gfl v.impelen AGENDA. Bonnen Uit de Pers. N.V. De Kennemer Bankvereeniging ALLE EFFECTENZAKEN De verduistering BURGERLIJKE STAND DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 H A" A R T: E M'S D A G B C A O 2 H. O. V. Propaganda-Volksconcert. Donderdagavond a.s. zal de H. O. V. in de Gem. Concertzaal een propaganda Volks-Concert geven waar een zeer aantrekkelijk programma zal worden uitgevoerd. De beide dirigenten van de H. O. V. zullen ieder een gedeelte van het concert dirigeeren, terwijl bovendien de welwillende medewerking is verkregen van de zangeres Trude Westerouen van Meeteren, den stadsorganist George Robert, Betsy Koopman en Bets Nederkoorn, piano. Onder leiding van Marinus Adam wordt uitge voerd, de Symphonie No. 3 (met orgel) van Camille Saent-Saens. Als solist in dit werk zal George Robert optreden, die de orgelpartij zal verzorgen. De piano-pai tij wordt verzorgd door Betsy Koopman en Bets Ne derkoorn. Het tweede gedeelte van het concert wordt geleid door Toon Verhey. Onder zijn leiding zal de zangeres Trude Westerouen van Meeteren, met orkestbege leiding zingen: Aria „Spela" (fragment uit Zlatorrg) een compositie van den dirigent van de Groning- sche Orkest-Vereeniging Cor Kuiler. Het concert wordt besloten met de uitvoering van de Suite „Baron Hop" van Alex. Voormolen en begint te 8 uur. FAMILIEDAG VAN „NIEUW LEVEN". De Contact- en Propaganda Commissie van de Geheel-Onthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" organiseert voor de kunstlievende leden der vereeniging een „familiedag", welke gehouden zal worden op 25 Augustus a.s. op het landgoed „Beeckesteijn" te Santpoort. DE HEER H. DE JONG VERLAAT DEN POSTDIENST. Bij beschikking van den Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken is op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 November a.s. aan den Commies bij den P.T.T.-dienst H. de Jong, be heerder aan het Bijpost-telegraaf- en telefoonkan toor, Tempeliersstraat te Haarlem. De heer de Jong is gedurende zijn loopbaan bij de Posterijen op een 35-tal kantoren tijdelijk werk zaam geweest; in de oorlogsjaren was hij bij de reserve. Zijn laatste vaste aanstellingen waren die als beheerder van het kantoor te Vught bij Den Bosch, waar hij 5 jaar werkzaam was; daarna werd hij beheerder van het kantoor te Sloterdijk en sinds 19 Juli 1939 is hij beheerder van het Bij kantoor in de Tempeliersstraat. VERGADERING NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap houdt Woensdag 4 September in de Doopsgezinde Kerk te Amsterdam de algemeene vergadering. O.a. zal be handeld worden de vraag: „Wat is juist thans de taak van het Bijbelgenootschap en hoe kan het 't best aan deze taak beantwoorden?" Eenden brachten politie tot verrassende vondst. De Diemer politieagenten Gerritsen en Wind brachten een bezoek aan Th. Sj. IJ., wonende aan den ouden Muiderstraatweg, nabij het Merwede- kanaal en wel op het weggedeelte, dat niet meer voor doorgaand verkeer bestemd is. Het bezoek der politie hield verband met diefstal van een 7-tal eenden en daar het bekend was, dat IJ. ook eenden hield, meenden de genoemde politiemannen, dat zij bij hem wel eens een kijkje konden gaan nemen. Weinig konden zij toen vermoeden, waartoe dit bezoek zou leiden. Terwijl IJ eens aan den tand ge voeld werd over de vermiste eenden, zag de politie in zijn woning eenige rollen nieuw asfaltpapier staan, alsmede een paar rollen gaas. De fabrieks- etiketten waren nog aan de rollen asfaltpapier en gaas bevestigd. Een en ander wekte argwaan. De speurzin bij de politiemannen kwam thans eerst recht boven en zij besloten eens verder rond te kijken. Er werden nog verscheidene materialen ont dekt, welke afkomstig van diefstal bleken. IJ. legde een bekentenis af. Hij was voorman op Schiphol, en had van zijn positie misbruik gemaakt om zich materialen toe te eigenen. Zondagavond werd IJ., op last van den burge meester van Haarlemmermeer, gearresteerd. Engelsche bommen kwamen op verschillende plaatsen terecht. 