JiuHSt FLITSEN Maric Montessori. Een afscheid. WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 HAARDE M'S DA'GBCSD 3 NIEUWE SERIE No. 80 Ramp De gil die je, juist op het moment dat je zult gaan eten, doet begrijpen, dat tante Mathilde een koe of een spin of mieren gezien heeft en dat je het beste doel, dadelijk op te pakken en een gunstiger plaats te zoeken. Een 70-jarige pionier In het begin der negentiende eeuw werd in Frankrijk, in de bosschen van Avregon een ver wilderd kind opgevangen. De Fransche psycho- joog Itard trachtte dit wezentje tot- ontwikkeling te brengen en wijdde aan de resultaten eenige publicaties, die aanleiding gaven tot het schrij ven van een boek door den Franschman Séguin 0ver de zedelijke, hygiënische en opvoedkundige behandeling van idioten. Maria Montessori. Een veertig jaar nadat dit werk in 1846 ver schenen was kwam het in handen van een jonge, vrouwelijke psychiater in Rome en dit toeval als men het zoo mag noemen werd dé aanlei ding tot het levenswerk, dat niemand onzer meer geheel vreemd is, zoodra we den naam Maria Montessori hooren. Want zij was deze jonge vrou welijke zielkundige. Geboren op 31 Augustus 1870 openbaarde zij al spoedig een groote "lust tot de medische studie, zij overwon de buitengewoon groote bezwaren, die in het Italië van die dagen de studie door vrouwen bemoeilijkten, behaalde de overwinning op conventie en traditie en wist na zesjarige studie den doctorstitel te verwerven. Zij was de eerste vrouwelijke student en de eerste vrouwelijke medicus in Italië. De jonge doctores werd assistent en lector aan de Universiteit van Rome en kreeg tot taak, de zielsziekten te determineeren voor de practische les van den professor, een werkkring, waarin zij vier jaren werkzaam was en waarin zij veel studie kon maken van geestelijk onvolwaardigen. Tien jaren was zij vervolgens als arts werk zaam in ziekenhuizen en de vrije practïjk, doch haar belangstelling bleef uitgaan naar de gees telijk minderwaardigen, in het bijzonder naar het achterlijke kind. Veelal beschouwt men Maria Montessori als een paedagoge, een opvoedkundige, die, vertrouwd met'de wereld van het kind, met een. eigen systeem is gekomen. Dit is niet juist. In Maria Montessori hebben wij vóór alles te eeren de ge tale medica met een voorliefde voor de kinder psychiatrie, die na lange jaren van observatie van iet achterlijke kind ten slotte tot het inzicht komt, dat de ontwikkelingsmethode, die voor het geestelijk minderwaardige kind is aangewend, evenzeer en met goed gevolg kan worden gebe zigd ten aanzien van het geestelijk volwaardige, het normale kind. Die ontwikkelingsmethode berustte eenerzijds op zintuig-oefeningen, anderzijds op een streven, de activiteitsbehoefte van het kind te stimuleeren door zelfwerkzaamheid. Wat het eerste betreft, Maria Montessori was er van overtuigd, dat bij de opvoeding aan het zien en hooren een te be langrijke plaats was toebedeeld waar tegenover aan de oefening van den tastzin te kort werd ge daan. Wat het stimuleeren der zelfwerkzaamheid aangaat, dit leidde natuurlijk tot grootere vrijheid van het kind. dat inmiddels binnen de perken van het gezag moest worden gehouden. Wat Montes sori nastreefde was tucht, maar innerlijke tucht met vermijding van alle uiterlijke dressuur. Had Maria Montessori nu haar methode gere serveerd voor het achterlijke kind. haar arbeids terrein zou zeer beperkt gebleven zijn; maar van de allergrootste beteekenis is hetgeen in 1907 gebeurt. Dan toch opent zij, daartoe in staat ge steld door den ingenieur Eduard Talamo het eer ste kinderhuis, Casa dei Bambini, bestemd voor de opvoeding van 37-jarige arbeiderskinderen met de bedoeling, een nieuw voorbereidend on derwijs in de plaats van de kinderbewaarplaatsen en Fröbelscholen te stellen. Het resultaat stemt tot de grootste