Laaide Bedekten Bonnen die thar.s geldig zijn: Nieuwe Uitgaven. BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Het einde der Weensche besprekingen in zicht. In den loop van den dag reeds verwacht. ROME, 30 Augustus (D.N.B.) Ook hedenmor gen is de aandacht van de Italiaansche pers ge concentreerd op de conferentie te Weenen. Naar de Popoio di Roma verklaart zijn er teekenen, die er op wijzen, dat men in den loop van den dag het einde der besprekingen kan verwachten, hetgfeen een overwinning van den vrede in het Zuid- Oosten van Europa en een veelbelovend teeken voor de continentale wedergeboorte onder leiding van de asmogendheden zal vormen. De democra tieën wilden ook ditmaal weder den Balkan tot een brandhaard maken. Aan het snelle ingrijpen van de asmogendheden is het te danken, dat de brand niet het eerst in het Oosten uitbrak. De as oefent geen druk uit en heeft ook niet de bedoe ling. over de volken met gruwelijke onverschillig heid te beschikken, zooals de gewoonte was van de democratieën, die in andere volken haar slachtoffers zagen. De Noord-Italiaansche pers bespreekt uitvoe rig de conferentie te Weenen. Zooals de Popoio d'Italia schrijft, heeft het gevaar bestaan, dat de strijd om Transsvlvanië steeds scherpere vormen zou aannemen. Het lijdt geen twijfel, dat Enge land een Donauconflict met vreugde begroet zou hebben als een onverwacht hulpmiddel voor zijn moreele depressie, zijn propaganda en zijn in triges. In tegenstelling met de perfide Britsche politiek kan de Duitsch-Italiaansche politiek er slechts een van ordening, herziening en recht vaardigheid zijn. De as bindt den strijd aan met eeuwenoude moeilijkheden, die sedert twintig jaar door de cynische diplomatie van de Weste lijke mogendheden nog ingewikkelder gemaakt zijn, doch zij zal de moeilijkheden oplossen. Italiaansche aanval op Mersa- Matrouli. Bombardement richtte enorme schade aan. ERGENS IN ITALIë, 30 Augustus. (Stefani). De bijzondere correspondent van Stefani verschaft bijzonderheden over het recente bombardement van de Engelsche basis Mersa-Matrouh door de Italiaansche luchtmacht. Deze aanval was de be langrijkste der aanvallen welke reeds ondernomen zijn op deze zoo belangrijke basis halfweg tus- schen Alexandrië en de grens van Cyrenaica. De aanval geschiedde midden op den dag ten einde de doelen gemakkelijker te treffen. Natuur lijk werd hierdoor een Engelsche tegenaanval ver gemakkelijkt, maar de Italiaansche vliegers wilden die gevaren trotseeren. Het bombardement duurde vier uren in welke periode de Italiaansche vliegers meer dan 500 bommen uitwierpen die de voor naamste. vijandelijke installaties raakten. Op ver scheidene plaatsen braken branden uit. In de basis heerschte weldra de grootste wanorde. Het hevige Engelsche geschut had geen succes. De Engelsche Gloster-toestellen durfden niet op te stijgen, aangezien de Italiaansche jagers onop houdelijk rondkruisten om de Italiaansche bom menwerpers te beschermen. Men kon waarnemen dat het bombardement enorme schade heeft aan gericht. Nachtelijke beraadslagingen in Boekarest. BOEKAREST, 30 Augustus (D.N.B.) De kroonraad, waartoe gisteravond besloten werd, is Vannacht reeds bijeengekomen. Voorzoover de leden niet in Boekarest vertoefden, werden zij telegra fisch opgeroepen en werden hun extratreinen ter beschikking gesteld. Drie markante personen zijn tot de conferentie uitgenoodigd, die geen lid van den kroonraad zijn, t.w. de historicus professor Bra- tianu, de vroegere ministerpresident