Een jaar Europeesche oorlog. 7 Daitsche verliezen gering in ver gelijking met den wereldoorlog.' „Grondslag voor een Europeesche economische solidariteit is geschapen". Rede bij de opening der Herbstmesse te Weenen. MAANDAG 2 SEPTEMBER 194Ö HASREE M'S DA GREATS Het D.N.B meldt- Een terugblik op de ge beurtenissen in het eerste oorlogsjaar zoo wordt in politieke kringen te Berlijn vastge- gesteld bewijst in feiten en cijfers ondubbel zinnig de superioriteit van de Duitsche weer macht over haar tegenstanders. In slechts twaalf oorlogsmaanden werden de Poolsche. Noorsche, Nederlandsche, Belgische en Fransche weer macht vernietigd of gedwongen de wapens neer te leggen en de vijf landen bezet. De totale Duitsche verliezen bedroegen in dit jaar on geveer 39.000 dooden, 143.000 gewonden en 24.000 vermisten. Dat deze verliezen in ver houding gering zijn, moge hieruitblijken dat de verliezen in de eerste vier maanden van den oorlog van 1914 alleen reeds bij de door braak door België naar Noord-Frankrijk 580.000 man bedroegen, waaronder 200.000 dooden of vermisten, en bij den grooten slag in 1918. die 20 dagen duurde, 974.000 man, waaronder 225.000 dooden of vermisten. De Duitsche .marine oogstte haar grooten roem in de Noorsche onderneming, een operatie, die kan dienen als uniek voorbeeld voor de succesvolle strategie van een numeriek in de minderheid zijnde zeemacht. De handelsoorlog der marine is sedert het begin van den oorlog stelselmatig gevoerd, doch heeft zijn hoogtepunt nog geenszins bereikt, daar het in dienst stellen van nog meer duikbooten verwacht kan worden. De marine en de luchtmacht tezamen hebben van het uitbreken van den oorlog tot den 31en Juli 1940 4.986.860 br.r.t. tot zinken gebracht, waarbij geen rekening gehouden is met de successen met mijnen behaald en de tonnage van beschadigde vijandelijke oorlogs- en koopvaardijschepen buiten beschouwing gelaten is. De Duitsche luchtmacht heeft zich dank zij den vooruitzienden blik van den Fiihrer tot een zelf standig deel van de weermacht ontwikkeld en zij is niet alleen van beslissenden invloed geweest op de achter ons liggende oorlogsgebeurtenissen, doch Zij is thans ook bezig, den laatsten tegenstander, het Britsche eiland, de definitieve nederlaag te be reiden. Het geheele verloop van het eerste oorlogsjaar bewijst dat de uiteindelijke overwinning van Duitschland niet ver af meer kan zijn. WAT DE DUITSCHE LUCHTMACHT PRESTEERDE. In het eerste oorlogsjaar aldus het D.N.B. hebben Duitsche bommenwerpers op rond 220 dagen ruim 3.500 vluchten gemaakt. Hierbij wer den bijna 5 millioen bommen uitgeworpen, mex een totaal gewicht van meer dan 75.000 ton. Meer dan 500 oorlogs- en koopvaardijschepen met een totale tonnage van ruim 2 millioen ton werden door Duitsche bommenwerpers tot zinken gebracht. Be schadigd werden bijna 700 oorlogs- en koopvaardij schepen met een totale tonnage van 3.5 millioen ton. In den loop van het eerste oorlogsjaar werden vernield: 1050 Duitsche vliegtuigen in luchtge vechten of door afweergeschut, 3100 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten en 3850 vijandelijke vliegtuigen door afweergeschut of op den beganen, grond, zoodat het totale aantal der vliegtuigen, die de tegenstanders van Duitschland in dezen oor log verloren hebben, de 7000 nadert. Boven Enge land werden door Duitsche vliegers 155 versper ringsballons neergehaald. Het Duitsche luchtdoel geschut vernietigde ruim 400 vijandelijke pantser wagens, bracht 10 vijandelijke oorlogs- en koop vaardijschepen tot zinken en bracht meer dan 30 schepen ernstige schade toe. Twee Duitsche es kaders hebben reeds meer dan 300 vliegtuigen neer gehaald, 7 Duitsche verkenningsvliegers hebben aan het einde van dit eerste oorlogsjaar ieder reeds meer dan een millioen kilometers boven vijandelijk gebied gevlogen. „ENGELAND HEEFT NIETS GELEERD". BERLIJN, 31 Augustus. Van semi-officieele tijde wordt gemeld: Met trots, voldoening en dankbaarheid stelt men op den verjaardag van het uitbreken van den