Italië en de Middel- landsche Zee. DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 HAAR L E M'S D A G B T! A Ti 5 EEN BELASTINGPROEP. Toen een der opgeblazen spoorbruggen over de Seine door Duitsche pioniers was hersteld, werd met een der grootste locomo tieven en verschillende goederenwagen' een belastingproef genomen. De brug hield. (Foto Atlantic.) Duitsch legerbericht Opnieuw bombardementen in Midden- en Zuid-Engeland. BERLIJN 21 Augustus (D. N. B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het kader der gewapende verkenning viel het lucht- wapen gisteren afzonderlijke voor den oorlog belangrijke doelwitten in Midden en Zuid Engeland aan. In het graafschap Suffolk werden een munitie fabriek bij Aldeburgh, een spoorwegknooppunt bij Southwold en de haveninstallaties van Great Yarmouth alsmede een oorlogsschip in het zeegebied van Great Yarmouth doeltreffend met bommen bestookt. Bij Cambridge. East Church, alsmede bij Manston en Deal bestookten onze vliegtuigen vlieg velden met bommen en machinegeweervuur. De spoorwegstations aan de havens van Lowestoft en Exeter werden verscheidene malen door treffers op loodsen en spoorwegrails getroffen. In een fabriekscomplex bij Chelmsford waren zware ont ploffingen waar te nemen. De haven- en wei-finstal- laties van Faversham, Burry-Port en Pembroke werden door bomtreffers zwaar beschadigd. Afzon derlijke, in de haven liggende kleine schepen, zonken, petroleumopslagplaatsen geraakten in brand. In het zeegebied ten noorden van Ierland gelukte het een koopvaardijschip van 12.000 b. r .t. door een voltreffer, tot zinken te brengen. In den Atlantischen Oceaan," ver verwijderd van dc Noord- en West-Iersche kust kregen drie andere koopvaardijschepen zware bomtreffers. Een enkele maal kwam het tot luchtgevechten. Eenige Britsche vliegtuigen vlogen naar Frank rijk en Nederland. Over het rijksgebied werd op 20 Augustus en in den nacht van 20 op 21 Augustus door vijandelijke vliegtuigen niet gevlogen. De vijand verloor gisteren 10 vliegtuigen, waar- Van er zes in luchtgevechten werden neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen zijn niet teruggekeerd." Voorts deelt het D. N. B. mede: Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt voor het eerst bekend dat Duitsche bommenwerpers ver van de Noord- en Westkusten van Ierland met succes Engelsche handelsschepen hebben aangevallen. In dit verband verneemt het D. N. B. van officieele zijde dat deze aangevallen schepen koopvaarders waren, die met levensmiddelen uit Amerika kwamen en bestemd waren voor Liverpool. Zij zouden hun koers nemen ten noorden van Ierland, door het Noorderkanaal en de Iersche Zee. Twee van deze koopvaarders bevonden zich, op het oogenblik dat de Duitsche vliegtuigen nadei-bij kwamen, op ongeveer 200 kilometer ten westen van de Iersche kust, terwijl het derde schip op het oogenblik van den aanval op ongeveer 180 K.M. ten noord-westen van Tory-Island voer. Deze aanvallen bewijzen hoe zeer het Duitsche rijk zich op het oogenblik strategisch in het voor deel bevindt. Het is in staat om de aanvoeren, die voor Engeland van vitale beteekenis zijn, niet alleen jn de zeegebieden voor de Britsche kust, maar reeds ver in den Atlantischen Oceaan aan te vallen. FRONTBERICHT. Het Woensdag uitgegeven frontbericht van het D N. B., luidt als volgt: „De Duitsche luchtmacht heeft zich gisteren be perkt tot gewapende verkenning boven Engeland. Het zwaartepunt daarvan lag in het industriegebied van midden-Engeland en verscheidene Zuid-Engel- sche steden. Ofschoon geen groote aanvallen onder nomen werden, konden gewichtige doelwitten met succes gebombardeerd worden. Onder meer is een motorenfabriek in Derby, die van beteekenis is voor de Britsche vliegtuigenindustrie, met resultaat aan gevallen. In de munitiefabriek, waarvan het weer- machtbericht spreekt, zijn groote verwoestingen aangericht, evenals in een staalfabriek in Sheffield. Andere aanvallen waren gericht op verschillende vliegvelden, vooral in Zuid-Engeland, alsmede op