Speet enkJedsiaidej* Uit de Pers. Hoeveel Russen wonen er in Rusland? WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Cricket Rood en Wit-combinatie wint met 5 wickets van H.C.C.-comb. Uitstekend cricket van Kruseman en J. Meeuwenoord H.C.C. wint den toss en kiest batten. L. Smeele en M. L. Roes weten met een tg geluk tot de lunch stand te houden. Negentig runs zijn dan bijeen ge slagen, waarvan Roes een vlotte 60. Na de lunch komt de 100 en de 110 op en dan wordt Roes voor 75 (4 x 4 1 x 6) gevangen op v. d. Togt's bowlen. Smeele, die onverstoorbaar door speelt in correcten stijl ziet achtereenvolgens vijf clubgenooten komen en gaan om zelf tenslotte eveneens t<? verdwijnen als J. Berendsen hem goed op eigen bowlen voor een kalme, doch nuttige 45 vangt. (6135). H. v. Duyn en F. Laboyrie voegen 18 runs aan de score toe. Dan krijgt J. Meeuwenoord v. Duyn l.b.w. voor 9. Laboyrie, die het spel gaat forceeren scoort een viertal boundaries, doch als hij 28 runs heeft, wordt hij door Berendsen gebowld, nadat eerst Meeuwen oord E, v. Musscher voor 5 l.b.w. had gekregen. Mr. J. Koeleman blijft niet uit, als op een totaal van 181 de Haagsche aanvoerder de innings sluit Voor het verlies van 9 wickets. L, J. Sod'derland met 452 was weer het beste met den bgl op dreef. J. Berendsen met 215, J. Meeuwenoord met 221 en A. v. d. Togt met 134 namen de overige wickets. Om half vier trekken P. A. Lammerts van Bue- Ten en Jhr. H. B. van Tets voor Rood en Wit naar 'de mat. Op 13 gaat v. Tets l.b.w. op J. Koeleman voor 7. I-I. Kruseman en v. Bueren voeren dan het totaal regelmatig op, waarbij voornamelijk Kruse man op resolute wiize voor de punten zorgt. Een onwillige spier noodzaakt hem echter bij de thee pauze van verder spelen af te zien. De telegraaf wijst dan 59 aan, waarvan Kruseman een waarde volle 33 (4 x 4). Op 74 ziet v. d. Togt zich op Koeleman's bowlen gevangen en op hetzelfde totaal ondergaat v. Bue ren na 23 runs te hebben gescoord hetzelfde lot op L. J. Sillevis, die den bal van Laboyrie heeft over genomen. J. Chapon (12) bereikt eveneens de dubbele cij fers, nadat Meeuwenoord, die onmiddellijk het bowlen onderhanden neemt met hem als partner de 100 heeft, gepasseerd en blijft tenslotte niet uit met L. J. Sodderland als partner, die het genoegen smaakt de winning-hit te scoren en met 29 niet uit te blijven. De innings van Meeuwenoord was het succes van den dag. Hij kralde er lustig op los en joeg de 6core met sprongen omhoog. Vijf maal bereikte hü de boundary en eenmaal joeg hij met een geweldige klap den bal tegen den bovenrand van de tribune. In korten tijd verza melde hij 62 runs. Rood en Wit won dezen aardigen wedstrijd met 5 wickets. Mr. ,T, Koeleman met 2 voor 38 bowlde uitstekend; L. Sillevis nam eveneens 2 wickets voor 58 runs. Rood en Wit tegen "R. G. Ingelse team. Zondag komt H. C. C. naar de Spanjaardslaan. Zwemmen Kringzwemkampioenschappen in Groenendaal. Alle bekende Haarlemsche zwemmers aan den start. Als slot van de Heemsteedsche Zwem en Polo- week zullen hedenavond in de zwemvijvers Groe nendaal te Heemstede de laatste nummers van de kring zwemkampioenschappen worden verzwom- men, welke zeer interessant beloven te worden. Het zijn de 100 meter borstcrawl dames en de 10 x 50 meter borstcrawl-estafette dames, zoomede de 3 maal 50 meter wisselslag-estafette heeren. Aan de 100 meter borstcrawl dames zullen beken de Haarlemsche en Velsensche zwemsters deelenmen. De strijd zal echter voornamelijk gaan tusschen de titelhoudster mej. H. Bakker van H.P.C. en de opkomende kracht mej. M. Kwak van V»Z.