Het stiefkind van de Nederlandsche sporten: s Er is een hemelsbreed verschil tusschen Amateurs en Professionals. IVRTJDAG 30 AUGUSTUS 1940 HA'AEEE M'S D 'A 'G B E AD" Het verbod van wedstrijden (ook te Haarlem) belemmert de ontwikkeling. k E bokssport wordit in ons land veelal als een stiefkind behandeld en haar beoefenaren en aanhangers zitten dus niet alleen in letterlijken zin in het hoekje, waar de slagen vallen. De voor naamste oorzaak hiervan is wel, dat „men" zijn oordeel over de pugilistiek baseert op de sensationeele en fel gekleurde verhalen van „gevechten" tusschen beroepsboksers, die op gezette tijden uit Amerika en elders r t N tot ons plachten te komen. Zoo ooit, dan is y gezegde "?nbekend maakt onbe- schap van Nederland in het vlieggewicht op zijn mmd van toepassing, want over het alge- naal£ wetcn te t,rengen, een preStatiet die ge- nt Nederlandsche sportliefhebber 2ien de omstandigheden - er zijn iag. Voorts er zelfs ontar.dig var., dat er tusschen het hebben emigell tijd geleden MVma, de Bie, prijsgevecht zooals dat door professionals yreenegoor en Smit in de B-klasse lang geen a fmateaoboksen een slecht flg.Jur gsmaakti terw(jl w Akers]0°t (halt hemelsbreed verschil bestaat. zwaargewicht) over de capaeiteilten beschikt om het ver te brengen, evenals D. Ris. Het bezwaar voor het deelnemen aan een wedstrijd steeds naar een andere plaats te moeten reizen doet zich nu, met de beperkte vervoersgelegenheid in de avonduren, dub bel gevoelen.. Onze zegsman sprak dan ook de hoop uit, dat de autoriteiten in onze stad de amateurbokssport spoedig met milder oogen zullen bekijken en dat zij het onder scheid tusschen liefhebberij en beroep ten volle zullen inzien. Want, aldus de heer Te Nuyl: boksen voor amateurs is een mooie en nuttige sport; als beroep is het een zwaar vak. De amateur kan zich de weelde veroor loven enkele wedstrijden te verliezen en een tijdlang rust te houden, terwijl de professio nal ten koste van alles moet winnen in ver band met de te bedingen gage in volgende matches. In den loop de jaren heeft het boksen in ons land een aantal amateurs van klasse opgeleverd, die door een vele malen herhaald nationaal kam pioenschap en door successen tegen buitenlan ders getoond hebben zich in een internationaal milieu te kunnen handhaven. We noemen in dit verband: Karei Miljon (thans politie-agent te Bloemendaal), wijlen Nico Deul, Nieuwenburg (elf keer kampioen), Baan, Cornelissen, Gee- ne, Ploeg, Leen Sanders, gebroeders Dekkers, Bril, de Vries, Lambiljon, Van Dijk, en Van 't Hof. Enkelen onder hen hebben later als prof. een reputatie gevestigd en Van 't Hof bracht het zelfs tot een Europeesch kampioenschap in het weltergewicht. Primo Camera. Dit laatste is de pugilistiek in haar zuiveren vorm, een sport, die niet voor niets als „de nobele kunst van zelfverdediging" wordt betiteld. Uit dezen naam valt op te maken, dat boksen in hoofdzaak bedoeld te zijn het kweeken van de kunst of zoo men wil de geschiktheid om het eigen lichaam tegen het gevaar en de moge lijke gevolgen van een persoonlijken aanval te kunnen beschermen. De omstandigheid dat men zulks slechts kan leeren door langdurige en ge regelde training, die allereerst op het verkrijgen van meer lenigheid en grooter uithoudingsver mogen moet zijn gebaseerd, leidt er toe, dat deze oefeningen als behoorende tot de meest nuttige in het kader van de lichamelijke opvoe ding kunnen worden beschouwd. Hoe weinig men daarvan in ons land is door drongen en hoe gering de belangstelling voor en de kennis van het boksen is, blijkt wel uit het feit, dat een demonstratiepartijalsmede de voor bereidende oefeningen, zooals touwtje springen, het werpen met den „medicine-ball", gymnastiek voor het versterken van buik- en