havenwerken aan Oost- en Westkust. Eenige dezer havens zijn de laatste weken reeds herhaaldelijk met bommen bestookt. Gezien de kwetsbaarheid van het Engelsche verkeersstelsel zijn tenslotte de ge slaagde aanvallen op spoorwegwerken en knooppun ten van aanzienlijk gewicht. Voor de uitgestrektheid der verkenningsactie van de Duitsche weermacht geven de mededeelingen over aanvallen op schepen ten noorden en ten westen van Ierland een duidelijke aanwijzing. De verkenningsvliegtuigen hebben daar mede de duikbootvloot gesteund en aangetoond, dat het Duitschland ernst is met het tot verboden ge bied verklaren van de zee rondom Engeland en Ierland." Italiaansch legerbericht. Bevolking van Britsch Somaliland onderwerpt zich ERGENS IN ITALIë. 21 Aug. (Stefand). In zijn weermachtsbericht no 74 deelt het hoofdkwar tier van de Italiaansclie strijdkrachten het vol gende mede: „In het vroegere Britsche Somaliland stroomt de bevolking toe om zich te onderwerpen. De Askari's van de kameelafdeelingen en troepen Milalo's die nen zich aan om de wapens neer te leggen en ver zoeken in onze formaties te worden opgenomen. Te Berbera zijn drie Blenheim-vliegtuigen ge vonden. welke door onze luchtaanvallen vernield Waren. Een vierde vliegtuig is in uitgebranden staat gevonden in de rivier Bareris. Een vijfde toestel heeft men op het strand gevonden. De vijand heeft tal van luchtaanvallen onderno men op verscheidene kleine plaatsen in Abessynië. Een vrouw werd gedood, vijf personen werden ge wond en er werd onbeteekenende materieele scfha- de aangericht. In een klein ziekenhuis bij Mega werden twee patiënten gewond. In een ander klein ziekenhuis te Gelib is een patiënt gedood en wer den vijf anderen geword. Te Diredaoea hebben onze jagers een Engelsch vliegtuig van het type Blenheim brandend neerge schoten. Onze bommenwerpers hebben met succes een aanval ondernomen op de luchtbases van Mal ta. Al onze toestellen zijn op him punt van uitgang teruggekeerd ondanks de hevige reactie van den viiand. De vijandelijke jagers werden op de vlucht gedreven. Vermoedelijk is een toestel reergehaald. BRITTEN TREKKEN ZICH OP ADEN TERUG. Gisteravond werd, naar Reuter meldt, te Kaïro het volgende communiqué uitgegeven. „Westelijke woestijn. Geen wijziging in den toe stand. Britsch Somaliland is door de Britsche strijd krachten geheel ontruimd. De strijdkrachten hebben zich thans met het grootste deel van haar uitrusting en materiaal op Aden teruggetrokken. Slechts een klein deel der uitrusting werd voor de „evacuatie" vernietigd. Van de andere fronten zijn geen be richten ontvangen." De „American Legion" in veiligheid. Mededeeling van Sumner Welles. WASHINGTON 21 Augustus. Sumner Welles heeft bekend gemaakt dat de „American Legion" zich'hedenmiddag op 400 mijl ten westen van de Britsche eilanden bevond en daarom beschouwd werd buiten gevaar te zijn. (D. N. B.) Groote schade bii ontidoffing in Fraiiscli stadje. Fabrieken en spoorwegwagons in de asch gelegd. Het D. N. B. meldt uit Bern: De „Petit Parisien' bevat bijzonderheden over de 14 dagen geleden ont stane ontploffing van een munitietrein bij Miramas. Ruim duizend wagons weiden daarbij vernield. Tal van locomotieven zijn onbruikbaar geworden. De vaten benzine, die in de nabijheid waren opgeslagen, zijn een prooi der vlammen geworden. Voorraden natriumsalpeter zijn eveneens vernietigd. Verschei dene fabrieken zijn door achter elkaar volgende explosies in de asch gelegd of zwaar gehavend. In het stadje is nauwelijks een huis te vinden dat niet onder de ramp geleden heeft. Inmiddels kon op. het traject LyonMarseille het normale treinverkeer eeds weer hervat worden. Vervoer van kinderen uit het oorlogsgebied. Duitsche critiek op nieuwe Amerikaansche wet. Het D.N.B. deelt mede: Niettegenstaande de Duitsche regeering reeds in het geval van het Amerikaansche troepentransportschip „American Legion" voor de vaart door het militaire operatie gebied om Engeland gewaarschuwd en alle verant woordelijkheid van de hand gewezen heeft niettegenstaande