ma^mK-tanm Churchill bespreekt den toestand. WOENSD A G 21 AUGUSTUS 1940 HAAR L F, M'S DAGE L A T) Het tatinansche legerbericht. Berbera, hoofdstad van Brifsch Somaliland, bezet. ERGENS IN ITALIé, 20 Augustus. (Stefani). In zijn legerbericht no. 73 meldt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende: ..Na den laatslen tegenstand van de vijan delijke achterhoede tc hebben overwonnen hebben onze troepen gistermiddag 19 Augus tus Berbera. de hoofdstad van Britsch Soma liland bezet. Alvorens zich aan boord van de-schepen te be geven hebben de Engelschen een deel van de stad in brand gestoken. Een geheele compagnie ka meelrijders. goed bewapend en uitgerust, heeft zich aan ons opperbevel te Hargeisa overgegeven en de wapens neergelegd. Te GaHabat heeft een van onze bataljons bij verrassing een aanval gedaan op vijandelijke af- deelingen welke verslagen werden, waarbij voer tuigen en munitie werden bemachtigd en gevan genen gemaakt De viiandeliike luchtaanvallen op Neghelli. Moeadiscio. Bardia Merca en Genale hebben geen slachtoffers eemaakt en geen schade van betee kenis aangericht. In Noord-Afrika heeft de vijand het hospitaal van Derna gebombardeerd, waarbij van de ver pleegden een eedood en 22 gewond werden. Een duikboot van onbekende nationaliteit is op een van onze mïinversperringen in de Dode- canesos geloooen. Een groote olievlek op de plaats van de ontploffing doet vermoeden, dat de boot gezonken is." Hoe de bezetting van Somaliland zich voltrok. Het D.N.B. meldt uit Rome: Men verneemt be langwekkende bijzonderheden over de verovering van Britsch-Somaliland. De noordelijkste der drie Italiaansche colonnes trok op 5 Augustus over de grens en bereikte den 8sten Zeila. In het centrum bezette de tweede colonne op 9 Augustus Hargeisa, dat eveneens 70 kilometer van de grens ligt. De derde colonne rukte op langs den straatweg van Adoeeina. dat in weerwil van de ernstigste ter reinmoeilijkheden op den lOden bereikt werd. nadat men van de grens af een afstand van kilometer door zuiver woestijngebied had afge legd. De Italiaansche hoofdmacht opereerde in het centrum. Op 11 Augustus kwam het gros der Italiaansche troepen in contact met de Engelsche hoofdmacht, welker sterkte op '15.000 man ge schat werd. Nadat zij zes dagen de grootste moeilijkheden bij den opmarsch en de ravitailleering hadden gehad, stonden de Italianen thans tegenover een tegenstander, die rust genoten had en zich in voortreffelijke 'stellingen verschanst had. Achter het 70 kilometer lange front Hargeisa-Adoeeina hadden de Engelschen op een hoogte van 150 nieter een eerste verdedigingslinie opgericht. De Italiaansche troepen bestonden in de eerste plaats uit nationale afdfeelingen, maar ook uit inboor lingen en zwarthemden. die waren gerecruteerd uit arbeiders uit Italiaansch Oost-Afrika. Een bij zondere taak had de luchtmacht, die waarde volle verkenningsdiensten verrichtte en ook een deel van den aanvoer verzorgde. Geregeld werden de vijf vliegvelden van Britsch Somaliland ge bombardeerd. De aanval op de Engelsche hoofdstelling werd ingeleid door een groote omtrekkende beweging aan de beide flanken. Van 13 tot 16 Augustus werd er zeer hevig gevochten, waarbij de Italiaansche aanvallers onder kruisvuur werdén genomen. Niet temin kon op den 15den in het centrum de op marsch langzaam begonnen worden, nadat de be langrijkste tegenstand gebroken was. Na gron dige artillerievoorbereiding «werd op 16 Augustus het sein voor den algemeenen aanval in de rich ting van La Faroek gegeven, Op den 18den was de geheele eerste verdedigingslinie der Engelschen overschreden. Talrijke Engelsche afdeelingen, al dus zegt men in Italiaansche militaire kringen, hadden zich bij de hardnekkige gevechten van de voorgaande dagen overgegeven, vooral Zuid-Afri- kaansche troepen. De Engelschen hadden Zeila zonder strijd op gegeven en de 2500 man, die daar gelegen hadden, onverwijld teruggetrokken naar Boelhar. Ten Oosten van Berbera staan nog ongeveer 3000 tot 4000 man Engelsche troepen, die echter van geen beteekenis meer zijn, nu Berbera ge vallen is. DE STAD BERBERA. ROME, 20 Aug. (i). N. B.). Berbera is een natuurlijke haven van beteekenis, die zeer ge schikt is voor den handel in de Golf van Aden en op de Roode Zee. De haven is 10 tot 20 meter diep. De stad is het uitgangspunt van belang rijke karavaanwegen naar Somaliland en Abes- synië, waarmede zij een levendigen handel drijft. Zij is de hoofdmarkt voor koloniale producten (struisvogelveeren, caoutchouc, huiden en ivoor). De handel op Aden heeft een jaarlijksche waarde van 50 millioen lire. Duitsch legerbericht. Resultaten der duikbootactie. BERLIJN, 20 Aug. 