's GRAVENHAGE 19 Augustus. In de twee afgeloopen nachten hebben Engelsche vliegers, hoe wel ongunstig weer bijna elke kans op juist richten wegnam, een aantal bommen op ons land geworpen, waardoor op verschillende plaatsen schade aan burgereigendommen is aangericht. In de gemeente De Lier werden een pakhuis en eenige broeikassen vernield. In Schalkwijk brand den drie huizen door brandbommen af. (A. N. P.) DE VERDUISTERINGS- EN VERKEERS- V OORSCHRIFTEN. Wegens het niet rechts houden zijn Maandag te Haarlem acht wielrijders bekeurd; wegens het na laten van een teeken tot richtingverandering te ge ven veertien; wegens het rijden zonder licht tien en het niet behoorlijk afschermen van de lantaarn zes. In totaal dus 38. EXAMENS. HOOFDAKTE. Haarlem 19 Augustus 1940. Geslaagd voor gedeelte B: C. H. Wille te Haarlem en J. J. Commandeur te Heiloo. Op de veilingen onderscheidt men le, 2e en 3e kwal. bloemen. Alleen le kwaliteit is betrouw baar en blijft langer goed. Wanneer U bloemen zendt, wilt U toch zeker zijn van waardeering voor uw geschenk. Wij verkoopen alleen le kwal. BLOEMENMAGAZIJN BINNENWEG 18 HEEMSTEDE - TELEF. 28080 (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 20 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling 8—9 uur. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan, 2 uur en 7.30 uur. Alle dagen: Gebouw H.K.B.. Tempeliersstraat, H.K.B.-caba- ret. Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur WOENSDAG 21 AUGUSTUS. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan, 2 uur en 7.30 uur. Hillegom: Raadsvergadering, 2 uur. •BOUVY^^ fyztotcte/i tuvut,door't~\R\-?Rüdvi,13ctp.kilopaJit (Adv. Ingez. Med.) Hypotheekregeling voor Midden stands- en Arbeiderswoningen. Bepaalde regelen gesteld. De regeeringcommissaris voor den weder opbouw maakt bekend, dat door hem een regeling is getroffen betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder hypothecair verband voor middenstands- en arbeiderswoningbouw, ten dienste van: a. herstel of herbouw van door oorlogshande lingen getroffen woningen; b. voltooiing van in aanbouw zijnde woningen, indien die voltooiing ern stige belemmering ondervindt door credietmoeilijk- heden; c. bouw van nieuwe woningen. De voorschotverleening geschiedt via de gemeen ten die voor rente en aflossing garant zijn en in een eventueel verlies voor 10% participeeren. De voorschotten kunnen worden verleend onder verband van eerste hypotheek of onder verband van tweede hypotheek. Zij worden slechts dan ver leend, indien de belanghebbende niet op andere wijze de noodige geldmiddelen kan verkrijgen. Een aanvrage om voorschot kan worden afge wezen, wanneer de belanghebbende op het tijdstip van zijn aanvrage al met het werk is begonnen. Voor herstel, als in den aanhef sub a bedoeld, wordt slechts voorschot gegeven als een bevredi gende, de kosten rechtvaardigende toestand wordt verkregen. De eerste hypotheek, dan wel de eerste en de tweede samen, mogen hoogstens 90% zijn van de geschatte verkoopwaarde van het onderpand. De looptijd is ten hoogste 5 jaar; verlenging is moge lijk. De rente is 4%, driemaandelijks aan de ge meente te voldoen. De verplichte aflossing bedraagt y0 per jaar. Indien de exploitatie-vooruitzichten en de finan- cieele positie van de belanghebbende daartoe aan leiding geven, kan een deel der hypotheek rente loos worden verstrekt, zulks tot een maximum van 40% der leening en van 600 per woning. De voorschotten kunnen overgaan op een nieuwen verkrijger. Voorschotten op de hypothecaire leening (bouw- credieten) zijn mogelijk, en wel tot een maximum van 90% van de leening. Voor verdere bijzonderheden omtrent aan de wo ningen te stellen eischen, wijze van aanvragen, ves tiging van de hypotheek, uitbetalingen, aanvang en uitvoering van den bouw, enz. zie men de regeling, die in druk verkrijgbaar is te 's-Gravenhage, bij den regeeringscommissaris voor den wederopbouw, Carel van Bylandtlaan 30 en bij den hoofdinspecteur voor de volkshuisvesting, Ten Hovestraat 51, zoo mede bij de