beenspieren, enz. op de lachlust van het publiek en zelfs van de mannelijke jeugd werken. We gelooven niet te veel te zeggen met de bewering, dat een der gelijk gebrek aan begrip voor de pugilistiek, wat Europa betreft, alleen in Nederland voorkomt. Dat is dan ook waarschijnlijk de reden, dat ongeveer vijftien jaren geleden de plaatselijke autoriteiten in vele steden er toe overgingen bokswedstrijden in het openbaar te verbieden. Er was echter ook een aanleiding voor, want juist in den aan dit verbod voorafgaanden tijd waren enkele promotors er toe overgegaan beroeps boksers uit verschillende gewichtsklassen en van ongelijke capaciteiten tegen elkaar in den ring te brengen met al de onverkwikkelijke gevolgen van dien. Weliswaar hadden de amateurs hier niets mede te maken, maar de hierboven vermelde onkundigheid in zake het onderscheid tusschen deze twee categorieën, leidde er toe, dat ook hun wedstrijden niet meer konden plaats vinden, ondanks het feit, dat zij sinds jaar en dag in een anderen bond (de N.B.B.) vereenigd waren als de professionals (de N. B. II.) Rotterdam bleef op den duur de eenige stad, waar boksmatches in onbeperkten getale konden worden gehouden en daaraan is het ook toe te schrijven dat de beroepssport feitelijk alleen haar beoefenaren in de Maasstad vond. In later jaren werd de verbodsbepaling in vele plaatsen ten be hoeve der amateurs iets verzacht, zoodat zij in semi-besloten kring in Amsterdam, Den Haag, Zandvoort, Groningen. Enschedé, Deventer en Maasstricht de wedstrijdsport konden be oefenen. In Haarlem niet. In Haarlem was dat niet het geval, met het resultaat, dat de in ons rayon herhaaldelijk op gerichte boksclubs de een na den ander in kor ten tijd verdwenen, tot de vereeniging „De Ring" eindelijk vasten voet wist te krijgen en nu alweer een vijftal jaren bestaat. Eerst werd geoefend in een lokaal aan de Gedempte Oude Gracht, daarna op een zolder in de Berkenrode- steeg en nu huist men aan den Burgwal. We hebben eens een praatje gemaakt met den instructeur G. te Nuyl, een der drie gebroeders, die in den ring een naam hebben gemaakt. Hij vertelde ons, dat de vereeniging momenteel 18 leden telt en dat dit aantal niet grooter is moet geweten worden aan het wedstrijdverbod in onze stad. Daardoor is de animo tot geregelde trai ning gering, hetgeen natuurlijk een terugslag heeft op het uithoudingsvermogen en de be kwaamheid der jongelui. Dit gebrek aan uithoudingsvermogen is ove rigens een der zwakke punten van vele Neder landsche amateurs, die. in tegenstelling met hun coliega's in andere landen, waar geregeld wed strijden worden georganiseerd, een tekort aan „matchpractice" hebben. Niettemin heeft onze jeugdige stadgenoot C. Hessels een kampioen- Korfbal De Haarlemsche Korfbalbond vergaderde. Gebrek aan scheidsrechters doet zich gevoelen. Woensdagavond hield de H.K.B. haar jaarlijksche algemeene vergadering in café-rest. Brinkmaan, Groote Markt. De voorzitter de heer de Boer opende de verga dering met een welkomstwoord aan de besturen en afgevaardigden van de aangesloten vereenigin- gen; in 't bijzonder aan den heer Wilson, voorzitter van den Nederl. Korfbalbond en tevens be stuurslid der Nat. Ver. tot bevordering van Har monische Lichaamsontwikkeling. De heer De Boer schetste het verloop van de af- geloopen competitie, die, na vele moeilijkheden toch nog tot een goed einde is gekomen, zij het dan in den vorm van een nood-competitie. Verder werd dank gebracht aan den voor den H. K. B. zooveel beteekenenden heer v. Lohuizen, die ondanks zijn werk in de functie van secretaris penningmeester, bovendien nog het werk van den competitieleider heeft waargenomen, toen de heer Arerfds daartoe niet in de gelegenheid was. Vervolgens deed spreker een beroep op allen, met