Haarlem's Dagblad DANSLES!! De Vreemde Mare. Oude en nieuuxe fBaekhandel 21. de Vcies Boter- en vetperiode van acht weken. Formulieren. Luchtgevechten boven Kent. De verduistering Artikelen^ 58e JAARGANG No. 17543 Uitgave Lourens Cosier, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Direetie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 27 Augustus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Er gaat een mare door het land en de irhoud is onzin. Dat gebeur^ tegenwoordig meer dan ooit. Wij hebben in den loop van vele jaren meermalen tegen het Gerucht gewaarschuwd. Wij hebben dat na het uitbreken van den oorlog in 1939 herhaald en in de dagen toen de strijd in ons land woedde en daarna steeg de noodzaak. Nu is er meer dan ooit reden voor. temeer omdat men door het ^ver spreiden van bepaalde geruchten in ernstige moei lijkheden kan geraken. Als iemand dat overkomt moet hij of zij wel heel diep in de misère zitten over eigen roekeloosheid. Des te erger als later blijkt, dat er van het praatje weer niets waar was, wart dat geeft dan nog een bijzondere gewaarwor ding van onbenulligheid. En met het verspreiden van geruchten doet men niets nuttigs en bereikt men niets goeds. Het wordt als regel alleen be ïnvloed door den wensdh om zich te doen gelden door iets schokkends of sensationeels te vertellen. Is dat nu werkelijk iets waard? Is het waard, er zelfs risico's voor te nemen? In het belang van onze lezers zelf waarschuwen wij hen tegen het Gerucht. Niet alleen tegen het verspreiden er van, maar ook tegen lichtgekiovig- heid ten aanzien van alle mededeelirgen die be ginnen met „ze zeggen...." of „ik heb gehoord datAls regel is de inhoud dier mededeelingen volslagen onwaar. Nu zijn er mensohen die dat niet aannemen wil len. Het zou dan ook een bewijs van erge zelf overschatting zijn als iemand ooit tegen het Ge rucht te velde trok in de meening, dat hij het zou kunnen uitroeien. Dat ligt buiten menschelijk ver mogen, evenals de vernietiging van die bijzonder onaardige kindertjes van het Gerucht: Lastertje en Roddeltje, die in alle tijden hun tongetjes roeren. Maar wel kan men er velen met succes tegen waar schuwen: velen, die hun tong voldoende in be dwang hebben, die zelf over genoeg critisch ver mogen beschikken om het praatje aan de werking van hun verstand te toetsen en die bovendien ge noeg belangen in het leven hebben om het niet met gebabbel te behoeven bijvullen. De groote bondgenoot van het gerudht is het spreekwoord: „Geen rook zonder vuur". Geen en kel spreekwoord is volkomen en in alle omstandig heden waar. Maar vele zijn het althans in letter lijken zin. Dat is dit spreekwoord zelfs niet eens. Maar bovendien is het een gevaarlijke gemeen plaats om er ieder praatje, van het onschuldigste tot het ergste, mee te rechtvaardigen. En hoe ont staat het praatje? Het maakt een wordingsgeschie denis door, van mond tot mond, waarin het wordt veranderd, verminkt en vooral aangedikt terwijl zijn origine niet anders geweest is dan de veronder stelling: „Stel je voor dat dit of dat eens gebeurde" of een verkeerd gelezen bericht, of een veikeerd verstane radio-uitzending ofpure fantasie. Want er zijn ook menschen, die er maar in 'de ruimte op los fantaseeren, zooals iedereen weet die wat langer in deze wereld heeft rondgekeken. Er zouden reeksen voorbeelden op te halen zijn van geruchten waarvan de volstrekte onjuistheid later gebleken is. Allemaal rook zonder vuur. Ik zal er maar niiet aan beginnen want waar zou het eind zijn? Ieder die zich de moeite geeft er eens