Haarlem's Dagblad J Vele bommen vielen op ons land. J Viermaal luchtalarm te Amsterdam. September. r Bleekers en bonnen. h. o. v. Artikelen^ 58e JAARGANG No. 17348 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven erTAIgem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM er ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 2 September 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. NEDERLAND OP DE LEIPZIGER MESSE. Prachtige bloemenschatten en kostelijke fruitcolleciies verkondigen op de Najaarsmesse te Leipzig den roera van den Hollandschen tuinbouw. (Foto Weltbild) Engelsche toestellen neergeschoten. AMSTERDAM 1 September: Het A. N. P. meldt: Zaterdagavond en in den loop van den nacht van Zaterdag op Zondag is viermaal luchtalarm ge maakt. Omstreeks kwart over tien kwam plotseling het luchtafweergeschut in werking, dat met onge kende hevigheid het vuur op Engelsche toestellen opende. Het zware gedreun der kanonnen en het ontploffen der granaten van groot kaliber in de lucht deed den wandelaar ijlings schuilplaatsen tegen neerkomende scherven opzoeken. Even later klonk voor het eerst sedert 15 Mei het luchtalarm. Vele menschen, vooral in de buitenwijken, waren echter zoo onvoorzichtig buiten te gaan kijken en moesten door den luchtbeschermingsdienst worden bevolen in de huizen te gaan. Voor twaalf uur is er nog twee maal luchtalarm geweest. Het bleef dien nacht echter niet rustig, want tegen half een werden de slapende hoüfd- stedelingen opnieuw door het luchtalarm gewekt. De luchtdoelartillerie vuurde zeer hevig, rondom de stad zag men op vele plaatsen het lichten der kanonnen. Om kwart over vier probeerden Engelsche vlieg tuigen, die zeer hoog vlogen en die men nauwelijks kon hooren, voor het laatst de hoofdstad te naderen. Drie kwartier lang dreunde en knalde het bijna on afgebroken boven de huizen. De Engelsche vlieg tuigen slaagden er echter niet in boven de stad te komen. Het geschut dwong de toestellen op zeer groote hoogte te blijven en tenslotte om te keeren. Er zijn geen bommen op de stad uitgeworpen. Door granaatscherven liepen echter drie personen lichte verwondingen op. Zij werden door den G. G. en G. D. verbonden. De brandweer rukte eenmaal uit en wel naar de Jacob van Lennepkade 109, waar een vader en zijn zoon door granaatscherven waren getroffen. Beiden waren licht gewond en v/erden ter plaatse ver bonden. BOMMEN BIJ BERKEL EN RODENRIJS. BERKEL 1 September. Zondagmiddag zijn in den Boezempolder bij Berkel uit een Engelsch vliegtuig veertien bommen neergeworpen, welke in een weiland terecht kwamen, waarbij twee koeien werden gewond. Overigens werd geen schade aan gericht. De politie heeft de omgeving afgezet. In den omtrek zijn geen militaire doelen. ENGELSCHE BOMMEN OP HET PLATTELAND. Het A. N. P. meldt uit den Haag d.d. 31 Augustus verder: Gedurende de laatste nachten hebben Engelsche vliegtuigen boven verschillende plaatsen van ons land gevlogen. Dezen keer hebben zij nu eens geen groote steden voor het uitwerpen van bommen uitgekozen, maar het vredige platteland, tengevolge waarvan een aantal boerderijen is be schadigd en verscheidene koeien zijn gedood of ge- Wond. Zoo werden bij Broek in Waterland en het Bilt boerderijen beschadigd. Bij het Friesche dorpje vielen in totaal 13 bommen. Zij kwamen in het vrije veld terecht. Een koe werd gedood, een paar anderen gewond. Ook bij Hoofddorp werden enkele bommen geworpen. De schade was onbeteekenend. Een boerderij werd licht beschadigd. Bij Assendelft en Nieuwenhoorn viel een aantal bommen in weilan den, zonder schade aan te richten. Ernstiger