kradht en energie het korfbalwerk weer te her vatten in 't bijzonder voor de jeugd. Het bestuur zal zijn uiterste best doen om in het komende sei zoen schoolkorfbalwedstrijden te organiseeren. Door de korfbalpropagandavereeniging „De Meeu wen", zijn eenige prospectussen en boekjes uitge geven, geschreven door den heer Heyboer, die uitermate geschikt zijn voor de aanwerving va.n nieuwe leden, doch vooral voor adspirantieden. Hiermede besloot de voorzitter zijn openingsrede. De heer van Leeuwen kreeg hierna het woord. Deze bracht in herinnering, dat deze vergadering de 20ste was van den H.K.B.hetgeen volgens spre ker niet ongemerkt voorbij kon gaan en daarom bood hij met eenige toepasselijke woorden namens de aangesloten vereenigingen een bloemenmand aan. De voorzitter dankte hiervoor. Vervolgens werd overgegaan tot de afwerking van de agenda. De behandeling van ingediende voorstellen van de vereenigingen, gaf aanleiding tot vele discus sies, vooral van de zijde van S. V. en O. K. De heer Van Lohuizen antwoordde verschillende vragen. Hierna kreeg de heer Wilson het woord, om in het kort. het doel van de Nat. Ver. tot bevordering van harmonische lichaamsontwikkeling te schetsen. Na de korte pauze kwam het scheidsrechter- vraagstuik te berde. Het bestuur was hierover zeer oessimistisch, doch de heeren Vogelpoel, Blauw en Roose meende nog een lichtpunt te zien tot aan werving van nieuwe scheidsrechters, mocht dit echter niet lukken, dan ziet de bond zich genood zaakt het wedstrijdprogramma te beperken. Er zal getracht worden een commissie hiervoor te vor mer. Terloops bracht de voorzitter dank aan den heer Vogelpoel, daar deze de meeste wedstrijden heeft geleid en nimmer heeft afgeschreven. De bestuursverkiezing bracht geen nieuwe le den, de aftredende heeren Arends en Van Lohui zen werden met algemeene stemmen herkozen. Het voorstel tot uitbreiding van het bestuur van 5 op 7 leden, ingediend door S.V. en O.K. werd na stemming verworpen. De begrooting 1940/41 werd met algemeene stemmen goedgekeurd en in de vacature der kas- eommissie werd voorzien. Omtrent het a.s. winterseizoen wordt besloten weer een gewone competitie in te stellen. Voor de rondvraag bestond weinig belangstel ling. Honkbal Nog één punt en H.H.C. is in veiligheid. Tegen Haarlem is er een kans. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende medstrïjden: Zaterdag: le klasse: Ajax 1—V.V.G.A. 1 (op het terrein van Blauw Wit). E.D.O. 1—Blauw Wit. 3e klasse: RCH 2Hercules HCK 2—RCH 3 Schoten 3—EDO 4 Zondag: le klasse: Haarlem 1HHC 1 Promotie-degradatie: DOSSchoten 1 2e klasse: THB 1—OWO. 3e klasse: HHC 3Celeritas Nog is de strijd om de orderste plaats in de eer ste klasse te ontloopen niet beslist Alleen AFC is uitgespeeld. Zij bezit in totaal 7 punten, zoodat een negental met acht punten al uit het gevaar is. HHC en Blauw Wit, die beide Zondag in het veld komen, bezitten ook 7 punten, zijn dus met een gelijk spel al gered en hebben elk nog t-wee wed strijden' te spelen. Zondagmorgen vindt in het N. Sportpark de ont moeting HaarlemHHC plaats. Volgens de vorige resultaten moet dit wel een overwinning der vroe gere zwarten worden. Maar.... HHC zit' in het nauw en is er verleden week ook in geslaagd EDO een punt te ontfutselen. Wij gelooven niet dat Haarlem zoo gemakkelijk zal winnen als het op papier lijkt. In den Zaterdagmiddag te 4 uur te spelen wed strijd EDOBlauw Wit geven we de bezoekers wel een kans. Ook WGA staat op 7 punten maar heeft nog 3 wedlstrijden voor den boeg. De eerste daarvan wordt Zaterdag tegen Ajax gespeelld. Maar waar La miners zijn vroegeren vorm toch niet meer schijnt te kunnen benaderen, geven we de ambtenaren tegen A.iax weinig kans. Dan zullen WGA—HHC en WGA—Blauw Wit, de laatste