rustig over na te denkeD zal ze zich herinneren: uit die vijf oorlogsdagen in Nederland bijvoorbeeld maar ook uit vroeger jaren. Het wonderlijke is dat het Gerucht aan zijn eigen tallooze mislukkingen niet overlijdt. Maar wel worden er veel verstandige menschen door gerfezen van hun lichtgeloovigheid. Vaak zal iemand een ander vragen: Weet jij ook iets van dit of dat? En dat is een zeer machtige sti mulus voor de Vreemde Mare, want zooveel men schen vinden het niet prettig om te antwoorden: Ik weet het niet. En dan veronderstellen ze maar wat, of'opperen maar wat, en de ander, die veelal wat weten wil om het verder te kunnen vertellen, brengt het (in zijn lezing, die al wat gewijzigd is) verder. Dat het praatje zooveel veranderingen on dergaat komt deels door half luisteren of toevoe ging van meer fantasie, deels door commentaar van menschen die het al in krasser vorm meenen ge hoord te hebben. Wie er zelf eens nauwkeurig op gaat letten zal de wijze van wording zonder al te veel moeite kunnen waarnemen. En er soms om moeten lachen. Maar er zitten vooral ernstige kan ten aan. En daarbij laakbare. Het is zeker niet overt>odig het Gerucht nog eens aan de kaak te stellen en te taxeeren op de waardeloosheid waar door het zich schier altijd kenmerkt. Vraagt men u iets dat u niet weet, antwoord dan: ik weet het niet. Het is niet erg. Het houdt heele- maal niet in dat u dom zoudt zijn. En het klinkt haast origineel. Het bevalt goed. R. P. De Victoria Regia in den Amsterdamschen hortus is, hoewel later dan normaal, weer in bloei gekomen en de fraaie waterbloem met haar reusachtige bladen biedt een interessanten aanblik. (Foto Pax Holland.) Speciale machines zorgen voor de deskundige bewerking van den grond der boomgaarden in het Provinciaal Demonstratiebedrijf te Schellinkhout in Noord-Holland. (Foto Pax Holland.) uw schoolboeken uit voorraad leverbaar JACOBIJNESTRAAT no. 3 GED. OUDE GRACHT 27—27 A. (Adv. ïngez. Med.) De verstandige huisvrouw doet aan ..zelfdistributie"! Ontheffing Precariorechten. Voor houders van benzinepompen. B. en W. van Haarlem geven den raad in over weging te besluiten aan hen. die wegens het heb ben van een benzinepompinstallatie op den openbaren grond, voor het belastingjaar 1940 in de heffing van precariorechten werden betrokken en die tengevolge van de van overheidswege ge nomen maatregelen genoodzaakt zijn hun pom pen gesloten te houden, ontheffing van de opge legde aanslagen te verleenen over den tijd. gedu rende welken in genoemd belastingjaar de ben- rinepompinsta 11aties buiten gebruik zijn gesteld geweest. VRAGEN VAN JOHS. VISSER. Bij B. en W. van Haarlem zijn ingekomen vragen van den heer Johs. Visser, lid van den Raad, betref fende de besteding der gelden, bij raadsbesluit van 24 Mei 1939, toegestaan uit het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen voor het aankoopen van werken van beeldende kunstenaars en voorts omtrent de mogelijkheid om jaarlijks een bedrag uit de ge meentekas te bestemmen voor den aankoop van Werken van Haarlemsche kunstenaars. De leider van den Distributiedienst schrijft ons het volgende: De nieuwe periode voor de boter- en vetdistri- butie is gepubliceerd en zooals daaruit blijkt, zal deze nieuwe periode acht weken duren. Zoo geven de met 0.5. 