Totale blokkade van Engeland afgekondigd. MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 TTAAREEM'S' DA'GBESÜ 5 Duitsche represaille voor het Britsche optreden ter zee. Waarschuwing aan de neutrale scheepvaart. Te Berlijn is Zaterdag officieel het volgende be kend gemaakt: I. Engeland heeft sinds het begin van den oor log in steeds toenemende mate de volkenrechte lijke regels van de oorlogvoering ter zee geschon den. Het begon met de verklaring tot contrabande van alle levensmiddelen, hetgeen tegen de primi tiefste wetten der menschelijkheid indruischt. Hier door moesten, evenals in den wereldoorlog, de Duitsche vrouwen en kinderen getroffen worden. Daarop volgde, dat alle goederen van Duitschen oorsprong, zelfs de goederen in neutraal bezit en tdie op neutrale schepen uit Duitschland waren ge ëxporteerd, tot contrabande verklaard werden. Hierdoor moest het Duitsche bedrijfsleven getrof fen worden. Vervolgens kwam de tegen het volkenrecht in- druischende bewapening van de Engelsche koop vaardijschepen om dezen als aanvalswapen tegen Duitsche duikbooten te gebruiken, het misbruiken van neutrale vlaggen, enz. Duitschland heeft hierop geantwoord: 1. Door verplaatsing van zijn handel naar het Oosten en aanzienlijke uitbreiding van zijn toevoer aan levensmiddelen en grondstoffen uit de Euro- peesche en Aziatische economische gebieden, door verzekering van geweldige hoeveelheden aan grond stoffen van allerlei soort in de van zijn vijanden gezuiverde Europeesche landen ten gunste van het Duitsche bedrijfsleven, en 2. door het tot zinken brengen van vijf millioen br. reg. ton ruimte aan koopvaardijschepen welke Engeland ter beschikking staat, hetgeen ge schiedde door de Duitsche oorlogsmarine en het luchtwapen. Daarbij komt het onbruikbaar maken van nog lJ/2 millioen br. reg. ton scheepsruimte door zware beschadigingen bij luchtaanvallen, dus ln totaal 6V2 millioen br. reg. ton. II. Nadat Engeland steeds meer had ingezien dat zijn methode van oorlogvoering ter zee, welke met alle regelen van het volkenrecht in strijd was, nutteloos was, is het tot steeds brutaler middelen overgegaan. Hiervan moeten genoemd worden: het leggen van drijvende mijnen, het opennlijke en ge camoufleerde gebruik van koopvaardijschepen voor oorlogshandelingen, de camouflage van vis- schersbooten als duikbootvallen, de aankondiging van Churchil in het parlement op 9 Mei 1940, dat in het Skagerrak overdag alle Duitsche koopvaar dijschepen en des nachts alle koopvaardijschepen zonder onderscheid der nationaliteit tot zinken ge bracht zouden worden. Den zwaarsten slag heeft Engeland echter aan de scheepvaart van derde landen toegebracht door de volgende maatregelen. 1. Het heeft de koopvaardijschepen van Noor wegen, Denemarken, Nederland, België en Frank rijk geroofd om de geweldige verliezen aan eigen tonnage althans gedeeltelijk te vervangen. Sinds dien dwingt het de eigenaars en de bemanningen dezer schepen voor Engeland heerediensten te ver richten. 2. Het probeert met alle middelen de geheele neutrale scheepvaart onder zijn controle te dwin gen. Vooral probeert het echter thans de geheele neutrale scheepvaart het beruchte navicert-systeem, de door Engelsche spionnage-organisaties in neu trale landen georganiseerde handelscontróle, op te dragen. Het behandelt schepen zonder navicert als prijs. Engeland poogt op deze wijze de geheele neutrale koopvaardijscheepvaart aan zijn oorlogs doeleinden dienstbaar te maken. Wat het zeegebied om Engeland betreft, zoo vindt hier, wegens de steeds toenemende gevechtshande' lingen der wederzijdsche lucht en zeestrijdkrach ten, het normale handelsverkeer in het geheel niet meer plaats. Daarentegen worden aan de neutrale koopvaardij scheepvaart thans door mijnen, pa trouilles, Engelsche kustbatterijen enz. haar routes en haar