'D. N. B.t. Het opper bevel van de weermacht maakt bekend Het duikbootwapen heeft nieuwe successen behaald. Een duikboot heeft het 4578 brt. groote bewapende Britsche koopvaardijschip „Ample- forth", alsmede een ander vijandelijk koop vaardijschip van 6680 brt. tot zinken gebracht. Een andere duikboot, onder leiding van luitenant ter zee eerste klasse Cohauss. waarvan reeds een resultaat van 32.300 brt. was gemeld, heeft in totaal 41.000 brt. vijandelijke handelsscheeps- ruimte tot zinken gebracht. In het kader der gewapende verkenning be stookte het luchtwapen wapenfabrieken, opslag plaatsen voor brandstof, spoorweginstallaties. havens, vliegvelden en troepenconcentraties, in het bijzonder In de graafschappen Suffolk. Norfolk en Oxford, succesvol met bommen. Des nachts waren onze aanvallen gericht op vliegvelden in Zuid-Engeland alsmede op haven installaties en groote tankinstallaties aan de Britsche Zuid- en Zuidwestkust. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in den nacht van 19 op 20 Augustus op verschillende plaatsen bommen op woonwijken en open terreinen. Enkele burgers werden gedood en gewond. Ver scheidene huizen werden vêrnield. Dank zij het krachtige optreden van den veiligheids- en hulp dienst. alsmede van den eigen hulpdienst der bevolking konden op verschillende plaatsen ont stane branden snel bedwongen worden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door jagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Vrijmetselaarsloges in Frankrijk ontbonden. GEnèVE, 20 Aug. (D. N. B.) De Fransche Staatscourant publiceert een decreet, volgens hetwelk de grootste vrijmetselaarsloges, alsmede het Groote Oosten van Frankrijk en de Groote JLoge van Frankrijk ontbonden worden verklaard. De strijd aan den rand van den Soedan. Een Engelsch troepentransport op den Nijl in primitieve vaartuigen, welke door raderbooten worden gesleept. (Foto Atlantic.) Engelsch vliegtuig bombardeert een Duitsche stad. Slachtoffers onder de burgerbevolking. Het D. N. B. deelde Dinsdag mede: In den afge- loopen nacht zijn Britsche vliegtuigen in Duitsch gebied binnengedrongen. Zij hebben o.a. een aanval gedaan op een woonwijk in een vrij groote stad in het Ruhrgebied. Vier particuliere huizen zijn vol komen verwoest. Uit de puinhoopen zijn tot dusverre zes dooden en 25 zwaar- en lichtgewonden gehaald. Tot de dooden behooren twee vrouwen en een twee jarig en een achtjarig kind. In een West-Duitsche stad van 30.000 zielen is door Britsche explosieve bommen een geheele rij huizen vernield. De bur gerlijke luchtbescherming, die ook hier goed geor ganiseerd is, kon de kleine branden, die door brand bommen ontstaan waren, snel blusschen. In deze stad zijn talrijke menschen ernstig gewond, doch gelukkig zijn er geen dooden. Op een andere plaats., in Midden Duitschland is door een bom een loods, die voor militaire doeleinden wordt gebruikt, be schadigd. Twee soldaten werden licht gewoiid. BOMMERWERPER NEERGEHAALD. Naar het D.N.B. over het luchtalarm van Dinsdag nacht te Berlijn verneemt naderde een Bristol- Blenheim toestel het Berlijnsche luchtversperrings- gebied, waarop in Berlijn luchtalarm werd gemaakt. De Britsche machine, die naar het noordwesten draaide, werd later boven Oldenburg waargenomen, in het zoeklicht gevangen en opnieuw beschoten. Het vliegtuig werd door eenige schoten getroffen en stortte brandend omlaag,, De Amerikaansch-Canadeesche overeenkomst. Volgende week gereed. HYDEPARK (New-York)20 Aug. Pre sident Roosevelt heeft den departementen van oorlog en marine verzocht het weder- zijdsche verdedigingsaccoord met Canada uit te werken, zoodat het de volgende week gereed is. Donderdag zullen vier of vijf diplomatieke vertegenwoordigers en leger en vlootexperts benoemd worden, die in samenwerking met Canadeesche vertegen woordigers het defensieplan voor Noórd-Ame- rika zullen ontwerpen. (D.N.B.) Amerikaanscke torpedojagers naar Canada. NEW YORK, 20 Augustus (D.N.B.) De New York Times meldt uit Washington, dat. naar in diplomatieke kringen verluidt, de Amerikaansche regeering als onmiddellijk gevolg van de besprekin gen met Canada mogelijk een aantal Amerikaan- sche torpedojagers voor het bewaken der Cana deesche kust zal sturen teneinde Canadeesche en in Canada gestationneerde Engelsche oorlogsschepen vrij te maken, voor den dienst in de Engelsche wateren en zoodoende indirect de door de Engel schen gevraagde hulp door Amex-ikaansche tor pedojagers te verleenen. Deze actie staat gelijk met een verkoop van ver- oudei-de torpedojagers en vermijdt de volkenrech- terlijke hindernissen, die het Amerikaansche depar tement van Buitenlandsche Zaken veel zorgen be reidden. Daar tegenover zal Canada hoogstwaar schijnlijk aan de Vereenigde Staten het gebruik van Canadeesche steunpunten voor marine en lucht- ■loot toestaan Neemt de „American Legion" leden van de Engelsche Koninklijke Familie op? WASHINGTON. 20 Augustus (D.N.B.) De houding van de regeering der Vereenigde Staten in de kwestie van de route, welke het transport schip American Legion neemt, verwekt hier eeni ge zorg. De Evening Star publiceert een land kaart, waarop het blokkadegebied rondom Enge land alsmede drie scheeproutes zijn aangegeven. De eerste route ten noorden van IJsland was dooi de American Legion op zijn reis naar Finland gebruikt. Uiteraard had het schip dezen koers ook thans weer kunnen nemen. De tweede direct ten zuiden van IJsland loopende route is die, welke Duitschland heeft voorgesteld Zij is wer kelijk korter en ligt buiten het blokkadegebied. De koers, welke de Amerikaansche regeering heeft voorgesteld, leidt daarentegen rechtstreeks door het blokkadegebied en is in het geheel niet korter. Daar de regeering der Vereenigde Staten weigert op te geven, waarom zij dezen koers voor den vei ligstel! houdt, wordt in perskringen alhier het vermoeden geuit, dat het schip in de buurt van de Engelsche kust moet stilhouden om leden van de Engelsche of van de Noorsche koninklijke familie aan boord te nemen. Het wrak van een Vickers-Wellington bommen- crper, die door het Duitsche luchtafweergeschut boven Noord-Duitschlaud werd neergehaald. (Foto Weitbild.) Duitsche persstem over Engeïandf's positie. Overzicht van het „Hamburger Frcmdenblatt". Het D.N.B. deelt mede: Het „Hamburger Frem- denblatt" geeft een overzicht van de gebeurtenis sen sedert de vorige redevoering van den Engel schen minister-president. Het is net werk van Churchill zoo schrijft dit blad dat het Euro pee sdhe conflict is geworden tot een wereldom vattende crisis van het grootste imperium uit de geheele moderne geschiedenis. Deze strijd zal, zoo- als de ondersteuning van het Duitsche offensief in de lucht door de totale blokkade van Engeland be wijst, zonder compromis worden gevoerd, met als eenig doel de volslagen overwinning te behalen. Iedereen is het er mee eens, dat tot ddsver de aan- valsacties slechts een voorspel zijn. dat op elk oogenbllk tot een veel grootere intensiteit kan worden opgevoerd, wanneer de Engelsdhe verde- di.rgsgordel zonder genade zal zijn neergehaald, de heerschappij in de Britsche luchtruimte zal zijn bevochten en de weersomstandigheden voor de militaire eisdhen gunstig zullen zijn. Door dit voor uitzicht wordt Engeland op ondragelijke wijze op de pijnbank gelegd. De vraagstukken, die men in de pers oppei-t, getuigen van een onmiskenbare nervositeit. Zijn de Duitsche acties in de lucht slechts het voorspel van een invasie te land. waar tegen de Britsche vloot niets kan uitrichten, om dat