Vooraf! J. M. C. Hoog 75 jaar Bonnen die thans geldig zijn: Naar uniformiteit in de politiekleeding De verduistering Dr. Borms, E' ACENDA. DANSSCHOOL W.FORTGENS WOENSDAG 28 'AUGUSTUS 1940 H'AXRLE M'S DAGBEAD 2 Dit is de heer J. M. C. Hoog, die 9 September 75 jaar hoopt te worden. Men moet dit op gezag van den B unger jij ken Stand aannemen, maar wie dezen Senior directeur van de N.V. Van Tubergen's Bloembollen, en Zaadhan'del te Haarlem door de paden van zijn tuinen aan den Haarlemschen Ko ninginneweg of tusschen Bennebroek en Hillegom zijn welhaast dagelijksche wandelingen ziet maken of hem spreekt in zijn bekende woning „Zwanen burg", waarvan de achterzijde zulk een bekoorlijk plekje vormt aan dg Leidsdhe vaart, erkent de waarheid van het gezegde, dat iemand zoo oud is als hij zelf wil. Want een benijdenswaardige vita liteit stelt hem tot den dag van heden in staat, niet alleen zijn deel te nemen in de leiding van het be drijf, waaraan hij sinds 1882 zijn krachten heeft ge wijd, doch boyendien diverse werkzaamheden waar te nemen, die al dan niet verband hou'den met bol len, bloemen en zaden. De zaak van „Van Tubergen" die piëteitvol behouden bleef, ook toen de stichters van het be drijf overleden waren en hun plaatsen werden in genomen door leden der familie Hoog draagt haar naam ver buiten onze landsgrenzen en zulk een onderneming te. leiden en staag op te stuwen tot zijn tegenwoordigen omvang is zeker geen ge ringe verdienste. Niettemin vertoont de staat van dienst van den heer Hoog diverse andere eervolle vermeldingen en het zijn niet het minst deze pres taties, die de verdiensten van den aanstaanden 75- jarige voor de Nederlandsche bloembollencultuur in het licht stellen. De cultuur der bolgewassen, men weet het, heeft im> de afgeloopen halve eeuw een ontzaglijke vlucht genomen. Door veredeling der bestaande soorten en import van nieuwe is de bloembollen- handel verrijkt'met 'een onnoemelijk aantal soor ten, waarvan de cultuur gansch nieuwe aspecten opende voor den handel en die dan ook bijgedragen hebben tot den bloei van den vaderlandschen tak van bedrijf, dien wij als bloembollencultuur ken nen. Nu is de bloembol over het algemeen geen kind van Nederlandschen bodem. De meeste bolgewas sen, die hier te lande tuin en kamer sieren, komen oorspronkelijk uit Azië, waar men nog ongetelde hier goeddeels onbekende variëteiten aantreft. Wie dus op veredeling van de hier inheemsche soorten uit is, is aangewezen op import uit Azië, waarna door kruising of andere veredelingsmethoden een verbeterd gewas verkregen kan worden. Het is nu de wel zeer groote verdienste van den heer J. M. C. Hoog geweest, dat hij reeds op be trekkelijk jeugdigen leeftijd heeft ingezien, dat voor den bloei van zijn bedrijf direct en voor de Nederlan'dsche bloembollencultuur indirect de in voer van hier onbekende, maar in verschillende streken van Azië veel voorkomende bolgewassen een onafwijsbare voorwaarde was. Uit deze over tuiging wist hij te bereiken, dat in den loop dei- jaren diverse partijen uit Azië naar Haarlem wer den verscheept, om daar op de gronden van „Va® Tubergen" verder behandeld te worden. Nu is dat gemakkelijk neergeschreven, maar. Azië is ver, en de plaatsen, vanwaar men de bol- Bollen uit Centraal- en Klein-Azië naar de Haarlemsche kweekerij gewassen naar hier moest transporteeren waren dikwijls zeer, zeer afgelegen. Centraal Azië bijvoor beeld leverde ze op, maar wie onderhield hier han delsrelaties met Centraal-Azjë, dat eerst sinds 1870 onder Russisch bestuur was gekomen', de Kauka- suslanden konden ze verschaffen, maar wie bezocht markten als Bokhara, Erivan, Tasjkent en derge lijke plaatsen, waar de karavaan het eenige mid del van vervoer vormde? Maar de oud-Nederlandsche ondernemingsgeest speurde naar nieuwe pa'den en vond nieuwe metho den: Buitenlandsche