tevredenheid: op de lagere school blijken de leerlingen uit de inrichting van Mon tessori tot de besten te behooren en dit geeft moed. ook Lager Onderwijs te geven volgens de nieuwe methode. Van dit oogenblik af begint het Montessori- pederwijs een glorietocht over West-Europa. Tal- looze Montessorischolen worden geopend en. al is bet na jarenlange moeizame propaganda, ook van officieele zijde ontwaakt de waardeering. zoodat In dezen tijd menige gemeente een of meer Mnntessori-sc.holen heeft. Wie een Montessori-school bezoekt ontvangt onwillekeurig een aangename sensatie. Men is daar in de wereld van het kind. De meubeltjes zijn kindermeubels. De kleuren van het lokaal zijn aangenaam. Er is veel licht en er ziin planten en bloemenDe leermiddelen zijn talrijk en zien er aantrekkelijk uit. Maar wat het kind het meest p! bekoren is de vrijheid, die aan iederen leer- J'ng is gelaten, het zich zoo behaaglijk mogelijk 'o maken. Wie zijn werk aan zijn tafeltje wil verrichten heeft daartoe alle gelegenheid, doch Fie de geometrische figuren, die hem de eerste begrippen van vorm en ruimte moeten bijbren gen liever op den grond rangschikken wil. zal daartegen geen bezwaren ontmoeten. Een rustig ape! natuurlijk kan er ook in een Montessori- «chool geen lawaai worden gemaakt behoeft beu. die er geen deel aan nemen, niet te hinderen. Wie ter afwisseling van het moeizaam verzamelen v&n een aantal kralen tot een nieuwe eenheid, het staafje. dat op zijn beurt element van een hoogere eenheid, het kwadraat zal zijn, een luchtje wil Sneppen in den tuin. zal daarvan niet weerhou den worden. ^aar. men vergete niet. dit alles is exte- Ueur. de bescheiden afmeting der meubelen, de harmonieuze tinten, de binnengesleepte na tuur, de aantrekkelijke leermiddelen, dit alles is middel en zeker geen doel. Doel is. het kind proef ondervindelijk tot resultaat van zijn pogen te brengen, doel is, het kind te leeren zoowel met de banden als met den geest de dingen te begrij pen, doel is. alles, wat star en gereglementeerd is to het oude opvoedingssysteem, te bannen en het pnd aldus in de gelegenheid te stellen, te komen tot de volle ontplooiing van aanleg en vermogen. £n het Is deze experimenteel-psychologische npthode. die aan het didaktisch systeem van Maria Montessori zulk een bijzondere waarde ^rleent. Want het is juist in een tijd als welken wij thans beleven, dat ons de waarheid bewust wordt van hetgeen zij ons in haar levenswerk altijd voorhoudt; Zélf moet gij 't zoeken en zélf moet gij 't vinden! Hebben wij op de schoolbanken' èn in later jaren niet al te veel gesteund op er kende, schoon verouderde, systemen, op door de jaren aanvaarde en niettemin ondeugdelijk ge bleken, methoden? Zelfhelp, dat is immers, wat deze tijd van ons eischt en waaraan ons geslacht veel te weinig gedaan heeft? Want door den eigen, ingespannen arbeid tre den de beste waarden van den mensch aan den dag. om 't even of het een kind of een volwassene betreft en daarom heeft de methode Montessori ons ook op ander gebied dan het onderwijs-kundig terrein nog wel iets te zeggen. Maria Montessori zal 31 Augustus 70 jaar wor den. Haar werk is. als alle pioniersarbeid, ver schillend beoordeeld. Men heeft haar tegemoet ge voerd. dat zij het kind te lang in de sfeer van de aanschouwing tracht te houden, dat zij te ge ringe waardeering heeft voor fantasie en spel. twee zaken, die in de moderne kinderpsychologie zulke voorname plaatsen bekleeden. Men heeft ook gevraagd, of wat voor het Italiaansche kind van een halve eeuw geleden noodig bleek, in vol len omvang gewenscht moet worden geacht heden ten dage en in landen, waar het onderwijs over dikwijls voortreffelijke methodiek beschikt. We noemen hier slechts enkele bezwaren, zon der er overigens op in te gaan. Dat zou te veel ruimte vergen. Maar toch