FLITSEN Kaashandel en kaasproductie wordt gereguleerd Maximum-prijzen vastgesteld. JCuHSt' WOENSDAG 28 AUGUSTUS '1940 H 'A A 7\ i: E M'S D A G B E A D 3 Profileercnd van de daartoe thans betere weersgesteldheid is een begin gemaakt met het rooien van de winteraardappelen. De werkzaamheden zijn in vollen gang. Jong en oud helpt mede, om den oogst binnen te halen. (Foto Pax Holland.) Voorschriften bekend gemaakt. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in lorlogstij'd maakt bekend, dat de in het op 18 dezer fersclienen persbericht aangekondigde maatrege len ter reguleering van den kaashandel en de kaas- mjzen met ingang van 28 Augustus in werking zijn «reden. Deze maatregelen houden het volgende REGULEERING VAN DEN HANDEL. Een einde een juiste verdeeling van de aanwezige roorraden kaas, zoomede van de hoeveelheden nog e bereiden kaas te bereiken, is 't verhandelen van sas aan de volgende voorschriften gebonden. 1. De geheele kaasproductie moet worden ver- landeld via den groothandel. In verband hiermede de verkoop van kaas door de producenten recht- treeks aan den consument verboden. 2. De producenten moeten de door hen berei'de :aas binnen een bepaalden termijn verkoopen, be- lalve voor zoover betreft een hoeveelheid boeren- aas, bestemd voor normaal eigen huishoudelijk ebruik. Voorzoover men gewoon was, de kaas via en markt aan den groothandel af te zetten, moet ulks nu ook blijven geschieden. 3. Het rechtstreeks bij de producenten inkoopen an kaas is alleen toegestaan aan die handelaren, ie georganiseerd zijn bij 'de Nederlandsche Zui- elcentrale en in het bezit zijn van een daartoe rekkende vergunning. Deze vergunningen kunnen rorden verstrekt aan handelaren en aan'handela- en-producenten, die aan bepaalde eisohen omtrent mzet of opslagruimte voldoen Ten einde nu een overzicht te hebben van de eschilcbare hoeveelheden kaas is voorts aan ge leemde handelaren en handelaren-producenten net vergunning een aanmeldingsverplichting op- elegd. Deze verplichting heeft betrekking op alle oor hen wekelijks ingekochte of zelf bereide kaas. )eze aanmeldingsverplichting beteekent, dat de landelaar resp. producent van de door hem be rokken resp. bereide hoeveelheden opgave moet oen aan 'de centrale en dat hij daarover niet mag leschikken alvorens daartoe van de centrale toe- itemming te hebben ontvangen. Na ontvangst van e opgave zal de centrale wekelijks aan de hand de hoeveelheden kaas, noodig voor uitvoer, oomede voor gebruik en eventueelen opslag in iet buitenland vaststellen, welk percentage van de angemelde hoeveelheid bij haar moet worden in- eleverd. Daarnaast kan de centrale, indien zij ulks noodzakelijk acht, van de resteerende aan- emelde hoeveelheid nog laten inleveren. Nadat de neringsverplichtingen zijn vastgesteld, kan het ejfeerende der aangemelde hoeveelheden door de entrale voor den handel worden vrijgelaten. Teneinde ook de thans aanwezige voorraden kaas in de regeling te kunnen betrekken is een gelijke aanmeldingsverplichting met overeen- komstige gevolgen gelegd op allen, die bij het in werking treden der nieuwe maatregelen derhalve op 28 Augustus kaas in een hoe veelheid grooter dan 500 K.G. in voorraad heb ben. Ook deze oude voorraden mogen derhalve !s. mr. J. W. «Ie Kanter overleden. Op ruim 72-jarigen leeftijd is te 's Gravenhage Verleden ds. mr. J. W. de Kanter, emeritus-pre- likant en oud-advocaat. Geboren op 8 December 867 te Dordrecht, studeerde hij te Leiden in de heologie en werd in 1893 candidaat in Gelderland om op 27 Mei van het volgende jaar het predik ambt te Zoelen (Gld.) te aanvaarden. Hij heeft die [emeente gediend tot 1 April 1902, toen hem eervol omeritaat werd vex-leend. inmiddels had hij te «eiden de studie der rechtswetenschap ter hand ge- lomen en