Haarlem's Dagblad Congres der gracie. Duitsche luchtmacht opnieuw boven Engeland. Artikelen- 58e JAARGANG No. 17536 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 19 Augustus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. ZEILENSYMPHONIE OP DEN RIJN. De beurtschipper passeert. (Foto Pax Holland.) Daden van sabotage worden streng gestraft. Bekendmaking van den weermacht- bevelhebber in Nederland. De weermachtsbevelhebber in Nederland, Ge neraal der Luchtmacht Fr. Christiansen, maakt bekend: a). In mijn op 6 Juli 1940 gepubliceerde be kendmaking heb ik ertegen gewaarschuwd: 1) den met Duitschland in oorlog zijnde mo gendheden eenigerlei de oorlogvoering betref fende mededeelingen te doen toekomen of daar bij behulpzaam te zijn; 2) sabotagedaden tegen de Duitsche weer macht en haar instellingen of tegen verkeers-, handels- en industrie-installaties te begaan. Ik heb er uitdrukkelijk op gewezen, dat der gelijke handelingen volgens de Duitsche, met Ihet oog op den oorlog verscherpte, landsverraad- wetten worden gestaft en dat degene, die een met Duitschland in oorlog zijnde mogendheid voordeelen verschaft, mededeelingen verstrekt of op eenige andere wijze begunstigt, tevens het leven en den eigendom van zijn eigen volksge- nooten benadeelt en hl gevaar brengt. Ondanks deze niet mis te verstane bekend making is nog onlangs een sabotagedaad voor gekomen. In geval van herhaling zal naast de bestraf fing van daders, medeplichtigen en medeweten den: a) zoowel aan de gemeente waar de daad is gepleegd, b) alsook aan de woonplaats van de schuldi gen een gevoelige geldboete worden opgelegd. b). Bovendien maak ik bekend: 1). Iedere waarneming van een landing, van het naar beneden springen of van het opont houd van vijandelijke militairen, zoomede van ieder geval, waarin uit vijandelijke vliegtuigen op Nederlandsch gebied een voorwerp wordt nedergeworpen, moet terstond aan de naastbij- zijnde Duitsche militaire of politieele instantie worden gemeld. 2). Degene die vijandelijke militairen verbor gen houdt of hun onderdak of andere hulp ver leent, wordt volgens de Duitsche strafwetten in bepaalde omstandigheden met den dood gestraft. Dienovereenkomstig is reeds een von nis van een Duitsehen krijgsraad geveld, waar in zware tuchthuisstraffen zijn opgelegd. c.ï Zouden gevallen als bovenbedoeld zich her halen, dan zal bovendien worden overgegaan tot in hechtenisstelling van gepast aantal gijzelaars. Verkoop van kaas beperkt. Ter voorkoming van te hooge prijzen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend. In het algemeen heeft men kunnen constateeren, dal in den laatsten tijd de prijzen in den kaas handel vorotdurend zijn opgeloopen. Een der oor zaken hiervan is dat het publiek in abnormale hoe veelheden kaas inslaat. Het spreekt vanzelf, dat deze toestand niet langer kan worden geduld, zoodat het nemen van maatregelen noodzakelijk is. Als voorloopige maatregel is met ingang van Zondag 18 Augustus het verkoopen, zoomede de afleve ring en het vervoer van alle soorten kaas tijde lijk verboden, behalve ingeval van verkoop en aflevering door winkeliers, melkinrichtingen en melkslijters rechtstreeks aan verbruikers. Deze mogen echter uitsluitend afleveren in hoeveel heden van ten hoogste 1/2 K.G. per keer en per afnemer en tot ten hoogste de in de week van 12 t.m. 17 Augustus 1940 geldende prijzen. Deze afleveringen mogen slechts plaatsvinden tegen af gifte van een bon, welke in tweevoud moet worden uitgeschreven en waarin is vermeld: 1. Naam en woonplaats van den leverancier. 