FLITSEN MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 HA ART EM'S DAG BEAD 3 Met jeugdig: enthousiasme heeft Neêrland's jeugd zich bereid verklaard, om bij den landbouw te helpen. In den Bathpolder in Zeeland, waar de eerste groep is ondergebracht, werken de jongens mede bij den bouw van de eigen bad gelegenheid, waar zij zich na het dagelijksch werk kunnen verfrisschen. (Foto Pax Holland.) Engelsche bommenwerper gedaald. Twaalf inzittenden gevlucht. Zaterdag heeft een zware Engelsche bommen werper op den Tiggeltschenberg een noodlanding gemaakt. De machine verbrandde gedeeltelijk. De inzittenden van het toestel hebben, nadat zij hun uniform hadden uitgetrokken, de vlucht genomen. BELOONING VOOR MEDEDEELINGEN IN UITZICHT GESTELD. In aansluiting op bovenstaand bericht betreffende de landing van een Engelsch vliegtuig op den straat weg bij Rijsbergen kan nog worden medegedeeld, dat de bemanning, die zich verwijderd heeft, uit twaalf koppen bestond. Vermoed wordt, dat deze be manning een zoogenaamde vernielingsgroep („Sprengkommando") vormt. Personen, die aan wijzingen of berichten daarover kunnen geven, wordt verzocht ten spoedigste daarvan mededeeling te doen aan de dichtstbijzijnde Nederlandsche of Duitsche politiepost of -bureau. Ingeval deze in lichtingen tot eenig resultaat - leiden, wordt een flinke belooning in uitzicht gesteld. Ir. Mussert spreekt te Amstenrade. Opwekking tot werken voor een betere toekomst. In het Grafelijk Park te Amstenrade had Za terdag een openluchtbijeenkomst plaats van de N. S. B. Nadat ir. Mussert door Graaf de Mar- chant et d'Ansembourg was verwelkomd, begaven de aanwezigen zich in het park, waar het oranje blanje bleu en de vlaggen van Vlaanderen en Zuid-Afrika werden geheschen. Graaf de Marchant et d'Ansembourg heette de aanwezigen welkom en zeide o.a.: „Wij hopen spoedig de stichting van een Nationaal Socia listisch Nederland te vieren. Spr. wekte op, mede te strijden in den geest van het nieuwe Europa. Voorts voerde het woord de districtsleider, de heer Leeuwenberg, die opwekte mede te strijden in de rijen der N. S. B. Na collecte en volkszang was het woord aan graaf de Marchant et d'Ansembourg. De drie bronnen van het nationaal socialisme: godsvertrouwen, de diening van volk en vader land en eerbied voor den arbeid, werden door spr. uitvoerig behandeld. Spr. keerde zich te gen de R.K. Staatspartij en de brochure van dr. Colijn. De R.K. Staatspartij is verdwenen en de Nederlandsche Unie is ontstaan. Nadat Ar nold Meijer een al te belachelijk figuur had ge slagen, willen de heeren Homan en De Quay het Nederlandsche volk en de Duitsche be zetting wijsmaken, dat zij den goeden geest hebben. Vol verwachting kijken wij nationaal- socialisten neer op het denkende deel van ons volk. In 1941 zal de Unie weer zijn verdwenen. Tusschen al dien onzin stijgt omhoog de rots van het nationaal socialisme. De N.S.B. en de W. A. zijn herrezen. De W. A. is niet meer de wandel club maar de toekomstige weermacht van de be weging. Spr. maakte uitvoerig gewag van den bloei en groei der beweging. Hij eindigde met een opwekking mede te werken aan het nieuwe Nederland in de gelederen der N.S.B. Na de pauze had het défilé van de W. A. voor den leider plaats, waarna deze zijn aangekon digde rede hield. In ons land wonen duizenden en duizenden, die het geloof in een betere toekomst hebben verloren aldus ir. Mussert. Zij wisten, dat het systeem dat hun regeerders hadden toegepast, gedoemd was te verdwijnen. Nu kunnen wij aan een betere toekomst werken. Toen wij het opnamen voor het volk zijn wij gehoond en gelasterd. Er zijn er duizenden in ons land. aldus de leider der N.S-B., die gebukt gaan onder zor gen. De vroegere partijleiders zien geen uit komst en voelen het einde hunner dagen nabij. Wij daarentegen zijn verheugd dat de partyen verdwenen zijn. Wij hebben de leugens steeds doorzien en daarom zij wij steeds gehoond. Wij loopen niet met lange gezichten want indien onze groote oosterburen niet gekomen waren, Waren wij vermoord. Drie honderd jaren heb ben wij er voor over gehad om te zeggen: Kijk van ons leven hebben wij er