RADIO 1940-1941 PHILIPS en N.S.F. C.M.OORD cj5t, De verduistering AGENDA. Boekbespreking. DOET UW VOORDEEL EN KOOPT VRIJDAG 30 ADGÜSTUS 1940 HAARDEM'S DAGBDAB i Oorlogsmolesleretlieten. Bepalingen voor bedrijven. 's GRAVENHAGE 29 Augustus (A. N. P.) Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secre tarissen-generaal van de Departementen van Financiën en van justitie betreffende oorlogs molestcredieten voor bedrijven. Begrip „oorlogsmolestcrediet". Art. 1. Onder „oorlogmolestcredieten" verstaat dit besluit credieten, welke aan door oorlogsmolest getroffen bedrijven op den voet van de navolgen de artikelen voor rekening en risico van het Rijk worden verstrekt. Zij hebben ten doel de bedrijven Weder op gang te brengen. Verstrekking van oorlogsmolestcredieten. Art. 2. De verstrekking van oorlogsmolestcredie ten geschiedt door stichtingen, welke uitsluitend of mede ten doel hebben zoodanige credieten te Verstrekken. Van Rijkswege kunnen aan deze stichtingen tot dit doel voorschotten worden verleend. De verliezen, op de credieten geleden, worden voor zoover zij niet uit de eigen inkomsten dei- stichtingen kunnen worden gedekt, gebracht ten laste van het „Herstelfonds 1940". Art. 3. De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën stelt nadere voorschriften vast betreffende de verleening van de voorschot ten en de verstrekking van de credieten. Hij voegt aan iedere stichting een commissaris toe. die op de verstrekking van de credieten toe- Zicht uitoefent. De commissarissen handelen naar de aanwijzin gen, hun door de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën en van Justitie gegeven. Art. 4. De toekenning en de definitieve afwikke ling van oorlogsmolestcredieten wordt ingeschre ven in het Handelsregister. De aan den credietgever toegevoegde commis saris doet daartoe onverwijld opgave aan iedere Kamer van Koophandel en Fabrieken, bij welke gegevens omtrent de zaak van den credietgever zijn ingeschreven. Indien de zaak niet is inge schreven, geschiedt de opgave aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in welker gebied de credietnemer is gevestigd. Voorzieningen in zake oude overeenkomsten. Art. 5. Onder oude overeenkomsten worden «Verstaan: 1. De overeenkomsten, door den credietnemer vóór 15 Mei 1940 aangegaan. 2. De overeenkomsten, door schuldvernieuwing in de plaats gesteld van overeenkomsten, door den credietnemer vóór 15 Mei 1940 aangegaan, ten zij de schuldvernieuwing door den aan den cre dietgever toègevoegden commissaris is goed gekeurd. Art. 6. Tot het tijdstip, waarop de definitieve af wikkeling van een oorlogsmolestcrediet in het Handelsregister is ingeschreven, geleden met be trekking tot de oude overeenkomsten van den credietnemer de navolgende artikelen. Art. 7. Aan de verbintenissen, welke voor den credietnemer uit oude overeenkomsten voort vloeien, kan slechts worden voldaan en voldoening daaraan kan slechts worden afgedwongen, voor zoover ,de aan den credietgever toegevoegde com missaris daartoe toestemming verleent. Zoodanige toestemming is ook vereischt voor een tusschen den credietnemer en zijn sehuldeischer aangaande de verbintenissen getroffen regeling. Voor zoover deze toestemming niet is verkregen, wordt de schuld als niet opeischbaar beschouwd. Hetgeen zonder toestemming is voldaan, kan teruggevorderd worden. Art. 8. Is een oude overeenkomst, waarbij de credietnemer partij is, wederkeerig, en is deze zoowel door hem als door zijn wederpartij niet of slechts gedeeltelijk nagekomen, dan kan de we derpartij den credietnemer sommeeren om binnen acht dagen te verklaren, of hij de overeenkomst gestand wil doen. Verklaart hij zich daartoe binnen dien tijd niet bereid, zoo is de overeenkomst ontbonden en heeft de wederpartij recht op schadevergoeding. Art. 7 is van toepassing. Verklaart hij zich wel bereid de overeenkomst gestand te doen, dan is op de daaruit voort vloeiende verbintenissen artikel 7 niet van toe passing. De bereidverklaring is slechts mogelijk met toestemming van den aan den credietgever toegevoegden commissaris. Art. 9. 