T Ilaliaansche opmarsch in Oost-Afrika gaat voort. Italics agrarische revolutie. s De beteekenis van den val van Kenya. Grenswijziging in Midden-Europa. Liquidatie van het grootgrondbezit ten behoeve van daglooners en keuterboertjes. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in de Middeilandsche Zee deelt mede: Het Italiaansche koloniale leger heeft na de ver overing van Britsch Somaliland een nieuwen op marsch in zuidoostelijke richting ingezet. De troe pen, die in den sector tusschen Mojale, Dolo en Daba in de Britsche kroonkolonie Kenya waren binnengedrongen, hebben de belangrijke stad Buna bezet. Voor het eerst in de geschiedenis van het Britsche koloniale rijk in Oost-Afrika wordt Kenya door vijandelijke troepen bedreigd. Kenya neemt een bijzondere plaats in bij de Structuur van het Britsche koloniale rijk in Afrika, dat zich uitstrekt van de Middeilandsche Zee tot Zuid-Afrika. In het hart van Afrika gelegen, vormt Kenya den centra len schakel tusschen Egypte, den Soedan en de zich naar het zuiden uitstrekkende koloniën Tanganyika (Duitsch Oost Afrika), Oost en Zuid Rhodesia en de Unie van Zuid-Afrika. Al leen het bezit van Kenya waarborgt Engeland de verbindingslijn Kairo-Kaapstad, die van strategisch en economisch belang voor de handhaving van het koloniale gebied is en eerst in den wereldoorlog definitief tot stand kwam. De Italiaansche aanval is dan ook tegen een uiterst kwetsbaar punt gericht. Kenya heeft een oppervlakte van 582.000 vierkanten kilometer en een zielental van 2.800.000. Door de bezetting van Buna zijn de Italiaansche troepen 90 K.M. in Kenya doorgedrongen. De grensstreek tusschen Abessynië en Kenya die thans door de Italianen bezet is, is eenige dagen geleden op bevel van den gouverneur- generaal van Kenya ontruimd. Vijftigduizend in boorlingen, nomaden van hetzelfde ras als de menschen, die het hoofdbestanddeel der bevolking van Italiaansch en Britsch Somaliland uitmaken, moesten in allerijl het gebied, waar zij sedert eeuwen gevestigd waren, verlaten. De Italianen rukken thans op in een droog en zandig woestijn gebied. Pas veel zuidelijker begint de rijke, vrucht bare hoogvlakte, die de Britsche kroonkolonie haar waarde verleent. Door de verovering van Buna hebben de Italianen zich van een belangrijk knoop punt verzekerd. In Buna komen de weinige kara vaanwegen van dit woestijngebied samen. Vandaar leiden zij naar het 600 K.M. verder gelegen Nai robi. Het bezit van deze weinig begaanbare wegen is van de grootste strategische beteekenis. Op 150 kilometer ten zuiden van Buna ligt Wajr, Von Neurath spreekt te Praag tot de persvertegenwoordigers. Het Protectoraat en de oorlog. Het D.N.B. meldt uit Praag: 2 September: Naar aanleiding van den eersten verjaardag van het begin van den oorlog heeft de Rijksprotector Von Neurath, Maandagmiddag Duitsche en Tsjechische vertegenwoordigers van de pers ont vangen in het Czerninpaleis. De Rijksprotectör richtte een toespraak tot de aanwezige journa listen, waarin hij o.a. zeide: „Met het oog op den oorlog moesten alle vitale problemen zoo spoedig mogelijk worden opgelost. Daardoor was er geen tijd voor een geleidelij ken overgang, gelijk zulks in vredestijd mogelijk zou zijn geweest. Daar staat echter tegenover dat het Tsjechische volk volkomen vrijgesteld is van oorlogsdienst. De landen Bohemen en Mo- ravië zijn een eiland van vreedzamen arbeid ge worden. Rust, veiligheid en orde heerschen, waar de Westelijke mogendheden en haar bondgenoo- ten een voortdurende haard van onrust in het leven wilden roepen. Alleen in het Duitsche rijk bunnen de menschen van dit gebied een geluk kige en verzekerde toekomst vinden. Het feit, dat wij bij onze handelingen overal de leidende ge dachte van da sociale rechtvaardigheid voorop stellen, geeft den arbeidenden mensch de waar borg, dat hij niet het slachtoffer kan worden van uitbuiting. Van den aanvang van dezen oorlog af was te zien dat de vijandelijke