IAAT/TCJEEIjlCHIIN Uit de Pers. fBOUVY2^ 't Tri-Pr 0im.a^dim4fypJ!wJ3dp.éuêpa£Q Menschen in Amsterdam AGENDA. BURGERLIJKE STAND Prachtig huis Beven en benedenhuis te koop DANSSCHOOL W. FORTGENS DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 H A A R E E M'S DAGBEAD 2 Britsche toestellen boven Berlijn. Bommen werden niet uitgeworpen. BERLIJN, 27 Aug. (D.N.B.) In den afgeloo- pen nadht is te Berlijn en omgeving weder lucht alarm gemaakt. Verscheidene vijandelijke vlieg tuigen trachtten Berlijn aan te vallen, doch zij werden reeds in de buurt van Brandenburg door luchtdoelgeschut en zoeklichten gedwongen terug te keeren. Een vliegtuig vloog op groote hoogte over het stadsgedeelte van de rijkshoofdstad. Bommen wer den niet uitgeworpen. Voor f 100 millioen Schatkist biljetten geplaatst. Volgens de N.R.Ct. zou het Rijk kort geleden voor 100 millioen schatkistbiljetten bij de groote banken hebben ondergebracht. De plaatsing zou a pari zijn geschied. De rentevoet zou 3 J/2 pCt. be dragen en de looptijd van de biljetten drie jaren. Begin September, naar men aanneemt op 2 Sep tember, moet ca. 60 millioen op de biljetten wor den gestort, het overige gedeelte op 1 October a.s. Departement van Sociale Zaken. Mr. dr. Scholtens van zijn functie ontheven. 's-GRAVENHAGE, 27 Aug. Officieel wordt medegedeeld: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandi- sohe gebieden heeft den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, mr. dr. A. L. Scholtens, van zijnfunctie ontheven. Met de lei ding van het departement van Sociale Zaken is de ambtenaar met het grootste aantal dienstjaren, ir. R. A. Verwey belast. UITBREIDING VAN ,.DE SPAARNESTAD". De NV. Drukkerij „de Spaarnestad" te Haar- dem heeft B. en W. gevraagd om toestemming voor uitbreiding van haar drukkerij aan de Nas- saulaan door het bijplaatsen van een vertica len stoomketel van 30 M2, zes ondergrondsche tanks- tot berging van 12.000 L. Toluol. 2000 L. Beintol, 10.000 L. vernis, 13.000 L. olie en het bij- en verplaatsen van verschillende werktuigen en electromotoren. DE RIJWIELAFSCHERMING. Er is een kapje in den handel gebracht ter afscherming van de rijwiellamp. waarvan men zal opmerken dat hier de spleet in de bovenhelft is aangebracht. Men zal dit in strijd achten met de verordening, volgens welke de spleet in de benedenhelft aangebracht moet worden. Het betreffende kapje is echter voorzien van een klep, en wanneer bovendien de Rijkskeur er het stempel heeft opgezet kan men er verze kerd van zijn dat de gewijzigde plaats van de spleet de goedkeuring der autoriteiten heeft. ALLE-DAG-KERK HAARLEM. Woensdag 28 Augustus zal er een bijzondere dienst worden gehouden in de Groote Kerk door de Alle- Dag-Kerk. Dien avond zullen medewerking verleenen de heer Adriaan Pape, zang, mej. Mies Lasschuit, viool en de heer W. H. Biele, orgel. O.a. zal ten gehoore worden gebracht „Gebed", bekend Largo van Handel. Deze dienst wordt gehouden des avonds te 7 uur in het Koor der Groote Kerk, ingang Klokhuis- plein. EEN ZESTIGJARIG BEDRIJF. Naar wij vernemen zal het Maandag 2 Septem ber 60 jaar geleden zijn, dat de bekende drogisterijen voorheen K. van Eden te Haarlem werden ge sticht. J. TH. R. SCHREUDER. Gisteren heeft de heer J. Th. R. Schreuder, voor zitter der Ver. voor Christelijk M.U.L.O. in Neder land en stichter van het instituut Schreuder te Amsterdam, zijn zeventigsten verjaardag her dacht. De heer Schreuder die thans te Haarlem woont, leidde van 1896 tot 1935 een instituut, dat een voorbereidende: een lagere en een handelsschool omvat. Bovendien heeft hij zich verdienstelijk ge maakt op het gebied van het M.U.L.O., speciaal ten aanzien van de inrichting der eindexamens. De heer