Wij verbouwen zelf nog tabak! De eerste pluk" in Amerongen. FLITSEN DONDERDAG 22 AUGUSTUS Ï94Ö TT A" SR CELT'S ÜA'GBESD 3 Het ideaal: een eigen puur Hollandsche sigaar! (Van een specialen correspondent.) Er waren dagen, waarop de tabakscultuur Jn eigen land voor velen een bron van in komsten was. In de omstreken van Amers foort in Nijkerk, Rhenen en Amerongen zag men de wijde groene velden met de ruim meterhooge planten, die ovaalvormige lange bladen droegen. Evenmin ontbraken de karak teristieke droogschuren. Maar dat is nu alle maal historie geworden: de import van bui- tenlandsche soorten dreef de vaderlandsche I cultuur hoe langer hoe meer in het nauw. Betere en goedkoopere kwaliteiten kwamen van overzee. Amerongen, dat ongeveer het langste stand hield, verbouwt momenteel nog tabak. Dat wil zeggen: er is een groot veld van ongeveer 1 H.A., dat jaarlijks 2000 kg op levert. Echte, onvervalschte Hollandsche tabak Er zijn nog wat kleinere veldjes in de buurt, o.a. in Rhenen maar daar loopt het ook mee af. Maar nu de aanvoer stop ligt, komt de mogelijkheid om op eigen bodem die nicotine- houdende plant te kweeken in een bijzonder licht te staan. Wij hebben gezien, hoe de Amerongsche tabak geplukt wordt, want men was juist aan de oogst bezig. Amerongsche tabakhet klinkt vreemd, omdat velen deze plant onafscheidelijk waanden van Amerika, Egypte of den Balkan. Als sneeuw voor de zon. De eigenaar van het 1 H.A.-terrein, de oude heer Versteeg, heeft de cultuur in zijn plaats tien wegsmelten als sneeuw voor de zon. In het einde van de vorige eeuw na de Fransche revolu tie was in dit liefelijke dorpje een ware hausse. De trotsche hooge plant groeide alom. Achter dat muurtje en achter dat hegje. En kris en kras door elkaar stonden de droogschuren en beheerschten het dorpsbeeld. Nog weten heel wat oude Amerongenaren, die thans hun heil maar gezocht hebben bij gerst of aardappels en andere meer vertrouwde gewas sen, nog veel van de tabakscultuur af. Ja man, als je dat vroeger altijd gedaan hebt En de schuren staan er ook nog. Een heel laag lijmuurtje en een hoog oprijzend rood pannen dak. Die zijkanten kunnen „geopend" worden, opdat de wind goed door de ruimte kan spelen. En de dakpannen heeft men ook niet al te vast tegen elkaar gelegd. De heer Versteeg hield stand en trotseerde de moeilijkheden. Je weet nooit 'ns of de tijd nog eens niet anders wordt, filosofeerde hij altijd. Hij heeft gelijk gehad: de tijd is anders ge worden. En zijn oogst gaat dit jaar natuurlijk weg als koek. Dat ligt voor de hand. Tot voor 1930 waren Duitschland en Oostenrijk de voornaamste afnemers. Doch na dien tijd kwamen de hooge invoerrechten en was het parool: stoppen. De Hollandsche tabak wordt vooral gebruikt voor vermenging met andere soorten voor het vervaardigen van sigaren. Pij prookers en „pruimers" zijn de andere afnemers. Nooit werden de Nicotinebladeren van eigen bodem geheel verwerkt tot sigaren, terwijl sigaretten heelemaal niet op het programma voorkwa men. Dit zegt natuurlijk iets over de eigen aardigheid van de kwaliteit. In de laatste drie Jaar is men echter in overleg met den rijks- tuinbouwconsulent uit een ander vaatje gaan tappen. Er werd een andere soort geplant, beter geschikt voor het vervaardigen van si garen en sigaretten. Tevens werd geëxperi menteerd met proef veldjes met het ideaal voor oogen: een eigen, puur-Nederlandsche sigaar. En de heer Versteeg, die ook na den wereld oorlog toen het met de Amerongsche tabak heel. heel hard