Sp&tiUt't V R TT P A G 16 AUGUSTUS 194Ö HAAREEM'S DAGBU'AD 6 Vergelijking tusschen Nederlandsche en Duitsche athletiek- prestaties. De sprint is onze eenige troef. Moet een boks wedstrijd door een scheidsrechter of door een jury beslist worden. Mej. Rollin Couquerque en Suzanne Lenglen. Rood en Wit III kampioen van den HL C. B. De Nederlandsche en de Duitsche athletiek-kam- pioensohappen zijn ditmaal toevallig in hetzelfde week-eind gehouden en men mag dus aannemen, dat de weersgesteldheid ook ongeveer dezelfde is geweest. Daardoor is het mogelijk, een vergelij king te maken tusschen de geleverde prestaties, een vergelijking, die van des te meer actueel be lang is, nu de athletiek-beoefening in ons land ein delijk de algemeene belangstelling schijnt te zul len verkrijgen. Uit dfen aard der zaak zijn de Duitsche prestaties op vrijwel alle nummers een klasse beter immers de lichamelijke opvoeding en alles, wat daarmede verband houdt derhalve fcn de eerste plaats de athletiek wendi in de laatste jaren door onze Oos terburen zoo intensief ter hand genomen, dat zij op de laatste Olympische Spelen te Berlijn tot de grootste prijswinnaars behoorden. Daaruit blijkt dus, dat men met geregelde oefening onder des kundige leiding in niet al te langen tijd zeer veel kan bereiken ,al dient hierbij natuurlijk te wor den geconstateerd, dat in een groot land als Duitschland een veel ruimere selectie van uitblin kers mogelijk is dan bij ons. Het mag als bekend worden verondersteld, dat de Duitschers vooral aanleg hebben voor de zoo genaamde veldnummers waarop zij in 1936 dan ook de meeste triomfen behaalden. Hoewel zy ook over hardloopers van capaciteiten beschikten, o.a. Kür- nig in 1928 en later Borchmeyer en Neckermann, zijn zij er toch nimmer in geslaagd een Olympi sche medaille voor individueele snelheid te ver overen, met uitzondering van Dompert, die bij ver rassing de derde plaats op de 3000 Meter hinder nis wist te bezetten, achter de Finnen Iso-Hollo en Tuominnen. Daarentegen hebben onze landgenooten juist in de sprint de beste resultaten geboekt; men denke in. dit verband aan de dei-de prijzen van Osendarp op de 100 en 200 Meter en het Europeesche kam pioenschap van Berger te Milaan. Maken we dan thans een vergelijking tusschen de sprintprestaties van Zondag jl., dan blijkt, dat onze landgenoot Nota, evenals Osendarp, op de 100 Meter, zij het dan met den krachtigen wimd in den rug, een tijd maakte van 10.7 sec., terwijl de nieu we Duitsche kampioen Mellerowicz 10.6 sec. no teerde, vóór Kersch en Bordhmeyer, die den af stand in 10.8 liepen. Op de 400 Meter was Baumgarten met 50 sec. riet veel minder dan de Duitscher Wieland (49 sec.), maar onze 800 Meter-man Bouman kan na tuurlijk niet tippen aan het fenomeen Harbïg, die zonder zich in te spannen 1.51.6 liep. terwijl onze landgenoot 1.56 noteerde. Op de langere afstanden bleven ook de Duitschers ver boven het wereld record. dat voor de 1500 Meter nog altijd ten name van Jack Lovelock staat met een tijd van 3.47.8. De Duitscher Kaindl deed er 3.58.8 over, maar te Stockholm leverde de Zweede Kaelarne een prach tige prestatie, door in 3.48.8 d:oor de finish te gaan, een borstbreedte voor den nieuwen midden af- standlooper Haegg. Wat de dames betreft, bleek Erika Biess op de 100 Meter met 12.2 sec. sneller dan onze Fanny Koen, die 12.5 sec. noodig had. Het zou ons in dit bestek