2. Naam en woonplaats van den afnemer. 3. Geleverde hoeveelheid en prijs. 4. Datum. Eén exemplaar moet door den leverancier wor den bewaard en op aanvraag aan de Nederlandsche Zuivelcentrale ter beschikking worden gesteld. De Nederlandsche Zuivelcentrale kan in zeer bijzondere gevallen van bovenvermelde verbodsbe palingen dispensatie verleenen. Hiertoe dient men zich schriftelijk tot deze centrale te wenden. Deze maatregel beteekent dus, dat het publiek niet meer dan een pond kaas per keer kan koopen. Op de naleving hiervan zal zeer streng worden toe gezien. Voorts wordt bekend gemaakt, dat iedere houder van kaas. die op Zaterdagavond 17 Augustus 1940 een voorraad van meer dan 500 K.G. kaas bezit, daarvan uiterlijk Donderdag 22 Augustus 1940 met de eerste post een opgave (stuks, K.G., soort, vet gehalte en ouderdom gespecificeerd) aan de cen trale moet doen. Adres Nederlandsche Zuivelcen trale, Laan van Meerdervoort 84, 's Gravenhage Binnenkort zullen nadere maatregelen ter regu leering van den kaashandel en de kaasprijzen wor den afgekondigd. (Te Amsterdam is weer het congres gehouden van het Nederlandsch Genootschap van beroepsdans- leeraren.) Zij, die onze passen leiden, (En dat 's vaak een heele toer) Als wij onze krachten wijden Aan het „beenen van den vloer"; Hebben samen dezer dagen Weer vol ernst gecongresseerd, Ter beslissing in de vragen, Wat voor nieuws ons wordt geleerd, En wanneer ik krijg te lezen, Wat me dit straks kosten moet, (Ik denk niet aan geld in deze, Maar aan zweet, begrijp me goed) Als ik mij hierin moet trainen, Slaat de vrees me om het hart En de schrik me in de beenen, Die bij voorbaat zijn verward. Ook al dans ik van nature Gaarne, zelfs met zeker vuur, Met de nieuwste soort figuren, Sla ik zeker een figuur. Ik begin wel erg te hooren Tot het veteranenras, Hoe m' een danspas mag bekoren, Ik denk, dat ik nu maar pas. De Haarlem's Dagblad-Textielkaart. Belangstelling ervoor blijkt zeer groot te zijn. Hedenmorgen is aan onze bureaux de verkoop van de Haarlem's Dagblad-Textièlkaart, waarvan we in ons nummer van Zaterdag een verkleinde reproductie hebben gegeven, begonnen. Reeds ter stond is ons gebleken, dat deze kaart in een be hoefte voorziet, want er stroomden koopers bin nen. Omstreeks het middaguur waren al 1000 kaarten verkocht en als de stroom zoo blijft door gaan zullen wij spoedig door ohzen voorraad heen zijn. Zooals men weet. is de prijs zeer laag. gesteld. 212 cent per stuk. en met behulp van deze kaart kan de huisvrouw zich veel hoofd brekens besparen, omdat zij er in kort bestek alle gegevens op vermeld vindt wat zij van de textieldistributie moet weten. De verkoop ge schiedt Groote Houtstraat 93 (in onze Tijding zaal) en Soendaplein 37. De textieldistributie. Ervaringen van de winkeliers. Zooals bekend is op 5 Augustus de textieldistri butie ingegaan. De uitgereikte textielkaarten be vatten 100 punten, waarvan er 40 gebruikt kun nen worden vóór 1 November 1940 en de resteeren- de punten toereikend moeten zijn tot 1 Februari 1941. Wij hebben eens bij eenige Haarlemsche manu- facturenhandelaren geïnformeerd naar hun er varingen tot heden met de textieldistributie op gedaan en vernamen daarbij, dat de medewerking van het publiek niet te wenschen overlaat: de menschen schikken zich over 't algemeen in de omstandigheden, al worden wel eens klachten gehoord, dat men te weinig krijgt en ook wel over het feit. dat