~V. De 10 x 50 meter borstcrawlestafette dames zal in een serie worden gezwommen en hieraan zullen deelnemen V.Z.V., Haarlem, D.W.R. en H.P.C. Ver moedelijk zal D.W.R. ook ditmaal met den titel gaan strijken dar zij over een uitstekende estafetteploeg beschikt. Het heerennummer de 3 x 50 meter wisselslag estafette zal in twee series worden verzwommen. Hieraan zal door H.V.G.B., Haarlem, D.W.R. V.Z.V. en H.P.C. worden deelgenomen. Het zal den titelhouders de Z.C. Haarlem, ditmaal wel niet gemakkelijk zijn zich te handhaven. Behalve deze kringkampioenschappen heeft de kringzwemcommissie selectiewedstaijden voor heeren uitgescheven voor de nummers 10 M. borstcrawl, 100 meter schoolslag en 100 meter rugslag. Aan elk nummer zullen 8 zwemmers deelnemen. Alle vooraanstaande krachten van den Kring zijn hiervoor uitgenoodigd. Aan de 100 meter borstcrawl zullen de Geest (H.P.C.), A. v. d. Boogaerde (D.W.R.) H. Smits (Haarlem) deelnemen. Op de 100 meter schoolslag starten A. C. de Bruyn van H.P.C., M. Spaander man (Haarlem), K. Bongertman (H.V.G.B.) en P. Swier (V.Z.V.) Op de 100 meter rugslag zullen starten K. Geerling (Haarlem), D. v. Viersen (D.W.R.) Voor H.F.C.-adspiranten zijn nog ïngelaseht de 50 meter schoolslag meisjes en 50 meter borstcrawl jongens. De wedstrijden beginnen te 7 uur. Wandelsport Liefdadigheidsmarsclien. De wahdelsportvereeniging „St. Bonifacius" te Haarlem organiseert op 7 en 8 September haar jaarlij'ksohe liefdadigheidsmarschen. De start vindt plaats van café-restaurant Dreefzicht des Zater dags om 3 uur en des Zondags om 12 uur. De inschrijving sluit op 2 September a.s. Inschrijvingen kunnen geschieden bij het secre tariaat: A. Selhorst, Graaf Willemstraat 13, waar tevens alle gewenschte inlichtingen zijn te verkrij gen. Dammen GYMNASTIEKCLUBS Aanvang 1 Oct. Inschrijving geopend. JULES KAMMEIJER'S GYMNASION. Adriaan Pauw laan 29, Heemstede. Telef. 29380. (Adv. Ingez. Med.) „TUSSCHEN IIET RIET". Zondag 25 Augustus hield „Tusschen het Riet" haar 2den kaswedstrijd op bovenmaatsche visch, tusschen Bennebroek en Hillegom in de Ringvaart. Een kleine 100 leden namen hieraan deel. Menig mooi exemplaar werd gevangen, zoodat de strijd om den Willemse-wisselbeker nog al fel was. 20 mooie prijzen zijn beschikbaar waarvan de uitrei king zal plaats vinden op Dinsdagavond 3 Sep tember in het gebouw „St. Bavo" Smedestraat. HAARLEMSCHE HENGELAARS BOND. Zondag 25 Augustus hield de Haarlemsche Hen gelaars Bond haar jaarlijkschen wisselbekerwed strijd op wttvisch in de Leidsche Vaart. Een on derlinge wedstrijd was hieraan verbonden. Het weer was vrij behoorlijk, de vangst had beter kunnen zijn. In totaal werden 185 stuks gevangen. De beker werd gewonnen door den heer J. Meijer De overige prijzen, bestaande uit luxe en huishou delijke artikelen werden gewonnen door: 1 A. v. Leeuwen, grootste: 2 J. Meijer, 3 H. J. v. Veen, 4 L. Rondema, 5 F. Lourenburg, 6 G. Hout kamp, 7 R. v. d. Aar, 8 J. Boekelaar, 9 A. v. Be- zooijen. 