PITMAN. H' HANDIGE MEISJES BERKENRODESTRAAT 7 Verjaardagviering in Zwitserland. G. M.BLEEKER J. J. van de Belt ~ENGELSCH enkele kamers M.O. BOEKHOUDEN STAATSPRAKTIJKDIPLOMA PRAKT. DIPL. BOEKHOUDEN De GORDIJNENCENTRALE vraagt: 2 Pakmeisjes gevraagd SCHOOL- SCHOOL BOEKEN TASSEN Verduisteringshorren WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 HAARLEM'S D A G E E A" n 7 De herdenking van 1 Augustus 1291. President Pilet Goiaz over de eigenschappen, waaraan het Zwitsersche volk getrouw ?al moeten blijven. (Van onzen correspondent). GENèVE, Augustus 1940. ET Zwitsersche volk heeft den verjaar dag van zijn staat weer gevierd. Op 1 Augustus 1291 hadden de boerenbevol kingen van Schyz. Uri en Unterwalden, de drie kleine kantons in Midden-Zwitserland aan het Vierwoudstedenmeer die thans als de ;,oer- kantons" steeds geëerd worden, op de Rütli-weide tegenover het duizenden Nederlanders welbekende Brunnen elkander den eed van trouw gezworen, daarbij elkander steun belovend tegen iedereen die de vrijheid of het goed der andere bevolkin gen zou willen aantasten. Deze eed op de Rütli, door Schiller in zijn beroemde „Wilhelm Teil" zoo levendig geschetst, werd het begin van het Zwit sersche „Eedgenootschap". Voortdurend sloten zich in den loop der eeuwen meer landstreken bij het Eedgenootschap aan. totdat dit eindelijk in 1815 zijn tegenwoordigen omvang verkreeg door de toetreding ook van Genève en de Zwitsersche staat voortaan uit 22 kantons was samengesteld. Sinds 1891. toen het 600-jarig-bestaan van het Eedgenootschap in het geheele land vreugdevol herdacht werd. is de eerste Augustus voor de Zwit sers de nationale feestdag geworden, die in geheel Zwitserland gevierd wordt. Het was thans dus de 50ste keer, dat een 1 Augustus-viering plaats vond. Deze omstandigheid en de ernstige tijds omstandigheden, die het Zwitsersche volk tot nog grooter eendracht dan tevoren reeds aanwezig was hebben doen samensmelten, maakten, dat de verjaardagviering dit Jaar een heel indrukwek kende geworden is. De Zwitsers waren ditmaal onder elkander. Van de duizenden buitenlandsche toeristen, die in andere jaren op dien dag in Zwitserland aanwezig pleegden te zijn en met nieuwsgierige belangstel ling de feestelijkheden bijwoonden, was thans niets te bemerken. De centra voor vreemdelin genverkeer zouden geheel leeg zijn geweest, in dien niet duizenden Zwitsers dankbaar de aan sporing van den minister voor het verkeerswezen. Celio. om ook in deze tijden vacantie te nemen en aldus arbeid te verschaffen, hadden aangegre pen en inderdaad naar de bergen en meren waren gereisd. Menigeen had aanvankelijk geaarzeld of hij zich het genoegen van een paar vacantieweken nog zou mogen gunnen. Had niet President Pilet- Golaz in een radio-toespraak einde Juni tot het Zwitsersche volk gezegd, dat men den „ouden mensch" moest afleggen, eenvoudiger gaan leven en van vele aangename gewoonten afstand moest doen! Gelukkig had minister Celio hierop zijn „Neemt Vacantie! Want vacantienemen is arbeid verschaffen!" doen hooren. Duizenden vacantie- gangers èn belanghebbenden bij het vreemdelin genverkeer zijn den nieuwen minister, den opvol ger van Motta in de regeering, voor dit woord dankbaar Desondanks waren toch nog tienduizenden Zwitsers in de grootere steden aanwezig om daar aan de vaderlandslievende betoogingen ter eere van den stichtingsdag van het-Eedgenootschap deel