men gordijnen niet meer zelf mag maken, maar die moet laten maken. Speciale vergunningen worden in 't algemeen nog niet veel gevraagd, zoo zeide ons een winke lier. wel eens een enkelen keer door menschen die gaan trouwen en van de mogelijkheid tot ruilen wordt zeer sporadisch gebruik gemaakt en dan meestal nog alleen In hetzelfde artikel. Een ander manufacturenhandelaar had de ervaring, dat speciale vergunningen nog al veel worden ge vraagd: er zullen zeker nog wel meer aanvragen op dit gebied komen, meende hij, maar deze zaak is nog niet geheel geregeld. In 't algemeen kan worden gezegd, dat het pu bliek wel zooveel mogelijk ,de punten opmaakt"; vooral koopt het grootere artikelen als regenjas sen. japonnen enz. en ook vrij veel wol. Garens worden ook nog al verkocht. Van de bijslagkaarten wordt nog niet veel ge bruik gemaakt, maar te verwachten is wel, dat de vraag zal toenemen, naarmate de behoefte daar aan nog sterker zal worden gevoeld. Het komt veel voor. dat het publiek met het aantal punten voor de verschillende artikelen niet op de hoogte is, niettegenstaande dit toch be kend is gemaakt. Aanvallen op vliegvelden bij Londen. Het D.N.B. publiceerde Zondagavond de vol gende mededeeling van het opperbevel der Duitsche weermacht: Bij de gewapende verkenning in het gebied om Londen en in het graafschap Hamp shire hebben de Duitsche vliegtuigeskaders opnieuw groote successen behaald. De Duit sche gevechtsvliegers ondernamen op strate gische belangrijke doelen, in het bijzonder op verscheidene in de onmiddellijke nabijheid van Londen gelegen vliegvelden, krachtige aanvallen en vernielden talrijke vliegtuigen op den beganen grond. De Duitsche lichte en zware jagers brachten in de zich daarbij ontwikkelende luchtgevechten ook thans weer de Royal Air Force gevoelige klappen toe. Een groot aantal vliegtuigen werd in de lucht neergeschoten. Tot op dit oogenblik be draagt het aantal der Zondag vernielde vijandelijke vliegtuigen 138. Daarvan werden er 23 op den beganen grond vernield. Hierbij heeft het jachteskader Horst Wessel onder leiding van zijn commodore, den eersten lui tenant Huth, zich bijzonder onderscheiden. Het eskader heeft Zondag 51 vliegtuigen neergehaald. Tot nu toe zijn 34 eigen vliegtui gen niet teruggekeerd. De bewoners van de Zuidelijke voorsteden van Londen, zooals Croydon, en Sutton zijn Zondag middag, zoo meldt het D.N.B. nader, opnieuw getuige geweest van Duitsche bomaanvallen. In golven stormden de Duitsche oorlogsvliegtuigen aan en boven Kenley en Bigginhill zijn talrijke bommen geworpen. Op het eene vliegveld zijn acht, op het andere dertien Britsche vliegtuigen die voor de hangars en langs de kanten van de velden stond, door goed gerichte bommen vernie tigd. Eskaders Britsche jagers poogden den Duit sehen bommenwerpers den weg te versperren, maar de Duitsche jagers vielen met ijzeren energie den tegenstander aan en schoten daarbij 25 Brit sche machines neer. Bij een aanval op een ver sperring van ballons zijn zeven ballons vernietigd. De overigen zijn met bekwamen spoed ingehaald. Een van een vlucht boven het vijandelijke ge bied teruggekeerd eskader Duitsche bommenwer pers meldt: „Opdracht met goed gevolg uitgevoerd. Croydon brandt weer. Te Maidstone zijn hangers ingestort. Op beide vliegvelden stonden op den grond vlieg tuigen. welke vernield werden. Vijandelijke jacht- afweer was krachtig. Het vuur van het luchtdoel geschut was slecht gericht. Begeleidende jagers hebben verscheidene vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Van ons eskader ontbreken nog drie machines". Luchtoffensief op Portsmouth. Portsmouth. aldus bericht het D.N.B. verder is Zondag het middelpunt van hevige lucht gevechten geweest. Sterke Britsche eskaders trachtten Duitsche eskaders te beletten hun doelen te bereiken. De Engelsche pogingen waren evenwel vergeefsch. Zwermen Messerschmitt- jagers doorbraken de versperringen en schoten een aanzienlijk aantal Britsche jagers neer. Door de ontstane bressen drongen de Duitsche bom menwerpers heen, zij vielen stelselmatig hun doelen aan en vernielden door bommen verschei dene vliegvelden. BERLIJN 19 Augustus (D. N. B.) Zooals iederen dag, zijn ook vandaag weer Duitsche verkennings vliegtuigen onderweg. De doelwitten, die gisteren door het Duitsche luehtwapen zijn aangevallen, worden door hen nauwkeurig in de gaten gehouden. De Heinkel-111 en dr.-17 vliegtuigen hebben boven dien bevel, alle havenplaatsen, werven, vliegvelden en verdedigingsinstallaties voortdurend te bewaken. Dit verkenningswerk verloopt in alle stilte en dient ertoe, den vijand steeds op de hielen te zitten. Daar de verkenningsvliegtuigen over het algemeen ook enkele bommen met zich meevoeren, kan ver wacht worden, dat ook dan, wanneer er schijnbaar niet hevig gebombardeerd wordt, kleine aanvallen worden gedaan om den vijand voortdurend in on rust te houden. Dat hierbij de vliegtuigindustrie en de vliegtuigmotorenindustrie, alsmede wapen en munitiefabrieken, kazernes en exercitieterreinen zeer dikwijls bezocht zullen worden, spreekt van zelf. Bij belangrijke opdrachten worden deze ver kenningsvliegtuigen door jagers vergezeld. Worden, zij niet vergezeld, dan vliegen zij meestal op zeer Verhooging P.T.T.-tarieven. Gaat voor brieven en briefkaarten 20 Augustus in. Door het wegvallen van een groot deel van het internationaal en het transitverkeer en het terugloopen van het binnenlandsch verkeer, zijn de P. T. T.-ontvangsten sterk gedaald. Te genover deze daling kan. mede in verband met de noodzakelijkheid om personeelontslag in de zen tijd zooveel doenlijk te vermijden, geen ook maar bij benadering evenredige vermindering der uitgaven worden gesteld. Daarom is het. ter handhaving van het budgetaire evenwicht nood zakelijk geworden eenige P. T. T.-tarieven te verhoogen. Deze verhooging zal, voor zoover de postta- rieven betreft, op 20 Augustus a.s. ingaan. Het nieuwe tarief van brieven wordt: Lo caal: tot en met 20 gram 5 cent, 20 tot en met 100 gram 7V2 cent. Interlocaal tot en met 20 gram 1'/2 cent. Boven deze gewichtegrenzen blijven de oude tarieven gehandhaafd. Het nieuwe tarief voor briefkaarten wordt: Locaal: 4 cent. Interlocaal: 5 cent. Op zich nog in handen van het publiek bevin dende postbladen, briefkaarten enz. met zegel- opdruk van lagere waarden dient, bij gebruik na 19 Augustus a.s. het ontbrekende bedrag te worden bijgeplakt. Inzake het brief- en briefkaarttarief in het grensverkeer met Duitschland volgen nog na dere mededeelingen. De telefoontarieven worden als volgt verhoogd: a. locale gesprekken: 3 cent. b. inter- locale gesprekken per 3 minuten of gedeelte daarvan: le zone (010 km) 6 cent; 2e zone (1015 km.) 15 cent. 3e zone (1525 km.) 30 cent; 4e zone (2535 km.) 45 cent, 5e zone (bo ven 35 km.) 60 cent. De datum, waarop de nieuwe gesprektarieven aan iederen telefoonabonné worden berekend, zal den abonnés schriftelijk worden medege deeld. Alle hierboven niet genoemde telefoontarieven blijven