wedstrijden van het seizoen, de beslissing moeten brengen. DE PROMOTIE. Voor de promotie gaat Sohoten op bezoek bij DOS (Utrecht). Verleden week heeft Quick tegen DOS gespeeld en is er pas in de laatste innings in- geslaagd de winnende run te scoren. In dien wetd*- strijd hebben de zenuwen een stevig woordje mee gesproken. We hopen dat Schoten verstandiger zal zijn. In dat geval is er geen twijfel aan of de pun ten komen mee terug naar Haarlem. Was RCH 2 verleden week zoo dom van EDO 4 te verliezen waardoor het kampioenschap verdaagd werd, we veronderstellen dat de Racing-reserves deze week verstandiger zullen zijn. Dammen Opening van liet Haarlemsche Damseizoen. Maandagavond a.s. zal het Haarlemsche dam seizoen 1940/41 officieel geopend worden. Als eer ste punt van het door de commissie uit de Haar lemsche vereenigingen ontworpen programma zal Maandagavond a.s. in de bovenzalen van restaurant Munriks. Groote Markt 10 (clublokaal der Haar lemsche Damclub) de huldiging plaats vinden van de kampioenen 1939/1940 van Haarlem en omstre ken, namelijk: hoofdklasse: P. J. van Dartelen te Zandvoort (Haarlemsche Damclub); 1ste klasse: Chr. Gerritsen te Bennebroek (Haarlemsche Dam club) en 2de klasse: W. Dijkhof te Haarlem (Dam- vereeniging „D.O.S.") en zullen de in de Haarlem sche kampioenswedstrijden behaalde prijzen aan de winnaars worden uitgereikt. Ter gelegenheid hier van zullen gongwedslrijden worden gehouden, waaraan de leden van alle te Haarlem gevestigde damvereenigingen kunnen deelnemen. Gespeeld wordt in groepen van zes spelers, terwijl voor el ke groep een prijs is beschikbaar gesteld. Wielrijden Interessante wedstrijden op de Heemsteedsche Wielerbaan. Zondag 1 September zullen wederom belangrijke wedstrijden plaats hebben op de wielerbaan te Heemstede. In de eerste plaats zullen D. Klink en B. v. d. Voort met Groenewegen en de Haarlem mer P. v. d. Heyden een achtervolging van maxi mum 20 remden rijden. B. v. d. Voort, Klink en Groenewegen hebben alle drie in dit soort wed strijden tijdens de nationale kampioenschappen uitstekend gereden. In een sprintwedstrijd zullen Jac. v. Egmond, A. v. d. Linden, J. Pronk en P. Evers elkaar de eer betwisten terwijl deze renners gezamenlijk met Boeyen, C. Bakker en Roes een klassementwed strijd rijden. In een Omnium voor amateurs zullen o.a. de amateur C. Bijster, P. Duyns, G. Peters, T. Ooms, C, Siebeling en P. Peters uitkomen. Tenslotte is er een koppelwedstrijd over 50 P.M. met 5 klassementen waaraan de navolgende kop pels deel zullen nemen: B. v. d. Voort-Jac. van EgmonkJ, H. Boeyen-P. v. d. Heyden, D. Blink-D. Groenewegen, J. Pronk-P. Evers, A. v. d. Linden- P. Wijdenes, C. Bakker-P. Roes. Waterpolo (HEEREN). H.V.G.B. 2—Haarlem 2 2- Cricket Slecht batten van Rood en Wit- combinatie. Gemakkelijke overwinning van R.G. Ingelse team. Donderdag verloor een Rood en Wit-team onder aanvoering van Drs. W. Bok na een zeer slechten wedstrijd van R. G. Ingelse's-team. De door de Haarlemmers gescoorde 54 runs (J. P. van Baas- bank 15, J. Chapon 18) waren feitelijk een nog te hooge maatstaf voor de prestaties van de bats- men met het slaghout. Slechts beide bovengenoemde spelers brachten er althans nog iets van terecht. De beide bowlers O. Abendanon 624 en J. Alders 424 liepen dan ook met het grootste gemak door de Rood en Wit- innings heen. Om een voorbeeld te noemen: A. v. d. Togt, A. v. Baasbank en P. v. Bueren (6) maakten er samentien. De rest van de bats- men kwam niet boven de 2. Het batten van Rood en Wit is dit seizoen wel heel treurig gweest. De menschen van Ingelse deden het veel beter, want nadat tegen 12 uur was begonnen, brachten J. Alders en W. Senn voor het eerste wicket 60 punten bijeen. Vooral Alders viel het bowlen on middellijk aan