wetenschappelijke genoot schappen zonden geleerden naar deze gebieden tot het verrichten van onderzoekingen van uiteemloo- penden aard. De een zocht insecten, de ander deed entomologische ontdekkingen, een derde bestu deerde de flora van gebieden, waar temperaturen van 90110 gr. Fahrenheit afwisselden met barre winterkoude. Hoe het zij, dit gilde van voortrek kers bleek in staat, belangwekkende rapporten te verschaffen over allerlei fraaie bolgewassen niet alleen, doch ook bereid, den heer Hoog te voorzien van zendingen bollen, die hier te lande onbekend waren en niettemin uitnemende resultaten beloof den. De heer Hoog was nog jong: samen met zijn broer was hij opgenomen in de zaak van hunne ooms Van Tubergen en de jonge lieden togen aan den arbeid. De eerste importeerde de bollen de tweede cultiveerde ze en besteedde al zijn vakken nis en geduld aan proeven, die meestal met uit stekende resultaten bekroond werden en aan den catalogus der firma telkenjare andere noviteiten toevoegden. Er zou over den arbeid der gebroeders Hoog en het aandeel dat zij, dus doende, aan de ontwikke ling der Nederlandsche Bloembollencultuur hebben genomen, heel veel te vertellen zijn. Volstaan wij met het bovenstaande, waaruit, iets moge zijn ge bleken van de inspanning en het doorzettingsver mogen, dat de Klein-Aziatische en de Centraal- Aziatisehe flora naar de Haarlemsche tuinen ver mocht te brengen. Hoeveel moeite en tegenslag verwerkt moesten worden, het laat zich beter be grijpen dan opsommen en nog heden kan de heer Hoog een toon van teleurstelling niet verber gen, als hij memoreert, hoe tijdens den vorigen wereldoorlog een kostelijke zending van 18 kisten bollen uit Transkaukasië aan de Russische grens werd vastgehouden en Holland nimmer bereikte. De laatste jaren hebben de internationale toe standen den import van bolgewassen van andere wereldronden niet gedoogd. Maar dat heeft den heer Hoog niet weerhouden, blijvend zijn aandeel tot den bloei van het vak, dat zijn liefde heeft, bij te dragen. Natuurlijk onderhield hij relaties met buitenlandsche botanische kringen en publi ceerde de resultaten van zijn werk in diverse vak tijdschriften. Aldus ontving hij de goudem medaille van The Royal Horticultural Society, aan welke medaille de naam van Sir Hai-ri Veitch verbonden is en die wordt uitgereikt aan personen, die zich verdienste lijk hebben gemaakt op het gebied van invoer van nieuwe planten. Overigens had hij zitting in 'de commissie van Nederlanders en Engelsehen, die in 1929 op den proeftuin zich bezig hield met nomen clatuur enz. der tulpen. De Royal Horticultural So ciety benoemde jhem in 1935 tot eerelid. Wie 58 jaar lang een vak beoefent met de in tensiviteit, die de liefde voor den arbeid vermag te geven, kan daar natuurlijk veel over verhalen. De heer Hoog onderhoudt er gaarne zijn bezoeker eenige oogenblikken over: Welle een vlucht heeft het werk genomen, sinds hij als zeventienjarige begon op het bèscheiden complex in 1868 niet grooter dan driekwart bunder, sindsdien uitgebreid tot 6 H.A. aan het einde van de Olieslagerslaan. Dan komen de herinneringen: hoe in die dagen de kweekers en kweekertjes van heinde en ver naar Zwanenburg kwamen, veertig, vijftig, zestig op één morgen om er hun oogst van de hand te doen geen kleinigheid, ze stuk voor stuk te woord te staannu hébben de veilingen de zaak over genomen en de inkooper van de exportfirma (de export is immers-een der voornaamste onderdee- len van dit bedrijf) vindt op de veiling wat hij noodig heeft en behoeft niet te wachten. „Hoe tuinden de menschen vroeger, meneer Hoog?" „Och, dat is niet veel veranderd. Een roos, een dahlia, in den tuin, een potplant voor het venster, dat hebben ze altijd gewild, maar iets anders is wel veranderd en dat is de liefde voor de natuur en de eenbied voor de bloem. Bloemen werden vroeger vernield. Wie in zijn voortuin of in een plantsoen een perk bloemen aanlegde liep groote kans, dat de jongens de bloemen afrukten en de planten uit den grond trokken. BROOD Bons 2 (nieuw Broodbonboekje) Geldig: van 1929 Augustus. Bons 3. Geldig van 26 Aug. tot en met 5 Sept. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood oj 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. Bon 74 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 1 1/4 K.G. suiker MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. JOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevende op 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 14 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. Distrïbiitieboékje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1 (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 K.G. Groep 3: 10 K.G. Groep 4: 6 K.G. Groep 5: 5 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1 (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: 11/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Een jaar geleden stierf te Haarlem de tenor zanger Jac. van Kempen, wiens naam zoovele roemrijke jaren met het Nederlandsche muziek leven verbonden was. In samenwerking met het bestuur der gemeente Bloemendaal,' waar de kunstenaar langen tijd woonde en werkte, zal in Bloemendaal een bank worden geplaatst, die een blijvende herinnering wil zijn aan Jac. van Kempen en zijn kunst. Ver eerders brengen de gelden voor het monument bijeen (er bestaat nog gelegenheid, bijdragen voor het comité te doen toekomen aan Hendrik Lindt, Herculesstraat 22 te Amsterdam, postgiro 216517). /w-^. De bank zal een plaats krijgen in het nieuwe Wildhoefpark te Bloemendaal. Het ontwerp (van een architect, die ongenoemd wenscht te blijven) kwam tot stand in samenwerking met den beeld houwer P. Veldheer te Haarlem, die het beeld houwwerk zal verzorgen. Het natuursteen van de bank is zg. „Fuville marbrier", een grijs-lichtcrême steen. De rest van de bank wordt uitgevoerd in grijsbruine baksteen. Het opstaande vlak van natuursteen zal een eenvoudig opschrift bevatten: „Ter herinnering aan den zanger Jac. van Kempen." Dat is er uit. Er is ontzag voor de levende natuur gekomen. De jeugd laat een bloemperk met rust en trekt naar buiten en bewondert daar alles en nog wat. In dat opzicht zijn we er vermoedelijk ook dank zij het onderwijs veel op verbeterd. Men liefhebbert ook meer in zijn bloementuintje en tracht zaadgoed te kweeken, veel meer dan vroeger. De heer Hoog moge geen Haarlemmer van geboor te zijn zijn wieg stond in Pamekassan op het eiland Madoera, waar zijn vader predikant was een vijf en zestig jarig verblijf schenkt burgerrecht en wel heeft Haarlem reden, hem als goed burger te eeren. Zoo was hij van 1910—1918 lid van de Ka mer van Koophandel en van 19171919 lid van den Gemeenteraad, met het daaraan verbonden lidmaat schap in de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken en natuurlijk in de commissie van Hout en Plantsoenen. Ook was hij lid van de -Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, lid van de Schouw burg-commissie en van die van het Frans Hals museum. Het vakbelang dient hij 'op vereenigingsgebied als voorzitter der Haarlemsche afdeeling van de Alg, Vereeniging van Bloembollencultuur, 'terwijl zieke en oude bloemisten hun beschermer in hem be zitten als voorzitter van het H. Kruseman-fonds. De dag van 9 September zou zeker een dag 'van huldebetoon op „Zwanenburg" zijn, was het niet, dat de heer Hoog in verband met de tijdsomstan digheden besloten had, dien dag afwezig te blijven. Er zal dus geen feest zijn. Maar wel veel dankbare herinnering. Bezwaren tegen een bijeenkomst van A. R. en C. H. Kiesvereenigingen. ZWOLLE, 27 Augustus. De voorzitter van het provinciaal comité van A.R. kiesvereenigin gen in Overijsel, prof. Ridderbos