Haarlem's Dagblad DANSschool „Schröder" DANSLES!! Luchtaanvallen op Engeland duren voort. BERICHT DAT HALF SEPT. DE DANSLESSEN Kippendrift. Actikeieu- 58e JAARGANG No. 17542 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 26 Augustus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent pet ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75. elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. Alleen wandelaars en fietsers konden dezen keer deelnemen aan den Zaanschen vijfmolentocht, welke Zondag werd gehouden. Een groep deelnemers begeleid door bekoorlijke jongedames in Zaansche kleederdracht. (Foto Pax Holland). Portsmouth en Bristol bestookt. Luchtgevechten boven het Zuid westen van Engeland. Het D.N.B. meldde Zondag: De sedert gis terochtend elkaar opvolgende bomaanvallen op Engeland zijn ook in den afgeloopen nacht voortgezet. Buitengewoon hevige aanvallen richtten zich tegen de havens Portsmouth en Bristol. Kaden, havenwerken, pakhuizen en in de haven liggende schepen werden door bom men getroffen. In beide havens braken ge weldige branden uit, die de vliegtuigen op de thuisvlucht nog van grooten afstand konden zien. De luchtafweerbatterijen in de nabijheid van deze havens werden met bommen, echter ook in scheervlucht met succes aangevallen. Twee schijnwerpers werden vernield en ver scheidene kanonnen tot zwijgen gebracht. Naar het D.N.B. voorts van militaire zijde verneemt, hebben zich bij de bomaanvallen van Zondag, die op verrassende wijze door deelen van de luchtvloot 3 tegen het Zuid westen Van Engeland ondernomen werden, verscheidene groote luchtgevechten ontwik keld. Daarbij zijn 51 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twaalf Duitsche toestellen worden vermist. Door de in den nacht op Zondag zonder on derbreking voortgezette bomaanvallen zijn den Engelschen harde slagen toegebracht, aldus be richtte het D.N.B. Zondag nader. Behalve een aantal havens zijn ook de vliegtuigfabrieken te Derby, Kingston en Rochester met bommen be stookt. Deze voor de Britsche verdediging zoo be langrijke bedrijven werden zwaar getroffen. Fel oplaaiende branden getuigden van de trefzeker heid der aanvallende Duitsche machines. De Britsche afweer was zwak. Over het geheel geno men ondervonden de Duitsche vliegers slechts weinig hinder. Zij geraakten meermalen in de stralen der zoeklichten, doch slechts een enkele maal in het vuur van luchtafweergeschut. Met Britsche jachtvliegtuigen kwamen zij in het ge heel niet in contact. Daarom ook waren ondanks het groote aantal vliegtuigen, dat aan den aan val deelnam, de Duitsche verliezen gering. Slechts twee machines keerden niet in hun havens terug. De Engelsche vluchten boven Duitschland ge schiedden daarentegen volkomen zonder systeem en hadden niet het minste succes. In drie plaat sen werd geringe materieele schade veroorzaakt. Enkele personen werden gewond. De meeste uit geworpen bommen vielen op open veld. Militaire schade werd niet aangericht. Zaterdag en Zaterdagnacht verloren de Brit ten in totaal 63 machines. Twee Duitsche ma chines keerden van een nachtvlucht niet terug. De Duitsche verliezen bedroegen voor dezelfde periode 20 vliegtuigen. Engelsche bankinstelling getroffen. LONDEN. 25 Augustus (D.N.B 1 Reuter heeft Tanavond het volgende bericht uitgegeven: „Mi nister Arthur Greenwood heeft heden de geld zakken bewaakt, die gered werden uit een bank instelling. die tijdens de Duitsche luchtaanvallen door een voltreffer gedeeltelijk werd verwoest. Dat de bankbeheerder en zijn gezin zijn gered moet wórden toegeschreven aan het feit, dat de bom reeds was gevallen, voor de sirenes klonken. Ware het anders geloopen. dan hadden deze per sonen zich reeds naar den schuilkelder begeven, welke juist in dat deel van het gebouw ligt, dat is getroffen. Het meeste