Groot-Duitschen vrijheidsoorlog in bevoegde Duit sche kringen vast dat het verloop der laatste twaalf maanden, hoewel aan de Duitsche overwinning van den aanvang af niet getwijfeld kon worden, toch alle verwachting en hoop heeft overtroffen. Men behoeft zich, zoo verklaart men, slechts de rede voeringen te herinneren,«lie de leidende politici der Westelijke mogendheden een jaar geleden hielden om in te zien, welke geweldige veranderingen zich sedertdien ten gunste van Duitschlanid hebben voltrokken. Aan de pogingen van Engeland, na de Poolsche en Fransche trawanten door uitbreiding van den oorlog den eenen staat na den anderen tegen het Duitsche rijk op te zetten, het daardoor uit te putten en zichzelf wellicht den rechtstreek- schen strijd met Groot-Duitschland te besparen, was slechts de korte tijdsduur van een jaar be schoren. Toen lagen al deze staten verpletterd ter aarde en het reeds zwaar getroffen Engeland is. reeds in de verdediging van den eigen bodem tegen den intusschen sterker dan ooit geworden tegenstander gedrongen, den tegenstander, die in Italië een voor het Engelsche imperium niet min der gevaarlijken bondgenoot heeft gekregen. Tweemaal is Engeland van Duitsche zijde de mogelijkheid geboden, dezen laatsten strijd, die, raar men in Engeland in kinderlijk optimisme meent reeds in zijn verschrikkelijke scherpte is ge komen, te vermijden. Beide keeren hebben de ver antwoordelijken in Engeland deze kans op redding voorbij laten gaan. Aan het einde van dit oorlogsjaar kan men yan Duitsche zijde vaststellen dat Engeland uit al het gebeurde niets geleerd heeft: noch uit het misluk ken van zijn militaire plannen op het continent, noch uit het falen van zijn politieke plannen. Vast gesteld moet worden dat het zich in den eindstrijd Japansche missie naar Nederlandscli- Indië. Minister Kobayasji vertrokken. Het D. N. B. meldt uit Tokio: De Japansche commissie voor Nederlandsch- Indië onder leiding van den minister van handel en industrie, Kobayasji, is Zaterdag uit Japan vertrokken. Tot plaatsvervanger van Kobayasji is de minister van financiën, Kawata, benoemd. geworpen heeft met hetzelfde lichtvaardige opti misme, met dezelfde, tot zelfbedrog gaande angst voor de waarheid en dezelfde overschatting van de eigen mogelijkheden, die kenmerkend waren voor alle verklaringen, waarmede Engeland tot dusver alle étappes van den oorlog is begonnen. Evenals bij de vroegere étappes heeft het ook ditmaal zijn vertrouwen uitsluitend te danken aan de omstandig heid, dat het nog steeds niet in staat is zich een Juiste voorstelling te maken van de mogelijkheden van een modernen oorlog. Duitsch legerbericht oan Zondag Engelsche hulpkruiser tot zinken gebracht. BERLIJN, 1 September (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: „Een duikboot heeft den modernen Britschen hulpkruiser „Dunvegan Castle", groot 15.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Met dit succes heeft het Duitsche duikbootwapen binnen drie dagen dagen ruim 100.000 b.r.t. in den grond geboord. Op 31 Augustus en in den nacht op 1 Sep tember hebben onze gevechts- en jachtvliegtuigen verrassende aanvallen op de Britsche eilanden on dernomen, Vliegvelden in de graafschappen Kent en Essex, haveninstallaties en dokken aan de mon- ving van de Theems en in Liverpool, luchtbewa- peningsfabrieken in Midden Engeland werden met bommen bestookt. Talrijke branden toonden de groote uitwerking der aanvallen. Hierbij ontwikkelden zich felle luchtgevechten, in den loop waarvan 116 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. In den nacht vlogen Britsche toestellen boven het Roergebied en naar Berlijn. Zij wierpen op ver scheidene plaatsen bommen, die echter slechts heel geringe materieele schade aanrichtten. Militaire doelen zijn nergens getroffen. Het vuur van ons luchtafweergeschut verhinderde de vijandelijke vliegtuigen bij den aanval op Berlijn bommen neer te werpen boven het stadsgebied. Eenige bommen vielen buiten de stad op het vrije veld. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren: 133 vliegtuigen, waarvan 116 tijdens luchtgevechten, 3 des nachts door afweerge schut en 14 op den grond vernield werden. Het gelukte verder 74 versperringsballons te ver nielen. 32 eigen vliegtuigen worden vermist. FRONTBERICHT. BERLIJN, 1 September (Frontbericht D.N.B.) In tegenstelling tot den Engelschen aanval op Ber lijn in den afgeloopen nacht, die door het goedge- richte vuur van het afweergeschut volkomen zon der resultaat bleef, geen menschenlevens kostte en geen schade veroorzaakte, hebben de aanvallen der Duitsche Luchtmacht op de Britsche eilanden groot succes gehad. Zoowel in den loop van den 31sten Augustus als in den afgeloopen nacht zijn verschei dene grootscheepsche aanvallen op militaire doel witten in Engeland gedaan. Van speciaal belang waren daarbij de aanvallen op de havenwerken en de dokken aan den mond van de Theems en te Liverpool. Bij alle aanvallen getuigden zware bran den en ontploffingen van de groote uitwerking der Duitsche bommen. Andere aanvallen, die eveneens groote successen brachten, waren gericht op ver schillende vliegvelden in de Zuid-Engelsche graaf schappen en tegen vliegtuigfabrieken en wapen fabrieken van de Britsche luchtmacht in Midden- Engeland. Op grond van de waarnemingen kan men aannemen dat de productiecapaciteit dezer fabrieken op zijn minst sterk gedaald is. Bijzonder in het oog loopend waren de Duitsche successen bij de talrijke luchtgevechten die zich op den 31 sten Augustus ontwikkelden tusschen Britsche jagers en Duitsche jagers- en vernielersformaties. Vati de in totaal 133 toestellen, die de Engelsche luchtmacht op dezen dag verloor, werden er niet minder dan 116 in luchtgevechten neergeschoten. Dit fesultaat is te opmerkelijker, daar het Engel sche verliescijfer, dat volgens het Duitsche weer- machtsbericht van den voorgaanden dag 96 bedroeg, gestegen is tot 106, blijkens nagekomen berichten. In het geheel heeft Engeland daarmede alleen bij luchtgevechten in den tijd van twee dagen 222 vliegtuigen verloren. Doordat hier vrijwel uitsluitend sprake is van jagers treffen de zware verliezen de Britsche verdedigingskracht buitengewoon gevoelig. Ook de duikbootoorlog tegen de Britsche scheepvaart kan met het tot zinken brengen van een modernen Engelschen hulpkruiser van 15.000 ton weer op een trotsch succes bogen. Alleen al door den handelsoorlog der Duitsche duikbooten heeft de Britsche vloot in drie dagen meer dan 100.000 ton scheepsruimte verloren". Duitsch legerbericht van Zaterdag: Wapenindustrie in Midden- Engeland doelwit der lucht macht. BERLIJN, 31 Augustus. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Zooals reeds gemeld hebben Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen gisteren verscheidene verras sende aanvallen tegen het Britsche eiland onder nomen. Daarbij werden op verschillende vliegvel den hangars en schuilplaatsen door bommen zwaar beschadigd. Een troepenkamp in Zuid-Engeland kreeg verscheidene treffers van middelmatig kali ber. In den loop van deze aanvallen, alsmede bij de doorbraak van de versperring door jagers aan de Engelsche zuidkust ontwikkelden zich talrijke luchtgevechten. In den nacht van 30 op 31 Augus tus deden afdeelingen gevechtsvliegtuigen aanval len met bommen op havenwerken en fabrieken van de bewapenings-industrie in Midden-Engeland. Aan de monding van de Theems werden petroleum- opslagplaatsen en dokken krachtdadig met bommen bestookt. In de aangevallen doelen ontstonden zware branden. Britsche havens werden opnieuw met mijnen versperd. In den afgeloopen nacht zetten Britsche vlieg tuigen hun aanvallen op Berlijn en andere doelen in het rijksgebied voort. Een aantal bommen viel in de binnenstad alsmede in arbeiderswijken van de rijks hoofdstad. Hier en op andere plaatsen van het rijk is de aangerichte materieele schade onbeteekenend. Er vallen geen dooden te betreuren. Eenige burgers werden gewond. In de luchtgevechten van gisteren werden 93 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij de nach telijke aanvallen werd een Britsch toestel door het afweergeschut en twee door nachtjagers neerge haald. Met twee andere door de luchtdoelartillerie der marine aan de kust van de Noordzee neerge haalde machines bedragen de totale verliezen van den vijand gisteren 98 vliegtuigen. 