)e nieuwe maatregelen voor het utoverkeer. Een nadere uiteenzetting van de uitgevaardigde verordeningen. Ook de duinen 's nachts verboden terrein. FLITSEN N.V. De Kennemer Bankvereeniging 9 ALLE EFFECTENZAKEN VERDUISTEREN AGENDA. AANDAG 2 SEPTEMBER' 1940 HXXREEM'S DAGBEXT5 3 :herp toezicht op naleving der rduisteringsbepalingen. 's-GRAVENHAGE. 31 Aug. (A-N.P.i In de ndaag gehouden persconferentie heèft Haupt- Schoenlewe van den luchbbeschermings- mst bij het Rijkscommissariaat een voordracht houden, waarin hij een uiteenzetting heeft geven van de nieuwe en strengere verduiste- igsbepalingen. Donderdag zoo zeide hij is in het Veror- ningenblad voor de bezette Nederlandsche ge- ïden een bijzonder belangrijke verordening den Rijkscommissaris inzake bijzondere jatregelen ten dienste van de luchtbescher- ing verschenen, die in het belang van de he iliging der bevolking tegen luchtaanvallen door Sereen persoonlijk stipt moeten worden nage- ifd. Deze nieuwe verordening, die eenige scherpe ipalingen bevat, is noodzakelijk geworden, aar niettegenstaande de reeds uitgevaardigde liöelijke voorschriften en ondanks de altijd ier nadrukkelijk herhaalde waarschuwingen ïerduisteringsbepalingen door velen op grove ze lichtvaardig werden genegeerd en ©vertreden Er bestaat alle aanleiding om nogmaals op reeds bestaande verduisteringsvoorschriften te gaan. De verordening van den Rijkscom- Issaris inzake de verduistering van den 6en Juli ifl schrijft voor, dat alle gebouwen en wonin- zoo verduisterd moeten worden, dat geen ihtschijnsel naar buiten dringt. Verder moeten le lichtpunten, die gemist kunnen worden, liten werking worden gesteld, terwijl iedere htreclame en etalageverlichting achterwege iet worden gelaten. alle verkeersmiddelen moet de inwendige dichting naar buiten volkomen afgeschermd irden. Bijzonder belangrijk is, dat alle ver- ersmiddelen, ook de fietsen, van afgeschermde rlichting voorzien moeten zijn. Men heeft in den laatsten tijd steeds weer urnen constateeren, dat vooral auto's met zeel icht afgeschermde lampen rijden, daarom irdt er in dit verband nogmaals op gewezen, itvoor voertuigen alleen de door de rijks- spectie voor de luchtbescherming onderzochte goedgekeurde afschermingsmaterialen in m handel gebracht mogen worden. Ofschoon in de verduisteringsverordening voor schreven is, dat binnen de bebouwde kom van meenten slechts met stadslicht mag worden reden, kan men steeds weer vaststellen, dat in de steden de koplampen worden ge nikt. Ook het verbod gekleurd licht (blauw, rood, oen, enz.) te gebruiken als voorlicht van ertuigen wordt vaak overtreden, doordat bijv. ;racht wordt de lampen met blauw papier of tuwe verf af te schermen. Er wordt nogmaals gewezen, dat men voor de voorlichten van ;rtuigen slechts wit of geelachtig licht mag (ruiken. Deze kort samengevatte bepalingen zoo ging verder zijn zeker duidelijk en slechts voor uitleg vatbaar. Zij zijn uitsluiteid ter bevei- ig van leven en eigendom van de burgerbe- Iking uitgevaardigd. Wanneer nu desondanks verduisteringsvoorschriften steeds opnieuw roldoende in acht genomen en overtreden irüen, zoo ligt het voor de hand, dat voor een tere naleving scherpere maatregelen moeten irden getroffen. Op dezen grond nu is de ver- dening van den Rijkscommissaris inzake bij- udere maatregelen ten dienste van de lucht- scherming van 29 Augustus 1940 verschenen. Deze verordening is een uitbreiding van die n 6 Juli 1940 en bevat bijzonder belangrijke inschriften. Volgens deze nieuwe verordening mogen tot .der order geen auto's meer in het openbaar rkeer gebruikt worden in den tijd van 22 tot 4 r. Van deze bepaling zijn slechts uitgezonderd: 1. De motorvoertuigen van de Duitsche weer- icht, de bureaux van den rijkscommissaris, gewapende S. S., de Duitsche politie, den itschen grenscontroledienst, „de „Technische thilfe", den Rijksarbeidsdienst, zoomede van Rijksduitsche instanties, die van een officieel itsch onderscheidingsteeken voorzien zijn. 2. De motorvoertuigen van de Nederlandsche ütie en brandweer, de Nederlandsche grens- otröle en den officieelen luchtbeschermings ast, alsmede ziekenauto's, kraan- en ongeval- iwagens en voertuigen voor artsen, welke als tóanig kenbaar zijn en welker gebruik in den d van 224 uur voor niet uit te stellen ïoepsplichten noodzakelijk is. 3. Bestelwagens van de Nederlandsche poste en in plaatselijk verkeer. 