Erdal Een andere regeling van het motorgebruik VERDUISTEREN Loonen en salarissen Noorderbad - Zandvoort The Blue Syncopaters doei schoenen langer meegaan! FLITSEN Collegegeld op 325- vastgesteld. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 HA ART EM'S DAGBUXD' 3 Alleen zuinige wagens op den weg. ilke rit moet verantwoord zijn. Voor taxi's ;omt meer benzine beschikbaar. 's-GRAVENHAGE. 29 Aug. In een vanmiddag ^houden, dagelijksche persconferentie heeft de (berregierungsrat dr. Pini, adviseur van den rijks- wnmissaris voor het bezette Nederlandsche ge- ied inzake verkeersaangelegenheden, een voor recht gehouden, waarin hij maatregelen aankon- igde ter beperking van het verbruik van auto- irandstoffen in Nederland. Deze maatregelen ko nen in het kort hierop neer: 1. Het aantal personenauto's en taxi's wordt niet ferminderd. Echter zal door het stilleggen van het erkeer van groote personenauto's en taxi's en door iet inwisselen hiervan tegen kleine wagens een [eringer verbruik van brandstof worden verkre- [en. 2. Het autobusverkeer moet met ongeveer 10 pro ent worden verminderd. Daar waar verkeer met odere openbare vervoermiddelen mogelijk is, zal iet autobusverkeer worden stop gezet. 3. Op het gebied van het goederenverkeer zal r naar worden gestreefd diverse transporten te ombineeren. 4. Het verkeer langs den weg over de grens jver verre afstanden dus zal zeer beperkt wor- le.i. 5. Er zal worden overgegaan tot het ombouwen an vrachtwagens met benzinemotoren tot wagens Biet gasgenerators. Wanneer dee maatregelen op de juiste wijze wor- len doorgevoerd zoo zeide dr. Pini mag wor den verwacht, dat geen verdere beperkende maat- •gelen in uitzicht behoeven te worden gesteld. Dr. Pini zette in den aanvang van zijn voor dracht uiteen, dat de benzineschaarschte, die In geheel Europa heerscht, in alle landen heeft geleid tot een beperking van autoverkeer. Ook dus in Nederland. Er dient voor gezorgd te wor den, dat de beschikbare voorraad voor een lange periode zoo productief mogelijk wordt verdeeld en verbruikt. Personenauto's. Personenauto's zullen in de toekomst uitslui tend mogen worden gebruikt door artsen, zie ken, gebrekkigen en dergelijken, personen dus, die niet zonder een auto kunnen. Onder deze artsen wordt verstaan medici, die op grooten achaal huisbezoek moeten doen of regelmatig den afstand tusschen woning en ziekenhuis moeten Voor lesdoeleinden mogen alleen in die geval len auto's worden gebruikt, indien de betrokken leerling op vrachtauto's te werk zal worden ge steld en indien het beslist zeker is, dat de adspi- ant-chauffeur een rijvergunning voor een per sonenauto zal krijgen. Groote personenauto's wagens, welke 15 Iter of meer per 100 K.M. verbruiken, zullen ïorden stopgezet. Zij mogen niet meer rijden, ietzelfde geldt voor motorrijwielen met een groo- eren inhoud den 500 c.c. Natuurlijk zullen deze maatregelen niet on- niddellijk van kracht worden. Degenen, die een lergelijken. wagen of motor hebben, zijn hierop aangewezen en worden in de gelegenheid ge steld hun vervoermiddelen tegen kleine wagens Of motoren in te ruilen. In zeer speciale gevallen kan van dezen maat- egel worden afgeweken. Hierover beslist het de- lartement van waterstaat. In dit verband merkte e spr. nog op, dat de prijzen van kleine wagens zoowel nieuwe als gebruikte niet mogen torden verhoogd. De bestuurders en bezitters van vrachtwagens «uilen in de toekomst altijd in staat moeten zijn de dwingende noodzakelijkheid van een rit aan te toonen. Geen enkel voertuig zal gebruikt mo- worden voor plezierritjes en voor bezoeken aan vermakelijkheden. Taxi's. Voor taxi's zal om een zekere compensatie te terkrijgen meer benzine dan tot dusver be schikbaar worden gesteld. Voor het gebruik van taxi's gelden echter dezelfde beperkingen als hierboven ten aanzien van personentaxi's zijn genoemd. Ook een taxi zal men niet mogen bezi gen om zich naar theaters, bioscopen of concer ten te laten rijden of er plezierritjes mee te doen. Men zal om een taxi te bezigen evengoed een geldige, behoorlijk verantwoorde reden van dringenden aard moeten kunnen aanvoeren en de verantwoordelijkheid hieromtrent is bij dege ne. die haar gebruikt. Van de ondernemers kan niet verlangd worden, dat zij het