was in 1901 tot doctor in die wetenschap epromoveerd. Hij vestigde zich na zijn emeritaat o 's Gravenhage als advocaat-procureur en was «dert 1909 tevens rechter-platasvervanger in de Haagsche rechtbank en van 1928 tot 1938 raadsheer ilaatsvervanger in het Haagsche gerechtshof. VEREENIGING VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN. De jaarvergadering van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden in Noord-Holland zal "aats hebben op Donderdag 5 September a.s. in 'd Parkhotel te Hoorn. PAKKETTEN VOOR GEÏNTERNEERDEN. In aansluiting op een vroeger gepubliceerd 'mmuniqué vestigt het hoofdbestuur van het Ne- clandsche Roode Kruis er de aandacht op, dat e z.g. eenheidspakketten welke verzorgd worden °°r het Roode Kruis, Zwarteweg 75, 's-Graven- slechts dan verzonden kunnen worden, wan- officieel het kampadres van de z.g. repre- ^Ue-geinterneerden bekend zal zijn. Hiervan zal Middellijk langs don weg van pers en radio «mnis worden gegeven. En voorts dat de pakketten, kike men voor eigen rekening en risico kan ver- Enden, uitsluitend dienen te worden aangeboden de postkantoren. Op uitdrukkelijk verzoek van hoofdbestuur van P.T.T. heeft het Roode Kruis verzending daarvan niet op zich genomen. niet verhandeld en afgeleverd worden dan na dat de centrale deze heeft vrijgelaten. Deze maatregelen, zullen, naar verwacht wordt, tot een regelmatiger voorziening van de birnen- landsche markt leiden, waardoor te ruim of te ge ring aanbod met de daaraan vei-bonden prijsfluc tuaties kan worden voorkomen. REGULEERING VAN DE PRODUCTIE. Het is gewenscht gebleken de mogelijkheid te openen ook voor de productie van kaas regelen te stellen. Op grond hiervan zal de productie van be paalde soorten fabriekskaas kunnen worden ver boden of wel voorgeschreven. Een zoodanig verbod wordt dezer dagen voor de productie van 30 kaas gesteld. REGULEERING VAN DE PRIJZEN. Teneinde aan een verdere verhooging van de kaasprijzen een einde te maken, zijn thans voor de inkoopsprijzen van kaas bij den producent maxi mum-prijzen vastgesteld. Bij de bepaling van de grossiers- én detailprijzen van kaas kan worden uitgegaan rekening houdende met een eventuee len aftrek voor 'de gebruikelijke kwaliteitsver schillen van deze officieele maximumprijzen, welke door de grossiers resp. winkeliers verhoogd mogen worden met ten hoogste het bedrag der op 9 Mei jl. voor den tusschenhandel en den detail handel geldende marges. CONSUMENT MAG NIET MEER DAN 1 POND PER KEER KOOPEN. In verband met de vermelde nieuwe maatregelen is het op 18 'dezer ingestelde vervoer- en afleve- ringsverbod van kaas ingetrokken. Het voorschrift echter, dat aan den consument slechts K.G. kaas per keer mag worden verkocht, is echter gehand haafd. (A.N.P.) Economisch Front opgericht. 'sGRAVENHAOE. 27 Augustus, iA.N.P.» De persdienst der N.S.B. meldt: Zaterdag 24 Augus tus j.l. werd in de groote zaal van café-restau rant Den Hout in Den Haag een bijeenkomst gehouden van ondernemers-leden van de N.S.B. onder leiding van den heer W. O. A. Koster, lei der van den Raad voor Volkshuishouding der N.S.B. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door onge veer 150 ondernemers, waarvan verschillende met bedrijven, waarin 1000 en meer arbeiders werkzaam zijn. Aanwezig was voorts de leider van het boerenfront de heer E. J. Roskam en de leider van het middenstandsfront, de heer J. H. Scholte, terwijl ook een vertegenwoordiger van het Arbeidsfront aanwezig was. Na inleiding van mr. dr. H. J. von Brücken Fock over den organisatievorm van den Nationaal-So- cialistischen opbouw en van den heer W. O. A, Koster over de taak der werkgevers in nationaal- socialislisch Nederland, werd opgericht het eco nomisch Front, waartoe alle aanwezige onder nemers toetraden. Het