optreden voorgeschreven. Weer andere neutrale schepen varen meest onder dwang in kon vooien van Engelsche zeestrijdkrachten. Van een vrije scheepvaart in deze zeeën kan dus thans geen sprake meer zijn. Een andere afschrikking voor de neutrale scheepvaart en zeelieden moet zijn, dat Engeland onder den dagelijks toenemenden druk van de Duitsche strijdkrachten zich onlangs 'ook heel open lijk van de laatste beperkingen der fatsoenlijke oorlogvoering is afgestapt. Zoo heeft Churchill eenige dagen geleden laten aankondigen, dat de onbewapende Duitsche reddingvliegtuigen, welke onder bescherming staan van het Roode Kruis en de in nood verkeerende Duitsche of vijandelijke vliegers redden, thans door Engeland zouden wor den neergeschoten. Aan deze cynische uitnoodiging tot moord, welke kenmerkend is voor de vertwijfe ling van de tegenwoordige Engelsche regeerders, over de komende ineenstorting, heeft het Engelsche luchtkwapen prompt voldaan. Bij de jongste lucht gevechten werden n.l. twee Duitsche reddingvlieg tuigen tijdens hun reddingswerkzaamheden welke gewonde Engelsche vliegers golden, door de Engel- schèn neergeschoten. III. Duitschland heeft deze ontwikkeling sedert maanden aandachtig gevolgd, in de hoop, dat wel licht toch nog verstandige overwegingen de huidige Engelsche regeerders ervan zouden afhouden, op den weg van deze misdadige oorlogvoering voort te gaan. Deze hoop was vergeefsch. Engeland heeft het laat ste beroep van den Führer van de hand gewezen. Daartegenover heeft de rijksregeering thans be sloten. met gelijke munt te betalen en haar militaire machtsmiddelen met dezelfde onverschrokkenheid tegen de scheepvaart om Engeland te gebruiken. Op 26 September 1939 heeft de Engelsche re geering bij monde van haar toenmaligen minister president Chamberlain verklaard: Duitschland is een belegerde vesting en het is volkomen geoorloofd en menschelijk het Duitsche volk van alle vitale toe voeren af te snijden. Dit wil dus zeggen: de huidige Britsche regeerders achten het volkomen natuurlijk en geoorloofd, dat, wanneer zij hun zin kregen, Duit sche vrouwen en kinderen, evenals in den wereld oorlog, aan den hongerdood werden overgeleverd. De politiek van den Führer, die voor het Duitsche bedrijfsleven den toevoer van levensmiddelen uit groote deelen der wereld heeft geopend, alsmede de verzekering van enorme voorraden grondstoffen, door den unieken roemvollen veldtocht van onze le gers. hebben deze Engelsche berekening doen mis lukken. De huidige Engelsche regeerders weten dat. niet temin durven zij de volledige ineenstorting van hun politiek tegenover het eigen volk nog niet te beken nen, maar proclameeren zij daarentegen den oorlog tot het uiterste. Tegenover deze houding, waarmede Engeland zich zelf naar den ondergang drijft, stelt de Rijksregeering vast: de belegerde vesting is thans niet meer Duitschland, maar het Engel sche eilandenrijk. Tegenover de mislukte En gelsche hongerblokkade jegens Duitsche vrou wen en kinderen, stelt thans Duitschland de totale blokkade der Britsche eilanden, welke hiermede wordt afgekondigd. IV. Duitschland is ervan overtuigd, met de afkon diging van de totale blokkade van het Britsche eilandenrijk een verderen beslissenden stap de doen tot beëindiging van den oorlog en tot het doen ver dwijnen van de huidige Britsche regeerders, die de schuld van dezen oorlog zijn. Het opperbevel van de weermacht zal bij zijn ope raties in vollen omvang gebruik maken van de gun stige strategische positie. Welke de beheersching van de continentale kusten, van Biscaye tot de Noord kaap, alsmede de superioriteit op zee en in het lucht ruim, rondom Engeland, den Duitschen strijdkrach ten bieden. Duitschland handelt daarbij in het belang van geheel Europa, want sinds men in Londen heeft gezien dat Duitschland niet uitgehongerd