Beschieting van Duitsche reddingsvliegtuigen. ADI® PPCEBAMMA DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 H-AARLEM'S DAGBLAD 5 Protestnota van Duitschland. Het D.N.B. deelt mede: Het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft de Zwitsersche regeering verzocht de volgende nota der rijksregeering aan de Britsche re geering te doen toekomen: ..Den laatsten tijd zijn in een reeks van ge vallen Duitsche reddingsvliegtuigen blootge steld geweest aan aanvallen van Britsche strijdkrachten, die een grove schending van het volkenrecht beteekenen en door uitzon deringsbepalingen of voorbehouden geens zins gerechtvaardigd kunnen worden. Het betreft hier de volgende gevallen: 1. Op 6 Juli 1940 is een reddingsvliegtuig ten Noordwesten van Stavanger door een Britsche vliegboot beschoten. Het vliegtuig kon landen, hoewel het acht treffers had gekregen. 2. Op 11 Juli 1940 is bij een reddingsvlucht op 30 zeemijlen ten Zuidoosten van Portland een red dingsvliegtuig door een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol-Blenheim neergeschoten. Het vijandelijke vliegtuig viel ook op het water lij gende reddingsvliegtuigen nog herhaaldelijk aan. In totaal werden vijf aanvallen gedaan. De be manning kon zich slechts met de grootste moeite in de rubberboot in veiligheid brengen. 3. Op 20 Juli 1940 is een Duitsch reddingsvlieg tuig bij het zoeken naar een Duitschen jager, die op het Kanaal gedaald was. ongeveer 30 kilometer ten Noordoosten van Cherbourg beschoten door een Britschen jager van het type Hurricane. (Het Britsche vliegtuig vloog eenmaal rechts en een maal links langs het reddingsvliegtuig en viel daarna van achteren aan. ofschoon het roode kruis den Britschen vlieger, die meermalen om het vliegtuig had gevlogen, niet ontgaan kon zijn. evenmin als het feit. dat het reddingsvliegtuig niet gewapend was. Na dezen aanval, die geluk kig geen resultaat had. verdween het Britsche toestel. Eenige uren later werd het reddingsvlieg tuig opnieuw van achteren beschoten door een Britsch vliegtuig, ditmaal van het type Bristol- Blenheim. Twee Duitsche jagers, die na den eersten aan val zich ter bescherming van het reddingsvlieg tuig naar de plaats begeven hadden, verdreven den aanvaller. 4. Op 27 Juli 1940 is een Duitsch reddings vliegtuig bij zijn pogingen tot het redden van een gevallen jager op 51 graden 1(2 minuten N.B. en 1 graad 40 min. OI. boven het Kanaal door twee Britsche jagers neergeschoten. Een lid der bemanning kon later gered worden. De vier overige inzittenden worden vermist. 5. Op 28 Juli 1940 is een Duitsch reddingsvlieg tuig op ongeveer 10 K.M. van Boulogne door twee Britsche jagers neergeschoten. Drie man werden gered; zij hadden schotwonden. Twee inzittenden worden vermist. 6. Op 28 Juli is een ander Duitsch reddings vliegtuig, dat poogde redding te brengen, in het onder 5 genoemde geval, eveneens hevig door Britsche jagers beschoten, het moest zijn pogin gen opgeven met beschadigingen en twee gewon de leden der bemanning. In twee andere gevallen getuigen ernstige om standigheden voor het neerschieten van reddings vliegtuigen door Britsche strijdkrachten. Zoo is op 1 Juli een Duitsch reddingsvliegtuig op een reddingsvlucht verloren gegaan op 20 zeemijlen van de Engelsche kust en een ander reddings vliegtuig is op 20 Juli niet teruggekeerd van een vlucht boven het Kanaal, die het brengen van redding ten doel had. De rechtspositie der Duitsche reddingsvliegtui- gen is gebaseerd op een natuurlijke analoge toe passing van de overeenkomst over de gelding der beginselen van de Geneefsche conventie voor den zeeoorlog van 8 October 