en voorzitter van de Nationale Boerenpartij Maniu, een der meest vooraanstaande personen uit Zevenburgen, en de vroegere minister Mihalache, eveneens uit de vroe gere Nationale Boerenpartij. In den loop van den nacht is de kroonraad in eerste vergadering bijeen gekomen. De officieele bijeenkomst in het Konink lijk Paleis zal pas na drie uur in den ochtend ge opend worden. Tot dusver is nog niet bekend, hoe lang de vergadering geduurd heeft. Effectieve Italiaansche aanvallen op Malta. Tonnen ontplofbare stoffen uitgeworpen. ERGENS IN ITALIë. 3d Augustus Stefani). De bijzondere correspondent van Stefani zendt nieuwe bijzonderheden over het bombardement op het vliegveld van Micabba (eiland Malta) door formaties Italiaansche bombardementsvliegtuigen welke van jachtvliegtuigen vergezeld waren. De Engelschen bonden geen strijd aan en gingen haas tig op de vlucht, zoodat de Italiaansche toestellen hun opdracht konden uitvoeren zonder door de Engelsche ia?ers te worden lastig gevallen Daar entegen was het E-gelsche afweergeschut hevig in werking, hetgeen voor de Italiaansche bommen werpers echter geen bezwaar opleverde zich volle dig van hun oodracht te kwijten. De inrichtingen op het vliegveld werden door tonnen ontplofbare stoffen getroffen, waardoor alle beoogde doelen vernietigd werden. Alle Italiaansche vliegtuigen keerden op hun punt van uitgang terug. Op 7.000 meter hoogte ontstond tenslotte nog een treffen tusschen Italiaansche en Engelsche jagers, waarbij een vijandelijk toestel werd neergeschoten. Taak van de Internationale Donau- commissie geëindigd. BERLIJN, 30 Augustus. (D.N.B.) Terwijl het gemeenschappelijke streven naar een vreed zame oplossing van het geschil tusschen Roe menië en Hongarije gaande is, zoo schrijft de Völkische Beobachter. heeft de internationale Donaucommissie haar taak moeten neerleggen. Voor instellingen van dit soort is in het nieuwe Europa geen olaats meer. De internationale Donaucommissie was een schepping van den Parijschen vrede van 1856, welke een einde maakte aan den Krimoorlog der westelijke mo gendheden tegen Rusland, en Engeland en Frankrijk tot eerste mogendheden ook van Zuidoost-Europa moest maken. De vertegenwoordigers van die landen in de Donaucommissie hebben hun positie in dezen oorlog gebruikt om een wijdvertakte verkeers- spionnage te bedrijven. Voorts hebben de Engel schen begin Mei zelfs geprobeerd door hande lingen van sabotage den Donau op Roemeensch grondgebied te versperren. Er is een eind ge komen aan een toestand, welke nog slechts een zinloos overblijfsel van voorbij gegane tijden Was. Commissie voor naleving van de Belgische taalwetten. Grammens de Ylaamsche vertegenwoordiger. BRUSSEL. 30 Aug. (D.N.B.) De bevoegde Belgische departementen hebben een verorde ning uitgevaardigd welke van groot belang is voor ae taalkundige en volksche vraagstukken van België. Het betreft de benoeming van een commissie, welke tot taak krijgt de taalwetten ingang te doen vinden ook op het gebied van het bestuur, van de rechterlijke macht en van het on derwijs. Deze commissie heeft verstrekkende volmachten en haar uitspraken moeten richting geven aan de Belgische ministeries. Tot voorzitter van de commissie werd professor de Vleeschauwer van de universiteit van Gent benoemd, tot vertegenwoordiger van de Vlaam sche volksmeerderheid de Vlaamsche nationa list Florimond Grammens en tot vertegenwoor diger van het Waalsehe volksdeel de ambtenaar van het provinciale bestuur Gaillard. De com missie