IAAT/TE BERICHTEN Cudahy geeft zijn regeering advies BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1940 HAARLEM'S DA GE LAD 8 Vereenigde Staten moeten goede betrekkingen met Duitschland onderhouden WASHINGTON, 28 Augustus (D.N.B.) De be kende vaak welingelichte overziohtsschrijvers Pearson en Allen verklaarden Dinsdag in de Washington Times Herald, dat de Amerikaansche oud-ambassadeur te Brussel, Cudahy, in zijn be sprekingen met het departement van Buitenland- .sche Zaken na zijn terugkeer uit Londen is opge komen voor een samenwerking met Duitschland na het sluiten van den vrede. De Duitschers, zoo had Cudahy gezegd, zijn een „prachtig ras" die veel goeds voor Europa doen en waarmede de Ver- eeiiigde Staten goede betrekkingen moeten onder houden. De Engelschen zijn de oorzaak van de meeste onrust in Europa en het is absoluut noodig. dat men de Engelschen er toe brengt hun „toon" te wijzigen. In Londen bad Cudahy zijn inzichten meegedeeld aan den Amerikaanschen ambassadeur Kennedy, met wien hij op alle essenlieele punten overeen stemde. Wijzigingen in de Portugeesche regeering. LTSSABON^ 28 Augustus (D.N.B.) De Portu geesche regeerins maakt bekend, dat bij decreet het ministerie voor Handel en Industrie en het mini sterie van Landbouw ontbonden en in plaats daar van een ministerie voor Economische Zaken is op gericht met twee onderstaatssecretarissen, een voor landbouw en een voor handel en industrie. Voorts zijn bij decreet opgericht een onderstaatssecre- tarïaat voor sociale voorzorg en een voor onder wijs. In een ander communique wordt medegedeeld, dat de minjster van justitie dr. Manuel Rodrigues, de minister van Financiën Olivares Salazar, de minister van Onderwijs dr. Carneiro Pacheco, de minister voor Handel en Industrie Costa Leite en de minister van Landbouw dr. Rafael Duque van hun functies zijn ontheven. Duque wordt benoemd tot minister van Economische Zaken. Costa Leite krijgt de functie van minister van Financiën, welke tot dusver berustte bij den ministerpresident Voorts werden benoemd tot minister van Justitie di'. Vaz Serra, tot: minister van Onderwijs dr. Mario Figueredo, alsmede verschillende onderstaatssecre tarissen bij de afzonderlijke departementen. Meer dan 1000 Engelsche vlieg tuigen in Angu&tus vernietigd. BERLIJN, 27 Augustus (D.N.B.) Van 1 tot 26 Augustus zijn. naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, bij luchtgevechten, door afweer geschut of op den grond, in totaal 1055 Engel sche vliegtuigen vernietigd. Schroot van historische kanonnen. STOCKHOLM, 28 Augustus. (D.N.B.) Op bevel van den Britschen minister voor de voor raden zullen 144 historische kanonnen, die door de Britsche troepen gebruikt waren in Sebastopol, in den Chineeschen oorlog en in Afghanistan, uit het arsenaal van Woolwich worden verwijderd en tot schroot gemaakt. i Spaanseli schip door de Engelschen aangehouden. Post in beslag genomen. TANGEfR, 27 Augustus (D.N.B.) Naar vandaag bekend wordt, is op 17 Augustus in de nabijheid van Teneriffe het snelle Spaansche stoomschip „Ciudad de Sevilla", op weg van Buenos Aires naar Cadiz en Barcelona, door een Engelsche oorlogsschip aangehouden. Een En- gelsch commando begaf zich aan boord van het schip en nam alle postzakken in beslag met uitzondering van de diplomatieke post. Na een oponthoud van verscheidene uren kon het Spaansche schip de reis voortzetten. Oud-minister Zay wordt verhoord. BERN, 27 Aug. (D.N.B.) Naar uit Clermont Fcrrand gemeld wordt, is de oud-minister. Zay Dinsdagochtend geleid voor lt.