voor over gehad om te zeggen: kijk nu eens naar het Oosten. Het nieuwe Europa wordt gevormd door Adolf Hitler en Benito Mussolini en daarin is plaats voor het Nederlandsche Rijk en het Nederlandsche volk. Als wij, aldus spr.. in 1937 den verkiezingsstrijd hadden gewonnen zouden wij met het Duit sche volk zijn opgetrokken en dan zouden wij er thans heel wat beter hebben voorgestaan. Maar er is nog niets verloren als ons volk maar veilig is in den nationaal-socialistischen staat. Wij zijn niet een groot, maar toch een volk van vijftien millioen zielen en als we weer verbonden zijn met Indië en Zuid-Afrika. behoeven wij ons voor geen enkel volk te geneeren. In de nieuwe maatschappij zal iedereen van andermans godsdienst moeten afblyven. Zooals het kapitalisme uit de maatschappij wordt ver dreven, zal het ook uit de kerk worden gedre ven. Nationalist zijn is moeilijk, omdat het of fers vraagt. Offers moet men echter brengen als men zijn volk en zijn vaderland lief heeft. Spr. bracht dank aan degenen, die hem altijd zijn trouw gebleven. Er volgde nog een défilé, waarna de bijeenkomst werd gesloten. (A.N.P.) Kruicleniersorganisatics fusionneeren. De algemeene drang naar meer eenheid heeft ook de hier te lande bestaande kruideniersorgani saties doen besluiten tot meerdere asmenwerking te geraken. Er bestaan momenteel vijf organisaties van zelfstandige kruideniers, te weten drie neu trale organisaties, met name de Nederlandsche Kruideniersbond, Febowiko en de landelijke bond van kruideniers, voorts de Nederlandsche R.-K. Kruideniersbond en de. Christelijke Bond van Krui deniers. Donderdag 15 Augustus zijn de besturen va.n deze organisaties met uitzondering van den lande- lijken bond van kruideniers in vergadering bijeen geweest te Utrecht, waarbij in principe is besloten, dat een nieuw bedrijfsorgaan voor de zelfstandige kruideniers zal worden opgericht, hetwelk dus een coördinatie bedoelt te zijn van vier organisaties. Het ligt in de bedoeling, dat dit nieuwe bedrijfs orgaan naar buiten als een eenheid zal optreden en alle sociaal-economische belangen van de zelf standige kruideniers zal behartigen. Er is een voorloopig bestuur benoemd, waarin zitting hebben de heeren Joh. G. H. Cornelisson en •T. Jonges, beiden te Amsterdam, namens Febowiko: de heeren P. van der Linde, Rotterdam en A. Bruin, Alkmaar, namens den N.K.B.; de heeren H. Post, Amsterdam en C. Kok, Rotterdam, namens den Ned. R.-K. Kruideniersbond en de heer G. W. Klein Obbink, Utrecht namens den Chr. Bond van Kruideniers. Tot voorzitter is benoemd de heer Joh. G. H. Cornelissein. Het ligt in de bedoeling dat het voorloopig be stuur een ontwerp-statuut voor die nieuwe bedrijfs orgaan zal samenstellen, waarover dan in een ver gadering op 5 September door de besturen van de samenwerkende organisaties zal worden beslist- Aangezien het kruideniersbedrijf in verband met de levensmiddelenvoorziening een zeer belangrijke bedrijfstak vormt, heeft men zich op het standpunt gesteld, diat dit nieuwe bedrijfsorgaan 1 October a s. zïin werkzaamheden zal'moeten kunnen aan vangen. Engelsch vliegtuig bij Gilze-Rijen neergestort. Bemanning gevangen genomen. Zaterdagnacht is een Engelsch bombardements vliegtuig van het type Bristol Blenheim 1939 in het Chaamsche Bosch neergestort. De bemanning be staande uit vier personen, werd gevangen geno men. Het toestel kwam uit de richting Duitsch- land. (A.N.P.) Engelsche bommen op Den Haag. In de nabijheid van het Huis ten Bosch. Het A. N. P meldt: Den Haag is in den nacht van 16 op 17 Augus tus opgeschrikt door een luiden knal, veroorzaakt door een Engelsche bom, die gelukkig weinig schade heeft aangericht. Het projectiel kwam neer op een eilandje ip een vijver, achter in het Haagsche Bosch, vrij nabij Huis ten Bosch, waar vele ruiten braken, evenals dit bij woningen aan het Bezuidenhout het geval was. Waar de bom voor bestemd was, is niet duidelijk. Het zou zeer eigenaardig zijn, als op het Huis ten Bosch was gemikt. Voorts hebben Engelsche bommen in Koegras (N.