4-Taxi's, indien het gebruik daarvan voor ficieele opdrachten of spoedeischende dienstbe- tgen in den zin der bepalingen onder 1) en beslist noodzakelijk is, of voor vervoer van zieken of gebrekkigen, of voor ritten van en ar een station in plaatselijk verkeer. Voertuigen met bijzondere machtiging. Onderstaande motorvoertuigen mogen, met rondere machtiging van den Rijkscommissaris «eens onbeperkt in het openbaar verkeer fden gebruikt: 1- Vrachtauto's voor beslist noodzakelijk le smiddelen transport. 2- Autobussen voot beslist noodzakelijk ver- van bedrijfspersoneel. Os machtiging voor het verkeer met deze mo- ^oertuigen tusschen 22 en 4 uur moet schrif- Ük worden aangevraagd bij de stafofficieren r Duitsche „Ordnungspolizei". gedetacheerd oen gevolmachtigde van den Rijkscommissa- voor iedere provincie, en wordt door hen 'rütelijk verstrekt. 0e bevoegde stafofficieren der Duitsche 'tönungspolizei" hebben de volgende stand- iatsen Voor de provincie Groningen: Groningen, Note Markt 27. Voor de provincie Overijsel: Zwolle, Burg. Royensingel 13. 3- Voor de provincie GelderlandArnhem, fee Angerenstein. 4-Voor de provincie Utrecht: Utrecht, Malie- ar- 10. 5-Voor de provincie Noord-Holland: Haarlem, «aupark 19. 3- Voor de provincie Zuid-Holland: Den la?, Sophialaan 4. 2-Voor de provincie Noord-Brabant: 's-Herto- nbosch. Paleis van Justitie. 5 Voor de provincie Friesland: Leeuwarden, Vóerstraat 13. J. Voor de provincie Drente: Assen, Beiler- hat li, lö' Voor de provincie Limburg: Maastricht, laaf van Waldeckstraat 8. 11. Voor de provincie Zeeland: Middelburg, Dam 6. Deze schriftelijke vergunning van de staf-of ficieren der Duitsche Ordnungspolizei dient de bestuurder bij het gebruik van het motorvoer tuig in het openbaar verkeer in den tijd van 22 uur tot 4 uur bij zich te hebben en bij controle te toonen. Waarom beperking van nachtelijk verkeer noodzakelijk is. De beperking van het motorvex-keer is geble ken noodzakelijk te zijn omdat in den tijd van 22 tot 4 uur de meeste vijandelijke luchtaanvallen op Nederlandsch gebied plaats hebben. Vele auto's en motorrijwielen hebben steeds weer met te fel licht gereden en zoodoende oriëntee- ringspun'cen aan de vijandelijke vliegers ver schaft, en aijn zoo voor een deel zelfs recht- streeksche aanleiding tot het werpen van bom men geworden. Om deze reden moest het ver keer met motorrijtuigen in den nacht wel tot den beslist noodzakelijken omvang worden be perkt. In dit verband moet er met bijzonderen nadruk op worden gewezen, dat, wanneer men een motorvoertuig in strijd met de nieuwe ver ordening gebruikt, dit voor den bestuurder en deix eigenaar ernstige gevolgen kan hebben, nog afgezien van de daaraan verbonden gerechte lijke straf. Motorvoertuigen, die verder opbeperk in gebruik mogen blijven, moeten natuurlijk geheel volgens de voorschriften verduis terd en afgeschermd zijn. Het is in het belang van den bestuurder en den eigenaar zelf, stipt voor de voorgeschreven verduistering van zijn voertuig zorg te dragen, daar volgens de nieuwe vei-ordening niet slechts een boete tot een maximum van 1000 gulden of een gevangenis straf tot een maximum van 6 maanden in aan merking komt, doch ook die motorvoertuigen die niet aan de verduisteringsvoorschriften voldoen of