Haarlem's Dagblad JAans Brugdeel in de Waal gestort DANSLES!! Drie arbeiders gedood SUIKER Bon 72 BROOD Bon 4 KOFFIE en THEE Bon 73 Bloeiende heide. Bekendmaking. Haarlemsche Radio Centrale Aziiketen- 58e JAARGANG No. 17546 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 30 'Augustus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 pet regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Neervallend stuk kwam op 2 bakken" terecht ZALTBOMMEL, 30 Augustus. Van ochtend omstreeks negen uur is bij de herstel werkzaamheden aan de spoorbrug te Zalt- bommel een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het opblazen van de spoorbrug in de eerste oorlogsdagen is het noordelijk gedeelte van deze brug intact gebleven. Dit gedeelte was men thans bezig te verwijderen, ten einde het over te brengen naar de spoorbrug te Hedel, waarin dit gedeelte juist paste. Het bruggedeelte werd tusschen de pijlers losgebrand en daarna op hulppijlers geplaatst, ten einde het met zoo genaamde bokken naar de nieuwe plaats van bestemming te vervoeren. Vanochtend nu, bij het wegsleepen van het brugstuk tusschen de pijlers is het door tot nog toe onbekende oorzaak in schuine richting komen te hangen, tengevolge waarvan het ge vaarte kantelde en in de Waal stortte. Bij zijn val kwam het brugstuk op twee „bakken" te recht, die in het water lagen en waarop zich ongeveer veertig arbeiders bevonden van de Nederlandschc Droogdok Maatschappij, die het werk uitvoert. De bakken werden in de diepte gedrukt en allen raakten te water. Het reddingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen. Twee dooden heeft men reeds kun nen bergen. Verder zijn twee zeer zwaar ge wonden in het ziekenhuis te Zaltbommel opge nomen, waarheen ook de lijken iijn vervoerd. Zes anderen gewonden konden ter plaatse wor den geholpen. Eén lijk moet nog vrijgemaakt worden. van 31 Augustus tot en met 27 September: 's GRAVENHAGE 30 Augustus. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 September geeft de met „72" genum merde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een kilogram suiker. van 2 tot en met 12 September: 's GRAVENHAGE 30 Augustus. Gedurende het tijdvak van Maandag 2 tot en met Zondag 8 September geven de met „4" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 8 September nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 12 Sep tember geldig. van 31 Augustus tot en met 27 September: 's GRAVENHAGE 30 Augustus. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 September geeft de met „73" genum merde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een half pond koffie of een half ons thee. Verhuizing van Duitschers uit Bessarabië. Spoedig onderteekening van overeenkomst. Het D.N.B. meldt: Men verneemt dat de on derhandelingen tusschen de regeeringen van Duitschland en Rusland over de verhuizing der Volksduitschers uit Bessarabië en de noorde lijke Boekowina zoo ver gevorderd zijn dat de ©nde-teekening van een overeenkomst van oogenblik tot oogenblik verwacht kan worden. Naar men verder verneemt sluit de overeen komst in beginsel aan bij die. welke het vorige jaar November is gesloten voor de emigratie der Volks- Duitschers uit Galicië, Wolhynië en het Narewge- bied. Het is mogelijk, dat met de verhuizing, welke op 15 November geëindigd moet zijn, reeds begin September een aanvang wordt gemaakt. De emigranten zullen over Belgrado naar Duitsch land gebracht worden en dan over de streken, die in aanmerking komen, verdeeld worden. Een Duitsch commando is naar Bessarabië en de Boe kowina onderweg, om de verhuizing te organisee- ren. Het achterblijvende vermogen der Volksduit schers. voor zoover het niet volgens de Russische bepalingen aan naasting was onderworpen, zal