06 en 07 genummerde bonnen van de vetkaart elk recht op het koopen van een half pond margarine of boter, de met 08 gemerkte bon op het koopen van een half pond gesmolten spijsvet of een half pond boter en de met 09, 10,11 en 12 genummerde bonnen op het koopen van een half pond boter, waarop een reductie van 10 cent per bon verleend wordt. Men heeft met opzet een periode van acht weken genomen, om het publiek in staat te stellen, de margarine, de boter en het vet gemakkelijk over deze periode te verdeelen, aangezien men anders op een bepaalden tijd uitsluitend op vet, margarine of boter zou zijn aangewezen. Houders van boterkaarten dienen eveneens de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. Immers de met 05 tot en met 12 genummerde bonnen der boterkaart geven elk recht op het koopen van een half pond boter. Men zou dus reeds nu alle geldige bonnen kunnen besteden. Natuurlijk is dit niet te bedoeling. De verstandige huisvrouw zal aan „zelfdistributie" gaan doen en de bonnen gelijkelijk verdeelen over de periode van telkens een week. Want als de huisvrouw dat niet doet en de noodige spaarzaamheid voorbij ziet, dan zal in de eerste weken weliswaar doro een overvloed alles „botertje tot den boom" zijn, maar daarna zal het huishouden in last zitten en droge boterhammen moeten eten. omdat het beschikbare kwantum reeds nu is opgesoupeerd. Hoewel de boter- en vetperiode thans dus acht weken duurt, vestigen wij nadrukkelijk de aandacht op de noodzakelijkheid, het beschikbare rantsoen per week in acht te nemen. Zij, die deze waarschuwing in den wind slaan, zullen aan het einde van de periode door eigen schuld boter- en vetlooze dagen moeten doormaken. TWEE KINDEREN TE WATER. Maandagmiddag geraakten twee jongetjes van resp. vijf en zes jaar, die op een plank in de Leid- schevaart te Haarlem aan het spelevaren waren, aldaar te water. Dit werd gezien door den heer P. Hartendorp. die gekleed te water sprong en de kinderen wist te redden. De drenkelingetjes wer den vervolgens naar hun ouderlijke woning aan de Oranjeboomstraat gebracht. Vorderingen wegens geleden schade. Voor welke gevallen men zich tot het afwikke lingsbureau van defensie moet wenden. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie deelt, in aansluiting op de bekendmakingen, reeds in de pers gepubli ceerd door de advies-commissie-vorderingen en door de commissie oorlogsschade (commissie Van Leeuwep), het volgende mede: a. Rechtstreeks tot het afwikkelingsbureau van het Departement van Defensie wende men zich: 1. Terzake van vorderingen door Nederlandsche autoriteiten, gegrond op de inkwartieringswet en op de zeeschepenvorderingwet (voor zoover van het departement van defensie uitgegaan), zoomede ter zake van vorderingen door Fransche, Engelsche of Belgische troepen: 2. Terzake van het naar het buitenland doen ver trekken of doen zinken van zeeschepen op last van militaire autoriteiten: 3. Terzake van schade veroorzaakt door het on rechtmatig medenemen van goederen door Neder landsche militairen; 4. Terzake van schade, onrechtmatig toegebracht aan personen, huizen en goederen bij huiszoeking, etc. (evenwel met uitzondering van de schade, toe gebracht aan de goederen van tijdens den oorlog ge ïnterneerd geweest zijnde oersonen); 5. Terzake van door Nederlandsche autoriteiten gevorderde, doch nadien als krijgsbuit aan den be- zettenden staat vervallen goederen: 6. Terzake van burgers, van wie persoonlijke diensten ten behoeve van de landsverdediging zijn gevorderd, (chauffeurs als anderszins) en die tijdens de bevolen diensten zijn gesneuveld of ge wond; 7. Terzake van schade, geleden tengevolge van de toepassing van de wet op den staat van oorlog en van beleg, anders dan door wegruimingen en ingebruiknemingen: 8. Terzake van wegruimingen of vernielingen door bondgenootschappelijke