-kol. Le Pretre, den rechter van instructie bij het militaire ge rechtshof van het dertiende militaire district. Twee rechters woonden het verhoor bij. Levensmiddelenprijzen in Engeland weer gestegen. LONDL^M, 28 Augustus (D.N.B.) De reeds ge stegen prijzen van levensmiddelen in Engeland zijn, volgens een bericht van de Londensche K. v. K., in Juli opnieuw met drie procent omhoog gegaan. Trotzky's stoffelijk overschot gecremeerd. MEXICO, 28 Augustus (D.N.B.) Het stoffelijk overschot van Leo Trotzky is Dinsdagmiddag ge cremeerd. De urn met de asch van Trotzky is ter beschikking van zijn weduwe gesteld. Weer luchtalarm in Londen. Londenaars in bioscopen cn schouwburgen verrast. STOCKHOLM. 28 Augustus (D.N.B.) Vol gens berichten uit Londen is er vannacht aldaar t.weemaal luchtalarm gemaakt. Het eerste alarm begon tegen half elf en duurde - 21/- uur. Het tweede alarm duurde een uur. De Londenaars werden weer in de bioscopen en schouwburgen verrast. In het eigenlijke Londen zijn geen bommen gevallen. Tijdens het eerste alarm kon men duidelijk bomontploffingen en afweerge schut hooren en tijdens het tweede alarm kon men een vuurgloed waarnemen. LONDEN, 27 Augustus (DNB) De Daily Mail schrijft, dat de luchtaanval tijdens het weekend be wezen heeft, dat er bij een nachtelijk alarm verwar ring ontstaat. Duizenden menschen. die uit schouw burgen en bioscopen naar huis wilden rijden, wa ren Zaterdag even vod?' middernacht door het lucht alarm verrast. Toen het alarm afgeloopen was, moesten zij constateeren, dat de ondcrgrondsche spoorweg reeds gesloten was. De hotels in het Westend werden als 't ware belegerd zonder dat voor allen plaats was. Nog in de vroege ochtenduren was de straat vol menschen. De verdediging van de Italiasnsch" hoofdstad tegen aanvallen uit de lucht. Rondom Rome is een kring van zwaar afweergeschut getrokken, gereed om iederen aanval te weerstaan (Foto Weltbild) Weer massale luchtaanvallen op Engeland. Fabrieken te Birmingham en havenwerken te Southampton bestookt. BERLIJN, 28 Augustus. (DNB) Vannacht hebben Duitsche bommenwerpers in m^ssa aanvallen on dernomen, op een reeks plaatsen in Midden- en Zuid-Engel and. Het waren sterke eskaders die voor al de motorenfabrieken van Derby en de vliegtuig en motorenfabrieken van Birmingham herhaaldelijk en hevig met bommen bestookten. De fabrieken nabij Birmingham, waar Spitfires vervaardigd wor den, werden zwaar beschadigd. Omvangrijke bran den toonden aan de later komende vliegtuigen de uitwerking van den eersten aanval. Duitsche bommenwerpers hebben verder de mi litaire wei-ken van Southampton gebombardeerd. Op de staatswerf van Chatham, die eveneens* met bommen bestookt werd, vonden geweldige ontplof fingen plaats, die volgens thans ontvangen bevesti gingen ernstige verwoestingen hebben aangericht. Het Engelsche luchtafweergeschut had niet het min ste resultaat. Slechts zelden slaagden de zoek lichtbatterijen er in, voor korten tijd een Duitsch vliegtuig in den lichtbundel te vangen. United Press meldt nog, dat drie steden in Wales, twee in Zuidwest Engeland, vijf in Zuid-Oost En geland en zes in de „Midland" luchtaanvallen te ver duren hebben gehad. Zuidelijke Dobroedsja wordt begin October door de Bulgaren bezet. SOFIA. 