1. De artikelen 7 en 8 zijn niet van toe passing op: 1. Arbeidsovereenkomsten, behalve voor zoo ver betreft vóór 15 Mei 1940 vervallen loonen. 2. Huur- en pachtovereenkomsten. 3. Renten van schuldvorderingen, waarvoor eerste hypotheek is verleend. 2. Het bepaalde in het eerste lid onder 24 geldt niet. voor zoover de aan den credietgever toege voegde commissaris in bijzondere gevallen anders beslist. De sehuldeischer wordt tevoren gehoord, althans behoorlijk opgeroepen. Art. 10. De artikelen 7 en 8 stuiten den loop niet van reeds aanhangige rechtsvorderingen inzake oude overeenkomsten, noch beletten zij het aanleggen van nieuwe rechtsvorderingen. Art. 11. Indien, ingevolge het bèpaalde in artikel 7, voldoening aan een verbintenis niet kan worden afgedwongen, vervallen de gelegde beslagen en wordt de schuldenaar uit de gijzeling ontslagen. De president van de Rechtbank beveelt, voor zooveel noodig, de doorhaling der vervallen beslagen. Op de kosten, waarin de schuldenaar is of wordt verwezen, vindt art. 7 overeenkomstige toepassing. Slotbepalingen: Art. 12. Dit besluit is mede van toepassing op reeds verleende oorlogsmolestcredieten. Art. 13. Dit besluit treedt heden in werking. VOLKSONDERWIJS. Het hoofdbestuur van de vereeniging „Volkson derwijs" vergaderde met zijn propagandisten voor de vereeniging en voor het openbaar onderwijs. Na een door den algemeenen secretaris gehouden inleiding over „de positie van volksonderwijs in deze dagen" en over de te voeren actie sprak men unaniem de wenschelijkheid uit, dat het hoofdbe stuur de propaganda voor het openbaar onderwijs onverzwakt zou voortzetten en alle voorkomende gelegenheden zoo intensief mogelijk zou benutten ter versterking van de positie van het openbaar on derwijs en van de organisatie zelf. Het hoofdbestuur besloot gaarne aan dezen wensch gevolg te geven en met alle kracht, waar over te beschikken zal zijn, de propaganda te voe ren en te richten naar dezelfde lijn, die de ver eeniging nu reeds bijna 75 jaar lang heeft gevolgd onder de leuze: „Onverdeeld naar de openbare school". Ook besloot het hoofdbestuur zijn steun te ver- leenen aan de beweging, die reeds sterk groeiende is en die beoogt te komen tot invoering van de lichamelijke opvoeding bij het lager onidierwijs, over de geheele linie. Het hoofdbestuur roept de meer dan 60.000 aan gesloten leden op, den strijd te voeren voor: ver sterking en uitbreiding van het openbaar onderwijs, invoering van de lichamelijke oefening op alle la gere scholen en verlenging van den leerplicht. Jiom'. eens Cuisteien en kennismaken, Het cic*- plicFit 'li tot niets. ALLE NIEUWE MODELLEN STAAN VOOR DEMONSTRATIE GEREED. CROOTE HOUTSTRAAT 108 - Tel. 13046 GEVESTIGD SEDERT 1913. (Adv. Lngez. Med.) Vergadering Ned. Bakkersbond. De Nederlandsche Bakkersbond hield Donder dag te Utrecht onder voorzitterschap van den heer C. Kloet uit Haarlem een algemeene ver gadering. Nadat een oogenblik van eerbiedige stilte was gewijd aan hen, die voor het vaderland vielen, besprak de heer Kloet op uitvoerige wijze de moeilijkheden, waarmede de bakkerswereld te kampen heeft, moeilijkheden die veelal nog nie't tot oplossing zijn gekomen, of waarvan het eind resultaat zoodanig is. dat de bakkers er in zullen moeten berusten.- In de roggebroodkwestie is een resultaat bereikt, dat zeer effectief is geweest. De oplossing is spoediger gekomen dan men ge dacht had en al is deze nog niet ideaal te noemen, toch noemde spr. het een verheugend feit, dat aan de bezwaren tegemoet is gekomen. Verder besprak de heer Kloet het aanvangsuur van drie uur op Zaterdag, de verkrijging van olie en vetten en de kolenvoorziening voor de bakkersbedrijven. Ook deze vraagstukken hebben echter de aandacht; men kan er van verzekerd zijn, dat het bonds- bestuur alles in het werk stelt, ook voor de leden individueel verbetering te verkrijgen. Zijn indruk is, dat aan verlangens, die werkelijk rechtvaardig zijn, wordt tegemoet gekomen, mits de toestand dit toelaat. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.m., dat van een verbetering over de geheele linie van den toestand in de bakkerij nog geen sprake was. In sommige plaatsen en streken zijn de broodprijzen van "dien aard, dat men zich af vraagt. hoe het bedrijf hier in stand wordt ge houden. Het ledental blijft zich nog steeds in opgaande lijn bewegen. Nadat de begrooting voor het dienstjaar 1941 was goedgekeurd, had de bestuursverkiezing plaats. De drie aftredenden, de heeren W. de Bruin (Lemmer)G. C. Mulder (De Bilt) en W. Pieffers (Hoogeveen) werden herkozen. Tot voorzitter werd de heer Herm. C. Kloet bij acclamatie herkozen. Besloten werd een vergunning aan te vragen, des Zaterdags den arbeid twee uur vroeger te doen beginnen. De vergadering sprak zich verder uit, zich neer te leggen bij een door de regeering nader vast te stellen wettelijk winkelsluitings uur. Zon onder 8.33 Zon op 6.48 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. „HANS EN GRIETJE" DOOR „HET KINDER- TOONEEL". Wij vragen nog eens de aandacht voor de opvoe ring van „Hans en Grietje" door „Het Kindertoo- neel" in den Stadsschouwburg op Zaterdagmiddag aanstaande. Op 17 Augustus werd dit sprookje hier opge voerd en het had toen veel succes. De heer Schuil schreef naar aanleiding van deze voorstelling: „Dit kindertooneel stond op hooger peil dan wij in dit genre gewon zijn" en prees het goede spel en de aardige muziek- DE UTRECHTSCHE JAARBEURS DEMONSTREERT DEN ARBEID VAN DEN DUITSCHEN BOERENSTAND. De Persafdeedmg van het Rijkscommissariaat zendt ons de volgende mededeelingen: Uit overweging, dat de arbeid van den Duitschen boerenstand ook voor den Ne'dferlandsohen arbei der van bijzonder belang is, zal deze Rijksboeren stand ir, een afzonderlijke afdeeling op de Utrecht- sche Jaarbeurs een proeve van zijn prestaties de- monstreeren, Deze Rijksboerenstand werd in 1903 door den Rijks-boerenleider R. Walther Darré gevormd. Hij omvat alle Duitsche boeren en alle bij de verwer king en distributie van landbouwproducten betrok ken instanties, staat onder leiding van standge- nooten en werkt op den grondslag van twee wet ten, de „Reichserbhofgesetz", en de wet op de marktordening. Zij gaven den stoot tot het herstel van den Duitschen boerenstand, die tijden van zwaren nood gekend heeft. De in samenwerking met den Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden opgerichte afdeeling voor voe ding en landbouw stelt zich informatorischen ar beid ten doel ten aanzien van twee takken der Rijksvoedselvoorzienmg en wel de grondbeginselen der marktordening en de resultaten bij de vervan ging pan den invoer van buitenlandsche voedings middelen door de vermeerdering van de opbrengst van eigen bodem. De marlet-ordening is een streven der landbouw- leiding. dat niet alleen den Duitschen boeren doch den landbouw van alle landen, waarmede Duitsdh- land relaties onderhoudt, ten goede komt. De Rijksboerenleider toch was van den beginne af er op uit, met den Europeeschen boerenstand tot een nauwe samenwerking te komen. Eerst de ordening der Duitsche markten met haar prijszetting en haar voorraad-vorming stelden de mogelijkheid in het vooruitzicht, ook de producten der buitenlandsche boeren in sterker mate af te nemen tot prijzen, die een bevredigend resultaat en een gestadige be drijfsvoering mogelijk maken. Duitschland is be reid, deze samenwerking met de Hollandsche boe ren te bestendigen en te versterken. Overigens zal de Hollandsche boer zeker ge ïnteresseerd zijn bij voorlichtende berichtgeving over de vervanging van buitenlandsche voedings middelen door verhoogde productie van voedings gewassen van eigen bodem. 