landsdrukkerij. DE HAARLEMSCHE HARMONIEKAPEL OP KAREOL. Bovengenoemd orkest geeft Woensdagavond een concert op Kareol voor de aldaar verblijvende Ne derlandsche soldaten. die thans geldig zijn BROOD Bons 1 (nieuw broodbonboekje). Geldigtot en met 22 Augustus Bons 2 (nieuw broodbonboekje). Geldig: van 1929 Augustus. Recht gevend op. Totaal 2000 gram brood o1 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uil het Algemeen distributieboekje GeldigTot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G- suiker. Bon 74 van het Algemeen Distriebutie- boekje. Geldig: tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 11/4 kg. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge- bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. CRUTTERSWAREN Bon 14 uil hel Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op. 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributie boekje GeldigTot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine', ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 kg. Groep 3: 10 kg. Groep 4: 6 kg. Groep 5: 5 kg. Groep 6: 3 kg. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras/tonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September.) Recht gevend op 11/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. IAAT/TE BERICHTEN Belangrijke doelwitten in Midden- en Zuid-Ëngeland aangevallen. BERLIJN, 20 Aug. (D.N.B.) Verscheidene kleinere eenheden Duitsche vliegers hebben in den namiddag van gisteren aanvallen ondernomen op voor den oorlog belangrijke doelwitten in Midden- en Zuid-Engeland. Hierbij werden verschillende vliegvelden met merkbaar succes gebombardeerd. Een groote petroleumtank werd in brand gescho ten. Door het bontbardeeren van spoorwegiinistal- laties moest het verkeer op twee spoorbanen met dubbel spoor gestaakt worden. Als gevolg van een bom geraakten de groote tankinstallaties van Stan- low aan het Kanaal van Manchester in brand. Dit vuur werd op vele kilometers afstand waargeno men. Brand in de gewelven van de Stefans Dom. WEENEN, 20 Augustus. Een deel van de. ge welven van den Stefans Dom iri Weenen zijn door een brand verwoest. Hef fraaie Gothische gebouw zelf werd echter door de vlammen niet geteisterd. Zes brandweerlieden werden bewusteloos door de sterke ontwikkeling van rookgas ondanks het feit dat zij met gasmaskers waren uitgerust. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het achteloos weg werpen van een brandende sigaret. (United Press.) Het Verbond van Nederlandsche journalisten. Zooals dezer dagen reeds werd vermeld, is door den Raad voor Voorlichting der Nederlandsche pers het verbond van Nederlandsche Journalisten opge richt. De Raad van Voorlichting heeft thans een rond schrijven gezonden tot de Nederlandsche journalis ten, waarin de doelstellingen van 't Verbond worden uiteengezet en waarvan als voornaamste kan worden genoemd het bevorderen van de geeste lijke en materïeele welvaart der journalisten door o.m. bescherming van den titel van journalist, het vestigen van universitaire leerstoelen in de „wetenschap der pers", het verbindend verklaren van minimum salarissen en sociale voorzieningen. Het rondschrijven preciseert nader, wie zich journalisten noemen en uit dien hoofde lid van het Verbond kunnen worden. Hiermede wordt einde lijk een einde gemaakt aan de beunhazerij in de jouralistiek en aan het misbruik, dat tal van jaren van het praedïcaat „journalist" is gemaakt. Tenslotte roept de Raad van Voorlichting de journalisten op zich bij het Verbond aan te slui ten, daar de onzekere toestand, waarin de Ne derlandsche pers thans verkeert, dit eischt en omdat de journalistiek een ernstigen plicht jegens het Nederlandsche volk heeft te verrichten. (A. N. P.) GEZONDE VOLKSINVLOED. Het Algem. Handelsblad wijst er op dat de Nederlandsche Unie de Nederlandsche volks krachten nu reeds zooveel mogelijk voorberei den. en. organiseeren wil om straks den nieuwen toestand na den vrede zoo goed en zoo Neder landsch mogelijk onder de oogen