Middenstandsfront zal als geheel deel uitmaken van dit Economisch Front, dat ten nauwste samenwerkt met het Ar beidsfront en het boerenfront. Taak van het. Economisch Front zal zijn: voorbereiding en bevordering van een gezonden organisatievorm van het bedrijfsleven in natio- naal-socialistischen zin. Het Economisch Front zal zich bezighouden met de economische rege lingen, die in de verschillende bedrijfstakken noodzakelijk zjjn, terwijl de sociale zorgen van de werkers, zij mogen dan werkgever of werknemer ZÜ», geregeld worden door het Arbeidsfront, waarydn alle werkers deel uitmaken. Het Economisch Front zal verdeeld worden in verschillende afdeelingen en onderafdeelingen, die elk de organisatie van een bedrijfstak voor bereiden en regelen. Bestaande organisaties kunnen of rechtstreeks toetreden tot het Econo misch Front of als contact orgaan hiermede in verbinding blijven. Het Economisch Front bedoelt dus niet in eenigerlei vorm een centrale werkgeversorganisa- toe te worden. Zijn taak is van voorbij gaanden aard. Zoodra de economische opbouw in natio- naal-socialistischen zin in Nederland zal zijn doorgevoèx-d. is er naast de georganiseerde vak groepen voor het Economisch Front geen be staansreden meer en zal alleen dc kern hier van blijven beslaan als onderdeel van den Raad voor Volkshuishouding der N.S.B. Het kantoor van het Economisch Front is ge vestigd Zeestraat 76, Den Haag. FEDERATIE VAN ACCOUNTANTS- VEREENIG IN GEN. Het A. N. P. meldt: Als gevolg van de Za terdag te Utrecht gehouden bijeenkomst, is de Nederlandsche Federatie van Accountantsvereeni gingen opgericht, tot welke zijn toegetreden: Nationale Vereeniging va'n Accountants, Natio naal Genootschap van Accountants, eerste Ne derlandsche Genootschap van Accountants en Belastingadviseurs en het Nederlandsche Col lege van Accountants, met tezamen ongeveer 300 leden. De nadere regeling ter zake is opgedragen aan een commissie uit de besturen en raden v&n toe zicht dezer vereenigingen, t.w. de heeren mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, mr. F, C. R. Dros- saart—Bentfort, F. H. N. Kersbergen, W. Freen, M. J. H. Denteneer, L. Kruik, mr. dr. J. J. R. Schmal en H. F. M. van Houten. De getroffen regeling zal op korten termijn aan de ledenvergaderingen der toegetreden ver eenigingen ter goedkeuring worden voorgelegd. Het ligt in de bedoeling ook de overige hier te lande bestaande vereenigingen van accountants tot toetreding uit te noodigen. N. S. N. A. P. Naar men het A.N.P. meldt, hebben een aan tal tot de N.S.N.A.P.-groep-Kruyt behoord heb bende functionarissen besloten tot fusie met de groep-Van Rappard. NIEUWE SERIE No 86 1. Krijgt een koekje omdat hij zijn eten zoo zoet heeft opgegeten en bekijkt het van alle kanten. 2. Slaat er hard mee op zijn plankje, ter wijl moeder uitlegt, dat het is om op tc eten en niet om mee te spelen. 3. Beknijpt het koekje waardoor het langzaam aan hcelcmaal verkruimelt. 4. Gooit de kruimels in alle richtingen, maar in hoofdzaak op zichzelf. 5. Gooit het laatste stukje op den grond en wacht in spanning af, wat moeder zal zeggen. 6. Hoort dc mededecling, dat hij geen ander krijgt en is daarmee volkomen tevreden, omdat hij er toch geen trek in had. Versterking van liet cultureele leven in Nederland. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, kunnen binnenkort van overheidswege verschillende maatregelen verwacht worden tot versterking van het cultureele leven in Nederland. Zoo wordt door het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappon met de algemeene Ned. kunstenaars organisatie (N.O.K.) overleg gepleegd over een programma voor staatsprijzen voor letter kunde, .dramatische kunst, toonkunst en filmkunst naast de reeds bestaande prijzen voor beeldende kunsten en bouwkunst. Naar den Krijgsraad verwezen. Het A.N.P. meldt: Naar de afweerdienst der N. S. B. van den auditeur militair te 's Gravenhage verneemt is de officier die op den heer C. J. W. Noorderdorp tc Wassenaar het doodelijk schot heeft gelost ter zake van doodslag naar den krijgsraad verwezen. De heer C. J. W. Noorderdorp is een van de acht nationaal-socialisten die in de dagen van 10 tot 15 Mei werden vermoord. in Haarlem en daarbuiten. Claude Monet cn de x Zaanstreek. Er bestaat nu zoo langzamerhand geen gevaar meer voor dat men Claude Monet met Edouard Manet verwisselt. Beiden zijn zij langen tijd in Holland onbekend gebleven en de belang stelling der kunstminnaars bleef op de oudere Barbizon-schilders saamgetrokken. Nu is dat wel veranderd, dank zij vooral de groote reizende tentoonstellingen van Fransche kunst, in de laatste jaren gehouden. Daardoor is men er ook aan herinnert, dat, evenals Manet, ook Monet in ons land gereisd heeft en er initiatieven voor zijn werk heeft opgedaan. Zoo echter Manet zich hier in het bijzonder met de studie der Haarlemsche Hals'en heeft bezig gehouden lag het geval voor Monet, als hoofdzakelijk land schapschilder. anders. De werkmethode van den laatste bracht ook mee, dat de sporen van zijn verblijf in Holland direct in schilderijen werden vastgelegd. Hoe en waarom Monet juist aan de Zaan ver zeild raakte, is ons niet bekênd, maar hij heeft er opgetogen gewerkt en zijn enthousiasme heeft nog een anderen bentgenoot, Sisley, ook dien kant uitgestuurd. Bij een afbeelding van een zijner Zaansche schilderijen, dat door hem La Maison bleue (het blauwe huis) genoemd werd, willen wij iets over Claude Monet's leven en werk navertellen. Er is aanleiding toe nu hij, dit jaar juist hon derd jaar geleden, geboren werd en dat feit wel, zooals te doen gebruikelijk is herdacht dient te worden. Als jong schilder van 23 jaar, heeft hij dien por in de lenden, dien „opduvel" zooals Weissenbruch placht te zeggen gekregen, waardoor zijn werk die richting is uitgegaan die hij verder zijn lange leven door. volgen zou. In dat jaar. 1863, liep hij. dan nog leerling van den zeer akademischen schilder Gleyre. een ten toonstelling binnen bij den kunsthandelaar Martinet op den Boulevard des Italiens, waar dan juist zijn bijna-naamgenoot Manet een dozijn nieuwe, thans beroemd zijnde, doeken exposeert. In datzelfde jaar zal Manet ook zijn Dejeuner sur l'herbe de maaltijd buiten voltooien, waarin hij volledig breekt met de ge woonte een schilderij ook een landschap in de belichting van een atelier te beëindigen en daardoor de natuurlijke buitentoon geweld aan te doen. Zelfs Corot en Courbet hadden, vóór hem. weliswaar hunne studies buiten, in de vrije natuur opgezet, doch hun complete schilde rijen werden toch nog steeds op het atelier naar die studies vervaardigd. Door het zien van Ma net's doeken wordt her Claude Monet duidelijk dat voor hem, landschapsschilder, door aanleg en voorkeur, de aangewezen weg is het schilde ren op het atelier na te laten en voortaan zijn doeken buiten en ter plaatse (sur le motif, zoo- als de Fransche schilder dal noemt) niet alleen in schets en aanleg op te zetten, doch geheel af te maken. Daarmee is dan het zoogenaamd „plei- nairisme", het schilderen op den buiten, of wat in de Duitsche litteratuur later „Freilichtma- lerei" genoemd zal worden, geboren. De naam Impressionisten ontstaat pas later, als Monet met zijn medestanders in 1874 in Parijs een groepententoonstelling houdt, waarop een zijner eigen doeken den titel hoe eenvoudig, niet waar? Impression draagt en een verslagge ver in de krant daarnaar de geheele tentoon stelling beoordeelt en de gezamenlijke deelne mers „impressionisten" noemt. Waarschijnlijk met de bedoeling, die deelnemers een