Haarlem's Dagblad DANSLESSEN Eendracht. Oude en nieuuxe ^Boekhandel 91. de Vries Een doodsbericht. DANSschool „Schröder" Bericht dat half Sept. de Britsche vliegvelden aangevallen. Artikelen- 58e JAARGANG No. 17549 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 3 September 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Er zijn in dezen tijd bewegingen in Nederland die streven naar politieke eendracht in ons volk: naar de hoogste samenwerking dus die in maatsöhappelijken en economischen zin te berei ken is, met eerbiediging van ieders diepste geeste lijke overtuiging. Dat dit streven gewensdht, ja noodzakelijk is erkennen de meeste menschen. Dat is nu wel gebleken. Ook op deze plaats is er voor gepleit, in de overtuiging dat het een zuiver Ne derlandse!) belang is en dat een goed bestuursbe leid vergt dat men daarbij het algemeen belang boven dat van groep en individu weet te stellen, het volk boven de factie en den enkeling waar het volksbelang in het geding komt. De meesten beamen dit, maar zij worden weer streefd door anderen die niets veranderen willen. In hun protest gaan sommigen zoover dat zij de strevers naar eendracht beschuldigen van diverse onedele drijfveeren. Bovendien wordt hun toege voegd dat zij „omgezwaaid" zouden zijn, hetgeen dan moet inhouden dat zij vroeger voorstanders van politieke verdeeldheid, van den schotjesgeest, van den partijenstaat zouden zijn geweest. Niet waar? Anders is er geen omzwaai. Welnu, ik ben er voor mij zelf zoowel als voor vele anderen, wier ergernis over de verdeeldheid ik vroeger al tal- looze malen tot uiting heb hooren komen, van overtuigd dat wij sinds vele jaren naar eendracht verlangd hebben. En ik behoor zelf tot degenen die op velerlei gebied voor samenwerking hebben ge pleit. Als talloozen in ons land nu blijk geven van hun verlangen naar eendrachtig beleid in het volks belang dan is dat een bij hen levende oude wensdh die zich doet gelden. En dat is waarachtig geen wonder, want hoe vaak zullen zij zich met bezorgd heid afgevraagd hebben: waar moet dat op den duur naar toe; hoe komen wij er weer uit? Ik zou niet veel heil zien in het streven naar een drachtig samenwerken als de gedachte daaraan pas in dezen tijd van beproeving bij de menschen ont waakt was. Want dan zou zij nog piepjong zijn, geen weerstandsvermogen hebben en allicht weer bezwijken zoodra men maar eenige kans zag om een gemakkelijker weg in te slaan. Maar dat is niet zoo. Zij leeft al jaren en zij wordt wel degelijk ge wed door den wensch, het belang van ons volk te dienen. Zij is nu aangewakkerd door het besef, dat in tijden van zware beproeving eendracht meer dan ooit vereischt wordt en dat er dus nu eindelijk ook de kans is om haar te bevorderen en te ver wezenlijken. Eendracht maakt Macht l'Union fait la force zeggen de Franschen, die nog erger dan wij onder politieke verdeeldheid geleden heb ben en die eveneens tot het besef van deze oude waarheid zullen moeten weerkeeren om hun volks kracht weer te kunnen gaan opbouwen. Er wordt den strevers naar eenheid soms verwe ten dat zij „niets goeds in het oude erkennen". Dat is onzin. Er was veel goeds. Nederlandsche energie heeft ook in de achter ons liggende jaren veel tot stand gebracht. Maar de verdeeldheid en de schot jesgeest met al de gevolgen en uitwassen van dien waren niet goed, maar slecht en er zou veel meer tot stand gebracht zijn als zij er niet geweest wa ren. De herhaalde regeerir.igscrises der laatste ja ren en de onderlinge strijd der ettelijke partijen en partijtjes waren trouwens zelfs voor den opper- vlakkigen beschouwer van den toestand al het be wijs dat de zaak zich verergerde, dat men in een impasse geraakt was en dat het zoo op den duur niet zou kunnen voortgaan Wie zich dat nu al niet meer herinneren zijn wel buitengewoon kort van geheugen. Er zijn er onder ons en ik behoor tot hen die buitendien beseffen dat zware beproevingen een volk niet voor niets opgelegd worden, dat daar een oorzaak voor is, dat die niet zoo maar onver diend over ons komen en dat wij daaruit hebben