ook. omdat voor- en tegenstanders van het Montessori-onderwijs het wel altijd eens zullen zijn, dat wij aan Maria Mon tessori vele nieuwe, belangrijke inzichten in de wereld van het kind danken, inzichten, geboren uit liefde tot het kind en gebaseerd op een sterke, levende overtuiging. D. Aangiften voor de winstbelasting. Termijn van aangifte verlengd. Tengevolge van een niet voorziene vertraging in de afkondiging van de winstbelasting en in het verzenden van de aangiftebiljetten aan de bestuur ders van de onder deze belasting vallende licha men, is de termijn voor het doen van de eerste aangiften (1 September 1940) in sommige geval len te kort toegemeten. Belanghebbenden kunnen aannemen, aldus een officieele mededeeling van het departement van Financiën, dat zij van dên inspecteur der directe belastingen uitstel hebben verkregen voor het in leveren van de aangiftebiljetten tot een maand plus een week nadat de biljetten zijn verzonden. Ver trouwd wordt echter, dat zij, die dezen verlengden termijn niet of niet ten volle noo'dilg hebben, zoo spoedig mogelijk de aangiften zullen inzenden. Van deze gelegenheid wordt tevens gebruik ge maakt om er op te wijzen, dat in de aangiftebil jetten winstbelasting .no. 2 een drukfout voorkomt in onderdeel VI( letter e. Er wordt daar verwezen naar onderdeel „VI a en b", van hetzelfde biljet. Hiervoor moet worden gelezen: onderdeel V a en b. in Haarlem en daarbuiten. Hans Meid's roemrijke jaren. De Duitsche etser Hans Meid heeft in de jaren, die op den oorlog in 1914—1918 gevolgd zijn, in zijn vaderland een faam genoten die misschien achteraf een beetje te veel opgeschroefd kan lij ken, maar toch zeker niet ontstaan zou zijn. zoo het werk'geen buitengewone qualiteiten bezeten had. Dat is inderdaad het geval en daardoor zul len mooie frissche afdrukken zijner etsen altijd een begeerlijke kunst blijven, al zal de nimbus der hooge bedragen, die er tusschen 1918 en 1930 voor geofferd zijn, verdwenen wezen. Meid is in de Duitsche kunst van deze eeuw een vertegenwoordiger van het impressionisme, naai de uiterlijke voordracht, en van de roman tiek naar den inhoud bekeken. Zijn leeftijd en zijn herkomst maken dat verklaarbaar. Hij werd in 1883 in Pforzheim, in Baden geboren, behoort dus tot dat volk der Schwaben, waarvan gezegd wordt dat een drang naar het romantische zich bij hen. met een gezonde erotiek en levens blijheid vereenigt. Zijn leeraar wordt, aan de akademie van Karlsruhe, de uitstekende Wilhelm Trübner, een der belangrijkste schilders uit het laat-19de eeuwsche Duitschland, die zelf in zijn jeugd veel Parijschen invloed hoofdzake lijk van Manet's werk had ondergaan. Meid blijft vrij lang zeven jaar in Karlsruhe stu- deeren, hij heeft de ambitie het ,.vak" in ieder opzicht onder de knie te hebben en men zal daaruit de vlotheid en het gemak waarmee zijn later werk geschreven schijnt op de etsplaten, kunnen verklaren. Na Karlsruhe werkt hij een paar jaar voor de Meissener porceleinfabriek, waar hij alle gelegenheid vindt zijn verworven kundigheden in figuratieve voorstellingen te be nutten, voorstellingen waarin hij bovendien zijn zin voor romantiek kan botvieren en zijn uitge breide costuumkunde aan den dag brengen. Na die werkzaamheid in Meissen verhuist hij naar Berlijn, gaat zich op het etsen specialiseeren en vindt daarin een voldoening en een succes die in 1920 met een benoeming als leeraar aan de Ber- lijnsche Akademie bekroond worden. Dezer dagen bij een stadgenoot een kleine ver- Eieren en eierprotlucteii. Voorraden moeten worden opgegeven. 's-GRAVENHAGE. 20 Augustus (A.N.P.) Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd maakt het volgende bekend: Ten einde op elk oogenblik een overzicht te hebben van de opgeslagen koelhuis- en kalk- eieren en van de eiproducten. is bepaald, dat ieder zijn voorraden moet opgeven aan de Nederland- sche Centrale voor eieren en pluimvee te Beek bergen. Deze opgave moet geschieden uiterlijk 24 Augustus, naar den toestand van 21 Augustus. Deze opgave behoeft alleen verstrekt te worden door hen. die de koelhuis- en kalkeieren en de eiproducten in voorraad hebben voor verkoop of om deze te gebruiken in het eigen bedrijf. Hier onder vallen niet de eieren, die particulieren voor eigen consumptie hebben ingeslagen. Het afleveren van koelhuis- en kalkeieren en eiproducten. alsook het aanwenden daarvan in het eigen bedrijf, mag alleen geschieden na ver kregen machtiging van bovengenoemde Centrale. Van den opslag van koelhuis- en kalkeieren en van het bereiden van eiproducten na heden moet terstond worden kennis gegeven aan deze cen trale met vermelding van de hoeveelheden. Bij alle opgaven moeten kippen- en eendeneieren en de uit deze bereide producten afzonderlijk worden opgegeven. Geen verhoogde wegenbelasting voor auto's met gasgeneratoren. De Motorrijtuigenbelastingwet legt in art. 3a den gebruikers van motorrijtuigen, welke niet door benzine worden voortbewogen, een ver hoogde wegenbelasting op. Op deze wijze ver schaft de schatkist zich een compensatie voor de derving van inkomsten uit de benzinebelas ting. tengevolge van het gebruik van Dieselolie motoren e.d. Op het oogenblik gaan vele auto bezitters, vooral exploitanten van vrachtauto's, gedwongen door het gebrek aan benzine, er in zekeren zin onvrijwillig toe over hun wagens om te bouwen voor het gebruik van houtgas, kolen- gas, e.d. Deze menschen voelen uiteraard de ver hoogde wegenbelasting als een onbillijkheid, in aanmerking nem?nde de kosten en het ongemak aan den ombouw verbonden. De A.N.W.B, heeft samen met anderen deze aangelegenheid onder de aandacht van de auto riteiten gebracht. Naar aanleiding daarvan heeft de Secretaris-Generaal van het Departe ment van Financiën thans bepaald, dat artikel 3a van de motorrijtuigenbelastingwet voorloopig buiten toepassing blijft voor motorrijtuigen, uitsluitend ingericht voor aandrijving door hout kolen of turfgas, zoodat voor deze wagens we genbelasting wordt berekend volgens het zelfde tarief als voor motorrijtuigen, die op benzine rij den. Het besluit is reeds in werking getreden. zameling etsen van Meid aantreffen was mij de ge legenheid geboden, die eens nader te bestudee- ren; de origineele etsen immers doen beter de makelij, de keuken van het bedrijf, kennen dan reproducties in boeken over den artist. Men ziet dan dat Meid zijn mooie effecten in zwart en wit hoofdzakelijk met droge-naaldwerk op de ko peren plaat bereikt. Daarmee hangt samen dat mooie fluweelachtige afdrukken niet dan in be perkte mate kunnen worden gemaakt de braam van een droge-naaldlijn slijt spoediger dan een normale (gebeten) etslijn en daar mee kan dan soms de mogelijkheid, de prijzen van die afdrukken tot een snobistisch lijkende Hoogte op te voeren, gemotiveerd worden. Op het prentje dat de lezer hiernaast vindt, is dat reeds eenigszins te controleeren. Het is één der bladen uit een suite van voorstellingen uit den Bijbel, door Meid in 1916 geëtst en stelt Dc.niël in den leeuwenkuil v"o;. Dooi c-e opening in de zoldering wordt de groep leeuwen, met Da niël in hun midden sterk belicht: het bovendeel van de kuil daarentegen is geheel duister. Ook dat donkere deel is geheel met de droge naald Bepalingen inzake koffie- en theesurrogaten te wachten. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale zaken brengt ter algemeene kennis, dat binnenkort zijn te verwachten op de warenwet steunende bepalingen en eischen voot koffie- en theesurrogaten. Aan bereiders, handelaren en publiek wordt in overweging gegeven met be reiding, in den handel brengen en koopen te wach ten tot de betreffende regeling is gepubliceerd. Verdoovenrle middelen vallen onder distributieregeling. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt het volgende mede: 1. Ingetrokken wordt de krachtens bekendma king tfan 5 Juni 1940 geldende regeling voor ver- doovende middelen, vallende onder de opiumwet. 2. Onverminderd het bepaalde in de oniumwet zijn de onder 1 bedoelde verdoovende middelen op grond van een beschikking van heden geplaatst op tabel a van de geneesmiddelenbeschikking 1939 1. Voor verkoop en aflevering van deze artikelen is derhalve van toepassing de ten aanzien van ge neesmiddelen van genoemde tabel vastgestelde distributieregeling van het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, Tesselschadestraat 6, Am sterdam (W.) BUITENMAN GETRACHT TE BEROOVEN. Een inwoner van IJselmonde was in de hoofd stad en bezocht enkele cafés. In een der cafés kwam hij aan den praat met een Amsterdammer, waarmee hij vervolgens naar nog enkele gelegen heden trok. De Amsterdammer, die de dikke por tefeuille en het horloge van den buitenman had opgemerkt, viel hem op d<? Reguliersgracht, waar het vrij donker was, plotseling aan. De buitenman verzette zich echter heftig, waardoor de aanvaller zich met wat los geld en het horloge tevreden moest stellen. De dikke portefeuille kreeg hij niet te pakken. De politie is er in geslaagd den dief aan te houden. Deze bleek een oude bekende van de politie te zijn. behandeld en is daardoor van een prachtig flu- weelig zwart, dat in zijn zwartheid nog naflon- kert. Een gewoon zwart gebeten massa zou hier een hard, ijzerachtig aspect geven dat met de le vendigheid van licht en lijn in de onderhelft in een naargeestig contrast zou stuan. In die eroep dieren rondom den biddenden Daniël kan~ men Meid's suggereerende teekenwijs bewonderen; het is geen tam plaatje van een groep leeuwen geworden, maar er is, met weglating van al het overtollige, genoeg gegeven om het momenteel wezen dier dieren te doen gevoelen. Uit deze zelfde serie zijn nog wel meer zeer geslaagde etsen te vermelden, als de dood van Johannes den Dooper. den Simson en Delila. doch zonder reproductie heeft de lezer daar wei nig aan. Het valt niet moeilijk, op ons plaatje te ervaren dat ook Hans Meid onzen Rembrandt bestu deerd heeft. Gaat men Meid's arbeid in zijn ge heel na, dan zal men zien dat hij van de groot sten onder de modernen ook het een en ander heeft geleerd en dat op zijne wijze verkerkt. Evenals zijn landgenoot Max Liebermann heeft hij, vooral in de landschappen, de groote kunst van het ..weglaten" in praktijk gebracht, hij overtreft daarin veelal Liebermann nog in sub tiliteit. Hij suggereert meer dan dat hij vertelt en dat wel zoo elegant-scherp en met zulk een minimum van lijntjes dat hij wei zoo ongeveer de uiteindelijke mogelijkheden van het impres sionisme raakt. Daarbij komt echter in sommige zijner etsen plotseling een uitvoerigheid van detail en een rijke kennis van historie en costuum om den hoek kijken, die ons er aan herinnert dat Meid toch ook een landgenoot van den grooten Adolf Menzel is. Inderdaad zou men Meid een door Rembrandtschen invloed gemoderniseerden Men zel kunnen noemen, als daarmee alles gezegd was wat ov§r Meid te zeggen valt. In zijn be perktheid van etsend kunstenaar, (als schilder heeft hij niet zoo groote reputatie bereikt) heeft hij nog meerdere kanten, die bijvoorbeeld uit komen in de reeksen prenten die hij aan de. hem bijzonder aantrekkende figuren van een Don Juan of Othello gewijd heeft. Daarin valt, be halve de grandioos vlotte gedocumenteerdheid van een Menzel, nog de warmbloedige levenslust op van den gullevenden Zuid-Duitschen '-unste- naar, die Hans Meid is. Een merkwaardig artist, ook als symptoom van een, thans voorloopig voorbijschïjnende, kunstproductie. J. H. DE BOLS. (Schipper Kramer van de IJmui- der reddingboot Keeltje Jacoba