te nemen. De viering droeg thans uitsluitend een hoogst ernstig 'karakter. Van de vroolijke op tochten met fakkels en lampions, die vroeger des avonds de bevolking tot feestvieren bij muziek, wijn en dans uitnoodigden, was dit jaar geen sprake. Zij hadden trouwens in 1939, in het voor gevoel van den op handen zijnden oorlog, reeds ontbroken. Verleden jaar was-de stemming mis schien zelfs nog gedrukter dan dit jaar. Toen vreesden velen dat Zwitserland bij een komenden oorlog zijn neutraliteit niet zou' kunnen hand haven en dat ook duizenden Zwitsers hun leven zouden moeten offeren. Dat is gelukkig niet ge beurd, maar van een eigenlijke feestviering was ook dit jaar geen sprake. Des te warmer belang stelling bestond voor de overal door duizenden be zochte en door prachtig zomerweer begunstigde va derlandslievende betoogingen in de open lucht en voor de toespraken, die de opperbevelhebber van het Zwitsersche leger generaal Henri Guisan en de president van Zwitserland, dr. Marcel Pilet- Golaz, resp. in den vroegen ochtend en in het begin van den avond door middel van den natio- nalen omroep tot het leger en de bevolking richtten, wie den generaal wilde hooren. moest vroeg wakker worden. Want hij hield zich aan de daggewoonten van het leger en sprak: reeds des ochtends om half zeven! (Gelukkig voor de langslapers werd zijn toespraak later op den dag door de radio door middel van een gramofoon- Plaat herhaald.) Generaal Guisan gaf leger en In het FranschBelgische kustgebied. Oefening met een nieuw wapen. (V.P.B.-correspondentie) De vertegenwoordiger te Berlijn van de „Asso ciated Press" is in de gelegenheid geweest het Fransch-Belgische kustgebied te bezoeken en schil dert op.grond van de daarbij opgedane persoonlijke indrukken de atmosfeer van rustige bereidheid, die hem bij de Duitsche troepen, welke daar op den grooten aanval tegen Engeland wachten, trof. De Amerikaansche journalist verklaart deze rus tige bereidheid te kunnen begrijpen, aangezien Het Duitsche grondigheid alle voorbereidingen getroffen zijn en er klaarblijkelijk met iedere mo gelijkheid is rekening gehouden. Bijzondere aan dacht heeft ook te Berlijn de mededeeling van den Amerikaanschen journalist gewekt dat de Duitsche weermacht ter voorbereiding van den grooten aan val troepenoefeningen met een nieuw wapen ver richt, waarvan het eerste gebruik de wereld sterk zal verrassen. Een veelbesproken thema is door deze mededeeling weer aangeroerd. Met het gebruik van een nieuw wapen moet in allen ernst rekening ge houden worden. Intusschen slaat men te Berlijn in afwachting Van de dingen, die komen zullen, de houding van het Britsche volk en zijn regeering gade. Engelsehe bladen schrijven geruststellend dat de termijn, die Duitschland voor een aanval ten dienste stond, eigenlijk al verstreken is. Te Berlijn weet men niets van een aanvalstermijn af. Welsprekender dan de be richten in de Britsche pers acht men hier de nieuwe verordening van den Britschen minister van veilig heid, die den gouverneurs van Engeland, Schotland en Wales onbeperkte volmachten heeft gegeven tot het nemen van de noodige maatregelen indien bij een inval in Engeland de verbinding tusschen de regee ring te Londen en de provinciale besturen verbro ken mocht worden. Tenslotte wordt het te Berlijn van beteekenis voor het verder verloop van den oorlog geacht, dat op dit oogenblik de succesvolle