te ver voeren, ook de andere nummers aan een vergelijking te onderwerpen; we hebben slechts willen aantoonen, dat onze abhleten nog groote vorderingen over de geheele linie moeten maken om in internationale ontmoetingen met kans op succes aan den start te kunnen komen. Er bestaat sinds jaren verschil van meening over de waag, of een jury dan wel een scheids rechter de zuiverste beslissing kan geven inzake het vesultaat van een bokswedstrijd. De matches om een nalionalen of Euvopeeschen, titel onder aus piciën van de I.B.U. worden steeds onder toezicht van een uit drie leden bestaande jury gehouden, waarbij, wanneer het twee verschillende nationali teiten betreft, elk betrokken land door één jurylid wordt vertegenwoordigd, Het zal duidelijk zijn dat daardoor de waardeering der prestaties zeer uiteen loopt.; we hebben het althans meegemaakt, idiat b.v. een Belgisch jurylid zijn boksenden landgenoot, een veel hooger aantal punten toekende dan zijn Hol land sohe collega en omgekeerd, zoodat de score van den neutralen scheidsrechter zeer sterk van beide opvattingen verschilde. Ook in den strijd om een nationalen titel kunnen de juryleden het zel den met elkaar eens worden, want zonder het te willen oordeelen zij dikwijls volgens hun sympa thie voor de vochtwijze van één der strijdenden. Daardoor krijgt men beslissingen, die dikwijls tot zeer verdeelde meeningen onder de toeschouwers leiden, zooals nog Zondag jl. na de match om het middengewicht kampioenschap tusschen Sanders en Van Dam. Een enkele scheidsrechter in den ring heeft het voordeel, dat hij de bewegingen, de stooten en het pareeren van de slagen van nabij kan volgen, zoo dat hij een volledigen indruk krijgt van de ge scoorde punten. Een jurylid, die aan een kant van den ring zit, ziet, globaal genomen, slechts de helft van wat er gebeurt, terwijl zijn collega de andere helft ziet. Het zal derhalve duidelijk zijn, dat een éénhoofdige rechtspraak groote voordeelen oplevert, mits men daarvoor een arbiter kan vin den. die bij het resultaat van de match niet het minste belang heeft en die met geen der beide boksers connecties onderhoudt. Mej. Rollin Couquerque heeft het er te Noord- wij'k als deelneemster aan het heeren-enkelspel goed afgebracht en na twee tegenstanders te heb ben verslagen, dwong zij den sterken Wilton tot het spelen van een derde set. In ons land was een dergelijke .mixed-single" nog nimmer vertoond, maar de beroemde en nog nooit geëvenaarde Su zanne Lenglen heeft destijds dikwijls den strijd met het sterke geslacht aangebonden. Zoowel in het Zuiden van Frankrijk als in En geland heeft zij menigmaal exhibition-matches ge speeld en niet zelden deed men in dit verband ten bate van een liefdadig doel een beroep op haar. Het bleek echter dikwijls moeilijk een tegenstan der voor haar te vinden, want de heeren voelden er over het algemeen weinig voor om temidden van een groot publiek als slachtoffer te fungeeren. De „vier musketiers" waren echter altijd bereid een dubbelspel met haar te spelen en ofschoon men van Suzanne's bijzondere capaciteiten over tuigd was, verwonderde men er zich toch telkens v/eer over. wanneer zij zich, bijgestaan door Brug- VOETBAL. HKT INTERNATIONALE PROGRAMMA VAN DUITSCHLAND. BERLIJN, 15 Augustus (A.N.P.l Het Duit' sche voetbalelftal zal in dit jaar de volgende ■wedstrijden spelen: 1 September: DuitschlandFinland te Leipzig. 