intusschen de totale blokkade van Engeland door Duitschland is afgekondigd, heeft de Amerikaansche senaat eenstemmig een reeds door het Huis van Afgevaardigden goedge keurde wet aangenomen, die met wijziging van de Amerikaansche neutraliteitswet Amerikaan sche schepen toestaat, kinderen uit de oorlogs gebieden te vervoeren. De voorwaarde hiervoor moet volgens de nieuwe wet de garandeering van een vrijgeleide door de oorlogvoerende mogend heden zijn. De Duitsche rijksregeering, zoo wordt naar aan leiding hiervan van bevoegde Duitsche zijde ver klaard, heeft reeds in het geval van de „American Legion" er op gewezen dat het zeegebied om En geland met mijnen bezaaid is. Ook is hierop ge wezen in de nota, waarin Duitschland de neutrale regeeringen in kennis stelde van de totale blok kade der Britsche eilanden en waarschuwde voor het varen in het gevaarlijke gebied. Wanneer de nieuwe Amerikaansche wet des ondanks spreekt van waarborging van een vrij geleide en hiervan het vervoer van kinderen door Amerikaansche schepen afhankelijk wil maken, dan ontbeert deze voorwaarde iederen feitelijken grondslag. Want geen oorlogvoerende mogend heid kan een garantie voor het varen door met mijnen bezaaide oorlogsgebieden geven. Onder deze omstandigheden kan aan de Amerikaansche wet. tot het uitvaardigen waarvan ongetwijfeld menschlievende overwegingen gevoerd hebben, geen reëele beteekenis worden toegekend. Dit moet met het oog op alle eventueele pogingen de practische onuitvoerbaarheid van de wet te wijten aan de weigering van een Duitsche .garantie, reeds thans ondubbelzinnig worden vastgesteld. Juist de menschelijke gezichtspunten zijn het, die het voor een verantwoordelijke staats- en oorlogs leiding onmogelijk maken een garantie op zich te nemen voor het varen door met mijnen be zaaide gebieden. Het toezeggen van een uit den aard der zaak ondoeltreffende garantie zou een misdaad zijn jegens de te vervoeren kinderen, waaraan de Duitsche regeering zich nooit schul dig zal maken. Nadat de Amerikaansche neutra liteitswet. ten voordeele van de betrekkingen tus- schen Duitschland en de Vereenigde Staten het voorkomen van incidenten, die de mogelijkheid van een conflict in zich bergen, uitgeschakeld heeft, kan het niet in het belang der beide lan den zijn. door een verkeerd begrepen humaniteit weder de mogelijkheid van incidenten te schep pen Duitschland kan er niet aan meedoen de kinderen van een oorlogvoerende partij aan een extra gevaar in het oorlogsgebied bloot te stellen Myron Taylor met verlof naar Amerika. Zending bij het Vaticaan niet geëindigd. Het D. N. B. meldt uit Rome: De bijzondere ver tegenwoordiger van president Roosevelt bij het Vaticaan, Myron Taylor, zal over enkele dagen naar de Vereenigde Staten vertrekken In kringen van het Vaticaan verklaart men dat dit vertrek niet beteekent dat de zending van Taylor geëindigd is. De ambassadeur, die onlangs ernstig ziek is geweest, gaat met verlof om herstel van krachten te vinden. Corruptieschandaal in Argentinië. Minister van Oorlog weieert voor commissie te verschijnen. BUENOS AIRES 21 Augustus (D. N. B.) De sedert twee dagen voor een parlementaire commis sie van onderzoek gevoerde onderhandelingen over een met terreinaankoopen door het militaire bestuur verband houdende omkoopingsaffaire, worden politieke en parlementaire kringen alhier met de grootste belangstelling gevolgd. Deze kwestie heeft in zooverre een sensationeele wending genomen, doordat de minister van oorlog, generaal Marquez, weigert voor de commissie te ver schijnen met de verklaring, dat de door hem ge dane uiteenzettingen hem volkomen vrijpleiten. De minister van Oorlog heeft voor de commissie ge tracht de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te ontzenuwen door erop te wijzen, dat door zijn voor ganger reeds voorbereidingen voor den aankoop waren getroffen en dat deze den aankoop heeft goedgekeurd. De betaalde prijs is destijds door een officieelen schatter als juist opgegeven. Deze hou ding van den minister van oorlog heeft de parlemen taire commissie nog meer versterkt in haar voor nemen de geheele kwestie op te helderen. Duitschland levert aan Roemenië landbouwmachines. Roemeensche politiek op Duitschland georiënteerd. BOEKAREST. 