45 pet. van den geheelen invoer van voedingsmiddelen en 67 pet. van den invoer van granen heeft Duitschland in 6 jaar door verhoogde productie van voedingsmiddelen van eigen bodem, van hakvruchten, door betere oogst en eonserveeringsmethoden, bespaard. Daarnaast is de veestapel opgevoerd en zijn deswege de op brengsten aan melk, boter en vleesch verhoogd. De Reichsnahrstand heeft in samenwerking met Nederlandsdhe takken van dienst een informatieve afdeeling ingericht op het gebied van moderne Duitsche en Nederlandsche landbouwmachines. In Duitschland zijn juist op dit terrein de laatste ja ren belangrijke vorderingen gemaakt. Het is den Duitsohen boeren gelukt, de levensmiddelen voor ziening met eigen middelen van 65 pet. in 1928 tot 84 pet. in het jaar 1939 te verhoogen. Dank zij deze voorziening uit eigen mididielen is het mogelijk, de in oorlogstijd aan den dag tredende behoefte aan levensmiddelen zeker te stellen en de hongerblok- kade te verijdelen. Het opvoeren der productie is een taak, die den ganschen Europeesehen boerenstand omvat. De Duitsche en de Hollandsche boer kunnen dit stre ven door wederzijdsche uitwisseling van hun erva ringen sterk bevorderen en aldus bijdragen tot de welvaart hunner volken. Het stimuleeren van deze samenwerking is de taak van de bijzondere inzen ding van den Reichsnahrstand op de Utrechtsche Jaarbeurs. Van de Graaf's Bakkerijen te Haarlem, In het ruime perceel aan de Ged. Oude Gracht 39 te Haarlem, waarin de fii-ma Brakel vele jaren lang een handel in haarden en kachels heeft ge dreven, wordt a.s. Zaterdagmorgen een nieuwe zaak van Van de Graaf's Bakkerijen geopend. Deze zaak was ongeveer vier jaar in de Soendastraat te Haarlem-Noord gevestigd, maar het aantal klan ten werd zóó groot, dat de firma wel tot uit breiding moest besluiten. Zij heeft, door zich in bovengenoemd perceel aan de Ged. Oude Gracht te vestigen, een heel goede keus gedaan. Aan den voorkant is een mooie winkel naar de laatste eischen des tijds ingericht, die reeds op flinken afstand de aandacht trekt. De modernste snufjes zijn hier aangebracht. De klanten kunnen er aan den wand het volgende rijmpje lezen: Al van des bakkers schoone kunst Wordt aanbevolen in uw gunst. Alle mogelijke soorten brood, tulband,- rozijnen brood, krentenbollen, vele koeksoorten en banket liggen hier smaakvol uitgestald. Achter den winkel ligt de modern ingerichte bakkerij, voorzien van drie heetwaterovens met ingebouwde accumulatoren. In een ruimen kelder aan den achterkant zal binnenkort de banketbakkerij worden onderge bracht. Verder zijn er nog opslagplaatsen, meelzolder enz. We wenschen den bedrijfsleider den heer F. J. H. Wanders, veel succes toe. Wanneer moet dezen winter verduisterd worden? Dagelijks vindt men in ons blad vermeld wan neer de zon opgaat en wanneer zij ondergaat, Daardoor wordt aangegeven tusschen welke tijd stippen verduisterd moet worden. Naarmate de dagen korter worden, komen deze tijdstippen verder uit elkaar te liggen. Voor hen, die zich thans wel eens afvragen hoe dat nu in den komenden winter zal gaan, speciaal in de donkere dagen vóór Kerstmis, hebben wij nagegaan gedurende welken tijd wij in de maand December volgens de almanak mogen aannemen, dat de zon boven den horizon verschijnt. Op den eersten December moet de zon 's morgens om 8.26 uur zichtbaar worden, maar naarmate de maand verder verglijdt komt zij ook later op. Op den 8sten December is dit al geworden 8.35 uur. Op den 15den 8.43 uur, op den 22sten 8.48 uur en op den 29sten 8.50 uur. Dan is de teruggang echter ook ten einde, want dan 'begint de zon heek lang zaam weer vroeger op te komen. Op "8 Januari is het tijdstip van opgaan 8.48 uur, op 14 Januari 8.43, op 21 Januari 8.38 uur en op 28 Januari 8.29 uur. Op 1 December