óp een lijst worden geregistreerd. De waarde wordt dan door Duitsche en Russische autoriteiten ge- ichat en later met Duitschland verrekend. De Sabelspoort te Arnhem, die ontmanteld zal worden, gaat nu nog grootendeels achter de belendende perceelen schuil. (Foto Pax Holland.) Een typisch doorkijkje onder de Sabelspoort te Arnhem, waarvan de ontmantelingswerkzaamheden dit historisch bouwwerk spoedig zijn oude luister zullen hergeven. (Foto Pax Holland.) Als ieder jaar weer staat de hei, Op onze heide schoon te pronken, De hei ligt als een echte zij, Lief en verleidelijk te lonken. Omzweefd door zachten dennengeur, Zoo heerlijk zuiver om te ruiken, Bloeit zij in teere paarse kleur, Omlijst door berk en eikenstruiken. Zij maakt de Veluwe zoo mooi, Dat wij er stil ontroerd naar kijken, Zij geeft een glorie aan het Gooi, Die 't schoone "beeld nog komt verrijken. Gaat zien, wat schoons de hei u biedt, En gaat er desnoods iets van plukken, Bescheidenlijk, maar gaat er niet, Om ruw de planten uit te rukken. Wij moeten allen met elkaar, De schoonheid van ons landje hoeden, Voor nu en ieder volgend jaar, De heide bloeit, laat haar niet bloeden. P. GASUS. De INSCHRIJVING voor de lessen begint 1 SEPTEMBER A.S. Prospectus vanaf dien datum verkrijgbaar. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 - Privé-les dagelijks. (Adv. Ingez. Med.) Wordt lid van de Haarl. Amusements Vereeniging DANSEN IN „DE LEEUWERIK". lederen ZONDAGAVOND van 7.3011.30 uur. Wegens overweldigend succes wederom het orkest van MARTIN R O M A N. (Adv. Ingez. Med.) Spoorbaan wordt bouwgrond. Haarlemmermeerpolder laat werk in werkverschaffing uitvoeren. Toen enkele jaren geleden het besluit viel tot opheffing van de Haarlemmermeerspoorlijnen heb ben die spoorbanen eenigen tijd ongebruikt gele gen. De rails verdwenen langzamerhand en het on kruid begon wortel te schieten op plaatsen waar vroeger biels lagen. Het was begrijpelijk, dat die toestand niet lang zou blijven bestaan. De baan kon niet renteloos blijven liggen. De provincies Zuid- Holland en Noord-Holland verstonden zich met de spoorwegen en kochten een deel van de baan Lei denHoofddorp voor den aanleg van een verkeers weg. Het bestuur van den Haarlemmermeerpolder heeft ook een deel van de baan gekocht met de bedoeling deze af te graven en tot bouwgrond te maken. Men is begonnen met het deel, dat tusschen den Bennebroekerweg en Venneperweg ligt, ter lengte van ongeveer 3 K.M. Het werk geschiedt in werkverschaffing en de beschikbaar komende grond wordt bij de belendende landerijen gevoegd, waarvan de eigenaren zich bereid hebben ver klaard den grond van den polder tegen kostprijs te koopen. Deze grond is van goede kwaliteit, want er wordt tegelijkertijd een breede tocht gegraven en de hier door verkregen teelaarde wordt gestort op het zand van de baan, waarmede de spoorslpot wordt ge dempt. Het werk strekt zich uit over een lengte van in totaal zes kilometer, van Bennebroekerweg tot Kruisweg. Van het eerste stuk tusschen den Ben nebroekerweg en dien Venneperweg is thans onge veer 2]4 K.M. gereed Men hoopt, indien zich geen onverwachte omstandigheden voordoen, in het midden van 1941 met het geheele werk gereed te komen. Dan zal men 10 a 12 hectaren goeden bouw grond rijker zijn geworden, terwijl tevens een aan tal werkloozen thans werken er ongeveer 100 man vrij geruimen tijd in de gelegenheid zijn gesteld goeden en nuttigen arbeid te verrichten. 