Schreuder, die voor het overige nog tal van functies bekleedt, waartoe gerékend mag worden het voorzitterschap van de Chr. Scholen voor Buiten gewoon lager Onderwijs te Amsterdam, dat van de Vereeniging „Bosch en Duin" en „Vacantie Buiten" en het lidmaatschap van het hoofdbestuur van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen, was nog mede werker aan diverse paedagogische tijdschriften. Bommen op burgers. Het Alg. Handelsblad heeft een artikel gewijd aan de bombardementen waaraan de Nederlandsche burgerbevolking bloot staat. Het blad haalt uit het Handboek van het Volkenrecht van Prof. Frangois enkele zinsneden aan. Omtrent de bescherming van de burgebevolking tegen den luchtoorlog en schrijft: „dat het ontwerp-Luchtoorlogreglement van 1923 een luchtbombardement, dat ten doel heeft de burgerbevolking te terroriseeren of privaat eigendom zonder militair karakter te vernietigen, verbiedt. Het bombardement is slechts, wettig, wanneer het gericht is tegen een militair doel, waarvan de vernietiging een positief militair voor deel zou opleveren. „Wat nu", schrijft prof. Fran cois, „ingeval de militaire objecten zóó gelegen zijn, dat zij niet kunnen worden gebombardeerd dan indien, zonder eenige consideratie voor de burger bevolking, bommen worden afgeworpen?" Het reglement maakt dan een onderscheid: „Betreft het plaatsen buiten de feitelijke gevechtszöne, dan moet in zoodanig geval van het bombardement wor den afgezien. Betreft het evenwel plaatsen binnen die zóne, dan is het geoorloofd, mits een redelijk vermoeden besta, dat de militaire concentratie er belangrijk genoeg is. om het bombardement te rechtvaardigen, rekening houdende met het gevaar voor de burgerbevolking". Ook dan nog moeten voorzorgsmaatregelen worden genomen ten aanzien van kei-ken, musea, hospitalen enz. Het reglement is wel is waar niet in een verdrag omgezet, maar geeft toch de rechtsopvatting weer van de overgroote meerderheid dei- statengemeen schap. Hebben deze regels dus een zeker recht van eerbiediging in een oorog rechtstreeks tusschen twee belligerenten en hun burgerbevolkingen, des te grooter zal dit recht worden wanneer het gaat om de burgerbevolking van een noncombattant ge bied, in welke positie de Nederlandsche burgerbe volking thans verkeert, en boven welk gebied het oorlogsgeweld zich doet gelden, omdat het terrein door oen belligerent bezet is. De wecrlooze burger bevolking heeft daar dus als het ware een bijzondere aanspraak op consideratie in den luchtoorlog". (Adv. Ingez. Med.) BRANDJE IN DE BAKKERSTRAAT. Maandagmiddag kwart voor drie werd brand gemeld in het perceel Bakkerstraat 52 te Haar lem, waarin gevestigd is de bloemisterij van de firma W. B. van Norden en Zn. De brand ont stond onder een afdak, vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaar. De brandweer heeft de vlammen met twee stra len op de waterleiding gebluscht. Het afdak en de gereedschappen, die er onder lagen, zijn groo- tendeels verbrand. Een belendende loods, in gebruik bij den gra nietwerker M. kreeg eveneens eenige brand schade. Vermijding van kwellingen bij het slachten van vee. Proefneming tot bewusteloos maken te Amsterdam mislukt. Korten tijd geleden is het Amsterdamsche abattoir het tooneel geweest van een hoogst stuitende proefneming, die ten doel had de bepa lingen, die door den Rijkscommissaris, rijksmi nister dr. Seyss Inquart, getroffen waren ten aan zien van het slachten van vee, op slinksche wijze te ondergraven, aldus meldt het A.N.P. De Jood- sche slagers immers zien door deze bepaling een eind gemaakt aan het ritueel slachten. De Joodsche slagers hebben getracht onder deze bepaling uit te komen door de electrische bedwel ming toe te passen. Korten