naar beneden ging steeds het belang voor oogen wilde blijven houden van een eigen cultuur, ziet thans alles in de goede richting gaan. Van groen naar bruin. In de droogschuur droogt thans zijn tabak. Lange groene bladeren, die hoopvol als een vreemd „bosch" naar beneden hangen. In de dwars-gebouwde rekken liggen verschillende stok ken, waaraan de groote groene ovalen met de krachtige nerven langzaam rijp moeten worden. Hier en daar vertoonde zich reeds de vertrouwde, licht-bruine tint En de Amerongsche lucht, waarin de Rijnwind nog vermengd is. speelt hier frisch naar binnen en "beweegt de bladen soms af en tot met een liefkozing Denk niet. dat tabak-verbouwen een simpel werkje is. in de stijl van pooten-wachten-bladen plukken-drogen-weg ermee en geld ontvangen. Begin April gaat men aan het zaaien met het zaad van de eigen planten. Dit geschiedt in broei bakken onder papier. Dan worden de prille en zwakke plantjes in half Mei uitgepoot op onge veer 10 cm hooge bedden op een afstand van 40 cm van elkaar. Dan hebben zij straks ruimte om hun lange bladen goed het zonlicht tegemoet te strekken. In het voorjaar heeft de plant erg veel zon noodig. En tenslotte moet er erg kwistig met stal- en kunstmest gewerkt worden, anders komt er niets van terecht. De tabaksplant is in dit op zicht een ..veelvraat". In begin Juni moeten de handen van den vakman er weer aan te pas komen. Er wordt met het zgn. ..toppen" begon nen: de jonge, in het hart opkomende loten wor den uit de planten verwijderd. Hierdoor wordt de vorming van bloemen en zaad voorkomen en vloeit deze gereserveerde kracht automatisch naar de bladeren toe. Alleen de buitenste bladeren 12 tot 13 in getal blijven dan over. En in het laatst van Juli. begin Augustus kan men in Ame rongen den roep hooren: ..Opschieten jongens. *ij moeten tabak gaan plukken!" De oogst van het zandgoed. Zoo was men dan ook nu met de eerste oogst bezig. De vier of vijf buitenste bladen van elke plant „sneuvelen" en men heeft dan het zgn. zandgoed. Als dit achter den rug is krijgt het aardgoed een beurt: dit is het beste gedeelte van de plant Dan is het nog niet afgeloopen. want u weet. dat alle goede din gen drie zijn: de laatste pluk valt in Septem ber. Dan wordt het bestgoed binnengehaald, dat vooral de zwaardere tabak oplevert. Daar een pijp tabak van rooken onvermengd en onvervalscht moet een aparte gebeurtenis zijn. Wij weten niet. of heel wat gewoonte-rookers er een graadje bleeker bij zouden worden Reeds in October is de eerste pluk van groen in bruin veranderd. Verschrompelde en verdroogde bladen hangen dan wat trooste loos neer. Nog is het wordingsproces niet uit' de bla den worden op groote stapels gelegd om te fcroeien. Er ontstaat nog een heel aardig tem- i peratuurtje hierbij. En dan kan men eerst op- zuchten en zeggen: ziezoo. Achter de droogschuur bloeide nog een Irotsch tropisch gewas, dat echter in ons land steeds meer hier en daar op grootere stukken grond verbouwd wordt de mais. Planten van ongeveer manshoogte. In elk geval noteerden wij het als een typische ontmoeting: mais groeit bij de Amerongsche tabak Er waren dus drie man aan de pluk bezig. En zij mompelden, dat de toekomst er voor de Hol landsche tabak niet slecht uitziet. En men vraagt zich af, welke perspectieven deze verbouw op vaderlandschen bodem bieden kan. DR. A. NORTIER OVERLEDEN. 