Uit de Pers. Op Duitsche soldaten gemikt DINSDAG 3 SEPTEMBER" H A 'A" REE M'S D" 'A' "G B E A D" 6 Samengaan met principiëel andersdenkenden. De Anti-Rev. „Rotterdammer" wijst er op, dat nu medewerking wordt gevraagd van hen, die vroe ger in afzonderlijk partijverband onder een parlementair stelsel him invloed op wetgeving en bestuur deden gelden. Het blad meent echter, dat zulke medewerking aan een beweging zooals die van de Nederland- sche Unie welke nu in de eerste plaats het accent wil leggen op de nooden, plichten en rech ten der Nederlandsche gemeenschap, beteekenen moet dat „de kerkleden in het leven niet zullen toonen, deze (godsdienstige) beginselen te belijden voor kerk, staat, school en maatschappij". En dat kan niet worden aanvaard. Wie Gods Woord als richtsnoer neemt, doet dat „omdat God het van ons eischt en gehoorzaam heid aan Zijn gebod daarom principieel samen gaan met anderen die dat Woord buitensluiten on mogelijk maakt". „Non possumus. Wij kunnen niet" besluit het blad. Het Handelsblad meent hierop te kunnen ant woorden, dat in het recente verleden deze beginsel vastheid den anti-revolutionairen dan toch niet heeft belet om samen te gaan met andersdenkenden die geenszins op het kerkelijk-dogmatisch stand punt van het orthodoxe protestantisme stonden. In het 2de ministerie Colijn (1933-1935) bijv. werkten anti-revolutionairen samen met katholieken, chris- telijk-historischen, liberalen en vrijzinnig-demo craten. In het derde ministerie-Colijn (1935-1937) eveneens. Het vierde (1937-1939) was „positief christelijk", het vijfde (Juli-Aug. 1939) was zeer zakelijk gemengd, en in het laatste ministerie-De Geer dat thans in Londen vertoeft, werkten chris- telijk-historischen en een ant-revolutionair, dr. Gerbrandy, samen met katholieken, politiek-kleur- looze vrijzinnigen en sociaal-democraten. Practisch is het samengaan met principieel andersdenkenden dus niets nieuws. Maar, vervolgt het Handelsblad, dit was geen „principieel" samengaan. Men werkte samen op grondslag van een bepaald program in het lands belang. Dat kon, dat mocht. De vraag rijst dan echter of voor zulk .een practische samenwerking thans niet nog veel meer reden is! En dan in het breedst mogelijke nationale verband. Trouwens, bij het eerste contact tusschen vertegenwoordigers uit de zes groote politieke partijen (r.-k., a.-r., c.-h., lib., vrijz.-dem., soc.-dem.) en de groep der Neder landsche Gemeenschap, waaruit de eerste Ne derlandsche Unie (8 Juli) voortkwam, werd samen werking op een bepaald program wel mogelijk geacht. Dat dit gemeenschappelijk optreden geen voortgang kon vinden om dat enkele onderdeelen van het program niet door de bezettende overheid werden toegelaten, lag niet aan de deelnemers. Wij constateeren dus dat tegen gemeenschappelijk op treden in een nieuwen eenheidsvorm destijds geen principieele bezwaren bestonden, hoewel, naar de a.-r. „Standaard" van 30 Augustus schreef, cje partij mannen veel van hun eigen inzichten hadden moe ten terzijde stellen. De bezwaren rijzen eerst, nu de nieuwe Nederlandsche Unie van het drieman schap, zonder overleg met de partij-mannen is ontstaan. Het socialisme der N. S. B. In een artikel in „Het Volk" onder het opschrift „Het Socialisme der N. S, B." wordt stelling geno men tegen verschillende uitlatingen in „Volk en Vaderland". Het blad schrijft: „Het weekblad der N. S. B. in Nederland „Volk en Vaderland" heeft ons in de laatste weken met een ongewone belangstelling vereerd. Na de S. D. A. P. en derzelver cultureele bouwwerken voor dood verklaard te hebben, ontdekt een der redacteu ren van het genoemde weekblad plotseling de nieuwe vergezichten van het socialisme. Het kan ons welkom zijn, dat in de N. S. B. lang zamerhand begrip begint te ontstaan voor de socia listische plichten, die het program dier beweging inhoudt. Tot nu toe lag het zwaartepunt der