te Kampen, heeft aan den voorzitter van de provinciale organisatie van de Christelijk Historische Unie in die pro vincie, de heer J. M. Krijger Jr. te Vriezenveen, verzocht om medewerking bij de pogingen van Anti-revolutionaire zijde -om te Zwolle een provin ciale samenkomst te houden, waar dr. Colijn en prof. Slotmaker de Bruine zullen optreden. De heer Krijger heeft ingevolge een eenstem mig besluit van zijn bestuur het verzoek afgewezen op grond van de overweging, dat de houding van dr. Colijn, zooals die geopenbaard is in het ar tikel in „De Standaard" van 15 Mei en hetgeen onmiddellijk sedert het bekende Telegraaf-inter- view van eind 1939 daaraan is voorafgegaan, een onoverkomelijk bezwaar vormt voor medewerking op politiek terrein, voor zoover dr. Colijn, hetzij voor zichzelf, hetzij als vertegenwoordiger der A.R. partij daarbij optreedt. De heer Krijger verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat dit ook het gevoelen is van de meerder heid van het dagelijksch bestuur der C.H. Unie. (A.N.P.) (G.P .D.- correspondentie Naar ons ter oore komt, verkeeren de plannen om te komen tot uniformiteit in de kleeding der gemeente-politie in een vergevorderd sta dium. Reeds is in dien zin een voorstel gedaan, waarover in begin September een beslissing- zal worden genomen. Men hoopt, wanneer dit voorstel wordt goedgekeurd, een einde te kun nen maken aan de groote verschillen, welke be staan in de kleeding van de gemeentepolitie en gemeente-veldwacht. Het ligt niet in het voornemen een verandering te brengen in de uniformen van de marechaussee en de rijksveldwacht. Voetbalcompetitie in het Westen begint 8 September Naar de Tel. verneemt, zal de eerste klasse competitie van den N.V.B. wat de beide Westelijke afdeelingen betreft, ingezet worden op Zondag 8 September. Wanneer de drie andere afdeelingen aan het programma zullen begimien, staat op het oogen- blik nog niet vast. Zon onder 8.37 Zon op 6.45 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. ORGELBE SPELING. Het programma van de orgebespeling door den heer George Robert op Donderdag 29 Augustus, des namiddags van 34 uur, in de Groote Kerk te Haarlem, luidt als volgt: 1. Eerste gedeelte uit Sonate I. A. Guilmant 2. Evocation a la Chapelle-Sixtine Fr. Liszt a. Miserere: Allegri b. Ave verum corpus: Mozart. 3. Pastorale-Offertoire F. de la Tombelle 4. Tweede Suite L. Boëllmann Prelude. Allegro con moto. Andantino. Final-Marche. een leven in dienst van de Vlaamsche zaak Bij zijn bezoek aan Haarlem WOENSDAG 28 AUGUSTUS. Statenzaal: Vergadering van den gemeenteraad, 2 uur. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan, 7.in uur. Alle dagen: Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat, H.K.B.-caba- ret, 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. DONDERDAG 29 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Groote Kerk: H.O.V.-Kerkconcert, 7 uur. Gebouw Zuiderstraat 15: Opwekkingssamenkomst, 8 uur. N.V. De Groot's Kleermakers- en Naaistersfour- niturenhandel. JaarL alg. vergad. van aandeelh. Groote Houtstraat 98. R zijn groote Nederlanders en groot- Nederlanders. Dr. Borms is beide. Deze 62-jarige- strijder voor de Vlaamsche beweging maakt .thans een rondreis door ons land en daarbij zal hij Donderdagavond ook Haarlem bezoeken. Reeds op 25-jarigen leeftijd vertrok dr. August Borms hij was net te Leuven tot doctor in de letteren gepromoveerd naar Peru. Hij werd daar leeraar aan het college met den schoonklinkenden naam Miestra Senora de Guadelupe te Lima, PeruSs hoofdstad. Na een verblijf van eenige jaren keerde hij ech ter uit Zuid-Amerika terug en werd leeraar in de Gerimaansche talen aan het Athenaeum te Gent, een jaar later vervulde hij dezelfde functie te Mechelen en tenslotte te Antwerpen. Reeds spoedig voelde 'dr. Borms zich sterk tot de Vlaamsche