legers. b. De aandacht wordt er met nadruk op ge- vestig.d dat in het bovenstaande geenerlei positieve toezegging kan worden gezien tot vergoeding van de geleden schade. Voor de onder a, genoemde aangelegenheden wende men zich uitsluitend schriftelijk tot het af wikkelingsbureau van het departement van defensie le afdeeling; slechts voor spoedgevallen van perso nen buiten 's Gravenhage woonachtig mondelings Maandags, Woensdags en Vrijdags van 24 uur tot de le afdeeling van voorribemd departement, gebouw Petrolea, Benoordenhoutscheweg 7, 's Gravenhage Fusie van Bouwvakarbeidersbonden. Het Neutraal Verbond van werknemers in het bouwbedrijf heeft in een te Utrecht gehouden bui tengewone algemeene vergadering met algemeene stemmen het dagelijksch bestuur gemachtigd tot het aangaan van een fusie met den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond, als uitvloeisel van de fusie tusschen de Nederlandsche Vakcentrale en het N.V.V. Formulieren, formulieren Moeten worden ingevuld, En dat loopt in de papieren, En vergt veel van ons geduld. Vragen, vragen, alsmaar vragen, Met de waarschuwing aan 't end. Je zult de gevolgen dragen, Als je soms niet eerlijk bent. Met het hoofd in beide handen, 't Starend oog op het papier, Zit het volk der Nederlanden. Worstlend met het formulier. En als het is volgeschreven En den trouwen ambtenaar, Minzaam is teruggegeven. Ligt alweer een ander klaar. Formulieren om te zuchten; De productie is het hoogst, In dit tijdperk van de vruchten, Van den pennevruchten oogst. P. GASUS. Felle strijd tusschen Duitsche en Britsche jagers. Londen getuige van ernstig bombardement. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Boven het graafschap Kent woedde Maandag een felle strijd tusschen Duitsche en Britsche jagers, terwijl de Duitsche ge vechtsvliegtuigen tegelijkertijd de vliegvek den bombardeerden. Het luchtafweergeschut was niet doeltreffend. Hier en daar bleef nog een versperringsballon zweven, zonder dat de Duitsche vliegers zich daardoor van de wijs lieten brengen. Volgens de tot dusverre binnengekomen be richten is boven Deal, Folkestone, Canterbury. Cambridge en ook boven het Kanaal, een reeks Britsche vliegtuigen neergestort. De verliezen der Engelschen verhouden zich volgens de tot dusverre ontvangen cijfers tot de verliezen der Duitschers als 10:2, waarmede de verhouding nog meer ten gunste van de Duit schers is gewijzigd. Tot dusverre had zij 8:2 be dragen. Maandag stonden tegenover een verlo ren Duitsch toestel vijf verloren Engelsche ma chines. Urenlang luchtalarm. in Londen. Uit Tokio veriieemt het D.N.B.Naar de Lon- densche correspondent van de „Tokio Asahl Sjimboen" aan zijn blad meldt was de hemel bo ven het Westend van Londen in den nacht van Zaterdag op Zondag door de Duitsche bom aanvallen op militaire objecten in de omgeving van Londen bloedrood. Van het gebouw der „Times" konden vlammenzuilen gezien worden, die urenlang oprezen, terwijl steeds nieuwe ont ploffingen gehoord werden, onophoudelijk huil den de sirenes der brandweerauto's tijdens het urenlang durende luchtalarm. Er is echter niets bekend geworden over de objecten die werden bestookt of over het aantal slachtoffers. Te mid dernacht was in het oosten van Londen een ge weldige vuurgloed te zien nadat een bommen werper zijn lading bommen had uitgeworpen. Vreeselijke ontploffingen, afweervuur en schijn werpers brachten de bevolking in paniek. Het bombardement moet beschouwd worden als het ernstigste waarvan Londen getuige is geweest. Een D.N.B.