'sGRAVENHAGE 22 Augustus (A. N. P.) In Ned. Indië is in den leeftijd van 55 jaar overleden di. A. Nortier, zendeling-arts in dienst van het Ne- derlandsche Zendelingengenootschap te Modjowar- no. Hij werd in 1885 te Rotterdam geboren en in 1916 voor het eerst utigezonden. Hij was tien jaar werkzaam te Modjowarno, waar hij de grondlegger is geweest van het zendingsziekenhuis „Soekoen", dat is uitgegroeid tot het grootste zendingszieken huis in Ned. Indië. Geruimen tijd was dr. Nortier, vóór hij in 1936 met verlof kwam ook werkzaam in het hospitaal Seroei op het eiland Jappen op Nieuw Guinea. In dr. Nortier wordt een bekwaam kenner ver loren van taal en volksleven der Javanen. Vele aan de Ambachtsscholen afgestudeerde jongelui vinden nu in Centrale Werkplaatsen ge legenheid, zich verder in hun vak te bekwamen, alvorens zij in het bedrijfsleven worden ingescha keld. Een timmerman in den dop aan den arbeid in de Centrale Werkplaats te Zaandam. (Foto Pax Holland.) Keramische industrie. Alle er bij betrokken ondernemingen moeten zich laten inschrijven. De dagelijksche leiding van het bureau voor de keramische industrie (sectie van het rijks bureau voor verwerkende industrieën) berust bij een gedelegeerd bestuurslid, als hoedanig is be noemd dr. F. Ph. Groeneveld. Het bureau voor de keramische industrie is in gesteld voor alle ondernemingen, die zich als hoofd- of nevenbedrijf bezig houden met het ver vaardigen, bewerken, verwerken en'of verhande len van onderstaande producten of de daarvoor benoodigde grond- en hulp-stoffen voor zoover deze grond- en hulpstoffen niet vallen onder een andere sectie van het rijksbureau voor verwerken de industrieën of een ander Rijksbureau voor de nijverheid met inbegrip van hen. die bij den handel in die producten of die grond- en hulp stoffen hun bemiddeling verleenen. doch met uit zondering van den detailhandel: huishoudelijk aardewerk, sieraardewerk, vuurvast aardewerk, biscuit, hotelporseiein, huishoudelijk porselein laboratorium porselein, technisch porselein en aardewerk, sanitair (aardewerk, vuurklei. vitreous china), terra-cotta, aardewerk tabakspijpen, vuurvaste steenen. Al de bovèngenoemde artikelen, zoowel gegla zuurd als ongeglazuurd. Huishoudelijk glaswerk, verpakkingsglaswerk sierglaswerk, verlichtingsglaswerk, ballon-, buis- en staafglas, technisch en optisch glaswerk. Binnenkort zal een beschikking in de Neder- landsche Staatscourant worden geplaatst, waarin o.m. aan alle betreffende ondernemingen de ver plichting wordt opgelegd zich bij het bureau voor de keramische industrie te laten inschrijven. Ter bespoediging bestaat reeds thans gelegenheid zulks te doen. Bom-te Amsterdam tot ontploffing gebracht. In den nacht van Maandag op Dinsdag van de vorige week was op een huis op het Paramaribo- plein te Amsterdam een bom uit een Engelsch vlieg tuig neergekomen, welke door het dak heendrong tot in de woonkamer aan de voorzijde van het huis, doch niet tot ontploffing kwam. Men vreesde, hier te doen te hebben met een tijdbom, maar nu reeds eenige tijd verstreken is, hadden de Duitsche autori teiten besloten, dit projectiel tot ontploffing te brengen. Hiertoe was aangewezen de Oberfeuerwer- ker Blumberg van de Feldluftzeuggruppe. Nadat tevoren het Paramariboplein tot op vijftig meter aan beide zijden van het getroffen huis ont ruimd was, werd Woensdagmorgen acht uur over gegaan tot een algeheele ontruiming in een cirkel van 100 M. om het huis. De inwoners werden onder gebracht in de Corantijnschool aan de Corantün- straat. Een aantal zieken werd door den G. G. en G. D. naar elders overgebracht. Aan de inwoners was