te kunnen zien. Wie zich uit angst om oude vormen te verliezen nu afzijdig houdt, riskeert om niet slechts die vor men, maar ook hun inhoud kwijt te raken. Het blad vervolgt: „Voorbereiding, opvoeding in versterkten ge meenschapszin, bestudeering van practisc.he coördinatie-mogelijkheden op sociaal, economisch en cultureel gebied zijn dus noodig en dulden geen uitstel. De Nederlandsche Unie stelt zich dat tot taak. Zij beweert niet voor alle vraagstuk ken de oplossing kant en klaar in haar zak te hebben. Zelfs in landen waar onbetwiste leiders reeds vele jaren lang hun wil kunnen verwezen lijken, wordt nog voortdurend gezocht en gestu deerd om de meest doeltreffende uitwerking van bepaalde beginselen te vinden. Zoo deelde nog onlangs de „Frankfurter Ztg." mede, dat de staatsrechtelijke vormen voor het nieuwe bewind in het totalitaire Spanje nog geenszins vast staan, hoewel men daar nu toch al geruimen tijd in volle vrijheid kan handelen. Zou men dan van De Nederlandsche Unie in billijkheid mo gen verwachten, dat zij, die onder veel moeilij ker omstandigheden moet werken, nu eensklaps alles in kannen en kruiken moet hebben? Hoofdzaak is dat zij een sterke Nederlandsche gemeenschap wil ontwikkelen volgens Neder landsche beginselen en richtlijnen, met behoud van eigen volkskarakter, eigen beschaving en ze den en van de vrijheden van godsdienst, kerk, levensbeschouwing en opvoeding zonder welke ons in vrijheid denkende en geloovende volk van zichzelf vervreemd.zou worden. Dat dit karakter en die vrijheden een gezonden volksinvloed op bestuur en wetgeving vereischen, spreekt in een Nederlandsche samenleving welhaast vanzelf, en terecht heeft' mr. Einthoven dan ook verleden Zaterdag in Rotterdam gezegd, dat uitslui ting van zulken volksinvloed de constructie, welke De Nederlandsche Unie wil, in strijd zou brengen met hetgeen sinds eeuwen in het be wustzijn van dit volk leeft. Maar wil dit nu zeggen dat er geen andere gezonde volksinvloed denkbaar is dan die wel ke was belichaamd in het oude parlementaire stelsel, met twee politieke Kamers, met een on beperkt aantal politieke partijen en een' onbe perkt versplinterd lastenstelsel krachtens de evenredige vertegenwoordiging? Moet de ver scheidenheid volgens godsdienstige overtuigingen en levensbeschouwingen zich tot in alle eeuwig heid blijven uiten in evenvele politieke groe peeringen? Zouden er niet nog andere bruikbare vormen denkbaar zijn, buiten die van het oude Nederlandsche stelsel, dat bovendien ook niet altijd zóó geweest is?" Yelddag van Nationalen Jeugdstorm op den Grebbeberg. Zaterdag hield de Nationale Jeugdstorm, gewest Nedersticht, een velddag op het sportterrein bij Wa geningen. De afdeelingen Utrecht, Arnhem en Wageningen, in totaal ongeveer driehonderd personen, namen hieraan deel. De heer C. van Geelkerken, hoofdstormer en lei der van den Nationalen Jeugdstorm, was mede aan wezig en maakte na aankomst op het terrein een rondgang ter inspectie. Vervolgens stelden de. ver schillende groepen zich in een vierkant op. De heer Van Geelkerken hield een toespraak, waarin hij zeide, dat de Jeugdstorm is aangetreden ten einde naar den Grebbeberg te trekken. Spreker verwachtte, dat de jeugdstorm daar een voorbeeld zou geven van zelftucht, orde en dien eerbied welken deze plek verdient. Het is de plek, waai de jeugd met grooten eerbied naar toe gaat, omdat daar de gevallenen in den oorlog van tien tot vijf tien-Mei rusten. Soldaten, gevallen bij hun held haftige plichtsvervulling voor Nederland, hun vaderland. Ook Duitsche soldaten hebben daar ge streden. De jeugdstorm hoopt, dat dit nooit meer zal voorkomen. Hierna nam de heer Van Geelkerken van de leden van veertien tot achttien jaar de gelofte af, en installeerde vervolgens op de gebruikelijke wijze drie gewestelijke leiders: voor het Nedersticht den heer M. Jansen, voor Noord-Holland den heer A. van Dieren en voor Twenthe-Salland den heer F. Groneman. Na een uur rust werd een marsch gemaakt naai den Grebbeberg, waar op het