tijd geleden zijn op dit gebied proeven genomen, die tot een stuiten de vertooning leidden en die na heftige protesten van weldenkende toeschouwers eindelijk werden stopgezet, zoo meldt het A.N.P. Ten behoeve van degenen, die op grond van hun godsdienstige overtuiging het vleesch van op de gewone wijze geslachte dieren niet wen- schen te nuttigen, zijn te Amsterdam onder toe zicht van den directeur van het abattoir, den heer Reeser, en den directeur van het markt wezen, den heer v. d. Laan, proeven genomen met een instrument tot electrische bedwelming, waar door men het ritueel slachten in overeenstem ming dacht te brengen met de verordening van den Rijkscommissaris. De bedoeling van de proefneming was het dier onmiddellijk volkomen bewusteloos te maken. Dit gelukte volgens het A.N.P. echter in geenen op zichte. Het A.N.P. meldt verder omtrent deze kwestie: Wij spraken den heer Kappelhof, een slager, die reeds jarenlang het abattoir bezoekt en die zich aan het ritueel slachten herhaaldelijk heeft geërgerd. Hij heeft de proefneming van het begin tot het einde bijgewoond en met het hor loge in de hand controleerde hij, hoelang het duurde, voor het dier in een toestand was. die met bewusteloosheid is te vergelijken. Precies zeven minuten later viel het beest neer, doch van bewusteloosheid was geen sprake, want nog geen minuut later sloeg het gemartelde dier naar alle kanten de pooten uit. Het bloed stroomde uit den neus en tenslotte wist het beest zich in zijn doodsangst weer op te richten. Het rabbinaat had nauwkeurig toegezien, hoe lang het' beest „bedwelmd" was geweest. Het resultaat was slechts een bloedende en gemar telde koe geweest. Teneinde raad, aldus de heer Kappelhof, be sloten de heeren het dier maar met het schiet- masker, dus op de gewone normale wijze, af te maken. Bij de tweede koe ging het al evenmin voor den wind. De installatie haperde aanvanke lijk. het dier sloeg en trapte om zich heen, toen het den stroom voelde, doch van bedwelming was geen sprake. De heer Kappelhof, aldus vertelde hij het A.N.P.. ging naar den directeur den heer Reeser, met de vraag, onmiddellijk verdere proefnemin gen te verbieden. De directeur verzocht hem op het kantoor te komen en voegde erbij, dat het „slechts" een proefneming betrof, op verzoek van het rabbinaat. Ook de menschen. die de electrische toestellen bedienden, werden door den heer Kappelhof ge waarschuwd zich zoo gauw mogelijk van het abattoir te verwijderen, temeer daar er al kreten opgingen „slaat dien wagen in elkaar". Ook de leden van het rabbinaat waren korten tijd latei- spoorloos verdwenen. De heer Kappelhof, in gezelschap van de sla gers Van Boven en Rodin, ging naar den direc teur om te vragen, of dit „ritueel gebeul", zooals zij het uitdrukten, nog eens zou worden herhaald, waarop de heer Reeser volmondig toegaf, dat de proefneming mislukt was en dat hij nooit meer hoopte te zien, wat dien middag op het hoofd stedelijke abattoir den volke was getoond. Naar het A.N.P. verder van den heer Kappel hof vernam, wordt in Assen nog wel degelijk op deze wijze „koscher" geslacht. Het vleesch wordt naar Amsterdam vervoerd, waar jongstleden Vrij dag nog een zending aankwam. Naar het A.N.P. nog vernam, heeft ook de Sophiarvereeniging tot bescherming van dieren te Amsterdam zich op deze materie geworpen en verbaal van het gebeurde op het abattoir opge maakt. KOOP IEDERE MAAND TENMINSTE ééN BOEK. De Commissie voor de Boekenweek schrijft ons: Aldus luidt de slagzin waarmee de Boekenweek- Commissie, die telken jare in de lente een propa- ganda-week voor het boek organiseert, zich dit najaar ridht tot den Nederlandsohen lezer in het algemeen en tot hem, die weinig of niet leest in het