ongewijzigd. Mr. J. Linthorst Homan vraagt ontslag als commissaris der provincie Groningen. Het A.N.P. verneemt, dat mr. J. Linthorst Homan, nu hij door zijn medewerking aan de leiding der Nederlandsche Unie zich in het poli tieke leven heeft gegeven, daarvan ten volle de consequenties wil aanvaarden, zoodat hij het als een plicht heeft gevoeld, een verzoek om eervol ontslag als commissaris der provincie Groningen in te dienen, wat hij dan ook dezer dagen heeft N. Z. H. T. M. Nog eenige late autobusdiensten ingclascht. Met ingang van Dinsdag heeft de N. Z. H. T. M. nog eenige late autobusdiensten ingelascht, in aan sluiting op de laatste tramdiensten. Het zijn de volgende: 22.15 en 22.30 van station naar Heemstede; 22.13, 22.33 en 22.53 van Tempe liersstraat naar Heemtsede en 20.53 van Tempeliers straat naar Stationsplein. groote hoogte en maken dan dikwijls van het te foto grafeeren gebied een lange film. Nog tijdens de vlucht worden door het verken ningsvliegtuig belangrijke verkenningsresultaten, voor zoover zij met het bloote oog zijn waar te nemen, in geheime radiotaal aan de basis doorge geven. Hierdoor kunnen eventueel onmiddellijk ge vechtsvliegtuigen worden opgeroepen, die men dan b.v. kan laten optreden tegen convooien of oorlogsschepen. De „Berliner Börsen Zeitung" schrijft over de Duitsche actie van Zondag: Ook de Britten zien thans in dat alles wat tot dusver gebeurd is slechts een voorproefje is van datgene wat het eiland nog te wachten staat. Aan de hand van dit voorproefje echter zal men in Londen reeds een denkbeeld kunnen vormen dat er voor het eiland een tijdvak van den oorlog komt, waarin alles ineenstort, dat de heeren plutocraten zich bij hun oorlog tegen Duitschland gedacht hadden. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Het is voorloopig het bitterste weekeinde, dat de Engelschen thans meemaken, maar het is nog altijd een voorproefje van wat komen gaat. Het Hamburger Fremdenblatt wijst er op dat dit nog altijd het stadium van voorbereiding is Haarlemsche Kantonrechter Slaapmiddel verkocht. Een winkelier te Haarlem verkocht tabletten, waarin een ongeoorloofde hoeveelheid van het slaap middel Veronal voorkwam. Hij verkocht deze onder den naam Venicitine. Een klant had zulke tabletten gekocht en was na het innemen van twee tabletten onwel geworden. Een inspecteur van de volksgezondheid stelde naar aanleiding van dit ge val een onderzoek in en vroeg in den winkel ta bletten Venicitine. De winkelier gaf hem tabletten van het sterke slaapmiddel Veronal. Hedenmorgen werd deze zaak voor den kanton rechter behandeld. De verdachte was niet versche nen. De inspecteur van de volksgezondheid ver scheen als getuige en verklaarde dat naar zijn over tuiging dc betreffende winkelier geen verstand had van de onderhavige artikelen. Veronal verkoopt hij als Venecïtine. Daardoor kan hij de grootste ongelukken maken. De ambtenaar van het O.M. herinnerde aan de razzia, die indertijd bij parfumerieën en andere winkels is gehouden om den verkoop van slaap middelen op ongeoorloofde wijze tegen te gaan. Dit is weer een nieuw geval. Er is hier sprake van onkundigheid, welke gevaren oplevert. De eiseh luidde 25 boete subs. 10 d. hechtenis. De uitspraak van den Kantonrechter was 25 subs 15 d. Niet goed verduisterd. Hedenmorgen stonden voor den Kantonrechter te Haarlem drie personen terecht, die aan hen toe- behoorende perceelen niet voldoende verduisterd hadden. Zij werden ieder beboet met 15 subs. 10 