10 A. Nieuwenhuis. Na afloop werden de prijzen met een toepasse lijk woord door den voorzitter aan de prijswin naars uitgereikt in het clubgebouw van den H.H.B. HET BAARSJE. De vischvereeniging Het Baarsje hield Zondag een onderlingen wedstrijd op baars in het kanaal Koedijk. De uitslag was: No. 1 A. v. Wageriingen, 2 H. Kooten, 3 C. v. d. Pol, 4 J. A. v. Teunenbroek. 5 H. Veen, 6 N. Ver- nout, 1 D. Koeleveld, 8 L. de Koningh, 9 B. Veen, 10 A. P. Tubbers. OVER BEGINSELGROEPEN. Naar aanleiding van de uitlating van dr. Colijn in zijn te Amsterdam gehouden rede, dat de Ne derlanders verdeeld kunnen worden in Roomsch- Katholieke, echte Protestanten en humanisten wees de „Rotterdammer" (A.R.) er al vroe ger op, dat genoemde groepen drie richtingen van levensbeschouwing betreffen. Het blad .gaat hier thans verder op in en schrijft o.a.: „Die levensbeschouwing schrijft een bepaald standpunt voor ten aanzien van kerk, gezin, maatschappij, staat tenzij men haar bewust af zondert van bepaalde gebieden, b.v. dat van het staatsbestuur, en hier plotseling „neutraal" denkt. Maar dit kan niet geschieden bij wie zijn levens beschouwing hoe ook voor alle gebieden, tenslotte ziet als een geestelijke eenheid. Schrijft „Het Va derland" dan ook, dat dit niet zoo behoeft te blij- van, dat de onderscheiding in groepen van levens beschouwing voor bepaalde gebieden we spra ken over kwesties van opbouw en staatsbestuur niet behoeft te gelden en dat echtgeloovigen het hierin met het blad eens kunnen zijn, dan moe ien wij staande houden, dat dit een redeneering is van liberalen huize. Want er zijn werkelijk Roomsch-Katholieken, Protestanten en Huma nisten, ook al het gaat om vragen van staats bestuur. Als Christenen weten we, dat heel ons leven, ook op het terrein van de politiek, een dienen van God, een godsdienst moet zijn." In de „Nederlander" (C. Hist.) lezen wij o.a.: „Waarom hechten wij er zoovéél beteekenis aan, dat vast komt te staan, dat de Nederland- sche Unie niet de hand wil uitstrekken naar het partijwezen? Waarlijk niet, om ons eigen politieke standje veilig te stellen. Het partijbewustzijn is onder ons Christelijk Historischen nooit bijzonder sterk ontwikkeld geweest. Wij hebben ons altijd veel meer een r'ichting dan een partij ge voeld. En de richting blijft, ook wanneer de partij- organisatie zou moeten vallen. Wat ons drijft is bezorgdheid voor datgene wat het wezen van ons volkskarakter uitmaakt. Bij De Nederlandsche Unie leeft begrip voor deze dingen anders zou van dien kant niet telkens weer met zooveel nadruk de noodzakelijkheid van handhaving van de vrijheid van geweten, gods dienst, kerk en opvoeding naar voren worden gebracht. Maar als het De Nederlandsche Unie daar ernst mede is en wij nemen dat onvoorwaardelijk aan laat zij er dan geen oogenblik langer twij fel over laten bestaan, dat zij niet wenscht een staatsbestel, waarin deze vrijheden in het ge drang kunnen komen, Dien twijfel kan zij ophef fen, wanneer zij zich onomwonden uitspreekt voor de vrijheid van politieke oordeelvorming of met andere woorden, wanneer zij te kennen geeft, dat zij tegen politieke partijen op zichzelf geen enkel bezwaar heeft, doch integendeel erkent dat deze een heilzame functie kunnen vervullen. Im mers, een staatsbestel, dat politieke partijen toe laat. zal minder gauw in de verleiding komen de waarden aan te tasten, die voor ons volk essen tieel