kan wor den, probeert men thans den hongeroorlog ook tot andere Europeesche staten als Noorwegen. Dene marken, Nederland, België en Frankrijk, Zweden, Spanje en Portugal uit te breiden. Zelfs aan landen die aan den oorlog geen enkel deel hebben, zooals Japan, de Sovj.et-Unie enz. pro beert men hun toevoeren van overzee af te snijden, met de motiveering dat Duitschland van die toe voeren voordeel zou kunnen hebben. De snelle nederlaag van Engeland en daarmede het uit den weg ruimen van de huidige Engelsche egeerders, die alleen den vrede in den weg staan, is dus het eerste gebod voor heel Europa, en ook voor de overige neutrale staten. Terwijl eenige landen, zooals de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Argentinië reeds sinds lang de zeeën om Engeland tot gevechtsgebied verklaard en den schepen, vliegtuigen en burgers van hun sta ten verboden hebben zich binnen deze gevaarlijke zones te begeven, hebben andere neutrale staten een dergelijken maatregel tot dusverre niet genomen Duitschland, dat deze landen herhaaldelijk ervoor gewaarschuwd heeft hun schepen naar het zeege bied rondom Engeland te zenden, heeft den regee ringen van deze staten thans nog eens in een nota verzocht, aan hun schepen het varen binnen de Duitsch-Engelsche oorlogszone te verbieden. Het is in het belang van deze staten zelf, dat zij ten spoe digste aan dit verzoek voldoen. De Rijksregeering van haar kant moet in ieder geval het volgende vaststellen: de zeeoorlog is in het gebied om Engeland in vollen omvang ontbrand. Het geheele gebied ligt vol mijnen. De vliegtuigen vallen elk schip aan. Elk neutraal schip, dat in de toekomst in dit gebied vaart, stelt zich dus bloot aan het gevaar van vernie tigd te worden. De Rijksregeering ivijst in de toekomst zonder eenige uitzondering de verant woording voor eenige schade, welke schepen van welken aard ook, of personen in deze gebie den zouden oploopen, van de hand. Door hun scheepvaart volkomen van de Britsche eilanden verivijderd te houden, zullen de neutrale landen ook van hun kant het beste bijdragen tot het vermijden van complicaties en tot de snelle be ëindiging van dezen oorlog. Ook zou het op deze wijze Churchill en anderen belanghebbenden in de toekomst moeilijk gemaakt worden, een nieuw Athenia-geval te construeeren, d.w.zj. een schip van een derde mogendheid door eigen^duikbooten tot zinken te laten' brengen en dan Duitschland die torpedeering in de schoenen te schuiven, in de hoop, de openbare meening van dit land tegen Duitschland op te hitsen en in den oor log te sturen. Duitschland is ervan overtuigd, dat het door de finitief een eind te maken aan de huidige Britsche zeerooverij, niet alleen Europa, maar allen neutralen staten ter wereld een dienst van historische betee- kenis bewijst. COMMENTAAR DER DUITSCHE PERS. Het D.N.B. meldt voorts: De afkondiging der algeheele blokkade over de Engelsche eilanden, zooals zij door de Duitsche regeering is medege deeld in een nota aan een aantal neutrale staten, wordt door de pers uitvoerig besproken en ge kenmerkt als gevolg van de Engelsche oorlogvoe ring, die in strijd met het volkenrecht is. De bladen wijden vooral aandacht aan de waar schuwing, welke de nota tot de neutrale scheep vaart richt. De „Völkischer Beobachter" schrijft o.a.: „De Duitsche nota bevat in verband met de ontwikke ling van den oorlog, die een onverbiddelijke eind strijd is geworden, een laatste waarschuwing tegen het varen in Britsche wateren, welke thans aan een totale blokkade onderworpen zijn. Engeland blok keert ook niet-oorlogvoerende landen en dringt hun een vernederende handelscontrole. op, De strijd van Duitschland is daarom een bevrij dingsoorlog voor geheel Europa. Het is voor de neutrale staten raadzaam de gevaren te ontwijken, eiker gevolgen voor hen zelf niet te