34 eigen toe stellen worden vermist. Een duikboot heeft ten westen van de Hebriden een krachtig beschermd convooi aanvallen en daar uit drie vijandelijke koopvaardijschepen met in to taal 29.000 b.r.t. inhoud weggeschoten, waaronder een tankboot van 12.000 b.r.t." Italiaansch legerbericht oan Zondag: Buna in Kenya bezet. ERGENS IN ITALIë, 1 September (Stefani) Le gerbericht no. 86 luidt als volgt: „In het oosten van de Middellandsche Zee is een vijandelijk convooi gebombardeerd door een van onze formaties vliegtuigen. Een stoomschip werd getroffen en ernstig beschadigd. Onze koloniale troepen hebben Buna beget, een belangrijk karavaancentrum in Kenya op 90 km. van Moyale. De vijand heeft luchtaanvallen ondernomen op verscheidene plaatsjes in Cyrenaica, waar in het geheel 7 dooden en 8 gewonden vielen, en op Oost- Afrika, waar drie dooden en vijf gewonden, Italia nen en inboorlingen, zijn te betreuren. Bij een vijandelijkëh luchtaanval op het vliegveld Dagliari werd een hoek geraakt van het commandantsge bouw, dat beschad' 'd werd, evenals twee op den grond staande toestellen. Er vielen dooden noch ge wonden." Italiaansch legerbericht van Zaterdag: Britsche kruiser in de Roode Zee getroffen. ROME. 31 Augustus. (Stefani) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: „Italiaansche vliegtuigen hebben gemotoriseerde vijandelijke afdeelingen in de zone van Dar El Hambra aan den overkant van de grens van Cyre naica gebombardeerd. In de Roode Zoe werd een vijandelijke kruiser door een van onze vliegtuigformaties gebomdardeerd en getroffen. De vijand heeft een luchtaanval op het vliegveld van Agordat ondernomen. Acht inlanders werden gedood en negen gewond. De materieele schade is gering." SCHUILKELDERS VOOR HONDEN. Het D. N. B. meldtVolgens een bericht van Associated Press uit Londen worden met toe stemming der Engelsche regeering in Kensington Gardens schuilkelders voor 36 honden gebouwd. Er wordt niet bij verteld, wiens honden de ge lukkige bewoners van deze kelders zullen zijn. Tijdens den Duitschen luchtaanval op de Engelsche haven Portsmouth. Rookontwikkelingen duiden de plaatten aan, waar voltreffers neerkwamen (Foto Weltbild) DE STRIJD IN AFRIKA. Inheemsche cavalerie uit Cyrenaïka bij het door schrijden van een wadi, een der kleine stroomen, welke slechts na sterken regen val van eenige beteekenis zijn. (Foto Weltbild) Minister Funk: HET D.N.B. meldt uit Weenen: De Duit—"he Rijksminister van Economische Zaken, Funk, heeft in zijn rede bij de opening der Herbstmesse o.a. gezegd: „Het verloop van den oorlog heeft aangetoond dat de berekening der Engelschen ditmaal geheel en al onjuist was. Reeds de blokkade bracht geen resultaten. Over de grenzen In het Noorden, Oos ten en Zuiden stroomden sterker dan ooit de goederen naar Duitschland, zij. vervingen voor een aanzienlijk deel den overzeeschen aanvoer. Bovendien heeft men in Engeland onze deviezen- moeilijkheden en de daarmede samenhangende schaarschteverschljnselen zeer overschat en in dezelfde mate de voorraden aan belangrijke grondstoffen en levensmiddelen onderschat. Dat de Duitsche weermacht thans met de beste wa penen en de grootste luchtvloot ter wereld aan liet Kanaal en den Atlantischen Oceaan staat, dat Duitschland „met zijn gebrek aan grond stoffen" de grootsche mogelijkheden van den ge- motoriseerden oorlog ongeacht de geweldige slij tage tot de laatste consequentie kon uitputten, is de verdienste van het vierjaarsplan. Ons econo misch leven is onder de eischen van den oorlog niet ineengestort, maar zelfs geweldig versterkt. Het was zélfs niet noodig het laatste uit het Duitsche bedrijfsleven te halen. Verschillende bij zonder ingrijpende maatregelen, die