be schouwingen van het overgroote meerendeel der leidende persoonlijkheden der N. S. B. op rechts- nationaal gebied, en wij zouden er ons dan ook over kunnen verheugen als in die leiding een door waar achtig socialisme gedragen bezieling, of, nog beter, indien de dragers van een waarachtig socialisme, in die leiding den boventoon gingen voeren. Meer dan het woord geldt immers voor den socia list de daad en het is naar de daden dat men een nieuwe beweging beoordeelt. In een uitvoerig hoofdartikel van „Volk en Vader land" eischt nu de onbekende schrijver daarvan, 't monopolie van het waarachtige socialisme voor zich op, Wij hebben dan ook nieuwsgierig het artikel gelezen en herlezen, om deze aanspraak op haar juiste waarde te toetsen. De N. S. B. het moet ons van het hart heeft noch in het verleden, noch in het heden, als geheel, socialistische prestaties geleverd, die in het Neder landsche volk zullen verankerd blijven. Geen ar beider der S. D. A. P. zal er aan twijfelen, dat er onder de leden der N. S. B. waarachtige socialisten schuilen doch deze socialisten hebben niet alleen tot nu toe op den gang van zaken weinig invloed gehad, maar zij zijn telkens en telkens weer doodgeloopen, zoodra zij hun socialistische beginselen wilden ver wezenlijken. Wij zouden de N. S. B. dan ook kunnen aanraden haar naam te veranderen in „Nationale Beweging", als wij niet eerbiedigden wat de eenvoudige arbei ders in de rijen der N. S .B. als socialistisch ideaal in hun hart dragen. Er is echter meer. Het waarachtige socialisme verzorgt niet alleen het lichamelijk welzijn van de menschen, maar ook de cultureele ontplooiing van den arbeider. In dit opzicht kan de moderne arbeidersbeweging de N. S. B. met rustige zelfverzekerdheid in de oogen zien." Na een overzicht van enkele takken van cultureel werk der Arbeidersbeweging te hebben gegeven, vervolgt het blad: „Als nu de N. S, B. er aanspraak op maakt de beweging bij uitstek van het nationaal-socialisme hier te lande te zijn, dan zijn wij zoo vrij op te merken, dat een beweging, die noch cultureele noch lichamelijke opbeuring van een volk in eenigszins belangrijke mate tot stand brengt, de fundamenten van het socialisme ontbeert. Wij gaan nog een stap verder: als de N. S. B. zich in dit opzicht niet hei-ziet, zal zij nooit eenige kans hebben om tot de ware draagster van de socialis tische gedachte te worden, die zij aanhangt. Wij zouden hiermee kunnen volstaan, doch de vorm van den aanvan van „Volk en Vaderland" noopt ons tot enkele verdere opmerkingen. De N. S. B. heeft haar artikel de naam gegeven van „Het Jodenwerk der S. D. A. P." en haalt het verleden van de S. D. A. P. op. Met een van felle haat getuigende uitvoerigheid doet het weekblad van de N. S. B. het.voorkomen, alsof de Joden de uitsluitende dragers waren van de socialistische gedachte in de S. D. A. P. Het spijt ons alweer de N. S. B. te moeten corri- geeren en wij kunnen met rustige zelfbewustheid aan de N. S. B. de vraag voorleggen of zij ooit in haar gelederen een figuur heeft gekend als den rasechten socialist en Fries, Pieter Jelles Troelstra." Het blad stelt de vraag wat de N. S. B. met de Joden wil doen, die negen jaar lang lid der N. S. B. zijn geweest en eindigt: „Ons volk staat thans voor nieuwe wegen en nieuwe mogelijkheden. Het wroeten in het verleden en het wraken van oude daden, onder geheel an dere omstandigheden begaan, is niet alleen zinloos, maar werkt afbrekend, in plaats van opbouwend. Indien de schrijver van het artikel niet in staat is die nieuwe toekomst te zien, dient hij te zwijgen en niet de arbeid van hen die ruimer van blik zijn, te ttoren." Filiaalchef voor het krijgsgerecht. Twee maanden gevangenisstraf opgelegd. SCHIEDAM, 2 September (A.N.P.) Toen op den ochtend van den 18den Juni een troep Duit sche soldaten door de Hoogstraat te Schiedam trok, werd een der soldaten