te leeren en ons zelf te herzien. Waaruit volgt dat wij ons de vraag hebben te stellen: in welke op zichten hebben wij als Nederlanders gefaald, jegens ons volk en jegens onze medemenschen? En dan baat het niets om de schuld maar aan andere groepen te geven en de meening te verkondigen dat men zelf voortreffelijk is geweest of er niets aan heeft kunnen doen. Want dat is niet zoo. Als wij het streven naar nieuwe volkseenheid in breede lagen van het Nederlandsche volk zien groeien dan bewijst dit dat wij een nieuwen tijd tegemoet gaan. Die is nog niet bereikt maar die zal komen. En als men menschen daarvoor uit volle en eerlijke overtuiging ziet werken, in de hoop dat zjj hun volk er mee dienen zullen, dan is het wel erg klein hen alleen maar weer met adhterdodht te bejegenen, met de vraag „wat zit er achter?" die men bij alles kan stellen maar die tot een trieste gewoon te-van-argwaan kan wordenen met de veronderstelling dat zij dit alles doen om anderen in het gevlei te komen of om hun eigen glorie te bevorderen. Met eendracht na te streven vleien wij geen anderen maar dienen wij ons eigen volk. En wat de eigen glorie betreft van menschen die lei dende posten aanvaardenals men die steeds ®ls hun hoofddoel aannam zou niemand ooit meer zooiets op zich mogen nemen. Is dat een standpunt? Overigens kunnen menschen met een diepe over tuiging door al dit soort bestrijding toch niet ge schokt worden. Hoogstens een beetje geërgerd. In het vooruitzicht van de zeer zware tijden, die ons Dog te wachten staan zullen zij het devies Een dracht maakt Macht blijven dienen. In het Neder landsche belang. R. P. De winkelier, die „bij" wil zijn, mag verduisteringspapier, inmaakvaten, klompen en potkachels niet vergeten, want ze zijn de meest gewilde artikelen in de huidige omstandigheden. (Foto Pax Holland) UW SCHOOLBOEKEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR JACOBIJNESTRAAT no. 3 GED. OUDE GRACHT 27—27 A. (Adv. Ingez. Med.) (Robert Wodlow, een Amerikaan, die, met een lengte van 2.63 meter als langste man ter wereld gold, is op 22-jarigen leeftijd aan de gevolgen van een voetinfectie overleden.) De grootste mensch op aard is overleden Een reuzennieuwtje dat in 't roezig heden, Onze gedachten even elders richt; Al had 'die man in grootte dan niets beters, Dan overmatigheid in centimeters En slechts gewicht in abnormaal gewicht. Een zielig mensch, een kijkspel op twee beenen, Die zich reeds sinds zijn jeugd ertoe moest leenen Met open mond te worden aangestaard; Hem stond van d' aanvang geen beroep ter keuze, Hij was geteekend als een reus der reuzen, Zijn vak stond vast, de grootste mensch op aard Slechts letterlijk kon hij een punt bereiken, Vanwaar hij op de andren neer kon kijken, En aangenaam kon hem dit feit niet zijn; 'k Denk dat hij eerlijk wel eens kon verklaren: Ach, als de menschen enkel naar mij staren, Omdat 'k zoo groot ben, voel ik me zoo klein. Nu is die allergrootste man gestorven, Nadat hij rusteloos had rondgezworven, Als bezienswaardigheid van stad tot stad; Een voetinfectie, nietig, kinderachtig Werd die zoo machtige figuur te machtig, Daar hij als reus geen leemen voeten had. Men zal zijn schoenen, jas en zoo bewaren, Voor latere geslachten om te staren, Als hij reeds lang tot stof is weergekeerd; Die man die eens temeer 't bewijs kwam geven, Dat zelfs het feit bijzonder lang te leven, Den mensch nog geen lang leven garandeert. P. GASUS. Krijgsgevangenen naar Britsch-Indië? GENèVE, 3 Sept. (D.N.B.) Volgens een bericht van de „Times" uit Simla wil Engeland krijgsgevangenen naar Indië vervoeren. De noodige afspraken zouden reeds gemaakt zijn. Een aantal Italiaansche krijgsgevangenen zou zich reeds in een speciaal kamp te Ahmednagar bevinden. Misdadigers schoten cipier dood. Met vuurwapenen in auto ontkomen. NEW-YORK, 3 Sept. (D.N.B.) Uit de ge- vangenenkolonie Pine Bluff in Arkansas zijn 36 zware misdadigers uitgebroken, nadat zij een cipier doodgeschoten en zeven andere cipiers hadden ontwapend. Met een groote hoeveelheid vuurwapenen zijn zij in auto's