Haarlem's Dagblad DANSLES!! MotorverkeertusschenIO In memoriam uur 's avonds en 4 uur 's nachts beperkt. R. C. Venema, arts Knoopenfabrikanten. Radiostation op de Scilly- eilanden vernield. ActikeCetu- 58e JAARGANG No. 17544 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Woensdag 28 Augustus 194Ö Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarïeven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Strand mag na zonsonder gang niet worden betreden. (Dezer dagen is opgericht de Bond van Nederlandsche Knoopenfabri~ kanten.) Op order van den Duitschen militairen bevel hebber in Nederland en op bevel van den Rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den, wordt het volgende bepaald: 1. Van 27 Augustus 1940 af moet tot nadere aan kondiging tusschen 22.00 en 04.00 uur alle ver keer van Nederlandsche motorvoertuigen worden stopgezet. Onbeperkt wat den tijd betreft is het motorverkeer toegelaten voor motorvoertuigen. a. Van de Duifsche weermacht, van de Waffen- S.S. en van de Duitsche politie, van de bureaux van den Rijkscommissaris, van den douanedienst van de „technische Nothife" en van de Rijksduitsche bureaux met officieele Duitsche onderscheidings teekenen. b. Van de Nederlandsche politie en brandweer, van een ambtelijken luchtbeschermingsdienst, even els van ambulance-auto's, kraanwagens, motor voertuigen van artsen en vroedvrouwen bij de uit oefening van den desbetreffenden dienst. c. taxi's voorzoover zij rijden voor artsen, vroed vrouwen of zieken. Het in strijd handelen met deze bepaling leidt tot dwangmaatregelen van de zijde der politie en tot Inbeslagneming van het voertuig. BETREDEN VAN HET STRAND IN HET DUISTER VERBODEN. 2. Van 27 Augustus 1940 af is het betreden van het strand in geheel Nederland tusschen het Invallen van de duisternis en het aanbreken van den dag tot nadere aankondiging verboden. De Duitsche kustwacht heeft hiertoe bijzondere aanwijzingen van den Duitschen militairen bevel hebber ontvangen. w.g. RAUTER, S.S.-Brigade Führer. Duitsch legerbericht BERLIJN, 27 Augustus (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Afdeelingen Duitsche vliegers hebben opnieuw aanvallen gedaan op vliegvelden en troepenkam pen In Zuid-Engeland en op de oorlogshaven Portsmouth. Een radiostation op de Scilly-eilan- den werd vernield. Drie in convooi varende koop vaardijschepen kregen ten noorden van Fraser burgh zware bomtreffers. In het verloop der ge vechtshandelingen ontstonden verscheidene voor Öe Duitsche vliegers succesvolle luchtgevechten. In den nacht van 26 op 27 Augustus ondernamen sterke afdeelingen gevechtsvliegers aanvallen op de oorlogshaven Plymouth, op een vliegveld in Cornwall, op vliegtuigfabrieken in Coventry en bij Birmingham, alsmede op de havenwerken van Hull en Newcastle. Na het werpen van talrijke bommen ontstonden er op vele plaatsen branden en ontploffingen, vooral in Plymouth en Huil. Britsche zeehavens werden verder uit de lucht met mijnen versperd. In den nacht van 26 op 27 Augustus wierpen Britsche vliegtuigen in het rijksgebied op verscheidene plaatsen bommen uit. De aangerichte materieele schade is niet van be- teekenis. Er werden twee burgers gedood en acht gewond. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren zeventig vliegtuigen. Daarvan werden er 61 in luchtgevechten neergeschoten en negen op den beganen grond vernield. 