plotseling getroffen door een scherp voorwerp, dat een bloedende wonde ver oorzaakte aan zijn wang. Onmiddellijk werd de straat afgezet en een onderzoek ingesteld naar de hei-komst van het projectiel. In den loop van den middag was de arrestatie van een bediende van een kleedingmagazijn het aanvankelijk resultaat van dit onderzoek. Deze jongeman bekende ook inderdaad door middel van een elastiekje een kromgebogen speld van groot formaat, een z.g. étalage-speld, afgeschoten te hebben op de voorbij- marcheerende Duitsche soldaten, doch al spoedig bleek, dat hij deze bekentenis deed om zijn chef, den 28-jarigen filiaalhouder A. J. M. S. uit de han den van de Duitsche justitie te houden. Deze bleek de werkelijke dader te zijn. Hij had zijn bediende voor hem laten opkomen, omdat hij dacht, dat deze er in verband met zijn jeugd wel met een geldboete zou afkomen, welke hij dan zou beta len. Hedenmiddag heeft het Duitsche krijgsgerecht deze zaak in een ten stadhuize gehouden zitting berecht. De krijgsraad werd gepresideerd door Kriegsgerichtsrat dr. Dobrschütz en bestond verder uit majoor graaf Hardenberg en den soldaat Tann- hauser. Aanklager was Kriegsgerichtsrat dr. Ram- pacher. Aan S. was ten laste gelegd, dat hij met voorbedachten rade door middel van een gevaar lijk werktuig lichamelijk letsel heeft toegebracht aan een lid van de Duitsche Weermacht. Verdachte voerde aan, dat hij niet de bedoeling heeft gehad op het gezicht te schieten. President: Heb je dien onzin wel eens meer uitgehaald? Verdachte vertelde, dat hij eerst op honden schoot, die het portiek bevuilden, later schoot hij op voorbijgangers en tenslotte heeft hij nog twee of drie keer op Duitsche soldaten geschoten. President: Dat doet toch geen getrouwde man? Wel een kind van zes jaar en dan krijgt hij een pak voor zijn broek. Uit het verdere verhoor bleek, dat verd. geen aanslag in den politieken zin van het woord heeft willen plegen. Uit het onderzoek was komen vast te staan, dat hij gunstig bekend stond en zich in het geheel niet met politiek ophield, hetgeen ter zitting werd bevestigd door den Schiedamschen inspecteur van politie J. A. Schotvanger. De aanklager dr. Rampacher vestigde er de aan dacht op, dat als dit een politieke aanslag geweest zou zijn, het gerecht de doodstraf zou kunnen op leggen. Nu was het slechts gemeene scherts, welke bovendien nog een leugen tengevolge had. Om een voorbeeld te stellen en tevens om het verd. af te leeren dergelijke grappen uit te halen, eischte dr. Rampacher een gevangenisstraf van drie maan den, echter met aftrek van de voorloopige hechte nis van zes weken. Het gerecht ging daarop ïp raadkamer, waarna onmiddellijk de uitspraak volgde. Verdachte werd veroordeeld tot een hechtenis van twee maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. In de uitvoerige motiveering van het vonnis werd er de aandacht op gevestigd, dat de daad zeer ernstig is, omdat daardoor een onderdeel van de Duitsche weermacht werd gekrenkt. De daad werd evenwel niet als een aanval opgevat, omdat het een kinder lijke grap was van een nog niet rijpen man. Daarom was de straf zoo mild. Verd. zeide tenslotte nog zijn verontschuldigingen te willen aanbieden, zoowel aan de Duitsche Weer macht in het algemeen, als aan het slachtoffer, den getroffen soldaat, in het bijzonder. Maandag was liet rumoerig op het Amstelveld. Vorige week Maandag was een der leden van de N. S. B. door ambtenaren van het markt wezen te Amsterdam wegens het maken van pro paganda op het Amstelveld aldaar, hetgeen bij marktverordening verboden is, terecht gewezen. Voor straf was hem zijn standplaats voorloopig ontnomen. De koopman was gisteren echter toch op het Amstelveld verschenen en zette daar zijn actie voort. Een inspecteur van het markt wezen gelastte hem toen zich te verwijderen, Met anderen verzette hij zich hiertegen, met het