zij zich niet durft bloot stellen aan de Duit sche duikbommenwerpers, niet minder zwaar dan- het ontbreken van eiken militairen uitweg weegt intussdhen voor Engeland de volslagen isoleering van een wereldrijk, dat zich niet zoo zeer door zijn macht als wel door de traditie zijner onoverwïn- -elijkheid deed gelden. Deze crisis in bet Engel sche wereldrijk is sedert de laatste redevoering van Churchill op de volgende punten aan het dag licht getreden: 1. In het zuid-oosten van' Europa zijn tusschen Sofia. Boedapest en Boekarest onderhandelingen gaande over een territoriale herziening, op welker verloop de Britsche politiek niet der minsten in vloed kan uitoefenen. Ook Turkije is daarbij mach teloos, ofschoon dit land een bondgenoot is van Engeland. Het prestige van dte as-mogendiheden is in het zifid-oosten overweldigend. 2. De vlucht van de Britten uit Somaliland be- vijst het strategisch onvermogen van Brittannië de belangrijkste zenuwstrengen van zijn wereldrijk te beschermer. Nadat Italië, ondanks het Britsche dreigement met oorlog, reeds Abessynië had kun nen bezetten zal deze nieuwe tegenslag verstrek kende gevolgen hebben voor de Britsohe faam in geheel Afrika en Azië. 3. De Britscbe troepen hebben onder druk van Japan hun bevoorrechte stellingen te Peking en Tiertsin ontruimd. Het dominion Australië, dat voor het eerst in zijn geloof aan de bescherming van de Britsche wereld-heerschappij begint te wan kelen heeft gezanten met Japan uitgewisseld. 4. Het dominion Ierland, dat vasthoudt aan zijn strikte neutraliteitspolitiek begeleidt den strijd op leven en dood van zijn buurman Engeland door voortdurend te herinneren aan het oude euvel, dat het Noori-Iersche vraagstuk- nog altijd niet is op gelost. Britsche troepen uit Sjanghai vertrokken,. SJANGHAI, 20 Augustus (Domei). De Brit sche troepen te Sjanghai, bestaande uit het tweede bataljon van het regiment East Surrey en het eerste bataljon van de Seaforth hooglanders zijn van morgen met onbekende bestemming uit Sjanghai vertrokken, waarmede aan hun dertienjarig ver blijf een eind was gekomen. Na een laatste parade welke door het consulaire corps en andere voor aanstaande personen werd bijgewoond, zijn de troepen gisteravond laat begonnen zich in te schepen. Engeland treft voor bereidingen voor den veld tocht van 1941 en 1942". Aan de V.S. lucht- en vlootbases in pacht aangeboden. Het D.N.B. deelt mede: Churchill heeft Dinsdagmiddag in het En gelsche Lagerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij ter inleiding een vergelijking maakte tusschen den oorlog van 19141918 en den huidigen oorlog. Engeland is met open oogen dezen oorlog ingegaan. De nieuwe oorlogs methode ligt het Britsche Imperium meer en „wanneer wij eerst geheel zijn bewapend", is deze methode gunstiger voor Engeland. Vervolgens sprak Churchill er over dat En geland voorbereidingen treft voor de veldtoch ten van 1941 en 1942. In verband met den voedseltoestand in Europa stelde Churchill vast dat het Engeland's voornemen is de blokkade ook te richten tegen Frankrijk en tegen alle andere landen, die in Duitsche handen zjjn. Er zijn talrijke voorstellen gedaan om tot onder steuning van deze landen het doorlaten van levens middelen mogelijk te maken. Hij, Churchill wijst echter al deze verzoeken af. Er is thans drie kwart jaar verstreken sedert de huidige regeering de macht in Groot-Brittannië heeft overgenomen. „Welk een stortvloed van noodlottige slagen is sindsdien over ons neergedaald". Vervolgens stelde Churchill vast dat Duitschland de geheele westkust van de Noord kaap tot aan de Spaansche grens controleert en dat het in den strijd tegen Engeland beschikt over tal rijke havens en vliegvelden. Het is mogelijk dat Engeland nog grootere beproe vingen door zal hebben te maken. Intusschen heeft Engeland echter toch alles gedaan om zijn eiland te versterken. Het Britsche rijk heeft op het oogen- blik een steviger samenhang dan ooit. De belang rijkste productietak is op het oogenblik die van bewapeningsmateriaal. Twee millioen man staan onder de