en Bruin moest het geducht ont gelden; hij ging 2x resoluut voor 6 over de leg- boundary. De Haan ving hem tenslotte zeer goed achter het wicket op het bowlen van J. Schmeink, die er uitstekend het oog in had. Met de lunch waren er vier wickets neer voor een 80-tal runs, waarvan Senn keurig door v. d. Togt gebowld een goede 21 en D. Ingelse na een mooien off-break van Schmeink, 13. Mr. Hoving wist er na de lunch nog 10 bij te voegen voordat André van Baasbank hem op ouderwetsch fraaie wijze in de gully ving op Schmeink's bowlen. De 100 is dan gepasseerd en Mr. G. Boddemeyer weet hierna geruimen tijd stand te houden, totdat ook deze speler door A. v. Baasbank wordt gevangen op v. d. Togt's bowlen voor 29 meer nuttige, dan fraaie runs. A. Nolet en R. Ingelse worden dan beiden onmiddellijk door A. v. d. Togt weggewerkt, de eerste prach tig door hem gebowld met een bal, die Nolet vol komen verraste en de tweede door hem gevangen op Schmeink's bowlen, die dan last van een onwillige spier krijgt en de bal aan J. Meeuwen oord overhandigt. H. Payers wordt eveneens door v. d. Togt gevangen op het bowlen van H. Thon, die zeer behoorlijk lengte hield en dan houden na een stand van 9117 de beide Haarlem-spelers J. Voogd en O. Abendanon de bowlers geruimen tijd bezig en geven door zeer scherp runnen het spel weer wat meer leven. J. Voogd, die o.a. den bal het veld weet uit te werken, wordt dan echter te brutaal, hetgeen hem na een run out zijn cricket leven kost, nadat hij 27 waardevolle runs aan het totaal had toegevoegd. Abendanon wordt door Chapon op leg na een bal van Meeuwenoord gevangen voor 5 en Mr. A. H. v. d. Berg blijft met een drietal runs niet uit. Het totaal sluit op 161; A. de Haan keepte goed. J. Schmeink met 452 en A. v. d. Togt met 446 hadden goed gebowld, evenals op het laatst H. Thon met 1 voor 8. J. Meeuwenoord nam het resteerende wicket voor 24 runs. J. Voogd deed voor Ingelse XII uitstekend werk achter de palen. Cricket-teams van „Noord" en „Zuid" gewijzigd. In de samenstelling van de elftallen voor de ontmoeting tusschen Noord en Zuid, welke op a.s. Zaterdag en Zondag op het terrein van H.C.C. in Den Haag zal worden gespeeld, is eenige wijziging gekomen. In plaats van P. Sanders Jr., die door een verwonding aan zijn hand niet zal kunnen spelen, is H. Klink (V.R.A.) gekozen, terwijl de plaatsen van W. Kramer, P. Hagenaar en L. J. Sodderland door W. Roodenburg (V.V.V.), van Spanje en Dix (Hercules) ingenomen zullen wor den. A. Nieuwenburg (V.O.C.), G. W. R. Duetz (H.C.C.)A. Molenaar en J- Keuzekamp (H.D.V.S.) zullen de plaatsen van Ten Bosch, Gallois, Herklots en van der Luur innemen. Als scheidsrechters zijn aangewezen: Lieftink en Luyendijk. Cricket tijdens het weekeinde. Zooals men weet speelt Rood en Wit Zaterdag en Zondag een tweedaagschen wedstrijd tegen H. C. C. op het terrein aan de Spanjaardslaan. Te Den Haag wordt de wedstrijd Noord-Zuid gespeeld terwijl op het terrein van Hermes-D.V.S. te Schiedam een Schiedamsch Jeugdelftal tegen een Rotterdamsch Jeugdelftal speelt. Ook een Noordelijk Jeugdelftal (Haarlem en Amsterdam) komt in actie en wel op 't terrein van V.R.A.in de hoofdstad. De tegenpartij is een Haagsch Jeugdelftal. Voor de competitie in Zuid speelt H.B.S. tegen Excelsior. Een weekeinde met een welvoorzien cricket programma. Voetbal Haarlem wint den Zilveren Molen van Croenendaal. E.D.O. in de finale met 32 geklopt R. C. H. heeft met het weer niet veel geluk gehad gedurende de avonden waarop de wedstrijden om den Zilveren Molen van Groenendaal gespeeld zijn. Ook nu weer, op den avond van de finale, was het allesbehalve fraai en er was slechts weinig publiek aanwezig. Toch was vooral in de eerste helft de strijd het aankijken tenvolle waard, dank zij een vlot en snel uitgevoerd spel van Haarlem waartegenover de E. D. O.