gevolg, dat de koopman naar het politie bureau aan de Stadhouderskade werd overge bracht. Bij de rumoerigheden werden eenige markt kramen omvergeworpen, ter voorkoming van grooter moeilijkheden besloot de politie het ge- heele Amstelveld en de aangrenzende deelen van Kerkstraat en Prinsengracht voor het publiek af te sluiten. De marktplaats werd ontruimd. Een man die geen gehoor gaf aan het bevel van de politie zich te verwijderen, werd eveneens naar het politiebureau aan de Stadhouderskade over gebracht. decofatie van net Amsiei amscne stadsbeeld. Koeien wachten aan den wallekant op transport (Foto Pax-Holland) Haarlemsche Kantonrechter Onvoldoende verduisterd. Maandag had zich voor den Haarlemschen Kantonrechter te verantwoorden een ingezetene wegens het niet voldoende verduisteren van zijn woning. Het bijzondere van dit geval was. dat deze verdachte zijn diensten aan den Luchtbe schermingsdienst had verleend. Het bleek echter, dat hier sprake was van een misverstand, want de woning was weliswaar verduisterd, maar er was nog licht te voorschijn gekomen door een tus- sehendeur, die open was blijven staan. Toen de politie er zijn aandacht op vestigde, was hij echter onvriendelijk opgetreden en gezegd dat hij zelf van den Luchtbeschermingsdienst was. Nu had hij spijt van dit optreden en beloofde dat hij aan de politie zijn excuus zou aanbieden. De Ambtenaar van het O. M. hield rekening met deze belofte en eischte een boete van f 15. De Kantonrechter maakte er f 10 van. Heling van gestolen fietsen. Een opkooper te Haarlem had van een paar minderjarige jongens in tijd van slechts vijf da gen tien rijwielen gekocht en die betaald met... f 5 per stuk! Wegens heling moest hij zich voor den Kantonrechter verantwoorden. Hij beweer de niet geweten te hebben, dat die jongens, die volgens hem uit een net gezin kwamen, de fietsen gestolen hadden op sportterreinen en langs de straat. Verdachte merkte alleen op, dat de jongens hem verklaard hadden dat zij voor ..een prikje" rijwielen op den kop konden tik ken. Bovendien had de opkooper geen register bijgehouden. De Ambtenaar laakte de houding van dezen ver dachte en verdacht hem van medeplichtigheid. Wegens het koopen van fietsen van minder-jari- gen eischte spreker f 25 boete of tien dagen hechtenis en voor het niet bijhouden van het register vijf dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den opkooper tot. twee hechtenisstraffen voor den tijd van drie dagen. Twee meisjes omver gereden. Een jongeman moest zich verantwoorden, om dat hy de oorzaak was, dat twee wielrijdsters, die hij in snelle vaart aan den rechterkant ge passeerd was, omver had gereden. Het werd niet bekend waarom hij dit gedaan had. De twee meisjes, die als getuigen gehoord werden, ver klaarden dat de verdachte reeds eenigen tijd achter haar had gereden en daarbij allerlei uit drukkingen had gebezigd, waarop de meisjes niet gereageerd hadden. Hierdoor was hij blijkbaar woedend geworden en de bovengenoemde hande ling verricht. De meisjes hadden er een gevoeli- gen val bij gemaakt en één van haar had zelfs vier weken het bed moeten houden. De Ambtenaar eischte tegen dezen woesteling veertien dagen hechtenis, maar de Kantonrech ter stelde de zaak een week uit, opdat nog een getuige gehoord kan worden. Bommen kwamen bij Drachten terecht. DRACHTEN, 2 September. Het A.N.P. meldt: Vanmorgen zijn in de nabijheid van de centrale werkplaats der Nederlandsche Tramweg Maat schappij alhier vijf brisantbommen gevallen. Een van deze kwam nabij een boerderij terecht, waar door alle ruiten vernield werden. Bovendien werd in de omgeving een twintigtal brandbommen neer gelaten. Een hiervan ging door dak en plafonds van een particuliere woning en kwam in het gelijkstraat- sche gedeelte terecht. Een begin van brand werd met zand gebluscht. Een andere brandbom sloeg door het dak van de werkplaats der N.T.M., doch veroorzaakte geen schade. Andere brandbommen richtten geen schade aan. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Wit geschilderde hou ten hekken zullen op voorstel van het ge meentebestuur van 's-Gravenhage voort aan de plaatsen aan duiden, waar voetgan gers gevaar loopen te water te raken. Op verschillende plaatsen in de Residentie zijn deze hekken reeds aan gebracht. (Foto Pax Holland.) Voorzieningen op het gebied van den industriëelen eigendom. Bepalingen in het Verordeningenblad verschenen. Het Verordeningenblad van Maandag bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, houdende voorzieningen op het gebied van den in- dustrieelen eigendom, in verband met de buiten gewone omstandigheden. Hierbij wordt bepaald: Betaling van de krachtens artikel 21 van de Octrooiwet 1910 juncto artikel 17 van het Octrooi reglement 1921 verschuldigde bedragen, welke ingevolge artikel 1, lid 1, van het besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht betreffen de in verband met de buitengewone omstandig heden te treffen maatregelen op het gebied van den industrieelen eigendom, van 23 Mei 1940 voor 15 Augustus 1940 had moeten plaats hebben, kan als nog voor 1 November 1940 geschieden. Indien de betaling niet voor laatstgenoemden datum is geschied wordt de aanvrage om octrooi geacht te zijn ingetrokken. In afwijking van het bepaalde bij artikel 21 a van de Octrooiwet 1910 worden aanvragen om octrooi, welke op of na 15 Augustus 1940 zijn inge zonden, ook bij niet gelijktijdige betaling van het ter zake verschuldigde, geacht op het tijdstip zelf, waarop zij bij den Octrooiraad binnenkomen, te zijn ingediend. De krachtens artikel 21 van genoemde wet juncto artikel 17 van het Octrooireglement 1921 ter zake van de indiening van die aanvragen verschuldigde bedragen moeten vóór 15 November 1940 worden gestort. Indien de storting niet voor laatstgenoemden da tum is geschied, worden de aanvragen geacht te zijn ingetrokken. De termijnen, bedoeld in artikel 2 van het genoem de besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, worden, voor zooveel zij op 10 Mei 1940 loopende waren, wederom met 3 maanden verlengd. De termijnen welke ingevolge artikel 3 van het genoemde besluit van den opperbevelhebber van land- en zeamacht zijn hersteld, worden wederom met 3 maanden verlengd. In afwijking van het bepaalde bij artikel 35 lid 3, van de Octrooiwet 1910 zijn de daarbij vastgestelde verhoogingen eerst respectievelijk 3 en 4 maanden na de in de artikelen 13, lid 3, en 35, lid 1, van be doelde wet genoemde vervaldagen verschuldigd. In afwijking, van het bepaalde bij artikel 25, lid 1. van de Octrooiwet 1910 wordt een aanvrage om octrooi, tot welker openbaarmaking door een afdee- ling van beroep is besloten, eerst geacht te zijn ingetrokken, indien de bij dat artikel bedoelde storting niet binnen 4 maanden na het besluit der afdeeling van beroep is geschied. Dit besluit kan worden aangehaald als „Besluit verlenging termijnen industrieele eigendom 1940". Het is Maandag in werking getreden met terug werkende kracht tot 9 Augustus j.l. Dit besluit houdt rekening met de als gevolg van de buitengewone omstandigheden ontstane moei lijkheden bij de betaling van de in de Octrooiwet 1910 en het Octrooi reglement 1921 vastgestelde kosten. Het sluit aan bij een verordening van den Nederlandschen opperbevelhebber van land- en zee macht van Mei 1940. In afzonderlijke punten be paalt de nieuwe verordening, dat de inschrijvings- kosten voor de sedert het begin van de buitenge wone omstandigheden ingediende aanvragen om octrooi tot uiterlijk 1 November 1940 (ipv. zooals tot nu toe tot uiterlijk 15 Augustus 1940) kunnen worden voldaan. Daarbij gelden aanvragen om een patent, die op of na den 15den Augustus 1940 zijn ingediend, eveneens als op het tijdstip van ont vangst te zijn binnengekomen, wanneer