-H.) 2 koeien in de wei gedood en nabij Alphen (Noord-Brabant) een boschbrand veroorzaakt. De bommen, die in Menaldumadeel zijn gevallen, veroorzaakten nog minder schade. Drie koeien zijn gedood en een is zwaar gewond. Mr. Rost van Toiiningen eischt het aftreden van baron Speyart van Woerden. N. S. B.-bijeenkomst te Oss. De kring Nijmegen der N.S.B. hield een open bare vergadering in Oss in hotel Luyks. Sprekers voor dezen avond waren de heer Rost van Ton ningen. Thomaes en Tesser. De heer Thomaes opende de vergadering. In felle woorden critiseerde hij de R.K.S.P. Hij was destijds tot de N.S.B. toegetreden omdat hij een geloovig katholiek was en zich onder de vanen van het politieke katholicisme der Staatspartij niet langer thuis voelde. De democratie was mors dood, het nationaal-socialisme springlevend. Spre ker wekte alle aanwezigen op om tot de N.S.B. toe te treden. De heer Tesser gaf een algemeen overzicht over zijn wording tot nationaal socialist. Ook hij zeide een geloovig katholiek te zijn en kwam op tegen het mandement van de bisschoppen, dat zich eenzijdig tegen de NS.B. richtte. Na de pauze kwam de heer Rost van Tonningen aan het woord. Spreker verklaarde voor het eerst in het openbaar in Oss te verschijnen, Hij was bij herhaling vroeger in dit plaatsje geweest, om een onderzoek in te stellen naar het naar zijn oordeel grootste justitieele schandaal, dat in Nederland in deze eeuw is voorgekomen. Hij doelde hierbij op de bekende zedenschan- dalen. Spreker schetste daarop, hoe de marechaussee, na moeizaam werk eindelijk de bewijzen in han den had gekregen over de schending der eerbaar heid van tientallen arbeidersmeisjes door een Joodschen industrieel. Bij de arrestatie dreigde deze man. die zich blijkbaar van zijn macht be wust was. en die tot de beste relaties der Staatspartij behoorde, dat de marechaussee deze arrestatie bitter zou berouwen. Voor de R.K.S.P ligt hier de onverdachte getuigenis voor ons van mr. H. P. Marchant. die reeds midden Maart in het R.K. dagblad Ons Noorden het volgende schreef dat hij op de vergaderingen van de K. J. V. te Den Bosch en van de Bouvigne-meisjes, klachten had gehoord over misbruiken van lei dende mannen in inrichtingen van nijverheid. De marechaussee slaagde er in bewijsmateriaal te verzamelen: de betreffende verdachte verzet te zich echter, bewust van zijn economische macht. Mr. Marchant schreef dat wij veel meer dan nieuwe wetten en verordeningen een krach tige ingrijpende hand van Justitie en politie noodig hadden. Nog nooit, aldus gaat spreker voort, is de schan de van een bewind door een eigen partijlid zoo fel belicht, als door mr. Marchant de toestanden in de Brabantsche industrie door de bovenstaan de woorden zijn gehekeld. Reeds de arrestatie van den Joodschen in dustrieel had het misnoegen der staatspartij ver wekt, doch toen de marechaussee zijn handen uitstrekte naar een der schuldige geestelijken en naar den zoogenaamden assurantie-makelaar van Oss, maakte het optreden van den toenmaligen minister van justitie, mr. Goseling, tezamen met baron Speyart van Woerden aan de vervolging een einde en ontstond de volksbeweging, welker kracht het politieke christendom op zijn grond vesten deed trillen. Anderhalf jaar lang, zoo riep spreker uit. hebben wij gestreden tegen alle po litieke partijen, tegen den met de staatspartij heulehden heer Colijn. Het resultaat van 11/2 jaar moeizamen strijd was, dat de heer Goseling uit het ministerie werd weggezonden. De trawant van den heer Goseling, de heer Van Angeren, die van uit het ministerie van Justitie deze heele actie had mee helpen leiden, zit thans in Londen. Maar de derde verantwoordelijke voor het optreden tegen de marechaussee, voor dé gewelddadige ontne ming der opsporingsbevoegdheid aan de brigade Oss der marechaussee, baron Speyart van Woer den, zit nog altijd op het kussen. Uit naam van de gerechtigheid die ook in dit land dient te wor den hersteld, verlangen wij het aftreden van baron Speyart van Woerden. De eer van de ma rechaussee is door de maatregelen, die destijds tegen haar genomen werden, aldus spreker, op gruwelijke wijze aangetast. Zij die zich op het christelijk ideaal beroepen, mogen het voorbeeld van den Christus van het