mogendheden het protec toraat Bohemen en Moravië als een soort Tro- jaansch paard binnen het Groote Duitsche Rijk wilden gebruiken. Het was voorts duidelijk dat zij tot dit doel de Tsjechische emigranten als handlangers in dienst zouden nemen. Daaruit vloeide een groote op voedende taak voort voor de Tsjechische jour nalisten, waarvan de plichtsgetrouwe en bekwame uitvoering geenszins alleen in het belang van het rijk, maar integendeel in het volkomen eigen be lang van het Tsjechische volk lag. Ik kan thans met voldoening constateeren dat het grootste deel van de Tsjechische journalisten en dagbla den, in het bijzonder van de politieke dagblad pers. haar arbeid met bekwaamheid en gevoel van verantwoordelijkheid tot een oplossing heeft gebracht." van waaruit de Engelsche luchtmacht Abessynië en de Italiaansche stellingen aan Indischen Oceaan en Roode Zee aanvalt. Zuidelijk van Wajr beginnen de eindelooze oerwouden en moerassen, die bekend zijn door de jacht op groot wild. Strategisch gezien begint de beslissende strijd om het bezit van Kenya pas ten zuiden van Wajr in het langgerekte stroomgebied van de Tana. Tot dusverre was de Engelsche tegenstand, naai- gemeld wordt, uiterst gering. Italiaansch legerbericht: Bezetting der nieuwe Hongaarsche gebieden begint Donderdag. Op 13 September geëindigd. Het D.N.B. meldt uit Boedapest: De gemengde Hongaarsch-Roemeensche commissie heeft in een bijeenkomst van tien uur. die tot Maandagochtend vroeg duurde, over het vraagstuk van de bezetting der nieuwe gebieden door Hongarije het volgende besluit genomen: Het Hongaarsche leger trekt 5 September over de grens. De opmarsch wordt 13 September beëindigd. Het binnentrekken begint den vijfden langs de geheele tot dusver geldende Hongaarsch-Roemeen sche grens met uitzondering van het gedeelte rond om Grosswardein, waar het den zesden een aan vang neemt. Den vijfden September rukt het Hon gaarsche leger Marossziget en Szathmar binnen, den daaropvolgend en dag Grosswardein en het komt dan in verschillende étappes den elfden te Klausen- burg. De beide laatste dagen wordt het binnen trekken in de Zuid-Oostelijke gebieden der Szekler. Voltooid. Gistermiddag om twee uur begon de behande ling der niet-militaire vraagstukken in het douane gebouw tusschen Biharkeresztes en Biharpuespoeki Woensdag komen de beide Kamers der volksver tegenwoordiging bijeen voor een zitting, waar de re geering de wet over den terugkeer der Zeven- burgsche gebieden zal indienen. Uit Boekarest verneemt het D.N.B.: Roemenië treft alle voorbereidende maatregelen voor de uit voering van de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen. Uit Boekarest zijn vijfhonderd autobussen naar Zevenburgen vertrokken voor het vervoer van de autoriteiten. In Klausenburg is een gemengde Roemeensch-Hongaarsche burgerwacht gevormd, die moet medewerken aan een uotvoering zonde wrij ving van de ontruiming. Alle openbare lokalen zijn gesloten. Restaurants zijn alleen des middags en des avonds telkens twee uur open. De militairen zijn Overal den toestand meester. Willkie tegen Roosevelt. NEW YORK 2 September (D. N. B.) De repu- blikeinsche candidaat voor het presidentschap Willkie heeft ten aanzien van de aanvulling op het dienstplichtontwerp, die de regeering wil machtigen de particuliere industrie voor bewapeningsdoelein den over te nemen, verklaard, dat president Roose velt hierin opzettelijk een afwijkende houding aanneemt. Het voorstel wordt heel openlijk ge steund door de regeering, die een dergelijke maat regel aan het Amerikaansche volk probeert op te dwingen onder den dekmantel van politieke slag woorden en verkeerde demagogische argumenten. Het voorstel is een goedkoope politieke manoeu vre van hetzelfde soort als die welke Frankrijk naai den ondergang heeft gevoerd. Het Amerikaansche volk is dergelijke manoeuvres reeds lang moede. Ciano en Von Ribbentrop wisselen telegrammen. BERLIJN, 2 Sept. (DNB) Op de terugreis uit