niet tege lijkertijd met het overhandigen van de aanvraag de betaling van het inschrijvingsgeld wordt aange toond. Deze bepaling is voor de prioriteit van de aanmelding van belang. De inschrijvingskosten voor zulke aanvragen om octrooi moeten echter uiterlijk 15 November 1940 zijn gestort. Alle overige termij nen bij de behandeling van een octrooi, die door de genoemde verordening van den Nederlandschen opperbevelhebber van land- en zeemacht verlengd of opnieuw zijn ingesteld, worden wederom met drie maanden verlengd. Toeslagen tot de jaarkosten moeten in de toekomst niet reeds bij betaling na een maand na den vervaldatum, doch pas bij nabetaling na resp. drie en vier weken na den vervaldatum worden betaald. Ook de kosten voor de publicatie van een aanvraag om octrooi kunnen in de toekomst binnen vier maanden na het desbetreffende besluit van de afdeeling van beroep van het Octrooibureau worden nabetaald. Wielrijden Veteranenwedstrijd in de Haarlemmermeer. In de Haarlemmermeer wordt Zondag 8 Septem ber een veteranenwedstrijd gehouden over een af stand van 66 K.M.. Bij voldoende deelneming wordt gereden in A en B klasse. De start vindt te 10 uur bij café Groenewegen (Lijnden) plaats. De leiding van den rit berust bij de A. S. C. „Excelsior". Men kan zich opgeven' bij den heer W. van der Beeke, Ged. Oude Gracht 51, Haarlem. Haarlemsche Wielrencluhs. HAARLEMSCHE RACE-CLUB „EXCELSIOR". De Haarlemsche Race-club „Excelsior" hield Zon dag haar kampioen wedstrijden op den korten af stand op den weg. L. Schelffaut wist na zeer spannende ritten sprint kampioen van 1940 te worden. De jonge renner H. Walgien werd kampioen 1940 der Junioren. R. K. W. V. „ACHILLES" Zondag 1 September hield de R. K. W. V. „Achil les" haar 3e rit van de korte afstand competitie, n.l. een sprint over 1 K.M. Bij de A klasse reden Portegies, Korthals en v. Egmond, twee ritten welke beide door Portegies met gering verschil werden gewonnen. Bij de B klasse won Beekhuis de eerste rit en d' Haene de tweede, zoodat een beslissing noodza kelijk was, welke door d' Haene werd gewonnen. Bij de C klasse won v. Steenvoorden beide ritten vóór M. Kabel. De totale stand van de sprintcompetitie is thans; Klasse A: 1. Portegies 13 p.; 2. Korthals 12'/2 p.; 3 v. Egmond 9V2 p.; 4. Schel 3 p.; 5. Stet 2 p. Klasse B: 1. d' Haene 11 p.; 2. Beekhuis 11 p.; 3, Kuilman 5 p.; 4. Schrama 5 p.; 5. Markenstein 4 p. Dammen CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1940/1941 HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandagavond 9 September a.s. zullen in de bo venzalen van Restaurant Munniks, Groote Markt lu te Haarlem, de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1940/1941 der Haarlemsche Damclub een aanvang nemen. Voor deze wedstrijden zijn de ver schillende klassen thans als volgt samengesteld: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen; A. Miedema; Th. Tolenaars; J. W. van Dartelen; Joh. Fabel; J. van Looij; P. H. Meure; Ph. G. Amelung Jr.; H. van Lu nenburg; K. Olij; P. L. Schrijnemakers; J. B. Sluiter Jr. en Chr. Gerritsen. Eerste klasse: M. van Leeuwen; G. Bakker; I, Ravensbergen; D. Schrijnemakers; J. Otter; I. Ris- seeuw; A. Smit; J. J. Koren; H. W. C. van Rhoon; D. Philippo; C. Vrolijk; H. A, Hoddenbach. Tweede klasse: C. van Wageningen; W. H. J. v. d. Eijnde; G. de la Rie; A. J. Verwoerdt; O. T. Glaser; W. J. A. Matla; J. Merts; P. van Dijk; J. J. Zalm; J, M. Rutgers; W. Jonkhof; G. van Es; G. J. Steenkist; A. Blom; F. Akersloot; J. H. Klaverstijn; Harry Bongers; C. B. de Laat en P. Bon. In de hoofdklasse missen wij M. van Leeuwen en G, Bakker, die in het afgeloopen seizoen naar de eerste klasse degradeerden; daarentegen komt eerste klasse kampioen Chr. Gerritsen de hoofd klasse versterken. De tweede klasse zal nog worden uitgebreid met nieuwe leden die zich voor 1 November a.s. melden. De