waren de gevolgen in Schipluiden, waar de uitgeworpen Engelsche bommen 5 koeien doodden en 5 andere dieren verwondden. In den Helder kwamen eenige bommen op reeds ontruimde woningen terecht. Twee andere projectielen vielen in het water. In Julianadorp sneuvelde een groot aantal ruiten, toen eenige bommen in een weiland bij een huizencom plex explodeerden. Vrijdagochtend tenslotte hebben de Engelsche vliegers getracht boven den Haag bommen uit te werpen. Het is bij een poging gebleven. Drie brand bommen kwamen in een tuin in het noorden van de stad terecht zonder schade aan te richten. ENGELSCHE MACHINES NEERGESCHOTEN. Voorts meldt het A. N. P.: VELP (G.) 31 Augustus. In den afgeloopen nacht zijn bommen gevallen in Velp. Een seinhuis vlak bij het station werd getroffen. De arbeider telegrafist M. Meyer werd licht gewond. Het pen sion „De Drie Eiken", dat ook in de nabijheid van het station staat, werd eveneens getroffen. Het huis werd door vier bommen ernstig beschadigd. Hier kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Van vele huizen in den omtrek sprongen de ruiten en sloegen de pannen van de daken. Er zijn geen mili taire objecten in de buurt. Bij het overzetveer naar Giesbeek, achter het «tation van de Steeg, is een Engelsche machine neergehaald. De drie inzittenden werden gedood. Bij Lobith is eveneens ..een Engelsche machine neer gehaald. DOETINCHEM 31 Augustus. Aan den weg tus- schen Zelhem en Halle is vannacht een Engelsch bombardementsvliegtuig neergehaald. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vermoedt dat vijf a zes personen om het leven zijn gekomen. ROZENBURG 1 September. In den afgeloopen nacht is een Engelsch verkenningsvliegtuig door het luchtafweergeschut op het eiland Rozenburg neer gehaald. Het toestel stortte brandend neer. Een der inzittenden wist zich met een parachute te redden en is gevangen genomen. De andere is in het toestel verbrand. DE AARDAPPELVOORZIENING. Er komt geen distributie van aardappelen. DOE IN AUGUSTUS EN SEPTEMBER NOG GEEN WINTERVOORRAAD OP. 's-GRAVENHAGE, 31 Augustus. (A.N.P.) Daar in sommige streken van ons land geruchten de ronde doen over een eventueele distributie van en een mogelijk tekort aan aardappelen, wordt het van de zijde van het Departement van Landbouw en Visscherij op prijs gesteld ter geruststelling eeni ge mededeelingen te doen over de aardappelpositie en een overzicht te geven van de maatregelen, welke de overheid noodig acht om de aardappel voorziening veilig te stellen. De normale aardappelopbrengst in Nederland is veel grooter dan de consumptie. In normale jaren bedroeg de uitvoer eenige honderd-duizenden tonnen, terwijl voor veevoeder eveneens een niet minder groote hoeveelheid werd bestemd. Zeer zeker zal dit jaar met een toenemend ver bruik van aardappelen moeten worden rekening gehouden. Neemt men daarbij echter in acht, dat de export grootendeels of geheel wegvalt en dat door de overheid een veevoederverbod van alle aardappelen, welke voor menschelijke consumptie geschikt zijn, wordt uitgevaardigd, dus dat alle voor mensdhelijke consumptie geschokt aardap pelen ook werkelijk hiervoor worden bestemd, dan is het duidelijk, dat een aard appel tekort niet te vreezen is. Het moet dan ook ten sterkste worden ontraden reeds in de maand September winter voorraad op te doen. Immers de aardappelen, wel ke dan aan de markt komen, zijn in dê eerste plaats de middelvroege aardappelen en de nog niet voldoende uitgerijpte late aardappelen. Beide groepen zijn niet geschikt voor opslag voor eenigs- zins langen duur en nu reeds opslaan zou tot ge volg hebben: verloren gaan van waardevol voed sel, wat thans zeer zéker vermeden moet worden. In de maanden October en November, wanneer de houdbare aardappelsoorten beschikbaar zijn. zal het publiek, dat zulks gewoon was, in de gelegen heid worden gesteld de normale winterprovisie op te doen. Hierbij moet echter een ernstige waarschuwing gericht wonden tot het publiek in de groote ste den, waar geen of onvoldoende bergruimte aan wezig is. Het moet ten sterkste ontraden worden, aardappelen op te slaan in daarvoor geïmprovi seerde voor dit doel absoluut ongesdhikt plaatsen. Het opslaan van winterprovisie is trouwens voor de groote steden niet noodig. daar behalve dat alle aardappelen, welke voor consumptie geschikt zijn, door de overheid worden vastgelegd er voor gezorgd wordt, dat in de groote steden steeds voldoende aardappelen aanwezig zijn. Er is een re geling getroffen, dat voor het geval van optreden van vorst, de steden voor dien tijd beschikken over een aardappelen voor ra ad ter plaatse, toerei kend voor minstens twee maanden, terwijl deze voorraad steeds wordt aangevuld. Verder wordt door de overheid voor deze groote steden een voorraad gereseveerd voor. de voor jaarsmaanden. Tenslotte wordt er met den meesten nadruk op gewezen, dat het geenszins in de bedoeling ligt noch noodig is tot aardappeliöistributie over te gaan. Door een volledig organiseeren van den aard- appelhandel van groot tot klein kan de overheid bovendien er voor zorgen, dat de prijs voor den consument tot het redelijke beperkt blijft, zoodat ook in dit opzicht geen reden voor ongerustheid aanwezig is. (Wij teekenen hierbij aan, dat deze officieele mededeelingen geheel kloppen met wat wij on langs, op gezag van een deskundige, vermeldden inzake het opdoen van aardappelen en zuurkool). Duitsche luchtmacht weer boven Engeland. Te Londen achtmaal luchtalarm binnen 24 uur. Te Londen is gedurende het afgeloopen weekeinde acht maal binnen 24 uur lucht alarm gegeyen. Het eerste luchtalarm van den Zondag klonk, zoo meldt Reuter uit Londen, om 3 uur Greenwich-tijd. het tweede om 10 uur en des middags heeft het luchtalarm van 12.58 tot 13.45 geduurd. Een sterke afdeeling Duitsche vliegers trachtte in den middag de verdediging in het district Londen te doorbreken. Britsche jagers stegen op om den vijand, die van de Zuid- Oostelijke kust .naderde, tegemoet te vliegen. Eenige vijandelijke machines slaagden er in, tot in de omgeving van Londen door te drfhgen. Zaterdagmiddag zoo deelt Reuter verder mede hebben golven van Duitsche bommen werpers het kustgebied in het Noordwesten aan gevallen. De aanval duurde verscheidene uren. De schade is aanzienlijk en verschillende perso nen zijn gewond, eenigen hunner doodelijk. De eerste aanval kwam verrassend, want deze streek is overdag nog niet aangevallen. Des avonds viel een zware bom op een gebouw. Er brak een brand uit, die zich snel uitbreidde, in weerwil van de blusschingspogingen der brand weer. Bij den eersten aanval is een openbare schuilplaats getroffen, waarbij eenige menschen om het leven kwamen. Een tweede golf bommen werpers wierp zware bommen, waarbij een fabriek en een tankstation werden getroffen. Een gas fabriek werd beschadigd. De bewoners der om liggende huizen wisten zich wonderlijk genoeg ongedeerd te redden. Bij een nachtelijken aan val op Londen vingen de zoeklichten een Duitsch vliegtuig in hun bundels. De granaten van het afweergeschut barstten rondom het toestel uit- pen. Er ontstond een gevecht tusschen het af- v.'eergeschut en de Duitsche machine. Verschil lende zoeklichten hielden het toestel gevangen en de vliegers