1907. Principieele onschendbaarheid. Krachtens artikel 3 daarvan wordt hospitaal- schepen een principieele onschendbaarheid toe gekend. De Duitsche reddingsvliegtuigen zijn on gewapende bijzondere vliegtuigen, die niet voor eenig militair doel gebruikt worden. Zij doen uit sluitend dienst voor het redden van menschen- levens zonder onderscheid van nationaliteit. Ook de bemanningen van Britsche vliegtuigen zijn herhaaldelijk door Duitsche reddingsvliegtuigen gered. In overeenstemming met artikel 18 van de Geneefsche conventie tot verbetering van het lot van gewonden en zieken van het te velde staande leger (conventie van 27 Juli 1929) zijn de Duitsche reddingsvliegtuigen wit geverfd en aan alle zijden voorzien van het roode kruis- teeken. Aan het staartvlak voeren zij de rijks- dlensvlag. Zij hebben een kenteekening, bestaande uit vier letters en een D. De bemanning bestaat uit leden van de weermacht, in uniform met een Roode Kruisband om den arm. Deze mannen hebben slechts een pistool ter zelfverdediging. Uit dit alles blijkt dat de Duitsche reddingsvlieg tuigen. zoowel wat hun uitrusting als wat hun gebruik betreft, in ieder opzicht voldoen aan de voorschriften van de Geneefsche conventie. De Duitsche regeering constateert derhalve, dat het optreden van Britsche strijdkrachten tegen Duitsche reddingsvliegtuigen, dat door geen enkele militaire noodzaak gerechtvaar digd kan worden, niet alleen in strijd is met alle beginselen van menschelijkheid. maar ook een grove schending van het volkenrecht vormt. Dit optreden kan natuurlijk niet verontschul digd worden met het feit dat de Britsche regee ring in een nota van 11 Juli 1940, die zij door be middeling van de ambassade der Vereenigde Sta ten te Berlijn aan de Duitsche regeering deed toe komen, ten aanzien van de toepassing der begin selen. vervat in de genoemde overeenkomsten van 1907 en 1929, op gevallen van dezen aard eenzijdige en ongerechtvaardigde beperkingen heeft gemaakt. De uiteenzetting in de Britsche nota en het feitelijke optreden der Britsche strijdkrachten dwingen veeleer tot de conclusie dat het de Britsche regeering bij de ruwe behan deling van Duitsche reddingsvliegtuigen en hun bemanning er om te doen is den reddingsvliegtui gen iedere volkenrechtelijke bescherming te ont zeggen en iedere reddingsactie ten behoeve van vliegtuigbemanningen, die in nood verkeeren, te verhinderen. De Duitsche regeering zal daarop met de maatregelen, die haar gepast voorkomen antwoorden. Duitsch legerbericht. Engelsch industriegebiec met bommen bestookt. BERLIJN, 26 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: ..Een duikboot onder bevel van den kapitein luitenant ter zee Rösing heeft 46.170 b. r. t. vijan delijke scheepsruimte tot zinken gebracht. De duik boot heeft daarmede op twee reizen 88.856 b. scheepsruimte tot zinken gebracht. Een tweede duikboot heeft vier koopvaardijschepen van in to taal ongeveer 30.000 b. r. t. uit een sterk beveiligd convooi weggeschoten. Duitsohe gevechtsvliegtuigen deden gisteren een aanval op het vliegveld Warm well, ten noordwes ten van Portland. De aanval had goede uitwerking en er ontstorden hevige gevechten. Op 360 K.M ten westen van Lands End heeft een Duitsch vlieg tuig een koopvaardijschip van 4.000 b. r. t. tot zin ken gebracht. Voor de Britsche havens werden weer mijnen gelegd. In den nacht van 25 op 26 Aug. hebben talrijke vliegtuigen in Birmingham alsmede in Kingston en Coventry fabrieken van de vliegtuig- en wapenindustrie met bommen be stookt. Men kon hevige ontploffingen en zware branden waarnemen. In der zelfden nacht vlogen voor het eerst sinds het uitbreken van den oorlog eenige vijandelijke vliegtuigen boven Berlijn wierpen verscheidene brandbommen uit aan den rand der stad. In het verdere deel van het rijks gebied vielen op verscheidene plaatsen lukraak uit geworpen bommen op niet-militaire doelen. Noch hier, noch in Berlijn, werd schade aangericht. Een der vliegtuigen, welke boven Berlijn had gevlogen, werd op den terugweg door afweerge schut neergehaald. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 72 vliegtuigen. Daarvan werden er 51 ir luchtgevechten neergeschoten, 21 door het afweer geschut of op den beganen grond vernield. Veer tien eigen toestellen worden vermist. Het jachteskader Von Richthof en heeft in de luchtgevechten van gisteren het aantal van 250 neergehaalde vliegtuigen overschreden. De eerste luitenant Wieck behaalde zijn 19e en 20e over winning in de lucht". FRONTBERICHT. BERLIJN. 26 Augustus (D.N.B.). Het front- bericht van het D.N.P. meldt: „Naar achteraf bekend wordt, zijn in den nacht van 24 op 25 Augustus, behalve de reeds gemelde aanvallen nog verdere Duitsche luchtaanvallen ondernomen op vliegvelden, haveninstallaties, wa penfabrieken en luchtafweerbatterijen, op niet minder dan 38 plaatsen in Engeland. In den loop van 25 Augustus hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen bij Portland 't vliegveld- Warmwell met goed succes aangevallen. De luchtgevechten, die zich daarbij en op andere plaatsen ontwikkelden, be wezen evenzeer de superioriteit van het Duitsche vliegtuigmateriaal, als de volstrekte strijdvaardig heid van de Duitsche vliegers. De verhouding der wederzüdsche verliezen is daarmede in overeen stemming". Voorts deelt het D.N.B. mede: Omtrent het bombardement op de wapenfabrie ken in Birmingham door Duitsche vliegers in den nadht op Maandag, waarbij 60 tot 70 bommenwer pers gemiddeld elk 1000 K.G. bommen neerwier pen. meldt een Duitsche verkenner het volgende: „Heb Birmingham vandaag om 8 uur 45 bereikt. Dikke nevellaag, wolken. Zag in de omgeving van het goederenstation Oost evenals tusschen Astor en Castle Bromwich, talrijke brandhaarden met sterke rookontwikkeling. Afzonderlijke effecten door slecht zicht nog niet volstrekt vast te stellen, infraroode foto's genomen". Heb FINSCH SCHIP DOOR ENGELSCHEN VASTGEHOUDEN. D.N.B. meldt uit Stockholm: Bevestigd wordt dat een der modernste Finsche stoomschepen, de .Mathilde Torden" groot 8000 b.r.t. door de Engel- schen is opgebracht en acht dagen lang is vast gehouden in de Engelsche haven Kirkwall, ofschoon het schip een doorvaartbewijs kan de Engelsche admiraliteit had. Een passagier van het schip, de Zweedsche prof. Gunnar Westin, heeft „Svenska Morgenbladet" na zijn aankomst in Petsamo mede gedeeld dat de reis van Amerika naar Petsamo 24- dagen heeft geduurd. Ofschoon de kapitein protes teerde hielden de Engelschen het schip aan bij IJs land en brachten het naar Kirkwall. Ruim een week moest het schip daar liggen, temidden van de oorlogs- en gevarenzone, een cynische onver schilligheid ten opzichte van het leven van onschul dige menschen. De historische Duitsche kerk bij Derichswciler werd tijdens een aanval door Engelsche vliegtuigen met bommen bestookt en grondig vernield. (Foto Weltbild.) Bulgarije roept rccruten op. Het D.N.B. verneemt uit Sofia: Tegen 5 en 15 September zijn uit geheel Bul garije dienstplichtigen, van verschillende lichtin gen, die nog niet waren geoefend, opgeroepen om een militaire opleiding te ontvangen. Die oefening zal 75 dagen duren en omvat ongeveer 10.000 man. Een geliefd vermaak der Indische radja's tot het onderhouden van hun gasten is de strijd der olifanten, waarbij de