21 eigen vliegtuigen worden vermist." Frontbericht. Het Dinsdag uitgegeven frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: „De vernieling van het radiostation op de Scilly-eilanden, waarvan in het weermachtsbe- richt van vandaag melding wordt gemaakt, is militair in zooverre van bijzondere beteekenis, dat deze eilanden voor de westkust van Engeland lig gen en den toegang beheerschen naar de Iersche zee. evenals naar het Kanaal van Bristol. Voorts verdient speciale aandacht het voortgezette leg gen van mijnen voor Engelsche havens door het Duitsche luchtwapen. De Britsche koopvaardij wordt daardoor sterk belemmerd en bekneld. Zij theeft juist den Iaatsten tijd, naar bewezen is, door mijnen voor de haventoegangen gevoelige verliezen geleden, die echter door de Britsche ad miraliteit zijn verzwegen. De nachtelijke Engelsche vluchten naar Duitschland waren militair weer volkomen zon der beteekenis." Britsche verliezen in de lucht. Van 1 tot 26 Augustus zijn, naar het D N.B. van bevoegde zijde verneemt, bij luchtgevech ten. door afweergeschut op op den grond in totaal 1055 Engelsche vliegtuigen vernietigd. In dezelfde periode zijn ook 98 Engelsche ver sperringsballons vernietigd. De Duitsche ver liezen aan vliegtuigen in dit tijdvak bedroe gen 271. Geregelde luchtdienst Ver. Staten— Ned. Indië Volgens Japansch blad vinden hierover onderhandelingen plaats. Volgens de „Kokoemln Sjimboen" zouden in Washington geheime onderhandelingen ge voerd worden over het instellen van een ge- regelden luchtverkeersdienst tusschen de Ver- eenigde Staten en Nederlandsch-Indië. Het blad ziet daarin een opmerkelijk teeken dat de regeering der Vereenigde Staten haar politiek in het Verre Oosten een nieuwen im puls wil geven. De ontworpen luchtlijn zou volgens het blad de Vereenigde Staten via Hawai verbinden met Nederlandsch Indië, Nieuw-Zeeland en Australië. De Japansche regeering, zoo besluit het blad, zal ook deze aangelegenheid met groote aandacht waar nemen. Kent ge de meer dan 1500 tuinen, die een lusthof vormen rond Amsterdam en in veertien groepen langs den buitenkant van de hoofdstad verspreid liggen? Wat zegt u van deze fontein in „Klein Danzig", waar de volkstuinders trotsch op zijn? (Foto Pax Holland.) Onder leiding van Oberfeuerwerker Blumberg wordt de Engelsche bom, welke naast de tramrails in de Kinkerstraat te Amsterdam is ingeslagen, „ingevroren", d. w. z. met een betonlaag overdekt, daar het niet mogelijk is, het projectiel te vinden. (Foto Pax Holland.) Balkankwesties worden te Weenen besproken. Csaky en Manoilescu voor bespreking uitgenoodigd. SALZBURG, 28 Augustus. (D.N.B.) De rijks minister van Buitenlandsche Zaken von Ribben- trop en de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano hebben den Hongaarsche minis ter van Buitenlandsche Zaken graaf Csaky en den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken Manoilescu uitgenodigd nar Weenen te komen, om aldaar vraagstukken van gemeenschappelijk belang te bespreken. De besprekingen der ministers van Buitenlandsche Zaken beginnen Donderdag. BERLIJN, 28 Aug. (DNB) Van semi-officieeel zijde wordt gemeld: Het feit, dat tot de Weensche besprekingen tus schen den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Rïbbentrop en den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano de ministers van Buitenlandsche Zaken van Hongarije en Roemenië de kweesties welke tusschen Hongarije en Roemenië moeten worden opgelost. Bij de besprekingen welke destijds in Salzburg met de staatslieden van het Europeesche Zuid- Oosten gehouden zijn, hebben de as-mogendheden Duitschland en Italië, zooals bekend, op de nood zakelijkheid gewezen, dat de tusschen Hogarije, Burgarije en Roemenië bestaande ethnographische enterritoriale waagstukken in den zin der ge rechtigheid en eerlijkheid en in het belang van een wederzijdsche stabilisatie van den vrede in dit gebied, moeten worden opgelost. Terwijl