6 October: Hongarije'Duitschland te Boeda pest. 20 October. Duitschland -Bulgarije (plaats zal nader bekend gemaakt worden.) 3 November; Joego-SlaviëDuitschland te Belgrado. WATERPOLO. UITSLAGEN (Dames): ZwemlustBrandenburg (Heeren): BrandenburgZwemlust W. Z. C.—G. Z. C. II S. Z. C.Maas non, tegen La cos te en Borotra met gemak wist te handhaven. En daarbij liet zij heusch niet het meeste werk aan haar partner over. Rood en Wit III heeft het kampioenschap van den Haarlemschen Cricket. Bond gewonnen en zon der den anderen spelers te kort te doen, is het be halen van dit succes voor een niet gering deel aan de prestaties van Nijhuis, „Poes" Beremdsen en Meeuwenoord te danken. Vooral de hard sla an de Nijhuis heeft op kritieke momenten in weinig tijd voor een aantal kostbare runs gezorgd, waarbij speciaal zijn 80 in den uitwedstrijd tegen C.V.H. II dient te worden vermeld. Het meespelen van Th. Elias in enkele matches was voorts een ver sterking van beteekenis, terwijl ook de veteraan Kruseman er goed het oog in had en enkele hoogst nuttige innings speelde. Dat neemt niet weg, dat aanvoerder Bok niet over gebrek aan geluk te klagen heeft gehad, want zoowel tegen Bloemendaal als tegen C.V.H. III werd slechts met één. wicket gewonnen. CRICKET S. C. H .C.—OEHOE'S. In een wedstrijd met lage totalen hebben de Oehoe's het onderspit gedolven tegen een S.C.H.C.- oombinatie. S.CH.C. batte eerst en scoorde slechts 57 runs; geen dier batsmen, met uitzondering van D. van Oorde en P. Labouchère, wisten iets te maken. D. van Oorde scoorde 12 runs en Labouchère een snelle 18, toen hij keurig uitgevangen werd door J, Pruschen. Voor de Oehoe's bowlden: O Abendanon 515, W. Peschar 117, P .Groeneveld 310 en H. Boeree 211. Dit lage totaal van S.C.H.C. was voor de Oehoe's nog te hoog; zij brachten het slechts tot 50. Alleen H. Boeree met 15 wist de dubbele cijfers te halen; de rest faalde volkomen op den S.C.H.C.-aanval, waarin F. van Oorde de beste bowler bleek té zijn. Op het laatst gingen twee batsmen der Oehoe's geheel onnoodiig run out. Voor S.C.H.C. bowlden: D, v. Oorde 16, F. van Oorde 513, P .Labouchère 317 en N. Kake- beke 08. De Oehoe's verloren dus met 7 runs. 1—3 2—0 2—3 •m 'Sfr „De wind, dat is zijn beste vrind." De molenaar schouwt met kennersblik de lucht en de wind richting. (Foto Pax Holland.) ZWEMMEN De kampioenschappen te Zaandam. Over de kansen der deelnemers uit Haarlem en omgeving. Het zal zeker niemand verbazen, dat de zwem- vereenigingen uit Haarlem en omgeving de prach tige gelegenheid hebben aangegrepen met him beste zwemsters en zwemmers aan de nationale zwemkampioenschappen in Zaandam deel te ne men. Alle vereenigingen trekken er Zaterdag en Zondag a.s. op de fiets op uit om hun clubgenoo- ten im .dien strijd tegen de prominenten aan te moe digen. Vooral „De Waterratten", V.Z.V. (Velsen en H.P.C. (Heemstede) zullen goed vertegenwoordigd zijn. Het is goed gezien van de vereenigingsbestu- ren. enkele veelbelovende, jonge krachten in de gelegenheid te stellen hun krachten te meten, met sterkere tegenstanders, de noodige wedstrijdrou- tine op te doen en vroegere prestaties te verbe teren. Zoo hebben „De Waterratten" op diverse num mers van de zwemkampioenschappen ingeschreven. Op de 100 M. borstcrawl zullen van deze vereni ging stalden A. van dén Bogaerde, L. ten Berge, Van Lohuyzen en C. Rademaker; mej. M. Zieren (D.W.R.), komt uit op de 100 M. rugcrawl. Zoo wel voor de 200 M. schoolslag dames als voor het zelfde nummer voor heeren heeft. D.W.R. inge schreven met mej. A. van Wijk en J. van Viersen. Op de 400 M. komen van D.W.R., A. van den Bo gaerde en A. van Lohuizen aan den start en op de 1500 M. zullen L. ten Berge en Van den Bogaerde de kleuren van D.W.R. verdedigen'. Ook de Velser Zwem vereen iging V.Z.V. trekt met een strijdvaardige ploeg naar Zaandam. Met belangstelling wordt vooral uitgezien naar de re sultaten van Cobie Koster op de 200 M. schoolslag danies, waarbij zij onder meer haar krachten zal moeten meten met Jopïe Waalberg en Tony Bij- land. Op de 100 M. rugcrawl dames zal V.Z.V. ver tegenwoordigd zijn door Ans Buding. Behalve P. Kramer, die op de 100 M. borstcrawl heeren zal trachten de eer van Velsen hoog te 'houden, star ten de overige V.Z.V.-deelnemers op de langere af standen. Maartje Kwak neemt de 400 M. voor haar rekening en P. Swïer en P. Gottmer geven hun krachten aan de 1500 M. Van de Zwemclub .Haarlem" zullen vier leden aan den start verschijnen. Hugo Smits komt uit op de 100 M. borstcrawl Geerling, oud-kampioen van Java, waagt nog eens een kans op de 100 M. rugcrawl heeren. De overige twee „Haarlem"-deelnemers, mej. C .Kraft en M. Spaanderman starten op de 200 M. schoolslag. Van de Candida ten van H.V.G.B, zijn wij vooral benieuwd naar het resultaat, dat de jeugdige schoonsprmger Adri Zomer, kampioen schóón- springen van Noord-Holland (juniores), weet te behalen en hoe hij zich tegen Lotgering en De Goede zal weten te houden. De H.V.G.B.'er Frankenthal heeft de 100 M. rug crawl uitverkoren. De overige H.V.G.B.'ers, te we ten Hogela.rd, Schol en Nieuwenhoff, verschijnen op de 10 OM. borstcrawl aan den start, waarvoor H.P.C. heeft ingeschreven met M. Mauritz en F. de Geest. Op de 200 M. schoolslag komen twee Heem stedenaren in den strijd, nl. Dé' Ridder en Wen- si nk. Als eenige Heemsteedsche neemt mej. H. Bakker deel aan de 100 M. borstcrawl dames. VOETBAL RIPPERDA. Het secretariaat van de Haarlemsche voe'bal- vereeniging „Ripperda" is thans gevestigd bij W. Captijn, Graafschapstraat 31, Haarlem. HET WESTERKERKTOURNOOI. Stormvogels komt als volgt uit: Oldenburg, Haak, Schipper, Prins, Tol, Gerrits, Van Pel, Schoorl, Verdam, Jacobs, Opbergen. WANDELSPORT De Avonci-vierclaagsche. Tweede wandeling. Ook Donderdagavond werd door de Haarlemssche deelnemers aan de avond-vierdaagsche precies zeven uur bij café-restaurant „Dreefzicht" gestart. Er waren thans 286 liefhebbers; hierbij waren er 16, die aan één tocht deelnamen. Zes inschx'ijvex-s heb ben niet gestart; die hebben blijkbaar aan den lijve ondervonden, dat drie maal 15 en één keer 25 K.M. voor hen te zwaar zou worden. Na den eersten tocht van 15 K.M. hebben zij de onderneming niet verder durven voortzetten, blijkbaar denkende aan het spreekwoord: „beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald". Het weer was Donderdagavond voor deze wan deling bijzonder gunstig; de stemming was dan ook weer uitstekend. Het parcours werd door allen ge roemd. Reeds te 9.10 uur kwamen de eerste deelnemers zich al aan de finish melden; die hadden dus ge middeld pl.m. zeven K.M. per uur gewandeld. Dit is een te hoog tempo en niet ter navolging aan te' bevelen. Wat geldt voor de vierdaagsche te Nijme gen geldt ook voor deze wandeltochten in de avond uren. Het gaat