die in strijd met het verbod in het verkeer worden gebi-acht, voortaan voor onbeperkten tijd in beslag genomen en de bestuurders tijdelijk in hechtenis gesteld kunnen worden. Bij de verordenixxg betreffende de verduiste ring van 6 Juni 1940 zijn destijds de in Duitschland geldende verduisteringsbepalingen ook voor Nederland ingevoerd. Intusschen is echter gebleken, dat in Nederland voor de lich ten van motorvoertuigen lampen van aanmerke lijk hoogere lichtsterkte worden gebruikt dan in Duitschland. Daar het gebruik van sterkere lampen dan die in Duitschland voorgeschreven zijn, de verduisteringsbepalingen evenwel prac tised te niet doet, is in de nieuwe verordening van den Rijkscommissaris 'voorgeschreven, dat voor de lichten van alle motorvoertuigen nog slechts gloeilampen tot een maximum van 35 watt mogen worden gebruikt en dat de licht sterkte der buitenwaartsche parkeerlichten 10 watt niet te boven mag gaai! Om nu iederen eigenaar van een motoiwoertuig in de gelegen heid te stellen de lichten van zijn voertuig dien overeenkomstig te laten veranderen, treedt deze bepaling eerst 8 dagen na de publicatie dezer verordening, dus op. 6 September 1940, in wer king. Deze bepaling geldt natuurlijk voor alle motorvoertuigen die in het verkeer zijn, en bijv. niet alleen voor die, welke volgens de nieu we verordening in den tijd van 22 uur tot 4 uur in het openbaar verkeer niet meer gebruikt mo gen worden. Bij donker niet op het strand. Van buitengewoon belang is par. 4 van de nieu we verordening. Volgens deze paragraaf is het van zonsonder gang tot zonsopgang verboden het strand, als mede bouwwerken, die zich zeewaarts ten op zichte van verharde wegen (promenaden, bou levards), onverharde wegen of gebouwencom plexen bevinden, zooals aanlegsteigers, haven hoofden, pieren, damwanden en dergelijke, als mede de duinen te betreden. Zoo moet dus b.v. in Scheveningen het bekende paviljoen op de pier tijdens de duisternis ontruimd zijn. Afge zien van het feit, dat overtredingen van deze bepalingen bestraft zullen worden, wordt er met bijzonderen nadruk op gewezen, dat het betre den van het strand en wat daar op- of aange bouwd is onder bepaalde omstandigheden met levensgevaar verbonden is. De dagelijks ver- andei'ende tijden van zonsopgang en zonsonder gang kan men ten allen tijde in de dagbladen vin den. Om nu in het vervolg overtredingen van de verduisteringsbepalingen en van de overige luchtbeschermingsvoorschriften te verhinderen, bepaalt de nieuwe verordening van den rijks commissaris. dat voortaan ook organen van de Duitsche Ordnungspolizei in Nederland, teza men met en naast de Hollandsche politie, de ten uitvoerlegging van de verduisteringsmaatregelen zullen contróleeren. Tenslotte wordt erop gewezen, dat thans het toezicht op de verduistering en alle overi ge luchtbeschermingsmaatregelen zoowel door de Duitsche Ordnungspolizei alsook door de Hollandsche politie op de meest strenge wijze zal worden uitgeoefend. Ieder, die de voorschriften overtreedt, zal in het vervolg de hiervoor aangekondigde straf moeten on dergaan. Daarbij wordt er speciaal de aan dacht op gevestigd dat gevallen, waarbij een begunstiging van den vijand door grove nalatigheid of door opzettelijke negatie der luchtbeschermings- en verduisteringsvoor schriften als bewezen kan worden be schouwd, niet als overtreding van deze voorschriften maar volgens de strengste gel dende wetten en bepalingen, die eventueel ook doodstraf mogelijk maken, zullen worden bestraft. Nogmaals zoo eindigde spr., wordt na- di-ukkelijk onder het oog gebracht, dat alle ver- auisterings- en luchtbeschermingsmaatregelen in de eerste plaats ter bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen worden uitgevaar digd. Het is daarom in een ieders belang de vast gestelde bepalingen nauwkeurig in acht te ne men en men verwacht derhalve, dat de bevol king het noodige begrip .voor de getroffen maat regelen zal toonen. 