beweging aangetrokken. De achter uitzetting van de Vlaarsche taal en cultuur was dezen Vlaming in hart en nieren een steeds grooter wordende ergernis. Als leider van de vereeniging „Pro Westlandia" verwierf hij groote bekendheid. Het nationale Vlaamsche leven verdedigde hij met den inzet van zijn geheele persoonlijkheid. Zijn karaktervastheid, die later zoo menigmaal op de zwaarste proef zou worden gesteld, bleek reeds in die dagen. Toen kwam de wereldoorlog. Om hem groepeerden zich de Vlaamsche activisten en het cultureele leven, dat zijn hoogtepunt vond i:n de stichting van een Vlaamsche Universiteit. Dr. Borms en de Raad van Vlaanderen het zijn klanken die voor iederen Dietscher genoeg zeggen. Het historische stuk waarbij Vlaanderen in 1917 zelfstandigheid kreeg werd door dr. Borms onderteekend. Zoo was er dus in zijn leven een op gang, die de vervulling van zijn schoonste idealen met zich mee scheen te brengen. Doch niet voor lang. De vrede van Versailles bracht geen vrede voor dr. Borms. Hij was het eenige lid van den Raad van Vlaanderen, dat niet vluchtte. Te Brussel volgde zijn arrestatie en het proces dat daar tegen den Vlaamschen strijder gevoerd werd en dat hij met groote waardigheid en moed doorstond, maak te een diepen indruk in heel Vlaanderland. Het vonnis luidde: de doodstraf. Later werd dit echter veranderd in levenslangen dwangarbeid en zoo verbleef hij tien jaar in de ge vangenis. Tenslotte kwam de bevrijding. Bij de tus- schentijdsche verkiezing voor de Belgische Kamer werd hij te Antwerpen candidaat gesteld en met overgroote meerderheid in de Kamer gekozen. Wel werd zijn verkiezing ongeldig verklaard doch enkele dagen daarna werden de gevangenisdeuren te Leuven voor hem geopend. De Vlaamsche nationale beweging had dr. Borms weer terug. Op 10 Mei 1940 was dr. Borms een der eer sten, die naar Frankrijk werd weggevoerd. Korter doch feller was thans zijn lijden. Voor de tweede maal eischte zijn ideaal bijna het hoogste dat hij kon geven: zijn leven. Voor de tweede maal werd dr. Borms martelaar voor de Vlaamsche zaak. B. K. GROOTE HOUTSTRAAT 176, Telef. 15150 Aanvang der lessen Zondag 1 Sept. a.s. van 3—5 uur, van 5—7 uur en van 8—10.15 uur. Inschrijving en inlichtingen v.a. heden (Adv. lngez. Med.) voorkome men: verstopping# slechte ontlasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn var* aambeien, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz, door grondige zuivering van bloed en Inge wanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout Een weldaad voor het organisme! Flacon f 1.05. Dubbele flacon.f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. (Adv. Ingez. Med.) Italiaansch vliegtuig valt kruiser aan. Britsclien Oorlogsbodem maakte slagzij. Stefani meldt uit Tripolis: De bijzondere cor respondent van Stefani in Libië maakt melding van een aanval van een Italiaansch torpedovlieg tuig op een Britschen kruiser, welke met succes door een torpedo werd geraakt. Het toestel, dat niet heeft kunnen vaststellen of de kruiser is ge zonken, is, ondanks het feit, dat het op vele plaat sen was getroffen door het hevige vuur van de kruiser, er toch in geslaagd op zijn basis terug te keeren. Een bijzondere correspondent van Stefani meldt dat de inzittenden van het torpedovliegtuig nader hebben meegedeeld dat de torpedo bij den achtersteven van het schip, insloeg ter hoogte van de waterlijn. Het schip was onmiddellijk in een vuurzuil en in witte wolken gehuld en begon vervolgens slagzij te maken, terwijl het geheel stil lag. Het torpedovliegtuig had niet in de na bijheid kunnen blijven, daar het getroffen was door het luchtafweergeschut van den kruiser. Zijn benzinereservoirs waren bijna leeg geloopen en het moest zich haasten om zijn basis te bereiken. Vreemdelingen in de Ver. Staten moeten zicli bij de politie melden. NEW YORK, 27 AUG. (D.N.B.) Alle 3.6 mil- lioen in de Ver. Staten wonende vreemdelingen boven den 14-jarigen leeftijd, uitgezonderd de geaccrediteerde vertegenwoordigers van vreemde mogendheden en hun verwanten, moeten zich met ingang van heden en tot uiterlijk eind December bij de politie melden om vingerafdrukken te laten maken. Tot de dienovereenkomstige wet was zoo als bekend destijds op verlangen van de Ameri- kaansche regeering als maatregel tegen de z.g. vijf'de colonne besloten. Tegen straatvervuiling door liontlen. 