dieren, door een laag muurtie gescheiden, trachten elkander met de koppen terug te duwen (Foto Weltbild) Het Italiaansche legerbericht. Alexandrië opnieuw gebombardeerd. ERGENS IN ITALIC, 26 Augustus (Stefani). In Legerbericht no. 80 deelt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende m/de: De vlootbasis van Alexandrië is opnieuw door onze luchtformaties gebombardeerd. Een En gelsche bommenwerper moest een noodlading verrichten op zee bij Lampedusa en is gezon ken. De bemanning, bestaande uit een officier en twee onderofficieren is gered en krijgsgevan gen gemaakt. Een van onze duikbooten heeft i$ den Atlan- tischen Oceaan een groot vijandelijk tankschip getorpedeerd en zwaar beschadigd. In Oost-Afrika zijn bij luchtaanvallen op Mo gadiscio vier personen gewond, te Gallabat. wer den acht inlanders gedood en een veertigtal ge wond, te Cambolica werd een kind gedood en werden vijftien Askaris gewond. De materieele schade is onbelangrijk. De hertog de Guise overleden. Pretendent naar den Franschen troon. De hertog de Guise. Stefani meldt uit Tanger: Uit Laroohe in Spaansch Marokko is bericht ont- angen dat de Hertog de Guise gisteren is overle den De Spaansche autoriteiten hebben condolean ces gezonden aan Prinses Isabella van Frankrijk, de echtgeroote van den Franschen troonpreten dent. De Hertog de Guise is jn 1874 geboren als zoon an den Hertog de Chartres. Hij was gehuwd met Prinses Isabella van Frankrijk, uit welk huwelijk drie kinderen zijn gesproten Prinses Frangoise van Griekenland. Prinses Pierre Murat Aoste en de graaf van Parijs. Hongarije slelt Roemenië voortzet ting der onderhandelingen voor. Twee nieuwe ontwerpen van Boekarest. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De Hongaarsche regeering heeft de Roemeensche regeering uitgenoodigd haar gevolmachtigden ter voortzetting van de onderhandelingen van Turnu Severin naar een Hongaarsche plaats te zenden. De Roemeensche regeering stelt voor de komende onderhandelingen twee voorstellen op, die in den vorm van landkaarten met ingeteekende nieuwe grenslijnen gehouden zijn. Het eene voorstel oogt alle Hongaren uit Roemenië, met inbegrip van de Szekler, naar de tegenwoordige westelijke' Roe meensche districten te doen verhuizen, volgens het andere worden de Szekler gelaten in de gebieden, die ze thans bewonen. In het eerste geval biedt Roemenië van zijn westelijke gebieden aan Hon garije rond 25.000, in het tweede geval 14.500 vierk meter. Van Roemeensche zijde wordt in elk geval als voorwaarde gesteld dat bevolkingsruil plaats vindt, hetgeen Hongarije te Turnu Severin, naar men weet, in den voorgestelden vorm van de hand heeft gewezen. OPNIEUW WIJZIGING IN DE ROEMEENSCHE REGEERING? Ook verneemt het D.N.B. dat elk oogenblik een wijziging in de Roemeensche regeering verwacht wordt, waarbij de leden der IJzeren Garde uit de regeering treden en meer Zevenburgers daarin op genomen worden. Een verandering in het ministe rie van Buitenlandsche Zaken wordt niet verwacht. De „Hostile" verloren. Britsche torpedojager van 1340 ton. LONDEN. 26 Aug. Naar Reuter meldt, betreurt de Br(jsche admiraliteit het verlies var den torpe dojager „Hostile", het oorlogsschip is op een mijn geloopen. De „Hostile" was in 1936 van stapel ge- loopen en had een waterverplaatsing van 1340 ton. een bemanning van 145 koppen, vier stukken ge schut van 12 c.M., 8 machinegeweren en 8 tor pedobuizen. (D.N.B.) Militaire dienstplicht in Birma. Besluit omvat alle Europeesche bewoners van het land. Het D.N.B. deelt mede: De regeerirg van Birma heeft volgens radiobe richten den dienstplicht ingevoerd voor alle Euro- peèsohe