's-GRAVENHAGE, 31 Augustus. Het A.N.P. meldt: Ter voorkoming van onaange naamheden wordt er nog eens uitdrukkelijk aan herinnerd, dat niet alleen het strand valt onder het terrein, dat tusschen zonsondergang en zonsopgang tot verboden gebied is verklaard, doch dat dit verbod ook van toepassing is op de duinen en de duinpaden. Van betaling collegegeld vrij van 3—6 studiejaren. De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Dep. van O., K. en W. heeft goed gevon den te bepalen, dat het aantal achtereenvolgende studiejaren aan de Rijksuniversiteiten en voor de Technische Hoogescholen, waarna vrijstelling van betaling wordt genoten voor de verschillende fa- cllteiten als volgt is vastgesteld: a. de faculteit dei- godgeleerdheid 4; de faculteit der rechtsgeleerdheid 3; c. de faculteit der geneeskunde 5; d. faculteit der wis- en natuurkunde 5; e. de faculteit der letteren en wijsbegeerte 5; f. de faculteiten der rechtsge leerdheid en der letteren en wijsbegeerte; 1. Neder- landsch-ïndisch recht 3; 2. Indologische studie 5; g. de vereenigde faculteiten der wis- en natuur kunde en der letteren en wijsbegeerte 5; h. de tandheelkunde 5; i. de faculteit der veeartsenij kunde 5; j. de technische wetenschappen 5. Maximumprijs voor eieren vast gesteld. 's-GRAVENHAGE, 31 Aug. De secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van land bouw en Visscherij maakt het volgende bekend: In den laatsten tijd zijn de winkelprijzen voor eieren zeer aanzienlijk opgeloopen. Wel treedt steeds in het najaar en ook reeds in dezen tijd des jaars een prijsverhooging op, maar de stijging was thans wel zeer sterk. Daarom zijn thans maximum win kelprijzen voor eieren vastgesteld. Voor groote versche eieren bedraagt deze maximumprijs 7»/ï cent per stuk en voor kleine versche eieren bedraagt deze maximumprijs 6»/s cent per stuk, terwijl de maximumprijs voor kalkeieren op 5 cent is gesteld. Het is dus ver boden eieren boven dezen prijs aan verbruikers te verkoopen of ten verkoop aan te bieden. De prijs voor den pluimveehouder ligt onder de zen winkelprijs aangezien daarvan bij verkoop aan den handel de op 9 Mei jl. geldende prijsmarges van groot- en kleinhandel moeten worden afge trokken. Door dezen maatregel is thans aan de stijging van den zomerprijs voor eieren een einde gekomen. NIEUWE SERIE No. 90 Hamer brengen 1. Vader roept of hij even den hamer wil brengen. 2. Vindt dien en tracht hem op te nemen, door op den kop te trappen en zoo den steel te kan telen. 3. Vader informeert, waarom het zoo lang duurt. 4. Vordert niet snel door zijn pogingen om den hamer op te gooien en bij den steel te vangen. 5. Ontdekt een uit stekenden spijker op het portaal en besluit dien eerst goed vast te slaan. 6. Verklaart zijn voorzorg om te voorkomen, dat de familie zich aan dien spijker zal be zeren. 7. Vervolgt zijn weg met oefeningen in de balanceerkunst. 8. Laat, bij vader gekomen, den ha mer vallen en haast zich weg. A Houtplein 8Telefoon 13829, (3 lijnen) (Adv. Ingcz. Med.) Uitspitten van boter verboden. 's GRAVENHAGE, 31 Augustus. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt er de aandacht op, dat, zooals reeds eerder bekend is gemaakt, dat met ingang van 1 September 1940 aan detaillisten verboden is, boter uit te spitten, Van dien datum af moeten detaillisten uitsluiten in het kleinverpakte en gemerkte boter verkoopen, aan gezien afwijking van dit verbod niet zal worden toe gestaan. (ANP) DE FLIKKERLICHTEN BIJ SPOORWEG OVERGANGEN De K.N.A.C. vestigt er de aandacht van weg gebruikers op, dat blijkens door haar van de di rectie der Nederlandsche spoorwegen ontvangen bericht, de flikkerlichten bij onbewaakte spoorweg overgangen voorloopig bij het invallen van de duis ternis zullen worden afgedekt. Bij het naderen van een trein blijven de wekkers dan luiden, terwijl door een bewaker rood licht wordt getoond. Van de hier bedoelde flikkerlichten zijn er thans 18 hier te lande in gebruik. met WEGEN VILT, tegen water bestand, breed 1.05 M. Prijs per Ml 12 cent DE BOUWBAZAR OUDE GRACHT 46 (Adv. Ingez. Med.) Onderzoek naar oorzaken ongeluk in Zaltbonnnel. 