Weenen heeft de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken graaf Ciano bij het passeeren van de rijksgrens het volgende telegram gezonden aan den rijksminister van buitenlandsche zaken von Rib bentrop: „Nu ik naar Italië terugkeer is het mij een be hoefte om met mijn kameraadschappelijke groeten mijn hartelijksten dank voor uw gastvrijheid over te brengen. Ik verzoek u jegens den Führer mijn er kentelijkheid tot uiting te willen brengen. Het was mij een genoegen, in eenstemmigheid van opvattin gen en inzichten, met u aan de verwezenlijking van een werk der gerechtigheid en kalmeering te kun nen samenwerken, waarmede opnieuw de hooge taak bewezen is, welke de asmogendheden uitoefe nen tot het scheppen van die nieuwe orde welke de Führer en de Duce Europa zullen geven." Rijksminister von Ribbentrop heeft met het vol gende telegram geantwoord: „Ik dank u voor de kameraadschappelijke groeten die u mij bij uw terugkeer naar Italië gezonden hebt. Ook ik deel uw vreugde en voldoening, dat wij te Weenen gemeenschappelijk een belangrijke Euro- peesche aangelegenheid konden oplossen. De as heeft daarmede een definitieve rust in het Donau- bekken tot stand gebracht en door de scheidsrech terlijke uitspraak van Weenen de wereld opnieuw doen zien door welk een hoog verantwoordelijk heidsbesef de beslissingen van den Duce en van den Führer bij de nieuwe ordening van Europa ge dragen worden. Ik verzoek u mijn meest oprechtè gevoelens aan den duce te willen overbrengen." VERKLARING VAN CHURCHILL OP TIL? Uit Londen: De parlementaire redacteur van Reuter schrijft „Het is waarschijnlijk, hoe wel geenszins zeker, dat Churchill Donderdag a.s. in het Lagerhuis een verklaring over den oor logstoestand en in het bijzonder over den toe stand der Britsche luchtmacht zal afleggen." Luchtdoelgeschut haalt drie Engelsche toestellen neer. ROME 2 Sept. (§tefani). Weermachtsbericht no. 87. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Vijandelijke vliegtuigen hebben vannacht bo ven Sardinië gevlogen en lukraak verscheidene bommen uitgeworpen die in het open veld terecht kwamen. Drie vijandelijke toestellen werden door het luchtdoelgeschut neergehaald. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. Andere vliegtuigen, alle uit de richting van Zwit serland, hebben boven bepaalde gebieden van Piemont en Lombardië gevlogen, waar zij ter stond tot voorwerp der reactie werden van vlieg tuigen en afweergeschut. Aangezien zij de ge stelde doelen niet konden bereiken, wierpen zij vier bommen op een dorp in het gebied van Va- rese alsmede vuurpijlen op verscheidene plaat sen. Er werden geen slachtoffers gemaakt en werd geen schade van beteekenis aangericht. Twee Italiaansche verkenningsvliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. Tijdens een bombardement op Tobruk, waar van melding gemaakt is in weermachtsbericht no. 86, heeft de vijand een veldhospitaal ge troffen, waar een persoon ernstig gewond werd. Een der vijandelijke vliegtuigen werd door het afweergeschut van de marine neergehaald. In Oost-Afrika hebben vijandelijke vliegtui gen gepoogd het eiland Har mil op 80 mijl van Massaoua, aan te vallen. Een vliegtuig werd neergehaald en drie leden der bemanning wer den krijgsgevangen gemaakt. Een ander vijan delijk vliegtuig werd neergeschoten te Assab tij dens een vijandelijicen aanval, welke lichte schade veroorzaakte en acht personen onder Italianen en inlanders verwondde. Onze vlieg tuigen wierpen bommen van klein kabliber uit op een vijandelijk kamp ten zuiden van Maman voorbij Kassala. en beschoten het kamp met succes. Volgens de jongste inlichtingen heeft de vijand in het treffen van Adarde, waarvan mel ding gemaakt is, in het weermachtsbericht no. 83, 22 dooden op het slagveld achtergelaten. Bo vendien hebben wij een gepantserde auto buitge maakt Duitsch legerbericht: Twee Engelsche torpedojagers tot zinken gebracht. BERLIJN, 2 