er niet om, hoe laat men binnen komt, maar hoe. Een tempo van pl.m. zes K.M. per uur is voor een dergelijke wandeltocht hoog genoeg. De organisatoren hebben tot. dusver wel succes want op dezen tweeden avond waren er geen uit vallers. Ook nu waren weer leden van het Roode Kruis present om eventueel hulp te verleenen. Onder dc zware molensteen en wordt het product gemalen, dat werk verschaft aan het aloude Nederlandsche bedrijf, dat wereldberoemdheid heeft verworven. (Foto Pax Holland.) WIELRIJDEN OM DEN NATIONALEN WEGTITEL Bijna 100 amateurs starten te Zandvoort. De beste amateurs, die er op het oogenblik in ons land zijn, hebben ingeschreven voor het nationale egkampioenschap, dat Zondag a.s. op het circuit te Zandvoort wordt gereden. Niet alleen de qualiteit is goed, ook de quantiteit laat niets te wenschen over; bijna 100 renners van deze categorie zullen op den Noord Boulevard van de badplaats starten voor een afstand van 170 K.M. Deze afstand, zoo dicht bij de 200 K.M. gelegen, zou wel eens een doorslaggevende factor kunnen zijn bij het bepalen van den winnaar. In de meeste wedstrijden op den weg en zeker in de talrijke z.g. „Ronden", welke men tegenwoordig in Nederland telt, rijden de amateurs een afstand, die zoo tusschen 100 en 125 K.M. is gelegen, ja de afstand is wel eens minder dan 100 K.M., b.v. in de Ronde van Edam, waar slechts 96 K.M. moest worden afgelegd. Daar komt nog bij, dat zelfs het aantal Ronden en Criteria, in tegenstelling met andere jaren, zeer gering is geweest; veel meer dan 10 zullen het er zeker niet geweest zijn. De deelnemers hebben dit seizoen dus weinig ge legenheid gehad, in wedstrijden uit te komen; ze starten te Zandvoort zonder zich voldoende op dezen langen afstand te hebben voorbereid, waardoor ver rassende resultaten vrijwel zeker te verwachten zijn. Uithoudingsvermogen zal een groote rol spelen, de taaie, steeds tempo-houdende renner zal de meeste kans maken voor een goede plaats; zij die van nature „hard" zijn, vertrekken als favorieten. Daarom geeft men Cor Mooyman uit Voorburg, die dit seizoen in Oosterhout won, en Anton Meu- lenbeld uit Amsterdam, vierde in het kampioen schap van het vorig jaar op het zware parcours van den Cauberg, een leans voor de zege; Chris Smits, die dit seizoen in vorm is en dat bewezen heeft dooi de Ronden van Zaandam en Dordrecht te winnen en als tweede aan te komen in de Ronde van Edam, zal moeten bewijzen, dal hij ook meetelt op een afstand van 170 K.M. Hetzelfde geldt voor Henny Keyzer uit Amsterdam, die dit seizoen altijd in de voorste gelederen was te vinden. Den winnaar zal men misschien ook kunnen zoeken onder Mac Segaar (Leiden), Piet Verschu ren (Rotterdam), Bouk Schellingerhout (Zaan dam), Gerrie Loos (Amsterdam) en Henk Lake mans, die als nieuweling in de afgeloopen maanden sterk op den voorgrond trad en onlangs in de rijen der amateurs werd opgenomen. Maar of de Am sterdammer al sterk genoeg is, een kans voor de overwinning te maken over 170 K.M. is zeer de vraog. Hetzelfde kan men zeggen van den Leidenaar Wim Rijsbergen, die ook pas een licentie als ama teur heeft genomen. De verzorging der renners is uitsluitend toege staan langs den Zeeweg, behalve op de laatste 100 Meter voor het keerpunt bij den Watertoren. Ook het wisselen van rijwiel is mogelijk. De amateurs starten tegelijk met de onafhankelij- ken en professionals. Titelhouder 