-ploeg zich niet kon staande houden. Ver meld dient dat E. D. O. doelman Wille miste, dal Schijvenaar den indruk wekte niet met volle am- bitie zijn taak te vervullen en dat Zandstra merk. baar last had van een onwillige knie. Wij zagen hem althans onlangs in het Haarlemsch elftal meer- malen belangrijk beter spelen. Bij Haarlem was het ditmaal de rechtervleugel de Winter-Koning die het meest op den voorgrond trad en Koning smaakte het genoegen dat drie zijner voorzetten benut wer den. Eerst had E. D. O. door toedoen van Dweelaard de leiding genomen, er was toen vijf minuten ge. speeld, na weer vijf minuten maakte linksbinnen Bakker gelijk uit een voorzet van Koning terwijl v. d. Hulst met een kopbal aan Haarlem de leiding gaf. De strijd was toen een kwartier oud. Haarlem bleef in de meerderheid en goed werk van de Winter stelde Koning opnieuw in staat voor te zetten waaruit Nienaber nummer drie langs den invaller- doelman kopte. Kort voor rust kreeg Dweelaard een kans voor open doel doch miste. Na de rust, met den wind in den rug deed E. D. O. verwoede pogingen den achterstand in te loopen, Schijvenaar ging mid denvoor, Zandstra middenhalf spelen, en werkelijk gelukte het den eersten den achterstand te verklei, nen, 32, doch de Haaidem verdediging hield ver der stand en Haarlem won zoodoende den Zilveren Molen. De prijzen werden direct uitgereikt door Jhr. v. d. Poll, wnd. burgemeester van Heemstede, na 'n inleidend woord door R.C.H.'s vice-voorzitter Nachtegeller, waarna dit in elk geval sportief ge- slaagde tournooi weer tot het verleden behoorde. Athletiek Fanny Koen getrouwd. De beste' Nederlandsche athlete Fanny Koen is Donderdag in Hoofddorp in het huwelijk getreden met den bekenden thletiek trainer Jan Blankers, De huwelijksvoltrekking geschiedde door wethou der Koning, terwijl ds. J. C. Salvenda het kerkelijk huwelijk voltrok, Het jonge athletiek paar vertrok daarna naar Amsterdam. Hei iciit. -I 'dn sociale Zaken u thans geheel in net nieuwe K-LM.-gebouw aan den Raamweg te 's Gravenhage ondergebracht (Foto Pax-Holland) Haarlemsche Orkestvereeniging. Voor het laatst in dit zomerseizoen concerteerdj ons orkest in de Groote Kerk. Men kent nu de acoustiek der kerkruimte uit ervaring. Met deze acoustiek hield de programmasamenstelling reke ning wat drie nummers betreft. Voor het Altviool concert van Karl Stamitz en voor de Fuga voor Orkest van Adries de Braai was zij ongeschikt. Ik vermoed dan ook dat alleen een relatief klein, op gunstige plaatsen gezeten deel van het audito- rium de bijzonderheden dezgr beide werken met voldoende duidelijkheid heeft kunnen hooren; •oor de rest moeten ze in een chaotisch mengsel zijn opgegaan. Dit laatste zou jammer zijn, want het loonde de moeite, die bijzonderheden opmerkzaam te volgen. Karl Stamitz (17461801, dus tijdgenoot van Mozart) was een zoon van den beroemden Mann- heimer vernieuwer van den stijl der instrumentale muziek Jihann S. (1717-57) en heeft vooral als alt vioolvirtuoos op uitgestrekte concerttournée'i naam gemaakt. Merkwaardigerwijze komt op de lijst zijner werken, die o.m. 70 symphonieën bevat, slechts één Altvioolconcert voor. Die werk nu, voor deze gelegenheid met den hybridischen titel „Con cert für Altviool in D dur" aangekondigd werd Donderdagavond door de soliste Renate Zwaarde maker met ons orkest voorgedragen. Vergelijking van Stamitz' stijl met dien van Mozart lag voor de hand. Zij leverde vele punten van overeenkomst op, niet alleen wat den vorm der drie hoofd- deelen en de behandeling van het solo-instrument betreft, maar ook ten opzichte van thema's en motieven, waarvan een paar zelfs nagenoeg iden tiek schenen met in de Vioolconcerten in A