weinig be spottelijk te maken doch door hen als een prach- tigen nom de guerre aanvaard. Claude Monet en zijn vrienden gaan rustig hun gang en planten hun schilderezels en stoel tjes en verfkistjes overal waar het mooi is: langs de Seine, langs de kusten van Normandië in Frankryk's zonnige zuiden, overal strijken Mo net, Sisley. Maufra, Lépine en consorten neer en betrappen ter plaatse de natuur in al haar verscheidenheid van kleur, licht en nuance en completeeren hun arbeid eveneens ter plaatse zonder zich aan de akademische regelen van compositie of de kleurmenging van het klassiek palet bijster veel gelegen te laten liggen. Maar hun kunst is levend als de natuur zelve en even verscheiden van aspect, alsook deze op iedere minuut van den dag zijn kan. Zij zijn als het ware de voorloopers en de propagandisten van de beweging, die in het begin dezer eeuw overal onder de burgers ontstond, die de jeugd en de arbeiders naar buiten bracht, de studie der na tuur populair maakte en zin voor licht en kleur bracht, waar die vroeger, wijl onbekend, niet ge waardeerd werden. Monet strekt zijn reizen in de zeventiger ja ren ver buiten Frankrijk uit. Hij schildert de Theems in Londen, aangetrokken door dat sfe- risch zoo bijzondere in de Engelsche grijsheid, die van mat-zilver tot roestig-roodbruin loopt, zooals Whistier en de Hollander Witsen dat zoo diep doorvoeld hebben. En zoo heeft hij in de ja ren 1872—'73 door Holland getrokken, op zijn wijze de invloed der bloembollenvelden onder gaan en geschilderd en langs de Zaan van de bekoringen der Hollandsche luchten boven een tintelende rivier, der kleurige huizen tusschen bewegelijke molens en menschelijke activiteit, ge noten. Hij heeft er bij Zaansche families vriendschap gevonden en in eene ervan, de familie Duyvis, het portret der gastvrouw geschilderd. Thans het zeer gewaardeerd bezit van een der jongere leden van het geslacht, is het niet buitengeslo ten, dat men er zeventig jaar geleden een hier nog niet begeerd modernisme in zag. Ook door de zeldzaamheid der portretten in het oeuvre van den landschapschilder is bedoeld portret van beteekenis. Na 1890 ongeveer is bij Claude Monet de lust ontstaan éénzelfde gegeven in een reeks van schilderijen te behandelen, telkens onderling afwisselend van belichting en jaargetij. Een landschap met hooioppers schilderde hij op ne gen momenten van den dag, bij zon. bewolkte lucht, bij ochtend of in den namiddag. Uit een zelfde inzicht ontstonden de series der Rouaan- sche Kathedraal, der gezichten op de Theems, waarvoor hij telkens dezelfde kamer in het. Sa- voy-hotel huurde, der Populierenlaan in Giver- ny en de meest beroemd geworden suite der Wa terlelies waarvoor hij het motief in zijn eigen tuin vond. Van geen zijner groepsgenooten kan men zeg gen dat hij als Claude Monet de consequenties zijner theorieën in gelijke mate aanvaard en er meesterwerken mede te voorschijn getooverd heeft. De groep der impressionisten heeft in Camil- le Mauclair en Theodore Duret de schrijvende tijdgenooten gehad, die het best persoonlijk ge documenteerd, over haar her eerst en uitvoerigst geschreven en hun streven en strijden het warmst verdedigd hebben. Als de strijd een maal gewonnen is valt de lofzang niet zwaar meer. Maar voor die twee geldt dat niet. J. H. DE BOIS. Ned. Amateur Tooneel Unie Concentratie van het amateur-toonecl. 's-GRAVENHAGE. 