moet de taalwetgeving, welke door de vroegere Belgische regeeringen nooit goed is na geleefd en deels door de regeerende kliek is ge saboteerd, definitief en volkomen laten uitvoe ren. De Japansche diplomatie. TOKIO, 30 Aug. (D.N.B.) In verband met de onlangs begonnen wisseling van diplomaten kon digt de pers uitgebreide verandering aan in de leiding van bijna alle afdeelingen van het depar tement van Buitenlandsche Zaken. Tevens noe men de bladen de eerste namen voor de nieuwe posten in het buitenland. Bijzondere beteekenis wordt gehecht aan het gerucht, dat Matsoemiya benoemd is tot ambassadeur in bij zonderen dienst voor de Zuidzeeeilanden en Indië. De minister van Buitenlandsche Zaken Matsoeoko zou voor nemens zijn, schrijft de Nitsji-Nitsji, om naar de bevriende landen en het gebied van de Stille Zuidzee alsmede naar Zuid-Amerika personen te zenden die de nieuwe Japansche politiek volgen. De pro-Engelsche en pro-Amerikaansche diplo maten, meent het blad, dienen ontslagen en hun betrekkingen met het departement van Buiten landsche Zaken volledig verbroken te worden. Burgerlijke ongehoorzaamheid in Cawnpore (Br.-Indië). NEW-YORK, 30 Aug. (D.N.B.) Te Cawn pore. de woonplaats van Pandit Nehru, is Don- derdag, zoo wordt uit Bombay gemeld, de actie van burgerlijke ongehoorzaamheid tegen Enge land begonnen als protest tegen het feit, dat niet terstond aan Indië onafhankelijkheid ver leend wordt. In een persgesprek met een Amerikaanschen journalist verklaarde Nehru, dat de wenschen van het Indische volk volkomen veronacht zaamd ziin. Bovendien heeft de Britsche regee ring honderden bekende Indiërs laten arrestee ren om het Britsche imperialisme in Indië te verstevigen. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank, 30 Augustus. Valuta's schriftelijke en tel. transac ties. New-York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30,11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zurich 42.8442.92 Bankpapier: New-York 1.86^—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zürich 42.80—42.96 NED. HERV. KERK. Beroepen te 's Heer Abtskerke (toez.) C. A. Evelein, cand. en hulppred. te Haarlem. Het ongeluk te Zaltbommel. Naar wij hedenmiddag twee uur uit Zaltbommel vernamen had men op dit tijdstip zekerheid om trent den dood van twee arbeiders Tien zijn zwaar dan wel licht gewond en tien worden ver mist. De deelneming in het kleine stadje Zalt bommel is algemeen. Intusschen waren er onder de arbeiders geen plaatsgenooten. Havenwerken van Liverpool en Birkenhead bestookt. Engelsche vliegers bombardeerden in denzelfden nacht woonwijken in Duitschland. BERLIJN, 30 Augustus (D.N.B.), De aanval len van het Duitsche luchtwapen hebben zich, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van Donderdag op Vrijdag hoofdzakelijk tegen de havenwerken van Liverpool en Birkenhead gericht. Nachtelijke vluchten van Engelsche vliegers strekten zich uit tot vooraan in West-Duitschland en het Roergebied. Zij bombardeerden weer uit sluitend woonwijken. Aan militaire doelen werd geen schade aangericht Eerherstel voor de Vlaamsche activisten. Comité opgericht. BERLIJN, 30 Augustus (A.N.P.) Het Neder landsche Perskantoor meldt: Onder voorzitterschap van den oudste der te Berlijn wonende Vlamingen professor dr. J. Haller von Ziegesar is opgericht een „Comité voor recht en herstel", dat zich ten doel stelt den Vlaam- schen activisten uit den tijd der Duitsche bezetting in België gedurende den wereldoorlog eindelijk recht te