28 Augustus (D.N.B.) Naar verluidt, zal met de bezetting der zuidelijke Dobroedsja door de Bulgaren uiterlijk begin October begonnen wor den. Het gerucht, dat de Bulgaarsche regeering reeds begin September wilde -binnentrekken, zou niet op waarheid berusten. Evenwel is het niet uitgesloten, dat een symbolische machtsoverneming op een vroeger tijdstip overeengekomen zal worden. Bridgeclub „Haarlem Noord". De derde zitting der vacantiewedstrijden had het volgende resultaat: Groep A: heeren Zijlstra-Van Es 70; mevr. v. d. Heuvel en Wiegmink 58V2! J- H. Walter en Van Delden 57ys; Hoogenslag en Van Bakkum 55; F. Gaus en Brouwer 54; Veenings en Schaeffer 46: dames Wiegmink en Mulder 37^. Groep B: heer en mevrouw Walter 571A," Schut en Meijboom 43Va; mevr. Brave en Warmendam 41; v. d. Bogaard en Brasser 41; Kabel en Robbé 39; Ris en De Groot 37; Schreuder en v. d. Aakster 34; Groeneveld en Bosch 30. De leiding hebben nu voor A: de heeren Zijlstra en Van Es met 45m,p.; mevr. v. d. Heuvel en de heer Wiegmink, 39 m.p.; heeren Hoogenslag en v. Bakkum 39 m.p. Voor B: heer en mevr. Walter met 32 m.p.; heeren Schut en Meijboom met 28 m.p.; mevr. Brave en de heer Warmendam met 26V2 m.p. HAARLEM, 28 Augustus. Bevallen: 26 Aug.: S. Roosloot—Geldorp, d., 27 Aug.: A. Heesemans—Ravenhorst, z.. P. M. J. Brocke—Boerlage, d.. P. te Beestvan der Schans, z.. 28 Aug.: J. NiemanBogaart. z., W. Ouwer- kerkJoorcs, z.. M. C. van WonderenDetrie, z. Overleden: 26 Aug.: M. Vlaanderen, 36 j., Haze- paterslaan. 27 Aug.: A. C.. 2 j.. d. v. E. van Kam pen. Luzacstraat. Ondertrouwd: 28 Augustus: L. Tangerman en A. Linthorst, S. F. Apeldoorn en P. C. van den Raadt. I. Pels en C. J. Meijer, J. v. d. Vlist en I. E. Berkhout. J. B. Smit en J. Gerritsen, C. J. B. Franse en G. Horeman, A. L. Noorlander en P. Timmer. D. Fabel en G. van Bennekom. R. de Leeuw en C. D. Bruïjn, D. J. Willemse en H. A. Dekker, L. Huis ën II. Hermus, J. J. Maarsen en J. Hoogesteger, J. A. F, Kuijpers en D. van Dijk, T. van Houten en P. C. M. Bok, M. Korremans en A. E. Serné, P. A. v. Donkelaar en J. M. Harde- smeets, G. Berlee en W. M. C. Horn, D. G. A. Klgeman en L. C. Ruijs, A. P. van Gooi en M. Bogaert, Q. J. Schouten en M. Barrette. Gehuwd 28 Augustus: M. Warnaar en T. M. van Meurs, S. Weijers en A. M. Heitmann, C. Sint en G. van der Wouwer, H. A. M. Eliam en P. Bon. B. Kenter en R. Wanmaker, F. Heesemans en J. M. W. van der Meij, A. Rietdijk en W. Brauch, J. J. Wijkhuizen en W. H. van Gend, J. IJ. Ter- maat en T. Roelofs, S. van Soest en C. W. van Haaien, L. Kensen en A. M. Kensen, P. den Hol lander en A. M. Plomp, W, J. van der Leek en M, Krauweel, J. M. Leurs en J. de Jong. G. Bonke en W. Meester, A, Atzema en S. C. de Wijn. F. J. H. Abma en A. A. Versteeg, M. Kuiper en C. E. van Reijendam, J. A, Slceman en S. M. Busking. J. Blankcnstein en M. M. van Alphen, J. J. van Denderen en M. H. Poorter. Nederland boekt successen op de Leipziger Messe BERLIJN, 27 Augustus. Een V.P.B.