nadrukkelijk verzocht, hun ramen toch vooral open te zetten, opdat deze niet onder den geweldigen luchtdruk zouden bezwijken. Door de openbare diensten waren eveneens vele maatregelen getroffen De opzet bij het tot ontploffing brengen was het projectiel, dat een gewicht van 120 K.G. heeft, uit de voorkamer op te takelen en door middel van een kabel, die dwars over het plein gespannen was, over te brengen naar een kuil, dien men midden in het plantsoen gegraven had. Hierin zou dan de bom onschadelijk gemaakt worden met gebruikmaking van een electrische ontsteking. Bij nader overleg achtte de Oberfeuerwerker Blumberg het echter gewenscht, dat niet alleen de huizen binnen 100 M. van het getroffen perceel, doch ook de woningen in de op het plein uitkomende straten ontruimd werden. Electriciteit, gas- en waterleiding waren reeds eenigen tijd tevoren afgesloten. Tegen het eind van den middag werd het geheele plein ontruimd, even als de daarop uitkomende zijstraaten. Om de bom in de huiskamer werden twee ijzeren ringen ge schoven; tevens werd een springlading aan het pro jectiel bevestigd. Daarop werd het over een houten plankier naar buiten getrokken. Omstreeks acht uur was het werk zoo ver gevorderd, dat men het pro jectiel boven den kuil in het plantsoen had gebracht. Voorzichtig werd het daarin neergelaten en wel zóó, dat de richting van de explosie naar boven moest gaan. Om den kuil waren, ten einde schade door scherven en splinters te voorkomen, tot op ander- halven meter zandzakken opgestapeld. Door een geweldige explosie werd Amsterdam West kort na achten in opschudding gebracht. In het plantsoen was geen kuil, omringd door zand zakken, meer te bespeuren. Door den geweldigen luchtdruk waren de zandzakken in alle richtingen verspreid, zelfs tot in de tweede verdieping van om liggende huizen. Graszoden werden smeulend in de dakgoot gevonden. Schade aan de gevels van de huizen is, dank zij de uitgebreide voorbereidende werkzaamheden, niet toegebracht. Wel waren vrij wel alle ruiten versplinterd; vele dakpannen waren van hun plaats gerukt. Slechts een enkel raam kozijn was ontzet en aan het interieur van de om ringende woningen was vrijwel géén schade aan gericht. Direct na de explosie is men met het opruimings- werk begonnen. Dertigjarig bestaan Koloniaal Instituut. Een bescheiden tentoonstelling. Het Koloniaal Instituut te Amsterdam bestaat, naar het A.N.P. meldt, deze maand dertig jaar. De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat dit feit slechts met een 'beschei den tentoonstelling zal worden gevierd, hoewel er voor ons land en onze koloniën alle aanleiding was geweest, geboorte en groei van dit zoo belangrijke instituut op grootsche wijze te vieren. Het Koloniaal Instituut, thans een inrichting, ver over onze landsgrenzen bekend en gewaar deerd, is gegroeid uit het negentiende eeuwsche Koloniaal Museum. De Nederlandsche Maatschappij van Nijver heid komt de eer toe het eerst te hebben inge zien van hoeveel belang het is om meer be langstelling op te wekken voor en meer kennis aan te kweeken van onze overzeesche gewesten. In 1777 stelde zij een afzonderlijke hoofdafdee ling „Koophandel en Colonies" in. Dit was een schuchter begin van wat in de twintigste eeuw zou worden tot een kostelijke instelling als het Koloniaal Instituut en Koloniaal Museum, zoo als wij dat thans aan de Mauritskade in de hoofdstad kennen. Twee groote figuren op koloniaal en econo misch terrein, J. T. Cremer, oud-minister van Koloniën en