gaat de zon onder om 4.31 uur, zoodat dus van dat oogenblik af tot den volgenden morgen 8.26 uur moet worden verduisterd. Op 8 December is het begin der verduistering om 4.29 uur en op 15 December om 4.28 uur, maar dan is ook het dieptepunt bereikt, want van dien dag af worden de avonden korter. Dit korter worden gaat tamelijk snel, want op 29 December reeds gaat de zon pas onder om 4.36 uur. Ongetwijfeld lijkt het op het eerste gezicht vrij moeilijk die lange winteravonden door te komen, wanneer op straat geen lichtje is te zien en geen aantrekkelijke étalages nooden tot een avondlijke wandeling door de winkelstraten. Maar die lange perioden van verduistering zijn stellig te overwin nen. Vorige week hebben wij vermeld hoe vele vereenigingen het plan hebben in den a.s, winter het vereenigingsleven normaal voortgang te doen hebben, hoe naar oplossingen wordt gezocht om publiek en leden tegemoet te komen. Dat is één poging om aan de komende winteravonden het karakter van lange, bijna niet door te komen uren te ontnemen. Ongetwijfeld zal er nog meer in deze richting worden gedaan en daarnaast zijn kansen ontstaan voor hobbies, welke naar den ach tergrond zijn gedrongen door gebrek aan tijd van wege vele uitvoeringen enz. die moesten bezocht worden. Na zal er stellig ook weer gelegenheid komen voor huiselijke muziekbeoefening, voor fa miliespelen, voor het boek.... Indien ieder mede werkt, dan zijn de moeilijkheden reeds voor meer dan de helft overwonnen. Duitschland en het koloniale vraagstuk. Bijeenkomst te Neurenberg. BERLIJN. 29 Augustus 1940 (V.P.B.) Uit Berlijn wordt gemeld: Te Neurenberg is, in den vorm van een arb.eids- kamp, een vergadering van koloniale deskundigen gehouden. Uit verschillende redevoeringen die in deze bijeenkomst gehouden werden, kwam de op vatting naar voren, dat Duitschland zich lijnrecht plaatst tegenover de imperialistische koloniale methoden, zooals Frankrijk en Engeland die plegen toe te passen. Duitschland en Italië vatten hun ko loniale taak geheel anders op. De Hamburgsche ge leerde prof. dr. Fommenschein hield èen referaat over „gezondheid, levens- en arbeidshygiëne in de tropen". Hij behandelde de eischen die. uit het oogpunt van het besmettingsgevaar, aan de levens wijze der Europeanen in de tropen gesteld worden. Een lid van het rassenpolitiekbureau van de na tionaal socialistische partij sprak over de invoering van het rassenrecht in de koloniale politiek. Tegen over het tot dusver in de groote koloniale landen toegepaste systeem stelde hij de rassenpolitiek, waarvan in Duitschland en Italië aanhangers zijn. Men vestigt hier de aandacht op de beteekenis van deze vergadering met het oog op het spoedig herstel van het Duitsche koloniale rijk. Wijziging in het hestuur van de Nederlandsche Dagbladpers. De heer Henny als voorzitter afgetreden. AMSTERDAM, 30 Augustus. (A.N.P.) Het bestuur der Nederlandsche Dagbladpers deelt ons mede: In het besef, d>at de ontwikkeling der gebeur tenissen dit onvermijdelijk maakte in het be lang der vereeniging,de N.D.P. en haar leden, heeft de heer J. W. Henny, directeur van het Leidsche Dagblad, het voorzitterschap onzer ver eeniging neergelegd. Het bestuur, dat dit be sluit van zijn voortftter zeer betreurde, doch in de gegeven omstandigheden meende het te moe ten aanvaarden, heeft daarna uit zijn midden tot zijn opvolger benoemd mr. J. Kars, directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad. Bij dit bericht teekenen wij nog het volgende aan: Het aftreden van den heer Henny als voorzitter beteekent voor de leden van de vereeniging van Nederlandsche dagbladdirecteuren het afscheid van een vereenigingsleider, die tien jaar lang deze veelomvattende en veeleischende functie belangeloos heeft vervuld met scherp inzicht en buitengewone werkkracht en toewijding. On der zijn leiding is zeer veel, dat de vakbelangen der Nederlandsche dagbladen diende, tot stand gebracht, een feit, dat de leden dezer vereeni ging ongetwijfeld in blijvende dankbare herin nering zullen houden. VRIJDAG 30 AUGUSTUS Alle dagen Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: H.K.B.