de Roe- meensch-Bulgaarsche onderhandelingen, zooals men weet, gunstige vórderingen maken, is er tusschen Hongarije en Roemenië tot dusver nog geen accoord tot stand gekomen. Het zou er thans om gaan, het Hongaarsch-Roemeensche vraagstuk in den geest van de grondgedachten welke de rechtstreeks be trokkene destijds bij de besperkingen te Salzburg hebben erkend en rekening houdende met de in middels opgedane ervaringen nog eens met de mi nisters van Buitenlandsche Zaken van Hongarije en Roemenië te behandelen. CIANO EERST NAAR SALZBURG. Graaf Ciano zal zich, nar vernomen wordt, eerst zijn uitgenoodigd leidt tot de gevolgtrekking, zoonaar Salzburg begeven, vanwaar hij tezamen met verklaart men in politieke kringen alhier, dat deden rijksminister van buitenlandsche zaken naar aangekondigde besprekingen betrekking hebben opWeenen zal reizen. Hedenmorgen is te Haarlem één van de mannen van den Opbouwdienst in het huwelijk getreden. De leden van het onderdeel van den dienst waarbij de bruide gom is ingedeeld, hadden zich voor den ingang van het stadhuis opgesteld en wuifden het echtpaar hartelijk toe, (Foto De Haas) R. C. Venema. Men schrijft ons: Een, van eenvoud getuigend, familiebericht en een uiterst korte levensbeschrijving deden gisteren onze stadgenooten weten, dat uit hun midden was heengegaan een man, die 27 jaren lang de medische praktijk heeft uitgeoefend, de medicus R. C. Venema, arts alhier. Al is dan nu zijn heengaan aan allen bekend, onuitgesproken bleef, wat er met hem verloren is gegaan. Moge dit dan hier, namens allen, die het voorrecht hadden zijn patient te zijn of te zijn geweest, door een vriend worden ge zegd. Hij heeft er recht op. Venema was een man van groote toewijding en uiterste plichtsbetrachting. Steeds en vooral als een ziekte ernstig was of dreigde te worden, gaf hij zich met hart en ziel met volkomen inzet van zijn sterke, wilskrachtige persoonlijkheid. Hij kende geen rust en spaarde zich niet. Zooals in alles, was hij zeker voor zijn patiënten een strijder, tot het uiterste bereid. Wilskracht, een van de sterkste kanten van zijn karakter, altijd getoond, heeft hij wel het duide lijkst gedemonstreerd in zijn besluit om medicus te worden. Hij had toen reeds zijn officiersopleiding in Kampen voltooid en was reeds enkele jaren 2e luitenant. Steeds duidelijker ging hij beseffen, dat hij zijn ware roeping niet gevonden had, dat hij langs den eerst gekozen weg nooit de volle gaven van hoofd en hart tot uiting zou kunnen brengen. Als medicus zoo voelde hij zou hij dat kunnen. Dus medicus moest hij worden. En geschraagd door de blijmoedige kracht van zijn vrouw, nam hij het groote besluit. Zoo zat hij op zekeren dag dan weer op school, in de hoogste klas van de H.B.S. te Haarlem; op de schoolbanken te midden van veel jongeren haalde hij alle vakken weer op en deed een schitterend eindexamen. Daarna volgde in snel tempo, terwijl hij onafgebroken-studeerde en zich geen rust gunde, zijn medische studie, die hij meesterlijk voleindigde. Hij- vestigde zich in onze stad, die hem als offi cier en als schooljongen had gekend en kon zich spoedig reeds in een bloeiende practijk verheugen. Dank zij zijn groote medische kennis en kunde, zijn zorg en toewijding. Ook door zijn kijk op menschen en levensmoeilijkheden. Want hij was tevens een goed psycholoog, een goed raadgever voor wien het leven moeilijkheden had gebracht. Daardoor werd de band tusschen hem en zijn patiënten steeds hechter en dieper, veelal opvallend sterk. Ondanks zijn toen reeds druk bestaan, verlangt hij echter nog grooter vleugelslag. Hij werpt zich, naast zijn praktijk, op de speciale studie