gr, t en G. gr. t. van Mozart voorkomende. Maar nog sterker verwantschap bleek aanwezig met Haydn's bekend Celloconcert in D gr. t., al schenen Sta mitz' vormen beknopter. De soliste, wier prestaties we reeds vroeger, o.a. in Mozart's Concertante voor viool en alt met orkest toen in samenwerking met de violiste Lida van Langerveld hadden leeren waardeeren, speelde het Concert met groote technische zekerheid; in het Adagio kwam ook de warme toongeving tot haar recht. Een respectabele virtuositeit ontplooide Renate Zwaardemaker in de aan dubbelgrepen rijke cadensen. In de triolen figuren van het Rondo hield zij het tempo wat terug, maar Marinus Adam, geroutineerd bege leider als hij is, zorgde steeds voor volkomen aan sluiting der orkestpartij. De Fuga voor Orkest van Andr. de Braai schijnt even solide als kunstvaardig gebouwd. Twee, thema's, onderling in bewegelijkheid zeer ver-; schillend, worden eerst elk afzonderlijk fugatisch behandeld, daarna als dubbelfuga gecombineerd en met een magistraal orgelpunt besloten. Het) bewegelijke tweede thema zal wel in een groot deel der kerkruimte slecht verstaanbaar geweest, zijn; bovendien leverden de vrije, vaak sterk dis- soneerende stemmencombinaties hier buitenge wone moeilijkheden voor het volgen op. We hopen dus, dit ernstige werk ook eens in de concertzaal te hooren te krijgen. Voortreffelijk klonk de Sinfonia voor het Orato rium „Sant' Elena al Calvario" van. Leonardo Leo, waarvan vooral het Larghetto diep gevoelde mu ziek bevat. Evenzoo voortreffelijk klonken ds fragmenten uit Graun's „Der Tod Jesu" en klonk Schubert's machtig en nobel koorwerk „Mirjam'! Siegesgesang". De gemengde zangvereeniging „Ds Stem des Volks" werkte hierin samen met hel orkest onder leiding van Antoon Krelage. Graun's Oratorium is langen tijd beroemd geweest en algemeen uitgevoerd, totdat het door Bach's Mattheaus-Passie verdrongen werd. Graun's mu ziek evenaart die van Bach lang niet. Zij bevat mooie momenten, maar mist ontwikkeling en kracht. De koorfuga, die het eerst uitgevoerd werd, doet nogal „schablonenhaft" aan. Maar Krelage's geoefend koor zong mooi, en had in „Mirjam's Siegesgesang" ook deze titel was in het pro gramma foutief afgedrukt de zeer te waardee ren solistische medewerking der sopraanzangeres Corrie Bijster, die de aan haar toevertrouwde ge deelten zeer expressief vertolkte, al scheen het dat de partij hier en daar te laag voor haar stem lag. Een groote overtuigende kracht ging van de ver tolking van dit werk uit: een mooi en indruk wekkend besluit der uitvoeringen in de Groote Kerk. K. DE JONG. WINKELSLUITING IN DEN KOMENDEN WINTER. 's- GRAVENHAGE, 30 Augustus (A.N.P.) Dezer dagen zenn enkele berichten verschenen omtrent de in voorbereiding zijnde regeling der winkelsluiting in den komenden winter in het bijzonder in verband met de verplichte verduis tering en omtrent de terzake door het geor- ganieserde bedrijfsleven gedane stappen. Naar aanleiding van deze berichten, vestigd de Contact Centrale van de Ned. Middenstandsbon den er de aandacht ap, dat deze berichten - daargelaten de graad van juistheid of onjuist heid van hun inhoud eiken officieelen grond slag missen. Inderdaad zijn ten aanzien van dit vraagstuk de noodige besprekingen gevoerd tusschen d« Ned. Middenstandsbonden gezamenlijk met den Raad voor het grootwinkelbedrijf, de gezamen lijke verbruikscoöperaties en de organisaties der winkelbedienden. Van het resultaat van een en ander is mede- deeling gegaan aan het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en aan den Middens tandsraad. Publicaties, welke vooruitloopen op den defini tieven onhoud eener komende regeling, moeten echter als zoodanig worden beschouwöL

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10