laten geschieden. In het verdrag van Ver sailles staat uitdrukkelijk vermeld, dat Vlamingen die gedurende de bezetting in het belang van hun volk met de Duitschers hebben samengewerkt, door de Belgische overheid geen haar gekrenkt mocht worden. Voor de Franschen, die gedurende de bezetting van Noord-Frankrijk met de Duit schers voeling hadden genomen, gold overigens het zelfde. Terwijl Frankrijk zich nu wat dit betreft aan de bepalingen van het verdrag van Versailles hield, meende België de rechten der activisten met voeten te kunnen treden. De activisten werden in den kerker geworpen, voor zoover ze niet waren uitgeweken, hun huizen verbrand of geplunderd en hun bezit in beslag genomen en verbeurd ver klaard. In 1919 werd onder voorzitterschap van Jan Wannyn een commissie gevormd die op dit punt de stipte uitvoering van het Verdrag van Versailles eischte. Door de halsstarrigheid der Belgische re. geering kon het werk der commissie niet worden voortgezet, terwijl d" D"it«rhe regeering uit de twintiger jaren met betrekking tot de Vlamasche placht te zeggen: „Ik ken die menschen niet". Thans meent men in Vlaamsche kringen, dat het oogenblik gekomen is om den strijd voor recht en herstel te hervatten. Het eerherstel is hierbij hoofdzaak. Op verzoek van Wannyn heeft dr. von Ziegesar de leiding op zich genomen. Algemeen secretaris is de heer Jagenau te 's Gravenhage. KAAS TE DUUR VERKOCHT. Op de hedenmorgen te Woerden gehouden Kaas markt is proces-verbaal opgemaakt tegen vier koop lieden, die kaas hadden verkocht tegen aanzienlijk hoogere prijzen, dan volgens de onlangs vastgestelde regeling geoorloofd is. KAASMARKT ALKMAAR. Aangevoerd 39 stapels zijnde 80.000 K.G. Fa- briekskaas kleine f 33,75 per 50 K.G. Boerenkaas kleine f 33.75 per 50 K.G. Handel goed. MARKT WOERDEN. Aanvoer 257 partijen kaas. Met rijksmerk le kw f 38 a f 39. Zware tot f 40.50. Handel matig. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BROOD Bons 3. Geldig van 26 Aug. tot en met 5 Sept. Bons 4. Geldig van 2 Sept. tot en met 12 Sept. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Augustus. Bon 73 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. Bon 74 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 1 1/4 K.G. suiker Bon 72 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boékweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevende op 1/2 pond boter of1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 14 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1 Geldig tot 1 September) Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 K.G. Groep 3: 10 K.G. Groep 4: 6 K.G. Groep 5: 5 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1 Geldig tot 1 September). Recht gevend op: 11/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Dr. Colijn spreekt te Leeuwarden. Op landdag van Christelijk-protestanten. Op het terrein van de IJsclub te Leeuwarden werd een landdag gehouden door de anti-revolu- tionnairen en christelijk-historischen in Friesland. Meer dan 10.000 personen woonden deze bijeen komst bij. Mr. R. Pollema uit Leeuwarden weer erop dat zij, die tevoren in de genoemde partijen hun ver trouwen schonken, recht hebben ook thans te hooren, waarheen zij moeten gaan. Nadat de menigte uit Valerius' Gedenck-clanck had gezongen „O. Heer. die daer des hemels tente spreyt", was het woord aan dr. H. Colijn. Deze merkte op, dat wanneer een eenheidsbeweging thans in schitterende kleuren ons wordt afgeschilderd, dit niet natuurlijk