-correspon dent meldt: Op de Nederlandsche uitstalling op de jaarbeurs te Leipzig duurt de kooplust voort. Mej. Hilde Schroeder, leidster van de afdeeling ambacht, ver klaarde ons: „Den eersten dag liep het reeds storm. Ik heb gedacht, dat de tweede dag wat kalmer zou zijn. Daar is echter geen sprake van. Ik kom handen te kort. De vlugschriften vliegen weg. Het zijn niet enkel kijkers. Ik ben ook voortdurend bezig orders te noteer en. De grootste opdracht, die ik tot nog toe heb gekregen, was een bestelling ten bedrage van 700 gulden van. Nederlandsche klompen. Voor klompen is de belangstelling ge weldig, maar ook voor de creaties van den Neder- landschen pottenbakker en den edelsmid; hier is de kooplust eveneens zeer groot. Men is over het algemeen vol lof over onze artikelen. Daar staat echter tegenover, dat men af en toe schrikt wanneer men de prijzen hoort. De eerste twee dagen ver kochten wij reeds voor een paar duizend gulden, maar er zijn voor veel grootere bedragen bestellin gen te wachten. De moeilijkheid is natuurlijk echter de deviezenkwestie. Wij kunnen aan Duitschers b.v. niet verkoopen zonder dat de overheid hiertoe toestemming heeft verleend. Van andere zijde vernemen wij nog, dat de Duit sche overheid er toestemming voor heeft gegeven, dat in de afdeeling ambacht een maximum bedrag van 50.000 als het ware „over de toonbank" zal mogen worden verkocht. De afdeeling landbouw, tuinbouw en veeteelt verkoopt op deze jaarbeurs niet. Zij stalt slechts uit, tracht de belangstelling voor de Nederlandsche producten te bevorderen, noteert adressen in alle landen, geeft adressen in Nederland en laat dan het verdere aan de Duitsche en andere belangstellenden zelf over. Intusschen was ook het'bezoek aan die afdeeling groot. Mr. Kingma, de leider van het kantoor Berlijn van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland verzekerde ons, dat men thans reeds kon zeggen, dat dit Nederlandsche vlagvertoon de moeite loont en dat men alle reden heeft met de resultaten tevreden te zijn. Gisteren heeft de opper-burgemeester van Leipzig een bezoek gebracht aan de Nederlandsche afdeeling. Ook deze autoriteit liet zich in zeer vleiende be woordingen uit over de wijze, waarop Nederland voor den dag komt Vroegere winkelsluiting in den winter. Eerst 7 uur, daarna half zeven en zes uur. Naar de Tel. verneemt', ls binnenkort een lan delijke regeling te wachten, waarbij de sluitings tijd der winkels zal worden gewijzigd. Van de zijde der winkeliei's- en middenstandsorganisaties is reeds geruimen tijd geleden de wenschelijkheid ter sprake gebracht, bij het korter worden der dagen den sluitingstijd te vervroegen. De Mid- denstandraad heeft terzake advies uitgebracht aan de betrokken autoriteiten. Naar alle waarschijnlijkheid zal het advies van den Middenstandsraad in de voor het geheele land vast te stellen regeling worden neergelegd. Het ligt in de bedoeling, in afwijking van de Win kelsluitingswet, een sluitingstijd in te voeren, die steeds vroeger zal worden gesteld, al naar gelang de duisternis vroeger intreedt. Men zal hierbij echter als grens stellen het tijd stip van zes uur in den namiddag, De Zaterdag zal met den gewonen werkdag worden gelijkge steld. De sluitingstijd zal in perioden van een halfuur bij den korter wordenden dag worden aangepast. Voor het eerst zal een vervroeging plaats vin den, zoodra de zon om acht uur ondergaat. Daar na wordt op gepaalde tijdstippen het uur van sluiting