overzien zijn". De „Lokal Anzeiger" stelt vast dat Engeland de ontwikkeling van den oorlog ter zee, vooral die van den handelsoorlog, bepaald heeft. Als Duitschland nu de zeeën om Engeland tot oorlogsgebied ver klaart is dat het .gevolg van het Britsche optreden. De Duitsche nota aan de neutrale landen is een waarschuwing, die niet over het hoofd moét worden DE WACHT AAN DE KUST. Een Duitsch soldaat op den Atlantischen Oceaan. aan het strand van (Foto Weltbild.) gezien. Zij brengt officieel ter kennis van de re geeringen, hoe de zaken met Engeland staan. Zij wijst erop dat het practisch niet meer mogelijk is den handel met de Britsche eilanden te handhaven, zonder tegelijkertijd leven en eigendom lichtvaar dig op het spel te zetten. De vaart op Engeland is een vaart naar den dood geworden". BEGRENZING VAN HET BLOKKADEGEBIED. Het zeegebied om Engeland, tegen het bevaren waarvan de neutrale scheepvaart in de Duitsche nota aan de neutrale regeeringen dringend ge waarschuwd wordt, is naar het D. N. B. van be voegde zijde verneemt, geografisch als volgt be grensd „Van de Fransche Atlantische kust op 47 gr. N.B.. 2 gr. 40 m. W.L. naar een punt 45 gr. N.B., 5 gr. W.L., vandaar naar een punt op 45 gr N.B., 20 gr. W.L., dan naar een punt op 58 gr O.L., 20 gr. W.L., vervolgens naar een punt op 62 gr. N.B., 3 gr. O.L. en van hier naar het Zuiden naar de Belgische kust en dan langs de Belgische en Fransche kust naar het uitgangspunt. Duitsch legerbericht van Zaterdag: Bij het politiecorps van Peking is een vrouwe lijke afdeeling opgericht, welke voor verschillende speciale doeleinden dienst zal moeten doen. zoo als voor de bewaking van stations en openbare gebouwen. (Foto Weltbild.) De actie der Duitsche luchtmacht op 16 en 17 Augustus. BERLIJN, 17 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen zette op 16 Augustus en in den nacht van 16 op 17 Augustus den strijd tegen het Britsche eiland met verschillende afdeelingen voort. Hierbij werden yliegvelden, luchtdoelbatte rijen en ballonversperringen in Zuidoost-Enge- land en in de verdere omgeving van Londen fa brieken der wapenindustrie in Midden-Engeland alsmede haven- en kade-installaties in Cardiff, Newport en Bristol succesvol met bommen be stookt. Bij het eiland Wight werd een torpedo jager tot zinken gebracht. In de aanvalsgebieden braken de Duitsche jachtvliegtuigen in hevige luchtgevechten dooi de vijandelijke afweer, waardoor het voor de eenheden gevechtsvliegtuigen mogelijk werd hun aanvaldoelen te bereiken. Het totale verlies van den vijand bedroeg gis teren 89 vliegtuigen. Hiervan werden er 59 ir luchtgevechten, 23 op den beganen grond en 7 bij nacht door de luchtdoelartillerie vernietigd. 22 versperringsballons werden in brand geschoten. 31 eigen vliegtuigen worden vermist. Duitsche duikbooten hebben uit sterk beveiligde convooien verscheidene bewapende koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 25.700 b.r.t. waaronder een tankschip van 5700 b.r.t. tot zin ken gebracht." Duitsch legerbericht van Zondag Voortzetting der Duitsche luchtaanvallen in Zuid-en Midden Engeland. BERLIJN. 18 Augustus. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht deelt mede: ..Een duikboot meldt het tot zinken brengen van 32.300 ton aan vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte. De luchtmacht heeft gisteren en vooral in den nacht van 17 op 18 Augustus haar verkennings- en aanvalsvluchten tegen En geland voortgezet. In een uitgestrekt gebied van Zuid- en Midden-Engeland zijn met succes vlieg velden, luchtdoel- en zoeklichtstellingen, de mo- torenfabrieken te Filton, vliegtuigfabrieken bij Birmingham, fabrieksinstallaties in Reading en de havenwerken van Swansea, Avonmouth en Bornemouth gebombardeerd. Het leggen van mijnen in Engelsche havens is voortgezet. In denzelfden nacht zijn Engelsche vliegtui gen West- en midden-Duitschland en België binnengevlogen. In verschillende plaatsen, zoo als Dortmund, zijn woonwijken getroffen en een aantal burgers gedood of gewond. Ook een luchtaanval op de binnenstad van Brussel heeft slachtoffers onder de burgerbevolking gemaakt. Hier zijn vier personen gedood en twee-en-twin- tig gewond, onder wie vrouwen en kinderen. Een Britsch vliegtuig is door Duitsche nachtjagers neergeschoten, vier toestellen zijn in den nacht van 17 of 18 Augustus door Duitsch afweer geschut neergehaald. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Het aantal vijandelijke vliegtui gen. dat op 16 Augustus verloren is gegaan, is van 89 tot 92 gestegen". DUITSCHE MIJNEN IN ENGELSCHE WATEREN. Het D.N.B. deelde Zaterdag mede: Duitsche vliegtuigen hebben vannacht in groo- ten omvang mijnen in de Britsche wateren uit geworpen. De scheepvaart in de voornaamste toevoerwateren van zee uit is zeer gevaarlijk. Dit komt in zooverre tot uiting dat bij de groote luchtaanvallen van gisteren de havens van het Bristol-kanaai erbij betrokken werden, zoo dat de derwaarts varende schepen moes ten worden omgeleid. In Avonmouth. Newport. Cardiff. Swansea. Burryport en Pem broke werden havenwerken, kaden, dokken, wer ven, depóts en koelhuizen door de Duitsche bom men zwaar getroffen en ontstonden tal van branden Daar ook de havens van de Kanaal- kust niet meer in staat zijn aanvullende vracht ruimte op te nemen, werden de schepen welke op het Bristolkanaal aanstuurden omgeleid naar het St.-Georgekanaal, dat inmiddels, evenals de Iersche zee. door mijnen uit de lucht gevaarlijk geworden is. De eerste groote verliezen zijn reeds geleden. Er valt mee te rekenen, dat het gevaar in de Engelsche toevoerwegen uit zee in snel tempo zal stijgen. Italiaansch legerbericht van Zaterdag Italiaansche overwinning aan de Jerafopas. ROME, 17 Augustus. (Stefani) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt in het weer machtbericht no. 70 het volgende bekend: „De op 11 Augustus in Britsch Somaliland begon nen slag tegen het gros der vijandelijke strijdkrach ten van de Jerato-pas in de zone van Adadleh is in een overwinning voor ons geëindigd. Na vijf dagen hardnekkigen strijd is het sinds lang opgebouwde Engelsche verdedigingsstelsel met zijn voornaamste steunpunten en zijn twee linies van prikkeldraad versperringen, alsmede met zijn in de rotsen ge plaatste artillerie- en machinegeweerkazematten door omsingeling van beide vleugels gevallen. Tal rijke wapens van allerlei aard, geweldige hoeveelhe den oorlogsmateriaal en levensmiddelen, alsmede talrijke gevangenen zijn in onze hand gevallen. De vijand liet op het slagveld honderden dooden achter die tot Rhodesische en Indische bergbataljons be- hooren. 'Ons luchtwapen heeft, zooals steeds in rechtstreeksche samenwerking, door aanvallen met bommen en machinegeveervuur op vijandelijke stel lingen krachtdadig aan den slag meegedaan, alsmede op verre vluchten oorlogsschepen en in de haven van Berbera voor anker liggende transportschepen zwaar getroffen. Inmiddels hebben de Engelschen zonder eenig resultaat het vliegveld van Assab en het plaatsje Giggiga gebombardeerd. De manoeuvre, die ons naar Berbera zal voeren, gaat onweerstaanbaar verder ter verovering van de tweede versterkte linie, waarop de door onze co lonnes achtervolgde vijandelijke troepen zich te rugtrekken." Italiaansch legerbericht van Zondag: In Britsch Somaliland Bulhar en Lafaroek bereikt. ERGENS IN ITALIë, 18 Aug. (Stelani) Het lste communiqué van het hoofdkwartier der Ita liaansche weermacht luidt als volgt: „Bij de voortzetting van den opmarseh in Soma liland heeft een onzer colonnes, die van Zeila was opgetrokken, Bulhar bezet. Een andere colonne is bij den pas van Lafaroek aangekomen. Te Man dera nam