is. Uit de beduchtheid voor de N. S. B. verklaarde spr. den drang van velen, zich bij de Nederlandsche Unie aan te sluiten. „Toch zijn ook wij van oordeel", zei spr., „dat er be hoefte is aan hechtere samenbinding in het Neder landsche volk, om gezamenlijk ons volksleven te stutten. De weg, dien wij daarvoor aanprijzen, is evenwel een andere: niet datgene wat bestaat, ver smelten en vermengen om dan een illusie na te jagen: de illusie van een volkomen eenheid, maar ons opmaken, om in eensgezindheid gezamenlijk te arbeiden voor een welomschreven gemeenschap pelijk doel. De huidige, dat is de tweede Nederlandsche Unie, mist juist de grondslagen, die door allen aanvaard kunnen worden. Er zijn er onder, die zeer bepaaldelijk moeten worden teruggewezen. Maar juist daarom kan deze Nederlandsche Unie geen werkelijke Unie worden. Ook kan men door toe treding in geen enkel opzicht invloed uitoefenen op de denkbeelden, die door de Unie gepropageerd zijn. In haar methodologie heeft zij het N.S.B.- principe geïntroduceerd en tot het orthodox protes tantisme is nu het verwijt gericht, dat het zich af zijdig houdt bij den roep om verantwoordelijkheid te dragen". Spreker stelde er prijs op, te verklaren, dat hij nog altijd bereid is mede te werken aan de bevor dering van de eenigezindheid onder ons volk. Hij vreest echter, lettende op de uitingen van de lei dende personen der Unie, dat die samenwerking door hen uitgesloten wordt geacht. „Er blijft ons dus geen anderen weg, dan dat wij onze eigen in zichten in het openbaar tot uiting brengen. Negatief zoowel als positief door ons te plaatsen op het standpunt dat neergelegd is in de redevoeringen van den rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart van 29 Mei en 27 Juli. Het is onze plicht dit te doen. Bij den positieven arbeid zal men niets kunnen bereiken, tenzij men de nuchtere werkelijkheid bereid is te aanvaarden: dat Duitschland op het vasteland een overheerschende positie zal innemen: dat wij ons niet moeten in beelden vruchtbaar werk te kunnen verrichten voor de wijzigingen in ons staatsbestel gedurende den bezettingstijd; dat de sociale en economische wijzigingen, uit dezen oor log voortvloeiende van zeer groote beteekenis zullen zijn. Er is zoo ontzaglijk veel practische arbeid te ver richten, dat men het philosofeeren over corpora tieven staat beter naar dc toekomst kan ver schuiven. De handen ineenslaan tot versterking van het gemeenschapsgevoel: samenbundeling van alle krachten, die het welzijn van het Nederlandsche volk beoogen, die oog, oor en hart hebben voor onze beste volkstradities, waaronder de vrijheid van gees tesuiting en verzekering van volksinvloed op wet geving en bestuur de voornaamste plaats innemen, dat alles geeft ons waarlijk werk genoeg". FEDERATIE LIEFHEBBERIJ VEREENIGINGEN. De secretaris van „Félivé" (Federatie van Lief hebberij Vereenigingen) schrijft ons: Door bovengenoemde federatie te Haarlem was in het begin van dit jaar reeds een plan gemaakt om te komen tot een groote wintertentoonstelling. Daarnaast zouden dan ook gedurende het winter seizoen lezingen worden gehouden voor de leden der bij de federatie aangesloten vereenigingen. De tijdsomstandigheden hebben natuurlijk ook hier moeilijkheden gegeven. Maar thans hebben de aangeslotenen een lezing georganiseerd. De heer A. F. J. Portielje, inspecteur van de levende have van Artis te Amsterdam zal over Artis komen spre ken. Er zal echter niet alleen veel interessants te hooren zijn, doch ook te zien, daar tevens een van de mooie Artisfilms van den heer H. C. Verkruysen zal worden vertoond. Dit alles heeft plaats op Zon dagmorgen 15 September a.s. in het Rembrandt Theater te Haarlem. De directie van dit theater was n.l. bereid voor dit doel haar theater aan de fede ratie af te staan. Begin December zal „Félivé" een tentoonstelling organ iseeren, waarover nog nadere mededeelingen zullen worden gedaan. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Notitieboekje, Schuurman, Weltevredenstraat 12, regencape, Kuipers, Gen. Bothastraat 64, dames armbandhorloge, de Bie, Delistraat 82, regenjas, Bureau van Politie, Smedestraat; damesregenjas, Conzen, Pieter Maritzstraat 38, portemonnaie met broodbon en geld, Sabelis, Goetzeestraat 12, rozen krans, de Kruijf, Lange Wijngaardstraat 28 rd„ da messchoen, Bureau van Politie, Smedestraat; kin dertruitje, de Wijs, Kalkstraat 20 rd., vulpen, Van Veen, Gasthuislaan 142, zwempak met handdoek. Spijker, Marsstraat 86. VELSEN INKRIMPING VAN DEN WERKTIJD. Op (ie papierfabriek. Na de verblijdende mededeeling in ons blad van Vrijdag 23 Augustus jL, dat bij de N.V. Ver. Pa pierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Vel- sen gedurende twee achtereenvolgende weken nor maal zou worden gewerkt, werd Donderdagmiddag aan het personeel een meiedeeling van zeer tegen gestelden aard gedaan. De directie is namelijk tot haar spijt genood zaakt, met ingang van Maandag 2 September a.s. de productie van de fabrieken zeer sterk in te krimpen waardoor slechts een gedeelte van de week zal mogen worden gewerkt. Naar men ons verzekerde zal de werktijd niet meer dan 36 uur gaan bedragen. Deze maatregel geldt voor alle afdeelingen, dus nok voor den continu-dienst, uitgezonderd voor de fabricage van bierviltonderleggers. waarvan, de oroductie volledig zal moeten blijven. Elke afdeeling zal, wat betreft de arbeidsuren en de dagindeeling, hierover nader worden inge licht SANTPOORT GESLAAGD VOOR COSTUMIèRE. Mevrouw Cramer-Vredevoogd slaagde te Den H3ag voor het examen costumière. Zij is een leer linge van de EN SAID-modevaks chool alhier. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Korstiaan. z. v. Barendregt en J. K. Verheul; Jacobus, z. v. J. van Haaften en A. Resoort; Franciscus Lambertus, z. v. G. J. Bogers en H. M. Mostert: Cornelis Leendert. z. v. J. Onder de Linden en A. Tijl: Eva Pia. d. v. H. J. W. Mens en H. W. Boelhouwers: Henricus Anthonius, z. v. H. A. van Berkel en A. van Bodegraven: Wilhel- mina Irene, d. v. J. van der Leek en G. Dekker; Cornelia, d. v. A. C. Visscher en C. van Zijverden; Pieternella Maria. d. v. R. C. Slinger en P. M. Voois: Heiltje Cornelia, d. v. J. Roodenburg en G. Kollen: Arie, z. v. H. Groen en C. Steenwijk; Matthijs, z. v. H. Möhlen en H. Clement; Pieter, z. v. J. Eveleens en C. E. Huurman; Petrus Franciscus Maria, z. v. M. J Verberne en Peiterke de Langh; Pieter, z. v. P. Kant en M. C. van der Ban; levenL zoon van J. de Ruiter en A. K. van den Heuvel. Ondertrouwd: Pieter Kooij en Henrica Josephina Wichers; Jan van Geemen en Klara Theodora Petri: Eldert Hendrikus Huis en Geertruida Petro- nella Driessen; Pieter Schippers en Johanna Mol; Klaas van Tol en Bartje van Vuren; Roelof Kloot wijk en Clara Adriana Joren: Lucas Klinkhamer en Cornelia van Groningen; Cornelis Selser en Gesina Henriëtte Boom. Getrouwd: Krijn Koole en Johanna Smits; Ma- rinus Cornelis Ónos en Jacoba Smits; Adrianus Cornelis Onderwater cn Anr.o Mn-ii Elsgeest; Johan Blankers en