ontkomen. BOTSING TUSSCHEN TWEE WIELRIJDERS. Door een nog niet opgehelderde oorzaak botsten Maandagavond negen uur in de Spaarnwouder- straat te Haarlem twee wielrijders tegen elkaar, namelijk de 29-jarige koopman J. de B. uit Haarlem en de paarkenkoopman J. D. uit Haarlemmermeer, j Laatstgenoemde viel; hij kreeg een lichte hersen schudding en bloedde uit een oor. Door leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld en per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis ge bracht, waar hij is opgenomen. De politie stelt naar 4e oorzaak een onderzoek in. 1 Britsche kanonneerboot tot zinken gebracht. LONDEN, 3 September (D.N.B.) De Britsche admiraliteit heeft Maandagavond, volgens Reuter, den ondergang gemeld van de Britsche kanonneer boot „Penzance". Het officieele communique van de admiraliteit luidt als volgt: „De secretaris van de admiraliteit moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat de kanonneerboot i „Penzance" door een duikboot is getorpedeerd, en gezonken. De naaste familieleden van de opvarenden zijn verwittigd". De kanonneerboot „Penzance" was in 1930 van stapel geloopen en had een waterverplaatsing van 1025 ton. Haar bewapening bestond uit twee stukken luchtdoelgeschut van 10-2 cM., twee kanonnen van 4.7 cM. en acht machinegeweren. De bemaning in vredestijd bedroeg honderd personen. Vier Fransche schepen in beslag. STOCKHOLM 3 September (D. N. B.) De Ca- nadeesche regeering heeft volgens een bericht uit Ottawa vier Fransche koopvaardijschepen van in totaal 13.789 ton, die bij de ineenstorting van Frank rijk in Canadeesche havens lagen, gerequireerd. De schepen zijn bij de staats-koopvaardijvloot van Canada gevoegd. DE BEKEURINGEN. Maandag 41. Door vijftien wielrijders te Haar lem werd geen teeken van richting-verandering gegeven; zes reden niet rechts en tien met on voldoende verduisterde lantaarn. Bij tien inwo ners straalde licht naar buiten. Ze kregen alle maal een proces-verbaal. REISBESLUIT GEWIJZIGD. Het Verordeningenblad van Maandag bevat een wijziging van het reisbesluit 1916, waarbij de vergoeding voor het gebruik van eigen auto's in dienst van den staat opnieuw wordt vastge steld. HET GEBRUIK VAN VERKEER SMIDDELEN. —De bij de wet van September 1939 ingevoerde bevoegdheid van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat om regelen vast te stellen omtrent de registratie en het gebruik van verkeersmiddelen voor het vrachtvervoer te water en te land is in een Maandag verschenen verordening tot nadere aankondiging verlengd. RAAMSINGEL 16 TELEF. 11045. zullen aanvangen. Inschr. van Leerlingen dagelijks. VRAAGT U EENS ONS GRATIS PROS PECTUS AAN (Adv. Ingez. Med.) Bij luchtgevechten Maandag 86 Engelsche toestellen vernield. De opperbevelhebber der Duitsche weermacht deelt, naar het D.N.B. meldt, het volgende mede: „Ook Maandag hebben Duitsche gevechts- en j ach taf deelingen vijandelijke vliegvelden in Zuidoost Engeland aangevallen. Zij vernielden loodsen en onderkomens door bomtreffers, waarvan een deel zware branden deed ontstaan. Het kwam tot verschillende luchtgevechten, waarbü Duitsche jagers 86 vijandelijke vlieg tuigen neerschoten. Drie en twintig eigen vlieg tuigen worden vermist". Het Britsche ministerie van luchtvaart maakt, blijkens een Reuterbericht het volgende bekend: „Maandagmorgen heeft een groot aantal vijande lijke vliegtuigen de Britsche kust bij Kent gepas seerd en van het noorden uit het Theemsgebied aangevallen. Het afweergeschut kwam onmiddellijk in actie en de vijandelijke toestellen werden door onze ja gers aangevallen. Op vele plaatsen langs de Theems werden bommen geworpen, vooral echter in het noordoosten van Kent. In een stad zijn verscheidene woonhuizen en kantoren vernield, terwijl eenige huizen aan de rivier aanzienlijke schade opliepen. Vroeg in den middag drong een tweede golf van Duitsche toestellen tot in het binnenland door. Van het zuidoosten uit naderden deze vliegtuigen Lon den. Het kwam tot gevechten. Er werden bommen geworpen". Reuter voegt hieraan nog toe dat Maandag twee maal luchtalarm