bijzonder. De taak dezer Commissie, ingesteld door de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, die dit jaar 125 jaar bestaat, is immers de belangstelling van het geheele Neder landsche volk te wekken voor het boek, dat zoo'n belangrijke plaats inneemt»en een zoo groote in vloed oefent op het geestelijk leven van een volk. De gebeurtenissen der laatste maanden hebben de gemoederen van alle Nederlanders ten diepste geroerd en de gedachten lang in heftige beweging gehouden. Wij moeten echter, juist nu, voor wat is en voor wat nog komen gaat zoo frisch mogelijk van geest blijven. Te veel wij geven toe: het is haast onvermijdelijk praten wij over de „toe komst", maar daar naast is het noodzakelijk eens geheel buiten de dagelijksehe sfeer te verblijven. Is men het hiermee eens, dan volgt daaruit dat men uitziet naar eep middel tot ontspanning, een tegenwicht tegen de problemen van eiken dag. Het is ons bekend, dat het bezig zijn met literatuur door velen als een bijkomstige veraangenaming des le vens, als een weelde wordt beschouwd. Hoe nu', zullen zij ons vragen, hebt gij niets anders voor te stellen dan dat we boeken gaan zitten lezen? Inderdaad, dat stellen wij u voor. Wij stellen voor, dat de schrijvers zullen schrijven en dat wij ons zullen verdiepen in hun werken. En dat voorstel zal u niet afschrikken als wij met literatuur niet alleen bedoelen d.ie van de grooten van geest, maar wel degelijk ook het werk van hen die met eenvoudige middelen tot de meer eenvoudigen van geest spre ken. Een goed geschreven roman heeft voor deze categorie van lezers dezelfde waarde als een werk over wijsbegeerte voor den philosoof en een diep gaand boek over lcurst voor den ernstigen kunst minnaar. Een boek lean u enkele uren volkomen ontspanning geven. Zóó, dat u.bij het omslaan van de laatste bladzijde met een zucht betreurt dat het uit is. Dan hebt ge uw gedachten dus enkele uren verfrischt met anderer denkbeelden, met anderer zienswijze en ge zijt beter bestand tegen wat. de dag van morgen u mogelijk brengt. Daarom: Koopt ieder maand tenminste één boek, het geeft u nieu we geestkracht! Distributiedienst Haarlem. Zee p-distributie. Teneinde een opgave te doen omtrent de voorraden en den normalen omzet van zeep, worden grossiers en detaillisten ver zocht, zich ten spoedigste bij het Distri- butie-Kringkantoof of bij de Agentschap pen Noord of Zuid te vervoegen, teneinde een formulier MD 267 in ontvangst te nemen. De formulieren dienen in duplo uiter lijk Donderdag 29 Augustus bij den Distri butiedienst te worden ingeleverd. (Adv. Ingez. Med.) Menschen, die in de psychologie willen studee- ren, kunnen misschien nog beter dan in vele boe ken te duiken eenigen tijd de Amsterdamsche mepschen observeeren, die langs den politierechter defileeren. Neem bijvoorbeeld dien koekebakker, die gistermiddag kwam, een pracht object voor een zielkundige ontleding! Hij had een werkster bij zich in dienst gehad, die het klaar -had gespeeld een honderdtal chocolade reepen te verdonkere manen uit den winkel. Meneer de koekebakker had blijkbaar wel eens van vergiffenis schenken ge hoord, dat zooiets mooi is en een goed mensch waardig, maar dan had hij de klok wel eens hoo- ren luiden en wist beslist niet waar de klepel hing. Hij vroeg den rechter, die alle menschen met engelengeduld aan hoort, toch mild te zijn voor de werkster, en haar niet te streng te straffen. Hij had aanvankelijk gedacht de zaak niet bij de politie aan te geven, want hij hield er niet van zijn. medemensöhen zoo gezegd op te hangen, wat zooveel beteekent als aangeven bij het ge recht. En nou was het toch zoover gekomen dat de werkster gevonnist zou worden. De koekebakker streek over zijn hart