zijn. dan een staatsbestel, dat het volk niet de gelegenheid geeft zich mede op den grondslag van staatkundige beginselen te organiseeren." Tenslotte drukken wij hier af wat de „Tijd" (R.K.) over de christelijke groepen schrijft: „De kwestie, door de beide oude staatslieden in de Amsterdamsche vergadering opgeworpen, keert aldus terug tot deze vraag, die wij reeds eerder stelden: of er een Nederlandsche volksge meenschap bestaat of niet, of in nog concreter en beperkter vorm: of de protestantsche belijdenis een parlementaire partij, en dus een partijenstel sel, als wezenlijken eisch meebrengt. Het komt ons voor, dat deze vraag zichzelf beantwoordt. En wij achten het te betreuren, dat deze eenvoudige vraag door degenen, die niet met het eenheids- streven van de Nederlandsche Unie willen mede werken, wordt overgebracht op godsdienstig ter rein, waar zij niet thuis hoort en waar zij slechts tot verwarring en onnoodige tegenstellingen kan leiden." HAARLEMSCHE GEHEELONTHOUDERS HENGELAARS VEREENIGING. De Haarlemsche Geheelonthouders Hengelaars vereeniging „Door Onthouding Vereenigd" orga niseerde een boottocht voor de leden met hun dames, donatrices en donateurs naar de Kager- plassen en Warmond Bij dg afvaart hield de voorzitter, de heer H. C. v. Oort Sr. een welkomstwoord, waarbij hij zijn tevredenheid betuigde over de goede op komst. Het weer hield zich uitstekend. De voorzitter dankte voor den gezelligen dag en maakte tevens bekend dat Zondag 1 Sep tember boven Alkmaar voor de leden een vischwedstrijd zal worden gehouden. OPWEKKTNGSSAMENKOMSTEN. Donderdag 29 Augustus a s zal de heer J. Kits, leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist op uitnoodiging van het Comité voor Opwekkings samenkomsten spreken in het gebouw Zuiderstraat 15 te Haarlem. Ned. Natuurhistorische Vereen, afd. Haarlem. Een fietstocht door Waterland. Onder leiding van den heer Nol Binsbergen ver trokken een kleine 20 deelnemers Zondagmorgen 8 uur van het Kennemerplein en fietsten over Spaarndam naar Buitenhuizen. Op de daar ge legen zanderij werden kleine plevier, grasmusch, rietgors en aalscholver gezien. Het terrein stond vol met zee-asters, terwijl ook knoopig vetmuur werd gevonden. Over Nauerna ging de tocht verder langs den Westzanerdij k over Zaandam, waar de heer Bins bergen er de aandacht op vestigde, dat in den polder weer vele kleine poldertjes zijn, die nog weer dieper liggen. Aan 't Luiedijkje bij Up en in het Natuurmonu ment Visschersblok werd gebotaniseerd; er stond zonnedauw, koningsvaren, kamvaren, veel dophei en struikhei. Van de vogels, die daar gezien wer den, noemen we de bruine kiekendief, roerdomp, zilverplevier en oeverloopertjes. Over de bewoners van lip wist de heer Bins bergen aardige bijzonderheden te vertellen. In den Rothoek, een ondergeloopen polder, waren zeer vele eenden. Bovendien werdén nog ge zien dodaars, boschruiters, meerkoeten, taling, toppereend en een jonge mantelmeeuw. 