Evangelie beter leeren begrijpen, zooals de besten onder hen ook doen. Met het zingen van „Alle man van Neerlands stam" werd de vergadering gesloten. (A.N.P.) Verf en grondstoffen distributie goederen. Blijkens een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart zijn verf en verfgrondstoffen aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de distributiewet 1939. HUURFIETSEN AAN DE STATIONS. Eenige weken geleden is medegedeeld, dat de A.N.W.B. het plain had opgevat, aan een aantal sta tions in ons land rijwielen te deponeeren, die men op vertoon van een rijwielhuurbewijs (dat de A.N. W.B. voor zijn leden beschikbaar zou stellen) zon der borgstelling zou kunnen huren. Deze regeling heeft thans haar beslag gekregen. Van 19 Augustus af zal men aan 50 staions-rij- wielbewaarplaatsen een fiets voor zijn zomer-toer- tje kunnen hurentenminste als men A.N.W.B.- lid is en een huurbewijs aan een AN.W.B.-kantoor heeft gehaald. NIEUWE SERIE No. 78 Een moment Als je eindelijk met inspanning van alle krachten den koffer dicht hebt, komt Junior binnen met een stapel goed en de vraag, of dit niet mee moest, daar hij het klaargelegd op een stoel heeft gevonden. Distributienieuws. De textieltoeslagkaart. HAARLEM Maandag. Vandaag is de post begonnen met de huis-aan- huis bezorging van de enquête-formulieren voor de vaste brandstoffen van de Groep A: En aangezien deze formulieren een dag na ontvangst aan de dis tributiekantoren ingevuld en geteekend moeten worden afgeleverd, begint deze inlevering dus morgen. Dinsdag, Zooals bekend, kunnen degenen, die hiervoor iin> aanmerking komen gelijktijdig met deze inlevering een aanvraagformulier in ontvangst nemen voor een texieltoeslagkaart. Met de uitreiking van deze formulieren wordt dus Dinsdag begonnen. De termijn van inlevering voor deze formulieren wordt nader bekend ge maakt. Alleen wanneer het totale jaarlijksche inkomen van het gezin, gedeeld door het aantal gezinsleden kleiner is dan f 350 komt men voor een toeslag- kaart in aanmerking. Onder gezinsleden worden begrepen, naast de ouders, de volgende in familieverhouding tot het gezinshoofd staande: inwonende familieleden, inwonende natuurlijke, wettige en aangetrouwde kinderen, inwonende stiefkinderen, pleegkinderen en klein kinderen. Onder gezinsleden worden ntiet begrepen inwo nende dienstboden, bedienden en (of) andere in dienstverband staande personen. Deze toeslagkaart wordt dus niet verstrekt aan alleenstaande porsoren, ongeacht hun inkomen. Als jaarinkomen dient op dit formulier te wor den aangegeven het inkomen, dat de betrokkene in het jaar van 1 Aug. 1939 t.m. 31 Juli 1940 heeft genoten. Of indien vaststaat, dat hierin voor het thans ingegane jaar een belangrijke verandering mag worden verwacht, het geschatte inkomen over 'het jaar van 1 Augustus 1940 t.m. 31 Juli 1941. Indien dit laatste wordt opgegeven dient bij de beantwoording van de vraag: „Welke bewijzen kunt u overleggen voor de waarheid van boven staande gegevens?" te worden vermeld, welke be wijsstukken hiervoor kunnen worden aangevoerd, (b.v. aanslagbiljet van de belasting, aanstelling, arbeidscontract, loonzakje enz.) Onder het aanvraagformulier is het ontvangst bewijs afgedrukt, dat door den met de uitreiking belasten ambtenaar dient te worden ingevuld, en óoor het gezinshoofd dient te worden ondertee kend. ORGELBESPELING In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem wordt Dinsdag 20 Augustus 1940 's avonds van 89 uur door den heer George Robert een orgelbespeling gegeven. Het programma luidt: 1. a. Toccata b. Bergamasca 2 Preludium en Fuga e kl. t. 3 Choral II 4. Adagietto 5 Morceau de Concert G. Frescobaldi 1583—1643 J. S. Bach C. Franck. G. Fauré. A. Guilmant De Nederlandsche jeugd helpt bij den landbouw. De eerste groep jongelieden, die zich heeft aangemeld, om behulpzaam te zijn op het land, is in Zee land aangekomen. Aan den arbeid in den Bathpolder. (Foto Pax Holland.) Noodlottig ongeluk hij Sclieveiiingen Een doode en twee gewonden. 