21 Augustus. De Roemeensche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft gister avond in een radiorede verklaard dat Roemenië zijn politiek op Duitschland heeft georiënteerd. De Roemeensche regeering heeft een bedrag van 30 milliard Reis noodig voor den aankoop van landbouwmachines. De regeering beschikt echter niet over een dergelijk bedrag. Desondanks is met Duitschland overeengekomen dat dit land de be- noodigde machines zal leveren. fUnited PressL HET EUROPEESCH KOLONIAAL BEZIT IN AFRIKA BRITSCH ,1 FRAHSCh HUtitfU FORTUGEESCH igggga ITALIAANSCH F-.i'ri, BEL6IESCH 1SPAANSCH ■BI VOORMAL 16 DUITSCH lHéfi OHAFHAHKELUK BRITSCH-SOMALILAND DOOR ITALIë VEROVERD. Nu door de Italiaansche bezetting van Berbera (de hoofdstad van Britsch-Somaliland) de verovering van deze Britsche kolonie een voldongen feit geworden is, heeft het Europeesch- koloniaal bezit in Afrika eveneens een verandering ondergaan ten gunste van het Italiaansche imperium. Italiaansch Oost-Afrika is hiermede 176.000 K.M.2 grootcr geworden en is met 345.000 inwoners toegenomen. Op de kaart kan men bet Italiaansche bezit in Afrika overzien, alsmede Britsch-Somaliland, dat nu bii Italiaansch Oost-Afrika zal worden gevoegd. Voor een vlucht naar vijandelijk gebied. De leden van een Duitsch luchteskader ontvangen hun instructies alvorens te starten. (Foto Weltbild.) 2000 jaar van kolonisatie en expansie. De Secretaris-generaal van de in Napels te houden Koloniale Tentoonstelling doet ons over de positie van Italië als koloniale mogendheid in het centrum van het Mlddellandsche Zeege bied de volgende beschouwing toekomen: Italië heeft de natuurlijke roeping, in het Mid- dellandsche-Zeegebied. de groote brug. die zoovele volken verbindt, bemiddelenden arbeid te ver richten tusschen Europa. Azië en Afrika. Zijn geografische ligging zoogoed als zijn positie als wereldrijk in het centrum van deze maritieme ruimte dwingen het niet slechts, daar zijn expan sie te zoeken en zijn levensbehoeften te bevredi gen. maar wijzen het te gelijkertijd den weg waarlangs het kan geraken tot bevrediging van zijn politieke en koloniale aspiraties in dit oudste zeegebied der geschiedenis, waar het thans reeds tweeduizend jaar een cultureele en staatkundige rol speelt. Zijn verleden en de levensvoorwaar den. die dit gebied schept stellen Italië meer dan eenige andere mogendheid in staat, zich aan te passen bij de geografische structuur, rekening te houden met de verscheidenheid van rassen, volken en culturen en alle tegenstellingen te overbruggen. Italië's bevolkingsoverschot, de bekwaamheid en de vlijt der Italianen en zijn koloniale talenten scheppen de voorwaarden voor een krachtige ontwikkeling van zijn levens ruimte en rechtvaardigen de moreele beteeke nis daarvan. Deze gezonde drang van een gerijpt volk schept vergrooting van de machtsfeer als een voorwaarde, die speciaal door het fascistisch Ita lië in het licht werd gesteld. Bekend is, hoe deze beschouwing in botsing kwam met de belangen der plutocratische concurrenten, hetgeen ten slotte tot een conflict moest leiden, daar het door het fascisme verjongde en versterkte Italië het als een ondraaglijken toestand beschouwde, dat Italië, dat uitsluitend op de Middellandsche Zee aangewezen is. deze Zee niet beheerscht, doch zich moest laten welgevallen, dat alle uit wegen gegrendeld en gewapenderhand bewaakt werden. Dank zij zijn strijdvaardige weermacht behoefde het een treffen met deze plutokratische machten niet te vreezen. te minder daar de krachtsverhouding in de Middellandsche Zee bij voortduring ten gunste van Italië wijzigde en dit gebied meer en meer tot het tooneel van Italië's politieke machtsontplooiing stempelde. Naarmate in den laatsten tijd de roep om een vrije Italiaansche Zee duidelijker werd ge hoord. bleek