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. Het A.N.P. meldt: Er wordt op grond van bepaalde om standigheden uitdrukkelijk aan herinnerd, dat door de op 1 Augustus j.l. in opdracht van den Rijkscommissaris uitgevaardigde ver ordening ieder demonstratief optreden en elke betooging van individueele personen of van groepen personen tegenover de bezet tingsautoriteiten, inzonderheid ook demon straties ten gunste van leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het groot- Duitsche rijk blijft voortzetten, strafbaar ge steld zijn. Het doet hierbij niet ter zake, op welke wijze een dergelijke demonstratie tot uiting gebracht wordt en of een eventueel optreden ten gunste van het Huis van Oranje door een-bevlagging of door het aanbrengen van andere opsieringsvoorwerpen aan gebou wen. of door het dragen van een of ander in signe, gekleurde linten of door het dragen van bloemen en dergelijke plaats heeft. In twijfel gevallen wordt iedere buitengewone gedraging als een demonstratie van bovengenoemde soort opgevat. In dit verband wordt er nadrukkelijk op ge wezen, dat de 31ste Augustus als een normale weekdag moet beschouwd worden, zoodat alle bureaux en zaken op dezen dag niet vroeger mogen sluiten dan zulks op iederen anderen Zaterdag het geval pleegt te zijn. Een even- tueele geheele of vervroegde sluiting van zaken, cafés, theaters, bioscopen enz. kan derhalve niet worden toegestaan. Zouden zaken, cafés en andere ondernemingen op grond van een bepaalde versiering van hun etalages en localiteiten of door het ophangen van platen in de etalage en dergelijke den indruk wekken, dat zij een demonstratie van den in aanvang van dit stuk genoemde soort trachten tot uiting te brengen, dan hebben zij met het sluiten van hun onderneming reke ning te houden. In aansluiting aan de verordening van 1 Augustus wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat overtredingen van bovenstaan de bepalingen op de scherpste wijze zullen worden gestraft en dat al naar den aard van het geval ook de verordening no. 33 van 1940 over inbeslagneming van het vermogen toege past zal kunnen worden. Bijzonder zware straffen hebben die personen te verwachten, die demonstraties van de genoemde soort uit lokken, veroorzaken of begunstigen. Zoowel de Duitsche als de Nederlandsche politie heeft de opdracht ontvangen, zorg te dragen voor de meest nauwgezette nakoming van deze bekendmaking. De Burgemeesters van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal maken de ingezetenen hunner gemeenten met het oog op den 31sten Augustus a.s. nogmaals opmerkzaam op de oproeping van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, waarin er met den meesten nadruk op wordt gewezen, dat iedere demonstra tieve gedraging, welke ook en iedere betooging van afzonderlijke personen of van groepen, welke, direct of indirect, hoe ook tegen de be zettende macht gericht is, met de vereischte ge strengheid zal worden vervolgd. Er zal nauwlet tend op worden toegezien, dat de ingezetenen zich niet, hetzij door zich te tooien met eenig kenteeken. hetzij door het uitsteken van vlaggen of dergelijke voorwerpen, door het verrichten of nalaten van eenige handeling, waardoor aan den 31en Augustus het karakter van gewonen werk dag zou kunnen worden ontnomen, tegen de be doeling van de Duitsche overheid vergrijpen. De burgerij wordt derhalve aangemaand tot stipte naleving van inhoud en strekking van de aan schrijving van den Rijkscommissaris. De Burgemeester van Haarlem, J. E. DE VOS VAN STEENWIJK. De Burgemeester van Heemstede, A. VAN DE POLL. I.B. De Burgemeester van Bloemendaal. DEN TEX. Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, 30 Augus tus 1940. Duitsch legerbericht: Luchtmacht bestookt tal van Britsche havens. BERLIJN 29 Augustus (D. N. B.). Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Formaties ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren de vliegvelden van Eastchurch en Southend aan de monding van de Theems, alsmede de haven van Bognor-Regis aan de Engelsche zuidkust met goed gevolg aange vallen. In den nacht werden in versterkte mate de havenwerken van Liverpool, Cardiff, Bristol, Middlesborough, Chatham en Thameshaven, als mede wapenfabrieken in Sheffield Norwich en Coventry, met bommen bestookt. Het leggen van mijnen uit de lucht in Britsche havens werd voort gezet. Op verscheidene plaatsen kwam het tot luchtgevechten, in het verloop waarvan 38 vijande lijke en 12 eigen vliegtuigen werden neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben des nachts stelsel matig woonwijken der rijkshoofdstad aangevallen. Door brand- en brisantbommen werden talrijke burgers gedood of gewond, terwijl in verscheidene huizen zolderbranden en andere schade veroorzaakt werd. Een der aanvallende vijandelijke vliegtuigen werd door het afweergeschut neergehaald voor het het stadsgedeelte van Berlijn bereikt had. Ook de Leunafabriek was het doel van een Britschen aan val. De hier aangerichte schade is gering. Op ver scheidene andere plaatsen in Midden- en West- Duitschland, die met bommen aangevallen werden, ontstond eveneens geen noemenswaardige schade De vijand verloor gisteren in totaal 44 vliegtuigen en een versperringsballon, terwijl de eigen verliezen in totaal 15 vliegtuigen bedragen. Een onderzeeboot onder commando van luitenant ter zee le klasse Schepke heeft 7 gewapende vijandelijke koopvaardijschepen in totaal 43.000 b. r. t. tot zinken gebracht, waarvan 5 uit een krachtig beschermd convooi." is het tijdstip voor inruil van Uw oud toestel tegen een gratis aansluiting op de Telef. 10010 (Adv. Ingez. Med.) Prijsopdrijving door sigaren handelaar. Verkocht suiker voor 45 cent per pond. Bij twee inwoners van Haarlem, die te zamen een sigarenhandel drijven, heeft de politie Donder- in bezit genomen een vat met ruim 200 liter slaolie, eenige doozen toiletzeep, twee emmers met zachte zeep, een zeer groote hoeveelheid cacao (ver pakt in doozen en bussen) en ruim 100 K.G. suiker. Deze suiker hadden de sigarenhandelaren zelf voor 33 cent per pond gekocht, dus zeven cent te duur. Ze verkochten ze echter weer voor 45 cent per pond. Het betrof hier dus een kettinghandel. Wat ze met de andere artikelen deden, is nog niet be kend. Daarnaar stelt de politie nog een nader onderzoek in. De in bezit genomen artikelen worden weer ter beschikking van den Distributiedienst ge steld. Op een gedeelte van de suiker en de stukken toiletzeep heeft de politie beslag gelegd, omdat die blijkbaar van misdrijf afkomstig waren. De politie heeft tegen de twee mannen proces verbaal opgemaakt. Generaal Herlzog wil vrede met Italië en Duitseliland. „Oorlog voor Engeland hopeloos verloren". NEW-YORK. 30 Augustus. ,'D.NF.) Vol gens persberichten uit Kaapstad heeft de voor malige Zuid-Afrikaansche ministerpresident ge neraal Hertzog voorgesteld, terstond vredeson derhandelingen met Duitschland en Italië aan te knoopen, omdat Engeland den oorlog slechts „uit een gevoel van vertwijfeling" voortzet. Een juiste beoordeeling van de militaire situatie toont aan, aldus Hertzog, dat de oorlog voor En geland hopeloos verloren is. Zuid-Afrlka moet zoo spoedig mogelijk de gelederen der oorlogvoe renden verlaten. Te land. zoo zeide Hertzog ver der, is de meerderheid van Duitschland boven iederen twijfel verheven en in de lucht heeft Duitschland zich iederen dag de meerdere van Engeland getoond. Op en onder water heeft Duitschland bewezen, dat het voor Groot-Brit- tannië geen angst behoeft te hebben. Hertzog werd daarop hevig aangevallen door ministerpresident Smuts, die verklaarde, dat de Unie haar vrienden niet in den steek zou laten. Smuts verzocht het parlement, het indertijd ge nomen besluit tot het afbreken der betrekkin gen met Duitschland en Italië opnieuw