-bericht uit New-York deelt mede, dat de Amerikaansche pers uitvoerige beschrij vingen van de luchtaanvallen op Portsmouth, Ramsgate, Dover en Londen publiceert, waarbij, in weerwil van de strenge censuur de doeltref fendheid der Duitsche bombardementen wordt toegegeven. De verslagen constateeren algemeen, dat de aanvallen heviger en de schade grooter dan ooit sedert het uitbreken van den. oorlog zijn geweest. Volgens ooggetuigen uit Ramsgate zijn de havenwerken daar niets meer dan een puinhoop. Aandachtig maken de Duitsche bladen mel ding van de verslagen van neutrale correspon denten over het verschrikkelijke weekeinde, dat Londen heeft beleefd. Belangstelling wordt vooral gewekt door het feit, dat Reuier heeft moeten toegeven, dat de nieuwe aanvallen van het Duitsche luchtwapeh de zwaarste zijn ge weest van den oorlog. De „Angrificiteert het verslag van een Amerikaansch correspondent, voor zoover het roode potlood, van den Engel schen censor dit heeft doorgelaten. Het Duitsche dagblad kan hieruit echter toch nog aan zijn le zers laten hooren dat: de nachtelijke hemel bo ven Londen door de branden, die waren uitge broken aan den oostelijken rand der stad, bloed rood was gekleurd, terwijl telefoon- en stroonv- leidingen vernield waren. Zaterdagavond is drie maal luchtalarm gemaakt in Londen, duidelijk waren de inslaande zware bommen te hooren. De Berliner Börsen Zeitung" haalt een Zweedsch correspondent aan, die meldt, dat tij dens een Dultschen aanval op militaire objecten aan de beneden Theems ten oosten van Londen zoo hevige branden ontstonden, dat de geheele binnenstad door den grooten vuurgloed was ver licht en de brandweerploegen verscheidene uren werk hadden om de vlammen te blusschen, zoo dat nog des Zondags in den ochtend een dikke rookwolksluier over de Engelsche hoofdstad lag. De „Berliner Börsenzeitung" levert commen taar op het artikel van de „Sunday Dispatch", dat verlangde, dat „Berlijn gebombardeerd zou worden en waarin geschreven werd: „Bombar deert hun huizen en vooral hun fabrieken, ver brandt hun bosschen en maakt hun harten murw. „De Börsen Zeitung" zegt: „Men kan het slechts als een bekentenis van volkomen mili taire onmacht en teugellooze angst beschouwen als de „Sunday Dispatch" verklaart, dat de Brit sche vliegers zich niet mogen laten weerhou den door gewetenswroeging of ziekelijke idealis tische overwegingen. Aanvallen van dezen aard op de Berlijnsche* burgerbevolking zouden een honderdvoudigen weerslag boven Londen hebben. „De Deutsche Allgemeine Zeitung" meent, dat de schrijver van het Engelsche artikel vervuld moet zijn geweest niet van blinde woede, maar van koude gemeenheid, toen hij dezen eisch stelde. Wie zoo iets kan schrijven, is veroor deeld." De INSCHRIJVING voor de lessen begint 1 SEPTEMBER A.S. Prospectus vanaf dien datum verkrijgbaar. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 - Prive-les dagelijks. (Adv. Ingez. Med.) f U s HAA schrijft een GROENTJE in ARLEM'S DAGBLAD op en be- f taalt de zeer geringe kosten, i Dan doen wij de rest, tot het op het voordeel aankomt. V Dat voordeel is voor U. Zon onder 8.40 Zon op 6.43 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. OP DE BEURS. Belangstelling voor de aandeelenmarkt. De belangstelling op de effectenbeurs die zich kort na de heropening van de fondsenmarkt in hoofdzaak op de beleggingsafdeeling concentreerde, is vrijwel geheel overgeslagen naar de aandeelen markt. De handel in de beleggingsobjecten is thana van kalmen aard en het ziet er niet naar uit, dat hierin spoedig verandering zal