-cabaret. 8 uur, Frans Hals museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZATERDAG 31 AUGUSTUS. Gebouw HK.B., Tempeliersstraat: H.K.B.-cabaret, 8 uur. De fusie van arcbitectenvereeni- gingen. De wederopbouw en de architecten. Het A.N.P. meldt: Dezer dagen belegde de af deeling Bouwkundig Ingenieurs van de Vereeni ging van Delftsche Ingenieurs een ledenvergade ring te Leiden. De voorzitter ir. J. F. van Hoytema opende deze drukbezochte vergadering en her dacht allereerst wijlen ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk. in wien de afdeeling een vooraanstaand lid verloor, wiens nagedachtenis allen in eere zullen houden. De fusie der drie architecten-vakvereenigingen kwam ter sprake. Hoewel de afdeeling geen vak- vereeniging is zij is een standsvereeniging heeft zij sinds haar oprichting in 1936 de be scherming van het architectenberoep als één van haar belangrijkste programmapunten gezien, en nagestreefd. De ongeordende toestanden in dit beroep en het feit. dat ieder vrij is als architect werkzaam te zijn waarbij de beunhazerij hoog tij viert hebben er reeds toe geleid, dat het al gemeene peil van vakbekwaamheid steeds gedaald is en thans tot ver beneden het toelaatbare mini mum is gedaald. Een ordening van het vak moest ter hand worden genomen en sanctie van de overheid is bij de tenuitvoerlegging daarvan on misbaar. Gaarne heeft het bestuur der afdeeling dan ook twee harer leden benoemd in een tot stand ge brachte onderhandelingencommissie en wel de heeren ir. J. F. Hoytema en ir. H. van Vreeswijk. De statuten van den nieuwen Bond van Neder landsche Architecten, die toch beschouwd moet worden als een geheel nieuwe vereeniging li! gen gereed en zij zijn reeds door twee van de drie vakvereenigingen aanvaard Allen die thans het vak van architect of bouw kundige uitoefenen, kunnen op de hen toeko mende plaats in de nieuwe vereeniging worden opgenomen, mits zij voldoen aan de normen, die gesteld zullen worden aan de vakuïtoefening. De vergadering vereenigde zich er met alge meene stemmen mede, dat de afdeeling bouw kundig ingenieurs door publicatie in de pers haar instemming betuigt met het tot stand komen van de nieuwe centrale architectenorganisatie en met de beginselen, die aan haar statuten ten grond slag liggen. Vervolgens kwam de wederopbouw ter sprake en de 'wijze waarop de architecten hierbij betrok ken worden. Bij den thans door den regeeringscommissaris voorgestane wijze van werken zullen zeven ge westelijke architecten-commissies lijsten opma ken, bevattende de namen van architecten, die naar de meening der commissie met het werk voor den wederopbouw zullen kunnen worden be last. Er zijn dan twee mogelijkheden: de eerste, dat alleen de allerbekwaa.msten op de lijst wor den geplaatst en de tweede, dat een groslijst van allen wordt gemaakt. In het eerste geval zullen een zeer beperkt aantal „Corvpheeën" onder de architecten alle opdrachten krijgen, in het tweede geval zullen de Schoonheidscommissies moeten zorgen, dat er no? iets van den wederopbouw terecht komt. Beide svsbemen werden door de vergadering veroordeeld. De bouwkundig ingenieurs meenen, dat de wederopbouw van de verwoeste gebieden dient te geschieden door de architecten ter plaatse en eventueel bouwkundigen, echter onder leiding van hooast bekwame en daarvoor geschikte architec ten-leiders. die. ieder voor een dorp. landstreek, stadswijk of eenig ander afgerond deel van den wederopbouw worden aangewezen. Daar de B.N.A. in een twee weken tevoren gehouden ver gadering hetzelfde standpunt heeft ingenomen en dit in een motie heeft neergelegd, besloot de vergadering eenstemmig aan die motie adhaesie te betuigen. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten en vereenigden de aanwezigen zich aan een kof fiemaaltijd, waarna in de middaguren onder lei ding en voorlichting van den architect C. J. Blaauw het in aanbouw zijnde Stadhuis te Leiden werd bezocht. Foto's met inhoud, door Adriaan Boer f. Uitg. van de N.V. Uitge versmaatschappij „Focus" te Bloe- men-daal. Een van de grootste verdiensten van den on langs overleden senior-redacteur van het foto-tijd schrift „Focus" is geweest dat hij velen amateurs heeft geleerd den inhoud van fotowerken te zien. Men kan als beginneling een foto mooi vinden en een andere niet, zonder het waarom van het een of het ander te begrijpen. Een kunstschilder zal zijn beelden opbouwen en volgens meer of minder vaststaande regelen der compositieleer bepalen hoe zijn werk moet worden ingedeeld. Een fotograaf heeft daartoe slechts in weinig gevallen gelegenheid. Doch hij kan het aanwézig zijn van normen voor een goede compo sitie wel eonstateeren. Daarom kan hij bij de keuze van zijn beelden ook die zoeken welke compo- sitief een harmonisch juist geheel vertoonen en dus waard zijn gefotografeerd te worden. Hij kan diep tewerking leeren beoordeelen en storende vlakken en lijnen vermijden. En zoo meer. Het boek dat wij hierbij aankondigen bevat 76 foto's van zeer onderscheiden aard. Iedere foto is door den schrijver van een verklaring voorzien. Deze verklaring is in vele gevallen een opbouwen de critiek en wij kunnen den ernstigen amateur fotograaf het bezit van dit boek zeer toewenschen. Ook de lezers van „Focus", die hier oude beleenden zullen terugzien, zullen de samenbundeling van deze artikelen wel waardeeren. Eerlijkheid gebied, te vermelden dat een deel van het werk afkomstig is van den heer Dick Boer. Het boek is er niet minder om. Ook de verzameling van foto-technische gegevens maakt het boek aantrekkelijk. v. O. Werklooze musici vinden emplooi in Duitschland. (V.P.B.-correspondentie.) Honderd werklooze musici vonden emplooi in Duitschland. dat is het nieuws dat wij dezer da- 2'en mochten vernemen. Dat dergelijke plannen Bestonden, hadden wij wel reeds gehoord, maar nu komen ze definitief tot uitvoering. Dr. SchmidtBurgk, kultur-referent aan het Rijkscommissariaat heeft er ons iets over verteld. De dienaren van de lichte muziek hebben het in ons land verre van gemakkelijk. Wij hebben er eigenlijk altijd te veel gehad voor de geringe mogelijkheden in een klein land als het onze en dat is er sedert den oorlog natuurlijk niet beter op geworden, integendeel. Er is vroeger reeds zooveel over geschreven, er is zooveel geklaagd over de werkloosheid onder de musici, dat wij het feit als bekend mogen veronderstellen. Er is nu een nieuwe kans gekomen. Men is uitvoering gaan geven aan de plannen voor een „cultuur-uitwisseling" met Duitschland door aan honderd musici gelegenheid te bieden in Duitschland aan het werk te gaan. Daarvoor zul len niet in de eerste plaats geheele ensembles worden gekozen en zeker niet die welke werk hebben, maar iedere bekwame musicus zonder werk komt hiervoor in aanmerking. In Duitschland is voor hen plaats en zij zullen dus alle kansen krijgen op geregeld werk, die ze maar kunnen verlangen. Want door den oorlog is er in Duitschland een ernstig tekort aan dit soort artisten, terwijl bovendien een aantal en sembles geregeld optreedt voor de ontspanning van militairen. Ook tooneelspelcrs en zangers, De uitwisseling van cultureele krachten be perkt zich niet tot de lichte kunst. Ook voor toon-eelspelers en zangers worden nieuwe moge lijkheden geopend. Zoo gaat dezer dagen de zangeres Rïa Focke met een vast engagement naar'de staatsopera te Berlijn, waar zij vooral in opera's van Wagner zal optreden, en een jong tooneelspeler gaat zich aan het Burgtheater te Weenen verder bekwamen in