soldatenkerkhof een krans werd gelegd voor de gevallen Nederlandsche en Duitsche soldaten. De heer Jansen voerde daar bij hel woord. Wij leggen een krans op de graven van hen die vielen in dezen broederstrijd en beloven plechtig, dat dit nooit meer-zal voorkomen. Denkt, eindigde spreker, aan de gevallen .helden van ons vaderland en het Duitsche broedervolk. Vervolgens ontbloot ten-de--jeugdstormers het-hoofd en brachten de vaandels den groet. De heer Jansen sprak hierna de volgende be lofte uit: De Nederlandsche Jeugdstorm eert allen, die vielen voor ons vaderland en hen, die vielen van het Duitsche broedervolk, in het vast geloof in de toekomst van een eendrachtig Europa. Wij be loven plechtig, dat nooit meer een oorlog tusschen beide broedervolken zal plaats vinden. Deze belofte werd in het Duitsch herhaald. Hierna werden kransen gelegd met linten in de oranje en blauwe kleuren aan den voet van den eik in het midden der begraafplaats. Nadat de vaandels nogmaals ten groet hadden gebogen, was de plechtigheid ten einde en mar cheerden de jeugdstormers terug naar Wageningen, waar op het sportterrein de. stoet Werd ontbonden. Op de begraafplaats waren 'o.m. nog aanwezig de afdeeling W. A. der N. S. B., de commandanten mr. Zondervan en Th. Nederkoorn, jhr. D. de Block van Scheltinga van het hoofdkwartier der N. S. B. en de burgemeester van Rhenen. De Duitsche autoriteiten gaven eveneens blijk van hun belangstelling. Houtplein 8, Telefoon 13829, (3 lijnen) (Adv. Ingez Med.' Om bij de restauratie van het stadhuis te Middelburg het bouwwerk inwendig meer hechtheid te geven, worden de boogramen voorloopig dichtgemetseld. (Foto Pax Holland.) Zon onder 8.55 Zon op 6.31 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. E. VAN DER STEUR f Men schrijft ons: Zaterdag overleed te zijnen huize te Haarlem de heer E. van der Steur in den leeftijd van 76 jaren. Met den heer Van der Steur is weer een der oude Haarlemmers heengegaan, die een schakel met het verleden vormen. Hij was geen man van onzen tijd, maar een figuur uit de oude Barteljorisstraat. Op den hoek van de Krocht had hij zijn zaak in koek, chocolade en suikerwerken. Daar kon men Haarlem merhalletjes koopen, zooals met groote letters stond aangegeven; daar voorzag men zich tegen Sinter klaas-, Kerst- en Paaschfeest van zijn verrassingen voor oud en jong. Ook in de Anegang had hij 'n zaak, minder deftig, maar die hij eiken dag op gezetten tijd bezocht. Van decorum hield Van der Steur. Hij was pre cies in alles, een man van de klok en onverstoor baar. Zondags, als hij zich naar de godsdienstoefening be gaf, met hoogen hoed en met vrouw en kinderen, dan ging die hoed vele malen van het hoofd, als hij links en rechts menschen groette die hem pas seerden. Niet in het openbare leven, maar in den kleinen intiemen kring van familie en dan vooral van do „Vergadering der Geloovigen" trad hij op den voorgrond. In dat leven had hij een werkzaam I aandeel. Wel was hij in zijn'jonge jaren, met zijn broer, den later zoo bekenden „Pa" van der Steur uit Indië, er op uit getrokken voor de Middernacht- j zending, doch later namen zijn zaak en zijn kring hem geheel in beslag. De op 15.April 1891 bescheiden begonnen zaak! deed hij een goede vijftien jaar geleden aan kant en begon in het Kleverpark een grossierderij, totdat1 hij zich in de laatste jaren geheel uit zaken terug trok, om zich te wijden „aan de zaken", zooals hjj het uitdrukte, „die niet van deze wereld zijn". De teraardebestelling geschiedde hedenmiddag te 12 uur, onder groote belangstelling van familie en vrienden op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Kinderstemmen in den Haarlemmerhout. Hedenmorgen zong het Kinder- en Kleuterkoor „Ex Animo" uit Leiden in de muziektent van den Haarlemmerhout. Opgewekt klonken de fijne stem metjes en men kon zich als decor geen schooner denken dan dat van de natuur. Weldra kwamen van vele kanten de toehoorders en zij luisterden naar de aardige liedjes. Het begon met „Gever en gave" van