't Was, nu het weer gelukkig vrij goed was, een bijzonder aardige fietstocht, die terug door de IJpolders voerde. Vooral de vogelliefhebbers onder de deelnemers hebben bijzonder veel ge noten. Namens het bestuur heeft de heer C. Sipkes den heer Binsbergen dank gebracht voor zijn leiding. sen, die afgehaald, fijngemaakt en met wat suiker gemengd zijn of u roert de bessen er doorheen. Of u gebruikt pruimen, die. gehalveerd, gepit en daarna ongeveer 5 minuten worden gekookt in weinig water met suiker. De kooktijd is afhanke lijk van het soort pruimen. Met een schuimspaan haalt men de zacht geworden pruimen uit hel vocht en schikt ze op de pap. Het sap wordt met aangemengd aardappelmeel gebonden en over de vruchten gegoten. In den appeltijd bedekt men de pap met appel moes of men kookt stukjes appel even in de pap mee. Krenten en rozijnen zijn hiervoor ook bij uit- stek geschikt, maar gezien de bijzondere omstan digheden houden wij ons liever bij de beschikbare binnenlandsche producten. Ook kan men alle soorten jam met iets water verdunnen, binden met aardappelmeel en zoo noo- dig geurig maken met citroensap of citroenzuur (het sap van 1 citroen is ongeveer gelijk aan 5 gram citroenzuur) en- in de pap verwerken. Ver schillende pappen kunnen op deze wijze wordea toebereid. Enkele lezeressen zullen misschien denken, dal deze bereiding veel tijd en veel geld kost. Zij mo gen echter niet vergeten, dat fruit een noodzake lijk onderdeel van de voeding is en niet duur is, als wij voor de vruchten dien juisten tijd kiezen. De bereiding eischt gemiddeld 10 minuten extra werk, Bovendien zullen deze pap-gerechten door alle huisgenoten als een buitengewone tractatie wordea beschouwd. Rood en Wit speelt Donderdag tegen een zeer sterk R G. Ingelse-team op haar terrein aan de Spanjaardslaan. Zaterdag en Zondag a.s. komt H.C.C. 1, de kampioen van afdeeling Zuid op be zoek. Daar Rood en Wit momenteel de leiding in de afdeeling Noord heeft en een zeer goede kans op het kampioenschap maakt wordt deze wedstrijd te vens beschouwd als een krachtmeting tusschen de twee sterkste cricket-elftallen in den lande. Deze ontmoeting is te interessanter daar er geen offi- cieele wedstrijd om het kampioenschap van Ne derland wordt gespeeld. Athletiek Onderlinge wedstrijden van Bato. Maandag werd het laatste gedeelte der onder linge atheltiekwedstrijden voor dames en heeren der G. V. Bato onder leiding van den heer J. C. Kroes op het Sportterrein aan de Kleverlaan ge houden. Den eersten avond hadden de prestaties veel te lij den van het slechte weer, nu ontspon zich echter een felle strijd, yooral bij de heeren waarbij de kampioen van het vorig jaar H. Poorter de eerste plaats moest afstaan aan zijn rivaal A. M. Prent Jr. Bij de dames wist mej. H. G. Landwehr Johan evenals het vorig jaar de eerste plaats te verove ren en hiermede de voor dezen wedstrijd door de heeren A. M. Prent en C. Th. Smal aangeboden wisselbeker te veroveren. De uitslagen luiden als volgt: Dames no. 1 mej. H. G. Landwehr Johan met 2179 punten, no. 2 mej. D. v. d. Heijden met 1661 punten, no. 3 mej. G. C. Segerius met 1659 punten. Beste prestaties: 100 M. hardloopen mej. H. G. Landwehr Johan 14 sec. Hoogspringen mej. H. G. Landwehr Johan 1.35 Meter. Vèrspringen mej. H. G. Landwehr Johan 4.58 M. Discuswerpen mej. G. C. Segerius 24.50 M. Speerwerpen mej. D. v. d. Heyden 25.26 M. Kogelstooten mej. D. v. d, Heyden 8.09 M. Duitsdhe driesprong mej. H. G. Landwehr Johan 9.60 M. Heeren no. 1 A. M. Prent Jr. met 2776 punten, no. 2 H. Poorter met 2674 punten, no. 3 B. Tim mermans met 2607 punten. Beste prestaties 100 M. hardloopen A. M. Prent 12.1 sec. Hoogspringen A. M. Prent 1.45 