van hart en vaatziekten. En in hoofdzaak door eigen onder zoek, geholpen door leermeester en boekenstudie, kan hij ook daarin slagen. Zoo werd zijn medisch leven van een enorme volheid en uitgebreidheid. Hij kon dit alles bereiken, eenerzijds door zijn wilskracht, maar anderzijds door het feit, dat hij zijn heele leven zocht slechts in zijn werk, zijn practijk en zijn studie. Daarbuiten vond hij weinig. Het maatschappelijk leven trok hem niet, een vriendenkring, althans een grooten, had hij niet, tot vrije uren buitenshuis kwam hij niet. Hij was een huiselijk man, opgaande in zijn gezin. De uren van ontspanning, die ook hij noodig had. vond hij in zijn muziek en later in zijn schilderkunst. Maar bovenal muziek. Want muzikaal was Venema als weinig anderen, voor muziek was hij uiterst ont vankelijk. Dan kwam de warme aard in dezen man, die vreemden zoo hard en stug scheen, wel heel sterk naar voren. Aan het léven van een harden werker, van een plichtmatig mensch, van een diepe, moeilijk peil- bare, ziel kwam een einde. Vele patiënten en enkele goede vrienden danken hem. Hij ruste in vrede. Een dankbare patiente van wijlen dokter R. C. Venema schrijft ons: Er zal een weemoedklank door Haarlem gaan bij het overlijden van dokter Venema, den dokter bij de gratie Gods. Een merkwaardige figuur, die 27 jaren de stad doorkruiste en overal waar hij kwam zijn kunde en liefde bracht. Hij bezat de geneesgave; hij was een heelmeester van groot formaat, die ten strijde trok en nooit rustte totdat hij den strijd gewonnen had of helaas nyest op geven. Door zijn markanten kop en optreden boezemde hij direct vertrouwen in en hij vulde de zieken kamer waar hij binnentrad en bracht wijsheid, hoop en rust. Welke gaven bezat hy meer? Te veel om op te noemen! Hoe merkwaardig was zijn schildertalent, hoe wonderlijk-fijn zijn muzikaliteit. Een begaafd ar tistiek mensch was dokter Venema. Moeilijk en hard was hij voor zichzelf, teer en fijn voor anderen. Hij heeft veel gestreden, veel geleden. Hij gaf zijn kostbaar leven voor anderen: de her innering daaraan blijft als een kleinood bewaard. Welk een verlies! Laten wij hem nog eens in het openbaar bedanken en uitspreken dat wij met groot leed afscheid van hem nemen. DE BEKEURINGEN. De Haarlemsche politie rust niet vóórdat alle in gezetenen er van doordrongen zijn, dat de bepa lingen inzake verduistering en verkeer gemaakt zyn om na te leven. Dinsdag hebben dit weer 41 per sonen tot hun schade en schande moeten onder vinden. Dinsdag waren er elf wielrijders, die niett rechts en negen, die zonder licht of zonder behoor lijk afgeschermde lantaarn reden; dertien gaven geen teeken dat zij van richting gingen veranderen en acht personen hadden er niet vor gezorgd, dat geen licht uit hun huizen in het duister kon stralen. Men ziet het dus, de politie treedt streng op! Zij laten zich niet voor één knoopsgat vangen, Maar knoopen hun conclusies stevig vast, Aan 't knooppunt der gezaamlijke belangen, Al zoekend naar d' ontknooping die hun past. 'k Hoop dat de bond in den knoop zal raken, Maar ook niet uit den knoop, in andren zin, Al hebben zij ook zorgen in hun zaken, Zij zien er stellig wel een knoopsgat in. P. GASUS. De INSCHRIJVING voor de lessen begint 1 SEPTEMBER A.S. Prospectus vanaf dien datum verkrijgbaar. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 - Privé-les dagelijks. (Adv. Ingez. Med.) De bom in de Kinkerstraat te Amsterdam. Projectiel wordt uit het perceel no. 43 verwijderd. Langzaam maar zeker nadert het einde van de bommentragedie in de Kinkerstraat te Amsterdam. In het wegdek ligt op anderhalven meter diepte een zware betonlaag; het gat is reeds bijna geheel opgevuld met zand en cement. Na overleg met de bewoners van de nabijgelegen perceelen is het besluit genomen de bom, welke in Kinkerstraat 43 ligt, te verwijderen. Ter voorbe reiding hiervan is Dinsdagochtend de ruimte onder den benedenvloer met zand opgevuld, niet alleen van het perceel 43, maar ook van nummer 41. De stadsreiniging zorgde er in den loop van den dag voor, dat alles, wat in de perceelen 41, 43 en 45 beschadigingen zou kunnen oploopen, verwijderd was. De stut- en sloopdienst had de woningen op eenige plaatsen gesteund. Dinsdag heeft men zich bepaald tot het tot springen brengen van den vloer, opdat het gevaar lijke projectiel in vrije positie zou komen en ge makkelijk te verwijderen zou zijn. Met het oog op mogelijke complicaties, zooals bijvoorbeeld het explodeeren van de bom, waren twee ambulances van den Geneeskundigen Dienst, twee motorbrandspuiten en een ladderwagen en drie ploegen van den stut- en sloopdienst ter plaatse aanwezig. Zy hebben geen dienst behoeven te doen. Na uitgebreide voorbereidingen is Dinsdagavond omstreeks acht uur een geringe lading trottyl tot ontploffing gebracht, welke de verdere verwijdering van de bom aanzienlijk vergemakkelijkt. Er is een groot gat in den vloer geslag, zóó diep, dat het projectiel goed bereikbaar is. Heden worden de werkzaamheden voortgezet. Een aardige byzonderheid is dat bewoners van de omgeving der Kinkerstraat in enkele dagen tijds reeds een bedrag van circa 800 bijeengebracht hebben, dat zal dienen om de schade, die inwoners ondervinden, eenigszins te vergoeden. De waarnemend hoofdcommissaris van politie maakte hel navolgende bekend: Hedenmiddag om twee uur zou van het perceel Kinderstraat 43 de daar aanwezige niet-ontplofte bom per auto vervoerd worden langs de Kinker straat en den Postjesweg naar een terrein aan den Hoofdweg, waar de bom tot explosie zou worden gebracht. Kinkerstraat, Postjesweg en de daarop uitloo- pende straten, tot den afstand van honderd meter werden door de politie geheel vrijgehouden van publiek, terwijl de bewoners dier straten in het afgezet gedeelde hun huizen tydens het transport niet mochten verlaten. Het publiek werd dringd verzocht alle mede werking te verleenen, aangezien een niet-gevolg- geven aan de door de politie in dezen gegeven be velen levensgevaarlijk is. Het Kerk-concert der H. O. V. Zooals reeds vermeld, zal aan het Kerk-Concert der H.O.V. op-Donderdag a.s. het Gemengde Koor „De Stem des Volks" onder leiding van Anton Kre- lage zyn medewerking verleenen met twee koren uit het Oratorium „Tod Jesu" van Graun en „Mir jam's Siegengesang" van Fr. Schubert. Aan dit concert zal bovendien nog haar wel willende medewerking verleenen de zangeres Corry Bijster, die in „Mirjam's Siegesgesang" de sopraan solo zal vertolken. HEDEN: 10 PAGINA'S. B. K.: Dr. Borms. pag. 2 Speciale correspondentie: Van klom pen en klompenmakers. pag. 7 Een verdwenen beschaving, pag. 7 H. D. Vertelling: Onverzoenbaren. door Andries Buys. pag. 7 Flitsen. pag 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Laatste Berichten pag. 1 Vereenigd zijn de knoopenfabrikanten, Hun bond is opgericht en reeds gedoopt, Die heeren weten in hun vak van wanten. Al worden wanten meestal niet geknoopt. Zy hebben ook hun knoopen door te hakken, In dezen tijd van zorgen, vrees en hoop, Maar zijn, niet neergezeten by de pakken, Verbonden in de leus: waar zit de knoop? Zij zullen zeker steeds hun knoopen tellen, Voordat zij komen tot een groot besluit. En moeten zij het zonder knoopsgat stellen, Dan voeren zy het mooiste plan niet uit.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1