geld is teruggevonden. Verhoogd subsidie voor Haarlem's Bloei voorgesteld. Loterij kan dit jaar niet door gaan. In verband met het feit dat „Haarlem's Bloei" niet in staat is dit jaar een loterij te organiseeren. waardoor het ondanks toege paste bezuinigingen voor de Stichting on mogelijk is geworden haar werk voort te zet ten, stellen B. en W. van Haarlem den raad voor het subsidie van de Stichting „Haarlem's Bloei" voor 1940 met f 1500 te verhoogen. De voorstellers zijn van meening dat, nu de Stichting de op f 3.000 geraamde inkomsten moet missen, er alleszins aanleiding is de ge vraagde financieele hulp te verleenen en ver trouwen, dat de bij toeziende instanties vroeger tegen een hooger subsidie bestaan hebbende be zwaren bij deze nieuwe omstandigheden niet zul len gelden. Tienduizend gulden subsidie meer voor de H.O.V. B. en W. stellen voor f25.000 in plaats van f 15.000 te geven. Bij niet-verhooging der gemeentelijke bijdrage dreigt opheffing van het orkest. De reeds lang bestaande financieele moeilijk heden van de Haarlemsche Orkestvereeniging welke sinds geruimen tijd oorzaak ervan zijn, dat dat de werktijd van het orkest tot 7 maanden per jaar beperkt moest worden, hebben onder de huidige omstandigheden nog ernstiger vormen aangenomen, aldus schrijven B. en W. van Haar lem aan den Raad. Thans is de toestand zooda nig, dat er voor verdere exploitatie geen vol doende financieele grondslag aanwezig is en een regelmatige stijging van het tekort als zeker moet worden aangenomen, hetgeen ongetwijfeld tot opheffing van het orkest binnen afzienba- ren tijd zou moeten leiden. B. en W. kunnen zich moeilijk vertrouwd maken met de gedachte, dat de oudste instelling van dezen aard in het land zou moeten verdwijnen. Niet alleen omdat Haar lem hierdoor iets zou verliezen, dat langzamer hand van historische beteekenis voor de stad is geworden en daardoor reeds rechtheeft op bij zondere belangstelling, maar vooral omdat voof een gemeente van de grootte van Haarlem een instelling als de H.O.V. noodzakelijk moet wor den geaacht en het gemis daarvan het cultureel leven in de gemeente ernstig zou schaden. De burgerij zou daardoor immers verstoken blijven van de talrijke concerten, welke de H.O.V. thans pleegt te geven en die praktisch niet door arldere kunnen worden vervangen en tevens zouden an dere muziekverenigingen in deze gemeente, die voor haar uitvoeringen op de medewerking van de H. O. V. zijn aangewezen, daardoor ernstig wor den belemmerd. Daarbij komt nog. dat niet wei nig musici hun in dezen tijd toch reeds te gering inkomen zullen missen en op steun zullen zijn aangewezen. Deze overwegingen hebben B. en W. tot het inzicht gebracht dat, hoezeer de toestand der gemeentefinanciën tot groote voorzich tigheid tjij het doen van uitgaven noopt, voor de instandhouding van de H. O. V. verdere financieele hulp in het algemeen gemeente belang gerechtvaardigd is. Wil deze hulp dat beoogde resultaat hebben, dan is het noodzakelijk, dat, in afwachting van de regeling, die voor het volgend jaar moet wor den getroffen en die bij ons nog in overwe ging is, het regelmatig doorwerken tot het eind van het loopend jaar wordt mogelijk ge maakt, waarvoor een bedrag van f 10.000 noodig is. B. en W. stellen daarom aan den Raad voor het aan de H. O. V. voor het jaar 1940 verleend subsidie te verhoogen met f 10.000 en dus van f 15.000 op f 25.000 te brengen. RAAMSINCEL 16, TEL. 11045 ZULLEN AANVANGEN INSCHR. VAN LEERLINGEN DAGELIJKS Vraagt Ueens onze gratis prospectus aan! (Adv. Ingez. Med.) De INSCHRIJVING voor de lessen begint 1 SEPTEIVIBER A.S. Prospectus vanaf dien datum verkrijgbaar. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 - Pnve-les dagelijks. Zes slachtoffers zijn te betreuren bij den Engelschen bomaanval op Hengelo. De overblijfselen van het huis, waarin vier personen den dood vonden. (Foto Pax Holland.) De Haarlem's Dagblad Textielkaarten. De HAARLEM'S DAGBLAD TEXTIEL- KAARTEN zijn weer voorradig. Ze kunnen aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 af gehaald worden. Prijs cent. Thuisbezorgen is niet mogelijk. Het ontslag van den Argentijnschen president. Niet aanvaard door de Nationale Vergadering. Het D.N.B. meldt uit Buenos Aires: Na een vergadering, die meer dan zes uur duurde, heeft de Nationale Vergadering het verzoek om ont slag van staatspreident Ortiz van de hand gewezen. Slechts een senator verklaarde zich voor aanneming van de ontslagaanvrage. Drie mannen in de duisternis te water. Allen in beschonken toestand. Zaterdagavond ongeveer elf uur is een 56-jarige glazenwasscher, die onder den invloed van ster ken drank verkeerde, door de duisternis bij de Lange Brug in het Spaarne te Haarlem geloopen. Aan de activiteit van den brugwachter C. van Horik heeft hij het te danken gehad, dat hij dit niet met den dood heeft moeten bekoopen. Deze brugwachter wierp hem namelijk een reddings- lijn toe en toen hij hem naar den kant getrok ken had, kon hij den drenkeling met behulp van toegeschoten burgers op het droge halen. In de pastorie van de Spaarnekerk werd hij door een dokter en leden van den Ongevallendienst be handeld; daarna is hij per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd waar hij ter observatie is opgenomen. Een 39-jarige bloemist uit Hillegom had blijkbaar te Haarlem bijzonder veel geestrijken drank tot zich genomen. Hij kuierde tenminste Zondagavond kwart over elf in beschonken toe stand van de Gedempte Oude Gracht langs de.... brandende verduisteringslantaarn het, Spaarne in. Burgers wisten hem met de hand uit het wa ter te trekken, waarna hij in een café aan de Turfmarkt werd binnengebracht. Hier werd hij door leden van den Ongevallendienst behandeld en toen per ziekenauto naar de Maria-Stichting vervoerd. Zondagavond kwart voor twaalf is een eveneens onder den invloed verkeerende wielrij der in het water van den Heerensingel te Haar lem gereden. Toen een politie-agent naderbij kwam om hem te helpen, bleek het dat de man zelf reeds uit het water was gekropen en dat hij zich blijkens de natte sporen van zijn schoenen op het plaveisel in de richting van de Nieuwe Spaarnwouderstraat had verwijderd. De fiets is met behulp van een dreg op het droge ge haald en door de politie in bewaring genomen. De eigenaar heeft zich nog niet aangemeld. COMMISSIE VAN TOEZICHT STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Bij B. en W. van Haarlem is ingekomen een mededeeling van dr. J. F. M. Sterck, dat hij bedankt als lid der Commissie van Toezicht op de Stadsbi bliotheek en Leeszaal te Haarlem. (Foto De Haas). De Heemsteedsche coureur M. Gatsonides heeft thans een verbeterde uitgave van den „houtgas generator", waarvan wij indertijd reeds melding maakten, laten verschijnen. Het aanhangwagentje op bovenstaande foto kan aan de normale auto worden gekoppeld. In dit wagentje zijn de generator met de koelhuizen en de filters gebouwd en ook de brandstof, hetzij hout of houtskool dan wel anthra- ciet, kan hier een plaats vinden. De in het wagentje ontwikkelde gassen worden door een buis naar den voorkant der auto gelfeid. De eenige verandering, welke in de auto moet worden aangebracht is de vervanging van den carburator door een z.g.n. luchtmengklep en een aan j aag ventilator. Er 's geween en knarsetanden In ons Nederlandsch kippenhok. Overal in heel den lande, Gaat ons ren-dier droef op stok. En zij droomen booze droomen Van het onheil dat haar wacht, Nu de donkre dagen komen. Dat tweederde wordt geslacht. Voor millioenen komt miscre, En het einde van hun rol, In hun heele kipcarrière, Duizenden kipkarren vol. Het is pijnlijk