luchtgevechten bo ven Engeland en de Italiaansche overwinning in Oost-Afrika samenvallen. Engeland is op een van de gevoeligste punten van zijn wereldrijk getrof fen. Het heeft zijn eerste kolonie verloren en zijn aanzien, vooral in de Arabische wereld, is opnieuw zwaar geschokt. Bij de beweringen van Britsche rijde dat de terugtocht met succes is verloopen en dat het verlies van Somaliland niet 'veel beteekent, herinnert men te Berlijn spottend aan Namsos en Duinkerken. volk de aansporing ook onder dc moeilijkste om standigheden vooral „Zwitsersch" te blijven denken en handelen. President Pilet-Golaz zette later op den dag uiteen, wat zijns inziens de voornaamste Zwitser sche eigenschappen zijn waaraan het Zwitser sche volk ook thans en in de toekomst trouw zal moeten blijven. De president van Zwitserland beriep zich hierbij op het voorbeeld van twee dei- grootste zonen van Zwitserland uit het verleden: den nog steeds in het geheele land als ..Broeder Klaus" vereerden Nicolaus von der Flüe, die zich in 1467 op 50-jarigen leeftijd uit het staatsmansleven had teruggetrokken om zich als kluizenaar geheel aan den dienst aan God té wijden, doch des niettemin uit vaderlandsliefde in 1481 weder een staatsmanstaak aan vaardde en den dreigenden burgeroorlog tus schen de stadskantons en boerenkantons van het Eedgenootschap wist te vermijden en de kantons tot nauwere aaneensluiting bewoog, en verder den in de geheele wereld bekenden stich ter van het Internationale Roode Kruis Henri Dunant. „Broeder Klaus" had, zoo zeide presi dent Pilet-Golaz. het Zwitsersche volk de ver maning nagelaten steeds eendrachtig te blij ven en zijn eendracht te zoeken in vrijheid en verscheidenheid. Hij had den Zwitsers voorts voorgehouden vroom te blijven en eenvoudig te leven. Aan deze eigenschappen, waaraan de Zwit sers ook thans nog moeten vasthouden, had Henri Dunant nog toegevoegd zijn prediking van naastenliefde, ook jegens het buitenland. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Verbond van Nederlandsche journalisten. De voor eenige dagen door den Raad van Voor lichting der Nederlandsche pers tot de Neder landsche journalisten gerichte oproeping zich aan te sluiten bij het „Verbond van Nederland sche Journalisten" heeft grooten weerklank ge vonden, aldus meldt het A.N.P. De zeer concrete doelstellingen van het Ver bond hebben geleid tot de aanmelding van eenige honderden journalisten. In verband hiermede en mede met het oog op in de naaste toekomst op handen zijnde belang rijke besluiten heeft de Raad van Voorlichting- gemeend de constitueerende vergadering -an het Verbond op korten termijn te moeten bijeenroe pen, nl. op Zaterdag 24 Augustus om 16 uur in Krasnapolsky te Amsterdam. Aangezien de postverbindingen nog niet in haar vollen omvang zijn hersteld, roept de Raad journalisten, die niet tijdig in het bezit van een persoonlijke uitnoodiging kunnen komen, op deze wijze tot bijwoning van deze vergadering bijeen. MISHANDELINGS- EN BEROOVINGSZAAK TE SOESTERBERG BEHANDELD. De Officier van Justitie bij de Utrechtsche rechtbank eischte Dinsdag tegen den 67-jarigen gedetineeerden arbeider uit Amersfoort J. L. plaatsing in een krankzinnigengesticht, met een proeftijd van ten hoogste één jaar en ter beschik king stelling van de regeering'. De verdachte had zich te verantwoorden ter zake van berooving van vrijheid en mishandeling, diefstal .van