een groot Hindoesch detachement in al leriji de vlucht, zoodra het onze patrouilles zag. Een onzer vliegtuigen, dat aan een actie tegen Berbera had deelgenomen, is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben vijandelijke vlootstrijdkrach- ten niet minder dan 300 granaten van zwaar en middelbaar kaliber afgeschoten op Bard ia en het binnenland, waarbij onder de troepen een doode te betreuren is, terwijl elf man gewond zijn. Onze bombardementsvliegtuigen gingen onverwijld tot den aanval over en bonden bovendien den strijd aan met vijandelijke luchtafdeelingen, die den schepen van den vijand te hulp snelden. Het sultaat was dat zeven vijandelijke Gloster-vlieg tuigen werden neergeschoten en nog twee waar schijnlijk. Drie onzer toestellen worden vermist Een onzer duikbooten heeft op den Atlantischen Oceaan een Britsch tankschip van ongeveer 9000 ton tot zinken gebracht." Engelsche luchtaanval op Weimar. Bommen nabij het tuinhuis van Goethe. Het DN.B. meldt: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Engelsche vliegers, behalve op vele andere plaatsen in Thüringen. ook een aanval gedaan op Weimar, de hoofdstad van den gouw. Hier probeerden zij niet alleen bommen te werpen op de duidelijk kenbare afdeelingen van het Roode Kruis, doch bombardeerden zij ook het wereldberoemde tuinhuis van Goethe in het park De bommen sloegen in een kring van twintig tot dertig meter rondom het huis in. Ook tijdbommen werden in groot aantal gevonden. Als door een wonder is het gebouw voor groote schade behoed gebleven. Daar het terrein in het helle maanlicht gemakkelijk te onderscheiden viel en het tuin huis duidelijk herkend kon worden is het niet twijfelachtig, zoo wordt van Duitsche zijde vast gesteld. dat het hier een bewuste poging gold het wereldvermaarde Duitsche cultuurgedenkteeken te vernielen. De buitenlandsche pers heeft steeds weer erop gewezen hoe de Duitsche troepen bij hun opmarseh in het Westen zich vaak strategi sche moeilijkheden getroost hebben om bouw werken, die van artistieke en cultureele waarde zijn, te sparen. De Britsche vliegers schrikken er blijkbaar uit zuivere vernielzucht niet voor terug een Duitsch nationaal heiligdom aan te vallen Engeland heeft daarmede, naar van Du-fsche zijde tenslotte verklaard wordt, den „oorlog voor de beschaving" opnieuw in het ware licht ge plaatst Willkic aan liet woor<l. Repubiikeinsche candidaat voor het Amerikaausche presidentschap keert zich tegen Roosevelt's politiek. Het D.N.B meldt uit Elwood (Indiana). 17 Aug. De repubiikeinsche cantfidaat voor het presi dentschap der Ver. Staten. Willkie, heeft Zaterdag in zijn vaderstad zij" in de Ver. Staten met span ning verbeide rede gehouden, waarin hij zijn ar- beidsprogramma ontwikkelde voor het geval hij tot president zal worden gekozen. Willkie sprak zich uit voor materieele hulpverleening aan de ..tegenstanders van het gebruik van geweld", als mede voor de invoering van deo militairen dienst plicht volgens een lotingssysteem. Hij zeide ech ter tegen een militaire verwikkeling van de Ver. Staten in den huidigen oorlog te zijn. Willkie betoogde dat hij de buitenlandsche poli tiek van Roosevelt in deze kritieke dagen niet kan volgen Bij verscheidene gelegenheden hebben vele Amerikanen zich afgevraagd, of de president het land niet met voorbed achten rade tot den oorlog wil aansporen. Willkie noemde het den hoogsten plicht van eer president te probeeren den vrede te bewaren. Roosevelt heeft dit niet gedaan. Hij heeft ophitsende verklaringen afgelegd en paniek gezaaid. Roosevelt's aanvallen op vreemde mogend heden zijn nutteloos en gevaarlijk geweest. Hij knipoogt tegen den oorlog, waarvoor het land ho peloos onvoorbereid is en welken men in Amerika vastberaden afwijst Heimelijk heeft hij zich ge mengd in Europeesche aangelegenheden en