inwoners des lands. Regeering van Joego-SIavië bijeen. Het DN.B. meldt uit Agram: Minister-president Zwetkowitsj heeft Maandag bij de opening van de regeer.ngszitting in de gou den zaal van het banaatsgebouw naar aanleiding van den eersten verjaardag van de onderteekening van de Servisch-Kroatische overeenstemming een rede uitgesproken. Hij wees op de bïnnenlardsche politieke beteekenis van de door hem op 26 Augus tus 1939 in opdracht van den prins-regent met den Kroatenleider en plaatsvervangenden premier, dr Matsjek. bereikte overeenstemming. welke alle conflicten heeft opgeheven en het gemeenschappe lijke vaderland van de Serven, Kroaten en Slove- nen op hechte en gezonde grondslagen heeft ge plaatst. Zwetkowitsj zeide voorts o.a.: De economische en sociale voorzorgsmaatregelen van Joego-SIavië onder de huidige omstandighe den eischen verstand en volkomen vastbesloten heid, indien men wenscht dat breede kringen der bevolking getuigenis afleggen van de welvaart en de vastbeslotenheid, waar de binnenlandsche po litiek der regeering in het kader var ceze nationale overeenkomst naar streeft. Om dit streven zoo snel mogelijk te verwezenlijken zal de regeering daar bij steunen op de nieuwe beginselen en ervaringen, welke zij uit de huidige internationale verhoudin gen heeft afgeleid. De hervormingen zullen at? po litiek van de Servo-Kroatische overeenkomst niet aantasten. De verwezenlijking hiervan zal conse quent tot het einde toe worden nagestreefd In aansluiting hierop werd in het banaatsgebouw een diner gegeven, waartoe was uitgenoodigd door den banoes van Kroatië, dr Sjoebasjitsj. Voorts hebben Zwetkowitsj en dr. Sjoebasjitsj radiotoe spraken gehouden voor de Joego-Slavische zen ders. Cher ceze bijeenkomst is in een officieel commu niqué medegedeeld: De regeering der nationale overeenstemming heeft hare bijzondere aandacht gewijd aan de problemen der buitenlandsche po litiek. Zij voert een politiek van behoud var den vrede voor ons volk en van oprechte en vriend schappelijke politieke en economische samenwer king met alle buren, vooral met onze groote buren Duitschland en Italië. De regeering wenscht echter ook bij deze gelegenheid in het licht te stellen dat de vriendschap met Duitschland en Italië in over- eenstemmirg is met de levensbelangen van Joego- SIavië. Van welingelichte Joego-Slavische zijde wordt gemeld dat de Joego-Slavische regeering in haar zitting van Maandag binnen het kader van haar groote hervormingen ook de Joodsche kwestie heeft behandeld. De Joden zullen m Joego-SIavië in het vervolg van alle invloedrijke politieke en econo mische posities worden uitgeschakeld. Als urgent beschouwt de regeering de uitschakeling der Joden uit den handel in levensmiddelen. De bom iu de Kiiikerstraat. Wordt onder beton weggeborgen. Nadat Vrijdag een begin met de voorberei dende werkzaamheden tot verwijdering der beide bommen, welke sedert twee weken in de Kinker straat te Amsterdam liggen, gemaakt was en zij voor het weekeind waren onderbroken, is het werk Maandagochtend voortgezet. Een der pro jectielen is met groote kracht onder de tram rails tusschen Da Costastraat en Da Costakade geschoten, het ligt op dezelfde hoogte ta het per ceel Kinkerstraat 43. Het is door het dak heen gedrongen en heeft zijn weg voortgezet tot onder den vloer van den behangerswinkel, waar de bom bekneld zit in den tusschenmuur van het belen dende perceel 41. Tot Vrijdagmiddag omstreeks drie uur zijn mannen van den stut- en sloopdienst onder het toezicht van den Oberfeuerwerker Blumberg, die in Amsterdam reeds eenige bekendheid heeft verworven door zijn werk op het