heeft van de N. Z. H. R. M. op de meest eervolle wijze ontslag ge kregen na 46 jaar reddingswerk, waarvan 28 jaar als schipper). Wel schipper Kramer, enkle woorden vriend, Bij 't afscheid na jjlie zesenveertig jaren. Gij hebt uw rust dubbel en dwars verdiend, Na zulk een tijd van varen vol gevaren. Terwijl wij rustig sliepen in ons bed, Hebt gij tientallen malen zee gekozen, En menschen van den nood en dood gered, Uw levensgang ging waarlijk niet op rozen. Gij hebt uw leven lang den dood veracht, Hoewel gij niet den dood hadt aan het leven, En door uw vastberaden moed en kracht Aan vele menschen moed en kracht hergeven. Nu blijft gij verder kalmpjes aan de kust, En, naar ik hoop, nog veilig vele jaren, Wij hopen allen, dat gij in uw rust, Bij het niet varen tevens wèl zult varen. Gij kent het woord van stuurlui aan den wal, Dat niet erg vleiend is in zijn gedachte, Maar dat slaat zeker niet op uw geval, Wij zullen U als stuurman blijven achten. P. GASUS. Een ontvanger verduisterde. Wegens verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van f 6100 ten nadeele van den staat der Nederlanden stond Dinsdagmiddag voor de Utrechtsche rechtbank terecht een ontvanger der directe belastingen. Van 1935 tot aan Mei van dit jaar had verdach te zich op verschillende tijdstippen geldsbedragen toegeëigend, voor speculatieve doeleinden. In deze zaak werden geen getuigen gehoord. Daar verdachte een volledige bekentenis had af gelegd. eischte de officier van justitie een gevan genisstraf van twee jaren, met aftrek van hefc voorarrest. Verdachte verzocht om een voorwaar delijke veroordeeling. Mr. van Waelderen, verdachte's raadsman ver zocht de rechtbank den verdachte te willen ver- oordeelen. tot een deels onvoorwaardelijke, deels voorwaardelijke straf. Waar verd. reeds drie maanden in voorlooplge hechtenis heeft doorgebracht, verzocht pleiter dat de onvoorwaardelijke straf zou worden gelijk gesteld met den duur van het voorarrest. Uitspraak over 14 dagen. Correspondentie voor geïnterneerden in Duitschland. Niet aangeteekende brieven (maximum gewicht 2 K.G.) en briefkaarten aan geïnterneerde Ne derlanders in Duitschland kunnen portvrij wor den verzonden, evenals gewone pakketten, mits deze niet zwaarder wegen dan 5 K.G. Deze stuk ken dienen van het volledige adres der geïnter neerden te worden voorzien. De geïnterneerden kunnen hun betrekkingen hierover door middel van speciaal daarvoor bestemde kaarten inlich ten. Het adres van die geïnterneerden, dat tot nu toe hier bekend was als „Dag XIH" luidt voortaan „Ilag XHI. Wuelsburg bei Weissen- burg. Bayern". (A.N.P.) Verkoop van turf weer toegestaan. Een regeling vastgesteld. 's-GRAVENHAGE, 20 Augustus (A.N.P.) In aansluiting op de intrekking van de dispensatie van bet verbod tot het verkoopen, afleveren en ver voeren van turf. d.d. 29 Juli, maakt de secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart bekend, dat tot wederopzegging een regeling is vastgesteld, welke de voorwaarden omvat, waarop het aan verveners en handelaren in vaste brandstoffen, die van den verkoop van turf hun normaal bedrijf maken, weder is toegelaten alle soorten turf te verkoopen, af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren. Deze regeling is neergelegd in een circulaire, welke ten kantore van de plaatselijke distributiediensten kan worden afgehaald. BEëEDIGING MAKELAAR. Na verkregen diploma van den Ned. Bond van Makelaars in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën werd door de Arrondissements Recht bank, alhier beëedigd de heer L. G. C. Kemper, te Haarlem. De Hollandsche zindelijkheid is nog altijd spreekwoordelijk en zeker in Zeeland. De vrouwen van 's-Hcerarendskerke gaan prat op het vriendelijk aanzien van haar woningen. (Foto Pax Holland.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5