H. W. de Wolff, den dirigent. En daarna „Wie zingt er mee?",! Welnu, alle kinderen zongen met kennelijk plezier. De slagersjongen en ook de kruidenier zetten de bakfietsen even neer en wijdden zich een oogen- blik aan het zanggenot, en wanneer er in Haar lem mevrouwen zijn, die het vleesch of de pot jam vanmorgen wat laat kregen, dan moeten ze maar niet brommen; kunstgevoel verdient aanmoediging! Jong en oud heeft kunnen waarnemen dat de Leidscbe kinderen alleraardigst zingen kunnen. HEEMSTEDE Uitbreiding politiepersoneel met drie man. Zooals bekend zouden ook te Heemstede man schappen van de politietroepen worden opgenomen in de burgerlijke politiecorpsen, B. en W. schrijven nu o.a. aan den Raad: Over deze aangelegenheid hebben wij onmiddel lijk het advies ingewonnen van den Hoofdinspec teur van politie, dóe uitbreiding van het personeel: met drie manschappen zeer sterk heeft aanbevo-1 len in verband met de toeneming van de politie- bemoeiingen in deze gemeente op velerlei gebied en vooral ook met het oog op de wenschelijkheid tot intensieve surveillance in de nachtelijke uren, waarover toch binnen afzienbaren tijd een voor stel van hem zou zijn ingekomen. Wij waren eenparig van oordeel dat het ge- wenscht moet worden geacht tot uitbreiding met i drie man over te gaan. Boveirdien meenden wij dat het corps nu reeds met twee agenten aange vuld zou kunnen worden voor de vacatures, die op 1 November a.s. door pensionneering van twee po- litie-ambtenaren zullen ontstaan. Met het oog op den verlangden spoed is, met onze instemming, door den burgemeester medege deeld dat hij, behoudens 's Raads goedkeuring, be reid was vijf man militaire politie in het politie corps op te /ïemen. Inmiddels is nader bericht ontvangen van dc« Commissaris der Provincie, alsmede van de Cen trale Wervingscommissie Politie, dat uitbreiding van het politiepersoneel dezer gemeente met leden van de politietroepen niet zal plaats hebben, omdat daarvoor niet voldoende militaire politie beschik baar is. Niettemin blijven de hiervoor genoemde motieven voor uitbreiding van het personeel met 3 man volledig bestaan en zouden wij deze toch voortgang willen doen hebben. Dit geldt ook voor het vroeger in dienst nemen van twee agenten ter voorziening in de komende vacatures. Aannemende dat de infunctietreding kan plaats hebben omstreeks 1 September a.s., zal deze maat regel voor 1940 een meerdere uitgaaf aan salaris, kleeding en'rijwieltoelage beteekenen van ongeveer f 1750.voor de uitbreiding met 3 man, en onge veer f 450.voor de infunctietreding van 2 man vóór dat de vacatures bestaan. Wij stellen u voor dit crediet ad f 2200.— te onzer beschikking te willen stellen. Wijziging van de „Verordening ge meentepolitie" is niet noodig. Daarin toch is be paald dat het personeel der gemeentepolitie o.a. bestaat uit tenminste 18 en ten hoogste 21 agen ten le en 2e klasse. Dit aantal bedraagt thans 18 en zal door de uitbreiding 21 worden, waarmede dus het maximum, in de verordening gesteld, be reikt wordt. Voor de tijdelijke overschrijding van dit maximum, omdat 2 agenten wat vroeger aan gesteld zullen worden dan de vacatures ontstaan, achten wij eveneens geen wijziging noodig. HAARLEM 20 Augustus 1940. Ondertrouwd: 20 Aug., H. J. J. Verkleij en J. R- Eland. Bevallen: 16 Aug., H. KlingersSouverein, d.; S. C. Stadmanvan Vliet, d.; 18 Aug., P. van Slooten Zwiersen, d.; J. H. RuttenJanssen, z.; H. Kedde Stulp, d.; G. J. van der WeidenRoozendaal, M. Rozenhartvan Dijk; d.; J. WillingeAberson, du 19 Aug., M. C. ZomerWarmerdam, d.; J. H. de KortFagel, z.; J. VringHeitlager, z. Overleden: 17 Aug., F. J. van Wulften, 72 j„ de j Witstraat; 18 Aug,, E. Daniels, 51 j., Orionweg; G. van der Hoeven, 69 j., Hazepaterslaan; P. Holgen—i Begeer, 76 j., Hazepaterslaan; 19 Aug.. M. B. Jan- senDe Baene, 38 j., Lingestraat; G. P. Burghout, 73 j., Westerhoutpark; M. WatzemaKneijnsberg, 76 j., Amsterdamschevaart; C. M. FlaatTeunisse, 78 j., Grebbestraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2