M. Verspringen A. M. Prent 5.69 M. Discuswerpen B. Timmermans 23.64 M. Speerwerpen H. Poorter 35.68 M. Kogelstooten H. Poorter 9.42 M. Hink-stap-sprong H. Poorter 11.31 M. Lawntennis Examen oefenmeester N. L. T. B. Voor het eerst werden, behalve het examen voor Spelleider diploma A afgenomen de examens voor oefenmeester Diploma B. Uit Haarlem slaagde de de heer C. M. M. Constandse en zijn leerling de heer W. v. d. Broek te Santpoort. De examens werden bijgewoond door de heeren D. Croll, voorzitter en G J. Scheurleer, eerelid van den N.L.T.B. De heer Clonstandse geeft opleiding voor deze examens. P. H. Meure wint tournooi van de Haarlemsche Damclub. Nieuwe speelwijze (Hoogland's systeem) toegepast. Maandagavond j.l. werd in de bovenzalen van Restaurant Munniks het door de Haarlemsche Dam club georganiseerd tournooi volgens de nieuwe speelwijze (Hoogland's systeem) voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: P. H. Meure wint van J. B. Sluiter Jr., A. Miedema wint van J. B. Sluiter Jr. Eerste klasse: D. Schrijnemakers wint van I. Ris- seeuw; J. J. Koren wint van G. Bakker. Tweede klasse: W. de Goede wint van A. Blom. Voor de trainingswedstrijden werden nog de vol gende partijen gespeeld: P. van Dijk remise met D. Schrijnemakers; G. de la Rie wint van G. van Es. In het tournooi volgens de nieuwe speelwijze zijn thans alle beslissingen gevallen. De prijzen (groote vergulde medailles) werden gewonnen door: Hoofdklasse: P. H. Meure (Haarlemsche Dam club): le klasse: D. Schrijnemakers (Haarlemsche Damclub); 2de klasse: W. de Goede (Damvereeni- ging „D.O.S.") en 3de klasse: F.- Akersloot, (Haar lemsche Damclub). Voetbal Juniorestournooi van R. C. H. R.C.H. organiseert Zondag 1 September het jaar- lijksche juniores-tournooi om den zilveren wissel beker. Vorig jaar werd de beker door R.C.H. b ge wonnen. Dit jaar nemen juniores elftallen deel van: D.W.S., Bloemendaal, E.D.O., Stormvogels, A.S.C., H.F.C., Kennemers, R.C.H. a en b, Haar lem, V.S.V. en Zeeburgia. Korfbal H. K. C. NIEUW FLORA. Secretaris: J. H. Scheffer, Dorreboomstraat 13. Zondag jl. hebben wij deelgenomen aan de series van S.V. voor het 2e en 3e twaalftal. Het 2e twaalftal'slaagde er in om beslag te leg gen op den 2en prijs in zijn afdeeling. Zondag a.s. seriewedstrijden voor het le twaalf tal op het terrein van S.V. Aangenomen als lid: J. Steding, Gibraltar- straat 23, Haarlem. Hengelen Haarlemsche Hengelclubs. VISCHCOLLEGE 'T KARPERTJE. Zondag jl. hield het vischcollege 't Karpertje haar zesden en laatsten wedstrijd voor den Bloe- noed's wisselbeker. De uitslag was: 1 R. v. d. Aar. 67 st., 2 D. v. Steijn, 3 A. v. d. Aar, 4 Rondema, 5 N. v. d. Aar, R Niewenhuis. Winnaar van den beker werd v. d. Aar met 76 punten, gevolgd door R. v. d. Aar met 75 punten en Nieuwenhuis 73 punten, zoodat de spanning tot de laatste minuut er in is gebleven. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Terug te bekomen bij: Mohr, Vergierdeweg 211, armband; Leeuwerikstraat 34, jongensblouse; De Moon, Tetterodestraat 100, badpak enz.; v. Iperen, Vrouwenhekstraat 15, dashouder; De Leur, Orion- weg 19, gewicht; Kruyer, Lange Veerstraat 2, kees hond; Asyl, Ridderstraat 11, 2 honden; De Wit, Harmenjansstraat 70, heerenhandschoenen; v. Stra ten, Spaanschevaartstraat 68, damesarmbandhor loge; Heeremans, De Clercqstraat 18, jongensjas: Knoppert, Schagchelstraat 21 rd„ regenjas; Mei boom, Vergierdeweg 144, regenjas; v. Lunenburg, Hyacintenlaan 5, horlogekettinkje; Timmermans, Gasthuisvest 9, kanozeil; Maret, Koningstraat 47, sigarenkoker; Asyl, Ridderstraat 11, kat; Bos, Pr. Steynstraat 92. koffie; v. Dijk, Leeuwerikstraat 74, boterkaart; Zijlmaker, Stuyvesantstraat 43, porte- monnaie met broodkaarten; Goedemans, Pres. Steynstraat 62, jakje bev. handdoek enz.; Bouma, Bakenessergracht 96, portemonnaie met o.a. Lips- sleutel; Prins, Oost Indiëstraat 77, portemonnaie m. i.; Ouwerkerk, Geweerstraat 16, rijwielplaatje; Geenevasen, Tugelastraat 12, hondenriem; Knop pert, Schagchelstraat 21 rd„ damesschoenen; v. Nunen, Overtonstraat 63, actetasch m. i.; Bureau van Politie, Smedestraat, vulpen. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen: Armband, Kluit, Sterrebosch- straat 28, Bank, Boon, Gibraltarstraat 2; Bril, Velt- kamp, Rozenhagenstraat 58; 2 Damesarbandhorloges, Diecker, Groote Markt 19; Halsketting, Vensen, Uur- sulastraat 12 zw„ Mantel en regenkapje, Witte, Kle verparkweg 193; Pakje bev. 2 overhemden, Bureau van Politie, Smedestraat; Parasol, Schaap, Jan Nieuwenhuizenstraat 10; Portemonnaie m.i., Beun, Rijksstraatweg 213; Idem, idem, Klabau, Adr. de Jonghestraat 43; Regenkapje, Elffers, Schouwtjes laan 102, Ring, Meijer, Lorentskade 510; Regen pijpen, Bureau van Politie Smedestraat. Vooroordeel tegen pap is in strijd met de moderne opvattingen. Het gebruik van papsoorten behoeft niet eentonig te zijn! Er zijn smake lijke combinaties te over! In dezen tijd van rantsoeneering vormen melk- gerechten met hun hooge voedingswaarde een ideale aanvulling voor ietwat schrale maaltijden en derhalve zullen de gedachten van vele huismoeders thans in de eerste plaats uitgaan naar het koste lijke, oud-Hollandsche gerecht: de pap. waarin melk met een of andere graansoort tot een op voe- dingsgebied niet te overtreffen combinatie zijn saamgevoegd. Mochten deze huismoeders evenwel een echtge noot of opgeschoten zoon of dochter bezitten, die pap „kinderachtig' vinden een meening, die om duistere redenen in ons land nogal verspreid is laten zij dan ten strijde trekken tegen dit dwaze idee! Want waarom zou iets wat de'natuur ons als voedsel biedt: „kinderachtig" zijn? Ook de baby krijgt tegenwoordig dagelijks sinaasappelsap en toch noemt niemand den sinaasappel een kinder achtige vrucht. Boverdien zijn dergelijke denkbeelden zoo be trekkelijk, want vroeger zou een man het stellig beneden zijn waardigheid hebben gevonden, om in een café vruchtensap te drinken, doch nu andere landen die ook op voedingsgebied moderne opvat tingen huldigen, het gebruik van vruchtensappen hebben ingevoerd, schaamt ook geen enkele Ne derlander er zich meer voor, om zijn flesohje grape fruit, sinaasappel- of tomatensap te bestellen Weg dus met een ongemotiveerd vooroordeel en allen op zijn tijd aan de pap! Er zijn verschillende prettige variaties te verzinnen, b.v. de volgende: U laat karremelksche pap met wat suiker of met een weinig van een zoetingsmiddel gemengd in een vlaschaal koud worden. Hierop legt u b.v. bes- Bevolking der Sovjet-republiek verdeeld over 47 nationaliteiten. (Van een V.P.B.