te Londen gegeven is. De luchtaanvallen, die Zondag op Londensche districten zijn gedaan, hebben volgens Reuter een zeker aantal slachtoffers geëischt. „LONDEN DAG EN NACHT FRONTLINIE". STOCKHOLM, 2 September (D.N.B.) De Lon densche correspondent van de „Stockholms Tidnin- gen" schrijft: „Als een rumoerig, huilend en klagend crescendo neemt de luchtoorlog boven Engeland van dag tot dag, ja van uur tot uur in hevigheid toe. Steeds weer donderen nieuwe afdeelingen bommenwerpers en jagers op de kust aan. Dover was opnieuw het doel der Duitsche aan vallen. Ballonversperringen en schepen werden be stookt. Langs de Engelsche kust kwam het tot hef tige luchtgevechten, terwijl andere formaties dieper het land binnendrongen. Voortdurend trachtten nieuwe afdeelingen soms tot bijna in de stratosfeer de jagers te ontwijken. De inwoners van Londen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de schuilkelders ge zeten en ook Zaterdag moesten zij viermaal naar beneden, terwijl de zon aan den hemel stond. Des middags werd een nieuwe aanval ondernomen en des avonds kwam het tot een aanval, die misschien de geweldigste was in dezen luchtoorlog. Zonder ophouden lieten de aanvalsgolven zich uit de lucht vallen en anderhalf uur lang werd hevig gevochten. Dit was een welbewuste aanval op de stelling rondom Londen. Te gevechten bereikten een hef tigheid, waarvan men tot dusverre niet had kunnen droomen. Londen is op deze stralende herfstdagen dag en nacht frontlinie. Ik hoorde een Duitsch toestel in duikvlucht zoo laag over mij heen gaan, dat het ge raas als een onweer klonk". De correspondent beschrijft verder de aanvallen van Zondag, die op de havenwerken aan de Theems gericht waren. Des middags vielen Duitsche toe stellen Croydon en een ander vliegveld ten zuiden van Londen aan, nadat Zaterdagmiddag drie an dere vliegvelden waren bestookt. De Duitsche aan vallen van de laatste twee weken hebben duidelijk ten doel het weerstandsvermogen van den tegen stander door massale aanvallen op vliegvelden en toegangswegen te verlammen. Met het oog van het geweldige tempo van den strijd der laatste dagen is men er thans van overtuigd dat de operates, welke de Duitschers tot dusverre hebben onder nomen, slechts een voorbereiding zijn voor hetgeen zal komen". Ook Maandagavond weer luchtalarm in Londen. LONDEN 3 September (D. N. B.). Ook Maan dagavond werd hier luchtalarm gemaakt. Volgens Reuter heeft de toestand van luchtalarm 4 uur en een kwartier geduurd. Om tien minuten voor twee werd alles veilig gemeld. De veerpot .an Zaltbommel fungeert nu als belangrijke verkeersschakel. Onaf gebroken beweegt zich een stroom van reizigers met dit primitief communicatie middel naar beide zijden der rivier. (Foto Pax Holland) Ernstige brand te. Amsterdam. Opslagloods grootendeels vernield. Maandagavond zes uur is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in een groote opslag loods aan de Kattenburgergracht te Amster dam. In deze houten loods, welke een oppervlakte inneemt van 130 bij 20 meter en die eigendom is van de Nederlandsche Spoorwegen, zijn on dergebracht een douanekantoortje, opslagruimte van de N.V. H. Hoogewerff Jr., en Co. waarin een groote verscheidenheid van goederen lag opgeslagen, zooals uurwerken, tabak tapijten en manufacturen en ruimte van de N.V. Levee, een groothandel in meubelen. De brand werd ontdekt in de loods der firma Hoogewerff. Reeds spoedig had het vuur een gretig voedsel gevonden in het vele aanwezige brandbare materiaal. De brandweer was spoe dig aanwezig. Ook waren twee spuiten van den luchtbeschermingsdienst aanwezig. De talrijke belangstellenden werden door de politie op goeden afstand gehouden. De taak van de brandweer was zwaar. Het vuur brendde zich niet boven den vloer uit, maar zocht zijn weg onder den verhoogden vloer om dan onverwacht met volle felheid op te laaien. Hieronder trok het vuur door in de richting van het Marine-arsenaal op het Kattenburgerplein. Ter bestrijding van deze uitbreiding hakte de brandweer gaten in den vloer en wierp daar doorheen groote