en was* vergevensgezind ten aanzien van de vrouw, deed wat hij kon om den rechter te bewegen de honderd "reepen niet te zwaar te tellen. Waarom sloofde de koekêbakker zich zoo uit om een goed mensch te zijn? Het ant woord gaf hij zelf. Opgelet, dames en heeren psy chologen, hier is de sleutel tot des koekebakkers ziel. „Wat heb ik er aan dat ze veroordeeld wordt wanneer ik toch niets van mijn centen terug krijg", zei hij. Daarom- maakte de man zich zoo warm voor het heil van 't menschje in de verdachten- bank! Omdat hij geen voordeel had van haar vonnis. „Het gaat niet om de centen", zei de rechter. „Er is ook nog zooiets als eerlijkheid". Maar of de bak ker deze woorden begrepen heeft? De werkster kreeg haar straf. Vijftien guldens zal ze moeten betalen. (Dat is dus 15.cents per reep. De koekebakker zou zeggen: „Dan kun je ze beter koopen!") en de rechter zei tot haar dat twee maanden gevangenisstraf voor haar klaar liggen wanneer ze op het verkeerde pad door mocht wan delen. De werkster zal zich voortaan dus beter bij haar werk kunnen houden dan zich op te werpen tot vèrwerkster, namelijk van honderd reepen. „Zoo nu en dan heb ik 's een reepje meegeno men", had ze gezegd. „Voor de kinderen" „Zoo nu en dan", dat werd in .het totaal honderd ten men had geconstateerd dat 'er vijfhonderd uit dé bakkerij weg waren, maar zooveel had de juf frouw niet meegenomen, zei ze). Er zijn merkwaar dige menschen in Amsterdam Wat te zeggen van een jongeman, die leerlin- bediende was in een heerenmodemagazijn, die een baas had, die reuze tevreden over hem was en hem een leergierige, correcte en vlugge jongen noemt, en die toch van Augustus tot Januari den winkel van dien baas ettelijke artikelen op onwet tige wijze armer maakte? En van den nachtwaker, die volgens al zijn klanten zijn verantwoordelijken arbeid goed deed, maar die niet er voor wist te waken dat de oneerlijkheid bij hem binnensloop. Hij gaf zijn ver diensten niet op bij den Steun, en wanneer men zijn verdiende loon niet opgeeft, krijgt men zijn verdiende loon! En van de twee juffrouwen, die elkaar op één April te lijf gingen zonder dat dit een grap was? De eene juffrouw kreeg er zelfs een dik gezicht van aangezien ze een tik op haar ge zicht kreeg. De andere juffrouw kijkt thans op haar gezicht, want ze zal vijftien gulden moeten beta len. De eerste slag is een daalder waard, zegt men wel eens. De politierechter heeft echter een ander gezichtspunt; bij hem kóst u de eerste slag éénige daalders. Er kwamen gister ook nog twee families voor den rechter. Zij hadden een veete uitgevochten, Wanneer vroeger een veete moest worden uit gevochten trokken de mannen den degen, en dan werd over beider lot beslist in een romantisch gevecht. Nou ontmoeten de families elkaar in de Tanzklause, geven elkaar een duw en beginnen dan er op los te slaan. En voor den po litierechter zegt de één: „Hij is begonnen!" En de ander: „Nietes, hij is begonnen". Het eind van dit liedje is dat én der mannen een week lang in af zondering zal moeten doorbrengen. Vaarwel ro mantiek, vaarwel, in Amsterdam is voor veel men schen plaats, maar het zijn allen romantici! EXAMENS. 's-GRAVENHAGE, Schoonschrijven M.O. Ge slaagd: J. Hogenbirk te Haarlem. 's-GRAVENHAGE. Nederlandsch Radio Genoot schap. Technicus: F. Huizer. Haarlem, Monteur: N. Hartog, Bloemendaal. Heden: DINSDAG 27 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling 7.30.830 uur. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoens laan, 7.30 uur. Alle dagen: Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat, H.K.B.-caba- ret, 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken >/an Haarlemsche schilders 104 uur WOENSDAG 28 AUGUSTUS. Statenzaal: Vergadering van den gemeenteraad, 2 uur. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan, 2 uui en 7.30 uur. Haarlem, 27 Augustus 1940. Bevallen: 24 Augustus: K. J. Heeremans van Opzeeland d., 25 Aug.: C. A. MelsenVer meulen d., 26 Aug.: M. E. HeijselaarSkorup- pa z„ J. W. Borger—^an Huët z.. J. Schrama— Eijkenaar z. Overleden: 24 Aug.: R. C. Venema 61 j„ Ju- lianastraat; 26 Aug.: J. M. van Toorn-van Dodeweerd 58 j„ Hyacintenlaan; H. Alders 57 j„ de Witstraat. Dokter R. C. Venema overleden. In den ouderdom, van 61 jaar is Zaterdag on verwacht overleden de heer R. C. Venema, arts te Haarlem. De crematie van het stoffelijk overschot heeft hedenmorgen in allen eenvoud te Westerveld plaats gehad. De heer Venema heeft 27 jaar de medische prak tijk te Haarlem uitgeoefend. Velen zullen hem altijd dankbaar blijven voor de voortreffelijke zorgen door hem aan hen en de hunnen gewijd. Oudere leden van de Haarlemsche Reddingsbri gade zullen zich dokter Venema herinneren als leider van den medischen cursus dier Brigade. Nog steeds wordt in de kringen van de Haarl. Reddings brigade met groote waardeering gesproken over de wijze waarop dokter Venema zijn taak als leider van dien cursus opvatte en uitoefende. Dokter Venema was oorspronkelijk bestemd voor de militaire loopbaan. Toen hij reeds officier was, heeft hij nog de studie voor dokter opgevat en ten einde gebracht. Dr. Venema was tevens hartspecialist. Hij ves tigde zich dadelijk na afloop van zijn studie als in ternist te Haarlem. Hij studeerde aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en behaalde 't artsdiploma in 1913. BLOEMENDAAL TEXTIEL-BIJSLAGKAARTEN. De uitreiking van de textiel-toijslagikaarten zal plaats hebben Woensdag 28 en Donderdag 29 Augustus voor: a. Bloemendaal in het Jeugdhuis, Donkere Laan. b. Overveen in het Distributiekantoor Juliana- laan. c. Vogelenzang in de garage „Duinzicht". De uitreiking heeft plaats van 96 uur en wel Woensdagmorgen letters AF, Woensdagmiddag letters G-L, Donderdagmorgen letters MR, Donderdagmiddag letters SZ. Medegebracht moeten worden: a. Alle distributiestamkaarten. b. Volledig ingevuld aanvraagformulier, c. Bewijzen omtrent het gezinsinkomen. Wij hebben al medegedeeld dat deze bijslag- kaarten uitsluitend worden verstrekt aan gezin nen. waarvan het totale gezinsinkomen, berekend per lid van het gezin, minder dan f 350 's jaars bedraagt. Voor zoover het gezinshoofd niet per soonlijk de bijslagkaarten afhaalt, dient hij het onvangstbewijs onder het aanvraagformulier vooraf te teekenen. CONCERT IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Het programma van het concert door Harmonie „Euphonia", directeur J. W. Lefeber, in het Bloe- mendaalsche Bosch op Woensdag 28 Augustus, des avonds acht uur, luidt: 1. Marsch „Prins Eitel Friedrich" Blankenburg, 2. Feestspel-Ouverture Kéler Béla. 3. Sevillaansche nachten (Spaansche wals) Arr. G. Allier. 4. Doornroosjes Bruidsvaart (karakterstuk) Max Rhode. 5. Marsch „Met zwaard en lans" H. Starke. 6. Wals Zigeunerliefde. Frans Léhar, 7. Fantasie Morgenrood. Jacq. Parès, 8. Gaulois' bloed, Marsch G. Allier. HEEMSTEDE Omscholingscursus voor werkloozen geëindigd. Verdere stappen thans door materialengebrek niet mogelijk. Nadat in den gemeenteraad eenige malen was aangedrongen op maatregelen tot omscholing van werftlooze bloemist- en andere arbeiders tot een nieuw beroep, werd in het vorige najaar een com missie gevormd, die tot taak kreeg dit vraagstuk in studie te nemen en mogelijk geoordeelde maat regelen tot uitvoering te brengen. Voorzitter van deze commissie werd de heer C. A. M. Jonckbloedt, wethouder van Openbare Werken en Werkloozenzorg. Als leden werden aan gewezen de heeren J. Schelling