Parama- riboplein en aan den Baarsjesweg, bezig geweest met het openbreken van het wegdek Zij waren tegen eerder genoemd uur tot anderhalve meter diepte gevorderd, doch de bom is waarschijn lijk aanzienlijk dieper doorgeschoten. Maandagochtend is het werk voortgezet. Toen men tot ongeveer twee meter onder den grond gekomen was. leverden peilingen tot een diepte van vier meter nog geen resultaat op. Thans zijn mannen van den stut- en sloop dienst bezig het wegdek tot op 3 meter van het oorspronkelijk geslagen gat weg te graven. Het projectiel zal „ingevroren" worden. Hiertoe zul len publieke werken in het gat een betonlaag storten, zoodat het onmogelijk zal zijn, dat de bom door stooten tot ontploffing komt. Heden zou een begin gemaakt worden met de verwijdering van de bom uit het perceel Kinker straat 43. Eerst zullen de inwoners van de be lendende perceelen in de gelegenheid worden gesteld hun woningen, voorzoover zij dit nood» zakelijk achten, te ontruimen. Ook met deze werkzaamheden zal, gezien de groote voorzichtigheid waarmede men te werk gaat wel eenige tijd gemoeid zijn. Reddingswerk op zee. Een Duitsch zeenoodvliegtuig, duidelijk kenbaar aan het geheel witte oppervlak en het roode kruis, neemt de bemanning van een verongelukt vliegtuig, die zich in •en rubberboot wist te redden, aan boord (Foto Weltbild) WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD 414.4 M. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen den dag. 8 15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Mor genwijding. 10 15 Gramofoonmuzlek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.05 Gra mofoonmuziek. 12.15Rococo-octet, 12.45 Be richten ANP en gramofoonmuziek. 1.15 KRO- melodisten en solist. 200 Voor de vrouw. 3.00 Mu- siquette, 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-me- lodlsten en solist. 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Be richten A.N.P. 5.30 Gramofoonmuziek 5.45 KRO- Naschtegaaltjes. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Vragen van den dag i ANP. i 7.15 Berichten. 7.20 KRO-orkest. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP., 8.15 KRO- orkest 8.45 Reportage. 9.00 KRO-orkest. 9.20 Cyclus: „Uitingen van Nationale cultuur". 9 40 KRO-Kamcrorkest. 10.10 Wij sluiten den dag. I.1510.30 Berichten ANP., sluiting. KOOTWIJK 1875 M. AYRO-uitzending. 7 00 Berichten Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch'. 7.30 Gramofoonmuziek. 'Om 8.00 Be richten ANP.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gra mofoonmuziek. 10.30 Renova-septet (opn.) 11.15 Berfichten (Engelsch )a 11.30 AVRO-Amuse- mentsorwest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Bgrichten ANP1.00 Ensemble Malescu. 2.00 Berichten Duitsch) 215 Omroeporkest en so list. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Zang en piano. 4.00 Concertgebouworkest en soliste (opn.) 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten 'Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 AVRO- Amusementsorwkest. 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Berichten ANP 5.30 AVRO-Amusements- orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Onder wijsfonds voor de scheepvaart: ..Stoomketels en stoommachines aan boord van schepen", causerie 7.00 Vragen van den dag (A.N.P. i 7.15 AVRO Amusementsorkest. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Berichten 'Engelsch). 9.30 Gramofoon muziek. 10.00 Berichten 'Duitsch), 10 15 Be richten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch) II.15—11.30; 0.150.30 en 1.15—1.30 Berichten (Engelsch.).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7