trachtten steeds weer met hun ma chinegeweer de zoeklichten te treffen. Terwijl het geschut in actie bleef, steeg het toestel snel om daarna te verdwijnen. Een ooggetuige meent gezien te hebben, dat het vliegtuig in het district Londen zes bommen liet vallen. Bombardement van Berlijn eischte 12 dooden. Ook granaten in den dierentuin. BERLIJN, 2 Sept. (D.N.B.) Het aantal dooden als gevolg van den Engelschen luchtaanval op Ber lijn in den nacht van 28 op 29 Augustus, is, naar de bladen melden, tot twaalf gestegen. De door de Engelschen gedoode burgers der rijkshoofdstad wor den heden resp. morgenmiddag 3 uur plechtig be graven. Naar achteraf bekend wordt, zijn gisteren in den Dierentuin verscheidene bomtrechters ge vonden, daar nog niet is vastgesteld, of daar niet- ontplofte granaten liggen, zijn eenige straten voor het verkeer gesloten. Augustus, aan zijn eind gekomen. Had nog wat zon voor u en mij, Toen hij zijn afscheid heeft genomen, Eind goed al goed, vermoedde hij. Maar neen, daar redde hij 't niet mede, Hij heeft ons al te zeer gekweld. Wij zijn, al stemde 't slot tevreden, Weer diep in hem teleurgesteld. De maand Augustus kan niet roemen, Op zijn zoo zeer verheven naam, Het was eer in den stijl te noemen, Van zijn niet al te besten faam. Het had nog erger kunnen wezen, Dat kan men zeggen op z'n hoogst, Maar waarlijk, Oogstmaand heeft in dezen, Geen greintje lof van ons geoogst. Laat nu September het probeeren En, zooals menig eerder keer, Zich zelve eerend, ons vereeren, Met nog wat brandschoon zomerweer. Wij gaan hem in met het vertrouwen, Dat hij ons heusch wat beters biedt, Drie maanden lang slecht weer verdouwen, Vergt men van ons toch stellig niet. P. GASUS. De GROENTJES in HAARLEM S ■DAGBLAD zijn er om U te helpen. En zij doen dat zoo goed, snel en goedkoop, dat U niet verzuimen moet hun diensten te aanvaarden. Werkloosheid in de Vereenigde Staten stijgt. NEW YORK, 2 September (D.N.B.) Volgens een raming van de National Industrial Confe rence Board is het aantal werkloozen in Juli met 54.000 tot in totaal 8.235.000 toegenomen. Dit is de eerste stijging nadat de laatste vier maanden een daling was waargenomen. Vrijmetselaarsloges in Tunis verboden. Vermogen in beslag genomen. GENèVE, 1 Sept. (D.N.B.) Volgens een be richt uit Vichy heeft de Bey van Tunis een de creet uitgevaardigd, waarbij in Tunis geheime ge nootschappen worden verboden. Vervolgens zijn de vrijmetselaarsloges in het gebied van Tunis ont bonden verklaard. Hun vermogen zal in beslag worden genomen en ter besahikking worden ge steld van de openbare armenzorg. Grieksche licbtingen opgeroepen. ATHENE, 31 Augustus. Voor den duur van een maand worden de Grieksche reserve-officieren van de lichtingen 1924 tot 1928 voor oefeningen op geroepen en worden de reserve-officieren der lich tingen 1919 en 1934 ontslagen. (D.N.B.) De strijd om een baby. Het Hof heeft de uitspraak nog aangehouden. 's-GRAVENHAGE, 2 September. Vandaag heeft het Gerechtshof alhier, in hooger beroep uit spraak geldaan in de procedure tussdhen twee fa milies om het bezit van een baby, dat deze families elkander betwisten na de verwarring, ontstaan bij den bominslag in de Bethlehemkliniek op 10 Mei jongstleden. Zoo men zich herinnert, heeft in kort geding de president van de rechtbank het kind, dat zich ten huize van de familie van der W. bevond, toege wezen aan de familie S. Het Hof heeft thans overwogen dat het van zeer groot belang moet worden geacht dat in rechte kome vast te staan, dat het in de puirihoopen ge vonden lijkje dat was van een kind van zaal 9. Op dezen grond is geïntimeerde