tooneelspel en re gie. Beiden gaan, zooals wij bij een ontmoeting konden eonstateeren, vol enthousiasme in Duitschland aan het werk, vooral omdat hun ginds de gelegenheid wordt gegeven, rustig ver der te studeeren, zonder het jachten, dat het leven vooral van den tooneelspeler in ons land gewoonlijk kenmerkt. Wanneer men weet, dat Berlijn alleen reeds meer den. veertig theaters telt, die door vaste gezelschappen worden bespeeld, dan is het dui delijk, dat hier veel meer mogelijkheden zijn dan in een klein land als het onze. Groote volkstheaters worde-n gebouwd. Een van de ernstigste bezwaren voor het ver krijgen van een behoorlijk bestaan door den tooneelspeler en o-pera-zanger is een gevolg van het feit, dat de schouwburgen veel te klein zijn. Omstreeks het jaar 1800 bracht een twintig tal artisten en technische krachten een stuk in een zaal, die een paar honderd menschen kon herbergen. Wanneer bij de tegenwoordig zooveel uitgebreidere eischen 120 menschen bij een uit voering in touw zijn. kan hun in een kleine zaal nimmer een behoorlijke recette worden gewaar- borg. Daarom heeft men in Duitschland nu veel grootere theaters, die verscheiden duizenden toeschouwers kunnen bevatten, gebouwd, en daarmee wordt nog steeds voortgegaan. Daarmee zijn tevehls kansen geboden voor een groot aan* tal kunstenaars, die nu ook in Nederland wor den gezocht, 'Ongetwijfeld een begin van een uiterst be langrijke nieuwe toekomst voor velen in. ons land. HEEMSTEDE GR OENEND AAL WEER GEOPEND. Naar wij vernemen zal morgen. Zaterdag, het wandelpark Groenendaal weer voor het publiek worden opengesteld. Een verheugend bericht voor de vele wandelaars, die maandenlang het genot van wandelen in het onvolprezen Groenendaal hebben moeten ontberen! Wel is het restaurant in zoodanigen staat ge raakt, dat ingebruikneming daarvan nog eenigen tijd zal moeten worden uitgesteld, en ook de speeltuin zal vermoedelijk dit seizoen niet meer in exploitatie gebracht worden, maar de dienst der Plantsoenen is al eenige dagen druk in de weer om de paden en wegen een extra beurt te geven, zoodat we nu maar hopen op veel mooie najaarsdagen. Dan kunnen de natuurliefhebbers nog hun hart ophalen! ZANDVOORT WAARSCHUWING. De Burgemeester van Zandvoort vestigt nog maals de aandacht van de bevolking op de be kendmaking d.d. 30 Juli 1940 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Deze bekendmaking is opgenomen in de dagbla den van l Augustus j.l. en op verschillende plaat sen in Zandvoort aangeplakt. Zij behelst onder meer. dat het bevestigen en dragen van kentee- kenen, bloemen, kleuren of andere voorwerpen, welke een gehechtheid aan het Huis van Oranje uitdrukken, evenmin geduld kan worden als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versieringen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor elke andere gedraging, welke tot het ver melde doel strekt of strekken kan. Overtreding zal streng worden gestraft. Teneinde de goede verstandhouding tusschen de Nederlandsche bevolking en de Duitsche be zettingsautoriteiten te bewareji, wordt de bevol king aangemaand, tot stipte naleving van hetgeen in de bekendmaking is vermeld. HAARLEMMERMEER UITREIKING ZWEMDIPLOMA'S. In het zwembad „De Blauwe Beugel" had Don derdag het diploma-zwemmen plaats. Het diplo ma kon worden uitgereikt aan Jopie Cornelisse, Klaas de Hartog. Piet de Hartog, Wennie Spaar garen. Alie Spaargaren, Cor Langhout, Kees Bak ker. Rinus Bakker, Piet Maarse, Willem Maarse, Elisabeth Spaargaren en Jan van Beest. in de Meubeltoonkamers, meu belverkoop direct van fabriek, uitsluitend het betere genre. VILLA KLEINWESTERHOUT, Westerhoutpark 8, bij Wagenweg Nog eenige zeer aparte model kamers, o.a. Slaapkamers, eet kamers en Salons. Perzische ta pijten zoo lang de voorraad strekt. Geopend van 9 tot 8 uur. Tel. 18840

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2