en ir. Spijksma, directeur en adjunct-directeur van Openbare Wer ken. de gemeenteraadsleden Rijkes, Disselkoen en De Tello en de heeren J. Bulten en N. Nijman van het Algemeen Comité tot behartiging van de be langen der werkloozen. Als secretaris der commis sie fungeerde de heer A. van Wingerde, hoofdcom mies ter gemeente-secretarie. De commissie pleegde herhaaldelijk overleg met het Eeonomisch-Technologisch Instituut der pro vincie. Eerst werd nagegaan of werklooze bloe- mistarbeiders opgeleid konden worden voor be paalde takken van tuinbouw. Met name werd hier bij gedacht aan druivencultures en aan kweeke- rijen van champignons. Een ingesteld onderzoek deed de commissie tot de slotsom komen, dat een omscholing in deze richting technisch zeker uit voerbaar was, maar dat het minstens twijfelachtig was of de aldhs ongeschoolden een bestaan zouden kunnen vin-den. Vervolgens werd gezien óf omscholing tot beton- arbeiders mogelijk was. Zooals bekend, zal de ge meente binnen afzienbaren tijd moeten overgaan tot de stichting van een zui'verings-installatie voor afvalwater. Dit zal volgens voorloopige ramingen een werk worden van vier a vijf ton, dat grooten- deels in beton zal worden uitg^poerd. Zou het mo gelijk blijken, Heemsteedsche werkloozen tot goede betonvakarbeiders om te scholen, dan zouden de zen om te beginnen te zijner tijd gedurende vele maarden werk in de eigen gemeente kunnen vin den. terwijl bovendien ook elders in het land waar schijnlijk wel arbeid voor hen zou zijn. Behalve met het Economisch-Technologisch instituut werd daarom hierover ook overleg gepleegd met de Be- tonvereeniging, welk overleg tot het resultaat leid de, dat voor rekening van de gemeente een cursus tot opleiding voor betonvakarbeider in het leven werd geroepen. Met het onderwijs werd begin April begonnen. Tot leeraa-r wei'd benoemd de heer P. van Dijk, be ton constructeur te Amsterdam, die later wegens ziekte vervangen werd door den Heemsteedschen betonconstructeur Koster. De administratieve lei ding van den cursus werd toevertrouwd aan de heeren N. Nijman en S. Rijkes. Een groot aantal werkloozen meldde zich voor den cursus aan; velen van hen hadden echter reeds een zoodanigen leeftijd bereikt, dat de commissie, in dezen door deskundigen voorgelicht, geen be hoorlijke omscholingskansen meer voor hen aan wezig achtte. Tenslotte werden dertig werkloozen toegelaten. De cursus is thans, na ongeveer vijf maanden, ten einde. De cursisten hebben theoretisch onder wijs gehad in de statische eigenschappen van het materiaal, in het lezen van teekeningen, buig- en knipstaten enz. terwijl zij practisch bekwaamd zijn in het buigen, vlechten en stellen van de beton- wapeningen, het mengen en storten van de specie, het maken van bekistingen enz. Teneinde het ge leerde practisch te kunnen toepassen, werd hun de vervaardiging opgedragen van al het materiaal voor de betonnen beschoeiing van den Craynestersingel en van den bouw van een betonnen brug op het terrein van de Reiniging. Nu de cursus geëindigd is en de resultaten over zien kunnen worden, acht de commissie de-proef neming alleszins geslaagd. De werkloozen, die den cursus tot einde gevolgd hebben, versdheïdenen zijn afgevallen omdat zij inmiddels arbeid wisten te vinden beschikken thans als betonvakarbei der over een zeer behoorlijke theoretische vakken nis en over voldoende practïsche ervaring om hen bij den bouw van de zuiverings-inrichting te werk te kunnen stellen. Wel zou het verkieselijk zijn ge weest, hun door de uitvoering van nog een aantal kleinere betonwerken grootere routine bij te bren gen, maar de commissie heeft daarvan moeten af zien omdat thans geen materialen voor dit -doel be schikbaar