de beteekenis van Mussolini's uit spraak, dat de Middellandsche Zee voor Enge land niets dan een „via", een weg naar Indië beteekent. doch dat zij voor Italië een „vita". het leven is. de levensruimte in den waren zin des woords. In het kader van de verwezenlijking der groot- Italiaansche idee omtrent zijn mediterrane le vensruimte behoort derhalve zonder twijfel ook de in den laatsten tijd in versneld tempo doorgevoerde kolonisatie van Lybië, dat in 1911 Italiaansch werd doch in 1928 opnieuw ver overd moest worden. Met behulp van artesische bronnen heeft men daar in weinig jaren woestij nen in bloeiende landstreken veranderd en 300.000 Italiaansche boeren hebben zich op een destijds woesten bodem, die een gebied van 114.000 H.A. omvat, gevestigd. Thans kunnen zij het moederland 520 centenaars koren per jaar levzeren. De aanleg van moderne verbindingswe gen, waarvan de voornaamste Tunis met Egypte verbindt, de bouw van machtige vloot- en luchtbases en havenwerken kan men beschouwen als nog slechts de eerste stappen op den weg naar een mediterrane levensruimte eif haar be vrijding van het plutokratisch juk. De tweede etappe op den weg naar een vrije Middellandsche Zee zal bestaan in de bevrediging der Italiaan sche koloniale eischen aan het thans overwon- ndn Frankrijk. Daartoe moet in de eerste plaats Tiinis strekken. Altijd heeft Italië Tunis be schouwd als de geo-politieke voortzetting van Sicilië, dat daarvan slechts door een breede strook water gescheiden is. Reeds het feit. dat in Tunis In 1881. toen de Franschen over het land een protectoraat instelden 11.200 Italia nen woonden tegenover slechts 700 Franschen en thans naar schatting 130!000 Italianen tegen over niet meer dan 75.000 Franschen gesteld kunnen worden, geeft den Italiaanschen eisch een moreelen inhoud en een juridisch bestaans recht. Het laatste ln het bijzonder uit de over weging, dat het onomstootelijk vast staat, dat het de Italiaan geweest is, die deze landen voor de beschaving opende, alle bruggen, spoorwegen en havenwerken aanlegde, het mijnwezen schiep en uit den schralen bodem plantages en wijn jaarden tooverde en naar Italiaansche opvat ing slechts die natie recht op een gebied heeft, die in staat blijkt, het Je culticeeren en te be nutten. Intusschen is met het afleggen van beide ge noemde etappes de strijd der Italiaansche aspi raties in het Middellandsche Zeegebied nog niet geëindigd en evenmin kunnen zijn aanspraken op ander gebied bevredigd geacht worden. Als dra ger van de historisch gegrondveste, staatkundige eenheidsidee in het Middellandsche Zeegebied streeft het fascistische Italië naar de ineenstor ting van de Engelsch-Fransche hegemonie tei plaatse, om. wanneer de Middellandsche Ze<- eenmaal zijn ..Mare nostro" geworden is een op een eeuwenlangen vrede berekende nieuwe orde te grondvesten, die zich zal handhaven onder het devies: ,.Dc Middellandsche Zee voor de Mid dellandsche Zeelanden." Ongetwijfeld een ge weldig voornemen, waarover men eerst oordeelen kan als men zich de oppervlakte van dit waterge bied realiseert. Van Gibraltar tot Tunis is 1500 K.M.. van daar tot de Syrische kust 2200 K.M. De afstand van de Egyptische haven Alexandrië tot het eiland Malta bedraagt 1600 K.M. en verscheidene honderden Kilometers scheiden dit eiland van Sicilie s Zuidpunt en vandaar is het nog weer eens 700 K.M. tot Napels of tot de monding van de Adria bij Brindisi. Reeds lang heeft Italië alle voorzorgen ge troffen. dat het in den oorlog, die thans in dit ge bied gevoerd wordt geen verrassingen van te leurstellenden aard behoeft te vreezen en zal ook na het zegenrijk einde van dezen kamp on verstoord en zeker zijn weg als koloniale groot macht door de vrije Middellandsche Zee gaan on der aanwending van zijn beproefde methoden tot zegen en vrede van elk gebied, dat door de Middellandsche Zee wordt bespoeld. De Albaneesclie bevolking in Griekenland. Italiaansch blad spreekt van onderdrukking en vervolging. Het D.N.B. bericht uit Rome: De ..Giornale d'Italia" houdt zich