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Duitsche onderzeebooten hebben op de Noordzee twee Britsche torpedojagers tot zinken gebracht. Op den len September hebben onze gevechts- en jachtvliegers de aanvallen op inrichtingen der Engelsche luchtmacht in Zuid-Oost Engeland voort gezet. Hangars en onderkomens der vliegvelden Abingdon, Kenley, Biggin-Hill, Detling, Hawkings en Lympne kregen voltreffers en werden voor een deel in brand gestoken. In den loop der aanvallen ontstonden verscheidene luchtgevechten, waarin onze vliegers hun superioriteit bewezen. In den nacht hebben afdeelingen gevechtsvliegers de zee havens van Liverpool, Swansea, Bristol en Chatham met goed gevolg met bommen bestookt. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortge zet. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht wederom getracht Berlijn en andere steden aan te vallen. Dank zij de krachtige afweer van het luchtdoelgeschut slaagden zij er niet in, in het gebied van Groot-Berlijn bommen uit te werpen. Op andere plaatsen in het Duitsche rijksgebied werd slechts schade aan woonhuizen, nei-gens echter militaire materieele schade aangericht De totale verliezen van den vijand bedroegen gis teren 62 vliegtuigen, waarvan er 52 in luchtge vechten neergehaald en 10 op den beganen grond vernield werden. Daarentegen werden slechts eigen vliegtuigen vermist". Het bovenste kaartje geeft de staatkundige verdeeling aan van Hongarije, Roemenië en het aangrenzende Rusland vóór 1 Juli 1940. De grenzen van Roemenië bestonden toen nog zooals deze door het verdrag van Trianon 1920 waren vastgesteld. Men vergelijke nu, op het onderste kaartje, hoe Roemenië ingekrompen is sinds 1 Juli 1940. Bessarabië kwam terug aan Rusland, alsook de Zuidelijke Dobroedsja; thans is de Zevenburgsche kwestie door gebieds-afstands aan Hongarije bij arbitrale uitspraak van de asmogendheden opgelost. De nieuwe grenzen van Roemenië zijn op dit kaartje aangegeven met stippellijn het Zevenburgsche gedeelte, dat by Hongarije gevoegd wordt. ER wille van het streven naar een mensehwaardig bestaan voor eiken volksgenoot wordt reeds sedert jaren in Italië een stille doch hardnekkige strijd gestreden: een strijd tus schen een steeds wassende landelijke be volking en den grootendeels woesten bodem, waarop die bevolking leeft. Want van alle dingen waaraan het Italiaansche volk be hoefte heeft, is het bouwland nummer één. De hoofdoorzaken hiervan zijn drieërlei. Ten eer ste bestaat het laarsvormige schiereiland in de Middeilandsche Zee grootendeels uit bergland; ten tweede lijdt het land nog steeds onder de ge volgen van een in vroeger tijden op roekelooze wijze doorgevoerde ontbossching der bergflanken, waar door het hemelwater de teelaarde van de berg hellingen spoelde en deze in barre steenglooiigen veranderde. En tenslotte was daar het stelsel van grootgrondbezit, dat den mestal in de stad wonenden landeigenaren, die gewoonlijk weinig belangstelling voor zijn landerijen toonde, een matig rendement van zijn bezit opleverde, terwijl de bodem gebrek kig verzorgd werd door kleine pachtboertjes, die zich uitsloofden om hun kommerlijk bestaan maar zoo lang mogelijk te kunnen rekken. Het eerste der genoemde euvelen kan de mensch niet verhelpen. Wat het tweede de ontbos sching betreft, hiertegen is men reeds sedert de laatste zestien jaar energiek opgetreden door alom zoo snel mogelijk voor een nieuwe boombeplanting te zorgen. Maar een bosch groeit nu eenmaal in een veel trager tempo dan de mensch het velt. Ten aanzien van het derde euvel het voor de volkswelvaart zoo verderfelijke grootgrondbezit heeft Mussolini op 20 Juli 1939 den drastischen maatregel der algeheele afschaffing genomen. Het gevolg is geweest dat reeds in October van het zelfde jaar de eerste keuterboertjes en gewezen daglooners in het bezit gesteld werden van een eigen gezond boerenbedrijf, dat kort voordien nog deel uitmaakte van het een of andere grootgrond bezit. Aanvankelijk