-medewerker). De vraag, hoeveel Russen er in Rusland lever zal menigeen op het eerste gezicht zonderling voor komen. Toch is zij niet zoo zonderling, als het lijk wanneer men weet dat de in Januari 1939 gehoudei volkstelling aan het licht heeft gebracht, dat e in Rusland niet minder dan 47 nationaliteiten wor den onderscheiden. Hiervan vormen de Russe: ruim de helft, namelijk 58 pet. Zij tellen 99 mil lioen zielen. Daarop volgen, op verren afstand de Oekrainer met 28 millioen of 16 pet en de Witrussen met 5,1 millioen of 3 pet. Uit deze drie Slavische volkei bestaat dus voor meer dan drie kwart de bevolkim van de Sovjet-Unie. Van de overige 44 nationaliteiten vormen slecht 7 elk meer dan 1 pet. van de bevolking, namelijl de Oebeken, de Tataren, de Kozakken, de Joden de Azerbaidsjaners, de Groesiniërs en de Armeniërs Onder de Europeesche inwoners van Rusland zjj: de Duitschers vertegenwoordigd met 1.4 millioei of 0.8 pet. DE BOERENSTAND IS HEI STERKST VERTEGENWOORDIGD In sociaal opzicht vormen de z.g. „collecties boeren" met 75.6 millioen zielen of 44.6 pet. di sterkste groep in de bevolking. De arbeiders in di stad en op het land brengen het niet verder dat 32.2 pet. en de groep der andere werknemers maak 17.5 pet. van het geheel uit. Bijzonder opvallend is ook de verandering, di! gekomen is in de sociale samenstelling van de be- volking in den loop van de laatste tien jaar. Te: gevolge van de industrialiseering en het ingevoer- de collectief systeem is het percentage der arbeiden en andere werknemers gestegen van 17 pet. op 49.1 pet., terwijl het percentage van de z.g. collectieve boeren is gestegen van 3 pet. op 46.9 pet. Het pen centage der buiten het collectief verband staand! boeren daarentegen is gedaald van 73 pet. oj 2.6 pet. Het peil der algemeene ontwikkeling blijkt tus schen 1926 (toen de vorige volkstelling werd ge houden) en 1939 te zijn gestegen. Het aanta! analphabeten van 9 jaar en ouder is gedaald val 49 pet. op 19 pet. Personen, die hoogeschoolop- leiding hadden genoten, werden er 1.1 millioen ge teld of 0.6 pet. met middelbare schoopoleiding 13J millioen of 7.8 pet. Autobus en vrachtauto in botsing. Vijf personen gewond, van wie twee zeer ernstifi Op den Rooyseweg te Son deed zich, naar Hel Volk meldt, een ernstig auto-ongeluk voor. Een autobus met arbeiders van de Cito uit Eind hoven kwam uit de richting Sint Oedenrode ovei den Rooyseweg gereden, waarbij de chauffeur te veel op de linkerweghelft reed. Uit de tegenover gestelde richting naderde een vrachtauto waarop eveneens arbeiders waren gezeten. De bestuurde! van de vrachtauto kon zonder aanrijding onmogelijk passeeren De vrachtauto reed daardoor eerst tegen een van de langs den weg staande boomen, offi vervolgens met dc achterzijde van de autobus in botsing te komen. De bestuurder van de autobus verloor hierdoor zijn macht over het stuur en reed pardoes in een langs den weg loopende sloot. Met een geweldigen slag werden de arbeiders door de bus geslingerd, waarbij verschillende personen op den weg en in het land terecht kwamen. Vijl personen bleken min of meer ernstig gewond tf zijn, waarvan er drie naar hun woning vervoerd konden worden, terwijl twee personen door de ziekenauto van den G. G. en G. D. uit Eindhoven opgehaald moesten worden en in zorgwekkend® toestand naar het Binnengasthuis werden overga bracht.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10