bezig met den toestand van de Albaneesche bevolking, die onder Grieksch ge zag leeft. Het seml-officieele blad schrijft: „Al banië en daarmede Italië hebben het recht, in naam van het volkenrecht en van de Europeesche orde een definitieve opheldering van den toe stand te verlangen. Ook op den Balkan moet de chronische burgeroorlog onmogelijk gemaakt worden Dit is een Italiaansch-Grieksch vraag stuk. dat een rechtvaardige opldssing moet vin den. Niet alleen het gebied van Clamurle is van belang: het vraagstuk betreft veeleer alle streken, waar de Albaneezen in de meerderheid zijn, dus ook een deel van het gebied van Janina. In Grie kenland wordt de politiek van onderdrukking en vervolging van de Albaneesche bevolking voort gezet. Het schijnt zelfs dat die politiek nog ver scherpt. is om de Albaneesche irredentisten door intimidatie en uitroeiing tot zwijgen te brengen. Misschien echter wil men ook de spanning aan de grens tusschen Albanië en Griekenland verhoogen om de conflicten uit te lokken, die sedert het uit breken van den oorlog In overeenstemming zijn met de bedoelingen der Britsche politiek. Even als in den vorigen oorlog staat Griekenland onder Britschen druk en treedt het bewust op als agent- orovocateur De Grieksche houding wordt beves tigd door de Britsche intriges en de te Londen verspreide geruchten over onrust in Albanië On getwijfeld moeten Albanië en Italië rekening hou den met het plan van een Grieksch-Engelsch of fensief." Geen Italiaansche démarche. Het ANP verneemt uit Rome: Ten aanzien van de Itallaansch-Grieksche betrekkingen ver luidt Woensdag te bevoegöer plaatse dat, in tegenstelling met alle andersluidende geruchten, door Italië geen diplomatieke stappen in Grie kenland ondernomen zijn. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen dat Italic geen nota tot Griekenland heeft gericht en over het incident aan de Alba- neesch-Grieksche grens geen besprekingen met Griekenland voert. Het incident wordt echter van Italiaansche zijde als niet geregeld beschouwd. PPOGBAMMA VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1940 JAARSVELD, 414,4 m. KRO.uitzending. 8.00 Be richten ANP 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gra- mofoonmuziek. 11.30. Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO- Melodisten en solist. (12.151.15 Berichten ANP en gramofooninuziek). 2.00 Orgelconcert. 2.30 Ro- coco-octet. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.30 KRO-orkest 5.15 Berichten ANP. 5.30 Ziekenpraatje. 5.45 Gra mofoonmuziek 6.30 VPRO.: „Linnaeus, de groote bioloog", lezing. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vra gen van den dag (ANP) 7.15 Berichten. 7.20 Gra mofoonmuziek. 7.45 „Opgravingen op Schokland" aaggesprek en reportage. 8.00 Berichten ANP, 8.15 KRO-kamerorkest 9 00 Cyclus „Uitingen vait nationale cultuur". 9.15 Gramoofoonmuziek. 9.30 Musiquette en solist. 10.00 Wij sluiten den dag. 10.15 Berichten A.N.P. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitenzding. 7.00 Be richten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. 7.30 Gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schrift lezing. Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.35 Gramomofoonmuziek. 9.15 Viool, piano en gramo foonmuziek. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Spaarne- sextet (11.1511.30 Berichten Engelsch). 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Amst. Salonorkest en gramo- foonmuz. (2.00-2.15 Ber Duitsch). 3.15 Ber Engelsch 3.30 Gram. muz. 4.05 Pianovoordracht. 4.35 Gram. muziek. 5.00 Berichten Duitsch.5.15 Berichten ANP. 5.30 Revida-sextet en gramofoonmuziek. 6.15 Be richten Engelsch 6 30 Revida-sextet. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Arnhemsche orkestvereniging (opn.) (9.15—9.30 Berichten En gelsch) 10.00 Berichten Duitsch. 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45 Berichten Engelsch en sluiting. 11,1511.30; 0.150.30 cn 1.15—1.30 Berichten Engelsch.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7