komen, omdat het speculatieve element dat in den beginne klaar blijkelijk meende ook in de beleggingswaarden heil te kunnen vinden, zich bij gebreke van dien vrijwel geheel heeft teruggetrokken. Daarbij wordt de indruk gewekt, dat het eersterangs Nederland sche beleggingsmateriaal, voor het oogenblik al thans, zijn natuurlijk peil heeft gevonden want den laatsten tijd vallen slechts geringe mutaties waar te nemen. Moeilijk kan worden voorspeld op welke wijze de rente-standaard zich in de eerstkomende tijden zal bewegen, maar momenteel is er toch geen aanleiding te veronderstellen, dat die beweging van heftigen aard zal zijn. Voor het tegenwoordige renteniveau kunnen de Nederlandsche staatsobli- gatiën, ressorteerende tot de zoogenaamde oude schuld, wellicht als een goed voorbeeld dienen, om dat deze obligatiën niet onderhevig zijn aan uit loting. Men ziet dan de 3Vz pCt. obligatiën van 1911 bij den huidigen koers een rendement afwerpen van circa 4.4. procent, de 3 procents obligatiën 1896/1905, alsmede de certificaten een rentebate afwerpen van 4.22 procent, terwijl de integralen zich juist ongeveer op een 4 procents basis bevin den. Door elkander genomen mag de rentestan daard naar deze gegevens gemiddeld ongeveer wor den gerekend op 4.25 pCt., ^en dit is ook het peil dat thans voor beleggingen dp langeren termijn als ongeveer het meest gangbare wordt beoordeeld. De verhoudingen op de beleggingen en kapitaal markt zijn van soepelen aard, zoodat mag worden aangenomen, dat behoudens onvoorziene gebeur tenissen de rentestandaard ook in den eerstkomen- den tijd een vrij stabiel karakter zal dragen. h. o. v. Het Kcrkconccrt van Donderdag. Donderdagavond a s. zal de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam het laatste Kerk-concert in de Groote Kerk te Haarlem in het seizoen geven. Aan dit concert zal medewerking worden verleend door Renate Zwaardemakcr. viool en de Gemengde Zangvereeniging „De Stem des Volks" onder lei ding van Anton Krelage. Het concert begint met de uitvoering van de Sinfonia zum Oratorium „Sant' Elena al Calvario" van Leonardo Leo. gevolgd door een Fuga voor orkest van Andries de Braai Dit is een eerste uit voering. De soliste zal hierna met orkestbegelei ding voordragen het Concert für alt-viool in D. dur van Karl Stamitz. In het tweede gedeelte van het concert, zal de ..Stem des Volks" onder leiding van Anton Kre lage ten gehoore brengen 2 koren uit het Orato rium ..Tod Je.su" van Graun en „Mirjam's Siegen- gesang" van Fr. Schubert. Het is niet mogelijk de Groote Kerk te verduis teren. daarom zal dit concert te 7 uur beginnen. Men wordt beleefd verzocht van den voorver koop gebruik te maken. De bekeuringen. Speciale controle op de huizen. k Nu er nog steeds inwoners van Haarlem zijn, die niettegenstaande de herhaalde waarschuwin gen hun woningen niet afdoende tegen lichtuit- straling afschermen, heeft de Commissaris van Politie besloten, hierop een speciale controle to laten uitoefenen. Maandag kregen negen nala- tigen een proces-verbaal. Verder werden Maan dag 23 wielrijders bekeurd, die niet rechts reden en negen die zonder licht reden: elf gaven geen teeken dat zjj van richting wilden veranderen en vijf lieten hun fiets onverlicht staan. HEDEN: 8 PAGINA'S. R. P.; De vreemde mare. pag. 1 B. K.: „Een nieuwe wereld", pag. 3 Menschen in Amsterdam. pag. 2 jj K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 3 Flitsen. pag. 3 2 Laatste Berichten pag. 2 ^MIHilIHMMMMMI ::r- iiifri nwill mmtiiïJ/

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1