het te zeggen, Maar een machtig kippenheir, Zal al gauw geen ei meer léggen, Slechts het löodje en niet meer. Daardoor valt het ook te vreezen, Dat ons land verandert, want 't Zal niet langer ei-land wezen, Hoogstens nog een schier-ei-land. Kt Kippenboertje tobt, dat vat je Ook geducht, want het wordt van Kip ik heb je, kip Ik had je, Arme kip en haan en man. 1 P. GASUS. (Adv. Ingez. Med.) De textieldistributie. Behandeling van moeilijkheden. Woensdagmiddag zullen de samenwerkende or ganisaties in het Textielbedrijf Demotex, de Pro- testantsch Christelijke en St. Willibrordus een ver gadering houden in café-rest. Brinkmann te Haar lem, waar de hoofdinspecteur van het Rijks-Tex- tielbureau. de heer E. Buers aanwezig zal zijn, om allen bij het Textielbedrijf betrokkenen van ant woord te dieren op vragen, die in verband met de distributie van Textielgoederen gerezen mochten zijn. De wijziging van de Dreef. B. en W. achten uitvoering van het plan dringend noodig. Naar aanleiding van het feit, dat Ged. Staten be zwaar hebben gemaakt tegen de reorganisatie van de Dreef, schrijven B. en W. van Haarlem aan den Raad: Na een uitvoerige correspondentie, waarin wij getracht hebben Ged. Staten te overtuigen van de noodzakelijkheid van de uitvoering van dit werk overeenkomstig het door u aanvaarde plan, hetwelk ook bij een eenvoudigste uitvoering toch nog een bedrag van 56.000 zal vorderen, bleef genoemd College desondanks van oordeel, dat de voordeelen van de reorganisatie niet opwegen tegen de hieruit voortvloeiende kosten, alsook dat het werk niet zóó urgent is, dat op dien grond het afgeven van de gevraagde verklaring gerechtvaardigd zou zijn. Het wegdek van de Dreef verkeert in een zoo- danigen toestand, dat de uitvoering van de reorga nisatie naar onze meening niet langer mag worden uitgesteld. Bijna over de geheele lengte van den rijweg bestaat de bestrating uit gebroken klinkers, welke op verschillende plaatsen in zeer kleine brokstukken zijn stukgedrukt. Ten einde de mogelijkheid te openen ten aanzien van deze aangelegenheid een afzonderlijke uitspraak te verkrijgen, stellen wij u voor het desbetreffende crediet van 63.500 bij 2e suppletoire begrooting uit de primitieve begrooting voor 1940 te lichten en dit in een afzonderlijke 3e suppletoire begrooting te doen opnemen. Rijkscommissaris bezocht Zeeuwsch- Vlaanderen. 's-GRAVENHAGE. 26 Augustus. Zijn be- zichtigingstochten door de Nederlanden voort zettende bezocht Rijkscommissaris Rijksminis ter Seyss-Inquart op den 25sten Augustus Zeeuwsch-Vlaanaeren, dat over Antwerpen en Gent bereikt werd. In Sluis werd de Rijkscommissaris in het Raadhuis der stad door burgemeester A. F. J. Aernoudts ontvangen, die hem in een korte voordracht de ontwikkeling en den huidigen toe stand van de stad schilderde. In het vervolg van de bezichtigingsreis be zocht de Rijkscommissaris Axel. Daar werd hij in het raadhuis door burgemeester F. Blok ont vangen. die den Rijkscommissaris in een korte toespraak begroette. Als laatste stad werd Hulst bezichtigd. Ook daar had een ontvangst plaats door den burgemeester, den heer B. A. Th. M. Truffino. me: wien de Rijkscommissaris in een vrij lang onderhoud de vraagstukken en nooden der stad besprak. Na het bezoek aan de stad Hulst werd de te rugreis aanvaard HE LUCHTVERKEER MET SPANJE. A.N.P. Ons wordt medegedeeld, dat het luchtpostverkeer BerlijnStuttgartBarcelona, zulks in tegenspraak met een gerucht, als zou dit sinds 11 Augustus j.l. niet meer plaats vin den geregeld voortgang vindt, en dat ook de Nederlandsche postkantoren dienaangaande In lichtingen geven. Er is namelijk via Duitsch land ook luchtpostverkeer van Nederland met Spanje mogelijk. Een psychiatrische afdeeling aan het St. Elisabetlrs Gasthuis gevraagd. B. en W. vragen rapporten- Naar B. cn W. van