icvisch. Haring f 14.50—f 12 Kabeljauw f 30—f 28 Middelschol f 28f 26 Zetschol f 24—f 22 Kleine schol f 24f 21 Schar f 20f 18. Alles per 50 K.G Zoetwatervisch per K.G. Snoekbaars f 0.44f 0.38 Blei f 0.18 Baars f 0.20—f 0.18 BURGERLIJKE STAND HAARLEM 16 Augustus 1940. Bevallen: 14 Aug., M. C. van EverdingenRoose, d.; 15 Aug., G. E. de Vrindvan Veen. d J. W, van RooijenPieters, z.; P. HoetmerThomas, z: Visservan Bentem, d.: 16 Aug. K. A. Langevrld— Puister, d. Overleden: 15 Aug. M. C. G. Roodtde Vrijer, 74 j., Pijnboomstraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2