wapenen. Hiervan is een groot deel ge regelde ti'oepen. Nimmer tevoren heeft een zoo groot leger op deze eilanden gestaan. De vloot is sterker dan ooit. Het handelstonnage is grooter dan bij het begin van den ooi-log. Om over de luchtge vechten iets te zeggen is het nog te vroeg. Churchill beweerde vervolgens dat de luchtslagen voor Enge land gunstig zijn verloopen en den kortsten weg vormen naar een Engelsche overwinning. De beste posities kunnen'den vijand niet helpen, zoo betoogde Churchill, als zijn leger en zijn industrie in het achterland geheel uiteen geslagen en vernietigd worden. Voor de nederlaag in Somaliland stelde Churchill vex-volgens Frankrijk verantwoordelijk, op welks steun Engeland had gerekend. Daarbij, sprak Churchill over de misdaad van Frankrijk. Aan den anderen kant verklaarde Churchill dat Engeland al voor- den oorlog zou hebben besloten So maliland niet te verdedigen. In het verdere verloop zijner verklaring betoogde Churchill dat Engeland den Vereenigden Staten spontaan en ongevraagd vloot- en lucht-bases in pacht had aangeboden. Over eenige kleine eilanden in den Stillen Oceaan is reeds onderhandeld. Nu moest nog worden gesproken over New-Foundland en Britsch West-Indië. Ove rigens is er geen sprake van overdracht van souve- reiniteitsrechten, doch betreft het hier alleen maar een maatregel voor de gemeenschappelijke ver dediging der veiligheid» Churchill sprak in dit ver band over een pacht voor 99 jaar, welke niet alleen in het belang zou zijn van de Vereenigde Staten, maar ook in het belang van New-Foundland, Cana da en van de andere betrokken koloniën. DUITSCH COMMENTAAR. BERLIJN. 21 Augustus. Van semi-officieele zijde wordt uit Bei-lijn gemeld: De gisteren door Churchill in het Lagerhuis ge houden redevoering kan men, naar men in politieke kringen alhier verklaart, met een enkelen zin ken merken, nl.: ,,Wicn God vernietigen wil, slaat hij met blindheid1". Zou echter, zoo vex-klaart men hier. de Engel sche minister-president zioh er werkelijk van be wust zijn, dat hij zijn toehoordei-s een beeld van den toestand en van de mogelijkheden heeft ge geven. dat een totale krankzinnige miskenning van den bestaanden toestand beteekent, dan kan hij slechts de bedoeling hebben het Engelsche volk tot iederen prijs moed in te spreken en het op dezelfde wijze de oogen voor de toekomst te sluiten, zooals hij ze zelf reeds lang gesloten heeft. In hoeverre een dergelijke poging, het Engelsche volk moed in te spreken, succes zal hebben, hangt in de eerste plaats af van datgene, wat de Engelschen aan we derwaardigheden te wachten staat. Dat hij een ont wikkeling wil voorspellen, die op geen enkele wijze meer van zijn besluiten en zijn wenschen afhan kelijk is. is een bijzonder kenteeken voor de gees tesgesteldheid van Churchill. Het klinkt als een te late inval der wereldgeschiedenis, wanneer Chur- chil zich thans, na een oorlog van een jaar. waar in de Britsche bondgenooten reeds lang zijn ver slager ep de eindstrijd met Engeland als den laat' sten vijand van het rijk reeds begonnen is. zich opmaakt voorbereidingen te treffen 'voor een veld tocht in de eerstkomende jaren. Dat is rijkelijk laat. De gisteren tot uiting gebrachte wensch van Churchill, om Duitschland er van te overtuigen, dat Engelard den oorlog tot in onafzienbaren tijd kan voortzetten, heeft iets roerends. Een dergelijke wensch koesterden eens ook Polen, Frankrijk en de overige tegenstanders van het rijk. Dit is dus voor Duitschland niets nieuws. Het verschil hierbij is, dat Engeland, zooals eens ook zijn bondgenooten», wel de wil doch niet de mogelijkheden daai'toe bezaten, terwijl Duitschland van zijn kant in geen geval o bedoeling heeft den oorlog tot in onaf zienbare tijden te later voortduren, wel echter, in dien noodzakelijk. de mogelijkheid daartoe bezit. De aankondiging van Churchill, dat het Enge- lands bedoeling is. de hongerblokkade tot géheel Europa uit te breiden teneinde hierdoor ook Duitschland scha're te berokkenen, heeft in poli tieke kringen te Berlijn geen verrassing gewekt. Dat