belang dat er Toor den passagiers aan een rit per taxi ver bonden is toetsen. De passagier is dus in alle ge- rallen verantwoordelijk. Als misbruik van een taxi zal steeds het ge bruik ervan beschouwd worden als de passagier om zijn doel te bereiken gebruik had kunnen oaken van een openbaar vervoermiddel, of, zoo hij zich buiten de plaats zijner inwoning begeeft ran een spoorweg. Overtreding zal streng ge- taalt worden. Als een bijzonder geval waarin iemand wel een fexi mag gebruiken zal het geval worden be schouwd, dat hij met zware bagage per trein er gens aankomt. De plaatselijke overheden zullen «rvoor hebben te zorgen, dat er ten behoeve van het reizende publiek aan de stations en ook op oen aantal plaatsen in de stad bij dag en nacht auto's beschikbaar zijn voor dringend vervoer, in ic eerste plaats van dokters, vroedvrouwen en teken. Een en ander doet niets af aan de thans gel ande voorschriften ter zake van het autorijden M 's avonds 10 uur, deze blijven dus onvermin derd van kracht. De tarieven van taxi's en overeenkomstige auto's mogen niet eigenmachtig verhoogd wor den. Ook ten aanzien van de taxi's zal er gaandeweg uaar gestreeft moeten worden de zwaardere, rael bezine verbruikende wagens, door lichtere "«vervangen. Hiervoor gelden dezelfde normen ais voor personenauto's. Taxi's met dieselmoto- fan zullen geheel stilgelegd worden. Autobussen. Het autobusverkeer zal eveneens beoordeeld torden in het kader van het algemeen belang, in gevallen, waarbij arbeiders en andere perso on, wier beroep dit noodzakelijk maakt, naar hun werk moeten worden gebracht, blijft het autobusverkeer gehandhaafd. In gevallen taarbij ook een verbinding per rail of over het tater bestaat, zal het autobusverkeer vervallen. Voor pleziertochten en reizen naar vergaderin- Wn en dergelijke zullen als regel geen autobussen beschikbaar worden gesteld. Door deze beperking van het personenverkeer fal een belangrijke hervorming van het goede renverkeer bereikt kunnen worden. Het verkeer met vrachtauto's met een gewicht van meer dan twee ton, zal niet worden stilge legd indien zij gebruikt worden voor de levens middelenvoorziening. Indien een vrachtauto zich langer dan 5 dagen van zijn standplaats moet verwijderen, is daarvoor een bijzondere vergunning noodig. Er dient ook rekening mee te worden gehouden, dat geen goederen vervoer van de eene plaats naar de andere mag plaats hebben, indien het gaat om goederen, die in de plaats waarheen wordt gereden, reeds voor handen zijn (brood, bier, enz.) er zal ook wor den gestreefd naar een combinatie van vrachten. Leege of gedeeltelijk gevulde wagens zijn uit den booze. In bepaaide centra zullen trans por tbureaux worden opgericht. Officieel zullen in de toekomst slechts twee organisaties op het terrein van vrachtautoverkeer worden erkend en wel de N.O.B. en de B.B.N. Autogoederenverkeer naar het buitenland zal al leen in die gevallen worden toegelaten, wanneer er geen andere vervoermiddelen voorhanden zijn. Voor verre tochten is een speciale vergun ning noodig en wel in de eerste plaats voor zwa re vrachtauto's. Ieder goederentransport over verren afstand moet na inlading bij dén Rijks- verkeersinspecteur worden aangegeven. Gasgeneratoren. Een verdere besparing op autobrandstoffen kan worden bereikt door het ombouwen van ben zinemotoren in gasgeneratoren. Deze ombouw kan natuurlijk slechts zeer geleidelijk gebeuren. Eerst komen de vrachtauto's en tractors aan de beurt, echter geen vrachtwagens onder de 1.5 ton. Ook zullen de motoren van personenauto's en van taxi's niet worden omgebouwd. De beste brandstof voor gas generatoren in Nederland is anthraoet. Turf is in mindere mate geschikt; hout is niet in voldoende hoeveelheid voorradig. Om ombouw te bevorderen zal den afnemèrs van gasgeneratoren de zekerheid worden gege ven, dat zij langen tijd zullen kunnen rijden en bij voorkomende gelegenheid voorrang zullen hebben. Verder is te verwachten, dat vracht wagens, die uitsluitenr door gasgeneratoren wor den voortbewogen, niet meer de dubbele, doch de enkelvoudige wegenbelasting" zullen hebben op te brengen, zoodat er ook in dit opzicht geen bezwaren tegen bestaan reeds nu de groote vrachtauto's van een gasgenerator te voorzien. (A.N.P.) met