dr. H. F. R. Hubrecht, lid van de Tweede Kamer, zetten hun krachtige schouders onder het museum. Zij namen het initiatief tot de oprichting van een nieuwe op veel breederen grondslag opgebouwde instelling. Begonnen werd met de vorming van een comité tot de voorbereiding van de verdere werkplan nen. Behalve de heeren Cremer en Hubrecht namen vele groote figuren uit de koloniale en handelswereld hier zitting in o.a.: G. Brieg- leb. S. P. van Eeghen, dr. C. W. Janssen, M. P. Voute, J. W. IJzerman en C. J. Hasselman als secretaris. Binnen korten tijd was ruim een millioen bij elkaar en de gemeente Amsterdam stond een groot terrein, de oude Oosterbegraafplaats tegen f 1 per jaar in eeuwigduren^en erfpacht af. Zoo wel de provincie Noord-Holland als de gemeente Amsterdam, die het Instituut gaarne binnen haar muren zag verrijzen, zegden in 1911 en 1912 belangrijke bedragen toe. NIEUWE SERIE No. 81 Vroeg naar kooi 1. Gaat eens een keer extra vroeg naar bed wegens vermoeidheid. 2. Verzoekt hel ge zin er wel voor het naar bed gaan op te letten dat dc ach terdeur op slot is. 3. Kan zich door de radio niet verstaan baar maken en gaat het dus zelf maar doen. 4. Keert terug om dadelijk weer af te dalen ter inspectie van het kelderraam. 5. Vraagt of iemand wil kijken waar zijn portefeuille ligt. hij heeft haar niet in zijn jas gevonden. 6. De familie faalt in haar onderzoek en keert dus weer naar beneden terug. 7. Klimt in bed op het moment dat de rest van het gezin ook naar boven komt. 8. Gaat een half uur later nog even kij ken of het licht in de vestibule wel uit gedaan is en gaat op zijn gewonen tijd slapen. Op 3 Augustus 1910 was de stichtersvergade ring gehouden (stichter was hij of zij, die f 25 000 of meer had geschonken)op 20 Fe bruari 1911 volgde de eerste algemeene vergade ring. Er wast een kapitaal van f 1.300.000 bijeen gebracht, de koloniale verzameling van de maatschappij voor Nijverheid en van het ge nootschap „Artis Natura Magistra" werden aan het nieuwe instituut afgestaan. Het kapitaal was voor 65 pet. afkomstig uit Amsterdam, voor 19 pet. uit Den Haag en voor 16 pet van elders. Van de bouwplannen werd het ontwerp der ar chitecten J. J. en M. H. van Nienkerken ge kozen ter uitvoering. De wereldoorlog van 1914 veroorzaakte bij den bouw allerlei moeilijkheden; de werkzaam heden aan het hoofdgebouw ondervonden groote vertraging. De kosten van den bouw nl. f 7.000.000 ble ken driemaal zoo hoog te zijn als aanvankelijk was geraamd. In 1922 kwam het geheele gebouw onder den kap. Het volgende jaar was een on derdeel, nl. het Museum, gereed. Het voor het publiek belangrijkste onderdeel van het Koloniaal Instituut is het Museum, met zijn ethnografische, economische en ook op de hygiënische verzorging van den Indischen ar chipel en zijn anthropologic betrekking heb bende verzamelingen. Een zeer belangrijke afdeeling is ook de cen trale boekerij met ruim 65.000 boekdeelen en 1800 verschijnende periodieken. Het huidige dagelijksche bestuur van het Ko loniaal Instituut wordt gevormd door de hee ren jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, W. C. Bonebakker, ir. A. Baron van Stirum, H. B. Dufour en H. L. van Eeghen, terwijl de heer P. J. Gerke als algemeen secretaris optreedt. Een jubileum-tentoonstelling. De a.s jubileumtentoonstelling zal van 14 September tot 15 October worden gehouden in de groote lichthal van het Museum aan de Linnaeusstraat. Een onderdeel der tentoonstel ling zal de historische afdeeling vormen, welke een