's-GRAVENHAGE, 17 Augustus. Vrijdagmid dag is de Schokker SCH 82, schipper G. Spaans, in de haven van Scheveningen binnengekomen met twee gewonden van de SCH 49, welk visschers- waartuig des middags omstreeks twaalf uur op driem vier mijl ten W.N.W. van Scheveningen ten gevolge van een mijnontploffing was vergaan en waarbij de zestienjarige scheepsjongen van de SCH 49, Wittebol genaamd was verdronken. Wij vernamen omtrent dit droevig opgeluk de volgende bijzonderheden: De Schokker was bezig met de vischvangst toen bij het ophalen van het net een van de drie op varenden daarin een mijn ontdekte. De man waar schuwde onmiddellijk, doch op hetzelfde moment kwam het helsche voorwerp tot explosie. Het vaar tuig werd zoodanig uiteengeslagen, dat het binnen twee minuten zonk. Men zag den mast als een pijl de lucht inschieten. Met behulp van de reddingboei en de drijvend gebleven kop van de stuurhut wisten de ongeveer 40-jarige schipper D. Ras en de ma troos Tinus Bruin hun leven te redden. De 16- jarige scheepsjongen, een stiefzoon van schipper Ras, was,in de golven verdwenen en van hem werd helaas geen spoor meer gevonden. De SCH 82, die in de omgeving visschende was, stevende met achterlating van zijn vischtuig dade lijk naar de plaats van ongeluk, waar beide ge wonden aan boord werden genomen; de matroos Bruin, die er ernstiger aan toe bleek te zijn, had kneuzingen aan de borstkas opgeloopen. Beide ge wonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Het grensverkeer met liet bezette Belgische gebied. Dc vergunningen voor autobusdiensten. In het Verordeningenblad is een besluit van den Rijkscommissaris opgenomen betreffende het kleine grensverkeer. Ten aanzien van het kleine grensverkeer tus schen het Duitsche Rijk en het bezette Neder landsche gebied gelden de bepalingen, die daar omtrent op 9 Mei 1940 van kracht waren. Wat betreft het kleine grensverkeer met het bezette Belgische gebied, dit verkeer is toege staan aan: 1) arbeiders, die op een plaats, gelegen binnen het naburig grensgebied, hun werkzaamheden plegen te verrichten; 2) landbouwers, die grond in het naburig grensgebied hebben, en hun personeel; 3) artsen, dierenartsen en vroedvrouwen; 4) overige personen, voor zoover deze voor een bepaald doel een dringende noodzaak kun nen aantoonen. Diegenen aan wie het kleine grensverkeer is toegestaan ontvangen een grenskaart van den bevoegden brigadecommandant der Nederland sche marechaussee. Aanvragen daartoe worden bij den burgemeester ingediend. Voorts kan deze brigadecommandant grens- bewijzen verstrekken voor eenmalige grensover schrijding in het kleine grensverkeer, wanneer geloofwaardig wordt gemaakt, dat een dringen de noodzaak aanwezig is. De „grenskaarten" worden vrij van kosten verstrekt. Voor het verstrekken van een „grensbewijs" is een recht van een gulden verschuldigd, doch de autoriteit die het bewijs verstrekt kan uit overwegingen van billijkheid vrijstelling van de betaling van dit recht verleenen. De door de burgemeesters in het naburig grensgebied afgegeven grenskaarten en grens- bewyzen geven in het in tegengestelde richting plaatsvindende kleine grensverkeer recht op grensoverschrijding. De thans geldende bewijzen van vergunning voor het kleine grensverkeer verliezen op 15 September 1940 hun geldigheid. Regeling van het deviezenverkeer. Verordeningenblad no. 19, dat verschenen is, bevat het tweede uitvoeringsbesluit van de se cretarissen-generaal van de departementen van Financiën, van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij betreffen de de regeling van het deviezenverkeer. Ontleend is daaraan het volgende: Artikel 2. Het is aan grensbewoners zonder vergunning van het deviezeninstituut geoorloofd betaal middelen uit te voeren tot een waarde van ten hoogte één gulden per dag, ten hoogste echter tien gulden per maand. Het is aan grensbewoners verboden betaal middelen in te voeren tot een hoogere waarde dan één gulden per dag en tien gulden per maand Het deviezeninstituut kan in bijzondere gevallen deze bedragen verhoogen. EEN PRACHTIG LEGAAT. Wijlen mcj. H. Houtman te Hilversum heeft aan de zending der Geref. kerken in Nederland een be drag van twintigduizend gulden gelegateerd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5