deel van het plan der bedrijfsmobilisatie uitmaakten, behoef den niet te worden toegepast. De rijksmark is de meest stabiele en veilige valuta geworden en een goed eind op weg om het kwijnende pond sterling in Europa af te los sen. De sterlingstandaard, tot stand gekomen door manipulaties in de Londensche City. bestaat niet meer. Op 21 Augustus heeft de Britsche re geering den invoer van Engelsche bankbiljetten verboden. Deze maatregel heeft voor Duitschland met zijn minimaal bezit aan Engelsch bankpapier geen enkele beteekenis. Voor Italië zal hetzelfde gelden. Grooter zijn de gevolgen voor Noorwegen. Denemarken, Nederland en België en vooral voor Frankrijk. Het meest echter zal Engeland zelf de gevolgen ondervinden. Met het terzijdestellen van het Engelsche bankbiljet als internationaal betalingsmiddel heeft Engeland, nadat het reeds zeer geleden had door het uiteenvallen van het sterlingblok en door de deviezenmaatregelen. zichzelf een nieuw en beslissend prestigeverlies toegebracht. Een invoerverbod voor bankpapier is het uiterste middel bij het nemen van deviezenmaat regelen. Heeft het geen resultaat dan moet het moreeie verlies van de valuta in kwestie reus achtig zijn. De Duitsche oorlogsvalutapolïtiek heeft de vraagstukken in vollen omvang onder de knie gekregen. Het kwam haar ten goede, dat de reeds In vredestijd bestaande valutapolitiek een bruikbare basis ook voor oorlog bood en slechts behoefde te worden uitgebreid Successen der handelspolitiek. De Duitsche politiek op het gebied van den buitenlandschen handel heeft in den oorlog groote successen behaald. Het wegvallen, of beter gezegd het sterke inkrimpen van het overzeesche verkeer, kon goeddeels worden gecompenseerd door de toeneming van het goederenverkeer met de neutrale Europeesche landen. De cijfers der laatste maanden liggen niet ver onder het maandgemiddelde van het laatste volle vredes jaar. 1938. Voor den uitvoer hebben de laatste oorlogsmaanden zelfs een onverwacht gunstig resultaat, afgeworpen. Buitengewoon gunstig is de ontwikkeling van den handel met het verbonden Italië. Daarbij komen de aanzienlijke uitbreiding van den handel met Rusland en de voortdurende ontwikkeling der handelsbetrekkingen met Zuid oost-Europa. Terwijl in Engeland het invoer- overschot steeg, werd bij ons het uitvoeroverschot grooter. Bovendien hebben de Engelschen ter be taling van den verhoogden invoer hun goudvoor raden en hun buitenlandsche tegoed moeten af staan. Ook Engelsche kunstschatten zijn over den Oceaan gegaan voor de betaling van oorlogstuig uit de Vereenigde Staten. Ook op het gebied van den buitenlandschen handel is het verloop van den oorlog voor Engeland heel wat ongunstiger geweest dan voor Duitschland. hetgeen te op merkelijker is, daar juist de Duitsche handel door de blokkade het zwaarst getroffen had moe ten worden. Ook van dezen kant kon de Duitsche productiekracht dus niet gebroken worden. Het geheele Europeesche vasteland bevindt zich reeds weer in een toestand, waarin aan opbouw gedacht en begonnen kan worden. In de landen, waarover zich de oorlog heeft uitgestort, wordt het productie-apparaat hersteld. Voor het groot ste deel kan deze opbouw beschouwd worden als aanvulling op de wapeningscapaciteit van Duitschland. Waar deze oorlog nu eenmaal een strijd tusschen de productie-apparaten Is, ziet Engeland thans in de mogendheden van de spil het wapeningspotentieel van vrijwel geheel Europa tegenover zich. Maar ook de resultaten der Britsche luchtaanvallen maken do verwach tingen van Churchill, die op een beslissende ver zwakking der Duitsche productie gehoopt had. tot de illusie van een wanhopige. Duitschland was reeds voor den oorlog, als leverancier zoowel als afnemer, de beste klant van Zuidoost-Europa. De Westelijke mogendheden konden altijd slechts weinig van de productie van Zuidoost-Europa af- nemen.Het goederenverkeer tusschen Duitschland en Zuidoost-Europa werd, in weerwil van de po gingen der Westelijke mogendheden, ook gedu rende den oorlog