algeheele leiding dezer wedstrijden werd opge- dragen aan den heer P. H. Meure, 1ste secretary der Haarlemsche Damclub. Voetbal Hercules—E. D. O. uitgesteld. De wedstrijd HerculesE.D.O. 2e klasse B afd, I, die aanvankelijk op Zondag 8 September was vastgesteld is, blijkens een mededeeling in de „Sp.kr.", uitgesteld. SERIEWEDSTRIJDEN „DROSTE". Uitslagen. D. C. O.VI. Vogels 6—4 D. O. A.Spaarndam 2 2—3 HeemstedeD. ,C. O. - 04 Deze week worden de laatste wedstrijden ge speeld. Dinsdag: DrosteHeemstede aanvang 7 uur Woensdag: SwastikaSpaarndam 2 aanv. 7 uur Donderdag: DrosteD. C. O. aanvang 7 uur De stand is als volgt: D. C. O. 2 2 0 0 10—4 4 VI. Vogels 3 2 0 1 13—10 4 Droste 10 0 1 26 Heemstede 2 0 0 2 27 0 Paardensport RUITERFEEST TE ZANDVOORT. Het laatste nummer van het Ruiterfeest te Zand- voort, de jachtrit met uitloop, werd niet gewonnen, zooals wij abusievelijk meldden, door den heer Klein doch door den Sturmbannfiihrer Kolm. Zeilen Geslaagd jaarfeest van de „Water vrienden". Zondag 1 September heeft de Jachtvereeniging Watervrienden, haar jaarfeest gehouden, dat zeer goed geslaagd is. De ochtend werd ingezet met een zeilwedstrijd waarna gezamenlijk de lundh werd gebruikt in de booten. Des middags werd op het Zand aam de Noordzijde van den Mooien Hel, het feest voortgezet met i lerlei sipelen, zooals ringsteken, eierloopen en zwab- bertournooi. De uitslag van de zeilwedstrijden is als volgt: Klasse A: Zuelenvoet 10 punten, T. Bransma 8 punten, Flobbe 8 punten, Klasse B: Steenbeek 10 punten, Nolet 9 punten, H. Bransma 8 punten, Krispijn 6 punten. Klasse C: Bot 10 punte, Rosenhart 8 punten, C. v. Sabben 7 punten. Thueré 7 punten, v. d. Velde 6 punten. PROGRAMMA WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940. JAARSVELD 414.4 M. VARA-uitzending. 8.00 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 10,00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.30 Pianovoordracht, 11.00 Cabaret-programma (opn.). 12.00 Berichten. 12.05 VARA-orkest. (12.45—1.10 Berichten ANP. en gramofoonmu ziek). 2.00 Orgelspel. 2.30 Esmeralda. 3.15 Gra mofoonmuziek. 3.30 Voor de kinderen. 5.15 Be richten ANP., 5.30 Esmeralda en solist. 6.15 Letterkundig overzicht. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.)7.15 Berich ten. 7.20 Felicitaties. 7.25 Volkszang. 7.45 Gra mofoonmuziek, eventueel reportage. 8.00 Berich ten A.N.P. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Bra- vour en Charme. 9.00 „Gisteren, vandaag, mor gen", toespraak. 9.05 Radiotooneel. 9.25 De Ramblers. 9.50 Solistenconcert. 10.15 Berichten ANP., sluiting. KOOTWIJK 1875 M. AVRO-uitzeniling. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En- gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Be richten ANP.) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonmuziek, 10.30 Georg Stefanescu's Roe* meensch orkest. 11.15 Berichten (Engelsch.) 11.30 Georg Stefanescu's Roemeensch orkest en gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten A.N.P. gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Omroeporkest, solist en gra mofoonmuziek.. 3.15 Berichten (Engelsch). 3,30 Omroep orkest en solist. 4.15 De Palladians (opn.) 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berich ten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Berich ten (Engelsch) 6.30 Onderwijsfonds Scheepv.J Taalles en causerie „De vaarwegen in West- Europa". 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek of reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Be richten A.N.P.) 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Zang en orgel. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoommuzoek. 10,00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch) en sluiten 'Duitsch). 10.15 Berich ten A.N.P., 10.3010.45 Berichten (Engelsch). en sluiting. 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8