Francina Elsje Koen. Overleden: Anna Petronella Malefyt, 91 jaar, wed. van B. de Tello: Johanna Maria Leijdekker, 18 j, d. v. J. Leijdekker: Antonlus Henricus Johan nes Klamer, 32 j., echtge. v. M. J. M. Hemelaar. IJMUIDEN 'Tn»*ktbpricbten en besommingen» Deensche consienatlevisch. Haring f 22—f 20: Makreel f 19—f 18,50 per K.G. Tong f 2—f 1,45 per K.G. Zoetwatervisch: Snoekbaars f 0.56f 0,48, Snoek f 0,44, Baars f 0.24—f 0,22, Blei f 0,21, alles per K.G. BLOEMENDAAL HET ONDERWIJS AAN DE CHR SCHOOL. Nog steeds ls het gebouw van de Chr. School voor L.O en U.L.O. aan de Bosch en Duinlaan Evenals"1 'vóór* de vacantle zullen de leerlingen daarom het onderwiis de volgende week ontvan gen op Huize „De Rijp". Het is echter aan het bestuur gelukt de Indee ling der lessen zóó te maken, dat bij het begin van den nieuwen cursus 3 September 9 uur. alle leerlingen der Lagere School hun normale les uren van 9—12 en van 24 uur weder krijgen, waardoor voor hen de normale toestand zooveel mogeliik is benaderd. De U.L.O.-leerlingen houden voorlooplg hun morgenschooltijd van 8 uur tot 12.30. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. J. Ph. Vellekoopde Waart, d. Ondertrouwd: J. Offenberg en J. W. Alberts. Getrouwd: A. J. de Waal Malefijt en A. Phillp- pus. Overleden: A. M. G. van Beijnum 52 J., echtge- noote van C. van Wijlen, wonende te Velsen. A. Schmitz 43 j. OVERVEEN GEEN VOORRANG VERLEEND. Donderdagavond half zeven reed een bestelauto, bestuurd door den heer N. F K. uit Amsterdam, in de richting Bloemendnal-Overveen op den Bloe- mendaalscheweg. Van den Tetterodeweg kwamen twee wielrijders die in de richting Bloemendaal wilden rijden. De autobestuurder verleende geen voorrang. Een der fietsers kon nog bijtijds afstap pen, de tweede, de 56-jarige S M. uit Haarlem, haal de rechts uit en kwam terecht in dc portiek van den fotohandel van den heer Voorwolt. Zijn fiets werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie maakte proces-verbaal od. AERDENHOUT PAARDEN OP HOL GESLAGEN. Donderdagmiddag half vier stond een wagen be spannen met twee paarden stil voor een winkel op de Rijnegomlaan te Aerdenhout. Plotseling sloegen dc paarden op hol in de richting Oosterduinweg. Bij de bocht op den Oosterduinweg botste de wagen tegen een granieten lantaarnpaal die afknapte. Op den Viersprong werd het gespan door twee Rijks veldwachters gegrepen en tot stilstand gebracht. Een der paarden viel hierbij en raakte gewond. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De Rijks- veldwacht stelt een onderzoek in. De N.V. ..De Nederlandsche Spaarkas" heeft een door B. Schippers geschreven en door H. Giesen geïllustreerd kinderboek „Kabouter Dom oor" het licht doen zien. Dit werkje is alleen bij de uitgeefster verkrijgbaar en de netto opbrengst wordt door haar beschikbaar gesteld voor hen, die door den oorlog schade leden aan have en. goed. 15 EEN VONKDE N06 ZOO KLEIN T BOSCH KAN TZEE HAARLEM. 30 Augustus. Bevallen: 26 Aug.: K. A. E. Jonker—Pliester, d., 27 Aug.: E. Le Noble—Schulpzand, z., 29 Aug.: D. Dirks—Deckers, z.. P. F. M. Mijzen—Zwaan, z.t H. van der Vossen—Van den Eisen z„ A. H. Op dam—Schouten. z.. M A Spec—van der Laan. z., T. Freijmuth—Verhulst. 30 Aug.: M Slobbe Hoogland, d.. G C. Helder—Vroom. z. Overleden: 29 Aug.: J. Rlepma 61 j., Rozen straat. H. C. RiepmaWolzak. 58 j., Rozenstraat. C. Carls—van Westerhoven, 91 J., Leidschestraat, G. H. van Leeuwen, 51 J., Korte Poellaan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7