1939 is de Am sterdammer Jaap Engel, maar laatstgenoemde, die „onafhankelijke" is geworden, komt niet op de lijst van deelnemers voor. DE ROUTE VOOR ZATERDAGAVOND EN ZONDAGMORGEN. De route voor de tochten van Zaterdagavond en Zondagochtend is als volgt: Hotel Dreefzicht, Dreef tot Florapark, Iordens- straat, Lorentzplein, Raamsingel, Raambrug, Raam- vest, Leidsehebrug, Leidschestraat, Westerstraat, spoorwegovergang over, De Ruiterweg, Vlaamsche- weg, Rollandslaan, Ramplaan, Duinlustweg, Brou- werskolkweg (langs voetpaden), Prins Bernard- brug, Brouwerskolkweg, Militairenweg, Hoefsteede- weg. Hooge Duin en Daalscheweg, Midden Duin en Daalscheweg, Zomerzorgerlaan, Brederodelaan, Bergweg rechtuit, Midden Duinerweg, Pastorieweg, Burg. Enschedeweg, Wustelaan, Clinolaan, Hard- draverslaan, Wijnoldi Daniëlslaan, Wüstelaan, spoor wegovergang over Duinweg, Conollyweg, Brede rodelaan, Noorderlaan, Duinlustparkweg, Bloemen- daalschestr.weg, Kennemerweg, Noorder Stationsweg Vijverweg, Iepenlaan, Kleverlaan, Klever parkweg, Brederodestraat, Verspronclcweg, Schoter singel, Viaduct onderdoor, Kinderhuissingel, Zijlsingel, Schouwtjesbrug Schouwtjesplein, Berken rodestraat, Oranjeplein, Zomerluststraat, Wagen weg, Spanjaardslaan tot Hildebrandtlaan, Ooster- houtlaan, Kleine Houtweg, Hertenkamplaan, Fonteinlaan, Dreef, Hotel „Dreefzicht". Zondagmorgen heeft de start te elf uur bij „Dreefzicht" plaats. DE WEGKAMPIOENSCHAPPEN TE ZANDVOORT. H. S. V. „De Kampioen". De leden van bovengenoemde vereeniging, die zich beschikbaar hebben gesteld voor controle bij de nationale wegkampioenschappen te Zandvoort, vertrekken Zondag negen uur van de woning' van Jan Tulleken, Parklaan 64 te HaaxTem. HONKBAL HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag: le klasse; AjaxBlauw Wit (op het terrein van Blauw Wit) A.F.C.—V.V.G.A. 2e klasse: O.V.V.O.—H.C.K. I. WatergraafsmeerR.CJL I. E.D.O. IIZeeburgia. Zondag: le klasse: V.V.G.A.Ajax. H.H.C.A.F.C. Prom./degr. SchotenQuick. 3e klasse; CeleritasH.H.C. III. Haarlem III—R.C.H. in. E.D.O. ni—E.H.S. II. Schoten HlHercules. SpaarnevogelsE.D.O. IV. Nu de strijd om de eex-ste plaats in de eerste klasse beslist is, komt de vi-aag naar voren: wie zal de onderste plaats bezetten? De strijd om die plaats te ontgaan is dit seizoen al bijzonder zwaar. Van de zeven negentallen zijn er eigenlijk pas twee veilig, n.l. Haarlem en E.D.O. De vijf overige verkeeren alle nog in gevaar! Zij komen alle Zaterdag en Zondag in het veld, drie van hen zelfs tweemaal. De kans bestaat dus dat we Zon dagavond wat meer zeggen kunnen. In Haarlem is Zondagmiddag te zien H.H.C.— A.F.C. Het feit dat A.F.C. ook Zaterdag al speelt doet de kans van H.H.C eenigszins stijgen, maar aan een voorspelling omtrent den uitslag wagen we ons niet. Zondagochtend speelt zich op het terrein van Schoten het eerste bedrijf van de promotie-degra datie-competitie af. Schoten ontvangt dan Quick, den kampioen van n C. Zullen de Schotenaren er in slagen de eerste kostbare punten te verove ren? Wij geven hun wel een kans, zij het geer. groote, al zal veel afhangen van den vorm van Quick. En die is nogal wisselvallig. In de Haarlemsche derde klasse A komen beide negentallen, die nog kans hebben op de eerste plaats, H.H.C. III en E.D.O. III in het veld, zij het niet tegen elkaar. Slaagt H.H.C, III er in van Ce leritas te winnen, dan zijn de Haarlemmers kam pioen van him afdeeling. Alleen als zij verliezen en E.D.O. m wint, behoudt ED.O. nog een kans. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam.) Uitgesproken: 14 Aug.: Krijn Saaman, koopman in aardap pelen en veldvruchten, Wolphaartsdijk. Rechter-comm.: Mr. A. v. d. Hoop. Curator Mi-. C. M. Kegge, te Goes. 14 Aug.: M. van BergenBruijnen, bakker en winkelier, Kessel, Dorpstraat 86. Rechter-comm. Mr. J. Jurgens, Our.: Mr. Th. Jansen te Roermond. 14 Augustus: A. van Brussel, Beek en Donk, Réchter-comm. Mr. E. Franquine.j;, Cur.: Mr. C. A. Rutgers te Helmond. 14 Aug.: Hendrikus Adrianus Verhees, elec- tricien, Asten, Wilhelminastraat 5. Rechter-comm.: Mi\ E. Franquinet, Cur.: Mr. F. de Wit te Helmond. Vernietigd G. Sikkema te Exloo. J. Sikkema te Exloo. Th. J. Duijn Jr. te Wassenaar. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 8 Aug.Fr. Oppenhuis te Leeuwarden. Gedeponeerde uitdeelingslij sten J. Wiersma te Dokkum. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitd. lijst. J. H. Blanc te Groningen. Geëindigd door het verhinderd worden der eenige uitd. lijst. J. Balk Gzn., vroeger te Garnwerd, thans te Groningen. Idem. A. Krijgsman te Amsterdam. Idem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940. Progr. I. Jaarsveld. Van 10.30 n.m.11.30 n.m. gram.platenconcert voor de Radio Distributie. Pi-ogr. II. Kootwijk. Progr. III. Duitsch station. Progr. V. Idem. 7.008.00 Eigen gramofoon- platenconcert. Gevarieerd programma. 1. Post Hoorn Galop, H. M. Gren. Guards. 2. Oui Madame, Rosita Serrano. 3. Mijnheer de Baron, Ramblers. 4. Away in Hawaii, Roy Fox. 5. Tango Bolero, B. von Gé'czy. 6. Yes sir, Zarah Leander. 7. La Traviata v. Verdi. Fantasie, Symph. Orkest.. 8. Rigoletto, La donna a mobile, Jussi Björling. 9. Cossack Dance vT Tschaikows- ky, Concertgebouworkest. 10. Agnus Dei v. Bizet, H. E. Groh. 11. Summer Sweetheart, Vera Lynn. 12. Girl in the upstairs flat, Joe Loss. 13. Don 't worry 'bout me, Bob Crosby. 14. Havenmuziek, A. de Laat. 15. I can 't dance. Nat. Gonella. 16. You went to my head, Roy Fox. 17. Nur aine Stunde, T. Birkigt. 18. Feuert los, Harmonie orkest. Haarlemsche Orkestvereeniging Volksconcert. Als openingsstuk, dat door de grootscliheid vaö inhoud en vorm al het volgende in de schaduw dreigde te stellen, fungeerde voor het concert van Donderdagavond het werk, waarmee Mozart de reeks zijner symphonieën afsloot: de Symphonïe in C ger. t., K. V. 551, algemeen als „Jupiter"-Sym- phonie bekend. Men heeft deze 41ste van Mozart's Symphonieën ook wel „Symphonie met de slotfuga" genoemd: ten onrechte, want de finale is geen fuga in de strenge beteekenis van deze benaming, al komen er twee periodes, resp. van 21 en van 34 maten in voor, welker bouw aan dien van fuga's doet denken en die „fugato's" kunnen heeten. Het eerste dier fugato's dient als voortzetting van de hoofdtemagroep, het andere als belangrijkste be standdeel van de coda, die nog na de gewoonlijk niet in pi-aktijk gebrachte hei-haling van het twee de deel volgt. Maar als geheel bezit deze finale den gewonen hoofdvorm der Sonate. Zij leverde niet het eei'ste voox-beeld op van de interpoleering van een fugato in een hoofdvorm: ook b.v. in Mozart's Strijkkwartet in G gr. t, K. V. 387 komt die reeds voor. Doch de contrapuntische verwikkelingen zijn in de finale der Symphonie veel grooter en kunsti ger, niet alleen in die fugato's, waarvan