aantal der belangrijkste geschiedbronnen, zooals boeken, plaatwerken, landkaarten, zal exposeeren uith de periode 15951811. Deze af deeling wordt verzorgd door dr. F. W. Stapel, die de volledige medewerking heeft verkregen van den algemeen rijksarchivaris en van het Insti tuut voor de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te 's-Gravenhage, dat de kostbare koloniale bibliotheek exploiteert. Be halve interessante archivalia (origineele brie ven, reisjournalen, kaarten e.a. documenten), zal een keuze worden geëxposeerd uit de meest waardevolle boekwerken uit genoemd tijdperk. GESCHENK VAN AXEL Ml'NTHE AAN ITALIé. ROME. 21 Augustus. De beroemde Zweed- sche schrijver en medicus Axel Munthe, de schrijver van de „Geschiedenis van Saint Michel" heeft aan den Italiaanschen staat eeni ge onroerende bezittingen van oudheidkundige waarde aangeboden, welke hem toebehooren en welke zijn gelegen op het eiland Capri. waar hij reeds sedert vele jaren woont. (Stefani). Duitsche films^rren bezoeken ons land. Een galaprcmière in Den Haag. Jenny Jugo. Op 6 September a.s. zal in Den Haag het film seizoen geopend worden met een galavoorstelling, waar vele autoriteiten aanwezig zullen zijn, cn waarop de film van de U. F .A. „Der Postmeister" vertoond zal worden. De regisseur van deze film Ucicky en de hoofdrol speler de groote Duitsche acteur Heinrich George zullen waarschijnlijk bij deze première aanwezig zijn. De bekende actrice Jenny Jugo zal ons land ter gelegenheid van de première van haar nieuwe film „Lanelte" bezoeken. Nyenrode wordt weer buiten verblijf. De theeschenkerij zal verdwijnen. Naar wij vernemen, zal het bekende kasteel Nijenrode te Breukelen binnenkort een andere be stemming krijgen. Reeds eenige jaren had dit prachtige slot aan de Vecht geen vasten bewoner en werden slechts enkele vertrekken door den eigenaar, wijlen den antiquair Goudstikker uit Amsterdam, als showroom gebruikt, terwijl eenige zalen en de schitterende tuin door de N.V., die Nijenrode exploiteerde, waren ingericht als restau rant. De theeschenkerij. die in de zomermaanden druk bezocht werd en door Utrechters en Amster dammers veel werd gebruikt voor groote partijen en feesten, zal nu verdwijnen. Het kasteel is n.l. in andere handen overgegaan en het zou de bedoeling van den nieuwen eigenaar zijn Nijenrode als buitenverblijf in gebruik te nemen. 'té EEJi IJ Aio tN AJioInKUAJl. De kunstijsbaan van het Sportfond senbad be Amsterdam wordt gesloopt, om overgebracht te worden naar de ApollohaL (Foto Pax Holland.). Postzegelautoniaten blijven. Nieuwe automaten voor TVs cents postzegels. In verband met de gewijzigde tarieven voor het brieven- en briefkaartenport, zullen ook de post zegelautomaten, die zich in een steeds grootere po pulariteit verheugen, veranderd moeten worden, aldus het Vaderland. De automaten van drie cents zegels komen geheel te vervallen. Die van vijf cents zegels zijn voorloopig nog wel bruikbaar, omdat men deze zegels kan gebruiken voor het frankeeren van briefkaarten en .stortingsformulieren van den Postchèque- en Girodienst. De briefkaartautomaten zijn gemakkelijk zoo te wijzigen, dat men daruit twee briefkaarten voor een dubbeltje kan krijgen, waarbij dan tevens het teruggeven van geld wordt vermeden. Daarnaast zullen dan tenslotte nog auto maten voor zegels van 7>„ cent ifioeten komen. Het staat op het oogenblik nog niet gehel vast, hoe deze laatste zullen worden ingericht.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5