gesteld kunnen worden. ONGEVAL. .Maandagmiddag bevond de heer R. H„ wonende te Bloemendaal, zich op den Heerenweg, alwaar hij onwel werd. Hij kwam met zijn hoofd op een trot toirband terecht en kreeg een bloedende hoofd wonde. Een arts, die de eerste hulp verleende con stateerde een vrij ernstige hersenschudding en op zijn advies werd de man per ziekenauto naar het St. Elisabethsziekenhuis te Haarlem overgebracht. EXCURSIE NAAR WESTERVELD. Zondag 1 September organiseert de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" een excursie naar de begraafplaats „Westerveld" voor het bezichtigen van den tuin. FRAUDULEUS GESLACHT. Met behulp van de politiehond „Cora" heeft de politie het vleesch opgespoord van vier frauduleus geslachte lammeren. Tegen twee personen, die zich aan deze over treding hadden schuldig gemaakt, is proces-verbaal opgemaakt. OPBRENGST SPELDJESVERKOOP. De speldjesverkoop hier Zondag aan de beide R.K. kerken gehouden ten bate van de R.K. Ver eeniging tot bescherming van meisjes en het be kende stationswerk heeft opgebracht 98.45. FRUITDIEFSTAL. Door de politie alhier zijn terzake van diefstal van fruit uit een boomgaard op heeterdaad be trapt en naar het politiebureau overgebracht een 5-tal jongens van 16 tót 19 jaar. LICHT BRANDDE VOLOP. Hedennacht ontdekte een surveilleerende agent van politie dat in een winkel aan den Binnenweg het licht volop brandde, zonder dat eenig ver duisteringsmateriaal was aangebracht. Daar in het perceel niemand in den nacht vertoeft, werd ge tracht iemand van het personeel te bereiken, doch zonder succes. De politie heeft toen een ruit van de winkel deur verbrijzeld en is zoo naar binnen gegaan om de contactstoppen los te draaien. Gezegd werd, dat het licht „vanzelf" moet zijn aangegaan, een motief voor andere zakenmenschen om als zij na sluitingstijd hun zaak verlaten, de stoppen los te draaien. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. BrouwerW. Brouwer. J. Kink houwersJ. C. Koster. Getrouwd: Th. B. BosmanA. M. Huizing. J. H, MeijerC. Weeghel. J. SchipperA. de Graaf, Bevallen: H. G. CliteurHesteren, z., A. M. v. BakelKenselaar d„ M. C. SchreursSirach, z. Overleden: M. M. Budeker 84 j., wed.; E. Th. Meijer, 44 j., geh. De schuldeisehers van de on der het voorrecht van boedelbe schrijving aanvaarde nalaten schap van Mevr. Anna Louisa Maria Chapel, Weduwe van den heer Mr. Sander Levie Outs, ge woond hebbende Leidschevaart 140 Haarlem, en te Haarlem, overleden 1 Juli 1939, worden opgeroepen om op Zaterdag 14 September 1940 om 10 uur voor middags te verschijnen ten kan tore van notaris J. Wildschut, Koninginneweg 103, Haarlem, waar aan alle schuldeisehers re kening en verantwoording van het over de nalatenschap ge voerde beheer zal worden af gelegd en hun schuldvorderin gen zullen worden voldaan, voorzoover het saldo der reke ning toereikend zal zijn. FLINKE JONGEN voor dir. gevr voor atelier en loopwerk. Kunsthandel LEFFE- LAAR, Haarlem, Wagenweg 102. bij Sarphatipark, A'dam te koop Kooppr. f 17.500, Huuropbrengst f 1630 p. j. Hypotheek beschik baar. Brieven No. 4214 bur. van dit blad. Te Huur: slaapkamer voor 2.- voor net persoon, b. b. h. h. Oude Groenmarkt 10 rd. HYPOTHEEK f 2000, beschikbaar. Rente bil lijk. Brieven No. 4211 bur. van dit blad. in het Kleverpark. Koopsom, f 9000. Huuropbrengst f 660. Brieven no. 4213 bur. van dit blad. te koop gevraagd Dames Paard rijcostuum maat 46 of 48 en rijlaarzen maat 39 of 40. Brieven met prijsopgave No. 4212 bur, van dit blad. GR. HOUTSTR. 176, Telef. 15150 Aanvang der lessen Zondag 1 Sept. a.s. van 3—5 uur, van 5—7 uur en van 8—10.15 uur. Inschrijving cn in lichtingen va. hedea

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2