te be vestigen. Groote verwoestingen in Alexandrië. Engelschen gebruiken thans de haven van Suez. ROME, 30 Augustus (D.N.B.) Daar de haven van Alexandrië al te zeer aan Italiaansche bom bardementen bloot staat, gebruiken de Engelschen, volgens berichten uit het nabije Oosten, den laat- sten tijd hoofdzakelijk de haven van Suez voor hun transporten. De havenwerken, depóts en ar senalen van# Alexandrië zijn reeds voor een groot deel verwoest. Het vrachtverkeer wordt derhalve naar Suez verlegd. In de Golf van Suez hebben tal rijke Engelsche vrachtschepen een toevlucht ge zocht, die tot dusver in de haven van Alexandrië lagen. Volgens een bericht in de Popoio di Roma is bij den laatsten luchtaanval op Haifa de olieleiding, die de olie uit Mosoel naar Hailfa brengt, vernield. Nadat de Irak Petroleum Company den noorde lijken tak van de olieleiding, die in Tripoli uit mondt, reeds eenigen tijd geleden gesloten heeft, zou na het jongste bombardement van Haifa ook den zuidelijken tak Irak-Haifa gesloten zijn. Zou dit bericht juist zijn, dan zouden de Engelschen in het oostelijk deel van de Middellandsche- Zee volkomen van den olietoevoer uit Irak afgesneden zijn, waardoor de Britsche vloot en het Britsche leger in Egypte in een moeilijke positie zouden komen. Onderzoek naar opdrachten voor liet Amerikaansche Leger. Eén firma kreeg acht regeeringsopdrachten. NEW YORK, 30 Augustus. (D. N. B.) Een in zijn gevolgen nog niet te overzien schandaal bij het verstrekken van legerorders baart onder de openbare meening te New York op het oogenblik groot opzien. Naar uit het protocol van het congres blijkt, had de ingenieursfirma Robert and Company te Atlanta, waarvan de eigenaar Robert tevens secre taris van de bijzonder invloedrijke nationale com missie der democratische partij is, niet minder dan acht regeeringsopdrachten voor vlootbewape- ning tot een gezamenlijk bedrag van ruim 26 mil- lioen dollar ontvangen, welke voor de firma een winst van 931.560 dollar opleverden. Robert is een ijverig aanhanger van de New Deal. Hij had van 1933 tot 1938 de leiding in het departement van financiën over de afdeeling voor Openbare Werken en kreeg later zijn invloedrijke politieke positie. Reeds in Februari 1939 werd in het Huis van Af gevaardigden de beschuldiging geuit, dat de firma Robert voor opdrachten van de federale regeering tot een gezamenlijke waarde van vijf millioen dol lar een commissie van zes procent had gekregen. Gisteren heeft nu in den Senaat de republikein Bridges geëischt, dat President Roosevelt als leider van de democratische partij Robert van zijn poli tieke functie zal ontheffen en dat het ministerie van Justitie de regeeringsopdrachten zal onder zoeken om na te gaan welke knoeierijen er gepleegd zijn. De openbare meening wil weten, verklaarde Bridges, of de voor bewapeningsdoeleinden uitge trokken milliardenbedragen eerlijk zijn uitge geven. Ergerlijk geval van oplichting. Water voor slaolie verkocht. Door de politie zijn aangehouden de 49-jari- ge R. en de 35-jarige L., beiden koopman te Haarlem, die aan iemand een bus met 25 liter slaolie voor f 50 hadden verkocht. Bij onderzoek bleek die bus slechtswater te bevatten, met slechts een dun laagje olie er op. De oplich ters zijn in verzekerde bewaring gesteld; de jongste heeft bekend. De politie zet het onder zoek voort, omdat de mogelijkheid bestaat dat er nog meer gedupeerden zijn. HEDEN: 10 PAGINA'S. J. L. Visser: Oud Santpoort, pap 4 K. de Jong: Haarlemsche Orkest Vereeniging. pag. 6 H. D. Vertelling: „De oude me lodie", door B. Andreas. pag 8 Boksen, het stiefkind der sporten. pag. 6 Flitsen. pag. 3 Voor de jeugd. pag. 8 jg Laatste Berichten op pagina 7

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1