gewe tenloos andere landen tot hoop op meer hulp aan gemoedigd dan Amerika kan geven. Het bewind van Roosevelt heeft Amerika in de pijnlijke positie gebracht beleedigir.gen de wereld in te bazuinem, maar onvoorbereid te zijn voor de eventueele ge volgen. Willkie verzekerde dat hij, zoo hij gekozen zou worden, noch in binnenlandsch noch in bui- tenlandsch politiek opzicht iets zou ondenremen dat de democratie van Amerika zou kunnen scha den Buitenlandsche regeeringen zqu hij stellig al leen bedreigen, wanneer zij de Ver. Staten be dreigden en het Amerikaansche volk daartegen wilde optreden. Bovendien zou hij er voor zorgen dat het Amerikaansche volk voor zoover mogelijk op de hoogte gebracht wordt van den koers der Amerikaansche diplomatie. Voorts betoogde Willkie. dat de geheele Ame- rikaarsche politiek van binnen uit moet worden herzien. Botsingen aan de grens van Indo-China. Chineezen poogden over de grens te komen. Havas meldt uit Hanoi: Chineesche afdeelingen hebben getracht in Indo-China binnen te dringen. Zij zijn teruggeslagen. Er zijn voorzorgsmaatrege len genomen. Bij de regeering van Tsjang Kal Sjek is een protest ingediend. Griekenland roept reservisten op. ATHENE, 17 Augustus De lichtingen 'officie ren en manschappen der reservetroepen zullen voor een tijdvak van opleiding en oefening per 1 September a.s. worden opgeroepen. (Stefani). Valschermspringen in zijn cenvoudigsten vorm is een der grootste attracties v an liet Ameri kaansche kermisterrein te New-York. „Lucht reizigers" ondergaan den vuurdoop. (Foto Weltbild.) PROGRAMMA DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD 414.4 M. N.C.R.V.-Uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing, Meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoon- muziek. 9.30 Pianovoordracht er. gramofoonmuziek. 1.010 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst. 11. Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.— Berichten. 12.15 Jac. Stoffer's sextet en gr.muziek. (12.45—1.00 Ber.A.N. P.) 2.— Gramofoonmuziek 2.15 Rotterdamsch Piano-kwartet en solisten (2.40—3.00 Gramofoon muziek). 3.45 Gramofoonmuziek. 4.Bijbellezing. 45 Gramofoonmuziek. 5.15 Berichten AA'.P. 5.30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 6.30 V.P.R.O.: Jeugduitzending. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.Vra gen van den dag (A.N.P.) 7.15 Berichten. 7.30 Re portage of muziek. 3.— Berichten A.N.P. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Gereformeerd Evangelisatie koor en gramofoonmuziek. 9.05 „Petroleum in het leven der volken", causerie. 9.25 Viool en piano. .50 Utresch Stedelijk orkest (opn.) 10.05 Konink lijke Christ. Oratoriumvereeniging (opn.) Hierna: Schriftlezing. 10.15—10.30 Berichten A.N.P. cn sluiting. KOOTWIJK 1875 M. K.R.O.-uitzending. 7.— Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8 Be richten A.N.P 8.15 Gramofoonmuziek. (11.15—11.30 Berichten (Engelsch). 12.— K.R.O.-Melodisten en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten A.N.P. 1.Gramofoonmuziek. 1.15 Vervolg van 12.—. 2.— Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoon muziek. 2.30 K.R.O.-orkest. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 5.Berich ten (Duitsch). 5.15 Berichten A.N.P. 5.30 K.R.O.- orkest. 6.15 Berichten (Engelsch), 6.30 R.V.U.: Cyclus „De natuurkunde van het vrije veld" 7 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Gramofoon muziek. 8.— Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten A.N.R 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Musiquette. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Rococo-octet. 9 55 Wij sluiten den dag. in._ Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten A.N.P. 10.30-10.45 Berichten (Engelsch) en s uiting. 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7