's-GRAVENHAGE, 31 Augustus. Om een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken van het ongeluk met de spoorbrug in Zalt- bommel op 30 Augustus 1940, heeft de Rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart, een commissie ingesteld. Tot leden van deze com missie heeft hij benoemd: Oberreichsbahnrat Grimm, den gevolmachtigde voor de water wegen Oberbaurat dr. Bolle en den Beauftragte für Arbeiterfragen dr. Hellwig. (A.N.P.) Het ongeluk te Zaltbommel. Rijkscommissaris stelt groot bedrag beschikbaar. 's-GRAVENHAGE, 31 Augustus. In tegenstel ling met de tot nu toe genoemde getallen be treffende de slachtoffers van het ongeluk met de spoorbrug te Zaltbommel welk werk werd uit gevoerd door de Nederlandsche Spoorwegen en de Nederlandsche Dokmaatschappij te Amsterdam kan thans worden medegedeeld, dat tot op heden het ongeluk aan offers he«ft gevergd: twee dooden, vijf vermisten, drie zwaargewonden en zes lichtgewonden. Om den ergsten nood van de familieleden der slachtoffers te lenigen heeft, naar wij vernemen, de rijkscommissaris een aanzienlijk bedrag ter be schikking gesteld. (A.N.P.) Een extra zeeprantsoen. Voor hen die aan groote verontreiniging blootstaan. In aansluiting van hetgeen reeds gepubliceerd is, betreffende de distributie van zeep. maakt de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart bekend, dat personen, die ten gevolge van de uitoefening van hun beroep zijn blootgesteld aan bijzondere verontreiniging van lichaam en/of kleeding in aanmerking kunnen komen voor een extra toewijzing voor zeep. In het algemeen komen alleen zij, die voort durend onder hooge temperaturen moeten werken en zij, die hun werkzaamheden moeten verrichten in fabrieken of werkplaatsen, waar groote stof- of vuilontwikkeling plaats vindt, hiervoor in aan merking. Niet de aibeiders zelf, doch de directies van de bedrijven, waarin zij werkzaam zijn kunnen een aanvraag ter verkrijging van extra zeep indienen bij de plaatselijke distributiediensten. Zij, die niet in een bedrijf werkzaam zijn, doch zelfstandig een beroep uitoefenen kunnen even eens een desbetreffend verzoek indienen bij de plaatselijke distributiediensten. Alle aanvragen moeten geschieden op uniforme aanvraagformulieren, welke van Woensdag 4 Sep tember a.s. af bij de plaatselijke distributiedien sten verkrijgbaar zijn. Voor den goeden gap# van zaken wordt er op gewezen, dat de beoordeeling of men al of niet in aanmerking komt voor een extra toewijzing, in het algemeen ligt bij de arbeidsinspecties en dat deze beslissingen bindend zijn, zoodat het geen zin heeft van een dergelijke beslissing in beroep te komen bij het centraal distributiekantoor. IN HET LAND VAN DE PLATTE KAZEN. De wekelijksche kaas markt te Woerden had dezen keer bijzonder groote belangstelling. Een monster wordt getoond. (Foto Schimmelpenning!!.). MONUMENTENZORG. De muren van de Ridderzaal te Den Haag worden schoongemaakt. Vuil en stof worden van de oude baksteenen verwijderd en de steencn sponningen van de glas-in-loodramen afgekrabd, LFoto Schimmelpenningli.) MAANDAG 2 SEPTEMBER. Alle dagen Gebouw HK.B., Tempeliersstraat: H.K.B.-cabaret, 8 uur. Frans Hals museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Beverwijk: Vergadering van den gemeente raad, 7.15 uur. DINSDAG 3 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelconcert van 7.30—8.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5