dagen. Voorts waren 18 wielrijders gedagvaard om te verschijnen wegens overtreding der verduisterings voorschriften. Zij waren niet verschenen en werden bij verstek veroordeeld. DE OVERTREDINGEN DER VERDITSTERINGS- VOORSCHRIFTEN. Zaterdag en Zondag zijn te Haarlem wegens overtreding van de verduisteringsvoorschriften in totaal 115 bekeuringen uitgeschreven. Hieronder bevinden zich geen gevallen van niet goed afge schermde huizen. Wij mogen door do plaatsing van GROENTJES in HAARLEM S DAG- j BI,AD gebaat zijn, maar u zeker niet f minder. Dat is voor ons een prettig besef en daarom zeggen wij ook in volle over- V tuiging: doe het nu, stel het niet uit. J Strijd om een gedenkteeken op een soldatengraf. Eigenaar van stuk land wenschte geen steenen kruis. Bij de Postbrug onder Sassenheim is in de oor logsdagen 'n aantal Nederlandsche soldaten door de ontploffing van een bom gedood. Op verzoek van de militaire autoriteiten zijn de gesneuvelden toen door bemoeiing van den burgemeester van Sas senheim begraven in een nabij-gelegen weiland. Dit stuk land was eigendom van den heer B. te Sassenheim. Op het graf werd een houten kruis neergezet, een en ander in overleg met den eige naar. Later werden aanstalten gemaakt om het houten kruis door een steenen kruis te vervangen. Hiermede ram de heer R geen genoegen Hij dag vaardde de gemeente Sassenheim in kort geding voor den president der Haagsche rechtbank, met den eisch, dat dc werkzaamheden zouden moeten worden stopgezet, omdat hij als eigenaar niet ge- ke-nd was in deze zaak en hij bezwaar had tegen een steenen kruis van 2.75 M. hoog. De president heeft heden deze vordering afge wezen en daarbij overwogen, dat het doen verrich ten dier werken door den burgemeester alleer don zou kunnen worden beschouwd als een handelen door of namens de gedaagde (de gemeente Sassen heim). wanneer de burgemeester zou hebben ge handeld als orgaan van de gemeente, derhalve bin nen den kring van de aan den burgemeester in het belang der gemeentehuishouding opgedragen taak. Naar de meening van den president valt echter de zorg voor oprichti-g van een gedenkteeken op het onderhavige graf niet binnen den kring van de aan den burgemeester als orgaan eer gemeente bij de Gemeentewet of de begrafeniswet opgedragen be voegdheden. (De burgemeester had betoogd, dat hij op last van de militaire overheid had gehan deld). Opnieuw vreemde vliegtuigen over Zwitserland. BERN. 19 Aug. (D.N.B.) De generale staf deelt mede, dat in den nacht van 18 op 19 Augustus vreemde vliegtuigen meermalen over Zwitsersch gebied hebben gevlogen. In verscheidene plaatsen werd luchtalarm gemaakt. Op enkele plaatsen is ook de luchtdoelartillerie in werking gesteld. Het onderzoek naar de nationaliteit dezer vliegtuigen is nog niet geëindigd. Jongen te Scheveningen verdronken Zondagmiddag is op het Noorderstrand te Scheveningen dc 20-jarige jongen C. D. van der H., wonende in Den Haag. bij het zwemmen door den stroom meegesleurd en verdronken. Het lijk is later aangespoeld en naar een zieken huis gebracht. HEDEN: 8 PAGINA'S. I PRODUCTIEVE ARBEID. De manschappen van het dertiende korps van den Opbouwdienst zijn begonnen met de inpoldering van de buitendijksche gronden tusschen Sliedrecht en Papendrecht. .(Foto Pax Holland.), Flitsen. pag. 3 J. B. Schuil: De H. T. C. op het „Ka- reol". Het kindertooneel „Hans en Grietje." pag. 4 B. K.: De wielerkampioenschappen te Zandvoort. pag. 6 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1