27 Augustus. (A.N.P.) Men schrijft ons: Er wordt in ons land op groote schaal door amateurs tooneel gespeeld. Het ..rapport inzake het dilettantentooneel", in 1938 door de maat schappij tot Nut van 't Algemeen uitgegeven, schat het aantal vereenigingen van amateur toneelspelers op 3000. De cultureele en artis tieke beteekenis van dit tooneelspelen uit lief hebberij is in het algemeen niet groot. Niette min zijn in het amateur-tooneel elementen aan wezig, die kunnen worden aangewend tot. ver sterking van de Nederlandsche volkskracht. Krachtige, doelbewuste leiding en sterke orga nisatie is noodig, om een zoodanige verheffing van het peil van het amateur-tooneel te bewer ken, dat het een cultureele factor van beteeke nis kan worden. Op grond van dit inzicht is de Nederlandsche Amateur Tooneel Unie gesticht, die zich ten doel stelt, het tooneelspelen door amateurs dienstbaar te maken aan de cultureele ontwikkeling van het Nederlandsche volk in nationalen zin. In deze unie worden opgenomen amateur-tooneel- vereenigingen van alle richtingen, zoodat daar mede tegelijkertijd een einde komt aan de ver deeldheid. die ook op dit terrein bestond. Deze concentratie van krachten, die nu lxog geschei den werken, stond by de stichting van de N. A. T. U. voorop. Er bestaat voor deze concentratie een levendige belangstelling, gelijk bleek op de vergadering, die dezer dagen in Utrecht werd gehouden onder lei ding van mr. j. de Blieck, oud-praeses "an het Leidsch Studenten Tooneel. Verschillende bon den van amateur-tooneelvereenigingen hadden zich laten vertegenwoordigen, terwijl ook een af vaardiging van het Studenten-Tooncel aanwezig was. Het departement van onderwijs, de N.O.K. cn de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deden door het zenden van een vertegenwoordiger van hun belangstelling blijken voor de volksontwik keling en volksopvoeding, die in een goed geleid en op behoorlijk peil staand amateur-tooneel besloten liggen. Li het eerste stadium van haar ontwikkeling wordt ae Nederlandsche Amateur-Tooneel Unie geleid door een voorloopig comité onder leiding van mr. J. de Blieck, burgemeester van De Wijk (D), De heer H. Jonsma, Kneuterdijk 6 (2) Den Haag neemt voorloopig het secretariaat HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Bij voldoende deelneming zullen wederom door de afdeeling Hoofddorp cursussen gegeven worden in paardenkennis en tractorkennis. Ook wordt een landbouwwintercursus gegeven. PERSONALIA. Voor het Mercurius-examen Engelsche Handels correspondentie slaagde onze stadgenoote mej. M. van Dort, leerlinge van den heer J. J. May, leeraar Engelsch en Fransch Griesmeel uit aardappelen. Uit dezen oogst wordt 7,5 millioen K.G. gries verkregen. Onlangs ontleenden wij aan het Handelsblad het bericht, dat proeven werden genomen in zake het verwerken van fabrieksaardappelen tot „griesmeel". Het blad verneemt nu, dat na een onderzoek door het Centraal Instituut voor In- dustralisatie en de Aardappelcommissie door de autoriteiten toestemming is verleend tot het ver werken van dertig millioen kilo fabrieksaardap pelen van den oogst 1940 tot aardappelgries. De bemoeiing van de overheid beperkt zich uitsluitend tot het geven van toestemming, om de aardappelen tot dit doel tc verwerken, terwijl hij tevens eischen stelt; het kapitaal is gefour neerd door particulieren. Men hoopt over twee maanden met de productie te beginnen. Per dag zal 120 ton aardappelen worden verwerkt; ge durende de geheele campagne van negen maan den zal rond 30 millioen kilo worden verwerkt tot 7>/2 millioen kilo gries. De samenstelling van het product is: 9,2 pet. eiwit, 0.2 pet. vet, 2.9 pet. minerale zouten, 10.7 pet. vocht en 77 pet. koolhydraten. Bij verwer king tot gries wordt 22»/i pet. droge stof verkre gen. .Aangezien in de laatste jaren 700 a 800 mil lioen kilo aardappelen werd verwerkt tot aard appelmeel. komt het er op neer, dat thans rond 4 pet. tot gries zal worden verwerkt, overeenko mende met een areaal van ruim duizend hectaren. Per hectare verkrijgt men dus onge veer 700 kilo gries, d.w.z. bij een oogst van. 425 mud

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5