een bedrag van 75. gulden, een gouden ketting, zilveren theelepeltjes en flesschen wijn en advocaat, alles ten nadeele van G. S„ huis vrouw van den N»derlandschen onderofficier vlieger P. van der G. Zooals men weet, zijn deze feiten in het begin van dit jaar te Soesterberg gebeurd. Mevrouw van der G. had gedurende eenige dagen gastvrijheid verleend aan den verdachte, doch deze man, <Jie in het in de nabijheid van de woning gelegen tuinhuis verblijf hield, heeft van deze gastvrijheid een schandelijk misbruik gemaakt door mevrouw Van der G. te overweldigen en van haar vrijheid te berooven en vervolgens met enkele kostbaar heden er van door te gaan. Verdachte ontkende hardnekkig het hem ten laste gelegde. Over veertien dagen zal in deze zaak vonnis worden gewezen. Huisvesting en verzorging van vluchtelingen. De commissie burgerbevolking heeft, blijkens een circulaire van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de toepassing van het bepaalde inzake steunver lening aan vluchtelingen enz. aanleiding heeft ge geven tot verschillende klachten. Deze klachten zijn het gevolg van het feit, dat aan vluchtelingengezinnen, die in eigen huisvesting voorzagen, aanvankelijk een bedrag aan steun werd uitgekeerd volgens de inkwartieringsregehng. en later het in den regel veel lagere bedrag, dat in overeenstemming is met de ter plaatse geldende normen voor de armenzorg. Gebleken is dat de armenzorgsteun, vooral in de kleine gemeenten met het oog op de bijzondere behoeften der geëvacueerden veelal te laag is. Weliswaar mag worden aangenomen, dat de le vensstandaard in de kleine gemeenten van het platteland lage» is dan die in de groote stadsge meenten. doch men mag daarbij niet over het hoofd zien, dat de armlastigen op het platteland volkomen ingeleefd zijn in de plaatselijke omstandigheden en veelal de huizen der laagste huurklasse bewonen, terwijl daarentegen de uit een groote stad afkom stige gezinnen een andere leefwijze gewend zijn en zich dus niet zoo spoedig aan de leefwijze op het platteland zullen hebben aangepast. Bovendien zijn veelal voor de vluchtelingen alleen woningen be schikbaar van een hoogere huurklasse dan die. welke door de plaatselijke armlastigen worden be woond. Er bestaat daarom wel aanleiding om vluchtelin gen, die wegens woningnood in hun oorspronkelijke verblijfplaats, genoodzaakt zijn een woning in vreemde omgeving te betrekken, eenigermate fi nancieel tegemoet te komen en wel, door hen een bedrag aan steun uit te keeren, volgens de door het rijk goedgekeurde steunregeling voor de ongeorga niseerde werkloozen en bovendien voor de gevallen, waarin de gemeente van herkomst ten aanzien van die steunregeling in een hoogere klasse is geplaatst dan de vluchtoord-gemeente, den steun in deze ge meente te verhoogen met het halve verschil van den totalen steun in beide gemeenten. Ten aanzien van de oorlogsslachtoffers, die thans tot werkloosheid zijn gedoemd dient ernaar ge streefd te worden hen zoo spoedig mogelijk weder onafhankelijk te maken van den overheidssteun, en in verband daarmed^ den arbeidslust op te wekken Het wnd. departementshoofd acht het daarom ge- wenscht, dat de inhouding der eigen verdiensten, uit arbeid verkregen, wordt beperkt tot twee derden der netto uit den arbeid van alle gezinsleden ver kregen inkomsten. Aangezien de uitbetaling van de wekelijksche steun niet bij alle gemeenten op