het tweede vier thema's met elkaar in verbinding brengt, maar ook in de doorwerking van het tweede deel, dat allerlei canonische nabootsingen, ook in de om- keex-ing, bevat. Het spreekt van zelf, dat de bruik baarheid dier thema's voor al die verwikkelingen niet toevallig was, maar dat Mozart ze met het oog daar op bewust geconstrueerd heeft. De intervallen- opvolging van het eerste thema, c, d, f, e, komt bo vendien meex-malen in wex-ken. van Mozax-t voor. Spitsvondige commentatox-s hebben achter deze finale meer gezocht, dan er achter stak; zelfs heeft een er Faust bij gehaald. Maar zij is en blijft een onovertroffen meesterstuk van kxinstvaardigheid en doorzichtigheid, een stuk dat nog immer zoowel den muziekgeleerde als den onbevangen hoorder in veiTukking kan brengen. Ons orkest gaf onder Marinus Adam's beproefde leiding een vlotte en correcte voltolking dezer Symphonie. Daarbij sloot zich de „Scene en Rondo" van Joh. Chr. Bach goed aan, want zoowel deze in 1735 geboren jongste zoon van Joh. Seb. Bach als Mozart hebben de door den grooten vernieuwer Joh. Stamitz (1717'57), den gx-ondvester der z.g. Mannheimer School, aangegeven en toegepaste richtlijnen gevolgd. De muziek van J. Chr. Bach en die van Mozart toonen dan ook groote onderlinge verwantschap, te meer wijl in xnelodische schoon heid de eex-ste nauwelijks bij den tweede ten achter staat. Die schoonheid openbaart zich x-eeds in de instrumentale partij der als „begeleid recitatief" gecomponeex-de „Scene"; zij wordt in het „Rondo"' ook door de zangstem overgenomen. Nu scheen de soliste, de mezzo-sopraan Jo Immink in dit werk van Bach nog niet geheel meesteres over haar stem- materiaal: de tonen stonden lang niet zoo vast als na de pauze in de Aria uit Klughardt's Oratorium „Die Zerstörung Jerusalem's". En hierin gaf zij ook blijk van aanmerkelijk grooter en veelzijdiger uitdrukkingsvermogen. Klughardt's driedeelige Aria i geeft trouwens daartoe alle aanleiding; het fel, haast dramatisch bewogen middendeel, dat sterk Liszt's invloed vei-toont, 'wordt omlijst door een lyrisch, klagend deel en de herhaling daax-van. De vertolking dezer Alt-aria was bijzonder goed en verwierf warmen bijval. Marinus Adam en het orkest secondeerden in beide zangnummers zeer mooi. Op veelvuldig verzoek had Adam de Dx-ie Fx*ag- menten uit Joh. Wagenaax-'s „De Doge van Venetië" weer op het programma geplaatst. Vele, vele jaren geleden heb ik de voox-bereidingen en de eei-ste uit voeringen dezer quasi-ex-nstige opera meegemaakt en ik kan nog gnuiven van genoegen, als de her innering daaraan weer opgewekt wordt, zooals ook door die 3 Fragmenten geschiedt. Wat een kostelijke humor en wat een ernstig meesterschap spreken daaruit! Men moet deze Opera kennen om de be teekenis van alle daarin gebruikte motieven te beseffen; hun melodische pregnantie, de kunstige veelstemmige verwex-king en het kleurige orkest- coloriet komen ook in de concertzaal en ook voor niet-kenners tot hun recht. Men mocht echter wenschen dat het eens mogelijk zou blijken, om het origineele werk, dus als opera, hier uit te voeren: het zou een avond van zeldzaam genot verschaffen. De uitvoering der Fragmenten schonk nu nog meer voldoening dan vóór eenigen tijd die in den Stadsschouwbui-g, waar de acoustiek voor de be langrijke blazerspartijen ongunstig was. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8