's-GRAVENHAGE. De commissie voor de strafverordeningen stelt aan den Haagschen ge meenteraad voor in de algemeene politie-veror- dening een nieuw artikel in te voegen, luidende: „Ieder is verplicht er voor te zorgen, dat een onder zijn hoede staande hond zich niet van uitwerpselen ontdoet op een gedeelte van de open bare straat, dat kennelijk ingericht is voor ver keer uitsluitend of mede van voetgangers". Ter toelichting wordt het volgende opgemerkt: Herhaaldelijk is geklaagd over verontreiniging door honden van de voor voetgangers bestemde deelen der openbare straat. Dit zeer hinderlijke euvel is te erger bij verduistering. Daarom wordt voorgesteld een bepaling in het leven te roepen, aan de hand waarvan de politie er tegen kan op treden. De gekozen redactie omvat behalve trot toirs, galerijen en passages, met stoepen en por tieken, ook'Vluchtheuvels en als'zoodanig aange duide oversteekplaatsen voor voetgangers, als mede wandelpaden e.d. Goede vangst van de Amsterdamsche politie. Rijwicldieven en medeplichtig-en aangehouden- Dinsdag heeft, naar Het Volk meldt, de recherche te Amsterdam twee exploitanten van een rijwiel stalling in de omgeving van den Overtoom en twee vermoedelijke rijwieldieven gearresteerd. Reeds eenigen tijd had de recherche verdenking tegen deze rijwielstalling-en tegen een tweetal bij de politie bekende rijwieldieven, dié hun „waar", steeds op onverklaarbare wijze wisten te ver werken. Nadat de rijwielstalling zoowel als de dieven geruimen tijd in het oog gehouden waren, is inspecteur Mol er toe overgegaan een inval in de rijwielstalling te doen, waarbij al spoedig bleek, dat men een goeden slag geslagen had. Onder de rijwielen, die er gestald waren, trof men er ver scheidene aan, die van diefstal afkomstig waren, zoodat beide exploitanten als verdacht van heling in verzekerde bewaring genomen konden, worden. Ook de beide rijwieldieven werden ingesloten. STUDENTEN-NOVITIAAT TE AMSTERDAM. De Senaat van Unitas Studiosorum Amsteloda- mensium schrijft ons: De Senaat der Unitas Studiosorum Amsteloda- mensium heeft in verband met bet vroegtijdig be gin der colleges aan de Amsterdamsche Univer siteit besloten, dat het novitiaat, in tegenstelling tot vorige berichten, zal beginnen op Maandag 9 September des middags om 3 uur. Voor spoor studenten, die door den huidigen treinenloop des avonds reeds vroeg moeten vertrekken, zal een speciale regeling getroffen worden. In verband met het algemeen streven naar een heid en samenwerking, dat in de laatste tijden ook in de studentenmaatschappij duidelijk merkbaar is geworden, wordt er op gewezen, dat het thans door alle Universitaire instanties van het hoogste belang geacht wordt, dat de aankomende studen ten zich bij een der groote algemeene studenten organisaties aansluiten. Ook zal er naar gestreefd worden, dat studenten, die voorheen als ongeorga niseerd studeerende de Universiteit bezochten, in het komende academisch jaar in de organisaties der studentengemeenschap opgenomen zullen kun nen worden, zonder dat daarmee belangrijke fi- nancieele lasten gepaard zullen gaan. Ongetwijfeld zal voor alle studenten op deze wijze een betere basis gelegd worden dan voorheen, waarop zij zich op hun toekomstige maatschappelijke taak kunnen voorbereiden,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2