resp. op zeven uur, halfzeven en zes uur bepaald. Vele organisaties hebben bij den Kon. Ned. Mid denstandsbond en den Middenstandsraad een ver der ingrijpende regeling voorgesteld. Zoo heeft b.v. de Algemeene Winkeliersvereeniging te Am sterdam het denkbeeld geopperd steeds niet later dan bij zonsondergang te sluiten, zoodat in het hartje van den winter te .omstreeks halfvijf de winkels zouden dichtgaan. Verschillende motieven zijn hiervoor aangevoerd. Men wees in dit verband o.a. op de moeilijkheid, den verkoop bij duisternis voort te zetten. De winkels zouden dan voor een betrekkelijk korten tijdsduur uitgebreide verduisteringsmftatregelen moeten treffen. Ook is er op gewezen, dat er 11a het intreden van de duisternis weinig gewinkeld zal worden. Er komt het bezwaar bij voor het in donker naar huis gaan van het personeel, dat voor het grootste deel uit meisjes bestaat. Daar tegenover staan de meeningen van hen. die het winkelbedrijf niet al te zeer willen beknotten. Ir. s. L.I .ouwes directeur-generaal van de voedselvoorziening. Bij beschikking van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, van 27 Augustus 1940, is met ingang van denzelfden datum aan ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, hoofd van hel rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, de persoonlij ke titel van directeur-generaal van de voedsel voorziening verleend. De fusie van N. V. V. en N. V. C. In verband met het besluit van den bestuurs raad van de Nederlandsche Vak Centrale, de fusie tusschen het N.V.V. en den Centralen Bond van spoor-, tram-, A.T.O. en van Gend en Loos- personeel voor te bereiden en tot stand te bren gen, werd te Arnhem in een daartoe speciaal be legde algemeene vergadering van den Centralen Bond deze aangelegenheid aan een uitvoerige be spreking onderworpen. Met algemeene instemming werd het besluit van den bestuursraad van de N.V.C. onderschreven en dientengevolge het voorstel van het hoofdbestuur van bovengenoemden bond. om de uit een fusie van N.V.V. en N.V.C. voortvloeiende consequenties ten volle te aanvaarden, aangenomen. RESTITUTIE MOTORRIJTUIGENBELASTING. Zooals eenige dagen geleden werd gemeld wordt de verhoogde „wegenbelasting" niet langer geheven voor motorrijtuigen, die op gas rijden. In aansluiting daarop deelt de A.N.W.B. thans mede, dat de secretaris-generaal van het depar tement van Financiën, heeft bepaald, dat de van 17 Augustus j.l. af betaalde extra belasting kan worden gerestitueerd. Na deze restitutie zullen nieuwe belastingkaar ten worden uitgereikt. Haarlemsche Kantonrechter Overtreding Arbeidswet. Een landbouwer te Ve'lsen had zoogenaamde seizoenarbeiders in dienst. Zoo had hij op 15 Mei een los-werkman uit Spaarndam aangenomen en op 15 Juli weer ontslagen, omdat hij toen geen werk meer voor hem had. Te voren had hij aan de Arbeidsinspectie gevraagd of hij dit mocht doen. Hem was toen geantwoord, dat het wel ge regeld zou worden. Dit bleek echter nog niet het geval te zijn. Doordat de landbouwer het ontslag handhaafde kwam hij in conflict met de bepa lingen der Arbeidswet. De Ambtenaar van het O.M. erkende, dat die bepalingen moeilijk waren voor het landbouwbedrijf. Daarom eischte hij een voorwaardelijke straf van f 40 boete of 20 dagen hechtenis met een proeftijd van twee jaar. De Kantonrechter