hoeveelheden water. Inmiddels waren manschappen van den lucht beschermingsdienst en van den Opbouwdienst, daarbij geassisteerd door omstanders, druk be zig de meubelopslagplaats van de N.V. Levee te ontruimen. Alle soorten van meubels vonden een plaats op het pleintje. De hitte, welke zich nu en dan ontwikkelde, was zoo groot, dat een groot spiegelruit van een manufacturen-maga- zijn aan de overzijde van de Kattenburgergracht barstte. Men had gehoopt het achterste gedeelte van de loods te kunnen redden, doch telkens weer laaiden de vlammen op en steeds verder breidde het vuur zich uit. Omstreeks acht uur des avonds had het vuur reeds de voorste helft van de loods verteerd, ondanks de verwoede blus- schingspogingen van de moto^spuiten en van de drijvende motorbrandspuit „Jan van der Hey- den". Kort voor negen uur nam het vuur in he vigheid af; reeds spoedig bleek, dat het grootste gevaar toen geweken was. Het vuur was bedwon gen; het betrof nu nog slechts nablusschen. Aan de voorzijde van de loods is het dak over een afstand van ruim dertig meter ingestort. Dit gedeelte is vrijwel geheel een prooi der vlammen geworden, met inventaris en al. Dank zij het optreden van luchtbescherming en opbouwdienst en van vele Kattenburgers is de schade aan den inventaris van de N.V. Levee tot een minimum beperkt. De brand is uitgebroken kort nadat het perso neel de loods verlaten had. Soldaat tot 2% jaar veroordeeld. Kameraad in den rug geschoten. Wegens poging tot doodslag is indertijd door den Bosschen Krijgsraad de 21-jarlge ge woon dienstplichtig soldaat A. C. M. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van de preventieve hechte nis en tot ontslag uit den militairen dienst zon der ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Op 27 December van het vorige jaar had hij te Babberich (gemeente Zevenaar) twee scho ten gelost op een kameraad, J. K.. met wien hij de wacht moest betrekken. M. had den vorigen dag oneenigheid gehad met, K. toen deze het kwartier verlaten had en zich in de richting van de Duitsche grens begaf, had M. zijn geweer geladen, was K. gevolgd en had op ongeveer 20 meter afstand op K. twee schoten gelost. Het eerste schot trof K. in den linkerschouder en het tweede miste den belaagde rakelings, daar deze dadelijk dekking zocht achter een boom en ver volgens wegsloop naar eei\ winkel in de nabij heid. Het Hoog Militair Gerechtshof, waarvoor M. in hooger beroep heeft terecht gestaan, heeft dezer dagen het vonnis van den Bosschen krijgs raad bevestigd. Ontheffing van de Leerplichtwet. Het verordeningenblad van Maandag bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs betreffende ontheffing van de verplichting, bedoeld in artikel 1 van de leerplichtwet. Hierbij wordt bepaald: Personen, die ingevolge artikel 1 der leerplichtwet verplicht zijn er voor zorg te dragen, dat aan de daarbedoelde kinderen voldoende lager onderwijs wordt verstrekt, komen deze verplichting na, indien zij deze kinderen een onder het bevoegde Duitsche schooltoezicht staande Duitsche school voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs of vo^r middelbaar onderwijs laten bezoeken. De in de leerplichtwet voorkomende ontheffings bepalingen houden hiermede geen verband. Voor de toepassing van de leerplichtwet wordt vorenstaande ontheffing gelijkgesteld met een vrij stelling als bedoeld in artikel 7. onder 3e van de leerplichtwet, inhoudende, dat deze kinderen buiten de avonduren ten minste 16 uur per week onderwijs ontvangen. Dit besluit is Maandag in werking getreden. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: Eendracht. pag. 1 H. H. Italië's agrarische revolutie. pag. 4 Karei van Heusden: Een interview bij de tarweschoven. pag. 3 Mr. J. F. Jansonius: Fietsen en wan delen in den Haarlemmer meer pol der. pag. 3 Langs de straat: „Kunst op straat", door J. C. E. pag. 3 Flitsen. pag. 3 I Laatste Berichten op pagina 2 ^^^UlifliUiiliUiOilifliiiliiilliiüUlUiiUitfKl ,i,;KiIii(i<Jk!lim:!11:'jjim?IHJllill|i!jliUiilllUi

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1