denzelfden dag der week geschiedt, wordt de ingangsdatum dezer nieuwe regeling bepaald op dien der eerstvolgende wekelijksche uitbetaling. Het aftreden van Mr. Linthorst Homan. Het afscheid van zijn ambt valt hem zeer moeilijk. Naar aanleiding van de ontslagaanvrage van mr. J. Linthorst Homan als Commissaris der Provincie Groningen, wegens zijn intrede in het politieke leven, heeft een redacteur van Het Nieuwsblad van het Noorden een onderhoud ge had met mr. Homan Uit het verslag van dit onderhoud in genoemd blad blijkt dat zijn besluit aan hem en zijn vrouw ontzettend veel heeft gekost: „Want wij hebben het eerlijk gemeend en eerlijk gehoopt, wanneer wij uitspraken hier ons heele leven te willen blijven". Het verlies van Groningen als zijn speciaal werkterrein gaat mr. Linthorst Homan zeer ter harte. Buitengewoon groote waardeering heb ik. aldus de heer Homan, voor de Groninger werk- en stuwkracht, ook in de moeilijkste omstandighe den. Hier ervaart men een merkwaardigen geest van doortastendheid, van doorzetten tegen den grootsten tegenspoed in. Hoe heb ik deze geluk kige Groninger eigenschap steeds meer leeren waardeeren. Toen ik hier kwam kende ik haar, maar sedert ik ze van dag tot dag heb mogen ga deslaan, is mijn eerbied er voor voortdurend toe genomen. Hoe ook nu. bewijzen öe Groningers in hun bedrijf, in hun werk, veerkracht te be zitten. De heer Homan acht het vervullen van een ambt van gewestelijk Gouverneur alleen goed mogelijk, wanneer de drager daarvan zich ten volle deelgenoot voelt van het provinciale levan. „Met dit voornemen ben ik als Drent naar Gro ningen gegaan. Zij die dit uitlegden als een af^ zweren van Drente, hebben zulks misverstaan. Het provinciaal besef zit me heel hoog. zooals ook het nationaal besef me heel hoog zit. En juist in onze buitenprovincies is de verbonden heid met het eigen gebied zoo sterk". Zeer dankbaar betoonde mr. Linthorst Ho man zich voor de tegemoetkomendheid, die hij te Groningen van verschillende zijden steeds heeft mogeen ondervinden. In het bijzonder ook had hem vaak getroffen de open vergevensge zindheid. wanneer er fouten waren gemaakt. Mr. Homan verklaarde verder nog: „Wij blijven te Groningen wonen te midden van onze vrienden en kennissen, al trek ik me, met het oog op mijn opvolger, dan ook terug uit de verschillende organisaties, waarin ik ambte lijk zitting heb". BRANDKRAAN IN DE KOEDIEFSLAAN GEPLAATST. Dinsdagmiddag warén de bewoners van de Koe- diefslaan te Heemstede verstoken van water. De oorzaak hiervan was, dat daar ten behoeve van den Luchtbeschermingsdienst een brandkraan is bij ge plaatst, zoodat de toevoer van water plaatselijk tijdelijk moest worden afgesloten. DE MOORDAANSLAG TE RUCPHEN. Heden heeft de rechtbank te Breda uitspraak gedaan in de zaak tegen een 19-jarigen fabrieks arbeider uit Roosendaal, die op den tweeden Paasch- dag van dit jaar met een bijl e enaanslag op zijn 16-jarig nichtje pleegde en haar daarbij zóó ernstig aanhet hoofd heeft gewond, dat zij thans nog niet geheel hersteld is. Verdachte werd veroordeeld tot twee jaar ge-» vangenisstraf, te ondergaan in een bijzondere straf gevangenis, en ter beschikking stelling van de re geering. De Officier van Justitie had vijf jaar ge- ëischt. MOTORBRANDSTOF VOOR SPECIALE LAND EN TUINBOUWDOELEINDEN. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat aanvragen voor vergunning tot het koopen en verbruiken van benzine of benzol als motorbrandstof voor trac toren en stationnaire motoren ten behoeve van land- en tuinbouw voor de maand September 1940 uiterlijk 24 Augustus a.s. moeten zijn bin nengekomen bij het Rijksbureau voor voedsel- voorzienings in oorlogstijd, afdeeling 2 d„ Alexan- derstraat 19, 's-Gravenhage. De aanvragen moeten ingediend worden op de bekende rose b 1-formulieren, die aan alle dis tributiekantoren verkrijgbaar zijn. Nadrukkelijk wordt onder de aandacht ge bracht, dat voor een en dezelfde distributie- maand slechts een aanvrage mag worden inge diend. Het inzenden van dubbele aanvragen kan ertoe leiden, dat de aanvrager van verdere distributie dezer motorbrandstof wordt uitgesloten. Waterpolo Het IJ en U. Z. C. spelen beslissings wedstrijd te Hilversum. Naar wij vernemen is de beslissingswedstrijd tusschen IJ en U.Z.C. vastgesteld op Donderdag 22 Augustus des avonds 7.45 uur in het bad Crailo te Hilversum. Scheidsrechter A. J. Braam uit Heemstede zal deze onmoeting leiden. Athletiek A. A. C. doet een recordpoging. Met Bouman, Peereboom, Boersma en Berger. Gedurende de atletiekwedstrijden, welke a.s. Zondag op de sintelbaan te Amsterdam door de Amsterdamsche Athletiek Club georganiseerd wor den. zal een estafette-ploeg van de organiseerende vereeniging trachten het record over de Olympi sche afstanden 800. 400, 200. 200 Meter te verbete ren. Deze ploeg zal waarschijnlijk bestaan uit de athleten Bouman (800 M.). Peereboom (400 M.), Boersma (200 M.) en Spaak of Berger (200 M.) In het programma van deze wedstrijden is ook nog opgenomen het kampioenschap van Nederland over een afstand van 10.000 Meter. Cricket ROOD EN WIT JUNIORES—NED. DAMESELFTAL Dinsdag werd deze wedstrijd gespeeld. De dames batten eerst en maakten slechts 35„ waarvan mevr. D. van Baasbank-Roos. de eenige die het bowlen der jeugdige Rood en Witters „zag", een fraaie 24 not out Voor Rood en Wit bowlden: D. Bijlevela 3 voor 2. R. Wildschut 3 voor 14, H. Koping 2 voor 8 en L. Molijn 1 voor 3. Hierop antwoordden de Juniores met een totaal van 63, waarvan H. Wildschut met een goede 22 (retired) topscorer was. Verder maakte" B. Ham burger 15 (retired) en A. Noorderhaven 12. Voor de dames bowlde mej. T. Goeting zeer goed, zij nam 5 wickets voor 22 runs. Mej. G. de Jong nam er 3 voor 37. De tweede innings van de dames was beter dan de eerste en leverde 57 voor 6 wickets op (mevr. van Baasbank 22, mej. Schippers 15 not out) eer wegens den regen de wedstrijd gestaakt moest worder. W. Heybroek nam 3 wickets voor 12. A. Noorderhaven 1 voor 1, W, Honig 1 voor 2, L. Molijn 1 voor 23. De aanvoer voor de 23ste Klompenjaarbeurs te Epe was Dinsdag bijzonder groot in verband met dc buitengewone belangstelling, welke het houten schoeisel thans geniet. (Foto Pax Holland.) De Heer en Mevrouw TERHORST—LET ANCHI geven kennis van de geboorte van hun Zoon HANS. 20 Augustus 1940 Ripperdapark 23 Tijdelijk Beatrix Kliniek Verloofd LETTIE WORMSBECHER en P. C. HAGENAAR. Heemstede: Zandv. Allee 25, Haarlem: Eindenhoutstr. 