vereenigde zich hiermee. Een militaire colonne gehinderd. Een autobestuurder had een militaire colonne gehinderd, toen deze, marcheerende over den Bloemendaalschenweg, de Mollaan genaderd was. Verdachte was er met zijn wagen doorheen ge reden, gelukkig zonder ongelukken te veroor zaken, maar een militaire colonne mag niet ge hinderd worden. De overtreder had zich deswege vanmorgen voor den Kantonrechter te verant woorden. De Ambtenaar van het O.M. merkte op, dat iemand, komende uit de Mollaan, zeker wel een afstand van vijftig meter den Bloemendaalsche- weg kan opkijken. Verdachte: „Links? Dat bestaat niet!" Hij kwam ook op tegen de uitdrukking „Eigendunkelijk" in de dagvaarding, „Er kan hier beter gesproken worden van „per ongeluk". In ieder geval heb ik het niet met opzet gedaan." Kantonrechter: „Dat had er ook nog bij moe ten komen!" De Ambtenaar beduidde verdachte, dat deze een verkeerden uitleg aan het woord „eigendun kelijk" gaf. „Dat wil niet zeggen, dat u iets met opzet gedaan hebt, maar dat u naar eigen wil hebt gehandeld." Een militair, die van deze colonne deel had uit gemaakt en die nu als getuige gehoord werd, was van meening, dat de verdachte de militairen wél op tijd had kunnen zien. De Ambtenaar bleef dan ook van meening, dat verdachte het ten laste gelegde had kunnen voor komen en eischte dan ook f 5 boete of drie dagen hechtenis. De Kantonrechter verminderde dit tot f 4 boete of twee dagen hechtenis. Jenever in een vleeschwinkcl! Een winkelchef te IJmuiden had in zijn winkel met vleeschwaren ten gerieve van zijn klanten ook een flesch jenever, waaruit hij af en toe een kwantum verkocht. Het werd hem vanmorgen voor het Kantonge recht duidelijk gemaakt, dat hij hiermede de be palingen van de Drankwet ontdook. De Ambte naar van het O.M. wilde dit straffen met f 15 boete of vijf dagen hechtenis. De kantonrechter maakte er f l<Tof 5 dagen van. Nog een overtreding' van de Ar beidswet. Een bakker te Beverwijk werd beschuldigd, dat hij een jongen beneden zestien jaar brood per driewielige bakfiets had laten bezorgen. Verdachte verklaarde, dat hij er niets aan kon doen, omdat de jongen de bakfiets buiten zijn voorkennis had weggenomen. De Ambtenaar van het O.M. wilde die veront schuldiging' echter niet aannemen; „U blijft er verantwoordelijk voor. dat de jongen met de bak fiets heeft gereden". Hij eischte, omdat dit al het vierde delict van dezen verdachte is. ditmaal geen geldboete, maar een dag hechtenis. De Kantonrechter legde aan verdachte deze straf op. Licht in een automaat. Omdat dezelfde verdachte er niet voor gezorgd had, dat geen licht uit zijn automaat kon uitstra len. eischte de Ambtenaar f 10 boete of vijf dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den Beverwijker tot f 8 boete of 4 dagen. SANTPOORT SPORTVEREENIGING ..TERRASVOGELS". Ter gelegenheid van het feit, dat Zondag a.s. de vereenigingen R.C. Brederode en Kemphaan voor hét eex-st onder den naam „Terrasvogels" in het veld komen, worden in de étalage van het electro- technisch bureau S'jurman te Santpoort de vele fraaie prijzen, door beide vereenigingen in den loop van haar bestaan behaald, tentoongesteld. SPAARNDAM CONCERT OP DE WESTKOLK. Donderdagavond te kwart voor acht hoopt Spaarndam's Gem. Koor in samenwerking met Vox Humana uit Santpoort