alsnog toegela ten zulks te bewijzen. Het Hof heeft daarom iédere verdere uitspraak aangehouden. Het desbetreffende verhoor zal op 5 September a.s. plaats hebben. (A.N.P.) Omtrent de overwegingen van het gerechtshof kan nog worden medegedeeld: De appellante achtte zich o.m. gegriefd omdat de president reeds aanstonds, toen hij 19 getuigen had gehoord en blijkens den inhoud van zijn vonnis nog twijfel behield omtrent de identitei van het kind, had behooren te beslissen, dat geintimeerde niet geslaagd was in een bewijs, dat een voorziening bij voorraad in kort geding wettigt en mitsdien de vordering had behooren af te wijzen. Het Hof heeft deze grief ongegrond geoordeeld. Een diepgaand onderzoek toch aldus het hof als door den president bij vonnis van 10 Juli be volen, is door de wet niet uitdrukkelijk uitgesloten en een goede procesorde wordt er ook niet door ge schaad. Integendeel acht het Hof het in het be lang van beide partijen, dat de president in deze zaak, welke wegens haar karakter een snel en diepgaand onderzoek vereischte, een zoodanig on derzoek bevolen heeft ten einde eenerzijds geen slechts tijdelijk aanwezig bewijsmateriaal verloren te doen gaan en anderzijds in staat te zijn, een goed gefundeerde voorloopige voorziening bij voorraad te geven. De appellante heeft zich er voorts nog over be klaagd, dat de president de vordering heeft toege wezen, hoewel gebleken was, dat mevrouw van der W. het kind in een ander gebouw dan dat der Eerste Nederlandsche in ontvangst genomen heeft en zulks hoewel dit laatste feit tot de stellingen der dagvaarding behoorde. Het Hof bleek dienaangaande evenwel van mee ning, dat de president aldus vrijelijk kon beslissen omdat laatstgemeld feit, hoewel bij dagvaarding gesteld, niet behoort tot de eigenlijke middelen van eisch en alleen diende ter adstructie van het essen tieel gestelde, dat appellanten het kind, waarover de familie S. de ouderlijke macht uitoefende, aan die ouderlijke macht onttrokken hielden. Wasscherijen zullen, nu de zeep gerantsoeneerd is. voor de behandeling van de gezlnswasch de met „115genummerde bon van het Algemeen Distributiebonboekje van hun clientèle in ont vangst kunnen nemen voor 't koopen van wasch- poeder en wel één bon per 8 K.G. droog wasch- goed. Jammer, dat niet iedere wasch precies 8 K.G, weegt! Dan was de zaak eenvoudig. Want wat gedaan als de wasch de eene week 6 K.G. en de volgende week 7 K.G. en de daaropvolgende week weer meer of minder weegt? Bonnen moeten in hun geheel worden ingeleverd en wasschen van precies 8 K.G. maken is wat bezwaarlijk. Hier zal, naar we aan het Distributiekantoor vernamen, het wijs overleg tusschen bleeker en huisvrouw de oplossing moeten brengen. De laatste zal. om zoo te zeggen, met de wassche- rij in rekening-courant moeten treden, zooals bijvoorbeeld deze week de wasch 7 K.G. weegt, er voor den volgenden keer l K.G. te goed wordt gehouden. De huisvrouw moet voortaan de wasch. als die thuiskomt, niet alleen, als gewoon lijk, vergelijken met de waschlijst. maar haar ook wegen. En de waschbaas.die doet het natuurlijk, want alleen op de bonnen die hij van zijn klanten krijgt zal hij straks waschpoe- der kunnen krijgen. In September iederen Donderdag een volksconcert. Gedurende de maand September zal de H.O.V. iederen Donderdagavond een volksconcert geven in de Gemeentelijke Concertzaal. Het volksconcert, dat a.s. Donderdag te 7.30 uur. onder leiding van Toon Verhey zal worden gegeven, wordt geopend met de Symphonie No. 92 („Oxford Symphonie") van Jos. Haydn. Het orkestlid Jan Gebhart treedt in dit concert als solist op, met het