Engeland voor de vernietiging van het conti nent en den hongerdood van Europeesche vrouwen en kinderen onverschillig is. wist men reeds lang, evenals aan der anderen kant bekend is. dat het hiermede beoogde doel. Duitschland in een moei lijke voedselpositie te brengen, niet kan worcen bereikt. Churchill wil dus de Europeesche vrouwen en kinderen ter wille van een schijnbeeld verhon geren laten. Dat hij probeert de schuld voor deze hongerblokkade op Duitschland te schuiven, stemt, naar men te Berlijn verklaart, geheel overeen met de Engelsche mentaliteit, doch is echter naief. Overigens heeft Churchill hierbij opnieuw be wust onwaarheid gezegd, toen hij beweerde, dat Duitschland ce voorraden levensmiddelen van an dere volken aantast, om zichzelf te voeden. Duitsch. land heeft dit. naar men weet. niet noodig. De op merking van Churchill, dat Engeland zich thans sterker dan ooit voelt, heeft men in politieke krin- gen ter kennis genomen. Naar Goethe eens gezegd heeft, zal men niemand zijn gevoel ontnemen. En geland kan derhalve, naar men te Berlijn van mee ning is. in dit gevoel ten onder gaan. De Japansclie politiek in de Zuidzee. Ministerieele besprekingen te Tokio. Het Japansche persagentschap Domei meldt: Ten vervolge op de Maandag gehouden confe rentie hield de minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, gistermiddag een bespre king met den minister van Oorlog, luitenant- generaal Tojo, en den minister van Marine, vice-admiraal Yoshida, over Japan's politiek ten aanzien van het Zuidzeegebied. Over het resul taat der bespreking bracht Matsoeoka rapport uit aan den premier Konoje. Vervolgens had Matsoeoka een onderhoud niet generaal Koiso," die daarna een bezoek bracht aan premier Konoje, ter uitwisseling van hun inzichten over dit vraagstuk. Op zoek naar parachutisten. De vrijwilligers, die in Engeland zich voor deze speurdiensten hebben aangemeld, maken daartoe op de Theems gebruik van kleine motorbooten. (Foto Weitbild.) In tegenwoordigheid van Mussolini zijn de wer ken tot regeling van den loop der rivier de Tiber officiëel beëindigd. De Duce op de eere-tribune. (Foto Weitbild.) PPCEPAMMA DONDERDAG 22 AUGUSTUS. JAARSVELD. 414.4 M. AVRO-Uitzending. l.OO Berichten ANP. gi-amofoonmuziek. 8.30 Or gelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de Vrouw. -0.35 Pianovoordracht. 11.00 Huishoudelijke wen ken. 11.20 AYRO-Aeolianorkest. 12.00 Gramofoon muziek. 12.15 Da Capo-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Musette- ensemble en soliste. 1.30 Orgelspel. 2.00 Voor de Vrouw. 2.10 Omroeporkest en solisten (in de pauze: clclus: In den schijnwerper). 4.00 Disco-causerie. 4.45 Philharmonisch kwartet. 5.30 AVRO-Amuse- mentsorkest. solist en de Melody Sisters. 6.30 Gra mofoonmuziek. 7 00 Vragen van den dag (ANP). .15 Berichten. 7.20 Een koor en De Speellieden (opn.) 7.35 Cyclus Nederland's provincieschoon (met reportages). 8.00 Berichten ANP. 9.15 Omroeporkest en solisten (9.009.25 Reizen en trekken vroeger en nu, causerie). 10.05 Gramofoonmuziek. 10.15— 10.30 Berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK 1875 M. NCRV- uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Marcan-/ do-ensemble en gramofoonmuziek. 11.15 Berich ten Engelsch. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Gooi- landers. 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gooilanders cn gramofoonmuziek. 2.00 Berichten Duitsch. 2.15 Gramofoonmuziek 2.55 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. (3.153.30 Berichten Engelsch). 3.50 Gramofoon muziek. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Berichten ANP. 5.30 NCRV Harmonieorkest (opn.) 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 Gramomofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Zang met pia nobegeleiding. 9.15 Berichten Engelsch. 9.30 Gra- mufoonmuziek. 10.00 Berichten Duitsch. 10.15 Be richten ANP. 10.30—10.45 Berichten Engelsch cn sluiting. 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten Engelsch.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7