Haarlem aan den Raad melden hebben Regenten van het St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis gelden verzocht ten behoeve van den bouw van een psychiatrische afdeeling aan deze inrichting. B. en W. hebben den directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen- en Gezondheids dienst en den geneesheer-directeur van het Gast huis verzocht, hun in een gezamenlijk rapport van advies te dienen. Na ontvangst van dit rapport zul len zij deze aangelegenheid bij den Raad aan hangig maken. (Aan het bovenstaande kunnen wij toevoegen, dat de totstandkoming van een psychiatrische af deeling aan het St. Elisabethsgasthuis zeer gewenscht wordt geacht, omdat hierdoor de gelegenheid zou worden verkregen, patiencen, die hiervoor in aan merking komen, langer in observatie te houden dan Ihans mogelijk is. In Universiteitssteden heeft men klinieken voor psychiatrisch onderzoek, die daartoe gelegenheid bieden. Hier ter stede beeft men op dit gebied niets. Over den omvang van deze nieuwe afdeeling valt nog weinig te zeggen, daar deze natuurlijk af hankelijk is van de beschikbare middelen. Intus- schen schijnt het wel in het voornemen te liggen, tot een outillage te komen, die in overeenstemming is met de gebleken behoefte. Het aanstellen van nieuwe medici ligt, zoo vernamen wij, niet in het voornemen. De rapporten, die B. en W. zullen voorlichting zullen, naar wij vernamen, binnen niet langen tijd kunnen worden ingediend.) Zuster van de Lichthoeve overleden. Zaterdag is in het Sint Arthonius-Ziekenhuis te IJmuiden in den ouderdom van slechts 35 jaar na een zeer kor-te ongesteldheid overleden mejuffrouw Grietje Berghuys, onderwijzeres en Zuster van het bekende Kindertehuis „De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Santpoort. Dit overlijden heeft op de Directrice, de zusters en de kinderen der in richting een diepen indruk gemaakt, want „Zuster Greet", die daar de toevlucht der kinderen was. is niet minder dan zeventien jaar lang aan deze in richting verbonden geweest: zij kw#m er als meis je van negentien jaar. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal plaats hebben Woensdag 28 Augustus, des namiddags half twee. op de Algemeene Be graafplaats aan de Klóverlaan te Haarlem. Haarlem's Zanggenot behaalt een eersten prijs. De Haarlemsche Liedertafel „Haarlem's Zang genot", directeur de heer L. C. Keereweer, heeft Zondag op den nationalen zangwedstrijd van het mannenkoor der Haagsche Tram te 's-Gravenhage een eerste prijs behaald in de afdeeling Uitmun tendheid met als verplicht koor „De Winter" van Piet Zwager en als vrij werk „Geister procession" van Van Schaaff, met 370 punten en felicitatie der jury. DE DUISTERNIS WERD KEN TUINMAN NOODLOTTIG. Zaterdagavond omstreeks half 12 is de 59- jarige ongehuwde tuinman J. de Vries te Har- lingen, komende uit de Nieuwstraat. door de duisternis misleid. Hij geraakte in het vaarwater van het Franekereind en verdronk. 49 slachtoffers van bombarde menten. De belangstelling, welke ons land van nach telijke Engelsche bommenwerpers geniet, wordt als onaangenaam en verontrustend gevoeld door de burgerbevolking. In enkele dagen tijds blijken niet minder dan 20 personen als gevolg van deze nachtelijke vluchten het leven te hebben verlo ren. Bovendien zijn nog 29 personen gewond. Dat de burgerbevolking zich door deze aanval len, ondanks de uitgebreide luchtbeschermings maatregelen. bedreigd voelt, is begrijpelijk. Ve len zien met angst en vrees den nacht tegemoet die niet. zooals het behoort, hun rust brengt. Met verontwaardiging neemt men kennis van het aantal slachtoffers onder de burgerbevolkig. HEDEN: 8 PAGINA'S. "innTTr:"nrTtrnTi!nT!njfl Flitsen Zwemfeest in ijswater. Laatste Berichten w. .v pag. 3 pag. 6 pag. 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1