WEGENVILT, tegen water bestand, breed 1.05 M. Prijs per Ml 12 cent DE BOUWBAZAR OUDE GRACHT 46 (Adv. Ingez. Med.) In het Donderdag verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen. Hierin wordt het volgende bepaald: Verlaging van de ten aanzien van de arbeids verhoudingen in landbouw-, industrie- en han delsbedrijven, alsmede in de vrije beroepen gel dende loonen en salarissen is zonder vergunning verboden. Geen toestemming is noodig, wanneer bij een collectieve arbeidsovereenkomst de desbetref fende partijen, in andere gevallen de partijen bij een arbeidsovereenkomst, het over de verla ging eens zijn. Onder de geldende loonen en salarissen worden de voor een bepaald werk werkelijk uitbetaalde tijd en stukloonen, alsmede salarissen, met in begrip van regelmatig terugkeerende toeslagen en andere vergoedingen, verstaan. De voor de uitvoering van deze verordening noodige voorschriften worden door den secreta ris-generaal van het departement van sociale zaken uitgevaardigd en in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Deze voorschriften mogen strafbedreigingen bevatten. (1) Deze verordening treedt onmiddellijk in werking, terwijl tegelijkertijd het besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 24 Mei 1940 buiten werking treedt. PERSONALIA. Mej. S. Deuling is bij de te Amsterdam gehouden ,.Mercurous"-examens geslaagd voor Nederlandsche Handelscorrespondentie. ZATERDAGAVOND en ZONDAG A.S. LAATSTE OPTREDEN van (Adv. Ingez. Med.) Med.) Maatregelen op economisch gebied. Wet inzake zetelverplaatsing N.V.'s buiten werking. Het Verordeningenblad beyat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende bijzondere maatrege len op economisch gebied. Hierin wordt het volgende bepaald: VERPLAATSING VAN DEN ZETEL. ARTIKEL 1. (1) De wet van 26 April 1940, houdende bij zondere voorzieningen met betrekking tot de in ge- biedsdeelen van het Koninkrijk der Nederlanden gevestigde naamlooze vennootschappen en andere rechtspersonen, alsmede met betrekking tot zee schepen, die gerechtigd zijn tot het voeren van de Nederlandsche vlag (Staatsblad no. 200), treedt buiten werking. (2.) Verplaatsingen van den zetel, die op grond van de in lid 1 genoemde wet voor het in kracht treden van deze verordening hebben plaats gehad, moeten vóór 15 September 1940 bij den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart worden opgegeven. Hij, die aan zulk een verplaatsing van den zetel in over wegende mate heeft medegewerkt, is verplicht de opgave te doen of te laten doen. (3) Een op grond van de in lid 1 genoemde wet verrichte verplaatsing van den zetel of een op laatstgenoemde handeling berustende maatregel of daaruit voortvloeiend rechtsgevolg kan geheel of ten deele nietig verklaard of opgeheven worden. Deze beslissingen gaan uit van den secretaris generaal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart. Deze kan tevens de maat regelen treffen, die in dit verband verder noodig blijken te zijn. (4.) De wettelijke vertegenwoordigers van onder nemingen zijn verplicht de veranderingen op grond van lid 3 ten aanzien van den zetel in de Neder landsche Staatscourant bekend te maken. Deze ver anderingen moeten ambtshalve kosteloos in het Handelsregister worden ingeschreven, indien de verplaatsing van den zetel, welke op grond van de in lid 1 genoemde wet is geschied, daarin is ingeschreven. RECHTEN UIT AANDEELEN IN ONDERNEMINGEN. ARTIKEL 2. (1.) Zijn effecten, waarin aandeelen in binnen- en buitenlandsche privaatrechtelijke rechtsperso nen of vereenigingen v^n personen tot uitdrukking komen, naar een gebied buiten het rijk in Europa gebracht, dan kan hij, die recht op het aandeel heeft, de uit dit aandeel voortvloeiende rechten ook dan uitoefenen, indien hij ten gevolge van den oorlog niet 3n staat is de aandeelbewijzen tot zich te nemen of aan te bieden. Dit geldt slechts ten behoeve van die natuurlijke of rechtspersonen, vereenigingen van personen, instellingen, stichtin gen en andere doelvermogens en handelszaken, die door één persoon worden gedreven (ondernemin gen), die zich in het bezette Nederlandsche gebied ophouden of aldaar hun zetel hebben. (2.) de bepalingen van lid 1 gelden ook ten aanzien van een rechtspersoon, die op grond van de in art. 