cn Bennebroek's Chr. Gem. Koor een concert te geven op de Westkolk. Hetzelfde programma zal worden uitgevoerd als op 8 Augustus 1.1. in het Rijkenspark te Santpoort. BLOEMENDAAL CONTROLE PRIJSOPDRIJVING. Met de controle op de naleving der Wet op de Prijsopdrijving 1940, is door den Burgemeester van Bloemendaal aangewezen de heer M. van Ee, controleur bij den distributiedienst. Klach ten betreffende vermeende ongeoorloofde prijs opdrijving enz. gelieve men te richten aan het Distributiekantoor Julianalaan 6, te Overveen. Klachten kunnen zoowel mondeling als schrifte lijk worden gedaan. Aan alle mededeelingen zal de grootst mogelijke aandacht worden geschon ken. DE JACHTAKTES. De Commissaris van Politie te Bloemendaal deelt ons mede, dat na 31 Augustus 1940 door hem geen jachtaktes meer worden afgegeven. Zij, die alsnog voor een jachtakte in aanmerking wenschen te komen, moeten hun aanvrage vóór dieh datum inleveren. HEEMSTEDE De Heemsteedsche Schaakclub heeft nieuwe plannen. Aantrekkelijk schaakprogramma vastgesteld. Voor het komende schaakseizoen heeft de Heemsteedsche schaakclub een aantrekkelijk schaakprogramma vastgesteld waarmede 3 Sep tember a.s. in het clublokaal „.Boekenrode" aan de Zandvoortschelaan een aanvang wordt ge maakt.Waar, door den oorlogstoestand van Mei jl. geen clubkampioenschap uitgespeeld kon wor den, is thans de club in drie groepen ingedeeld van minstens 15 spelers waardoor meerdere ga rantie verkregen is dat elke clubavond vlot ge speeld kan worden, maar bovendien is er de ge legenheid om reeds ten zeven ure de wedstrij den te beginnen. Voor hen, die ondanks de duis ternis tóch laat willen spelen is een 8-uur groep gehandhaafd. Voor den Zilveren-Crisis-Bokaal klassificeer- den zich de heeren Luif, Roggeveen en Thür- kow waarvan de heer Roggeveen, een speler van de Goudsche schaakclub het genoegen smaak te om den Bokaal voor één jaar naar Waddinx- veen te kunnen nemen. Deze bekerwedstrijden worden maandelijks naar afvalsysteem gespeeld. Eveneens was de strijd om den Bronzen-Romein, ook een wïsselprijs spannend nl. tusschen twee oude rivalen, de heeren C. Kouw (winnaar 1939) en W. A. de Tello. Laatstgenoemde werd winnaar voor 1940, zoodat in' den loop van dit jaar de leden er wei alles op zullen zetten hun clubvoorzitter het fraaie kleinood afhandig te maken. Voor de schaakcompetitie buiten clubverband zal worden deelgenomen aan de wedstrijden in den. Noordhollandschen Schaakbond, die o.a. een competitie voorbereid op Zaterdagmiddagen en Zondagochtend, met vijftallen die de diverse clubs vertegenwoordigen. Daarnaast zal ge tracht worden op de Kerstdagen een clubcompe titie af te werken in de schaakcentra waarbij eveneens Heemstede zich zal doen vertegenwoor digen. Daarnevens vinden de jaarlijksche ont moetingen met het sterke Haarlemsche Schaak gezelschap als massakamp plaats. De return match tegen de bekende Amsterdamsche Beurs- club wordt ditmaal in Heemstede verspeeld. AERDENHOUT EXCURSIE TUINBOUW. Dinsdagavond hield de afdeeling Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde een zomeravond-excursie naar de Gemeente-kweekerij aan de Veldlaan en naar het wethouder Laanpark. Aa,n den ingang werd het gezelschap ontvan gen door het hoofd van den plantsoendienst den heer H. Boeschoten en het personeel. Allereerst