heeft Mussolini getracht den nij penden landhonger der boerenbevolking te stillen door het ontginnen van waest niemandsland; zoo werden de beruchte Pontijnsche moerassen en de verschrikkelijke Sardinische Nurra in bouwland herschapen, waarip duizenden kleine boeren in een eigen bedrijf een bestaan vonden. En zoo vonden weer tienduizenden anderen een eigen boer derijtje op Afrikaanschen bodem, in Libië. Intusschen bleek wel dat nog heel andere maat regelen genomen dienden te worden teneinde de nog overschietende tienduizenden kinderrijke boerengezinnen aan een mensehwaardig bestaan te helpen. Het was op 20 Augustus j.l. drie jaar geleden dat Mussolini voor het eerst in zijn leven het even vruchtbare als verarmde en ontvolkte eiland Sicilië bezocht. De bodem daarvan was ten gevolge van een feodaal stelsel van grootgrondbezit verdeeld in groote landgoederen, die 500, ja zelfs 1000 en meer hectaren groot waren. Reeds in 1930 had een enquête aangetoond dat van de ruim 450.0Q0 landbouwbedrijven op Sicilië met een totale oppervlakte van ongeveer 2.100.000 H.A., er 2034 een gezamenlijke uitgestrektheid van ruim 590.000 H.A. bezaten. Van deze laatste waren er 1806, die elk van 100 tot 500 hectaren groot waren en 228 met een gezamenlijke oppervlakte van 228.000 H.A. welke alle de 500 H.A. ver overschreden! Op deze uitgestrekte landgoederen vonden slechts weinig pachtboertjes een zorgelijk bestaan met graanteelt en veehouderij. Deze menschen betaalden hun pacht met bodemproducten. In den regel woon den zij op grooten afstand van hun akkers, waar door zij genoodzaakt waren menigmaal ver van huis in een hutje of! het land te overnachten. Daar nagenoeg elk irrigatiesysteem ontbrak waren de lager gelegen gronden zoo drassig dat de schaarsche bevolking bijna uitsluitend de bergtoppen bewoonde om gevrijwaard' te zijn voor de zoo ge vreesde malaria. En waar bijna overal een nijpend watergebrek heerschte, bleef den pachters perioden van droogte slechts de keus óf hun katoenplanten te vernietigen, óf ze stuk voor stuk begieten met water dat in emmers van heinde en ver moest worden aangesleept. In het jaargetij, waarin het vee niet weiden kon, heerschte maar al vaak groote schaarschte aan veevoeders, waardoor de keuterboertjes gedwon gen werden hun uitgemergelde vee van de hand te doen. Dit geschiedde dan op verfcoopingen, welke men „magere veemarkten" noemde. Troosteloos en verlaten was de aanblik van het zoo goed als huis-, boom- en wegenlooze land op Sicilië. Toen de Duce tijdens zijn bezoek aan het eiland te Palermo een rede. voor het volk hield, zeide hij o.a.: „Het dringende vraagstuk ten aanzien van uw eiland valt samen te vatten in het woord water. Water om den dorst te lesschen; water, dat in goede banen geleid moet worden, opdat de men schen niet uit angst voor de malaria op de berg toppen vluchten; water, dat opgevangen dient te worden. Het Siciliaansche grootgrondbezit, voor zoover het niet reeds door de huidige politiek ont daan werd van zijn feodale overleveringen zal door 't landelijke dorp geliquideerd worden op den dag. waarop dit dorp in het bezit zal zijn van water en wegen". Mussolini voegde hieraan toe dat de Siciliaansche boeren zich er dan in zouden kunnen verheugen den bodem, dien zij zelf bewerkten te kunnen bewonen en dat hun eiland, dat tweemaal zooveel men schen voeden kon als thans het geval was, één der vruchtbaarste streken der aarde zou kunnen wor den. EEN JAAR LATER Een jaar nadien, in Juli 1938, was door den Staat voor de bodemverbetering van een eilandoppervlakte van ruim 292.000 H.A. een bedrag van 173 millioen lire be steed, plus 35 millioen aan waterwerken in 't gebergte, 97 millioen aan irrigatiewer- ken en bronboringen, 17 millioen aan wegenaanleg, 35 millioen voor den bouw van 3000 boederijtjes en schuren voor den opslag van veevoeder en 212 millioen aan door den staat gesubsidieerde landontgin- ningen. Het gevolg hiervan was dat o.a. de „magere veemarkten" voor goed tot het verleden behoorden, daar men nu over voldoende veevoeder beschikken kon. Verder ontwikkelde de vruchtbare streek Bosco Melia, waar voordien reeds ooft en veld vruchten in overvloed groeiden, zonder dat iemand ze oogstte, omdat het vervoer daarvan 10 uur per muilezel duurde aleer de dichtstbijzijnde straat weg bereikt was. zich tot een centrum van fruit- export naar Noord-Europa. Voorts is in de pro vincie Caltanisette de door watergebrek dorre vlakte van Gela, dank zij de wijziging van een rivierbedding, tot een 42000 H.A. omvattend vrucht baar gebied geworden. Het laatstgenoemde werk kostte 60 millioen lire, doch men rekent op een jaarlijksche opbrengst van dit eertijds niets opleverende gebied ten bedrage van ruim 170 millioen lire. Toen Mussolini in Juli van het vorig jaar den Siciliaanschen bestuursfunctionarissen het defini tieve besluit tot algeheele opheffing van het groot grondbezit meedeelde, liet hij den onderstaatssecre taris voor landbouw ontginningen bekend maken dat op de te ontginnen 500.000 H.A. bouwland twintig duizend kleine boerenbedrijven verrijzen zouden, waarvan de eerste 2000 op 28 October 1940 in ge bruik genomen dienen te worden De totale kosten voor de uitvoering van dit plan worden op circa 2'/2 milliard lire geschat. De Staat neemt hiervan één milliard voor zijn rekening, waarvan 400 millioen voor de uitvoering van pu blieke werken drinkwatervoorziening, irrigatie- werken, wegenaanleg, bouw van bruggen, landbouw centra, enz. en 600 millioen voor aan de grond bezitters te verleenen subsidies ten bate van de door dezen uit te voeren ontginningswerkzaamheden. Deze grondbezitters moeten binnen een bepaalden termijn hun landerijen in den voorgeschreven staat van verbetering gebracht hebben. Waar dit echter voor sommigen hunner technische en financieele moeilijkheden meebracht, werd een Instituut voor de Koloniseering der Siciliaansche grootgrondbezit tingen of „latifundiën" ingesteld. Dit neemt dan de ontginningstaak over van allen, die om tech nische of financieele redenen daartoe onmachtig zyn. Wanneer dit Instituut zulk een landgoed in den vereischten staat gebracht heeft, geeft zy het in zijn geheel weer aan den eigenaar terug. De laatste be taalt aan het Instituut de gemaakte ontginnings- kosten, verminderd met de vastgestelde Staats subsidie. Die grondbezitters, die niet in staat zijn de ge maakte kosten geheel of gedeeltelijk terug te beta len, voldoen hun schuld door middel van een over eenkomstig gedeelte van hun ontgonnen terrein, terwijl zij. die weigerachtig mochten zijn aan het plan mede te werken, door het Instituut geheel of gedeeltelijk onteigend kunnen worden, waarna het Instiuut de verbetering van de onteigende gronden op zich neemt. Aangezien op deze wijze een bepaald gedeelte der te ontginnen gronden in hel bezit van het Instituut komt hetzij door onteigening, hetzij door cessie als betaling voor de gemaakte kosten door hen, die niet in staat waren de verbetering hunner landerijen geheel zelf te betalen krijgt het Instituut de be schikking over een zeker gronddomein, dat het in kleine boerenbedrijven verdeelt om vervolgens aan daarvoor in aanmerking komende boeren elk zoo'n boerderij in eigendom te geven. Met dien verstande echter dat deze .kleine boeren hun aldus in eigen dom vrkregen bedrijf door middel van redelijke jaarlijksche aflossingen in landbouwproducten aan het Instituut afdoen. Sedert 21 October van het vorige jaar is het dat met kracht aan deze algeheele hervorming der Sici liaansche „latifundiën" gewerkt wordt en een groot, door de onverschilligheid der grootgrondbezitters eertijds verwaarloosd gebied geleidelijk aan in den vorm van kleine boerenbedrijven in het be zit komt van hen, die vroeger als daglooners of kleine pachtboertjes op dien bodem zwoegden en gebrek ledèn. VERDERE ONTGINNING. Het nijpende gebrek aan bouwland deed echter ook overal elders in Italië tot ontginning van woeste gronden of grootendeels braak liggende „latifun diën" overgaan. Zoo werden in het gebied langs de Golf van Tarente 37.000 H.A. ontgonnen in het dal van de Neto, welk nieuw landbouwgebied in kleine boeren-.