1 lid 1 van genoemde wet haar zetel verplaatst heeft. In een dusdanig geval kunnen de uit het effect voortvloeiende rechten slechts door de (n) zich binnen het bezette Nederlandsche ge bied bevindende bestuurder(s) geldend gemaakt worden. Als bestuurder wordt ook bedoeld een in gevolge de verordening no. 26/1940 aangestelde be heerder. (3.) Indien door een ander dan door den in de leden 1 en 2 aangewezen gerechtigde rechtshande lingen zijn verricht of worden verricht, die door het feitelijke bezit der aandeelbewijzen mogelijk zijn geworden, zijn deze van onwaarde, tenzij de secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart anders mocht bepalen. AFSTEMPELING VAN AANDEELEN. ARTIKEL 3. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied kan bepalen, dat de effecten, waarin de aandeelen en het vermogen eener naamlooze vennootschap of van een andere privaatrechtelijke rechtspersoon of vereeniging van personen tot uit drukking zijn gebracht, binnen een door hem be paalden termijn ter afstempeling worden aange boden. Hij kan tegelijkertijd bepalen, welke de rechtsgevolgen zullen zijn, voor het geval de be doelde aanbieding niet binnen den aangegeven termijn platas vindt. STRAFFEN. ARTIKEL 4. (1.) Hij die niet voldoet aan de verplichting tot aanmelding, als bedoeld in art. 1, lid 2 of die opzettelijk in strijd handelt met een op grond van artikel 6 gegeven voorschrift, wordt voor zoover op grond van een andere bepaling geen zwaarder straf tegen de handeling is bedreigd, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaar en met geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden of met een van deze straffen. (2.) Hij die door zijn schuld in strijd met een der in lid 1 gegeven voorschriften handelt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met een geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. (3). Handelingen, als bedoeld in lid 1, zijn mis drijven (Verbrechen), handelingen als bedoeld in lid 2, zijn overtredingen (Ubertretungen). STRAFVERVOLGING. ARTIKEL 5. Handelingen, in strijd met artikel 1, lid 2 of met een op grond van artikel 6 gegeven voorschrift, worden slechts op vordering van den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart vervolgd. Deze vordering kan ingetrokken worden. VERDERE MAATREGELEN. ARTIKEL 6. (1.) De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied treft de voor de uitvoering van"deze verordening noodige maatregelen en geeft de voor haar uitvoering of aanvulling noodige voorschriften. Hij oordeelt over twijfelgevallen, die zich bij de toepassing van de voorschriften dezer verordening voordoen. Zijn beslissingen hebben algemeen rechtskracht. (2.) De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied kan de hem ingevolge lid 1 toekomende bevoegdheden overdragen. INWERKINGTREDING. ARTIKEL 7. Deze verordening treedt onmiddellijk in wer king. NIEUWE SERIE No. 88 Pappie opbellen 1. Moeder wil vader eens laten hooren, hoe goed Junior al telefoneeren kan en belt dus zijn kan toor op. 2. Ontdekt, wanneer zij de verbinding heeft, dat Ju nior intusschen verdwe nen is. 3. Junior is terug, maar vader heeft al opgehan gen. omdat hij het zoo druk heeft. 4. Krijgt de verbinding weer als er aan de voor deur gebeld wordt en Junior wegsnelt om open te doen. 5. Herstelt de verbinding opnieuw. Junior voor alle veiligheid gevangen hou dend. 6. Midden in haar uitleg ging over de verklaring, valt Junior van haar schoot, barst in huilen uit en moeder geeft het op. VERMOGEN AUTOGLOEILAMPEN AAN REGELS GEBONDEN. Voorschriften in Verordeningsblad opgenomen BIJ OVERTREDING DER BEPALINGEN IN BESLAG NEMING MOGELIJK. Het Verordeningenblad bevat thans een verordening van den Rijkscommissaris betref fende bijzondere maatregelen ten behoeve van de luchtbescherming, waarin zijn opgenomen de reeds bekend gemaakte verboden om tusschen 22 uur en 4 uur motorrijtuigen in het openbaar verkeer te gebruiken en tot het betreden van het strand tusschen zonsondergang en zonsopgang. Verder is bepaald, dat met ingang van 5 Sep tember het vermogen van in motorrijtuigen ge bruikte gloeilampen niet te boven mag gaan: Ir. R. A. Verwey. die benoemd is tot secretaris generaal van het Departement van Sociale Zaken en zijn functie inmiddels heeft aanvaard. (Foto Pax Holland). 