concert voor violoncel in G. dur van Boccherini. Het concert wordt besloten met de uitvoering van zeven Roemeensche volksdansen van Béla Bar tók. Aantal verkochte rijwielplaatjes 70860. Dat is 4560 meer dan verleden jaar. Naar wij vernemen zijn er dit jaar tot heden in Haarlem 70.860 rijwielplaatjes verkocht. Verleden jaar was dit aantal in Juli en Augus tus 66.300. Dat maakt dus een verschil van 4560. En verwacht wordt, dat het aantal van 70.860 nog wel een flink eind zal overschreden wor den daar de geheele maand Augustus nog vrij is geweest en er dus velen zullen zijn, die zich nog geen plaatje voor dit jaar hebben aange schaft. Het blijkt dus wel dat het rijwiel in dezen tijd hèt vervoermiddel is! Wederom auto's in besla»* genomen* Omdat zij in verboden tijd reden. De Haagsche politie heeft eergisterennacht we derom moeten optreden in verband met het ver bod voor het motorverkeer tusschen tien uur des avonds en vier uur 's morgens. Op het Bleyenburg werd een taxi aangehouden en op het Rijswijkscheplein een particuliere auto. Beide wagens zijn in beslag genomen en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Oj» de Amsterdamsche Beurs. Onregelmatig koersverloop. De koersbeweging op de Amsterdamsche beurs gaf gedurende de afgeloopen week een zeer onregel matig verloop te aanschouwen. Nadat de leidende fondsen in de eerste dagen gunstig gedisponeerd in de markt lagen, en meeren- deels krachtige koerswinsten konden boeken, in de tweede helft der week kwamen winstnemingen naar voren, die de voor sommige fondsen vrij aanzien lijke koerswinsten weer teniet deden. Het minder geanimeerd voorkomen van de effec tenbeurs is op zich zelf nog geen verontrustend verschijnsel. Na een krachtige opwaartsche beweging der noteeringen immers plegen koopers zich voor- loopig terug te trekken of gaan althans voorshands een voorzichtige houding aan den dag leggen, en wachten het verdere verloop van den gang van zaken af. Niet onmogelijk is de veronderstelling, dat de hoogere noteeringen, vooral ten opzichte van de toonaangevende binnenlandsche aandeelen liquida ties uit hoofde van winstnemingen hebben uitgelokt. Daar bijvoorbeeld olies tijdelijk een koersstand be reikten. die zich 50 a 60 pet, bewoog boven de onder- pandskoersen v. 9. Mei j.l. zouden vooral ten aanzien van dit fonds verkoopen van sommige bezitters, die misschien een winst op hun stukken konden reali- seeren, niet onmogelijk zijn. Bij de beoordeeling van de koersbeweging der laatste dagen moet in menig opzicht rekening wor den gehouden met het feit. dat de opheffing van da wet ten aanzien van de zetelverplaatsing der naam- looze vennootschappen op de beurs een gevoel van onzekerheid verwekte,. Wel zijn er niet veel onder nemingen, die van de destijds geboden gelegenheid gebruik hebben gemaakt, aan den anderen kant zijn er toch enkele belangrijke maatschappijen, die hier toe zijn overgegaan. Wat de gevolgen zullen zijn van de bepalingen omtrent afstempeling van de aandeelen van een naamlooze vennootschap, die haar zetel naar elders overplaatste, op dit oogenblik kan men zich hier omtrent nog moeilijk een juist beeld vormen. Ter beurze stond dit onderwerp in het centrum der belangstelling, alhoewel men nog niet wist, welke beteekenis men aan dezen maatregel moest toekennen. HEDEN: 10 PAGINA'S. OOG STROMAN '1 ILK IN HET L1MBÜRGSCHE LAND. Avondstemming bij het dorschen op de Limburgsche heuvels bij Noorbeek. (Foto Het Zuiden.), Winkelen in donker. pag. 4 3 Flitsen pag. 3 1 1 inii'!iiHMn!ninn>wiinntimiwiiinnrwmiiiiiimimiiii'.'nn^P^

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1