werd het buitenterrein bezich tigd, waar allerlei min of meer zeldzame plan ten en mooi bloeiende exemplaren de aandacht vroegen. Duidelijk was zichtbaar, hoe storm en regen hun ongunstigen invloed hadden doen gelden. De aandacht vroegen een mooi composietje Fe licia bergliana. fraaie agapanthus umbellatus datura in soorten, lantana, de gipsy-girl, de rijk bloeiende allonsoa, brachicoma, de mispel, cassia floribunda, een weinig bekende conifeer, de podocarpus microphyllus en de merkwaardige „lampenpoetser", die doorgroeit op de bloeiwijtze. De kassen waren al even interessant. Jammer, dat de Victoria regia „verstek liet gaan". Maar toch viel er veel te bewonderen. Wij noemen de Ipomoea leariï, die met fraaie blau we bloemen bloeit, de palmen en bananen, de varen alsophila Australis, 'n juweeltje als monu mentale plant, bamboe, canna's, de elegante plumbago capensis, bougainvillea's catleya's, cacteeën, w.o. de aasbloem met een bloem van 42 c-.M., het kanonniertje, dat na bevochtiging de bloempjes met een schok laat openspringen, enz. enz. Hierna werd het Wethouder Laanpark bezocht dat eveneens zooveel merkwaardige en fraaie planten herbergt. Na afloop betuigde Mr. N. Reeling Brouwer zijn hartelijiken dank voor de leerzame excursie. IJMUIDEN DS. T. A. BAKKER OVERLEDEN. Na een langdurige ongesteldheid is te 's-Gra venhage 111 den ouderdom van ruim 71 jaar over* leden ds. T. A. Bakker, voormalig predikant bij de Chr. Geref. kerk alhier. Ds. Bakker werd 4 Maart 1869 te Veendam ge boren en studeerde eerst aan de Theol. Hooge- school der Geref, Kerken te Kampen en later aan die der Chr. Geref. kerk toen te 's-Gravenhage, die aldaar in 1894 werd geopend en waar hij als no. 2 in het album studiosorum ingeschreven werd. 13 Sept, 1896 aanvaardde de overledene het predikambt bij de Geref. gemeente van 's-Gra* vendeel. Vandaar ging hij in 1900 naar Bunscho ten, welke standplaats in 1902 met Maassluis ver wisseld werd. In 1906 werd het beroep naar 's-Gravenhage "aangenomen en daar heeft ds, Bakker de meeste van zijn dienstjaren doorge bracht. Li 1923 meende hij het beroep naar Slie- drecht te moeten aannemen, waar hij slechts kort verbleef want reeds na 11/2 jaar vertrok hij naar IJmuiden om in 1933 te Assen zijn intrede te doen. Reeds na één jaar legde hij zijn bedie ning neer, onttrok zich aan de gemeenschap der Chr. Geref. kerk en vestigde zich metterwoon te Soestdijk. Later kwam hij weer in den Haag wo nen waar hij tot de Geref. kerken toetrad, waar van hij tot zijn dood toe lid is geweest. Ds. Bakker diende de Theol. School te Apeldoorn eerst als curator en vervolgens vele jaren als pen ningmeester. Ook was hij secretaris van het col lege van deputaten voor de buitenlandsche zen ding vanwege de Chr. Geref. Kerk. Bij herhaling werd hij afgevaardigd naar de Generale synode dezer kerk. Voor de verschillende Part. synoden in wier ressort hij werkzaam was. heeft ds. Bak ker vele deputaatschappen vervuld, Marktberichten en besommingen, IJmuiden, 28 Augustus 1940. Deensche consignatieviseh per 50 K.G. Schol f 31—f 15. Schar f 22—f 21, Wijting f 19- f 17.50, Haring f 21—f 17, Makreel 'f 24—f 21, Tarbot per kilo X 2.40. Tong per K.G. f 1.95—f 1-85 Zoetwatervisch: Snoekbaars f 0.70f 0.68 per K.G,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8