35 watt voor koplichten en 10 watt voor spat bordlampjes of torpedo-frontlampjes. Op overtreding van bovenstaande bepalingen is een hechtenisstraf van ten hoogste 6 maan den gesteld en een geldboete van ten hoogst* duizend gulden of een vaat deze straffen. Ten slotte is bepaald, dat motorrijtuigen, waar mede de genoemde bepalingen worden overtre den, voor onbepaalden tijd in beslag kunnen worden genomen, terwijl de bestuurders van zoodanige motorrijtuigen in voorloopige hechte nis kunnen worden genomen. Rhenen zit niet bij de pakken neer en zorgt voor zijn inwoners. Reeds hebben 24 gezinnen de thans gereedzijnde noodwoningen betrokken. (Foto Pax Holland) Bijzondere regeling voor hen die enkele lessen willen volgen. Het Donderdag verschenen verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, betreffende de gel den, verschuldigd wegens het bijwonen der lessen aan de rijksuniversiteiten en de Tedhmische Hoo- geschool te Delft. Hierbij wordt, in afwijking met het bepaalde in de hooger onderwijswet, o.m. het volgende bepaald: Terzake van het onderwijs der hoogleeraren en lectoren aan de rijksuniversiteiten en de Techni sche Hoogeschool is, voor elk studiejaar door hen, die dit onderwijs eens of meermalen bijwoort, een som verschuldigd van f 325, die in 's rijks schatkist gestort wordt. Wonen uit een zelfde gezin twee of meer kin deren in hetzelfde studiejaar eens of meermalen het onderwijs by der hoogleeraren en lectoren van een in Nederland gevestigde universiteit of hooge school. welke voor het onderwijs der hoogleeraren en andere docenten een bedrag, ten minste gelijk staande met dat. verschuldigd aan de rijksuniver siteit en de Technische Hoogeschool. vordert, dan is door één hunner een som van f 325. door één hunner een som van f 275 en door elk ander hun ner een som van f 225 verschuldigd De secretaris-generaal behoudt zich voor in bij zondere tijdsomstandigheden, te zijner beoordee- lirg, de over een bepaald studiejaar verschuldigde collegegelden vast te stellen op bedragen, welke lager zijn. De secretaris-generaal behoudt zich voor, onder nader vast te stellen voorwaarden toe te staan, dat het collegegeld in twee gelijke termijnen wordt be taald. Vrijstelling van betaling wordt genoten door hem. drie voor het aan de rijksuniversiteien of aan de Technische Hoogeschool genoten onderwijs een aantal achtereenvolgende studiejaren, dat ten min ste drie en ten hoogste vijf bedraagt en dat voor iedere faculteit en studierichting aan de rijksuni versiteiten en voor de Technische Hoogeschool door den secretaris-gereraal nader wordt vastgesteld, de verschuldigde gelden heeft betaald. Hem, die ter voorbereiding tot een examen, dat niet aan één der rijksuniversiteiten of aan de Technische Hoogeschool wordt afgelegd, lessen van hoogleeraren en lectoren wenscht te volgen, kan daartoe door curatoren der betrokken rijksuniver siteit of der Technische Hoogeschool telkens voor één studiejaar toestemming worden verleend: in dat geval is voor dit onderwijs een som verschul digd van f 225, die in 's ryks schatkist gestort wordt. Aan hem. die slechts enkele lessen van hoog- leeraren en lectoren wenscht te volgen, kan daar toe door curatoren telkens voor een studiejaar toestemming worden verleend, in dat geval is voor dit onderwijs verschuldigd, indien de lesuren gege ven worden: eenmaal per week f 20, tweemaal per week f 35, driemaal per wede f 55, viermaal of meermalen per week f 70. Aan hem, die na het in werking treden van dit besluit vrijstelling van verdere betaling van col legegelden verzoekt op grond van de omstandig heid, dat hij even zoovele of meer studiejaren voor volledig onderwijs is ingeschreven geweest als voor zijn faculteit of studierichting van de rijksuniver siteiten of voor de Technische Hoogeschool door den secretaris-generaal nader wordt vastgesteld, wordt die vrijstelling verleend, ook wanneer de studiejaren, gedurende welke hij bij het in wer king treden van dit besluit voor volledig onderwijs was ingeschreven, geen aaneengesloten reeks vor men of niet bij het in werking treden van dit be sluit aansluiten. Dit besluit is Donderdag in werking getreden, j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5