11. Thuis: 24-8-'40 - 3.30—5 uur. Ondertrouwd Mr. A. M. VAN HOOFF en CORRY KORT. Huwelijksvoltrekking 12 Sep tember a.s. in de Parochiekerk van O. L. Vr. v. d. H. Rozen krans aan het Spaarne te 10.30 uur. Haarlem, 21 Augustus 1940. Brouwersvaart 24. Kleine Houtstraat 17 Toekomstig adres Noorderwijkweg 11 a, Beverwijk Getrouwd Ir. W. v. d. VELDEN en ANNIE REICHMAN. Na 26 Aug.: 2e Emmastraat 24, Haarlem. Voor de vele blijken van be langstelling ontvangen bij het overlijden van onzen lieven Man en Vader, den Heer IZAaK KOSTER, betuigen wij onzen hartelijken dank. M. KOSTER—BELINFANTE H. COSMAN—KOSTER. Haarlem* 21 Aug. 1940. GEVESTIGD: 'Arts Rijksstraatweg 248b Spr.u. 8-9, 1-2, part. 2-3, tel. 25121 ARTS, MORGEN (DONDERDAG) GEEN SPREEKUUR Dr. Tj. Halbertsma kinderarts PRAKTIJK HERVAT. Conv., opl. alle handelsexamens, L.O. enz. Les ook aan huis. R. A. G. DAVIDSON. M.O., Koninginneweg 69 - Tel. 11596 BOEKHOUDEN Mercurius- en praktijkdiploma Grondige opleiding, privaatles f6.—; combinatïeles ƒ4.— per Dersoon en per maand. N. 3. Th. SCHMIDT Leer. M.O. Boekhouden. Accountant. Wilhelminalaan 4, Hrl. tel. 14506 HUWELIJK Heer. 34 jaar. P.G.. ambtenaar, zoekt kennismaking. Welk meisje anders dergelijke an nonces negeerend wil hier toe eens schrijven ond. nr. 4185 Bureau van dit Blad. Weduwe, 38 jaar, eigen in komen zoekt plaatsing als HUISHOUDSTER bij Heer-alleen of moederloos gezin. Br. nr. 4184 Bur. v. d. BI. Gevr. voor Brood- en Banket bakkerij een WINKELJUFFROUW. Bekendh. in deze branche strekt tot aanbeveling. Br. m. opgaaf 1. betr. ond. nr. 4187 B. v. d. BI. In klein Rusthuis nog vrij. Ged. Zuster aanwezig. P. de Hooghstraat 2, Tel. 19029, H'stede, EXAMENOPLEIDING HUGAS, ELGERSMA, POTGIESER 's-Gravenhage - Haarlem - Rotterdam, bericht den aanvang per 1 SEPTEMBER van nieuwe cursussen Voor elk dezer opleidingen wordt een uitvoerig prospectus gaarne op aanvrage toegezonden. Secret. HaarlemFRANS HALSPLEIN 9, Telef. 14572. Voor het laatste examen Staatsprakt.dipl. slaagden 20 onzer cmididqten; voor het laatste examen M. O. Boekhouden 12 candidaten. (Lêeftijd 15-17 jaar) bekend met plakken en knippen van papier Aanmelden tusschen 9-12 en 2-5 uur Heerenweg 149 hoek Zandvoortschelaan Aanmelden 6—8 uur, Bispincklaan 20, Kinheimpark, Bloemendaal. PRIMA BEROEPSNAAISTERS GEVRAAGD. Voorzien van goede naaimachines. Zelfstandig wit goed kunnende naaien en over veel tijd beschikkend. Aanmelden alléén Donderdag van 911 uur, Ruysdaelweg 8, Overveen, JONGMENSCH GEVRAAGD met kapitaal en werklust, voor solide onderneming, geen crisis- bedrijf. Uitv. br. onder nr. 4188 aan het Bureau van dit Blad. KOOP NU HUI/EN VOOR GELDBELEGGING. EENIGE BLOKJES HUIZEN en ENKELE PERCEELEN TE KOOP AANGEBODEN. Inl H. SNOECK. Makelaar-Architect. Groote Houtstraat 127, Telef. 18226. CEBR. VAN BREDERODE Gr. Markt 21, hoek Smedestraat INQPUDIIV/IMP voor alle opleidingen, die in September mOunKIJVinu a.s. aanvangen, o.a. Voor meisjes: SECRETARESSE (cursus v. 8 mnd.) STENO-CORRESPONDENTE (aansl. op 3-j. (M(ULO) Voor jongens: STENO-TYPIST, -BOEKHOUDER-CORRES- aansl op 3-j. j (M)ULO PONDENT CORRESPONDENT MOD. TALEN HANDELSDAG- en AVONDSCHOOL SPREEKUREN dagelijks *1012, 24, 79 uur. PROSPECTUS op aanvraag kosteloos. bii de Schnuwtjesbrug. Telefoon 19839 Nette meisjes gevraagd voor de strijk- en mangelkamer. Wasscherij DUYN, Amsterdam- schevaart 20. TE HUUR op netten stand: een le ETAGE, bev. 3 kamers en keuken. Prijs 25.- p. mnd. Br. fr. nr. 4186 Bureau van dit Blad. COMPAGNON gezocht voor uitbreiding Trans portzaak te Amsterdam, neist met auto of paarden. Br. nr. 273 „AGIDUS", Amsterdam-C. Geheel compleet. Alle maten spoedig te leveren. MIDDENWEG 108 Telefoon 23809

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3