- bedrijven verdeeld aan landarbeidersgezinnen uit gegeven wordt. Dicht daarbij bevinden zich de 32.000 H.A. groote vlakte van Sibari en het 56.000 H.A. omvattende gebied van Metaponto, welke in cultuur gebracht worden. Zoo ontstonden in de vlakte van Sibari reeds ruim 160 K.M. bedijking, 130 K.M. kanali seering en 70 K.M. weg, terwijl alvast drie nieuwe dorpen gebouwd werden. En in Metaponto, waar door de saneering van den bodem de gevreesde malaria reeds geweken is, heeft de ontginning der „latifundiën" ook een aanvang genomen. Bij deze politiek van het op groote schaal ver schaffen van kleine boerderijen aan een onder het liberalistische stelsel van weleer verarmde land bevolking van pachtertjes en daglooners deed zich natuurlijk in de eerste plaats het vraagstuk der be huizing gelden. Vooral, daar van Mussolini het woord was: dat alle boeren een ruime, gezonde behuizing moeten bezitten, waarin de opeenvolgende geslachten van boeren, die het onwrikbare funda ment der natie vormen, door de eeuwen heen kun nen leven en voortbestaan". Nu had een nauwkeurig onderzoek aangetoond dat van de ruim 3 645.000 boerenbehuizingen in Italië er 161.000 gesloopt moesten worden en 522.000 alleen nog te gebruiken Avaren na een grondige verbetering. Ruim één millioen vroeg dringend om allerlei kleinere herstellingen. Wat dit wil zeggen? Dat ongeveer een vijfde gedeelte der boerenbehui zingen óf geheel afgebroken óf grondig gerepareerd diende te worden. Om nu den bouw van zoovele nieuwe boeren woningen zoo economisch en rationeel mogelijk te kunnen doen geschieden, heeft men ter voorlichting van alle belanghebbenden in de herfst van het vorige jaar te Perugia een „tentoonstelling van het boerenhuis" ge ouden, waarop verschillende typen van goedkoope, rationeele en tevens hygiënische boerenbehuizingen te zien waren. Het feit, dat deze speciale tentoonstelling gehou den werd om op groote schaal voorlichting te geven aan de boeren bewijst hoe enorm de sociale ver anderingen. welke zich ook op het Italiaansche plat teland voltrekken, om zich heen grijpen. En als onderdeel van deze veranderingen is daar de groote strijd, waarvan wij in den aanvang gewaagden: de vreedzame strijd van een immer wassende land bevolking tegen een verwilderden bodem en vóór een verzekerd bestaan, waarop elk mensch recht heeft! (Nadruk verboden). (b h H. H. Post naar Amerika. Via Lissabon of Siberië. Ter bespoediging van het postverkeer met Amerika wordt sinds kort gebruik gemaakt van Amerikaansche schepen van Lissabon uit. De srhepen varen eemaal in de week in beide rich tingen. Post uit Nederland, -die voor Amerika bestemd is, kan dus óf (zooals tot nu toe) over Siberië óf thans ook over zee van Lissabon naar Amerika gezonden worden. De ervaring heeft geleerd, dat de weg over Siberië langer, doch ze kerder is; de weg over Lissabon is korter, doch hieraan is het gevaar verbonden, dat de past vertraging ondervindt tengevolge van de Engel sche censuur. De afzender van de post kan door een aanteekening op den brief aangeven, langs welken weg de post verzonden moet worden. Zonder aanteekening worden de brieven naar Lissabon voor verdere verzending gestuurd. Voor luchtpostzendingen naar Amerika kan men nog steeds gebruik maken van de Italiaan sche of Amerikaansche luchtverbindingen over den zuidelijken, resp. den noordelijken Atlan- tischen Oceaan. In het verkeer tusschen Nederdand en Noord en Zuid-Amerika zijn van heden af toegelaten: monsters, gemengde zendingen, zakelijke papie ren en drukwerken. Zendingen van deze soorten moeten echter per schip over Lissabon verzon den worden, daar de Siberische spoorweg andere overbelast zal geraken.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7