weinig belemmerd. Dat verkeer werd zelfs aanzienlijk drukker dan in vredestijd, nadat de verkeersmoeilijkheden waren opgelost. Het is een duidelijk bewijs voor de leveringscapaciteit van Duitschland, dat in vollen oorlog de uitvoer, die ook vele goede ren, welke van belang voor den oorlog zijn, om vat, belangrijk meer is gestegen dan de Invoer. De verheugende uitbreiding van den handel met Zuid-Oost-Europa zal geen kortstondige oor logsconjunctuur blijken te zijn. De rijke erva ringen, die Duitschland in eigen land heeft opgedaan, de geperfectioneerde werkwijzen en de technische installaties staan het bedrijfsle ven van Zuid-oost-Europa ter beschikking, als het zijn landbouw, zijn mijnbouw, zijn verkeers- net en zijn inheemsche industrie nog productle ver wil maken. Twee historische feiten. Veel. wat vroeger utopie scheen, zal zonde» moeilijkheden bereikt kunnen worden, wanneei de overwinning der spilmogendheden een blij vende politieke pacificatie van Europa gewaar borgd heeft. De gebeurtenissen van historische beteekenis duren nog voort. Maar de overwinnin gen der Duitsche en Italiaansche wapenen hebben twee factoren van historische grootte geschapen, die een nieuw Europeesch tijdperk inluiden. In de eerste plaats, dat het testa ment van Richelieu, sedert den vrede van West- falen het dogma der Fransche politiek, niet ten uitvoer gelegd kan worden, namelijk dat Duitschland als het eeuwige gevaar voor Frank rijk steeds en tot iederen prijs bestreden moet worden. In de tweede plaats, dat de eeuwige spelbreker bij het tot stand brengen van een verstandige en rechtvaardige orde in Europa, het Britsche eilandenrijk, thans van het vaste land weggestuurd is. Daaarmede zijn de beide belangrijkste voor waarden ontstaan voor den vrede in Europa en voor een blijvende reorganisatie van Europa, die veiligheid en vrijheid en socialen vooruit gang waarborgen. Daarmede is echter ook den grondslag voor een Europeesche economische solidariteit geschapen. Het Fransche Imperial isme en de anti-Euro- peesche politiek van Engeland hebben de Europeesche volken belet een politieke, cultu- reele en maatschappelijke levensgemeenschap te vormen. Na het zegevierende einde van dezen oorlog zal de weg vrij zijn voor de reorganisatie van Europa volgens nationale en continentale behoeften, waarnaar men zoo lang vergeefs ge streeft heeft. Europa staat aan een keerpunt der historie dat echter niet leidt naar den on dergang. doch naar de wedergeboorte van het avondland. Do belde groote menschen. die het lot van het vasteland in hun handen houden, de Führer Adolf Hitler en de Duce Benito Musso lini zullen de vraagstukken oplossen in den geest van de politieke en maatschappelijke reorgani satie. die door de nationaal-socialistlsche en fascistische revoluties bevochten zijn. Zij zul len den volken van Europa vrede, geluk en welvaart geven". VERLENGING VAN DEN MILITAIREN DIENSTTIJD IN JOEGO-SLAVIë. J Uit Belgrado meldt het D. N. B.: Op voorstel van den minister van oorlog heeft de regeering den militairen diensttijd van 18 tot 24 maanden verlengd. (D. N. B.). Vijf en twintig dooden bij vliegramp in de Ver. Staten. i Senator Lundeen behoort tot de slachtoffert. 1 Het DNB verneemt uit Lovettsville (Virginia) I September: Op 24 mijl ten noordwesten van Wash- ngton is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een passagiersvliegtuig tijdens een onweer neergestort. Daarbij kwamen de bemanning van vier leden en 21 passagiers om het leven. Bevestigd wordt dat se nator Lundeen bij het vliegtuigongeluk is omge komen. Lundeen, een der bekendste leden der Farmer Labourparty in het Midden Westen, was bekend om zijn isolationistisch standpunt en zijn verzet tegen het invoeren van den dienstplicht in 1917. In het Muis van Afgevaardigden stemde hij tegen het deel nemen aan den wereldoorlog. Na den oorlog keerde hij zich energiek tegen toetreding tot den Volken bond. Lundeen was een zoon van Zweedsche immU grantea

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7